New-Yorksche Beurs WERKLOOSHEIDSDEBA T IN HET LAGERHUIS ENGELAND EN DE VOLKENBOND IN VRIJDAG 17 FEBRUARI 1939 Kerkelijk leven Motie ingediend door de Labourparty Londen acht zich niet gebonden aan de acte tot vreedzame regeling van intern, geschillen Duïtsche inmenging in T s jecho-Slo waki je Weer een bom ontploft in Engeland Een 123-jarige in Polen overleden Nieuwe moeilijkheden voor bollenkweekers Engeland wil verdubbeling van invoerrecht „Veendam" kwam helaas te laat De „Maria de Larinaga" met man en muis vergaan LUISTERWEDSTRIJD BIJ DEN K.R.O. Voor het Nationaal Fonds voor bijzondere nooden K.D.P.-VERGADERING TE UTRECHT Autobussen blijven nog rijden Onderzoek der bescheiden van „Het Christof fel fonds" PSEUDO-RECHERCHEUR KRIJGT U/2 JAAR MEISJE VERONGELUKT Boternoteering Boterheffing Stuurlieden-examen Machinisten-examen Katholieke economische hoogeschool Academische examens UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen W ieringermeer Delegatie naar congres te Rome P .T.T.-dienst Koersen liepen op; stem ming tamelijk levendig VLIEGERS GEHANDICAPT DOOR SLECHT ZICHT Sultan van Langkat onderscheiden FAILLISSEMENTEN Kantongerecht e% WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT RECTOR J. LUBBERS AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 16 Februari ST OOMVAART LIJNEN MARKTNljj Jiee'efo, S LONDEN, 16 Pebr. (Reuter). Bij den aanvang van het Lagerhuisdebat over de werkloosheid heeft Greenwood namens de arbeiderspartij een motie ingediend, waarin het betreurd wordt, dat meer dan twee millioen menschen werkloos zijn en met ernstige bezorgdheid een zeer ver breide ondervoeding geconstateerd wordt. De motie verklaart, dat een onmiddellijke ver betering van den levensstandaard der werkloo- zen dringend noodzakelijk is en betreurt het, „dat de regeering nog steeds geen definitief plan voor den arbeid en de loonen heeft." Greenwood heeft verder een pleidooi uit gesproken ten gunste van kortere werktijden, vacantie met behoud van loon en afschaffing van overuren, te zamen met verhooging van cle koopkracht, organisatie van den buitenland- schen handel, groote plannen voor draineering van land en verbeteringen van havens en van het transportsysteem. De toestand eischt op treden op dit oogenblik, zoo zeide hij, en wij zijn niet voornemens ons te laten afschepen met een academisch debat. Wij willen weten, wat de regeering op dit oogenblik gaat doen. De minister van Arbeid, Brown, antwoordde op den aanval van het Labourlid. Hij zeide, dat uit de volgende statistische gegevens zou blij ken, dat het aantal werkloozen geen twee mil lioen bedroeg. Het z.g. staande leger van werk loozen omvat in de verste verte geen twee mil lioen, 15 procent zijn gedurende 12 maanden of langer werkloos geweest. 70 procent is ge durende den winter minder dan zes weken zon der werk geweest. Daaruit blijkt, dat de groote meerderheid van werkloozen geen staand leger vormt. Tevens blijkt daaruit, dat er geen twee millioen menschen door leegloopen in verval raken. Sommige werklcozetj gingen van 't eene baantje naar het andere. Zij hebben geen re- geeringsoptreden noodig, behalve misschien den werkloosheidssteun, waarvoor zij hebben bijge dragen. Een tweede groep heeft bijstand noo dig van de machinerie van het ministerie van Arbeid, ten einde snel in contact gebracht te worden met de werkgevers. Verleden jaar heb ben de arbeidsbeurzen bijna drie millioen per sonen geplaatst. Andere groepen hebben oplei ding noodig om ze geschikt te maken voor be trekkingen. Minister Brown verklaarde, dat het ernstigste deel van het probleem geworteld is in den in ternationalen toestand en in verband staat met de drie groote exportindustrieën: de steenkool industrie, de katoenindustrie en de scheepvaart. Er zijn minder werklooaen-op-langen-termijn dan in jaren ingeschreven waren. Hun aantal is gedaald van 483.000 in Mei 1933 tot 289.000 op dit oogenblik. Ruim 109.000 ongeschoolde werkloozen zijn opgeleid voor verschillende vak ken, 89 procent hunner heeft werk gevonden. Van de opleidingscentra, waar de mannen voor bereid worden voor arbeid, heeft 30 pet. werk gevonden. Het lagere percentage is te danken aan het feit, dat vele mannen physiek fit moes ten worden gemaakt. Twee factoren, de poli tieke spanning en de daling der prijzen voor primaire producten, hebben een grooten invloed gehad op het stopzetten van het schitterend herstel van 1933 tot 1937. LONDEN, 16 Pebr. (Reuter). De Britsche regeering heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond er van in kennis gesteld, dat zij Eich in den vervolge niet verplichten kan ge bonden te zijn in tijd van oorlog- door de alge- meene actie tot vreedzame regeling van interna tionale geschillen. Zij zal echter voortgaan volledig de algemeene actie te onderschrijven in tijd van vrede. Deze bekendmaking is vervat in een witboek, dat hedenavond is gepubliceerd en dat den tekst behelst van een schrijven, dat door Sir George Mounsey, den assistent-ondersecretaris van het Departement van Buitenlandsche Zaken, is ge richt aan den secretaris-generaal van den Vol kenbond. De acte was in Genève op 26 Septem ber 1928 opgemaakt en wordt iedere vijf jaar automatisch verlengd, tenzij zij wordt opgezegd. De wijzigingen, die zich hebben voorgedaan ten opzichte van den Volkenbond, worden genoemd Els een der voornaamste redenen, die de Brit sche regeering gebracht hebben tot het nemen van dezen stap. Het schrijven van Sir George Mounsey zegt o.m.: „Voor zoover betreft de regeling van ge schillen, die in vredestijd opkomen, is de Brit sche regeering bereid volledig de algemeene acte op de arbitrage te onderschrijven. Wanneer zij zich echter in het ongelukkige geval mocht bevinden van te eeniger tijd in de toekomst in oorlog te zijn, zou zij niet kunnen voort gaan gebonden te zijn door een acte betreffen de geschillen, welke zich onder zulke omstan digheden voordoen. De Britsche regeering is echter bereid alle voorstellen in overweging te nemen, welke waarschijnlijk algemeene aan vaarding zouden kunnen verkrijgen, len aan zien van herziening der acte, teneinde deze in overeenstemming te brengen met de tegenwoor dige omstandigheden." De volgende periode van het pact oegint 16 Augustus a.s. Men hecht in welingelichte krin gen geen overdreven belang aan dezen Brit- schen stap, aldus Reuter. Er wordt op gewezen, dat het niet zoo is, dat oorlog beschouwd wordt als een onmiddellijke mogelijkheid, maar een voudig. dat de Britsche regeering niet gebon den wenscht te zijn door eenigerlei verplichtin gen, die zij wellicht onmogelijk na zou kun nen komen onder de gewijzigde omstandig heden, die thans in Europa heerschen. PRAAG, 16 Pebr. (Havas) De inmenging van Duitschland in de Tsjecho-Slowaaksche aangelegenheden schijnt met den dag veelvul- diger en dringender te worden. Bij de departe menten van Buitenlandsche Zaken, Binnen- landsche Zaken en Financiën komen de offici- eele of officieuze vertegenwoordigers van Duitschland hun wensch kenbaar maken, en deze moeten maar al te dikwijls worden ingewil ligd. Vooral in de Joodsche kwestie schiint Berlijn veel druk uit te oefenen. Men verzekert zelfs in zekere kringen te weten van een verkla ring door Hitier, dat de grenzen van het land niet gewaarborgd kunnen worden, aleer het Joodsche vraagstuk is opgelost. LONDEN, 16 Febr. (Havas) Vanmiddag is op het station Somerstown in een wagon, welke geladen was met stroo om in te pakken, een bom ontploft. Een persoon werd gewond. De bom was in het stroo verborgen. WARSCHAU, 16 Fqbr. De Poolsche bladen maken melding van het overlijden van Ester Finkelstein, die 123 jaar oud moet zijn gewor den. Haar nageslacht bestaat uit 132 kleihkin deren en achterkleinkinderen. In Engeland zou, naar het Handelsblad ver neemt, het plan bestaan, om het invoerrecht op bloembollen te verhoogen'van 10 op 20 procent. De Engelsche kweekers, die via het Import Duties Advisory Committee zich met hun re geering in verbinding hadden gesteld, vonden daar weliswaar een gewillig oor, doch deze laat ste gaf er uit handelspolitieke overwegingen de voorkeur aan, dat de Engelsche kweekers zien eerst in verbinding zouden stellen met hun Ne derlandsche collega's. Aan dit verzoek hebben de Engelsche kweekers voldaan. Aan deze besprekingen nemen van Nederland- sche zijde deel de heergn Warnaar, Sassenheim; mr. Toulon van der Koogh, Haarlem; Zonne veld, Sassenheim en Van Waveren, Heemstede, benevens onze rijkstuinbouwconsulent te Lon den, ir. Gerritzen. Van Nederlandsche zijde is voorgesteld, om «iet het invoerrecht, doch de minimumprijzen van naar Engeland te exporteeren bloembollen te verhoogen. Donderdag is in de Rotterdamsche haven aangekomen de „Veendam" van de Holland Amerika Lijn, welk schip op zijn thuisreis van New York actief heeft deelgenomen in de po gingen om de opvarenden van het Spaansche stoomschip „Maria de Larinaga" te redden, welke pogingen helaas niet ziin geslaagd. Het was bar weer, zoo vertelde een van de officieren van de „Veendam", toen in den mor gen van den 8sten Februari seinen werden op gevangen van de „Maria de Larinaga", welk schip in moeilijke omstandigheden verkeerde, daar in de hooggaande zeeën een der luiken was ingeslagen. Het in nood verkeerende schip was ongeveer 200 mijl van de „Veendam" verwijderd. De gezagvoerder van de „Veendam" stelde direct alles in het werk om te hulp te komen. Dat de den ook twee Amerikaansche schepen,, welke in de buurt waren. Latere berichten van de „Maria de Larinaga" wezen uit, dat de toestand steeds moeilijker werd. Steeds in contact blij vend met de Amerikaansche schepen snelde de „Veendam" naar de opgegeven positie. 's Avonds zweeg de radio van het Spaansche schip, zoodat later mocht worden aangenomen, dat het dien avond is ondergegaan, Intusschen was het feit, dat geen seinen meer werden opgevangen, geen reden voor de „Veen dam" om den koers naar Rotterdam weer op te nemen. Men bleef den opgegeven koers volgen en den volgenden ochtend kwam de Veendam op de plaats aan, vanwaar de „Maria de Larinaga" de laatste mededeelingen had uitgezonden. Ook ae twee Amerikaansche schepen waren inmid dels vlak in de buurt gekomen en gezamenlijk heeft men daarop de omgeving afgezocht. Van het ongelukkige schip werd niets gevon den, wel trof men op eenigen afstand van de laatst opgegeven positie wrakhout aan en rie men van booten, zoodat wel moest worden aan genomen, dat de „Maria de Larinaga" met man en muis was vergaan. Tot 's avonds werd het zoeken voortgezet, zonder resultaat. De „Veendam" heeft daarop haar reis vervolgd. Hoewel het hard stormweer was, heeft de „Veendam" zelf geen schade op- geloopen en ook geen last van bet&ekenis onder vonden. Naar wij vernemen, heeft de voorzitter van den K.R.O. een luisterwedstrijd in uitzicht, ge steld ten bate van het Nationaal Fonds voor bijzondere nooden, welke 28 April 1939 gehou den zal worden. Woensdagavond vergaderde de afd. Utrecht van de K.D.P. in Thalia, teneinde het bekende voorstel tot ontbinding der K.D.P. te behan delen. De voorzitter, de heer L. Kroon, gaf een uiteenzetting van den stand van zaken in de afdeeling betreffende de voorstellen der R. K. Staatspartij. In de vergadering bleek eenstemmigheid in afkeer om naar de R. K. Staatspartij over te gaan. De voorstellen werden in den breede be sproken, waarna werd besloten den afgevaar digde naar het a.s. congres op te dragen naar bevinden te handelen. Ondanks het noodwetje en het nieuwe R. A. P. blijven de concessielooze busdiensten van /s-Gravenhage op Amsterdam en Rotterdam 'normaal voortgaan. Men kan ieder uur per autobus van Sommeling naar de hoofdstad en per bus van Stoop die hiertoe een reisstich- ting „Het Christoffelfonds" in het leven heeft geroepen naar Rotterdam of Leiden gaan. Van inbeslagneming der autobussen is blijk baar, sedert de uitspraak dienaangaande van den Hoogen Raad, geen sprake meer. De politie heeft zich er toe bepaald, een auto van iedere onderneming te verbaliseeren en zij wacht nu rustig af, welke gevolgen deze processen-verbaal bij de justitie zullen hebben waarbij het zich laat aanzien, dat de exploi tanten den strijd opnieuw tot in hoogste in stantie zullen uitvèchten. Voorts heeft de politie bij het reisbureau Stoop inzage genomen van alle bescheiden, we'ke betrekking hebben op de reisstichting „Het Christoffelfonds". De 31-jarige tuindersknecht L. de B., die zich als rechercheur van politie heeft voorgedaan bij een Haagsche familie, waarna hij verschei dene geldsbedragen heeft los weten te krijgen, werd deswege tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden veroordeeld. Donderdagmiddag om vijf uur is het negen jarig dochtertje van de familie Bienen te Oos terhout op den Tilburgschen weg onder een auto van de Brabant Express geraakt en ernstig ge wond. Het meisje werd naar het Sint Joseph- ziekenhuis te Oosterhout vervoerd en bleek daar bii aankomst reeds te zijn overleden. De chauf feur had slechts een snelheid van vijf tot tien kilometer, toen het ongeluk plaats greep. Naar het schijnt wilde het meisje den rijweg over steken, om achterop den auto te klimmen. De commissienoteering voor Nederlandsche boter is vastgesteld op 87 cent per K.G. De officieele Deensche boternoteering be droeg 268 kronen per 100 K.G. is 1.05 per K.G. Het bedrag van de heffing en steunuitkeering op boter is, behoudens tusschentijdsche wijzi ging, voor de week van 16 tot 23 Februari vast gesteld op 60 cent per k.g. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor tweeden stuurman groote handelsvaart: C. Meuleman en D. Roosenschoon. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor diolomaB: J. M. Steendam, Vlissingen; B. F. van Buuren, 's Gravenhage; W. Nijdam, Utrecht en voor het eerste gedeelte van diploma B: R. Pagels te 's Gravenhage. TILBURG. Geslaagd voor het doctoraal examen economische wetenschappen de heer P. J. M. van Schijndel uit 's-Gravenhage en vooi liet candidaatsexamen economische wetenschap pen de heer E. F. J. M. van Haaren uit Beek bij Nijmegen. LEIDEN. Geslaagd voor het candidaatsexa men rechten mej. C. H. Vogelesang, Den Haag en de heer H. Feiten, Den Haag. UTRECHT. Geslaagd voor het doctoraal exa men Indisch recht: H. Hahmann en E. Wong. Toegekend de aan de orde van Oranje Nassau verbonden eere-medaijle, in zilver, aan D. C. Michon, in dienst van de N.V. de Nederlandsche Gasmeterfabriek George Wilson, maatschappij voor aanleg van gas- en waterleidingen, te 's Gravenhage. Toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in zilver aan J. Schoon, meesterknecht bij den heer A. Moer man, te Brielle. Benoemd tot ontvanger en ambtenaar van den burgerlijken stand van het openbaar lichaam ,.de Wieringermeer", P. J. Cramwinokel, thans adjunct-commies le klasse ter secretarie ^ier gemeente Leidschendam. Benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau dr. J. H. Wesselings, secretaris van de stichting tot verruiming van werkgelegenheid voor academisch gevormden, te 's Gravenhage Benoemd tot gedelegeerden van de Neder landsche regeering bij het 4e internationaal congres voor vergelijkende pathologie, dat van 15 tot 20 Mei 1939 te Rome zal worden gehou den: prof. dr. L. de Blieck, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, prof. dr. H. T. Deel man, hoogleeraar aan de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam en prof. dr. H. M. Quanjer, hoogleeraar aan de landbouwhoogesehool te Wager.ingen. Als hoofd van deze delegatie is prof. dr. L. dp Blieck aangewezen. Benoemd in vasten dienst tot adjunct-com mies bij het hoofdbestuur der posterijen, tele grafie en telefonie mr. W. C. de Vries o.v., thans werkzaam op voet van arbeidsovereen komst bij genoemd hoofdbestuur. NEW YORK, 16 Febr. (Part.) De effecten beurs had heden een wat opgewekter voorko men dan de afgeloopen dagen het geval was en de handel gaf voor het eerst weer eenige uitbreiding te zien. Er heerschte een vrij op timistische stemming. Het schijnt, dat het be drijfsleven langzamerhand toch wat meer uit werking begint te krijgen. Reeds geruimen tijd kon worden aangenomen, dat het aanbod van uiterst geringen omvang was, zoodat de tech nische marktpositie van dien aard was, dat de markt als het ware op elke toeneming van de vraag met een stijging moest reageeren. Heden was er inderdaad wat grootere koop lust waar te nemen, en hoewel deze op zich zelf nog allesbehalve omvangrijk was, was het voldoende Om vrijwel algemeen hoogere koersen in het leven te roepen. De houding van de Europeesche beurzen heeft wellicht ertoe bij gedragen de markt over het doode punt, waar op zij reeds dagenlang verstard scheen, heen te helpen. Ook de aanneming door het Huis van Afgevaardigden van het defensieprogram ma is wellicht van invloed geweest. Weliswaar moet de Senaat hieraan nog zijn goedkeuring hechten, maar men verwacht, dat dit, zij het dan misschien met wat grootere oppositie, zal geschieden. Als conjunctureele factor moet het omvangrijke bewapeningsprogramma zeker niet onderschat worden en daarin is dan ook het verband met de grootere belangstelling die heden aan den dag werd gelegd, te vinden. De inschrijving op den bouw van een nieuwen kruiser, welke waarschijnlijk aan de Bethlehem Steel zal worden toegewezen, heeft hierop ten overvloede nog eens de aandacht gevestigd. In het eer.ste uur ging aanmerkelijk meer om dan de vorige dagen, n.l. 240.000 shares, en hoewel de handel daarna iets inkromp bleef de markt toch tamelijk levendig. De stijging zette echter niet dtior, alhoewel de aanvankelijk verkregen winsten, ondanks de afkomende winstnemin gen, in de meeste gevallen wel ongeveer ge handhaafd konden worden. Tegen het einde kwam er weer nieuwe vraag en liepen de koer sen onder leiding van staalwaarden en vlieg- tuigfondsen verder op. Kbperwaarden waren slechts weinig hooger in verband met de on zekere prijssituatie. Overigens echter bedroe gen de koerswinsten y2 h iy. pet. De omzet in het tweede uur bedroeg 220.000 shares. Hoewel het slot van den beurshandel niet op het hoogste punt van den dag terecht kwam, was de stemming in het verdere verloop weer veel beter. De koersafbrokkeling laatbeurs nam ech ter geen groote afmetingen aan en het slot kwam voor veel fondsen 1 punt en meer hooger af. Van de staalwaarden zakten U. S. Steel laatbeurs een halven dollar in en de winst bleeft voor dit fonds per saldo tot 'n halven dollar beperkt. Daaren tegen konden Bethlehem Steel, National Steel en Youngstown 1% a 1 y8 dollar hooger de markt Verlaten. Automobielwaarden maakten aan het einde van den beurstijö eveneens een kleine reactie mee, waardoor de winst voor Chrysler en General Motors tot resp. 1 y8 en 1 dollar werd gereduceerd. Sporen betoonden zich bij kleine fluctuaties goed prijshoudend, evenals koper waarden, die later aantrokken in verband met de betere stemming voor het product. Ook public- utilities, kunstzijde-aandeelen, amusementswaar den, chemische fondsen en tabakken verlieten de markt in prijshoudende stemming. Vast bleven de vliegtuigwaarden onder leiding van Douglas Aircraft, die 2 punten aan hun koers konden toevoegen. Glenn Martin monteerden ruim 1V2 en United Aircraft ruim 1 dollar. Warenhuis fondsen waren met uitzondering van Woolworth goed gedisponeerd; Montgomery Ward en Sears Roebuck liepen 1% punt op. Voorts wisten van De Indië-sportvliegers Rous en Heymans, die Donderdagmorgen boven België zulk slecht zicht hadden, dat zij naar Vlissingen moesten terugkeeren om daar beter vliegweer af te wachten, besloten, nadat de ontvangen weer berichten gunstiger waren geworden, te ruim één uur hun reis te vervolgen met als eerste doel Parijs. Te ruim twee uur zijn de vliegers weer te Vlissingen teruggekeerd. Zij verklaarden, dat toen zij boven Ostende .vlogen, het zicht zoo slecht werd, dat doorvliegen niet mogelijk was. Zij zullen te Vlissingen blijven en hopen hedenochtend hun reis te vervolgen. Naar wij vernemen is de Sultan van Langkat benoemd tot ridder le klasse (hoogste onder scheiding) van den Draak van Annam. Benoemd tot kantonrechter te 's Gravenhage mr. B I. A. A. ter Veer, thans kantonrechter te Breda. Opgegeven door v. d. Graaf CO., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard 14 Febr.: Jelle Paulusma, winkelier in krui denierswaren, Garijp. R.c. mr. S. N. Van Opstall. Cur. mT. j, Walvius, Drachten. Arjen Van «Ter Schaaf, zonder beroep, Leeu warden, Bothastraat 5. R.c. mr. S. N. van Opstall. Cur. mr. M. Koopmans, Leeuwarden. Sjoerd de Boer, groentenventer, Buitenpost. R.c. mr. S. N. van Opstall. Cur. mr. P. T. van der Herberg, Leeuwarden. 15 Febr.: H. Welberg, horloger. Goor. R.c. mr. dr. Feber. Cur. mr. Wolfi, Goor. A. Blaauwbroek, h.o. den naam Kapokfabr. „De Nijverheid", Almelo, Wierdenschestraat 166. R.c. nrr. dr. Feber. Cur. mr. Breen, Almelo. W. Stegeman, slager, Almelo, Ootmarsum- schestraat 21. R.c. mr. dr. Feber. Cur. mr. Breen, Almelo. W. Riensma, rijwielhandelaar, Enschede, Zweedeweg 28. R.c. mr. dr. Feber. Cur. mr. Schlingemann, Enschede. A. Rosmolen, Klaaswaal. R.c. mr. M. van Aken. Cur. mr. J. A. W. Burger, Dordrecht. Willem de Rooy, Klaaswaal (Schooldijk). R.c. mr. M. van Aken. Cur. mr. J. A. W. Burger, Dordrecht. J. Frijsen, sigarenmaker, Haaren, Oisterwijk- scheweg 232. R.c. mT. K. Sassen. Cur. mr. E. J. Bogaerts, Boxtel. H. C. Beumer, reiziger, Utrecht. Hopakker 48 bis. R.c. mr. A. D. van Regteren Altena. Cur. mr. J. J. H. van der Brug, Utrecht. J. A. de Leeuwen, bakker, De Meern A. 219. R.c. mr. A. D. van Regteren Altena. Cur. mr. J. J. H. van der Brug, Utrecht. W. van Lankeren, tandarts, Doorn, Drie- bergschestraatweg 30. R.c. mr. A. D. van Regteren Altena. Cur. mr. W. A. P. van Lier, Utrecht. B. Mengerink, Zwolle, Dïezerkade 15a. R.c. mr. A. J. M. van Heyst. Cur. mr. S. Willinge Gra- tam'a, Zwolle. G. ter Haar, bakker, Dedemsvaart gem. Avereest. R.c. mr. A. J. M. van Heyst. Cur. mr H. J. Steenbergen, Dedemsvaart. Jan Veluwenkamp, arbeider, Hattem, Kerk straat A. 20. R.c. mr. W. A. Vos. Cur. mr. H. Land- berg, Zwolle. Nalatenschap van D J. Pasm'an, destijds te Dalfsen en aldaar 5 April 1937 overleden. R.c. mr W. A. Vos. Cur. mr. A. C. Rueb, Zwolle. Barend Kuyt, agent-textielgoederen, Amster dam, Biesboschstr. 24. R.c. mr. P. F. Swagerman. Cur. mr. W. J. M. D. van Rompu, Keizersgracht 230, Amsterdam'. G. L. de Neve, Amsterdam, le Helmersstraat 223. R.c. mr. P. F. Swagerman. Cur. mr. W. J. M. D. van Rompu, Amsterdam', Keizersgracht 230 G. D. C. Verkaik, Nederhorst den Berg, Voor straat A. 54. R.c. mr. P. F. Swagerman. Cur. mT. J. P. A. A. Lens, Hilversum', Kerkstraat 87. Albert Wolff, broodbakkerspatroon, Amster dam, Plantage Parklaan 24. R.c. mr. P. F. Swager man. Cur. mr. F. Heemskerk, Amsterdam, Kei zersgracht 574. Opgeheven wegens gebrek aan actief: mej. J. E. de Haas, Scheveningen; Jos. Duchateau, Den Haag: A. Godvliet, Haarlemmermeer-Vijfhuizen; J. J. M. Sistermans, laatst wonende te Heem stede, thans zonder bekende woon- of verblijf plaats in het Koninkrijk; M. Geutskens, Haarlem. Vernietigd op grond van verzet: J. Kuipers, St. Jacobl-Parochie. de overige rubrieken rubbers, equipment,toares, Amer. Tel. en Tel. en Westinghouse de aandacht van het publiek tot zich te trekken; hier be droeg de winst tusschen 1 en li/4 pnt. Oliewaar- den lagen verdeeld in de markt, doch meeren- deels fractioneel hooger; de ongunstige statisti sche positie van het product vormde hier den remmenden factor. In Kansas en Oklahoma is door één der petroleummaatschappijen de prijs voor ,,low-gravity"-ruwe olie met 4 a 17 dollar cents per vat verlaagd. Voor mijnen had het aanbod iets de overhand en de koersen van de betreffende waarden konden zich niet op het verhoogde niveau handhaven. Amer. Smelting liepen in het laatste uur 1 dollar terug en ver toonden een verlies van een halven dcllar. De omzetten, die middenbeurs nog van flinke af metingen waren, namen nadien af en het totaal kwam op 850.000 shares. Laatst gedane koersen Febr. Allied Chemical American Can Co. Am. Car F.dry Am. Rolling Mills Am. ómelt Ref. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeka Baltimore O Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5Vj Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kpdak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North Am. Av. North. Amer. n.a. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Gamble Publ. Serv. N. J.» Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. Woolworth Building S ex. dividend 4- nieuwe aandeelen —Gedaan en laten t bieden. 17 16 15 174% 173% 172 91% 92% 92-% 28% 27% 27% 18% 18 18 44 44% 44 158V4 157 155% 853/4 85% 85% 13% 13% 12% 493/8 28% 28% 35% 34% 34% 61/8 6% 70 68-% 67 5 5 4% 87 85% 84 31% 31% 31% 35 34% 34% 771/4 76% 76 8% 8% 83/, 33% 33% 32% 27 26% 26% 22% 22% 19% 19% 19% 19% 19% 193/8 74 72 703/g 149% 149 148% 173% 173 172% 113/g 11% 11% 403/8 40 39% 49 4=§ 48% 33% 32% 32% 71/8 7% 7% 16% 16% 16% 57% 59 57% 51% 51% 51% 8% 8% 8% 37% 363/4 37 3/4 1% 1% 1% 51% 49% 49% 31% 24% 24% 14% 14% 14 18% 18% 17% 19% 18% 18 '25% 24% 24% 177 175 175 203/8 19% 19% 39% 39% 393/8 56% 56 56% 35V4 3i% 35% 7Vs 7 6'/s 21% 20% 203/s 73% 72 71% 13% 13 13 13% 13 13 16% 16% 16% 18% 18% 183/8 7 7% 7 49% 493/s 49% 12% 123% 12% 95% 95 95% 41% 40 38% 3% 3% 3Vs 4% 46% 45 45% 60% 59% 58% 21 3/8 21% 2U% 111% 110% 110% 48% 48% 48-% ex coupon. NEW YORK, 17 Febr Slotkoersen Febr. 17 16 15 Brussel 16 863/4 16.87 16 86% Rome 5.26% 5 26% 5 261/4 Bern 22.70 22.71% 22.70 Madrid Oslo 23.54 23 55 23.56 A'dam 53 64 53.68 53.64% Londen 4 68% 4.68^ 4.68!! Parijs 2.64U 2.64M 2.64% Berlijn 40.14 40.14 40 14 NEW YORK, 17 Febr. 17 Febr. 16 Febr. 17 Febr. 16 Febr. 8 39-40- Oct. 8 02 03 Dec. 7.70-71 Jan. Suiker Jan. 1.77-78 Mrt. 1 87-88 Mei 1.90-91 Juli 1.92-93 Katoen Mrt. 8 40-—' Mei 8.02-03 Juli 7.75-76 Koffie (Rio - Nieuw contract) Dec. Mrt. Mei Juli Sept. Dec. Rubber Standaard Mrt. 16.10 16.10 1603 16.04 Sept. 1 961.94-95 1.79-80 Nov.197 1.88-90 Jan. 1.90 91 1.90.91 1.91-92 7 36- 7.37- 7,40- 7.36- 7 37- 7.37- Santos) 434-- 435-- 4 32- 4 30 oil - 6.22 6.30 Ó.35- 642 Dec. Mrt. Mei Juli Sept. Dec. 617-18 6 2) 6. 6- 6 41- 6 46-47 6 09- 6.21- 0.29- 6.34- 6 38- Mei Juli Sept. Tin Loco 1618Oct. 16.02-f 16.12 16.16Dec. 16 02-— 16.14 16 13- Jan. 16 01 - -J- 16.15- 16.15 Termijn43 07% 4bl0 45.10 45 12% CHICAGO, 17 Febr, 17 Febr. 16 Febr. 17 Febr. 16 Febr. Tarwe Mei Juli Sept. Maïs Mei Juni Sept, Reuzel Mrt. 6 62 V2 6 50 Mei 6.80 6.6 4 673/4-% 67%-68 67%. 63 68 -% 6S3/4.— 68- 3/4 49% - 48% - 50%49%- £1 50% Haver Mei 2 8 s/s28 - Juli 27%-— 263/,-- Sept. 263/4 26% Rogge Mei 45 V4 45 - Juli 453/4-— 45%-- Sept. 46 V8-— 46% - Juli 6.95 6S2% Sept. 7.12% 6 97 WINNIPEG, 17 Febr. 16 Febr, 17 Febr. 16 Febr. Gerst 17 Febr. Tarwe Mei 62%- Juli 63 - Oct. 63%- Rogge Mei 433/8431/4 Juli 433/,43%- Dec. Haver Mei 29% 291/4—Oct. Juli 28 281/2 gedaan en laten t bieden nominaal 623/4. Mei 633/? -—Juli 63%-—Dec. Mei Juli 37 37V4-- 36%-— 36%- Lijnzaad 150 149%-- 147 - 146% - Op 59-jarigen leeftijd is in het R. K. Zieken huis aan het Westeinde te 's-Gravenhage over leden de zeereerw. heer J. W. A. Lubbers, rector van huize „Angela" aan de Prinsegracht aldaar. Rector Lubbers werd in Zwolle geboren en J October 1907 priester gewijd. Sedert 1929 was bij rector van huize „Angela". De uitvaart en begrafenis zijn bepaald oP Zaterdag. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Philips Anaconda U. S. Steel Beth. Steel Tidewater Van 4.30—5 uur Kon. Olie 3111/2312 Anaconda H. V. A. U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel 312 203 22 7/16 45% 51% 52 10 3/16 221/2 420—4201/2 45%—45 li/16 52i/8-52% 15 13/16—16 28%28%-- BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 15 Febr.: Agniba, tan R'dam; Pluto, s., Danzig. s 16 Febr.: Astarte, s„ Bremen; Anna W., m- Vlissingen; Koert, m.s., Britonferry; Gatesheao. Newcastle; IJstroom', m.s., Leith; Sirius, s„ jerg; Violando, N. Goulandris, s., San Nicu laatst Londen. ■tram- Vertrokken 15 Febr.: Pygmalion, m.s Hf" burg; Roxy, s., Rouaan; IJselhavem, s., Bridp 16 Febr.: Regeja, m.s., Ipswich. -j. Aangekomen 16 Febr.: Vechtstroom, s., Vertrokken 16 Febr.: Hollandia, s.. R'uam. AMSTERDAM. Aangkomen' 16 Febr.: R'ó'am, ledig. Ned. Dok, Ruys Co.; Pluto,D zig. hout. Levantkade, Verg. Cargadoorskani"" Astarte, Bremen, stukgoed, De Ruytorkade, v. v. Ommeren; Anna W„ Vlissingen, -edig, keetsgracht, Scheepv. Bedr. Gruno; Koert, tonferry, steenkolen, J. P. Coenhaven, wag borg; Gateshead, Newcastle, stukgoed en sv« kolen, J. P. Coenhaven, Verg. Cargadoorskanvev IJstroom, Leith, stukgoed, Handelskade, Stoomb. M Sirius, Esbjerg, ledig. Fotfaatfab d'Arnaud Co.; Violando N. Goulandris, Nicolas laatst Londen, graan, Etig. Boeien, vm Co. MIJ. NEDERLAND ENGGANO, thuisreis, 15 Febr. te Londen. POELAU LAUT, 16 Febr. van Hamburg Bremen. j5 JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, thuisreis. Febr. te Belawan. i„wa«' JOHAN DE WITT, uitreis, 15 Febr. van Belew SALEIER, thuisreis, 15 Febr. van Port SOU" KON. HOLL. LLOYD AMSTELLAND, thuisreis, 15 Febr. van Ri° neiro. Hail® KON. NED. STOOMB. MIJ J3ANYMEDES, 18 Febr. van Alexandrië te HELDER, 15 Febr. van R'd'am n. Hamburg. PLUTO, 16 Febr. van Danzig te Amsb. PYGMALION, 15 Febr. van Anïst. n. Hanm" VAN REINSSELAER, uitreis, 15 Febr. van D°* EUTERPE, 15 Febr. Van mst. te Bordeaux- BAARN, thuisreis, was 1 5Febr. 4 uur 25 1110 mijlen Z.W. van Lands End GIIS. DOURO, 14 Febr. van Puerto Barrios naar tobal. PERICLES, 15 Febr. van Barbadas n. Am» VENUS, 15 Febr. van Vostizza n. Algiers. et' BODEGRAVEN, 18 Febr. te Callao gereed dokken. »T,nolia' AGAMEMNON, 15 Febr. van Candia te NauPy,^ AURORA, 15 Febr. n.m. 7 uur van Ham» naar Amsterdam. - o- CERES, 15 Febr. n.m'. 4 uur van Hamburg Amsterdam. VEST A15 Febr. van Napels n. Castellon. „j, VULCANUS, 15 Febr. van Lzmir n. Istaim ACHILLES, 15 Febr. van R'dam te Lissabon- HOLLAND-AMERIKA LIJN DRECHTDIJK, uitreis, 15 Febr. te San D'%1 DINTELDIJK, thuisreis, 15 Febr. van Liverp BURGERDIJK, thuisreis, was 14 Febr. 9 tlW n.m. 1250 mijlen W.Z.W. van Valentia. LEERDAM, uitreis, 15 Febr. te New Orleam- SPAARNDAM, uitreis, 14 Febr. te Tampip°'aPf. VEENDAM, 16 Febr. vanNew-York te ZAANDAM, 15 Febr. van New-York te delphia. - oBd BILDERDIJK, thuisreis, 15 Febr. van STATENDAM, toeristenreis, 14 Febr. te tobal. ..-net BOSCHD'UK, uitreis, 16 Febr. te Antweif ROTT. LLOYD KOTA AGOENG, uitreis, 16 Febr. v.m- 7 van Suez. TOSARI, uitreis, 16 Febr. te Singapore. BALOERAN, uitreis, 16 Febr. te Southamp HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN JAARSTROOM, thuisreis, 15 Febr. van P%oS- REGGESTROOM. 15 Febr. van Duala n. u ULYSSES, 15 Febr.' 's avonds van Havre Rotterdam'. MIJ. OCEAAN MYRMIDON, 16 Febr. van Suez naar J&va' NED. IND. TANKSTOOMBOOT v<0. CHAMA, 14 Febr. van Gothenburg n. GLEA, naar Hamburg, pass. 15 Febr. SUNETTA, 14 Febr. van Geni^a te Port ROTULA, 13 Febr. van Curacao te Los A*1» CO'RYPA, pass. 15 Febr. Dungeness. Te,rr)00 ERINNA, 14 Febr. van Manchester te Live v ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN ALHENA, 16 Febr. van Hamburg te R'da10' ALCYONE, thuisreis, 15 Febr. te Santo»-. HALCYON LIJN t» STAD HAARLEM, 15 Febr. van Vlaardi»gÊ Genua. .r\è STAD AMSTERDAM, 15 Febr. van Alexa»° STAD ZWOLLE, 15 Febr. van Salva CabelW- KON. PAKETV. MIJ. TEGELBERG, 15 Febr. van Singapore Afrika. pa9 MAETSUYCKER, 15 Febr. van Salgo» Singapore. J AVA- CHINA-J APAN LIJN KOflf: TJISADANE, 14 Febr. van Macassar te Hftg SILVER-JAVA1-PACIFIC LIJN SIMALOER, 14 Febr. van Singapore te Ta VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ- HOLLAND-O. AZIE LIJN |tl«' SEROOSKERK, thuisreis, 15 Febr. van MEERKERK, 15 Febr. van R'dam n. "a DIVERSE SCHEPEN WEBTLAND, 16 Febr. van R'dam te VECHT, 16 Febr. van R'dam te AntwerP^t/ BOËKELO. naar Gent, pass. 15 Febr. OU" NOORDPLEIN, 15 Febr. van HamDurg wel'Pen' Maó'eS' EIBERGEN, -naar Pepel, pass. 15 Febr. f jafD JONGE ANTHONY, 15 Febr. va nlsmidt m jjai*' SANDENBURGH, 15 Febr. van R'dam burg. s«tf» SLIEDRECHT, 15 Febr. van Abadan te H. V BRITSUM, 15 Febr. van St. Vincent h" Palmas. MO11 ZIJPENBERG, 15 Febr. van B.-Ares. te video. „„isteP-r BUSSUM. naar Huil, pass. 16 Febr. F"dos SOESTERBERG, 14 Febr. van Ban*4 Guantanamo. ORANJEPOLDER, 15 Febr. van R'dam te DORDRECHT, 15 Febr. van Gravesen Burutu. AMSTERDAM. 16 Febr. Eleirveiling. gracht 23. Aanvoer 30.000 eieren. 56/58 58/60 3.10—3.20. 60/62 3.203.30, 64/66 A-° 66,68 bruin 7.804.00. Handel vlug. «-toe^V.c AMSTERDAM, 16 Febr. Elerveiling- Hoogste prijs 4.00, middelprijs 3.10StUgaM1* prijs 3.10. Weekaanvoer 220.000 stuks. Daa 120.000 stuks. Handel gewoon. die «rie. uai* «tl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2