Het industrialisatievraagstuk in Nederland jE DUITSCHE HELD BESCHOUWINGEN VAN IR. G. A. KESSLER DINSDAG 14 FEBRUARI 1939 Werkloosheid een sterk motief om industrie-uitbreiding te bevorderen ^verheid moet een goed voorbeeld geven Er Vliegveld in Zuid- Limburg Plannen thans in meer definitieven vorm OUD-NOTARIS VEROORDEELD Vonnis der Rotterdamsche rechtbank bevestigd SCHANDELIJKE PRAKTIJK VAN ZAAKWAARNEMER VERDACHTE DOOD VAN BABY TE ROTTERDAM Een tweede arrestatie De landsverdediging Naar een stelsel van plaatselijke vrijwillige luchtafweer? Kerkelijk leven PATER R. WILENS O.CARM. Retraiten te Bergen Twee militairen omgekomen Ernstig motorongeluk in Indië JONGEMAN MISTE ZIJN TRAM Daardoor kwam aan het licht, wat hij op zijn kerfstok heeft BEGRAFENIS VAN AUGUSTA DE WIT Eenvoudige plechtigheid te Oosterbeek DE „VAN DER WIJCK"-ZAAK NOG STEEDS BUIIG WEER Einde der depressie nog niet in zicht H.M. DE KONINGIN TE SOESTDIJK ONDERWIJSVERNIEUWING NOODIG? DE ZEDENAFFAIRS IN NED.-INDIË DE ƒ25 MILLIOEN VOOR NED. INDIË Pauselijke onderscheiding In 2H dag naar Indië Vluggere dienst in 1940? HUIS EN SCHUUR DOOR BRAND VERWOEST C. NORBART UIT DE STAATSCOURANT Eervol ontslag burgemeester Technische Hoogeschool Onderscheidingen Belastingen Rijksverzekeringsbank Registratie en domeinen '"teer, neen!" suste het kind. „Ik ben later Op de Maandag te Maastricht gehouden tergadering van het E.T.I.L. heeft ir. G. A' Kessler, directeur der Koninklijke Neder- tendsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, een voordracht gehouden over ket industrialisatievraagstuk in Nederland. U ^anneer gesproken wordt over de industria- a«e heeft men niet het oog op den normalen _.rderen opbouw van het industrieele apparaat !ev 8evolS van initiatieven, die uit het bedrijfs- zelf voortkomen. Veeleer wordt dan be- WiK bevordering van een industrieele ont- *keling door doelbewuste werkzaamheid, die Qg overheid uitgaat of van instellingen, die «artoe met medewerking van de overheid in l leven zijn geroepen. Daarbij kan de over- Kj een direct aandeel nemen in den indus- st!felen opbouw. Zij kan ook trachten de om- «ndigheden, waaronder productie en afzet •aats vinden, zoodanig te begunstigen, dat het j?\ticuiiere initiatief, dat anders sluimerend zou actief wordt gemaakt. moet natuurlijk een goede reden aanwezig voor deze overheidsactiviteit. Deze reden vuur aeze overneiasactiviteix. jueze reaen b niet liggen in de overweging, dat uitbrei- J s van de rendabele industrie het welvaarts- tliri Zal verhoogen, aangezien loonende uitbrei- jh'S van de industrie ook wel zonder overheids- n zal tot stand komen. Het zullen dan ook a*®6ds motieven van niet-privaat economischen v/ö zijn, die de belangstelling van de overheid i Waren. .bik een motief zou kunnen zijn de wensche- eid ons land minder afhankelijk te maken VatT u U1IB laIlu minuer ainamteujK. ie manen het buitenland. In autarkische richting zijn krï geen resultaten van beteekenis in ons h te behalen. Dit neemt niet weg, dat er in 2j,s i&nd een centrale bekendheid behoorde te (J1 "iet de aanwezige productie-mogelijkheden dat het nuttig zou zijn, wanneer eenige hia- ih ons industrieele apparaat door verbete- of vernieuwing werden opgevuld, zoodat ^b'gszins beter zou kunnen worden voorzien W^teeele of latente behoeften van het depar- i^ht van defensie. Hhjh tweede motief voor stimuleering van de ^'Wikkeling der industrie kan gelegen zijn in d overweging, dat het van beteekenis is door l vestiging van nieuwe bedrijven het geheele s^ttjfsleven een meer harmonischen opbouw te waardoor het beter tegen storingen be- iel ve^n produceeren en die geleidelijk de verdere "Hot; 'd kan zijn. In het algemeen echter zal dit 'lef krachtiger werken in landen, die grond- tyj^riting dier grondstoffen tot ontwikkeling kschen te brengen. laatste jaren is nog eer derde motief voor bstrialisatie opgekomen. Dit motief is ont- ^d aan de sedert jaren hardnekkig heer- kende werkloosheid. Op dit gebied is nog wei- bereikt.. Wel zijn publieke werken uitgevoerd borden werkverschaffingen ingericht, maar v ^bdustrialisatie heeft zich voor dat doel be- kt tot steun aan eenige locale ondernemin- Van ondergeschikte beteekenis. Dit is niet j, VerWonderen, want om blijvende werkgelegen- k te verschaffen zullen nieuw te vestigen v rÜven moeten voldoen aan redelijke eischen 'it«' Vermoedelijke levensvatbaarheid en renta.bi- t 'h en er zijn weinig plannen, welke dezen tj s hunnen doorstaan, die het particulier ini- ter zijde laat liggen Eef 5^ ts echter waarschijnlijk, dat het verlan- dfj °m de werkloosheid te bestrijden steeds V^eehder wordt en dat onder invloed daar- minder scherpe eischen worden gesteld t- de rentabiliteitsvooruitzichten van nieuw Y ®stigen industrieën. tc:r, tef den landbouw is de rentabiliteitseisch kji s haar den achtergrond geschoven en ook hèu'^hbare werken is het motief der werkloos- sbestrijding overheerschend. ^°ver welke middelen beschikt de over- eitl om de industrialisatie te bevorderen? te j Qe eerste plaats zou zij als besteller aan ederlandsch Fabrikaat de voorkeur kun- JVg*. 1 geven. Hier te lande geldt tot nu toe e' minder dan in het buitenland, dat bij v bbare werken het nationale fabrikaat 0rgeschreven wordt, 'l^kder direct kan de overheid de industria- steunen door het laten uitvoeren van e werken en van werken voor de de- ri, 'S1e. Daar hiervoor veel industrieel vervaar- 'k d Materiaal noodig is, zal de bedrijvigheid mdustrie er door worden verhoogd, het- tet uitbreiding en vernieuwing kan lei - Ook is door doelbewuste hanteering van han dels-politieke middelen steun te verleenen aan de industrialisatie. De Nederlandsche regeering beschikt over een omvangrijken handelspolitiek arsenaal, waarin echter nog ontbreekt de be voegdheid om den uitvoer van grondstoffen en halffabrikaten ten behoeve der binnenlandsche verwerking te verbieden. De hier besproken middelen om industrialisa tie in ons land te bevorderen zullen echter wei nig effect vermogen te sortee ren, wannee; niet aan een noodzakelijke voorwaarde is vol daan. Deze voorwaarde is, dat in het industrieele bedrijfsleven meer inzicht ontstaat aangaande de wenschelijkheid van samenwerking en aan eensluiting, en de neiging om deze tot stand te brengen. Alleen als die voorwaarde vervuld is, bestaat de mogelijkheid, dat goed gefundeerde plannen worden ontworpen om den industrieelen opbouw van ons land uit te breiden en af te ronden. In de vergadering van het T. I. L, te Maastricht deelde de Commissaris der Konin gin, mr. dr. W. G. A. van Sonsbeek mede, dat de plannen ten aanzien van het vliegveld in Zuid-Limburg een meer definitieven vorm hebben aangenomen. Het staat thans vast, dat het vliegveld zal worden aangelegd in Eeek en dat het Werkfonds daarbij zijn medewerking zal verleenen, terwijl ook eenige gemeenten steun zullen geven. Het Haagsche gerechtshof heeft bevestigd het vonnis van de rechtbank te Rotterdam, waarbij de oud-notaris M. wegens verduistering van hypotheek-gelden veroordeeld is tot een gevan genisstraf van twee jaar met aftrek van de preventieve hechtenis, waarvan het hol bepaal de, dat deze tot aan den dag van deze uit-> spraak zal worden afgetrokken. De advocaat-generaaljhad verhooging van deze straf tot drie jaar* gevangenisstraf gevor derd met aftrek van acht maanden voorarrest. De 39-jarige H. L., uit Maastricht, thans ge detineerd, had zich voor de Maastrichtsche rechtbank te verantwoorden wegens het plegen van een tweetal verduisteringen. In het eerste geval was hij opgetreden alï provisioneel bewindvoerder sinds April 1936 van een juffrouw te Maastricht, die o.a. in het vrije bezit was van twee huizen. .Verdachte had eerst een hypotheek genomen van f 1800, z.g„ omdat de boel opgeknapt moest worden de juffrouw bleek er echter niets van te weten Later heeft hij nog eens een hypotheek geno men van f 4800. Eenigen tijd later werden de huizen verkocht voor een bedrag van 2100, welk bedrag de zaakwaarnemer ook in ont vangst had genomen. Hij moest ook aan de gemeente nog een bedrag van f 1500 oetalen, maar wist zoo te manoeuvreeren, dat hij er met een betaling van f 15 afkwam. Verdachte kon niet zeggen, waar net geld was gebleven. De juffrouw is thans geheel op de hulp van anderen aangewezen. De officier van justitie, mr. Fabius, vond dat verdachte de juffrouw een meer dan schande lijke behandeling had doen ondergaan Spr eischte één jaar gevangenisstraf. Voor een tweede verduisteringszaak, waarbij L. geïnde huurbedragen tot een totaal van ongeveer f 350 niet had afgedragen, was de eisch nog eens vier maanden. De verdediger, mr. Korn uit Maastricht, be pleitte een kortere straf en een voorwaardelijke veroordeeling. Vonnis 27 Februari. Bij het onderzoek, naar aanleiding van het overlijden van een baby van zes maanden in een woning in de Zoutziederstraat te Rotter dam zijn aanwijzingen verkregen tegen een jonge vrouw, de 22-jarige V., die verdacht wordt abortus provocatus te hebben gepleegd Dit feit staat dus naast hét onderzoek naar d» doodsoorzaak van het kindje. De jonge vrouw is gearresteerd. De 26-jarige moeder van het overleden kind zal dezer dagen naar het huis van bewaring worden overgebracht. Op betreffende vragen van het Eerste Kamer lid Pollema hebben de ministers van Algemeene Zaken, van Buitenlandsche Zaken en van De fensie het volgende geantwoord: Alvorens tot de beantwoording van de ge stelde vragen over te gaan, meent de regeering goed te doen, een korte uiteenzetting te geven van de overwegingen, die geleid hebben tot de regelen met betrekking tot de beveiliging van in den lande aanwezige bedrijven De landsverdediging richt zich op de hand having van de zelfstandigheid van den Staat, hetgeen niet insluit de bescherming van de in het land aanwezige bedrijven individueel, ook niet wanneer deze bedrijven uitgaan van pu bliekrechtelijke organen. Het risico van de ge volgen van luchtaanvallen dient ten laste te komen van deze bedrijven zelf, al mag in die gevallen, waarin met de instandhouding van de bedrijven publieke belangen gemoeid zijn, ook een beroep worden gedaan op de mede werking van den Staat. Op dien grond is het alleszins redelijk te ach ten, dat in een bepaald geval het bedrijf er toe overgaat de afwerende materieele hulpmiddelen tegen luchtaanvallen aan te schaffen, terwijl de bediening dier hulpmiddelen geschiedt door daarvoor in het leven geroepen bijzondere or ganisaties, die deel zullen uitmaken van de nationale weermacht. In aansluiting aan deze algemeene opmer kingen beantwoordt de regeering de gestelde vragen als volgt: Op verzoek van den Commissaris der Konin gin in de provincie Friesland heeft de daartoe door den minister van Defensie aangewezen deskundige autoriteit met de betrokken instan ties overleg gepleegd, teneinde na te gaan welke aantallen en soorten vuurmonden het meest geëigend zouden zijn om het provinciaal elec- triciteitsbedrijf tegen luchtaanvallen te be schermen en welke kosten daaraan verbonden zouden zijn. De regeering heeft kennis genomen van de bezwaren, welke in Het Volk van 24 Januari j.l. en de Standaard van 1 Februari j.l. zijn ontwikkeld. Zij is van oordeel, dat de defensie inderdaad uitsluitend rijkszaak behoort te blij ven, doch dat het, zooals uit de in den aanhef dezer gegeven uiteenzetting xolgt, geenszins in strijd is te achten met dit beginsel, wanneer bedrijven, door het aanschaffen van afweer geschut uit eigen middelen, zich tegen het risico van luchtaanvallen dekken. Mede omdat de regeering van oordeel is, dat tegen de door den minister van Defensie ge stelde regelen noch grondwettelijke, noch prac- tische bezwaren bestaan, acht zij het waar schijnlijk, dat het stelsel van plaatselijke vrij willige luchtafweer ingang zal vinden. De volkenrechtelijke positie der vrjjwiUigers- manschappen is vastgelegd, doordat deze be dieningsmanschappen een verbintenis sluiten bij het nieuw-opgerichte vrijwillig landstorm corps luchtafweerdienst. Immers, door het slui ten van zoodanige verbintenis zijn deze man schappen, in geval van oorlog, in alle opzichten militair ook in den zin van het volkenrecht. Wil de opstelling van luchtafweergeschut bij een bedrijf tot het beoogde doel leiden, dan is het noodzakelijk, dat de bedieningsmanschappen bij dreigend gevaar in den kortst mogelijken tijd hun plaats bij het geschut kunnen innemen. Het is uit dien hoofde feitelijk onvermijdelijk, dat deze manschappen behooren tot het per soneel van het te beschermen bedrijf. Dat zulks invloed zou uitoefenen op de volkenrechtelijke positie dier manschappen, komt der regeering ondenkbaar voor. Op 53-jarigen leeftijd is, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, in de Missie van Brazilië, overleden de Zeereerw. pa ter Raphaël Wilens O.Carm., prior van het klooster te Angra des Reis. Hij was bijna 29 jaar priester. In het retraitenhuis van Bergen worden deze maand en de volgende maand retraiten gege ven voor verloofden (jongemannen en meisjes) De eerste retraite wordt gegeven van 2124 Februari. Voor deze retraite zijn nog' een 20 plaatsen beschikbaar. Deze retraite is voor de meisjes. De retraite van 2528 Februari wordt gege ven voor jongemannen. Voor deze retraite en voor die van 1114 Maart (Meisjes) zijn nog vele plaatsen beschikbaar. Inlichtingen kunnen worden verkregen bij de directie van het Re traitenhuis van Bergen. BATAVIA, 13 Febr. (Aneta). Gisterenmiddag is op den weg van Batavia naar Tandjong- Friok een zeer ernstig ongeluk gebeurd, waar van twee militairen het slachtoffer zijn gewor den. Een Menadoneesch fuselier, die daar fietste, werd gegrepen door een achteroprijdend Hax- ley Davidson-motorrijwiel. Het motorrijwiel sloeg over den kop met vreeselijke gevolgen. De Europeesche sergeant Dijksma, die zich op de duo-zitting bevond, maakte een geweldigen smak en was op slag dood. De bestuurder van het motorrijwiel, de Europeesche sergeant Stel, werd zwaar gewond. Hij werd in het militair hospitaal opgenomen, waar hij later is over leden. Beide militairen zijn heden met militaire honneurs ter aarde besteld. De Menadoneesche fuselier werd slecht licht gewond. Zondagavond vervoegde zich een jongeman op het politiebureau aan den Rijswijksche- weg te Den Haag, die mededeelde de laatste tram naar Leiden te hebben gemist. Aangezien hij geen'geld op zak zeide te hebben, verzocht bij de politie om onderdak. De jongen was min derjarig en daarom telefoneerde de Haagsche politie naar de Leidsche politie, om de ouders van den jongen op de hoogte te brengen. Toen bleek, dat de jongen weliswaar 20 jaar oud was zooals hij had opgegeven maar dat de opgave van zijn naam en adres valsch was. Daarop fouilleerde de politie hem en zij vond op den jongeman een zwart leeren etui met verschillende foto's, circa 10.— aan dividend bonnetjes en een legitimatiekaart ten name van een bewoonster van het Groenewegje. De politie vroeg den jongen hoe hij aan dit etui kwam, waarop hij mededeelde het in Leiden gevonden te hebben. Nu had echter de dame, wier legitimatiekaart ter tafel was gekomen, 7 Februari aangifte ge daan van diefstal van haar handtasch, inhou dende 128. Deze dame had dien avond gete lefoneerd in een publieke cel in het Huygens- park, nadat zij een versleten dubbeltje geruild had tegen een bruikbaar dubbeltje. Zij was met een vriendin, die op eenigen afstand van de cel op haar wachtte. Behalve de wisselaar was er nog een man met een fiets dien avond op eenigen afstand van de cel. Tijdens dit te- lefoneeren zette de dame haar handtasch op den grond. Toen het gesprek was afgeloopen, was de tasch weg en de twee mannen eveneens. De dames hebben hen nog nageroepen, echter tevergeefs. De dame van het Groenewegje heeft Zon dagavond als den wisselaar herkend den Leid- schen jongeman, N. de W. geheeten, die nu in arrest wordt gehouden. Naar nummer twee wordt nog gezocht. Op de oude begraafplaats te Oosterbeek is Maandagmiddag de overleden schrijfster Augusta de Wit ter aarde besteld, waarbij al leen de familieleden en enkele vrienden en be kenden van de overledene tegenwoordig waren. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op den heer A. Koning, wethouder der gemeente Renkum en kunstschilder Antoon Markus Nadat de kist, bedekt met tallooze bloem stukken, in de groeve was neergelaten, schetste een familielid in enkele woorden de karakter trekken van de overledene, haar vreugde in deze wereld, doch ook de teleurstellingen, die deze haar gebracht had. Vervolgens dankte spr. de aanwezigen voor hun tegenwoordigheid. Hiermede was deze eenvoudige plechtigheid ten einde. BATAVIA, 13 Febr. (Aneta). De raad van justitie zette de behandeling van de „Van der Wijck"-zaak voort. Als getuige werd nog gehoord de tweede stuurman der K. P. M., J. Craamer, die eens aan boord van den K. P. M.-stoomer „Stagen" heeft ondervonden, dat de peilpijp, na-Jat een scheur of gat in de pijpleiding was gevallen, zes voet water aanwees, terwijl na lossing toch geen water in het ruim werd gevonden. Hierna werd het verhoor voortgezet van den vroeger reeds gehoorden, getuige-deskundige ir. Schepers, die verklaarde, dat de „Van der Wijck" voor deze reis een alleszins voldoende aanvangsstabiliteit had. Het oprichtinesvermo- gen ging tot dertig graden. Bij een helling van vier a vijf graden zouden de patrijspoorten met toenemende snelheid water scheppen. Getuige handhaaft overigens het standpunt, dat de patrijspoorten wel tot het omslaan van de „Van der Wijck" bijdroegen, doch hij weet niet, wat de primaire oorzaak is geweest. Hij acht het meer waarschijnlijk dat de ramp is veroorzaakt door een lek in de afvoerpijp, dan door open patrijspoorten. Sinds Zaterdag trad een groote verandering in de algemeene luchtdrukverdeeling in. Het gecompliceerde depressie-systeem, dat zich bij IJsland en voor de Britsche Eilanden bevond, trok naar Finland en werd gevolgd door zeer krachtige drukstijgingen. Tegelijkertijd nam het gebied van hoogen luchtdruk over Frankrijk in beteekenis af en verplaatste zich Westwaarts. Een rug van hoogen luchtdruk ontwikkelde zich tot over IJsland. Het gevolg van deze ver andering in de luchtdrukverdeeling wiis, dat koude arktische luchtmassa's met groote snel heid Zuidwaarts gevoerd werden van het Pool gebied uit, hetgeen in geheel West- en Noord- Europa de temperatuur deed dalen. 4an den grond waren de dalingen gemiddeld ong 2y, gr. Celsius, in de bovenlucht waren de veranderin gen echter veel grooter Zoo lag de nul-isoterm hedenmorgen boven ons land op ongeveer ze venhonderd meter hoogte, tegen- Zaterdag op ongeveer drieduizend meter. Op vierduizend meter hoogte daalde de temperatuur ongeveer 20 graden Celsius en bedraagt daar 25 gr. Cel sius onder nul. Het weer heeft thans over het algemeen een buiig karakter gekregen, waarbij plaatselijk hagelbuien voorkomen. Op den Oceaan beweegt zich een nieuwe sto ring in Noordoostelijke richting, welke op IJs land den luchtdruk al weer doet dalen. Het einde van de depressie-activiteit is dan ook voorloopig nog niet in zicht. H. M. de Koningin is Maandagmiddag t.e ongeveer vijf uur per auto ten paleize Soest- dijk aangekomen. De derde afdeeling van den Onderwijsraad lieeft besloten om in verband met de van ver schillende zijden geuite wenschen inzake „on eer wijs vernieuwing" teonderzoeken of er aan leiding bestaat wijziging van de wettelijke be palingen in overweging te nemen. MEDAN, 13 Febr. (Aneta). Vermoedelijk zullen' hier geen arrestaties meer worden ver richt. Thans zijn zestien Europeanen in preven tieve hechtenis gesteld, tegen een klein aan tal niet-preventief gestelden zal een vervolging worden ingesteld op grond van artikel 281 van het wetboek van strafrecht. (Schaking). Een buitenlander, die onlangs werd verhoord, doch tegen wien onvoldoende bewijzen beston den om preventiefstelling te rechtvaardigen, is den dag na het verhoor uit Ned. Indië ver trokken. Andere gevallen van uitwijking zijn niet bekend. BATAVIA, 13 Febr. (Aneta). Bij de behande ling van verschillende aanvullende begrootinger. betreffende de besteding van de bijdrage van Nederland van f 25 millioen hebben de heerer. Soetardjo (Vereeniging van inheemsche be stuursambtenaren) en Soeroso (nationalist) aangedrongen op het nemen van maatregelen op korten termijn, ten behoeve van de bevolking te Bodjonegoro en van andere streken, door der. hongersnood geteisterd. De heer Soeroso wijst er hierbij op, dat dergelijke gevallen dienen te worden voorkomen. Zondag 5 Februari had in de versierde ver gaderzaal van het Leo-comité, Roomsche Kerk- weg 9 te Batavia-Centrum, een eenvoudige plechtigheid plaats, meldt Aneta. In tegenwoordigheid van Mgr. Willekens eenige pastoors, het voltallig bestuur der stich ting en alle leden, de meeste met hunne dame, werd de pas van verlof teruggekeerde oud-voor zitter, dé heer C. Zoutzeling gehuldigd wegens het toekennen van de Pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice". Na een welkomstwoord, speciaal tot Mgr. Wil lekens, memoreerde de voorzitter, de neer P. Noldus uitvoerig de xprdiensten van c'en heer Zoutzeling. Mgr Willekens schetste daarna de bet eekenis van het eerekruis, om het vervolgens oen heer Zoutzeling op de borst te hechten. Met enkele gevoelvolle woorden dankte de heer Zoutzeling, waarna de geestelijke adviseur, pastoor Wevers, de waarde van dezen dag voor het Leo-comité zelf uiteenzette. Naar het „Nieuws v. d. Dag van Ned.-Indië" verneemt, worden thans tusschen de Indische Regeering, het Opperbestuur en de directie der K.L.M. informeele besprekingen gevoerd om geheel conform de oorspronkelijke plannen den vliegduur tusschen Nederland en Indië tot 2V-> dag te bekorten, te beginnen in 1940. De bedoeling is dan in totaal zes D. C. 4- vliegtuigen in gebruik te nemen. Met het oog op de hooge kosten, verbonden aan de aanschaffing van deze verkeersvlieg tuigen, welke de duurste zijn op de markt, loopen de besprekingen voornamelijk over de wijze, waarop de regeeringssubsidie zal moeten worden geregeld. Maandagmiddag heeft een felle brand gewoed in het woonhuis van de familie H. Beering aan het Bronsveen te Oude Pekela. De brandweer verscheen met de autospuit ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat het huis en een daarachter gelegen schuur geheel door het vuur werden verwoest. Twee varkens en twee geiten kwamen in de vlammen om. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Te Breda is Maandag op 41-jarigen leeftijd overleden de heer C. Norbart, voorzitter van den Bredaschen R. K. Werkliedenbond. Hij was een zeer prominente figuur in de katholieke arbeidersbeweging. Aan A. D. van der Schahs is op zijn verzoek, met ingang van 28 Februari 1939, eervol ont slag verleend als burgemeester der gemeenten Andel, Giessen en Rijswijk, met dankbetuiging voor de langdurige diensten in die betrekkin gen bewezen. Met ingang van 5 September 1939 is aan dr. W. Reinders, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool, te Delft, met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewezen diensten- Aan J. J. M. Driebeek, directeur van de firma Kuyper, Van Dam en Smeer te Rotterdam, is verlof verleend tot het aannemen van het on- derscheidingsteeken van ridder le klasse in de orde van Wasa van Zweden en aan prof. dr. H. C. L. E. Berger, directeur van den Vee- artsenijkundigen Dienst te *'s Gravenhage, tot het aannemen van het onderscheidingsteeken van commandeur in de orde van Leopold II van België. Aan H. Hessels, ontvanger der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen, te Wem hout, is vergunning verleend tot het aanvaar den van zijn benoeming door H.K.H. de Groot- Hertogin van Luxemburg tot officier de l'ordre grand ducal de la êouronne de chêne van Luxemburg. De ontvanger der directe belastingen, enz. G. J. de Vries, is verplaatst van de inspectie der invoerrechten en accijnzen te Venlo naar de inspectie dier middelen te Arnhem. Te rekenen van 1 Januari 1939 zijn bij de Rijksverzekeringsbank bevorderd tot referenda ris: mevr. E. W. Florisson geb. Simons, en J. J. Bakker, beiden hoofdcommies; tot hoofdcom mies: A. Snijder en J. A. Th. M. Brans, beiden commies en tot commies: H. C. Caalen, G. P. van Gessel, E. J. Hangard, mej. E. M. van der Meer, H. Th. Reiling, mej. C. H. Stoel, H. H. Torlau, P. Wouda en P. Henrar, allen adjunct commies. Te rekenen van 1 Januari 1939 zijn bij de Rijksverzekeringsbank bevorderd tot adjunct commies: S. C. Bakker, J. Heilig, mej. C. M. Reckman, P. J. J. Kramer en C. Pondman, allen schrijver 1ste klasse en C. J. Widman, J. A. Schmitz, mej. I. G. Storckmeijer, A. Hoffman, F. X. J. Verhofstad, J. B. Lucas en mej. W. M. de Jager, allen schrijver 2de klasse. Met ingang van 16 Februari 1939 zijn be noemd tot: a. surnumerair der registratie en domeinen in tijdelijken dienst: J. J. H. Dolhain, te Maas tricht, H. de Haan te Purmerend, T. Hellinga te Oosterwolde, H. N. Kalt te Amersfoort, F. Kuijper te Hilversum, H. J. de Lange te Rot terdam, M. C. J. Maasen te Roggel, A. van der Meijden te Zuilen, F. F. Mulder te 's Graven hage, L. Roelofs te Rockanje, F. C. Rijnders te Tiel, C. N. Smit te Warffum, C. van Soest te Wageningen, B. Stasse te Den Helder, J. L. Stellingwerff Beintema te Ede. A. Wisse te Oost- en West-Souburg, F. C. Wijle te Maas tricht; b. surnumerair der invoerrechten en accijnzen in tijdelijken dienst: J. G.Kottman te Den Hel der, I. G. F. van Leeuwen te Amersfoort; H. E. J. Mooren te Rotterdam, K. Sneep te Ginneken, H. A. ten Velden te 's Gravenhage. /0hian van Enrica von Handel-Mazzetti patste tranen ontwelden aan haar oogen t Mj kussen lag en evenals Sint Elisabeth „öo0<tewijk's dood, kreet zij ten hemel: ^hg.,00- dood, mijn Georg is dood! Nu is de '^Uriri wereld gestorven." De goede zusters Veb- haar, de arts haastte zich, haar te la- Versmaadde zijn dronk. Juliana knielde I? Oen bed en smeekte: „Sneeuwwitje, dit is mane; wees nu edelmoedig! Gun den Ne Heiland ook uw Georg; heeft sneeuw- ^'1 r>„ n heven Heiland niet lief? O Heer, uw "Oliede!" as eer. uw wil geschiedde!" kermde zij. Zij takte schoonste in het land, met haar handen ,ziJ aan het heerlijke golvende haar, dat i "et kussen las en evenals Sint Elisabeth 'hft u8'gezonken in het kussen, maar haar om den hals van den knaap, die zijn °ete tegen haar wang gevleid had en wiens „f?®111 alle lieve namen stamelde, die hij ïln moedertje wist. Nsnl-vj vraagt: „Jongenheb jij het..-.. e Vr>rt Hkeo, 't ontzettende gezien? Hoe ze v"er gegaan toen was hij al hij was zoo lief en zag eruit alsof hij sliep, mammie! En ik heb hem gestreeld over z'n wangen." Zacht wischte het kind het koude zweet weg van het voorhoofd der moeder, en een kusje gegeven kijk, zoo!" en zijn onschuldige lippen beroeren haar mond in liefde en bevenden angst, dat zijn mam mie nu wegvliegtnaar den hemel, naar pa pa en dan hebben hij en zijn zusje geen va der meer, en geen moedertje meer. „Mijn Willy," zuchtte de moeder, „waar is je lieve handje?" „Hier, mammie, hier!" Hij stak haar zijn hand toe en zij fluisterde zacht: „O, zijn bloed!" „Moeder overste," zei de arts gedempt, „het is de allerhoogste tijd. Wilt u „Zij is vannacht bediend. Maar Monseig neur, die het kind gebracht heeft, is nog hier." „Roep hem," fluisterde de arts. De overste was reeds aan de deur der ver- bandkamer en sprak eenige woorden tot de pos tulante, die daar linnengoed uitzocht. Bijna on middellijk kwam de prelaat Sedlaczek binnen, het kruisbeeld en een kerkboek in de hand. Hij schreed naar het bed der stervende. Haar over- groote, blauwe oogen, reeds half gebroken, staarden hem aan; zij zuchtte: „Wie „Ik heb uw man bijgestaan in den dood, me vrouw, en breng u zijn groet." Arme, teere, verkapte bloem! Dat is zij dus. Zoo jong! Hij werpt een blik op het papier bo ven haar bed: 27 jaar oud, algeheele uitputting. De ongelukkige kreunde. „Hij was zoo goed!" „Zeker, mevrouw." De priester legde zijn hand bemoedigend op haar hoofd. „Hij heeft misdaan, maar zijn karakter was eerlijk en zijn berouw was oprecht." Haar handen lagen zwak op haar hart, zij glimlachte stil en vertwijfeld, toen voer weer een rilling door haar leden: veel geleden?" hijgde zij. De priester schudde geruststellend het hoofd. „Mijn lieve dochter, het is voorbij. Het moest zoo zijn; hij heeft alles met grooten moed door staan." Zij ademde zwaar een uitdrukking van die pen doodsnood lag op haar gelaat alle dolken van zijn laatste uur zijn nu gericht op haar on schuldig, met bitterheid verzadigd hart. „Hoogeerwaardezijn eene hand was ver lamdmijn arme... Zij slikte, reeds reu telde de dood zachtjes mee. „Lam, hoogeerwaardegranaatsplinter beeft men hem. De priester ried, wat zij vragen wilde, meer uit den blik van haar oogen, dan uit haar woor den. „Neen, meitrouw, men heeft hem niet geboeid. Aartshertog Karl had het verboden." Toen hij den naam noemde, trachtte zij haar hoofd te verbergen aan de borst van haar kind, en droef fluisterde zij: „O, geen genadegeen barmhartigheid!" „Mijn lieve, zwaarbeproefde ziel!" smeekte de priester. „Bedenk, dat hij moest. Hij heeft zelf zwaar geleden. Uw man heeft dat geheel en al erkend, hij onderwierp zich aan Gods gerech tigheid en aan haar voltrekker, zonder beper king, en u, mijn goed kind, zoudt boos od hem willen zijn? Dat is niet mogelijk, lieve dochter!" Zij bewoog ontkennend haar hoofd. „O," steunde zij, „niet boos zijn, neen.... Ik heb van nachtimmers.... de heilige Communie ontvangen. Ik ben op niemand boos.... op niemand.... Maar hier...." haar dunne vingers klopte tegen haar hart „is alles gebrokenversplinterd.... hij heeft het gedaanomdat hij mijn liefste gedoodheeft." Willy's handjes streelden bevend haar lokken. Verstikt sprak zijn engelenstem aan haar oor: „Mijn, mijn mammie! Niet zoo verdrietig zijn!'' De priester trachtte haar te kalmeeren, zacht, sussend en vol goedheid. „Lieve mevrouw! Bedenk dit: hij was hard vochtig; maar zou hij nip) hardvochtiger ge weest zijn, als hij hem niet gedood had? Zoudt u zich dien man kunnen voorstellen in zware gevangenschap? Reeds de vier maanden vrij- heidsberooving waren een ondraaglijke kwelling voor hem; en dan voor lange jaren! Neen, lieve dochter, zoo'n genade kón de aartshertog niet schenken, want hij wilde rechtvaardig, maar niet wreed zijn." Zij bewoog haar hoofd, het lieve, stervende hoofd, heen en weer, als een kind, dat niet be grijpt van wat de groote menschen met veel woorden trachten te verklaren. „Hoogeerwaarde," klaagde zij nog zwakker, „Gelooft u mij! Al mijn kleeren,... mijn haren afsnijden! Alle sieraden afgeven.... alles U was er bij! Degrad Haar lichaam schokte in krampen onder de dekens, de jongen bleek als sneeuw, omhelsde haar en bezwoer: „Mammie! Mammie! Niet doen!" „Lief kind, hij heeft ook dat 't was zeer hard grootmoedig gedragen op het voorbeeld van Jezus, die beroofd werd van Zijne kleede ren." „Mammie! Mammie! Arme mammie!" Willy legde zijn hoofd naast het hare op het kussen, drukte een kus op haar klamme voorhoofd, op de kleine handen, die zich in elkaar wrongen. „In den hemel is hij zóó mooi aangekleed, en zooveel eereteekenen heeft hij nu, nog mooier dan op de wereld." Zij lachte het was de dood, die lachte. „Mooier, jongen?" „Ja, mama!" Eenmaal nog, maar zoo zacht, dat de priester zich geheel over haar heen moest buigen om haar te verstaan, vroeg zij: „Heeft.... mijn engelveel wonden gehadwaar?" „Waar Jezus, onze Heer, Zijn allerheiligste wonden ontving," zei hij zacht. Een doordringende smartkreet ontvlood haar lippen, de laatste. „Zijn hart!"...'. „Mama!" smeekte het kind in vertwijfeling, „o, u doet uzelf zooveel pijn! Mammie, mijn zoete. Bloed kwam op haar lippen. „Zijn hart!O, hij was zoo goed Malfatti gaf de zusters een teeken: „Het einde." „Bidden Juliana!" wenkte de overste. De jonge non begon met aarzelende stem: „O Maria, moeder vol genade, Moeder van barmhartigheid Doch tusschen haar heilige aanroepingen door verhief zich de bevende, droeve, heldere stem van het kind, dat zijn stervende moeder om klemde en tot haar sprak als een troostengel des Heeren: „Mammie, mijn lieve, o zie toch, hoe schoon hij 't heeft! Niets kan hem nog verdriet doen! De lieve Jezus heeft hem zoo graag bij zich, en de Moeder Gods ziet hij alle dagen! En óns broertje mammie! Ons broertje, Karlt weet u wel?" een stille glimlach trilde om haar stervenden mond. en haar arm kind denkt, dat zij getroost is, en nu wordt 't ook goed voor haar en de dood mag haar niet halen. Innig liefkoozend gaat Willy voort: „Weet u, toen hij in den hemel aangekomen is, kwam de kleine Karli naar hem toe met vleugeltjesHij bewoog zijn kleine armen, de gebroken oogen van de moeder bewogen weer „en heeft ge zegd: „dag papa!" Toen heeft papa hem in zijn armen genomen hem een kustje gege ven en alle engeltjes lachten Om de lippen van de stervende speelde steeds hemelscher een zoete glimlach, een blanke glans lag over haar voorhoofd, waarop, onzichtbaar, de doornenkroon van lijdende liefde rustte. De priester nam het kruisbeeld, het sterfkruis van den held, en hield het vol zachtheid aan den mond der vrouw: .Dochtertje! kus den Heer; uw man kuste Hem ook, in zijn laatste oogenblikken." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3