De Katholieke Studenten en het Pauselijk wereldplan Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" voor 90.000 gezinnen Grootsche getuigenis van Katholiek Haarlem Interacademiaal contact van groote waarde Egypte zou Franc0 erkennen HET JUDASMYSTERIE VAN ONZEN TIJD In de branding van onzen tijd ANTI-SANEERDERS Oude argumenten Dr. mr. Keulemans O. Carm. houdt de feestrede op den 22sten K.S.D. De uitvaartdienst vQ<>* den H. Vader |ii!iiiiiii]i!!!iii!iiiiiiiii!iiiiii!iii!iiiiiiiiiii!!!ii!!iii!iiiiiiiiiiliiiiliii!iii!i!i!i!imi!iiiiniiniinn[nnninnmnnniiig DINSDAG 14 FEBRUARI 1939 Rector Drost sprak voor 2000 katholieken, die op initiatief van het comité van katholieke actie bijeengekomen waren Rede van rector Drost Zonder God, in een chaos geraakt Het treurspel der menschheid Wat doen wij? Godsvertrouwen GRAVEN EN GRAVINNEN VAN HOLLAND VOETBAL HillegomLugdunum 02 GermaanBloemendaal 22 de belangstelling verminderd door een gevoel van onmacht? Missie-problemen De feestvergadering ter>° iiiiiiiiiiniiiiiiimiiiiiiiiiiiiiniumimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiii NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiüiia STAD Bijna tweeduizend katholieken, een aantal, dat zoo groot was als de ge meentelijke concertzaal plaatsruimte bood, was gisteravond bijeen gekomen op de massale vergadering, waarop rector H. A. J. Drost hen opwekte tot intense beleving van het katholieke ge loof. Bijna tweeduizend katholieken hebben de woorden van dezen rede naar in zich opgenomen en zij zijn naar huis gegaan met het stellige voor nemen om te vernieuwen en te ver beteren, waar dat noodig was. En de stemmen van tweeduizend katholieken hebben gegalmd door de wijde ruimte van de concertzaal, toen zij ge zamenlijk het Credo zongen, onze ge loofsbelijdenis. De groote openbare vergadering, die het comité van katholieke actie te Haarlem heeft belegd, is geworden een getuigenis van het katholieke Haarlem, zooals wij nog nooit be leefden. Op het podium voor het massale concertge bouworgel had het bestuur met zijn geestelijken adviseur, den hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal, deken van Haarlem, van wien het initiatief tot deze vergadering was uitgegaan, plaatsgenomen, onder voorzitterschap van prof. dr. Alphons Steger, die het eerst het woord tot de hon derden richtte en er zijn spijt over uitsprak, dat Z. H. Exc. Mgr. Huibers, bisschop van Haar lem, wegens drukke bezigheden verhinderd was mede aanwezig te zijn. „Het ware een groote eer en voldoening geweest Mgr. Huibers hier in ons midden te zien. Als de kinderen bijeen zijn is het zoo heerlijk en opwekkend als vader in ons midden is." Spr. heette vervolgens de geestelijke en wereldlijke autoriteiten, die vrijwel alle aan wezig waren, welkom. Toen in het begin van deze wintercampagne deken H. C. J. Sondaal het voornemen had om als strijd tegen de toenemende verflauwing van het Christelijk leven een massale vergadering op te roepen en toe te spreken, zal wel nie mand hebben vermoed, dat op den dag, waarop dit voornemen ten uitvoer werd gebracht, onze roemrijke Paus Plus XI verscheiden zou zijn. Daardoor heeft deze avond tevens de be tee kenis van een plechtigen herdenkingsavond ge-: kregen. Nadat spr. de groote en vele verdiensten van Faus Pius XI gememoreerd had, noodigde hij de aanwezigen uit een kort gebed uit te spreken als liefde jegens den H. Vader, Dien God ons gaf en Dien God nam. Staande bad men hierna het Onze Vader en het Wees Ge groet. Vervolgens zong de Schola Cantorum var. de St. Josephparochie, onder leiding van kape laan W. van Lammeren, het derde Credo, waar van de wisselende gezangen door de geheele vergadering werden meegezongen, zoodat het een machtig opklinkende getuigen weid van ons H. Geloof. Albert de Klerk begeleiude aan het orgel. Dan was het woord aan den spreker van den avond, den zeereerw. rector H. A. J. Drost, die een vlammend betoog hield, een krachtige op wekking, een machtige bezielende verklaring van de goddelijke deugden van geloof, van hoop en van liefde, juist in hun beteekenis voor het maatschappelijke leven van dezen tijd. De katholiek in de branding van dezen tijd, had spr. zijn rede getiteld, in een tijd waarir. het maatschappelijke leven, juist omdat het niet meer gedragen wordt door deze drie: ge loof en hoop en liefde, geloof in God, hoop in God en liefde tot God en de medemenschen, in de war is. Het zijn juist de zuilen, waarop de triomph- boog van de menschelijke gemeenschap moet rusten, het zijn de drie zonnen aan den hemel van het menschenleven. De maatschappij is verward, de wereld is deze laatste tientallen jaren in een branding geraakt, zooals we nog weinige hebben gekend. 20 jaren geleden was het oorlog, thans zijn we twintig jaar verder. En is de toestand ver beterd? Eerder verergerd. De oorlog is voorbij, maar de oorlogstafereelen zijn niet weg. Er fs een sociale en een economische oorlog. Terwijl duizenden wonden nog niet zijn ge heeld, terwijl het Caïnswerk van den broeder moord nog op het voorhoofd van Europa staat gedrukt, terwijl duizenden en duizenden houten kruisen nog naar den hemel wijzen en er nog zooveel is dat aan dat alles herinnert, nu we juist zouden mogen verwachten, dat de volkeren over de graven heen elkaar de hand zouden geven, staat burger op tegen burger, volk tegen volk, ras tegen ras, werelddeel tegen werelddeel. Het geloof in God is weg. Hij werd verban nen uit het openbare leven; de mensch heeft een socialen Godsmoord gepleegd. En dan wordt de mensch een roofdier met meer dan het ge wone roofdierinstinct door de middelen van de moderne techniek. Dan wordt er een cirkel ge smeed rond de volkeren, die een cirkel van vuur en Staal is. We moeten dus eerst het mes In de wonde leggen, de oorzaak uitsnijden. Zoo'n toestand komt niet ineens, het is geen plotselinge cata strofe, het is de uitbarsting van een etterende wonde, die al sinds eeuwen de maatschappij ziek maakte. Het begon in de middeleeuwen met dc renaissance, die teruggreep naar de vormen van de heidensche klassieken, het zette voort in het humanisme, dat teruggreep naar den geest van het heidendom. En toen kwam de reformatie, die dien geest van het heidendom terugbracht in den godsdienst, al zal geen protestant het zoo bedoeld hebben. Toen was de dijk los, toen werden alle stroo mingen mogelijk, men was immers los van den Paus! En men werd het van de Kerk, en daar door los van Christus. En toen men eenmaal los van Christus^ was, kwam men los van God en eindelijk....'los van elkander. Het was de filosofie van de vorige eeuw, die den mensch los heeft willen maken van God. Weg met de rem van het geloof. De mensch moet kunnen genieten wat er te genieten is in het leven. En langzaam druppelde die gedach te door in het volk. Zoo kwam de verwarring op economisch en so ciaal gebied, als gevolg van die op godsdienstig gebied. Willen wij de maatschappij herstellen, wil er weer vrede komen, dan zal eerst de godsdienst moeten worden hersteld. De goddelijke deugd van geloof is een boven natuurlijke gave Gods, waardoor wij alles ge- looven wat God ons geopenbaard heeft en door de H. Kerk te gelooven voorhoudt. Waarom heeft God den mensch geschapen? Omdat Hij naast zichzelf iemand wilde hebben, dien Hij kon doen deelen in Eigen geluk. Dat zou ^ae mensch zijn. Toen speelde Satan zijn treur spel in de wereld en de slang scheurde de schep ping. Dat is het drama van de eerste menschen- geschiedenis, dat herhaald wordt in onzen tijd. Want wat Christus had hersteld door Zijn kerk hebben wij vcor de tweede maal verscheurd. Het leven is maar een doortocht naar dc eeuwigheid. De menschen moeten terug naa" God. Maar zp beseffen niet. dat daar het her stel van de maatschappij ligt, de moderne men schen zoeken eigen voordeel, eigen recht, eigen wil. Daarom komen zij in conflict met den God, die de liefde predikte. Dat is het Judasmysterie van onzen tijd. De stem van God moet gesmoord. Daarom: nieuw heidendom, Godloozendom. Dat is de dui vel, vroeger zette hij op tot afgoderij, nu pro beert hij het anders: de mensch moet zijn eigen afgod worden. Zoo tracht hij God van den troon te stooten Dat is de branding van onzen tijd, dat maken v.ij mee. In Spanje, in Mexico, in Rusland in Duitschland, in het voormalig Oostenrijk. En hoe staan wij tegenover die goddelooze troomingen van onzen tijd? Hebben wij nog dé goddelijke deugd van geloof tegenover dit onge loof? Bij het doopsel hebben wij het vermogen gekregen, maar dat moest worden ontwikkeld en vaardig gemaakt. Wij moeten katholieken hebben, die hun ge loof durven beleven. De wereld moet buigen voor God. of barsten! De moderne wereld is verheidenscht. En zijn wij niet veel te veel een speelbal op de golven van de moderne stroomingen? Beleven wij ons geloof, zooals God het van ons vraagt? Besef fen wij wat het is katholiek te zijn in dezen tijd. Daar bloeit in ons 'n leven, dat van Gods leven komt. Heel ons leven moet een opgang zijn naar Hem. Wij zijn burgers van het Godsrijk, kinde ren van het Licht. De burgers van de aardsche rijken brengen millioenen op om hun legers zoo groot mogelijk te maken, om hun aanzien te versterken. Waar is onze expansiezucht, waar is onze Anschluss, waar zijn onze territoriale eischen? Wij hebben de opdracht gekregenom het Godsrijk uit te breiden. Goed, wij kunnen niet naar de missie. Maar leeft die opdracht in ons hier, in ons land, in onze stad? Zoo moeten wij onze 'roeping zien in onzen tijd. En dan moeten wij ook hebben een leven dig geloof, een diep geloof. Geen suf katholicisme Hoevelen zijn er niet, in iedere parochie, die katholiek zijn uit sleur, het katholiek zijn ais een familiekwaal beschouwen. Ze hebben geen overtuiging, zij gaan niet fier op hun geloof, het leven wordt door hen niet bezield en beïnvloed door het geloof; in tijden van beproeving vallen dezulken af. En wij hebben nog geen beproeving gehad. Doe alles ter eere Gods. Dat is levend geloof, Dat is de goddelijke deugd van geloof, juist m deze wereld. Wanneer men in deze wereld nog een plekje wil hebben, dan moet men een scheidingslijn trekken tusschen geloof en leven. In het leven is geen plaats voor het geloof. De kerk is niet modern, zij gaat niet mee met den tijd. Doch wij moeten juist den tijd vooruit zijn om de wereld te kerstenen. Film en radio, het zijn apostelen van de waarheid, moeten het zijn al thans. Maar dan hebben wij katholieken noodig, die het geloof doorstralen temidden van staal en ijzer, temidden van industrialisatie en rationali satie, door hun amusement en hun arbeid. En dat moet dan natuurlijk geen halfslacntig of lichtzinnig geloof zijn. Het moet innerlijk vorden beleefd. Christus in onze harten, opdat zij vervuld worden van de volheid Gods. Dan treedt in ons God zelf de moderne wereld tegemoet, den Satan tegemoet. Maar ja, dat kost offers en strijd. En daarvoor hebben wij noodig de goddelijke deugd van hoop en vertrouwen. Maar ook dat Godsvertrouwen ontbreekt ons. Katholieken, zij zijn zoo dikwijls lauw en on verschillig, doch men dient voorop te stellen, dat het niet'gaat om stoffelijke winst wij zijn hier slechts op doortocht naar de eeuwigheid maar om onze geestelijke goederen, die veilig gesteld moeten worden. Onder andere stelsels zouden wij misschien een gulden meer verdienen, maar met dien gul den meer zouden we levensbeschouwingen bin nenhalen, die het Christendom radicaal ver nietigen. We zouden dan misschien in enkele jaren vernietigen, wat in honderden jaren is opgebouwd. Het leven is slechts een doortocht naar de eeuwigheid. Wij zijn het geslacht, dat de klap pen krijgt, wij zijn het, die de offers moeten brengen om de wereld voor ons nageslacht te behouden. Wij moeten de Samson zijn, die de pijlers omver werpt waarop het afgodsbeeld is opgebouwd. Maar wat kan het ons schelen als we ons hoofd maar kunnen neerleggen met de gedach te, dat het geloof ongerept bewaard bleef voor ons nageslacht. Dan leggen wij ons hoofd in vrede. Wij kunnen de nieuwe gemeenschap waar schijnlijk niet meer beleven. Wij moeten de voren ploegen. Maar wat kan het ons schelen als wij in dezen tijd gedrukt en gebukt zijn gegaan onder zware lasten, als we onzen kinderen kunnen nalaten een nieuwe maatschappij. Het gaat er om de Kerk, het Christendom te bewaren. Door het Kruis naar het Licht. Het Kruis heeft den Hemel geopend en dat Kruis staat nu voor de hemelpoort. De lichtkrans, die uit den hemel straalt, wordt gebroken door het Kruis. En er valt 'n schaduw over de aarde. Maar een schaduw, die ver oorzaakt wordt door het licht van Gods eeuwigheid. De menschen vluchten voor de schaduw, doch hoe verder zij gaan, hoe donkerder t rond hen wordt. Want de schaduw houdt alleen op on der het Kruis. Daar ls geen schaduw, maar staan wij in de zonnestralen van Gods heerlijkheid t Godsvertrouwen, een innig Godsvertrouwen, dat is ons programma in dezen tjjd. Vertrouwen in de kerkelijke leiders, in de kerkelijke overheid en ook in de wereldlijke leiders, die op politiek en sociaal gebied. De bisschoppen en de Paus zien verder dan wij, als zij zeggen, dat in de eenheid onze kracht ligt. En dat vertrouwen krijgen we als we hebben liefde tot God. Er is een keten van leed ge smeed om het menschenleven, van leed da- ontzaglijk is, als er geen liefde is. Aan het ziekbed van deze wereld ontbreekt de engel van de liefde. Wij moeten God be minnen met al onze kracht en onzen evennaaste gelijk onszelven. De liefde moet opbloeien uit de liefde tot God, anders is zij niet duurzaam. Toen Christus aan het kruis van Calvarië hing was er geen wereld meer en geen mensch. Hij was de wereld en hij was de mensch. Hij is de band, die ons bindt met God en Zijn mystieke lichaam is de Kerk. Wanneer niet eerst de band met Christus hersteld is kan er geen sprake zijn van liefde. Eigenlijk kan de werkelijke liefde slechts in de wereld heerschen als alle menschen een zijn in Christus' lichaam, in de Kerk. Daar ligt ons streven. Wij moeten den menschen weer leeren: zie hoe zij elkander liefhebben, wij moeten weer engelen van liefde worden. Begint dan met de liefde te beoefenen in eigen gezin, ieder in eigen omgeving. Daar ligt de redding van de maatschappij, houdt de kiem gezond, vaders en moeders en kinderen In de branding van dezen tijd zoo de goddelijke deugden beoefenen, dan zijn wij verantwoord voor onszelf en ons nageslacht Na een geweldig applaus, dat telkens weer op klonk in de groote concertzaal, een applaus, dat een uiting was van het enthousiasme van de honderden in de zaal, dankte professor Steger doornogmaals een onstuimig applaus te ont ketenen. De avond werd besloten met het gemeenschap pelijk zingen van het „Aan u, o, Koning der eeuwen", terwijl in een korte pauze het Room- sche blijdschap door de zaal had gegalmd, met kracht gezongen. Roomschen, dat zijn wij met ziel en harte Roomschen, dat zijn wij met woord en met daad. Een groote getuigenis van katholiek Haarlem! Een, zooals wij nog nooit beleefden. De tentoonstelling in het Frans Halsmuseum van de beeltenissen van de Graven en Gravin nen van Holland (welke uit het stadhuis zijn gehaald en schoongemaakt), heeft dermate be langstelling gewekt, dat besloten is de expositie tot het einde van Februari te verlengen. Hillegom, dat eerst met de sterke wind in den rug eenige goede aanvallen opzet en ook een enkelen keer het Lugdunum-doel bestookt, weet echter hiervan niet te profiteeren om dit in doelpunten om te zetten. De eerste helft verstrijkt zonder dat er gescoord is. Lugdunum weet echter na rust in de eerste minuut van den wind te profiteeren door een goeden aanval op te zetten, waaruit de links binnen weet te doelpunten. (01). Na 4 minuten weten zij dit nog eens te her halen (0—2), waarna voor een flinke regenbui 10 minuten gestaakt werd. Na de hervatting doep beide clubs eenige aan vallen, maar steeds blijven de beide achterhoe des de situatie meester. In deze ontmoeting verspeelden de Bloemen dalers een kostbaar punt. De gasten kregen 't eerst het windvoordeel en begonnen dan ook onmiddellijk met een serie aanvallen, maar voorloopig bleef de Germaan-verdediging de situatie meester. Na 15 minuten spelen benutte C. Cassee een goeden voorzet van v. Bragt op uitstekende wijze (01). Veel plezier beleefde Bloemendaal van dezen voorsprong echter niet; uit 'n scrim mage voor het Bloemendaaldoel wist de mid- voor van Germaan den stand te nivelleeren (11). Bloemendaal bleef sterker en in deze periode lieten de witte aanvallers enkele fraaie kansen voorbijgaan. Kort voor rust wist C. v. d. Schalie met een fraai schot Bloemen daal een 21-voorsprong te geven. Na de hervatting was Immer wegens een blessure vervangen door Kloos. De regen viel nu bij sty-oomen neer en het veld werd in een modderpoel herschapen. Kort voor het einde kwam Germaan sterk opzetten en het gelukte den linksbuiten v. Es in de laatste minuut het leder langs doelman de Haas te werken. De Katholieke Universiteit steunen is een praktisch apostolaat en een ware Kruistocht voor weten schap en geloof. De leden van de Vereeniging tot Behoud van het Bloembollenvak waren gisteren in gebouw „Odeon" in algemeene vergadering bijeengeroepen. Waren er verleden jaar 132 leden opge komen, ditmaal zag het bestuur zich slechts omringd door nog geen 25 leden. De wnd. voorzitter, de heer P. C. de Zeeuw, deelde in zijn openingsrede mede, dat de sta tuten der vereeniging thans de koninklijke goed keuring hebben verkregen. De toestand in ons vak is er niet op vooruit gegaan, aldus spr. Mede als gevolg van de negeering van de zijde der regeering van de denkbeelden, die onder het vak leven, is er een groote lusteloosheid opge treden, die, zooals de geschiedenis heeft geleerd, doodelijk moet zijn voor de toekomst van vak en volk. Wij zullen onzen strijd tegen de sanee- ringsmaatregelen krachtig voortzetten, temeer, daar er hoe langer hoe meer verschijnselen komen, die de opvattingen van onze vereeniging volkomen in het gelijk gaan stellen. E£n zeer bedenkelijk verschijnsel is het ver dwijnen van de kleine kweekers. De statistiek wijst uit, dat de groote bedrijven bij de sanee ring garen spinnen. Het aantal bedrijven be neden 1 H.A nam verleden jaar af van 12.180 tot 11.419. Dan is er nog de immoreele handel in teeltbewijzen, die in het loopende seizoen tot verschuivingen aanleiding zal moeten geven, die even groot, zoo niet grooter zullen zijn dan in het afgeloopen seizoen. Maar ook de verhouding tot het buitenland wordt voortdurend slechter. De saneeringsmaat- regelen stimuleeren inderdaad de bloembollen cultuur in Engeland, ten bewijze waarvan spr. eenige bekende argumenten naar voren bracht. Hij betreurde het, dat de minister van Econo mische Zaken het spel, dat op dit terrein ge speeld wordt, niet doorziet en door het afschaf fen van zoowel minimumprijzen als productie beperking aan deze bijzondere aanmoediging van de teelt in het buitenland paal en perk stelt. Zoolang de leiding van den „Blombollenraad" zal worden opgedragen aam onze eigen men schen waarbij ieder vakgenoot de kans be loopt door zijn eigen buurman geregeerd te worden die aan niemand onzer verantwoor ding voor hun daden verschuldigd zijn, kan zij ook nooit het vertrouwen van de massa ver krijgen, aldus spr. Spr. protesteerde vervolgens tegen de verre gaand lichtzinnige en onoordeelkundige wijze, waarop in officieele kringen over het vak ge sproken zou worden. Aangezien het saneeringsstelsel uitgaat van de foutieve idee een crisis-instelling te zijn, die in het kader van „de tijd" niet past, omdat de om standigheden voortdurend wisselen, is het een stelsel, dat ten ondergang gedoemd is of den ondergang van het vak tengevolge zal hebben. De gezondmaking van het vak, besloot spr., wordt door de saneering noodeloos tegengehou den. Er wordt verarming door het stelsel ver oorzaakt en de cultuur in het buitenland wordt er mee in de hand gewerkt. Daar een cata strophe op deze wijze niet ts voorkomen is, riep spr. allen op tot nieuwen strijd en verzet. Uit het jaarverslag van den secretaris, dr. Dijt, bleek, dat het bestuurslid, de heer Grulle- mans, heen ging omdat hij den strijd hopeloos achtte. Gewezen werd op het gebrek aan een orgaan en op het in het leven roepen van afdeelingen. Hoe klein de contributie ook is, het bleek zeer moeilijk te zijn om een belangrijk deel te innen of op tijd te innen. De begrooting sloot met een bedrag van 1430. De bestuursleden J. de Brabander en J. Hoog straten werden bij acclamatie herkozen; in de plaats van den heer Grullemans werd jhr. W. P. Barnaart uit Bennebroek met algemeene stemmen gekozen. Van de rondvraag werd druk gebruik ge maakt. De heer Bos vroeg of het niet wensche- Hjk zou zijn, dat de leden en bloc zouden be danken voor de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Deze vereeniging is onze grootste tegenstandster, redeneerde dit lid en het blijft anders vechten tegen de bierkaai. Hij meende verder, dat het contact verslapt is, om dat er geen verband is en zou op elke plaats een afdeeling willen zien. De voorzitter achtte den tijd voor de af scheiding nog niet rijp. In het vakblad, dat onze leden zelf mee betalen, aldus spr., wordt tegen ons gestookt. Wij hebben in ieder geval de Alg. Ver. kunnen behoeden voor den misstap die aan de reorganisatie verbonden zou zijn. Blijf dus lid van de moederorganisatie, adviseerde de voorzitter. De heer Bos wenschte dan aandeel in de kolommen van het Weekblad voor Bloem bollencultuur en de voorzitter zegde een be spreking toe. Van andere zijde werd om propaganda door middel van de radio gevraagd, omdat de tegen standers ook aan het woord komen. De heer Dijt zei daarop smalend: Je krijgt in dit land geen gelegenheid om met je tegenstan ders te kampen. Door de politiek wordt elke tegenstand dood gemaakt, dat heb ik al ver schillende malen ondervonden. Een der leden vroeg of er in dén zomer nog gelegenheid zou komen om voor of tegen de saneering te stemmen. Hilariteit was het ant woord. Een ander lid vroeg wat de vereeniging eigen lijk doet. Waar is een programma? De heer Deen uit Hillegom meende te weten, dat de anti-saneerders met 2500 leden ongeveer ƒ12.000 contributie in de Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur- storten en dat er dus wat te eischen zou zijn. De voorzitter- moest dit bedrag tegenspreken, hij maakte er een „zeer aanzienlijke contribu tie" van. De heer P. Bakker Kzn. vroeg inlichtingen over den Bloembollenraad. Hierop antwoordde de heer 't Mannetje, dat men nog bezig is met het uitsteken van voel horens. Men schijnt er ook anti-saneerders in te willen hebben, maar de zaak vlot nog niets. Een ander lid had minstens 300 tot 400 leden op deze vergadering verwacht en hij verklaarde zich dus zeer teleurgesteld. De voorzitter schaar de zich achter dit lid. maar meende, dat de oorzaak gezocht moest worden in niet voldoen de publicatie. De vergadering werd daarna gesloten. Het programma van een K.S.D. is, hoewel niet overladen, toch altijd zeer uitgebreid en veelomvattend. De tijd is nu eenmaal kostbaar en de problemen, die men zich voorgesteld had in Tilburg te bestudeeren zijn omvangrijk en moeilijk, zoodat men met oppervlakkige be schouwing niet gebaat is. Daarom was het Zondag reeds vroeg, dat de Unie-moderator, Pater Dr. J. van Heugten de H. Mis opdroeg, welke door veel K.S.D.-gangers werd bijgewoond. Na een gemeenschappelijk ontbijt heeft Mr. F. Teulings in een vergadering van de Missie Interacademiale gesproken over de staatkun dige facetten van het Missiewerk in Neder- landsch Oost-Indië. De praeses van de M.I.A., de heer E. Geelen, leidde den spreker met een kort woord in, waarna de heer Teulings zijn betoog begon met erop te wijzen, dat de reis van de delegatie der R.K.S.P. naar Indië niet opgevat moet worden als een propaganda-, maar als een studiereis om inzicht te krijgen in de taak, die op ons rust. Een juist inzicht van onze taak ten op zichte van 't land en volk is zeer dringend noodig. Het missiewerk vereischt alleen kerke lijke activiteit, geen staatkundige. De missie bepaalde zich vroeger tot de geestelijke verzor ging van in Indië levende Europeanen, tegen woordig is de werkzaamheid uitgebreid. Er is ten aanzien van de Indische missie een complex van staatkundige problemen. Voorop staat art. 177 B.W. De Indische regeering heeft aangaande deze kwestie overleg gepleegd met de missie en de zending, welke afschaffing principieel geboden achten. De consequentie van 177 is, dat inlandsche priesters geen dienstwerk mogen verrichten in dpssa's, waaruit ze zelf voortkomen, anderen, uitheemschen, worden wel toegelaten. De houding van het inlandsch bestuur ten opzichte van de missie maakt een zeer voor- treffelijken indruk. Daar waar het burgerlijk gezag in aanraking komt met de missionnee- ring zijn nog wel zwakke punten, maar in het algemeen, is de verhouding goed en bevredigend. In de buitengewesten zijn de besturen veel zelf standiger en daarom treden daar nog wel eens dictatoriale neigingen aan den dag. Voor de missionneering zijn vooral onderwijs en ziekenzorg factoren van pl-actisch belang. Men zegt wel, dat de inheemschen geen Bij zonder onderwijs verlangen en dat hun cultuur gevrijwaard moet worden van Europeesche in vloeden. Spr. legt er den nadruk op, dat de inheemsche cultuur op hoogen prijs wordt ge steld, maar dat het slechts de bedoeling is om de katholieke waarheid in te bouwen in de bestaande beschaving. Zeer belangrijk is de beteekenis die de mis sie heeft voor de economische verheffing en omgekeerd. Het christendom bevordert orde en welvaart, het geeft een juiste harmonie. Met het nationalistische streven in Indië heeft de missie slechts indirect iéts te maken. Velen beschouwen het Javaansch bestuur als een ondermijning van het Nederlandsch gezag. De missie heeft echter niet de taak deze pro blemen op te lossen. Spr. besloot zijn interessante uiteenzetting met een dringend beroep te doen op de Neder - landsche katholieken om meer begrip en be langstelling voor de missie te toonen. De vergadering werd met een woord van dank door den voorzitter gesloten. Inmiddels was een aantal groote touring cars gearriveerd, die de deelnemers naar de schoone en boschrijke omgeving van Vught vervoerden. Een geanimeerde Brabantsche koffiemaaltijd werd in „de IJzeren Man" genuttigd. In den namiddag werd in het auditorium van het conservatorium der R. K. Leergangen de feestvergadering gehouden, waarbij zeer vele autoriteiten aanwezig waren. Naast de gezagsdragers uit de katholieke stu dentenwereld, die getooid met hun veelkleu rige onderscheidingsteekens een stijlvolle sfeer schiepen zagen wij alle professoren van de Ka tholieke Economische Hoogeschool, den rector magnificus van de Nijmeegsche Universiteit, Prof. Dr. D. Franses, Prof: Dr. I. van den Bergh, Pater Drs. P. Tummers, eerelid der Unie en verder al de moderatoren van de ver schillende R. K. Studentenvereenigingen en corpora. De Unie-praeses, de heer Jac. Gooden, sprak een welkomstwoord, waarna hij eenige piëteit volle woorden wijdde aan het verscheiden van den Paus, die door de vergadering staande vier den aanhoord. Medegedeeld werd dat een tele gram van condoleance was verzonden aan den Pauselijken Internuntius te 's-Gravenhage. Vervolgens hield de Unie-praeses, J. Gooden, een rede,waarin hij de mentaliteit van den student schetste in de vorige eeuw. Het waren, aldus spr., de socialistische studenten, die door hun optreden een sociaal element in de stu dentengemeenschap wisten in te voeren. Het eind van de vorige eeuw bracht de orga nisaties, opgebouwd door onze katholieke voor vechters, die hierbij een groote vitaliteit ont plooiden. Die geest van activiteit is in onze dagen geheel verlamd en daarom is het noodig dit vitale te hervinden. Als katholiek student behooren wij ons pri mair wetenschappelijk te vormen. Een groote waarde moet hierbij worden ge hecht aan philosophische vorming, omdat wij ons moeten bezinnen op de toekomst. Spr. juicht het streven naar een Nieuwe Ge meenschap toe. De studenten moeten deze ac tie steunen. Het zal wenschelijk zijn, dat er in iedere academie-stad kernen komen ter be studeering van de sociale problemen. Wij moeten hebben 'n geestelijke upperten en daarbij nemen de studenten een voorname plaats in. Spr. besloot zijn rede met een pleidooi voor interacademiaal contact. Daarbij is de bestu deering van 's Pausen wereldplan een arbeid die door de Unie allereerst moet worden ter hand genomen. Pater Th. Keulemans O.Carm. hield daarna een rede over: „De Vrede van Christus in he' Rijk van Christus." Paus Pius XI kan aldus spr. gekarakteriseerd worden met de woorden „Fides in trepida", oB* verschrokken geloof. De Paus heeft direct een diagnose gestel" van den toestand, waarin de wereld verkeert en hij heeft telkens het geneesmiddel nadruk kelijk aangegeven. Met hetzelfde tempo waarmee het mensch' dom Jezus verlaten heeft, heeft het ook defl vrede verloren. Daarom staat de Paus de leus voor: D* vrede van Christus in het rijk van Christus. Het bovennatuurlijke wordt in deze tijcie» gescheiden van het natuurlijke en het result»®* is een decadente smakeloosheid, die zich op ei' gebied manifesteert. Deze fatale splitsing is t° in de rijen der katholieken doorgedrongen. De Paus laat echter niet na om steeds ine_ optimisme de mogelijkheid van een betere we reld waar te maken. Deze tijden zijn ontaard en een directe aan slag op de wereld is de huidige zakenmora»1- Dat alles wordt in de hand gewerkt door overheid en vele andere instanties en het ein" is het communisme. Het wereldplan van den Paus geeft verscW1* lende terreinen van actie aan op sociaal-econo misch, op zedelijk en godsdienstg gebied. dit verband wijst spreker op het energieke stre" ven van den Paus om de zuiverheid en heilig heid van het huwelijk te herstellen. Hiermede hangt nauw samen het problee1» van de opvoeding. De opvoeding moet gecon* centreerd zijn op ons einddoel, op God. daarom mag men de Kerk niet van de opV°e ding uitsluiten. j( Bij het opvoedingswerk is het gezin prim®1 vóór den staat. Ook op sociaal-economisch terrein eischt Paus niets onmogelijks, wanneer hij liefde f rechtvaardigheid vraagt. Wanneer liefde e rechtvaardigheid hun plaats weer hebben in" genomen in de internationale samenlevi™ dan kan men zeggen, dat de vrede van Chr' tus heerscht. Wij moeten bezield worden d°° den geest van het apostolaat. Maar daarom het noodig, dat wij ons bezinnen in geestelijk afzondering, want onze gedachten zijn nog veel verankerd aan het aardsche. De velde^ zijn wit van den oogst, niet alleen in de miss'e landen, maar ook in onze streken. De Paus heeft ons geroepen voor het rij» apostolaatswerk en het is vooral de studeb die hier een plicht te vervullen heeft. f De student moet zich voorbereiden op de verantwoordelijke taak van zijn later leven- Daarom moet hij actieve en daadwerkelU belangstelling toonen voor de sociale problem® en vooral op dat terrein waar hij later leidi'- zal moeten geven. - Het streven naar een nieuwe gemeenscb f ligt geheel in de lijn van het wereldplan den Paus en het is dan ook de plicht van 0 student zijn beste krachten aan deze actie geven. jgr Het krachtig applaus, dat op deze rede v0 "jj, werd door den praeses met een kort dan woord onderstreept. Daarna werd aan Mej. A. Haan en de b® ren F. Prick en J. de Leeuw het insigne v Apfl verdienste uitgereikt, waarbij praeses J. G°°J door het uitspreken van eenige latijnsche zinnen den noodigen luister aan deze plecht heid bijzette. j. De heeren A. Berkhoudt, F. Smulders en Sassen ontvingen het Avunculaatsinsigne, wa*Jet na de vergadering met den christelijken 8T gesloten werd. En zoo is de 22ste K.S.D. welgeslaagd en 8 besteed. Men heeft in een prettige omge"'^ waardevolle ideeën kunnen opdoen en men ongetwijfeld de goede vruchten van deze teracademiale gedachte-uitwisseling kum> plukken. CAIRO, 13 Febr. (Havas). In door£»a' goed ingelichte kringen deelt men mede, d de Egyptische regeering voornemens is, b'11 nenkort de regeering te Burgos te erkennen- Volgens berichten uit Perpignan, hebben d® 31e en 32e divisie der regeeringstroepen Spanje, onder bevel van kolonel Marquez, va»' Spa®" morgen nog verscheidene dorpen in de sche bergen ten Zuiden van Prats de bezet. Een Er.gelschman, die vandaag den van Prats de Mollo heeft bezocht, heeft kun11 jfl6 zien, hoe de troepen In uitstekende orde en een onaangetast moreel Frankrijk binnen^1' ken. Later, op den dag bereikten de troepen Ao Franco de grens bij Prats de Mollo en heèle grens is thans door de rechtschen a1'5 De plotselinge aankomst in Frankrijk van troepen, die in het gebied van Campredon ben gestreden, heeft een reeks hoogst moei'^ problemen voor de huisvesting en voeding deze duizenden manschappen geschapen, middellijk zijn tusschen Prats en Aries, en b tech nieuwe kampen ingericht. Een Havas-bericht uit Parijs maakt er melding van, dat het daar laat in den aVori', vrijwel zeker scheen, dat de ministerra morgen zal besluiten, Léon Bérard opnigU^ met een officieele zending naar Burgos zenden. pie1 Bérard zou tot taak krijgen, met Franc0 ^et alleen de modaliteiten te bestudeeren vaI\reg- aankoopen van normale diplomatieke $e' kingen tusschen Parijs en Burgos, doch kere economische en eommercieele vraagstuk jjij waarbij Fransche belangen betrokken zijn- „0 zal ook het vluchtelingenvraagstuk met F1 bespreken. id ROME, 13 Febr. (Stefani). Dinsdag0®11^ om 9.20 (Ned. tijd) zullen de radiostations e en Radio-Vaticana de plechtige uitvaarnn15'^' in den St. Pieter zal worden opgedragen- zenden. Des middags om 3.50 uur zal d® zettingsplechtigheid worden uitgezonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4