OpqepaAtqfiep* Aspirin We luisteren naar... FINANCIEN 1 MR. VERSCHUUR TERUG UIT DE OOST HUWELIJKSZWENDELAARS ONTMASKERD Dagfilm Waterstanden V AS WOENSDAG 15 FEBRUARI 1939 Indië slecht te spreken over geringe belangstelling uit het moederland Defensie het gesprek van den dag Te weinig „Imperium-minded" K.O.V. antwoordt dr. Colijn Actie leerlingenschaal zonder politieken achtergrond Moeilijkheden met Duitschland en een man met twee verloofden Nu is het opletten en on middellijk ingrijpen, düs bij de eerste teekenen direct Aspirin nemen! Een slimme jongedame 28e Bondsraad van ,,St. Antonius" Jaarvergadering in „Bellevue" te Amsterdam Nieuwe werknemersgroepen onder de leden WlNGS American Cigarettes Ook voor UI Hoe eerder, hoe beter/ 20s!uks 25 cis Donderdag, 16 Februari WERELDRECORD 200 YARDS SCHOOLSLAG MARKTEN in op 42.3042.40 (vorig slot 42.35). S3 0*03 0-20 000 0.00 0 00 000 0.0 0.0 0 O.c 0 0,06 0.00 oOO 0'04 0-08 O'OO o-o 0 0-00 oOO AP 2-02 2-1a 1.* Drie jaar geleden, reisde mr. T. J. Verschuur voor het eerst naar Nederlandsch-Indië. Hij maakte deze reis in zijn hoedanigheid van lid van den raad van beheer der Nederlandsch In dische Aardolie Maatschappij, een gemengd bedrijf, waarin het aandeelenkapitaal voor de helft aan den staat behoort en voor de andere helft aan de Bataafsche Petroleum Maatschap pij, welke vennootschap tevens directrice van de N.I.A.M. is. De regeering benoemt drie leden in den raad van beheer van dit gemengde be drijf en de B.P.M. heeft op twee zetels in dit college recht. Na de spannende dagen aan het einde van September is oud-minister Verschuur, verge zeld van mevrouw Verschuur, voor de tweede maal naar de Oost gevaren. Heden is hij te Rotterdam teruggekeerd met den Lloyd-Rapide. Bij een onderhoud in zijn treincompartiment deelde mr. Verschuur mede, dat de algemeene stemming onder de ondernemers mat is. De internationale politieke toestand, verklaarde hij nader, vervult de industrieele leiders met groote zorg. Ook gaan zij gebukt onder tal van restric tie-maatregelen, waaronder de suiker zich ove rigens niet al te slecht bevindt. Op het buitenzorgsche paleis hebben de heer en mevrouw Verschuur een nacht doorgebracht en het spreekt vanzelf, dat de heer Verschuur met den landvoogd van gedachten heeft gewis seld over tal van zaken, van politiek en econo misch belang'. Verschillende malen heeft de heer Verschuur spreekbeurten vervuld op, wat hij noemde, „praatavonden". Dan bestond cr gelegenheid in kleinen kring vragen te stellen aan den voor zitter van de R. K. Staatspartij, want ook als zoodanig is de heer Verschuur werkzaam ge weest in Indië. Zoo kwam het gesprek vanzelf op de politiek en de heer Verschuur bleek over het algemeen zeer tevreden over de Indische pers. „Zij is goed ingelicht over de gebeurtenis sen in de wereld", meende hij. Wat de politieke belangstelling in het overzeesche gebied betreft, deze is, aldus de heer Verschuur, veel gecon centreerder dan in het moederland. Drie jaar geleden, bij zijn eerste bezoek, ging die be langstelling vrijwel geheel uit naar de econo mische verhouding tusschen Nederland en In dië. Toen hoorde men in Indië als dé opvatting verkondigen, dat Nederland meer geholpen wordt door Indië dan Indië door Nederland. Men is thans tot ander inzicht gekomen, althans dit punt is niet meer the topic van een politiek gesprek in Indië. Tegenwoordig spreekt iedereen over de defensie en de communis opinio is, dat Indië zes flinke kruisers (A-klasse) noodig heeft; dat is dus meer dan in het vlootplan-Deckers is voor zien. Den financieelen toestand van Indië bespre kende, zeide de heer Verschuur, dat de lands- financiën in 1940 een grooter tekort zullen ver tonnen dan in 1939. Het perspectief voor het komende jaar is slecht. De belastingen zijn in Indië zeer hoog en men maakt nu de naweeën mede van de jaren van bezuiniging. Alle bezui nigingen geven als het ware een tegendruk. Men kan de algemeene ontwikkeling eenige ja ren stuiten, maar dan doen zich allerlei eischen voor zooals vernieuwing van materiaal, waar aan niet te ontkomen is. Tenslotte maakte de heer Verschuur eenige opmerkingen over de belangstelling in Neder land voor Indië. Daarover is men in Indië slecht te spreken en zulks met reden, meent de heer Verschuur. Die belangstelling noemde hij ergerlijk, bedroevend klein. Hij is overtuigd van de noodzakelijkheid, dat meer Nederlanders naar Indië moeten reizen, waardoor de massa in het moeder land meer imperium-minded zou worden. Dat is de massa veel te weinig. In Engeland is men veel meer doordrongen van de plich ten, die het bezit van een imperium het moederland oplegt, zoo besloot de heer Verschuur. Op het perron van het station Hollandsche Spoor waren ter verwelkoming van den voor zitter van de R. K. Staatspartij en mevrouw Verschuur aanwezig de heeren G. J. Teppema, administrateur van het departement van Eco nomische Zaken, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, tweede secretaris van de R. K. Staatspartij en mr. C. Ch. A. van Haren, directeur van het adviesbureau inzake gemeentepolitiek dier partij. Het bestuur van het Katholieke Onderwijzers Verbond schrijft ons: Bij de behandeling in de Eerste Kamer van de Rijksbegrooting sprak Z. Exc. de minister president ook over de leerlingenschaal. Dr. Colijn wees een zekere schuld van dit tegen woordige kabinet af en zelfs van de kabinetten 1933—1937, want het kabinet Ruys de Beeren- brouck bracht in 1932 de schaalverslechtering, die ook nu nog geldend is. Die regeering deed zulks om de financieel minder gunstige positie van 's Rijks schatkist. En daar die financieele toestand niet gunstiger is, is er ook nu nog geen betere zakelijke grond aanwezig om ver betering van de leerlingenschaal te bepleiten. Aldus de strekking van het betoog van dr. Colijn. Het Katholieke Onderwijzers Verbond meent, dat hiertegen het volgende dient te worden opgemerkt. Er zijn sinds 1932 wèl bijzondere omstandig heden, die nu bij dezelfde schaal van 1932 het drukkende veel en veel meer doen gevoelen. Immers na de invoering van de schaal in 1932 bleef de feitelijke vroegere gunstiger toe stand op veel scholen ongerept, want in vele gemeenten, waren boventallige onderwijzers, d.wjt, leerkrachten boven het wettelijk ver plichte aantal der schaal 1932. Deze boven tallige leerkrachten werden betaald door de ge meentebesturen of door schoolbesturen; in ieder geval ze kwamen niet voor rekening van het Rijk. Rechtens moesten de gemeentebesturen, die boventallige onderwijzers hadden, ook aan de bijzondere scholen voor boventalligen ver goeding geven overeenkomstig berekeningen met klassedeelers. Zelfs gold dit voor de bij zondere school nog twee jaren na opheffing van de boventalligen door de gemeenten. In wezen drukte dus de schaal 1932 op een groot gedeelte der scholen niet het minst, omdat de toestand bleef, zooals vóór 1932. Maar na 1932 hebben Overheidscolleges, de Regeering en Gedeputeer de Staten, den gemeentebesturen gelast, zooveel mogelijk de boventallige leerkrachten af te schaffen. En nu is dat vroegere instituut van boventalligen dan ook zoo goed als geheel ver dwenen. Derhalve drukt nu, in 1939 en daarvoor, on verkort in volle zwaarte de verslechterde schaal 1932 op bijna alle scholen in Nederland. Dat is toch een gansch andere toestand dan bij de invoering van de schaal 1932. Er zijn dus wèl andere zakelijke gronden aan te voeren, waar om met meer recht op verbetering van de leer lingenschaal kan worden aangedrongen. Die verzwarende omstandigheden zijn gekomen door maatregelen van latere Regeeringen. Een bijkomende omstandigheid is, dat al die boventallige leerkrachten door hun ontslag ten laste van het Rijk zijn gekomen als wacht gelders. Zóó groot was hun aantal, dat zelfs nu de lijst van wachtgelders nog niet is uitge put. Niet alleen onderwijs en klassen werden zwaarder gedrukt, maar ook het Rijk zelf werd bezwaard door de wachtgelden. Verder is er sinds 1932 die schrikbarende werkloosheid onder de jonge onderwijzers. Dit te signaleeren wil niet zeggen, dat dit schuld is van deze Regeering, maar wel heeft naar de meening van het K.O.V. de Regeering hier regelend en helpend op te treden door maat regelen voor werkverruiming voor deze jonge menschen te nemen en zoovee! mogelijk voor kans op plaatsing te zorgen. En dan is (het wordt voor de zooveelste maal herhaald) de eenige maatregel, die werkelijk effect sorteert, verbetering van de leerlingenschaal. En elk bedrag, dat beschikbaar is, dient te worden aangewend om tenminste een begin van ver betering te maken. Er zijn dus wèl andere zakelijke omstandig heden sinds 1932, al geldt ook nu dezelfde schaal van 1932. De minister-president zei ook: „en nu wil het er bij mij niet in, dat op zuiver zakelijke gronden de actie rond die leerlingenschaal zich eigenlijk geheel op het zakelijke zou concen- treeren en dat daar niet een politiek element achter ligt". De minister noemt hier niet met name de onderwijzersorganisaties, die actie voerden. Om een mogelijk verkeerde meening weg te nemen, stelt het K.O.V. er prijs op te verklaren, dat bij de actie dezerzijds elk poli tiek element vreemd was. Moge de minister president de veel verzwaarde andere omstan digheden sinds 1932 erkennen. In een dagblad verscheen in de maand Augustus van het vorig jaar de volgende ^verten tie: „Huwelijk. Heer, zelf.st. positie, ruim 30 jaar, P.G., zoekt kennismaking met even eens zelfstandige jonge vrouw; liefst niet onbemiddeld, leeftijd tot 35 jaar, op goed karakter zal meer gelet worden dan op uiterlijk schoon. Brieven met fotto, welke op eerewoord retour," enz. De steller van deze advertentie ontving ver schillende brieven van huwelijkscandidaten. Onder deze brieven was er een, afkomstig van een 33-jarige dame, wonende in een klein stadje in de provincie Overijsel. Haar uitvoe rige brief werd na enkele dagen reeds beant woord. Opnieuw werd gecorrespondeerd en men be sloot elkaar in Utrecht te ontmoeten. In een bekend café vond de ontmoeting plaats en de eerste indrukken van beide zijden waren lang niet ongunstig. De man vertelde, dat hij te Amsterdam groote zaken creef, en directeur was van de N.V. Hollandsche Maatschappij voor Industrie, Handel en Verzekering, geves tigd aan de Keizersgracht, een instelling, die, zooals hij uitdrukkelijk verzekerde, in de hoofd stad 'n klinkenden naam had. Hij noemde zich van Es, en als leeftijd gaf hij openlijk 43 jaar op- De kennismaking verliep allergenoeglijkst en binnen 14 dagen besloot men zich te verloven. Hij, een zakenman in merg en been, vertelde van zijn onderneming en zij, weinig van zaken wetend en begrijpend, luisterde aandachtig toe. Zijn zaken, zoo vertelde hij, dreef hij niet alleen te Amsterdam, doch ook in Duitschland had hij een groot afzetgebied. In Keulen, Düs- seldorf en Leipzig had hij talrijke afnemers zitten. Na enkele weken, toen zij weer een dag prettig hadden doorgebracht, bracht hij het gesprek opnieuw op zijn onderneming, en zoo vertelde hij terloops, dat hij in Duitsch land moeilijkheden had gekregen. Toen hij op weg was van Düsseldorf naar Amster dam, had hij even voor de grens moeilijk heden gekregen met de Duitsche douane, zoodat men zijn auto in beslag had ge nomen. Om dezen over de grens te krijgen, moest een hooge waarborgsom worden ge stort en deze had hij niet geheel bij zich. Het ontbrekende moest binnen een week aan de Duitsche douane opgezonden wor den. Deed hij dit niet, dan kon het ge beuren, dat hij failliet zou worden verklaard. Op de vraag van zijn verloofde, met hoeveel hij geholpen zou zijn, kwam het prompte ant woord, dat met 300 gulden de moeilijkheden voor goed zouden zijn opgelost. Den volgenden dag stelde zij hem het bedrag ter hand. In de daarop volgende weken vroeg hij haar opnieuw verschillende bedragen varieerende tusschen de f 50 en f 200 te leen, dan weer onder voor spiegeling, dat hij een motor moest koopen, schrijfmachines, enz. In deze weken maakte zij ook kennis met een vriend van hem. Op een middag kwam deze vriend bij haar met een brief van kaar verloofde, waarin deze vroeg, een bedrag van f 200 mede te willen geven aan zijn vriend Ook hiertegen had zij geen bezwaar, en opnieuw verminderde het bedrag van haar Postspaar bankboekje. Een maand verliep, en nieuwe moeilijkheden HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPI deden zich niet voor, totdat op zekeren dag de vriend plotseling bij haar kwam en mede deelde, dat haar verloofde in Duitschland was gearresteerd, en dat er maar een mogelijkheid was om hem vrij te krijgen. Er moest weer een bedrag geld gestort worden. Ook dit bedrag fourneerde zij! Ondertusschen had zich buiten haar weten in Amsterdam een gelijksoortig geval tusschen haar verloofde en een andere vrouw afgespeeld. Hier had de man kennis gemaakt met een meisje, dat hij wist te bewegen om f 500 aan hem af te staan. Dit geld kreeg hij in bedragen van f 50, f 100 en f 200. Ook dit meisje ver telde hij van zijn moeilijkheden in Duitsch land. Door een toeval ontdekte zij, dat de man anders heette, dan hij gezegd had. Toen zij hem hierover onderhield, zeide hij dit te heb ben gedaan met het oog op zijn Duitsche' rela ties. De verloving, die door de«e kwestie op punt had gestaan om verbroken te worden, werd weer hechter. Enkele weken liep alles naar wensch, totdat zij er achter kwam, dat hij haar bedroog. Zij dreigde den man toen met de justitie, en eischte het geleende geld terug. Even geschrokken, betaalde hij haar f 50, doch toen hoorde zij eenige weken niets meer. Opnieuw schreef zij hem, waarop zijn vriend haar kwam mededeelen, dat hij niet verder kon betalen, en als zij de politie in de zaak zou mengen, zou het voor haar naam het ergste zijn, want de man met wien zij haar verloving had verbroken, was reeds getrouwd- De juffrouw vond het nu welletjes, en mengde de politie in de zaak. De Centrale Recherche begon een onderzoek en al spoe dig bleek, dat men met geen onbekende te doen had, want van Es stond aan het hoofdbureau van politie te boek als een aartsoplichter. Al spoedig kwamen de recher cheurs er achter, dat van Es zich verloofd had met de 33-jarige dame, uit 't Overijsel- sche provincieplaatsje, die zooals begrijpe lijk, danig schrok, toen zij hoorde met wat voor individu zij kennis had gemaakt, en hoe weinig kans er bestond, dat zij haar geld terug zou zien- Toen de Centrale Recherche voldoende ge gevens had, greep zij in en arresteerde van Es Dinsdagmorgen in zijn woning. Later op den dag werd zijn vriend en medeplichtige even eens gearresteerd, terwijl nog een derde arres tatie volgde van een 27-jarigen man, die zeer waarschijnlijk met het tweetal samenwerkte. Bij huiszoeking werden in de woning talrijke liefdesbrieven van verschillende sollicitanten met foto's gevonden, terwijl men eenige keurig opgestelde annonces in zijn bureau aantrof, die vermoedelijk reeds in voorraad waren opge maakt. De kans, dat deze annonces binnenkort in dagbladen zullen verschijnen, is thans wel Uitgesloten, daar van Es en zijn handlangers voorloopig wel geens kans meer zullen krijgen om hun zwendelbedrijf te hervatten. De Nederlandsche R. K. Bond van hotel-, café- en restaurant-geëmployeerden „St. Anto nius" heeft Dinsdag in gebouw Bellevue te Amsterdam zijn 28en bondsraad (jaarvergade ring) gehouden. Des morgens om negen uur heeft de zeereerw. heer P. Koelman, geestelijke adviseur van den bond, in de H. Hart,kérk in de Vondelstraat een H. Mis opgedragen voor de leden van den bond. Achter de bestuurstafel hadden mede plaats genomen de heer H. J. Kuiper, bestuurslid van het R. K. Werkliedenverbond en een afgevaar digde van het hoofdbestuur der Belgische zus terorganisatie, de heer Machielsen. Bij den aanvang der vergadering- sprak kape laan G. van Dijk uit Haarlem een kort her denkingswoord tot nagedachtenis aan Z. H. den Paus, waarna vijf Onze Vaders en Weesgegroe ten gebeden werden. De bondsvoorzitter, de heer Th. v. d. Willik, sprak een openingsrede, waarin hij eraan her innerde, dat deze vergadering in Amsterdam wordt gehouden ter gelegenheid van het zil veren jubileum van de afdeeling Amsterdam. Spr wees op het verlangen naar samenwerking met de werkgeversorganisaties. „Horecaf" wei gert echter hieraan mede te werken, zoodat onder de huidige verhoudingen het doel niet te bereiken is en gedacht moet worden aan een Regeerings-drang. Als congrespresident werd gekozen de bonds voorzitter, de heer Th. van der Willik. De voorzitter der afdeeling Amsterdam, de heer H. Uijlings, verwelkomde de congressisten met enkele woorden als gasten der afdeeling. Mededeelingen werden gedaan over de re traite voor de leden van „Sint Antonius", over het fonds tot opleiding van 'behoeftige pries ters, over de Rome-reis en over de besprekin gen, welke te Antwerpen gevoerd werden, om te komen tot. een internationale samenwerking. De jaarverslagen van secretaris en penning meester en van de redactie van het bondsblad werden goedgekeurd Blijkens het jaarverslag is het ledental van den bond in 1938 met 96 toegenomen tot 878. Naar aanleiding van de begrooting voor 1939 werden verschillende vragen gesteld en een discussie ontspon zich over de salarieerlng van secretaris en administrateur. Daarna was het Woord aan den Belgischen afgevaardigde, den heer Machielsen, die na mens de Vlaamsche en Waalsche collega's den broedergroet overbracht en de erkentelijkheid betuigde jegens de Nederlandsche organisatie, die door de Belgische zusterorganisatie wordt beschouwd als de voorvechtster voor de syn dicale overtuiging op Katholieken grondslag. Spr. roemde de actie naar een Nieuwe Gemeen schap, welke in België met belangstelling wordt gevolgd en wees op de ordeningsgedachte, welke ook bij de Zuiderburen veld wint. Na de pauze kwam een voorstel van 't hoofd bestuur in behandeling om de mogelijkheid te openen In de organisatie ook musici, bioscoop- en theaterpersoneel en huispersoneel op te ne- HILVERSUM I, 1875 en 301.5 M. AVRO-Uitzending 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek. 10,30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest en solisten. 11.30 Declamatie. 12.15 Berichten. 12.30 AVRO-Amusementsorkest. 1.15 AVRO-Aeolian-orkest. 2.00 Voor do vrouw 2.30 Altvioolvoordracht. 3.00 Cursussen voor de vrouw. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 De Twilight Serenaders. 5.00 Week-Kaleidoscoop. 5.30 AVRO-Amusementsorkest. 6.10 Orgelspel. 6.25 Berichten. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor kinderen. 7.05 AVRO Dance Band. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, Radiojournaal. 8.20 Concertgebouw-orkest en solist. 10.30 Dlsconieuws. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Renovakwintet. 11.40 Gramofoonmuziek. HILVERSUM I, 415.5 M. 8 00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO 2.00—12.00 NCRV 8.009.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten 12,15 KRO-Orkest. 2.00 Handwerkuurtjc. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de Jeugd. 5.30 Rotterdamsch Pianokwartet. 6.30 Berichten. Gramofoonmuziek. 6.45 Causerie „Zeemansherinneringen". 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Orgelspel. 9.00 Causerie „Zondig zwijgen". 9.30 Amsterdamsch Salonorkest. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Vervolg concert. 10.45 Gymnastiekles. 11.30 Gramofoonmuziek. 11.50 Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 12.05 Dansmuziek. 12.50 Philip Whiteway-ensemble. 1.20 BBC-Wels-orkest en soliste. 3.35 Sted. Orkest v. Bournemouth en so list. 5.20 Michaeloff's orkest. 7.00 BBC-orkest en solisten. 7.50 Gevarieerd programma. 10.55 BBC-Harmonie-orkest. 11.35 Joe Loss' Band. 11.50 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1618 M. 9.05, 10.00 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.35 Zang. 1.10 Laurent-orkest. 2.35 Zang. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.35 Cembalovoordracht. 4.35 Zang. 5.25 Kamermuziek. 7.25 Locatelli-orkest. 8.05 Gramofoonmuziek. 8.35 Pianovoordracht. 8.50 Uitzending uit ThéAtre National de 1' Opéra-Comique. KEULEN, 456 M. 9.20 Volksliederenconcert. 11.20 Militair orkest. 12.35 Augsburger Amusementsorkest. 1.30 Populair concert. 3.20 Orkest. 4.40 Vocaal en instrumentaal concert. 5.55 Pianovoordracht. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.30 Gevarieerd concert en carnavalsre portages. BRUSSEL, 322 cn 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.30 Bioscooporgelconcert. 5.20 en 6.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Orkest, gemengd koor en solisten. 10.30 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Orkest. 1.50, 5.20, 6.35 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Orkest, solist. 9.40 Orkest en solist. 10.30 Trioconcert. DEUTSCHLANDSENDEK, 1571 M. 8.00 Orkest en solist. 9.50 Viooltrio. 10.20 Carnavalsprogramma. men. Hiervoor is wijziging van artikel 4 van de statuten noodig. Namens het R. K. Werkliedenverbond gaf de heer Kuiper een toelichting op dit voorstel, waarbij h;j de noodzakelijkheid betoogde van een katholieke organisatie ook voor musici enz. Het Verbondsbestuur kwam in overleg met „Sint Antonius" tot de conclusie, dat zij het best in dezen bond kunnen worden georganiseerd- In Nijmegen hebben zich reeds 23 katholieke musici vereenigd tot een groep, die gaarne tot „Sint Antonius" zou toetreden en waarvan een vertegenwoordiger de vergadering bijwoonde. Niet alleen uit principieel maar ook uit, sociaal oogpunt is organisatie van genoemde catego rieën werknemers gewenscht. Het bonasbestuur zal gemachtigd moeten wor den om met den Rijksdienst der werkloosheids verzekering besprekingen te voeren over de mogelijkheid voor deze groepen een regeling bij onvrijwillige werkloosheid te treffen. De heer Van Bijsterveid deelde nog mede, dat het in de bedoeling ligt vakafdeelingen voor genoemde groepen te stichten. Na een korte gedachtenwisseling werd het voorstel van het hoofdbestuur met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens werd een commissie van deskun digen benoemd om in verband met de door vele afdeelingen ingediende voorstellen rapport uit te brengen over wijziging van het werkloozen' kasreglement. De in werknemerskringen sterk gevoelde behoefte aan een uniforme kleeding leidde tot een voorstel van de afdeeling Amsterdam om bij de werkgevers een uniform smoking-colbert, zooals in enkele restaurants reeds gebruikt wordt, te propageeren. Een model van een der gelijk uniform werd ter vergadering gedemon streerd. In behandeling kwam een rapport, in op dracht van het dagelijksch bondsbestuur uit gebracht, betreffende den kostprijs werkloozen, halve contributie voor werkloozen, handhaving ziekenkas, overlijdens- en pensioenfonds. De vergadering vereenigde zich met 650 tegen 181 stemmen met de eindconclusie van dit rapport. Tegen stemden de afdeelingen Amsterdam en Arnhem. Ten gevolge van het aannemen van de eindconclusie van het rapport wordt de con tributie per 1 Juli a.s. met 10 cent verhoogd. Hiertegenover wordt verkregen: reductie op de contributie tot den kostprijs voor werklooze leden gedurende de wintermaanden, handhaving van de ziekenkas en instelling van een overlij dens- en een pensioenfonds- Besloten werd de redactie van het bondsor gaan op te dragen aan het dagelijksch bestuur. De heer Th. v. d. Willik, aftredend bonds voorzitter, werd bij acclamatie benoemd tot eere-voorzitter en de heeren J. F. Mooyman, bondspenningmeester en De Munck tot eerelid. Tevens werd besloteneere-leden vrij te stellen van contributie uit erkentelijkheid voor hun groote verdiensten aan den bond bewezen. Een voorstel van de afdeeling Arnhem om gesalarieerden in dienst van den bond, die niet in het vak werkzaam zijn, lid te maken van den bond, werd verworpen. Het voorstel van de afdeeling Utrecht om de vergadering zich te laten uitspreken over de wenschelijkheid het bondskantoor te verplaat sen naar het nieuwe gebouw van 't R. K. lyerk- liedenverbond in Utrecht, werd aangehouden tot den volgenden bondsraad. De afdeeling Groningen stelde voor de con tributie voor „Herwonnen Levenskracht" mst één cent te verhoogen. De heer Kuiper adviseerde te besluiten een dergelijk voorstel In te dienen op de eerstvolgende verbondsvergade ring van het R. K. Werkliedenverbond. De ver gadering vereenigde zich met dit advies. Besloten werd den bondsraad in 1940 te Nij megen te houden en in de toekomst de orga nisatie volgens rooster aan de verschillende af deelingen toe te wijzen. Periodiek aftredend waren de heeren Th. v. d. Willik, voorzitter; J. L. Mooyman, penning meester, die zich niet herkiesbaar stelden. Als voorzitter werd gekozen de heer J. van Vlaardingen en als penningmeester de heer W. J. v. d. Bol. Met een korte toespraak nam de heer v. d. Willik na een 15-jarige bestuursperiode afscheid als voorzitter van den bond. Herkozen werden ten slotte de aftredende hoofdbestuursleden de heeren C. Kemper en A. van Esch cn gekozen werden als leden van het hoofdbestuur de heeren D. Schlüter, Fr. Roël en P. Doove. Na de rondvraag werd de bondsvergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Op een zwemfeest te New-York is de jonge Amerikaan BUI Hough er in geslaagd het we reldrecord 200 yards schoolslag met 2.7 sec. te verbeteren. Hij legde den afstand in 2 mir... 19.8 sec. af. Het record stond op naam van zijn landgenoot Jack Kasley, die het op 28 Maart 1936 te New Haven vestigde. AMSTERDAM, 15 Febr. Ter Veemarkt wa ren heden aangevoerd: 259 vette kalveren: le kwaliteit 58—64, 2e kwaliteit 50—56, 3e kwaliteit 4048, per kilo levendgewicht; 94 nuchtere kal veren 5—8 per stuk; 147 varkens: Vleeschvar- kens, wegende 90—110 kilo 56—57, zware var kens 55—56, vette varkens 54—55 per kilo slachtgewicht. Aangevoerd 1 wagon geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: vette kalveren ruime aanvoer, zeer stugge handel, beduidend lagere prijzen; eenige zeer beste 24 cent boven noteering. Nuchtere kalveren matige aanvoer, handel stug, prijzen constant, varkens matige aanvoer, zeer stille handel, prijzen als Maandag j.l. NOORDSCHARWOUDE, 15 Febr. 68.900 kilo roode kool f 4.80—8, 42.700 kilo gele kool f 5-20— 7.50, 84.900 kilo Deensche witte kool f 45.10, 7300 kilo uien f 4.90—5.50, grove uien f 4.60— 5.30, drieling uien f 3.70—3.80, 4700 kilo peen f 3—4.50, keine peen f 2.10—2-40, 2300 kilo bieten f 1.40—3.30. AMSTERDAM, 15 Febr. Visch. Aangevoerd door consignatiezendingen. Afgeslagen aan de Gem. Vischhal De Ruyterkade, Amsterdam. Handschol 5.50, Schar 4.40—5, Bot 2.60 per kist van ong. 35 kg. Kaheljauw 0.701.90, Leng 0.601,30 per stuk. Schelvisch 1.40—2.30 per 10 stuks. Middel Tongen 6670 cent per kg. Koolvisch 0.60—1.50 per 5 stuks. Uit de hand verkocht op het buiten terrein: Spiering 15—17 cent per pond. Versche Bokking 2.50—2.75, Harder Bokking 2.50—3 per 100 stuks. Garnalen 2.50—3.50 per kistje van 15 kg. Gest. Makreel 12 cent per pond. AMSTERDAM, 15 Febr. Aardappelmarkt. Aan voer 78000 kg. Prijzen waren heden onveranderd. BROEK OP LANGENDIJK, 15 Febr. Roode kool 39000 kg 5.107.50, gele kool 39000 5.30— 6.90, Deensche witte kool 42000 kg. 4.104.80, uien 11000 kg. 4.6(1—5.50, grove uien 4.404.80, drieling uien 3.00—3.70, stek uien 0.60—1.30, peen 3400 kg 3.30—4.00, kleine peen 1.20—1.50, bieten 9500 kg 1.60—3.70. WDERDEN, 15 Februari Aanvoer 22 par tijen kaas: met rijksmerk le kw. f 26, id. 2e kw. f 23.50—25. Handel matig. 's-HERTOGENBOSOH, 14 Febr. N.V. Botermijn. Aanvoer 12400 kg. Hoogste prijs 1.51, laagste prü& 1.45» middelprils 1.49 per kg. Op de beurs te Parijs wordt beweerd, dut de zwakkere houding van den gulden op internationale wisselmarkt en de berichten over oouduitvoer uit Nederland, als aanwip zingen worden beschouwddat ook. buiten Frankrijk de naaste politieke toestand met wantrouwen wordt beschouwd. De beufs maakt zich ook bezorgd over Mussolini s lede Zondag a.s., die misschien bijzondet' heden zal betreffen omtrent de Italiaansche eischen aan Frankrijk. Jaspar's mislukking, een nieuw Belgisch cabinet te formeeren, had te Londen tot gevolg, dat het Pond Sterling ten opzichte van de Belga een stijging insloeg. De Chrysler Corporation boekte in een netto-winst van 18.70 millioen of 4-3A per aandeel tegen 50.72 millioen of 2/" per aandeel in 1931. In de eerste negen maanden van 1938 6.67 millioen of per aandeel; in het vierde kwartaal der- halve 2.79 per aandeelZij keert een dim' dend uit van 1 per aandeel tegen nihil m Februari 1938. In Juni 1938 keerde zij 0-3h in September S 0.25 en in December 5 l-i3 per aandeel uit. De staalproductie in de Vereen. Staten bedraagt thans 54.8 pCt. der capaciteit te' gen 53.4 pCt. de vorige week. In Wallstreet verwacht men, dat de Arne' rikaansche minister Hopkins in zijn a,s' rede nieuwe constructieve plannen v<in Roosevelt tot stimuleering van het bearijts' leven zal bekend maken. De Continental Can boekte in 1938 een r.etto-winst van 7.10 millioen of 2.17 Pe' aandeel tegen 8.91 millioen of 3.06 Pe' aandeel het vorig jaar. De Northern Pacific boekte in 1938, nol' gens voorloopige cijfers, een netio-verUe van 4.32 millioen tegen een winst va 117.000 of 0.05 per aandeel in 1937. De Good Year Tire and Rubber boekte m 1938 een winst van 6.01 millioen te9en 7.25 millioen in 1937. De binnenlandsche koperverkoopen Amerika bedroegen Vrijdag en Zaterdag T- te zamen 1.302.000 lb. De export-koperp/V daalde gisteren van 10.10 tot 10.04 doUar cent per lb. In verband met de vaste houding nan hel Fond Sterling ten opzichte van de o,nde~ valuta's, daalde de goudprijs te Londen me 1 d. tot 148/3'A. 91.000 werd aan g°uu omgezet. De invoer van ruwe rubber in de Verecm Staten bedroeg in Januari j.l. 39.000 ton t gen 37.000 ton in December; het verbru bedroeg 46.000 ton tegen 45.000 ton. De no° q raden bedroegen per einde Januari z2°Z„r, ton tegen 245.000 ton per einde Decernoe In Januari j.l. was 48.000 ton stoomende e in December 45.000 ton. De gemiddelde daaelijksche petroleum productie in de Vereen. Staten bedroeg in afgeloopen week 3.284.000 vaten teS^ 3.442.000 vaten in de voorafgaande week 3.324.000 vaten in de overeenkomstige 10 van het vorig jaar. J De wereld-voorraden van gerafjine^r koper zijn in Januari ten opzichte van u cember j.lvan 457.168 ton tot 480.059 1 gestegen. In Amerika stegen de voorrdh van 289.755 ton tot 301.110 ton. De buitenlandsche handel van Engelen is zoowel wat den uitvoer als den iTlV ari betreft in Januari ten opzichte van Januu 1938 gedaald. De invoer bedroeg 75.57 m tegen 74.12 millioen in December en millioen in Januari 1938. De uitvoer dm1 39.48 millioen tegen 39.09 millioen j December en 41.18 millioen in JdhU 1 1938. Het invoer-overschot bedroeg 30J.f millioen tegen 35.03 millioen in Decern0 en 43.70 millioen in Januari 1938. Het Pond Sterling bewoog zich ochtend te Amsterdam op 8.728.75 <v° 0, slot 8.74%); de Dollar op 1.86%—1.86% <Jg5 rig slot 1.86%); de Frank op 4.92%—*: (vorig slot 4.94V2)de Belga op ^LAO-y'^ (vorig slot 31.46) en de Zwitsersche f'" WOENSDAG 15 Febr. Waar- nemtogspunten 3 |S ■6 OQ a> DO Seder41 Gistere» h-* a «0 2 co 0 w 5+ hoogerj Keulen Lobith Nijmegen Kampen Wester voort Deventer St. Andr. W. Belfeld Venlo Grave 2) Sluis Arnhem Vreesw. 1. w. Maastr. H.s. 1) Borgh. Lith 39.56 13.10 10.75 5.56 10.52 3.00 11.11 5.16 0.53 43! 23 14.17 13.70 7.61 0 82 38.09 10.76 8.40 3.00 8.43 0.52 9.02 2.90 0 17 4L86 11 70 5.08 1.38 0.14 0.16 0.18 0.12 0-13 0.43 0.14 0.00 0.00 0 00 0 00 0.00 0.00 Beneden de sluis e. 1) De waterstand aan de hoofdsluis wor^.nde acht 0.40 M. hooger te zijn bij geheel geoP"5 stuw. rrrgV« 2) De waterstand aan de peilschaal te jjjj (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te zf geopende stuw. Hoogste stand te Keulen tob dusver 43.J*- AMSTERDAM 8 u 12 u 2 u 8 u 12 u 2 u Kanaalwater 0 48- AP 0.48- AP 0.48- AP Stadswater 0.4S— AP 0.48— AP 0 48— Ap Amstelwatef 8 u 0.48— .0 12 u 0.48- ft, 2 u 0 48- IJselm. water 8 u 0.01- A- 12 u 0.02- 2 u 0,05- WATERSTAND OP DEN RIJN 15 Febr. 14 Febr. 15 Febr. Ems -.— Caub 213 Coblenz 2 27 Trier 0 49 Keulen 2.15 Dusseld. 1.47 Rührort 0 68 Wesel 0-56 Emmerik 1.86 Rheinf. 1.82 1,83 Breisach 1.67 1.63 Kehl 1 98 1 88 Maxau 3.39 3 33 Mannh. 2.61 2.58 Diedesh. Lohr Mainz 2.87 2.75 Bingen 1.94 1.82 0.98 2.0' 138 0.57 0.49

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6