Mag een tandarts lachgas gebruiken? We luisteren naar... De roofmoord te Echteld Erkenning van Franco PUROL in huis! FINANCIEN Kerkelijk leven DE HOFSTADBLOEMII Sport en spel ALGEMEEN GEVOELLOOS MAKEND MIDDEL Dagfilm W aterstanden °°n DINSDAG 14 FEBRUARI 1939 Verdachte tot IS jaar gevangenis straf veroordeeld Begrafenisplechtigheid te Rome De K.R.O. geeft hedenavond 9 uur een reportage Levensmiddelendiefstal te Zaandam De dader schat het gestolene op een waarde van f 3000 Konijnen belagen een bosch Burgemeester toog er met een lichtbak op uit BENOEMINGEN Bij de Paters Carmelieten Tentoonstelling in de Houtrust- hallen te Den Haag in voorbereiding Opdracht aan beeldhouwers Promotie van Nederlanders te Gieszen PETROLEUMVENTER GEDOOD Aan zijn verwondingen bezweken Het ongeluk te Bunnik Ski-kampioenschappen te Zakopane Finland wereldkampioen op de 4 X 10 K.M. estafette VOETBAL Nederlandsch elftalWatford BOKSEN Van Klaveren wint van Paddy Roche Een probleem, dat de wereld der tandartsen in spanning houdt Deskundigen uiten hun meening Woensdag 15 Februari Kamerheer-ceremonie- meester der Koningin Ph. J. Graaf van Zuylen van Nijevelt benoemd De nieuwe kamerheer ceremoniemeester „JOHAN DE WITT" HEEFT VERTRAGING Bescherm U bijtijds door kZÜ Qan flavin-PAsrnifS drt 1 'l °°n O-co o*° 0.01— £p 0.02- \»l Hedenmorgen heeft de rechtbank te Arnhem uitspraak gedaan in de zaak tegen den dertig jarigen werkloozen arbeider A. J. van T. uit Echteld, die 31 Januari terecht stond als ver- oacht van doodslag op de 43-jarige mej. Van Eattum uit Echteld en van diefstal van een hoeveelheid geld, toebehoorende aan den broer van het slachtoffer. Zooals men zich herinneren zal, ontkende de verdachte bij de openbare behandeling met groote beslistheid schuldig te zijn aan den moord, dien hij bij het voor-onderzoek volledig bekend had en die nu volgens zijn verklaringen een dag na den door hemzelf wel gepleegden diefstal zou zijn geschied. Ondanks deze ontkennende verklaringen van verdachte, deelde de rechtbank de de zienswijze van den Officier van Justitie, dat verdachte schuldig was aan den doodslag en diefstal beide en ver oordeelde hem daarom tot een gevange nisstraf van vijftien jaar met aftrek van ruim acht maanden preventieve hechtenis. Oe eisch luidde levenslang. Men meldt ons van de zijde van den KR.O., dat de reporters in Rome in de gelegenheid ge steld zijn de begrafenis van Z\ H. Paus Pius XI bij te wonen. Zoodoende zal een reportage daarvan toege voegd worden aan de uitzending van heden avond, welke zooals reeds gemeld, te 9 uur zal aanvangen op golflengte 415.5 meter. De politie te Zaandam heeft een 30-jarigen pakhuisknecht aangehouden, die verdacht wordt, een belangrijke partij levensmiddelen ten nadeele van de firma Albert Heijn, bij wie hij in dienst was, te hebben ontvreemd. De verdachte was op bepaalde tijden in het bezit van den sleutel van het pakhuis en hier van heeft hij gebruik gemaakt, om zich van ver schillende goederen, voornamelijk kistjes Zuid vruchten, meester maken, welke dan een mede plichtige, die als heler optrad, een 29-jarige chocolade-werker uit Zaandam, met een bak fiets weghaalde en aan den man bracht. Deze praktijken blijken reeds langer dan een Jaar te zijn toegepast, zoodat de schade voor de firma vrij belangrijk is. De verdachte zelf, die reeds een volledige be kentenis heeft afgelegd, schat de waarde van het gestolene op 3000, doch het is zeer goed mogelijk, dat het bedrag grooter is. Dit kan eerst nagegaan worden, als de firma een inventarisatie heeft gehouden. Het onderzoek van de politie heeft er toe geleid, dat ook een 34-jarige koopman uit Koog aan de Zaan is aangehouden, die mede van heling verdacht wordt. Evenals de pakhuis knecht heeft de chocolade-werker, die niet bij de firma in dienst is, een bekentenis afgelegd. Over een oppervlakte van 55 H.A. is te Mon ster een bosch in de duinen in aanleg. Dank zij de medewerking van het Werkfonds en enkele officieele instellingen, is het mogelijk geworden in de toekomst een bijzonder ontspannings oord in de duinstrook tusschen Den Haag en Hoek van Holland te verkrijgen. Alleendie toekomst wordt nu bedreigd door de vraatzuch tige konijnen. Het schijnt dat de sneeuwlaag, die onlangs den bodem bedekte, de konijnen „op drift" heeft gebracht, zooals dit in vaktermen heet, en zoo heeft dan een horde het toekomstige Monster- sche bosch ontdekt. Bijna iederen nacht worden aanvallen op het jonge groen dat enkele maanden geleden is uit gezet, ondernomen, en dat er flink wat schade aangericht is, valt te begrijpen. Maar behalve die schade, wordt het toch moei lijk om een bosch te verwachten. De burgemees ter van Monster, de heer G. W. Kampschoër pleegde dan ook overleg met eenige jagers, en een veel begeerd stroopers-attribuut, de lichtbak, werd voor een goede verdelging van de vraat zuchtige gasten noodig geacht. In verband met de bijzondere omstandigheden verleende de minister speciale vergunning om er met een lichtbak op uit te trekken. Onder de bescherming van den burgemeester en den chef veldwachter, is de jager Strik met zijn mannen vervolgens erop uitgetrokken, en jt gezelschap heeft het groote terrein in alle rich tingen doorkruist, om opruiming onder de be lagers van het bosch te houden. Men hoopt nu, dat de animo voor het groeiend bosch in de duinen bij de konijnen minder groot zal worden. (Van onzen parlementairen redacteur) In politieke kringen loopt het gerucht, dat Nederland eerstdaags tot een erkening der jure van het nationalistische bewind in Spanje zal overgaan. Ongetwijfeld zal Nederland te eeni- ger tijd tot dezen stap moeten besluiten en het klinkt niet onaannemelijk, dat men zich om trent dien stap ernstig aan het beraden is. Naar men ons echter te bevoegder plaatse mededeelt, ontbreekt aan de bewering, dat op dit oogenblik of in de eerstkomende dagen reeds een juridische erkenning van de Franco- regeering te wachten zou zijn, iedere feitelijke grond. De Hoogwaardigste Pater Hilarius Doswalü Generaal der Geschoeide Carmelieten te Rome, heeft benoemd tot Novicemeester voor het Australisch Commissariaat der Orde den zeer- eerw. pater Albertus Groeneveld, Ord. Carm., tot heden Prior van het Carmelietenklooster te Aalsmeer. De Provinciaal der Ned. Carmelieten- Provincie de hoogeerw. pater Joannes a Crucs Kerkhof, 'heeft als Prior-opvolger van Pater Alb. Groeneveld te Aalsmeer aangewezen den zeer- eerw. pater Angelus Bongers, tot nu toe pro-v fessor in de Ethica en Novicenmeester der Broe ders in het studiehuis der Ned. Carm.-Provincie te Merkelbeek. Van 30 Maart tot en met 10 April zal in de Houtrusthallen te Den Haag wederom een Hof sta dbloem ten toonstelling worden gehouden, gelijkend op die, welke in 1937 was georganiseerd, maar grooter en per fecter. De Hofstadbloem II zal evenals haar voor gangster weer een volledig nationaal karakter dragen en zelfs ook enkele buitenlandsche in zendingen herbergen. De geheele sierteelt zal met hare beste producten, in het bijzonder van de groote cultuur-centra, worden vertegen woordigd. Was de Hofstadbloem I grootendeels een uiterst fraaie staalkaart van de beste en nieuwste producten op het gebied van de bloe misterij en bloembollenculturen, thans neemt ook het boomkweekerscentrum Boskoop met verscheidene zeer belangrijke inzendingen van de op dit gebied meest bekende firma's deel. Uit de centra der bloemkweekerijen Aalsmeer, Rijnsburg, Utrecht en het Westland worden wederom belangrijke collectieve inzendingen verwacht. De zeer fraaie inzendingen orchideeën en bloeiende tropische gewassen op de Hofstad bloem I zullen in nog veel belangrijker mate op de a.s. tentoonstelling vertegenwoordigd, zijn. Ook voor de afdeelingen bloembollencultuur is weer voldoende belangstelling en ook in dit onderdeel zal onze voorgaande tentoonstelling worden overtroffen. Het stemt tot vreugde, dat het tweejaarlijksch congres van de internationale bloemenwinke liers-organisatie, met name de „Fleurop", dit jaar in Den Haag zal worden gehouden en wat meer zegt, dat ook dit congres met de tentoon stelling samenvalt. Een internationale jury zal beslissen over de bekroningen. Naast een omvangrijke representatie der ver schillende cultures zal de tentoonstelling een bijzondere attractie rijk zijn in den vorm van een aantal met zorg en overleg geplaatste tuin beelden en -plastieken. Daartoe aangemoedigd door een speciale prijsvraag, uitgeschreven door het Gemeentebe stuur van Den Haag, wordt door een tiental beeldhouwers uit den Haagschen Kring met ijver gewerkt aan een aantal toepasselijke tuinbeelden en tuinplastieken. Een speciale commissie onder leiding van Dr. H. E. van Gelder, directeur van het Ge meentemuseum, heeft deze inzending voorbe reid, waarbij nog vermelding verdient, dat het eventueel bekroonde ontwerp in blijvend materiaal zal worden uitgevoerd en zal worden aangekocht door het gemeentebestuur om in een der Haagsche stadsparken te worden ge plaatst. De leiding van het technische gedeelte is weer in dezelfde handen gelegd als voor de Hofstadbloem I. Bij de samenstelling van het ontwerp was het niet eenvoudige vraagstuk op te lossen, de beide hallen tot één goed geheel te maken, een vraagstuk, dat door den ontwerper stellig op de meest practische en fraaie wijze is opgelost. Daarnaast wordt in het z.g. ijs-restaurant een speciale afdeeling ingericht voor de Bloemsier- kunst, waaraan ook dit jaar weer de meest be kwame bloemsierkunstenaars zullen deelnemen. Aan de tentoonstelling wordt verbonden een afzonderlijke afdeeling bedrijfsstands. Bij de organisatie ontving het bestuur groo- ten steun en belangstelling van officieele zijde. Het gemeentebestuur van 's-Gravenhage ging hierbij weder voor door een krachtigen steun in den vorm van deelname in het reservefonds. Ook het bestuur van „Houtrust" gaf weder om blijk van groot vertrouwen in de onderne ming door deelname in het waarborgfonds, een steun, die pok van de zijde van de Kamer van Koophandel te Den Haag wederom werd toe gezegd. Een uitgebreid eere-comité werd als comité van aanbeveling gevormd, waarin vele voor aanstaande personen op het gebied van den tuinbouw zoowel als vertegenwoordigers van economische en officieele ambtelijke kringen zitting namen. Z. Exc. mr. M. P. L. Steenberghe, Minister van Economische Zaken, Z. Exc. Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, Minister van Staat, Com missaris der Koningin in de Provincie Zuid- Holland, Z. Exc. A. de Pury, Buitengewoon Ge zant en gevolmachtigd Minister van Zwitser land, deken van het Corps Diplomatique en Z. Exc. J. Gustavo Gurerréro, President van het Permanent Hof van Internationale Justitie, aanvaardden het eere-presidium, mr. S. J. R. de Monchy, burgemeester van 's-Gravenhage, het voorzitterschap van dit eerecomité. Onderhandelingen werden wederom gevoerd met de directie van de Nederlandsche Spoor wegen om een uiterst goedkoop vervoer naar de tentoonstelling te bevorderen. De heer C. J. de Gier, bacterioloog bij de Rijksseruminrichting te Rotterdam, is dezer da gen aan de universiteit te Gieszen magna cum laude gepromoveerd tot doctor in de veeartse nijkunde op proefschrift. De 41-jarige gehuwde petroleumventer S. Ade- ma, wonende te Buitenpost, is gisteren bij 't over steken van den weg door een auto van de rijks verkeersbrigade aangereden. In ernstiger» toestand is de man naar zijn woning overgebracht. Later op den dag is hij aan zijn verwondingen bezweken. De heer A. van der Kruk, die Maandagavond te Naaldwijk door een personenauto erd aan gereden, tengevolge waarvan hij ernstige ver wondingen opliep, is in het ziekenhuis „Bethel" te Delft overleden. Men verzoekt ons te willen berichten, dat het meisje, dat Zondag op den onbewaakten overweg te Bunnik door een locomotief werd gegrepen niet van „Kasteel de Heemstede" af komstig was, maar in het internaat „Oud-Wul ven" te Bunnik werd verpleegd. Maandag zijn de wereldkampioenschappen der F. I. S. voortgezet met de 4 x 10 k.m. estafette, welk nummer door Finland met de loopers Pauli Pitkaenen, Clavi Alakulppi, Eino Olkin kora en Klaes Karppinen in den tijd van 2 uur 8 min. 35 sec., na feilen strijd met Zweden, werd gewonnen. Ook ditmaal was het weer zeer slecht, zoo slecht zelfs, dat men het traject voor de esta fette naar elders moest verplaatsen, daar op de oorspronkelijke uitgekozen route te weinig sneeuw lag. De uitslag luidt: 1. Finland (Pitkaenen, Ala kulppi, Olkinkora en Karppinen), 2 uur 8 min. 25 sec. 2. Zweden, 2 uur 9 min. 43 sec. 3. Italië, 2 uur 13 min. 38 sec. 4. Noorwegen, 2 uur 13 min. 55 sec. 5. Zwitserland, 2 uur 15 min. 43 sec. 6. Duitschland. 7. Frankrijk. 8. Polen. 9. Joego Slavië. Het Bondselftal, dat morgen te Rotterdam een oefenwedstrijd speelt tegen Watford, zal compleet uitkomen, op Andriessen na, die door de keuzecommissie in verband met een lichte knieblessure wordt teruggehouden. In zijn plaats schuift Stam naar het midden op en wordt als rechts-half uitgenoodigd Pellikaan (Longa). Voor het eerst na het verlies van zijn titel is Beb van Klaveren weer in den ring getreden. Zijn tegenstander was de Iersche kampioen, Paddy Roche. Het gevecht, dat in de Doelenzaal te Rotterdam gehouden werd en dat ging over tien ronden van drie minuten, werd door onzen landgenoot op punten gewonnen. Bij Brand- en Snijwonden, Pijnlijke Kloven, Ruwe handen en Schrale huid. Lachgas of zooals het minder populair heet stikstofacyduul, is de oudst bekende stof met narcotische werking. In vermenging met lucht tot een verhouding van ten hoog ste vijftig deelen lucht op vijftig deelen lachgas neemt het ieder pijngevoel weg. En tegenwoordig maken verschillende tand artsen gebruik van deze hoedanigheid door hun patiënten met lucht vermengd lachgas te laten inademen, hetgeen voor het trekken der kiezen zeer afdoend blijkt te werken. Of zulks in overeenstemming is te brengen met de wet op de uitoefening van de tandheelkunde is een vraag, die echter niet lang onbeantwoord zal blijven. De Haarlemsche kantonrechter zal op 27 Febr. hierover schriftelijk uitspraak doen, nadat hij gisteren de verklaringen van een groot aantal deskundigen op dit gebied heeft kunnen beluisteren. I Het proefproces was aanhangig gemaakt tegen een Bloemendaalschen tandarts, die in het bezit was van een lachgasapparatuur en dat op 9 Mei van het vorige jaar bij een patiën te gebruikte. De behandelde dame hield, volgens de verklaringen van den verbaliseerenden rijks veldwachter, een rubber kapje op haar neus, dat met een slang in verbinding stond met het apparaat en moest hierdoor verschillende malen ademen, waardoor zij gedurende eenige secon den voor pijn ongevoelig werd in welken tijd de tandarts verschillende kiezen wist te trek ken. Zij bleef intusschen volkomen bij haar posi tieven, zü hoorde en zag wat er gebeurde, voel de ook wel', doch had alleen geen pijn. Het mengsel bestond uit 35 deelen lachgas tegen 65 deelen lucht. De vraag was nu of dit lachgasmengsel vol gens de wet algemeene gevoelloosheid tenge volge had, hetgeen zou willen zeggen, dat de betreffende tandarts zijn bevoegdheid, die de wet op het uitoefenen van de tandheelkunde den tandarts geeft, overschreden had. Prof. dr. U. G. Bijlsma, hoogleeraar aan de universiteit te Utrecht, meende dat geen al gemeene gevoelloosheid door dit lachgasappa raat kon worden verkregen'. Hij .had verschillende proeven op zichzelf genomen en was tot de conclusie gekomen, dat slechts het pijngevoel opgeheven wordt. Het tastgevoel blijft. En hij had gewoon rechtop kunnen loopen, met vaste hand een vloeistof van het eene in het andere buisje kunnen gieten en een gesprek kunnen voe ren met zijn assistenten. Slechts het ver schil tusschen den knop en de punt van een speld, die tegen zijn huid werd gedrukt, kon hij niet voelen. Zelfs na 38 maal ingeademd te hebben bleef hij bij zijn positieven. Hy was toen echter vergeten, waarom hy de proef had genomen. Dat was dus de grens van be dwelming, die met dit lachgasmiddel kan worden verkregen. Lachgasnaxcose kan slechts verkregen worden bij een andere samenstelling, met een veel en veel kleiner percentage lucht. HILVERSUM I, 1873 en 301.5 M. VARA-Uitzending (8.0010.00; 10.20—11.00; 11.306.30, 7.00—7.30 en 8.00—12.00) 80O Orgelspel. 8.16 Berichten. 8.30 Gramofoonmuziek. 0.30 Causerie „Onze keuken". 10.20 Voor Arbeiders. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 VARA-Orkest. 12.15 Berichten. 12.45 De Ramblers. I.15 Gramofoonmuziek. 5.30 Orgelspel. 6.00 „Esmeralda" m. m. v. soliste. 6.28 Berichten. 7.10 Vocaal concert. 8.00 Berichten ANP. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.15 Radiotooneel met muziek. 10.00 Berichten ANP. 10.10 VARA-Orkest m. m. V. solist. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 „Esmeralda". HILVERSUM II, 415.5 M. NCRV-Uitzendlng 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Ensemble v. d. Horst. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Orgelconcert. 1.30 Ensemble v. d. Horst. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Christelijke lectuur. 3.35 Gramofoonmuziek. 3.45 Zang met piano. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.4j Gramofoonmuziek. 6.00 Causerie. 6.15 Gramofoonmuziek, ber. 6.30 Taalles en causerie over Binnenaan- varingsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Voor postzegelverzamelaars. 7.45 Causerie „Leerbewerking". 8.00 Berichten ANP. 8.15 U. S. O., Toonkunstkoor Utrecht en solisten. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.50 Schriftlezing. DROITYVICH, 1500 M. II.25 Pianovoordracht. 12.10 A. van Dam's orkest. 1.05 Gramofoonmuziek. 1.20 Dansorkest. 3.10 Gramofoonmuziek. 3.50 BBC-Northern-orkest en solist. 5.20 Zigeuner-orkest. 6.00 Gramofoonmuziek. 7.00 Zangvoordracht 7.20 Geraldo's orkest. 8.35 BBC-Symphonie-orkest m. m. v. so list. 9.50 Vervolg concert. 10.35 Benny Loban's Band. 11.15 R. Powell's Rhythm Aces. 11.20 Norman Newman's Band. 11.50 Swing-muziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.05, 10.00 en 11.20 Gramofoonmuz. 12.30 Zang. 1.10 Gramofoonmuziek. 1.25 Dervoaux-orkest. 1.55 Gramofoonmuziek. 2.35 Zang. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.30 en 4.05 Gramofoonmuziek. 5.05 Vioolvoordracht. 5.25 Bailly-orkest. 6.35 Zang. 7.50 Bell'anger-dixtet. 8.35 Viool en piano. 8.50 Volksmuziek. 10.50 en 11.20 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 11.20 Militair orkest. 12 35 Kleinorkest en solist. 1.30 Populair concert. 2.40 Gramofoonmuziek. 3.20 Orkest en solist. 4.50 Koor. 6.00 Viool met piano. 6.35 Gramofoonmuziek. 8.35 Gramofoonmuziek. 9.35 Kunkel-kwartet. 10.20 Gevarieerd concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Concert. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.30 Gramofoonmuziek. 5.20 Zang. 5.50 en 6.50, 7.20 en 8.20 Gramofoonmuz 9.20 en 10.30 Symphonie-orkest. 10.50 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 en 1.30 Gramofoonmuziek. 5.20 Musette-ensemble. 6.05 Vervolg concert. 6 35 Zang. 7.05 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Militair orkest. 9.20 Symphonie-orkest. 10.30 Dansorkest. 11.05 Gramofoonmuziek. DEUÏSCHLANDSENDER, 1571 M. 9.50 Cello en piano. 10.20—11.20 Zie Keulen. Ambtenaar: Werkt het. over het centrale zenuwstelsel? Get.: Jawel, maar het ls daarom nog geen narcose. Pas bij een toestand van algeheele willoosheid kan men van narcose spreken. De tweede getuige was dokter Th. Lammes, specialist voor narcosen te Amsterdam, die van meening was, in tegenstelling met den vorigen getuige, dat algeheele gevoelloosheid met het toestel zeker mogelijk was. Patiënten -zijn zeer verschillend gevoelig, al dus deze getuige. En hoewel hij het apparaat ongevaarlijk noemde in handen van een goe den tandarts, achtte hij het toch geenszins on schuldig. Prof. Bijlsma: Tandartsen vormen een bepaal de groep van menschen. Zij moeten ook tech nisch goed onderlegd ziin, zoodat een apparaat als het onderhavige bij hen zeker in goede handen is. Dr. L. J. C. van Hasselt, tandarts te Wasse naar, had de kwestie in den Gezondheidsraad ter sprake gebracht, waar men volgens de let ter van de wet tot de conclusie was gekomen, dat het tandartsen verboden is gebruik te ma ken van gevoelloosmakende' middelen, die niet plaatselijk zijn, zoodat de Gezondheidsraad zich tot den minister van Sociale Zaken had gewend met het advies, dat gebruik door tandartsen ongewenscht is. De directeur-generaal van de Volksgezondheid en voorzitter van den Gezondheidsraad, dr. N. M. J. Jitta te Den Haag, verklaarde zulks. „Voor de chirurgie is het apparaat onbruik baar," vertelde dokter Tj. Wieberdink, chirurg te Haarlem, die als deskundige a décharge werd gehoord. Het is geen algemeen gevoelloosma kend middel; bij proeven is mij zelfs merk waardigerwijze gebleken, dat het eerste wat uit valt het pijngevoel is speciaal in de kiesstreek. „Bovendien," merkte deze getuige op, „het apparaat is oorspronkelijk geconstrueerd voor vroedvrouwen en verpleegsters. Een tandarts mag het dus zeker gebruiken." In Engeland, waar het het eerste werd gebruikt, is de wet te dien opzichte anders. Tenslotte werd gehoord dokter J. J. van Luin te Heemstede, die dikwijls als narcotiseur op tredende het toestel kende en verklaarde, dat een tandarts het niet als gevoelloosmakend mid del gebruikte.- De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie uitte zijn erkentelijkheid jegens verd. en zijn raadsman, die in dit proefproces de grootst mogelijke medewerking verleenden. Hij achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen, hetgeen ook niet ontkend was, en meende, dat het gepleegde feit ingevolge de wet ook strafbaar was. Alle deskundigen zijn het er over eens, dat de toediening van invloed is op het centraal zenuwstelsel, zoodat het geheele lichaam gevoelloos wordt gemaakt. De intensiteit van die gevoelloosheid wilde spr. buiten be schouwing laten. Hij eischte een boete van 6, te vervangen door 1 dag hechtenis. Mr. F. v. d. Goot, de raadsman, stelde vast, dat de wet slechts de aanwending van algemeen gevoelloosmakende middelen verbood. Onder „algemeen" nu verstaat de medici het totaal wegmaken, terwijlj de wetgever in dit speciale geval alleen het terrein heeft willen begrenzen, binnen hetwelk de tandarts vrij was gebruik te maken van dergelijke middelen. Plaatselijke verdooving is dan ook geoorloofd. Tandheel kunde is een beroep, waarop de wetenschap immer haar invloed zal doen gelden. Als het be roep wordt gesteld in bepaalde handen, dienen die handen ook zooveel mogelijk vrij te zijn. Spr. concludeerde tot vrijspraak subsidiair ontslag van rechtsvervolging. Na re- en dupliek werd de schriftelijke uit spraak gesteld op 27 Februari. Het heeft Hare Majesteit de Koningin be haagd bij besluit van den 8sten Februari 1939: 1. Aan Hoogstderzelver kamerheer in buiten gewonen dienst, jhr. ir. C. C. Th. Six, ingaan de den lsten Februari 1939, op verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen als in tendant van het Koninklijk Paleis te Amster dam, onder dankbetuiging voor de vele en be langrijke diensten gedurende een reeke van ja ren aan het Koninklijk Huis bewezen. 2. Hoogstderzelver eersten kamerheer-ceremo niemeester, luitenant-generaal tit. b. d. jhr. A. G. Sickinghe, ingaande den 8sten Februari 1939, op verzoek, op de meest eervolle wijze te ont heffen van zijn ambt als ceremoniemeester, on der dankbetuiging voor de belangrijke diensten in dien werkkring bewezen. 3. Harer Majesteits kamerheer Ph. J. Graaf van Zuylen van Nijevelt, met ingang van den 8sten Februari 1939, te benoemen tot Hoogst derzelver kamerheer-ceremoniemeester. 4. Harer Majesteits jagermeester, den heer W. Brantsma, met ingang van den 8sten Fe bruari 1939, te benoemen tot Hoogstderzelver jagermeester voor Gelderland. De nieuwbenoemde kamerheer-ceremonie meester Philips Jules graaf van Zuylen van Nijevelt werd 11 Augustus 1898 te Wassenaar geboren; zijn vader was burgemeester van die gemeente en jagermeester van de Koningin. Na de H.B.S. met vijfjarigen cursus te hebben af- geloopen, is hij eenigen tijd werkzaam geweest bij de Rotterdamsche Banbvereeniging. Voorts werd hij reserve eerste luitenant. 1 Januari 1927 werd hij benoemd tot kamerjonker van H.M. de Koningin, waarna 27 Augustus 1936 zijn be noeming tot kamerheer volgde. Graaf van Zuylen van Nijevelt is groot-officier in de Orde van Leopold II van België. BATAVIA, 14 Febr. (Aneta.) In verband met een lichte machineschade heeft de „Johan de Witt" een dag vertraging. Het schip zal nu 14, Februari te Sabang aankomen, 15 Februari te Belawan, 16 Februari te Singapore en 18 Februari te Tandjong-Priok. Volgens de „Java Bode" heeft de direc' teur van de Algemeene Kunstzijde Vny tijdens zijn verblijf te Batavia, met tal leidende personen in het handels- en dustrieleven, alsmede op het gebied cultures, van gedachten gewisseld, ten einde het contact tusschen de Nederlandsche eJ[ Indische zakenwereld te verlevendigen tevens om een onderzoek in te stellen ndd' de mogelijkheden, welke in deze gewest voor de „Aku" liggen. Aangezien het afzet' gebied Nederl. Indië in 1939 door de Japdji' sche concurrentie voor de kunstzijde-W' dustrie in Nederland verloren is geraakt, 2® getracht worden de verloren markt wede^ te herwinnen, waarbij de vraag wordt 9?' steld, een kunstzijde fabriek in Ned. Ln.n op te richten, of kunstzijde uit Nederland y te voeren. Over de plannen van de Aku vttn echter voorshands niets mede te deelen In een artikel van den Franschen minis' ter van Financiën, Paul Reynaud, aan „Daily Telegraph" worden de opvatting bevestigd omtrent de verbeterde finan' cieele positie van Frankrijk. De beurs Parijs zou hierop al lang hebben gereageeiy ware het niet, dat de internationale P° tieke toestand haar terughoudendheid oyf legde. De erkenning van Franco door geland en Frankrijk acht de beurs te Pd nog niet geheel verzekerd wegens hei Qe' brek aan eensgezindheid tusschen de i>e"' schillende politieke partijen. In verband met de weder vastere houdi van het Pond Sterling, daalde de goudpri) te Londen met <Z. tot 148/4V2. 53L°U werd aan goud omgezet. De invoer van Zwitserland daalde in j.l. ten opzichte van Januari 1938 met fr- .r millioen tot fr. 122.4 millioen. De uitv^, steeg met fr. 7.5 millioen tot fr101.7 mu' De invoer was in Januari fr. 22.7 miV-l° lager dan in December j.l. De New York Central boekte in 1938 ndtf raming een netto-verlies van 20.10 ny. tegen een netto-winst van 6.352 of per aandeel het vorig jaar. tJi De American Steel Foundries boekte 1938 naar raming een verlies van 667 tegen een winst van 5.912.791 het jaar. Het netto-verlies bedraagt 1-75 m lioen tegen een netto-winst van 3.61 m het vorig jaar. minister TAof m de" de Volgens verklaring van mimscei '"jgf genthau aan het Congres is de schuld a-. regeering per einde Januari j.lt>oven 39 milliard gestegen en zal deze tnny enkele jaren tot 50 milliard toenem Verwacht wordt, dat het Congres zich teu deze politiek zal verzetten. Het rubberverbruik in Amerika is in jofl' ±1 cz, Tuuuervvi uriiin, lig /ïz/tB/ (ttt to j-pT* j.l. tegengevallen en bedroeg 46.234 ton wijl men 47.000 ton had verwacht. al De rubberprijs te Londen steeg met y d. tot 7% d. per lb., ondanks het leit'iae- de Engelsche rubbervoorraden in de njy loopen week met 1000 ton zijn gestegen 0 Het Pond Sterling bewoog zich Ke^0. ochtend, te Amsterdam op 8.748.76V» lig slot 8.73%); de Dollar op t.86w-' (vorig slot 1.86%)de Frank op 4.94 (vorig slot 4.93%-; de Belga op 31.45--JLjt (vorig slot 31.46) en de Zwitser sche F~» op 42.2541.40 (vorig slot 42.25). Bij de uitgifte van 3500 aandeelen tweede rubriek, elk f 1000 groot, ten Jjjj van de Billiton Mij., tot den koers van pCt., werd het geheele bedrag volledig plaatst Amerikaansche staalkringen verWdC^,^ in het voorjaar een stijging der Pf°al„ti met 10 pCt. in verband met de groote si j, orders van de Spoorwegen, dutomo" industrie en voor bewapeningsdoeleinde DINSDAG 14 Febr. Waar- nemlngspunten O - tl 3 Sedert Gistere0 Kampen Lobith Nijmegen Klampen Westervoort Deventer St. Andr. W. Belfeld Venlo Grave 2) Sluis Arnhem Vreesw. 1. w. Maastr. H.s. 1) Borgh. Lith 39.56 37.95 13.10 10 60 10.75 8.22 5-56 2.88 10.52 S 30 3.00 0.95 11.11 8.88 5.16 2.96 0.53 0 17 43.23 41.90 14.17 11 78 13.70 7.61 5.06 082 1.18 0.14 0.09 0 C5 0.00 0-04 0 00 0.05 0.04 0.00 0 00 000 0.13 0.00 0.00 0 00 0.00 ooo 0.0 0.1® 0.0° 0.00 0ln 00 0 n 0'0° O-O °'0n wordt Beneden de sluis 1) De waterstand aan de hoofdsluis w°rl^pde acht 0.40 M. hooger te zijn. bij geheel geov stuw. /jffirt 2) De waterstand aan de peilschaal te po (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te su geopende stuw. Hoogste stand te Keulen tot dusver 45-» AMSTERDAM Amstelwater 0.46- Tp 0.46- 8 12 2 8 12 2 Kanaalwater 046— AP 0.46— AP 045— AP Stadswater 0.48AP 0 48- AP 0 48— Ap WATERSTAND OP 14 Febr. 13 Febr. 8 u 12 u 2 u 0 45 IJselm. water 5 u 12 u 2 u 0.05- DEN RIJN 14 Febr. 13 f Af i Rheinf. Breisach Kehl Maxau Mannh. Diedesh. Lohr Mainz Bingen 1,83 1.63 1 88 333 2.58 2.75 1.82 1.80 1.55 1 87 3.40 2.56 2.62 1.75 Ems Oaub Coblenz Trier Keulen Dusseld. Ruhrort Wesel 2-02 2.14 0.98 2.01 1 38 0.57 0.45 Emmerik 1.71 1.90 2 O» 0-8& 1.22 0 4 0 0'2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6