UIT DEN OMTREK Hl OTTGERING Hl Voor ikke SANOSTOL MAANDAG 13 FEBRUARI 1939 AERDENHOUT BEVERWIJK OVERDRACHT G.E.B. Beambten namen afscheid Oudersavond K.J.C. Uitbetaling steun aan armlastigen ST. JOSEPHS-GEZELLEN Verstrekking van mest aan tuinders Hij verkocht de goede gaven HEEMSTEDE HILLEGOM VELSEN LUCHTBESCHERMINGS DIENST Uiteenzetting door den heer Weyburg „Hel lékkere levertraan-product!" R. K. VROUWENBOND Geslaagde feestavond De chaos in het petroleum- kleinbedrijf Gem. Arbeidsbeurs IJMUIDEN Comité Kath. Filmactie ISt< Pe Stoornen - Verven Persen - Stoppage CONCERT „INTER NOS" UITBREIDING VISSCHERIJ- SCHQOL Lokaal voor vischbehandeling en smederij Geen autodienst meer op Amsterdam Autobus geslipt LUCHTBESCHERMINGS DIENST Een afdeeling Velsen opgericht. De propagandavergadering ROODE KRUIS JUBILEERT Feestavond „IJmuiden-Centrum" Feestavond St. Fidelis Cohort ZAANDAM AUTOBUSDIENSTEN HAARLEM—AMSTERDAM CANDIDATEN PROV. STATEN Naar NederlandHongarije athletieN NATIONALE VELDLOOPEN TE HOOGKARSPEL voetbal HillegomLugdunum 02 ZANDVOORT GermaanBloemendaal 2-2 RIJKSVISCHAFSLAG K Auto in brand geraakt Vrijdagmorgen om streeks zeven uur werd de brandweer van Aer- denhout opgeroepen voor een brand in de garage van den heer Ruijs aan den Boekenro- deweg 8. Spoedig waren ladder- en slangenwagen aanwezig en bleek, dat de auto van den heer Ruijs in brand stond. Met eenige slangen op de waterleiding werd de brand bestreden. De auto werd totaal vernield. Dr. Ruijs was des nachts thuis gekomen en had zijn auto in de garage gezet en niets bespeurd, zoodat men over de oorzaak in het onzekere verkeert. Gelukkig be stond de zolder van de garage uit een flinke laag beton. Anders waren de gevolgen zeer zeker veel ernstiger geweest. De Bloemendaalsche Magyruswagen was wel Opgeroepen, maar behoefde geen dienst te doen. In verband met de overdracht van het G. E. B. van de Provincie, zijn de heeren H. J. de Rooy, technisch ambtenaar; H. J. v. d. Linde, le klerk; G. J. Beentjes, monteur; J. A. Groeneveld, graver; C. Doornens, graver; K. Steijn, meterijker en M. P. Utendaal, meter- opnemer; in dienst van het P. E. N. over gegaan. De scheidende beambten zijn ten kantore der Lichtbedrijven toegesproken door wethou der W. van Dok en door den directeur, den heer H. J. de Groot. Als aandenken werd een groepsfoto aange boden. Woensdagavond wordt in het K. S. A.-ge bouw de oudersavond gehouden van de K. J. C. in de parochie van St. Agatha. Gelet op het programma belooft het een zeer bijzondere avond te worden. Met ingang van de week van 13 tot en met 18 Februari 1939 zal des Vrijdags de steun aan armlastigen worden uitbetaald als volgt: om 2 uur voor hen wier namen beginnen met de letters A t/m C, om 2.30 uur voor hen wier namen beginnen met de letters D t/m J, om 3 uur voor hen wier namen beginnen met de letters K t/m N, om 3.30 uur voor hen wier namen beginnen met de letters O t/m S, om 4 uur voor hen wier namen beginnen met de letters T t/m Z. De St. Josephsgezellenvereeniging, parochie St. Agatha, heeft in het K.S.A.- gebouw haar jaar- Hjksche uitvoering gegeven, welke uitstekend geslaagd is. De zaal was tot in de uiterste hoeken bezet leep de vice praeses, kapelaan Willems, den avonm met een hartelijk welkomstwoord opende. De tooneelclub bracht vervolgens Gerard Nie- len's klucht „Meneer Klaproos" voor het voet licht. Het was een vlotte opvoering, waarin de vertolker van de hoofdrol zeer uitblonk. Maar hij had dan ook een dankbare taak; om zijn escapades is uitbundig gelachen. Het tooneelspel werd opgeluisterd door het optreden van de zangclub „Onze Gezellen" en van de mondaccordeonclub der K.J.C., beide, onder leiding van L. Tervoort. Zoowel de zang, als de populaire muziek lokten een welverdien den bijval uit. De uitvoering werd met een geaellig samenzijn besloten. Naar wij vernemen, zal ook dit jaar wederom aan tuinders, die daaraan behoefte hebben, van gemeentewege mest worden verstrekt. Daarvoor zullen alleen in aanmerking kunnen komen tuinders, die niet ingevolge de steunregeling voor kleine tuinders worden ondersteund. Aan vragen daartoe moeten vóór 15 Februari a.s. bij den Dienst voor Sociale Zaken worden in gediend. De politie heeft een man aangehouden, die gesignaleerd stond in het Algemeen Politieblad. De inwoners worden tegen de handelingen van dezen man gewaarschuwd. Hij zet gedrukte liedjes uit, waarop aan de achterzijde om geld of gedragen kleeding voor kinderen wordt ver zocht. De aldus ingezamelde kleeding wordt bestemd voor den verkoop aan uitdragers. In het algemeen doet men verstandiger gedragen kleeding te geven aan bekende liefdadigheids- vereenigingen, wanneer men zeker wil zijn dat deze kleeding inderdaad voor een liefdadig doel wordt aangewend. Voor de bleekneusjes. Gaarne herinneren wij nog eens aan de uitvoering van Dinsdag 14 Febr. a.s. ten bate van het uitzenden van zwakke kinderen van alle gezindten naar va- cantie- en herstellingsoorden, in het R.K. Ver- eenfgingsgebouw, waar oud-leden der tooneel- véreeniging „Nut en Genoegen" nog eens op de planken komen met „Het lied van Moeder". Moge de groote zaal voor dit mooie doel tot in de uiterste hoeken bezet zijn, wat mede een waardeering zal inhouden voor de speelsters en spelers, die zich geheel belangeloos hiervoor zullen geven. „L'Amitié" in het goud. Gisteravond heeft L'Amitié haar gouden jubileum op waardige wijze gevierd door de opvoering van het blij spel ,De Sabijnsche maagdenroof" door F. en P. van Schönthan. Voordat het doek openging sprak de heer André Beijersbergen, als voorzitter van de ju- bileerende club een woord van welkom. De voorzitter gaf een overzicht van het wel en wee van de vereeniging gedurende de 50 ja ren van haar bestaan. Met genoegen deelde spr. mede, dat voor de opvoering van dit stuk de medewerking was verkregen van eenige oud-leden en medewer kers van „L'Amitié". Daarna begon de opvoering van het stuk „De Sabijnsche maagdenroof". Er is heel hartelijk gelachen! Het was een echt jubileumstuk en de spelers hebben laten zien, dat „L'Amitié" nog jong en frisch is na 50 jaren van worsteling. Dit humorvolle stuk werd opgevoerd op zulk een Uitmuntende wijze, dat wij vast verwach ten, dat het niet de laatste maal zal zijn, dat de 'oud-leden „L'Amitié" zullen steunen. P. Lommers was een pracht van een directeu: en het dienstmeisje „Roza" deed het zóó, dat aan haar spel het succes van den avond te dan ken is. De professor en zijn vrouw, met hun dochter Marianne en haar man, allen oud-leden van de vereeniging, hebben de rollen uitste kend vervuld. Zij bleken nog goed „thuis" te zijn op de planken. En vanzelfsprekend was het, dat de leden van „L'Amitié" op deze jubi- leumvoorstelling' de rollen goed vervulden. Na het eerste bedrijf zorgde de R. K. Har monie „Crescendo" voor een verrassing'. Achter in de zaal gingen de deuren open en daar stond de Harmonie keurig opgesteld en kwam onder leiding van haar directeur, den heer A. Seij- sener, „L'Amitié" een serenade brengen. De directeur feliciteerde de jubilaresse en bood namens „Crescendo" een bloemstuk aan. Dit bloemstuk schonk „Crescendo" aan den heer Martin Cock, den oprichter van „L'Amitié". De heer Cock was door ongesteldheid afwezig en daarom nam een zoon van hem het bloem stuk in ontvangst. Nadat aan het slot de spelers gehuldigd wa ren en de dames die een gastenrd vervulden als dank bloemen hadden ontvangen, dankte de heer Beijersbergen de aanwezigen en sprak den wensch uit, dat „L'Amitié" opgewekt zou mo gen voortleven in lengte van dagen! Alhier had ten gemeentehuize van Velsen een bijeenkomst plaats van raadsleden ter bespre king van het voor deze gemeente vastgestelde Luchtbeschermingsplan. In zijn openingswoord deelde de burgemeester mede, dat deze bijeenkomst ten doel had, de leden van den raad eenigszins in te lichten omtrent de ten aanzien van de luchtbescherming in deze gemeente reeds getroffen en nog te treffen maatregelen. Het hoofd van den Gemeentelijken Luchtbe schermingsdienst, de heer J. P. Weyburg, gaf in zijn hierop volgende inleiding allereerst een inzicht in de bijzondere moeilijkheden, welke het luchtgevaar voor de Nederlandsche ge meenten oplevert in verband met de vliegsnel- heid en de betrekkelijk geringe afstanden. Vel sen kan ten hoogste drie kwartier te voren be richt ontvangen van de komst van een vlieg tuig. Het doel der vliegtuigactie is tweeërlei, n.l. vernieling van objecten (bruggen, stations e.d.) en demoraliseering van de bevolking. De hier tegen te treffen actieve maatregelen zijn 'van militairen aard. De burgerij heeft zich te be palen tot de meer passieve maatregelen, waar toe behooren de zelfbescherming en de maat regelen van overheidswege. Alleen de laatste zijn ten deele in wettelijke bepalingen gere geld. De gemeenten zijn ondergebracht in drie ge- varenklassen. De 3e kl. gemeenten moeten alle kosten van luchtbescherming zelf dragen; de gemeenten, die in de 2e klasse zijn gerangschikt krijgen door het Rijk alleen bepaalde onkosten ver goed, terwijl de in de le klasse gerangschikte gemeenten, waartoe ook Velsen behoort, meer dere kosten vergoed krijgen. Na een korte beschouwing omtrent de wer king van verschillende bommen en de daar tegen te treffen maatregelen (gasdichte schuil plaatsen, -kleeding en gasmaskers) ging spre ker over tot de behandeling van het voor Vel sen vastgestelde Luchtbeschermingsplan. De centralisatie in sterken vorm is noodig; het Noordzeekanaal splitst de gemeente practisch in twee deelen. De gemeente is voor de lucht bescherming verdeeld in 3 vakken. Velsen ten Noorden van het kanaal vormt één vak. terwij! het gedeelte ten zuiden van het kanaal in 2 vakken is gesplitst. De uitgestrektheid van vak 2 (IJmuiden, Velsen en Driehuis) maakte het nodzakelijk, dit vak weder onder te verdeelen in 3 wijken, A, B en O. Er zijn 5 hulpdiensten gevormd, t.w. een brandweerdienst, een geneeskundige dienst, een chemische dienst, een ontsmettingsdienst en een opruimingsdienst. Dit zijn alle overheids maatregelen. De bevolking moet maatregelen voor zelfbescherming nemen. Dit leidt er toe, dat de burgers zullen moeten samenwerken; ge tracht moet worden, dat de bewoners blokken vormen en zelf middelen voor bescherming aan schaffen. Pas in grootè formatie beginnen de overheidsdiensten te werken. Naast de voren genoemde hulpdiensten moeten er nog zijn een uitkijk- en luisterdienst. Verdere hulpmiddelen zijn 2 hoofdziekenhuizen (één voor het zuide lijk deel en één voor het noordelijk deel der gemeente). 2 ontsmetting'sinrichtingen en che mische laboratoria. Voor openbare schuilplaatsen is gedacht een loopgravenstelsel. De loopgraven op verschil- leende punten in de gemeente, o.a. op het Wil lemsplein, aan de Zuidzijde op het Kennemer- plein, het Velserduinplein, in de omgeving van de ponten, nabij den Wijkerstraatweg en nabij den Rijksweg te Santpoort, zullen elk plaats bieden voor 150300 personen, doch hoofd zakelijk bestemd zijn,voor menschen, die tij dens een luchtaanval op den weg verblijven en voor het personeel. Daarom moet in de eerste plaats worden gewezen op de noodzakelijkheid van schuilplaatsen bij de woningen. Voor het personeel van de verschillende diensten wordt allereerst gebruik gemaakt van gemeente-personeel. Dit kan echter hoogstens een kern vormen. Tot heden zijn 271 man voor den Luchtbeschermingsdienst in opleiding, ter wijl de dienst momenteel de beschikklhg heeft over pl.m. 400 personen. Minstens zullen even wel ongeveer 1100 man oodig zijn, welk aantal feitelijk nog verdubbeld moet worden. Pogingen moeten daarom in het werk worden gesteld om meer vrijwilligers te krijgen. In Maart a.s. be ginnen wederom de cursussen, zoodat spreker hoopt, tegen dien tijd vele nieuwe aanmeldin gen te ontvangen. Spreker vestigde in dit ver band de aandacht op de a.s. Donderdag te houden openbare vergadering in het Rex-thea- ter te IJmuiden, welke ten doel heeft te komen tot de oprichting van een plaatselijke afdee- ling der Nederlandsche Vereeniging voor Lucht bescherming. Hiertoe is reeds een voorloopig comité gevormd uit verschillende deskundigen en groepen, terwijl de hulp is ingeroepen van een honderdtal vereenigingen. Na een verklaring van eenig in de zaal aan wezig materiaal en de vertooning van verschil lende lichtbeelden, o.a. betreffende hulpbrand- weermateriaal, uitkijk- en luisterposten, waar nemingsapparaten, schuilplaatsen en ontsmet tingsinrichtingen, en -materiaal, beantwoordde spreker ten slotte nog de door verschillende leden gestelde vragen. De bijeenkomst werd dan door den burge meester gesloten. „Voor ikke" zegt de kleine meid blij, als moeder de flesch Sanostol voor den dag haalt. Een uitkomst, dit levertraanproduct, zoo smake lijk gemaakt door het toegevoegde geconcentreerde sinaasappelsap (vitamine C). Zooveel waardevoller nog door het verwerkte diastase- houdend mout (vitamine B)! Sanostol bevat dus de belangrijke vitaminen A, D, C en B. Daarom is Sanostol ook aangewezen voor al die volwassenen, die zich niet 100% fit voelen. Gewone flacon f. 1.40. Nieuwe „familieverpakking" (2% maal zooveel) f2.75. B ft O CA DE SST H EE M A N 8. PHA R MAC IA De R. K. Vrouwenbond afd. IJmuiden W. hield gisterenavond in de Witte Bioscoop zijn jaarlij ksche feestvergadering, waarvoor een zeer groote belangstelling bestond. De presidente, mevrouw v. d. Does, opende op de gebruikelijke wijze en heette allen har telijk welkom. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental zich nog steeds in stijgende lijn bevindt en dat ook de onderafdeelingen kern gezond zijn. De vele geschenken, die het bestuur voor de verloting van tal van leden mocht bntvangen, werden tijdens de pauze verloot. Nadat spr. aangekondigd had, dat tijdens de eerste pauze een product van de Maggie-fa- brieken aangeboden zou worden, was het woord aan de Amsterdamsche R. K. Tooneel- vereeniging „Arti et Amicitia". Opgevoerd werd „Polly Perkins", een spel van list en lief de, in 3 bedrijven. We mogen het bestuur een woord van lof niet onthouden, dat men dit hoogstaand tooneelgezelschap tér opluistering van haar feestavond heeft geëngageerd. Ongetwijfeld kan de R. K. Vrouwenbond op een zeer geslaagde feestvergadering terugzien Vrijdagavond was 'n aantal bezorgers van pe troleum, uit Santpoort, Velsen en de beide IJmui- dens, in vergadering bijeen, om den toestand te bespreken in het ventersbedrijf. Een bestuurs lid van den Ned. Bond van petroleumbezorgers D.E.S. zette uiteen de vele moeilijkheden, waar mede men te kampen heeft, o.a. aanbieding door gemeenten van gasfornuizen met een aantal kubieke meters gas cadeau, electrische kookfor- nuizen op afbetaling en bovendien de onderlinge concurrentie. Daarbij komt nog de handel in minderwaardige olie. Unaniem werd besloten een afdeeling op te richten en allen gaven zich als lid op. Binnenkort belegt men een vervolgvergade- ring, waarop bovendien alle venters verzocht worden. Het aantal ingeschreven werkzoekenden be droeg Pp einde Januari 2405 tegen 2566 in Ja nuari 1938. Tewerkgesteld waren bij de rioleeringswerk- zaamheden 43 man, bij de N.V. Ontginnings Mij. „Noord Holland' te Castricum 30 man bij de gem. plantsoenen 5 man en bij de objecten voor jeugdige werkloozen 18 man. Het is een verheugend tetfcen. dat in vele parochies een plaatselijke afdeeling der Film actie opgericht zal worden. Voor IJmuiden-W. is dezer dagen een comité samengesteld waarin zitting hebben mej. Cath. F'roekhuizen en de heeren J. P. v. d. Does, P. A. Hilt en J de Waard. VOORJAAR Het R. K. Gemengd koor „Inter Nos", o.l.v. Lbu Tervoort en de R. K. Harmonievereeniging „Soli De>o Gloria" uit Driehuis, o.l.v. J. de Groot gaven gisterenavond een concert in het Patronaatsgebouw, waarvoor de belangstelling wel grooter had kunnen zijn. Na opening van den voorzitter van Inter Nos, die een propagandistisch woord sprak over beide vereenigingen, maakte SOli Deo Gloria een begin met het programma. De nummers we'ke voor de pauze ten gehoore werden ge bracht, waren zeer mooi van voordracht. Vervolgens was de beurt aan Inter Nos. Een mooi frisch kbor, waarin echter de tenoren wel wat versterking behoeven. De bassen die nen er rekening mede te houden, dat zij niet alleen staan te zingen en zich nog meer bij het koor moeten aanpassen, wat het geheel ten goede zal komen. Het hierna optredende dameskwartet ook o.l.v. Lou Tervoort bracht eenige mooie num mers ten gehoore. Jammer,' dat dit ensemble na de pauze minder gelukkig was. Het geheel was een mooie avond van muzi kaal genot en een goede propaganda voor onze eigen R. K. Vereenigingen. Reeds lang bestond bij de Gemeentelijke Vis- scherijschool dringend behoefte aan uitbrei ding van de beschikbare schoolruimte. De kleine opzet van de school vormde steeds een bezwaar, hetwelk zich thans nog meer doet gelden, nu ae school druk bezocht wordt. Naar wij vernemen, zal de uitbreiding thans waarschijnlijk niet lang op zich laten wachten. Het ligt in de bedoeling aan de school een sme derij te bouwen, benevens een lokaal voor de behandeling van visch, het z.g. strippen, dat op de trawlers gebeurd onmiddellijk na het bin nenhalen van het net. Daar de vischbehandeling op zee van grooten invloed kan zijn op de kwaliteit, kan vooral laatstgenoemde uitbreiding van groote beteekenis worden geacht. Naar wij vernemen, zal de autobusdienst „Stormvogels" met ingang van vandaag zijn dienst op Amsterdam staken, zulks tengevolge van de inwerkingtreding van de Autobus-nood wet, waardoor hij het risico loopt dat zijn wa gens in beslag genomen kunnen worden en daarbij tevens moeilijkheden zou kunnen on dervinden met zijn andere concessies. Zaterdagavond wilde een autobus der Onder neming „Stormvogels", komende van Amster- Het comité, dat zich ten doel stelde in de ge meente Velsen te komen tot de oprichting van een definitieve afdeeling der Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbeschermingsdienst, had in het Rex-theater twee bijzondere bijeenkom sten belegd, die zich in een groote belangstel ling mochten verheugen. De algemeene vergadering vond plaats in de kleine zaal. Dr. H. A. van Beuningen sprak een kort inleidend woord, waarin hij het doel uit eenzette en de noodzakelijkheid liet uitkomen van een definitieve afdeeling. Met algemeene stemmen werd tot de oprichting besloten. Het voorloopig-comité, bestaande uit mevr. A. C. GroosmullerVoet, de heeren Ir. W. A. Staring, Dr. H. A. van Beuningen, J. F. Cramer, J. G. Koning, G. H. van Scherpenzeel, Theo Snij ders en G. Kasteleijn, stelde zich voor verkie zing beschikbaar. Zij werden bij acclamatie gekozen, terwijl een toevoeging van één of meer leden niet noodig werd geacht. Bij de bespre king van het afdeelingsreglement werden ver schillende vragen gesteld, die naar genoegen werden beantwoord. Daar niemand stemming verlangde, werd het reglement zonder op- of aanmerking aanvaard. Voorts werd de burgemeester, Mr. M. M. Kwint, tot eere-voorzitter benoemd, terwijl in de kas- commissie zitting namen de heeren R. Wilde- boer en J. Koningstein en als plaatsvervangend lid de heer C. W. J. de Vries. Na rondvraag volgde sluiting. werd gehouden in de bioscoopzaal waarbij het woord werd gevoerd door de heeren P. L. de GaayFortman, waarnemend voorzitter van de Nederlandsche vereeniging voor de Luchtbe scherming en oud-burgemeester van Dordrecht en P. J. Weijburg, Commissaris van Politie en hoofd van den luchtbeschermingsdienst te Vel sen. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op den burgemeester en echtgenoote, tal van raads leden en hoofden van groote bedrijven en open bare instellingen. Dr. H. A. van Beuningen sprak een kort wel komstwoord, waarin hij het doel en streven van den luchtbeschermingsdienst uiteenzette. Als eerste spreker trad naar voren P. L. de GaayFortman. Alvorens tot het eigenlijke onderwerp over te gaan, gaf spr. een overzicht van de paniek onder de bevolking, zooals hij dat in 1911 in Soerabaja had meegemaakt. Sprekende over den wereldoorlog, werd de vooruitgang van het vliegtuig behandeld met de verwoestingen in het jaar 1939 Het is een dure plicht van de overheid en be volking zich zooveel mogelijk te beschermen. Dat men het gevaar inziet, blijkt, want niet minder dan f 1.800.000 werd uit het Werkfonds getrokken en beschikbaar gesteld voor de over heidsdiensten, in het bijzonder de brandweer en alarmeering. Ongetwijfeld heeft het vliegtuig, uit econo misch standpunt bezien, een zegenrijke werking gehad. De volkeren leerden elkaar beter kennen en begrijpen. In den oorlog wordt het helaas gebruikt om menschen te vernietigen en dit is zonder meer een stap terug in de beschaving Dood en verderf zaait het ook onder de non combattanten. In de laatste jaren ziet men de ontwikkeling der techniek in Spanje en China. Vielen er in den oorlog bij een bombardement slechts enkele dooden, thans minstens eenige tientallen. De aanval geschiedt met z.g. bombardementsvlieg tuigen, die een kruisnelheid bezitten van 300 K.M. Overdag verschijnen escadrilles, 's nachts komt slechts een enkel vliegtuig. Men onder scheidt de verdediging in een actieve en pas sieve. Eerstgenoemde is van zuiver militairen aard. De passieve of civiele verdediging is een zaak van de gemeente en bevolking. Men heeft de overheids- en zelfbescherming. Daar zijn echter menschen voor noodig en men berekent het be- noodigde aantal op 3 it 5 pet. van de bevolking. Voor onze gemeente dus ongeveer 2000 perso nen. 't Voornaamste is de zelfbescherming in eigen huis; een fabriek met bomvrije kelders, brand vrije zolders en kamers, waar geen licht naar buiten straalt. Het is niet alles een materieele zaak, het komt in het bijzonder neer op den moed, kalmte en beleid van de bevolking. Ieder moet volkomen berekend zijn voor zijn taak en voor de plaats die hij moet innemen. Vergeet nooit dat de vijand profiteert van een paniek onder de bevolking. Druk bevolkte centra moeten worden ont ruimd en de bevolking geëvacueerd. De landelijke vereeniging telt thans 80.000 leden, verspreid over 320 afdeelingen. Hoewel onze gemeente bij andere plaatsen wel wat ten achter is, zal door energie en onvermoeid wer ken deze achterstand spoedig zijn ingehaald. Met eenige waarschuwende en opwekkende woorden, waarin nogmaals het doel en streven van de Nederlandsche Vereeniging voor Lucht bescherming werd uiteengezet, eindigde de heer P. L. de Gaay—Fortman zijn rede. Na een korte pauze was het woord aan den heer P. J. Weijburg, Commissaris van Politie en hoofd van den luchtbeschermingsdienst. Voor zijn rede verwijzen wij naar ons blad van gisteren, naar dat gedeelte waar de heer Weij burg zijn lezing hield voor de raadsleden. Nadat nog een aantal lichtbeelden waren vertoond, werd de vergadering met een kort op wekkend woord door dr. H. A, van Beuningen gesloten dam, van het Velserduinplein den Wijk aan Zee-weg inrijden, waarbij de autobus slipte en dwars door het plantsoenhek heem-eed om na een tiental meters precies tusschen een rij boo- men tot stilstand te komen. De passagiers kon den zonder eenig letsel den wagen verlaten. Op 27 Augustus van dit jaar zal het 25 jaar geleden zijn, dat te IJmuiden een afdeeling van het Nederlandsche Roode Kruis werd op gericht. In het jaar 1914 werd door eenige da mes en heeren, daartoe aangezocht door dr. A. v. d. Horst, tegelijk met de afkondiging der mobilisatie, een voorloopig comité voor IJmui den opgericht. Door de fa. wed. S. I. Groen werd reeds zeer spoedig het gebouw in de Kanaalstraat waarin haar mandenmakerij gevestigd was, ter beschik king van het comité gesteld, dat het als nood hospitaal inrichtte met 50 noodbedden. Zoo kon op 22 September 1914 een deel van de ge redde bemanning, waaronder een aantal gewon den en zieken, van de drie getorpedeerde Brit- sche kruisers „Hoque", „Cressy" en „Aboukir", daarin worden ondergebracht. Het comité voor IJmuiden werd later „afdee ling IJmuiden" en ten slotte afd. IJmuiden- Velsen. Natuurlijk zal dit jubileum niet onopgemerkt voorbijgaan en het ligt in de bedoeling van het afdeelingsbestuur om in de maand September nationale wedstrijden te doen houden. Ook staat er nog een feestavond op het programma en zal er een bazar worden gehouden ten bate der afdeelingskas. Heden, 13 Februari a.s. houdt de buurtver- eeniging „IJmuiden-Centrum" in gebouw „Cy cloop" haar jaarlijkschen feestavond. Aan het feestprogramma werken mede het gezelschap Han Pallieter, goochelaar en illusionist, humo rist en conferencier, voorts het duo Meyer en van Meurs en Miss Columbia en partner. Gisterenmiddag 5 uur vond in de parochie kerk van den H. Laurentius de installatie plaats van 12 aspirantleden. De feestelijke bij eenkomst, welke des avonds om half acht in de Zusterschool plaats vond, werd door den directeur, pater Majelia, geopend en stond in het teeken van de installatie. Het programma werd verzorgd door de leiders en buurtdirec- teur, kapelaan J. Betjes, 't Kruisvaartprogram ma met kampliederen. In zijn slotwoord dankte kapelaan J. Betjes baljuw v. d. Pol voor z'n werk en moeite >tia.n het St. Jan Cohort bewe zen, waarna de avond op Kruisvaart-wijze werd gesloten. Groslijst-stemming Prov. Staten. Het be stuur van de R.K. Staatspartij, afdeeling Zaan dam, deelt mede, dat de stemming voor de groslijst voor de Provinciale Sta ten-vei kiezing zal worden gehouden op Zondag 26 Februari a.s. in het R. K. Vereenigingsgebouw. Oost zijde 33 te Zaandam Een persoonlijke uitnoodiging, waarop het juiste uur van begin en einde der stemming zal worden bekend gemaakt, zal aan de leden worden toegezonden. Het bestuur hoopt en vertrouwt, dat alle leden van dit stemrecht zullen gebruik maken en dat het politiek advies zal worden opgevolgd. Dit advies is na rijp beraad en rekening hou dend met de diverse schakeeringen onder de partijleden tot stand gekomen. Op het politiek advies komen de volgends candidaten voor: 1. J J. Valkering, Limmen (aftr.); 2. E. P Clynek, Zaandam (aftr.) 3. S. J. A. Keesom Alkmaar; 4. G. J. Bos, Egmond-Binnen5. C P. Spaansen, Castricum; 6 T. A. v. 'i. Laan Wormerveer. Op de z.g. „vrije lijst" komen de overige can didaten in alphabetische volgorde voor: F. A. Th. v. Ditshuizen, Zaandam; G. van Slingerland, Alkmaar; J. G. Stevens, Wormer veer; P. v. d. Ven, Uitgeest; C, Venneker, Alkmaar; P. de Wilt, Castricum. Niet-leden kunnen zich alsnog bij den secre taris P. Vlaar, Parkstraat 4 Zaandam, opgeven, waarbij dan aan deze stemming kan worden deelgenomen. Draagt elkanders lasten. Het bestuur van het Zaansche Brokkenhuis heeft met zeer veel genoegen kennis genomen van de opwekking van den burgemeester om alle handen ineen te slaan en met vereende krachten mede te wer ken om het lot van onzen werkloozen mede- mensch en dat van den door de crisis getroffen middenstander te verzachten en hen te helpen aan de noodige kleeding en dekking. Helaas kunnen velen zich niet van het aller- noodigste voorzien, omdat zij van hun steun bedrag of geringe inkomsten niets op zij kun nen leggen. Het bestuur van het Brokkenhuis weet door eigen onderzoek, dat zeer veel noodig is en verstrekt daarom in den laatsten tijd bijna alleen nieuwe kleeding enz., uitsluitend in staat gesteld door de steeds grooter wordende mede' werking van den kant der ingezetenen. Het. bestuur stelt dezen gezonden burgerzin op zeer hoogen prijs. De goederen worden bij Zaansche middenstanders aangekocht, zoodat ook dezen, door bemiddeling van onze Stichting grooter afzetgebied krijgen. Sedert de oprichting November 1935 heeft het Brokkenhuis reeds 2054 personen kunnen helpen. Het werk verdient dan ook daadwerkelijke belangstelling en steun Op grond van de toewijding, waarmede het werk verricht wordt, kan de stichting er aan spraak op maken, dat in dezen moeilijken tijd de steun, die haar wordt verleend, gelijken tred houdt met de toeneming van haar taak. Steunt allen dit werk met milde hand. He gironummer is: Gemeentegiro W 4053, Rijksgir 130592, Telefoon 3423. Ondanks het feit, dat gisteren het Autobus noodwetje in werking trad, hebben de diverse Busondernemingen, welke den geregelden dienst tusschen Haarlem en Amsterdam v.v. onderhou den, een druk vervoer gehad. Overvolle bussen reden den geheelen dag opftn neer, zonder dat één aanhouding of bekeuring voorviel. Toch begrijpen de ondernemers, dat het ieder oogenblik gebeurd kan zijn, hetgeen niet pret tig is voor de chauffeurs, die een aardig week geld verdienden. Bij het bestuur van den Statenkieskring Haarlem van de R.K. Staatspartij, zijn de vol gende candidaten als voorloopig aangewezen ingekomen (in alphabetische volgorde). A. J. M. Angenent, Haarlem; W. van Beek. Haarlem; mr. J. B. Bomans, Heemstede; Bouwman, Overveen; mr. dr. F. ABijvoe Haarlem; J. P. H. van* Castricum, Haarlem. H. F. Heerkens Thijssen Bloemendaal; Th. J. Hooy, Haarlem; J. G. van Kessel, Haarlem. M L. A- Klein, Haarlem; H. J. L. Klein Schip horst, Haarlem; dr. Th. Th. Koot, Haarlem, dr. Naessens, Haarlem; A. J. Prinsenberi, Overveen; mr. F. P. Th. Rohling, Bloemendaal, mr. dr. A. F. H. Schreurs, Haarlem; Corm Siegers, Zandvoort; mr. J. F. de Vilder, Aer- denhout. De groslij ststemming zal plaats hebben in al afdeelingen onder dezen statenkring resortee- rende, op Zondag 12 Maart a.s. De Nederlandsche Spoorwegen laten goed' koope treinen loopen van Haarlem naar Am sterdam op Zondag 26 Februari. Men zie advertentie in dit nummer. de Door de athletiekvereeniging HO te karspel werden Zondag j.l. groote nation veldloopen georganiseerd. De uitslagen luiden als volgt: A-klasse 5 K.M.: 1 Fr. de Ruijter, Quick, Am sterdam, 16.52]/; min.; 2 J. Meijer, Volewijcke Amsterdam, 16.53 min. B-klasse 5 K.M.: 1 J. Walther, Vo'ewijeken» Amsterdam, 16.57 min. C-klasse 3 K.M.: 1 J. Koopmans, Haarlen; 9.59.1 min. 2 J. Dekker, HEO, Hoorn, 10.2 mm- 3 W. Horst, HAC, Huizen,. 10.10 min. E-klas.se 1 K.M.; 1 P. van Leeuwen, Voie- wijekers, Amsterdam, 3.51 min.; 2 H. J. Aft HEO, Hoorn, 3.51.1 min; 3 G. W. Takken, Qui®»" Amsterdam, 4.1 min. Junioren 1 K.M.: 1 P. Helder, AVA, Alkmaaft' 4 min; 2 L. Gladpootjes, HAV. Helder, 4.4 mm, 3 W. Broertjes, HEO, Hoorn, 4.5 min. D-klasse 3 K.M.: 1 P. Huurman, HAV, Hel der, 10.18.4 min; 2 F. Sampion, Amsterdam, 11.6 min; 3 Jac. v. d. Kar, Amsterdam, l1-* minuten. Hillegom, dat eerst met de sterke wind den rug eenige goede aanvallen opzet en oft een enkelen keer het Lugdunum-doel bestook weet echter hiervan niet te profiteeren om in doelpunten om te zetten. De eerste heb verstrijkt zonder dat er gescoord is. Lugdunum weet echter na rust in de eerst minuut van den wind te profiteeren door goeden aanval op te zetten, waaruit de links binnen weet te doelpunten. (01). Na 4 minuten weten zij dit nog eens te h®1-- halen (02), waarna voor een flinke regenb" 10 minuten gestaakt werd. Na de hervatting doen beide clubs eenige aan vallen, maar steeds blijven de beide achteri10®' des de situatie meester. Over twaalf dagen tegen middernacht. De R. K. Tooneelvereeniging Utile Dulci gaf Zon dagavond in het patronaatsgebouw het blijspel in drie bedrijven van Gerard Nielen: Over twaalf dagen tegen middernacht en heeft de stampvolle zaal doen schateren van het lachen. Nadat we in het eerste bedrijf achtereenvol gens met de verschillende hoofdpersonen ken nis maken, komt plotseling het bericht, dat een komeet over 12 dagen de wereld zal doen ver gaan en op welke wijze dit bericht zijn uitwer king heeft bij de verschillende personen. Na tuurlijk komt later weer alles terecht. De ver schillende dol-komische scènes werden alle op de meest perfecte wijze voorgedragen en zeer goed werden de veranderde gemoedstoestanden weergegeven voor en na het komen van de ko meet. De heer J. Seders als Appelman, de heere- boer-parvenu, speelde zijn rol zeer goed, het geen ook gezegd kan worden van zijn vriend Kneterman, vertolkt door den heer J. van Hon- schooten. Vooral het spel van den heer W. Versteege als Frits, de student, was stukken vooruitgegaan. De heer P. Zwaanenburg gaf én als huisknecht èn in de bewuste twaalf dagen' In deze ontmoeting verspeelden de Bloemen' dalers een kostbaar punt. De gasten kregen eerst het windvoordeel en begonnen dan 00 onmiddellijk met een serie aanvallen, ma^. voorloopig bleef de Germaan-verdediging situatie meester. Na 15 minuten spelen benutte C. Cassee goeden voorzet van v. Bragt op uitstekend wijze (01). Veel plezier beleefde Bloemendag van dezen voorsprong echter niet; uit 'n scri"}' mage voor het Bloemendaaldoel wist de 1,1 voor van Germaan den stand te nivelleer® (11). Bloemendaal bleef sterker en in d®z periode lieten de witte aanvallers enkel fraaie kansen voorbijgaan. Kort voor rust wlS__ C. v. d. Schalie met een fraai schot Bloemen daal een 21-voorsprong te geven. Na de hervatting was Immer wegens e blessure vervangen door Kloos. De regen vl® nu bij stroomen neer en het veld werd in 6® modderpoel herschapen. Kort voor het einde kwam Germaan sten* opzetten en het gelukte den linksbuiten v. ft: in de laatste minuut het leder langs doeim»11 de Haas te werken. bijzonder goed spel te zien. Ook de dames lis ten zich goed in te stellen op een juiste ui"' beelding. Alleen van mej. Ottho zouden graag een volgende keer wat soepeler spel ft11'4' nen verwachten, hetgeen haar bij haar goed® rolkennis tot een der eerste krachten kan m&' ken. 7 I Ook de hier niet genoemde spelers en sp®® sters verdienen aile lof. Een zeer goede gr101® heeft verder nog veel bijgedragen tot het sUC' ces van dezen avond. Na afloop heeft pastoor P. van Diepen spe'er® en den regisseur, den heer H. L. Dhooge dab" gebracht voor den prettigen avond. Het winterseizoen van Utile Dulci 1938/193 is tot op heden een climax van succes weest. Burgerlijke Stand Geboren: Hans Will®1*1,' z. van J. Molenaar en W. Kuiper, Pakveldstr. I1' Martha Wilhelmina Maria, d. van J. A. Vork ®n H. E. van der Velden, Noordbuurt 7; Petrus L®°' nardus Theodorus, z. van P. L. Warmerdam eP H. Verdegaal, Hoogeweg 29. Ondertrouwd: J. Hoekstra en E. Keur, bemastraat 11. IJMUIDEN, 13 Febr. Versche visch. Tarbot 076 Kg; 1.08, Tong 58—82 cent, Heilbot 0.75—1 per^j Schol 9.60—12, Zétschol 13.50—20, kleine Schftl Griet 14.0032, groote Schol 78.60, 8.40—19. Bot 3.80—4.70, Schar 6.20—12. TotfT schar 19.5044, Poontjes 3.806.50, groote Schc visch 14.5017.50, middel Schelvisch 12.00-r"i„' kleine middel Schelvisch 10.5015, kleine ^c,„e visch 6.70—12.50, groote Gullen 6.10—8, Klem Gullen 6—8.50, Wijting 3.60—4.50, Makreel 3.° 45.0. versche Haring 5.506 per 50 kg. Kab® - Jauw 16.0034 per 125 kg. Vleet 1.503, -3 l>! 0 .65—1.80, Kool visch 12- 15.5017 per koop. -50 cent per stuK. Rog

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2