Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I D De beplanting van den Zeeweg Laatste Nieuws Plaats dan een „Omroeper" f voor 90.000 gezinnen Finale van mond en klauwzeer Geheel ons land in donker BLOEMENDAAL EN DE H.O.V. *1' VRIJDAG 17 FEBRUARI 1939 Een eind gekomen aan de gevreesde veeziekte Geen sterfgevallen meer UITSPRAKEN RECHTBANK Hardhandige schuldeischers Voetganger veroorzaakte aanrijding Een Nieuwjaarswensch In woorden en in daden DE HERSCHOLINGSCURSUS OPENING SPORTBUREAU HAARLEM Rochade III— 3y2- -Hoogovens -4y2 ii H.S.G. Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool HEEMSTEDE (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage) Mijngasontploffing in België eïscht 4 dooden SPITFIRE VLIEGT 583 K.M. PER UUR 's Werelds snelste oorlogsvliegtuig GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL De bouw van een nieuwe Christe lijke school en het uitzicht van Overveen op de oude St. Baaf Luchtbescherming De H. O. V. Beplanting Zeeweg Om een uitzicht Bloemend. Gymn. Ver. Bebouwingsvoorschriften Luchtbescherming (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De aanslag op synagoge te Boedapest Door volwassenen aangezette minderjarigen waren de daders Pierlot nog niet geslaagd Hij zal trachten een regeering vormen van katholieken en socialisten „De vrede wordt steed5 meer zeker" Optimistische rede van Sir John Simon Frankrijk onderschrijf de algemeene acte Echter met gelijke restrictie Engeland in tijd van oorl°$ U De Labour-motie verworpen |lllllllll|]lllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllitlllllilllllllllllllllinililll!lllllllll!inillllllllllllllllilllll!lllll!l| aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuimmiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillilllliiuiililiiilHHililiiil NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZZZ 2~ STAD De Nederlandsche veestapel werd in de laatste helft van 1937, in de laatste helft van 1938 en zelfs nog in het begin van 1939 geteisterd door een lang aanhoudende epi demie van de gevreesde veeziekte, 't mond en klauwzeer. Zeer langen tijd heeft deze ziekte haar stempel gedrukt op handel, mark ten, tentoonstellingen, vervoer en consump tie van het vee. Mond- en klauwzeer beïnvloedde den veehandel zeer aanzienlijk. Koeien, die in Leeuwarden ge kocht werden, bleken in Haarlem plotseling besmet te zijn met mond- en klauwzeer. Zeer begrijpelijk dus. dat de handelaren een beetje huiverig werden. Mond- en klauwzeer in zich behoeft nog niet gevaarlijk te zijn. Het gevaar schuilt echter in de periode na de ziekte. In dezen tijd ontstaan allerlei naziekten. De koeien kunnen door een uierziekte geen melk meer geven, zij worden kreupel en daardoor kunnen zij weer niet vet worden, enz. enz. Reeds lang zoekt men naar een middel, maar men is er nog niet in geslaagd, al hoewel men in 1937 reeds beweerde vlak voor de ontdekking van 't geneesmiddel te staan. Inmiddels zijn er in Zwitserland en Duitschland stemmen opgegaan, als zou daar het serum gevonden zijn. Maar beziet men de statistieken der gevallen van mond en klauwzeer in die landen, dan blijken de geprezen geneesmiddelen toch niet zóó goed te zijn. Mond- en klauwzeer is bovendien nog gevaar lijk, omdat de blaren en wonden gauw infectie oploopen. Öit tracht men te verhinderen door de koeien in rubber laarsjes te laten rondstap pen. Over het ontstaan van de ziekte tast men nog in volslagen duister. Men is er in geslaagd bacillen te kweeken en te zeggen: hierin be vinden zij zich, maar hoe ontstaan ze? Het is voor de wetenschappelijke wereld nog 'n raad sel. Omdat de ziekte zoo'n kort verloop heeft is het ook onmogelijk de aangetaste koeien (en soms ook varkens) te bestudeeren. Omdat alleen alle slijmvliezen van de dieren door mond- en klauwzeer worden aangetast, is het vleesch dikwijls nog voor consumptie ge schikt. Koeien, die aan mond- en klauwzeer ge storven zijn, worden op het slachthuis regel matig afgekeurd. Veelal worden nog goede resultaten geboekt met het bloed van pasherstelde dieren te ge bruiken als serum. Thans is de ziekte tot staan gekomen. Hoe wel in het begin van dit jaar nog een kleine ziekteperiode te constateeren viel, beperkte de ziekte zich nu slechts tot een uiterst sporadisch geval. Het aantal gevallen in Haarlem en om streken is uit den aard der zaak geen graad meter voor het verloop der ziekte in het ge- heele land. Toch geven zij wel een vrij goed beeld van het verloop, zooals men het ook el ders denken kan. De ziekte was in de laatste periode van 1938, evenals in die van 1937, van ongeken de hevigheid. In September 1938 eischte de ziekte 23 dooden. In October waren er 24 dooden; in November nog slechts 2. Let wel, uitsluitend dooden. Honderden koeien waren door de ziekte aangetast, maar ge nazen na korten of langen tijd. In 1939 was er een zeer korte ziekteperiode. In de laatste weken signaleerde men op het slachthuis nog slechts één geval met doode- lijken afloop bij een kalf. Intusschen zoeken en zoeken de wetenschappelijken naar het genees middel. Wanneer zal men tot bevredigende resul taten gekomen zijn? Op 25 November van het vorige jaar hadden een Haarlemmermeersche houthandelaar en zijn vrouw zich om half tien naar bed bege ven. Vrij gewoon dus. Niet zoo gewoon was echter, wat na anderhalf uur volgde. Twee niet al te nuchtere schuldeischers waren door de achterdeur binnengedrongen begrijpelijk niet na eerst eens netjes gevraagd te hebben en waren slaags geraakt roet den houthande laar. Twee weken geleden stonden de nachtelijke herriemakers voor den Haarlemschen rechter terecht. De een een schipper werd veroor deeld tot zes weken gevangenisstraf, terwijl drie maanden tegen hem geëischt was. De tweede een zandhandelaar werd veroor deeld tót 1 maand voorwaardelijk, plus ƒ30.— boete, terwijl 1 maand onvoorwaardelijk tegen hem geëischt was. Een jeugdig voetganger, die door het meer dan onvoorzichtig oversteken van den Rijks straatweg te Beverwijk aangereden was door Inzicht in onze historie vordert dat ieder katholiek zijn Universiteit steu- ne. Als de rijpe vrucht der katholieke middeleeuwen geboren, behoort tot onze. emancipatie de volledige eigen Universi teit. een motorrijder, waardoor zoowel hijzelf als de motorrijder ernstig werden gewond, stond twee weken geleden voor de Haarlemsche rechtbank terecht, waar 3 maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd tegen hem geëischt werd. Hedenmorgen werd hij conform den eisch ver oordeeld. Het is een van de goede gewoonten der menschen, om elkaar bij het begin van een nieuw jaar alle goeds en voorspoed te wen- schen. Zoo deed ook, even nadat de klok 12 uur had geslagen, een 27-jarige IJmuid" naar, die een caféhouder in zijn gemeente hartelijk en langdurig de hand drukte en tal van vriendelijke woorden, misschien wel een onvoorbereid speechje, aan het adres van den kastelein richtte. Dat waren de woorden, maar tusschen het woord en de daad bestaat dikwijls een zeer groot verschil. En het hoeft ons dus ook niet zoo erg te verwonderen, dat de daden van den IJmuidenaar in zoo flagrante tegenstelling wa ven met zijn wenschen van voorspoed, fortuin, geluk en wat dies meer zij. Samen met een 22- jarigen vriend stapte hij in denzelfden nacht nog eens het café binnen en stal uit den elec- triciteitometey wat geld, terwijl hij en zijn jonge kameraad samen nog eenige doosjes ci- garetten buit maakten. Hedenmorgen stonden beiden in het verdach tenbankje van de Haarlemsche rechtszaal. Pres.: Wel een mooie manier! Eerst geluk- v/enschen en dan stelen! Verd.: Ik was dronken. Een normaal mensch doet zooiets toch niet. Pres.: Zeg liever een eerlijk mensch. Tegen beiden eischte de Officier, mede gezien de veroordeelingen, die zij reeds achter den rug hadden, een gevangenisstraf van IK jaar Mr. v. Giffen bepleitte voor den eersten ver dachte een gecombineerde straf, terwijl mr. K Pliester clementie voor den tweeden vroeg. Uitspraak 2 Maart. Dank zij de voorbeeldige doortastendheid der Commissie voor den Herscholingscursus voor kellners alhier, hebben de deelnemers een leer zaam en genoeglijk uitstapje gemaakt naar Amsterdam. In de eerste plaats was de Firma Jacobus Eoelen, de oudste wijnhandel in Nederland, be reid hen te ontvangen, zoowel in hare opslag Plaatsen in het Entrepotdok, als aan haar zaak aan de De Ruyterkade i20. Dear werden zij op onderhoudende wijze rondgeleid door den heer Helmich, die volkomen op de hoogte bleek van het wijnvak met zijn vele eigenaardige, practi- sche moeilijkheden, terwijl hij in de zaak aan de De Ruyterkade den tochtgenooten gelegen heid gaf kennis te maken met de producten der Firma. Een ware verrassing was daarop het bezoek aan het Wijnkoopers-Gildehuis in de Koestraat. Dit perceel, in 1663 door de Confièrie van de Wijnkoopers aangekocht, ging in 1917 over in handen van de firma Jacobus Boelen en deze richtte het in tot een waar museum. Tal van archiefstukken, platen, penningen, glaswerk en technische voorwerpen zijn hier. te bewonderen. De middag werd besteed met een bezoek aan de Heineken's Brouwerij, waar de heer Kroese als geleider fungeerde. Verwonderd waren allen over de verrassende netheid in alle deelen der enorme fabriek, zoo wel in de machinekamers als bij de enorme, glim mende koperen brouwketels, kortom, overal waar liet gezelschap den. rondgang deed. Om 5 uur werd de terugtocht in de prettigste stemming ondernomen, vol erkentelijkheid aan de Gemeente Haarlem, die mede deze degelijke, practische en toch zoo aangename les mogelij:, liad gemaakt. Woensdagavond werd op initiatief van den Sportraad der Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie het „Sportbureau Haarlem'' officieel geopend. Het doel van dit bureau is een middelpunt te zijn van actie voor de katholieke meisjes- sport in Haarlem. Van hieruit zullen de ver schillende takken van sport gestuwd worden, algemeene acties worden geleid en de band worden gelegd tusschen de verschillende ver- eenigingen. Dat er enthousiasme is voor dezen opzet, bleek wel uit het feit dat alle takken van sport ver tegenwoordigd Waren: gymnastiek, hockey, zwemmen, wandelen en tennis. Plebaan F. Filbry, districts-commissaris van de Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie, zette in een kort openingswoord de be langrijkheid van dit sportbureau uiteen en dankte in het bijzonder mejuffrouw J. Sprengers die de leiding van het bureau op zich heeft willen nemen. Hierna wijdde plebaan Filbry de Haarlem sche sportvlag waarna mejuffrouw R. Donders, afgevaardigde van den Sportraad, officieel de leiding van het bureau aan mejuffrouw Spren gers overdroeg. Deze dankte met enkele woor den voor het in haar gestelde vertrouwen en bracht al dadelijk enkele practische punten naar voren, die met animo besproken werden. Dit bureau, dat met zijn fleurige statis tieken en overzichten reeds een bewijs geeft van de activiteit van de Haarlemsche vrouwe lijk sportbeweging, is gevestigd Spaarne 29 en zal eiken Woensdagavond van 8K tot 10 uur geopend zijn. Voor de 3e Klasse van den N. H. S. een wedstrijd gespeeld tusschen „De 3 '—Hoogovens 2. De gedetailleerde uitslag is: De Rochade 3Hoogovens B. werd Rochade G. M. v. d. VeldeP. H. Oort afgebr. J. D. RavensbergenW. Steeman 1—0 J. Tukamp Sr.L. Wanetuhek 0—1 P. C. KolderieG. Schouten afgebr. W OosterbroekH. Andrea VxK J. E. MoortmanP. Snijder 0—1 A. Nonnekens—J. Rodenburg 0—1 J. Geerlings—G. Paardekoper 0—1 A. P. v. KesterenG. Schmitz 1—0 Mop Abspoel—J. de Bruyn 1—0 Voorloopig 3K-4K Dinsdagavond vonden In het clublokaal van het Haarlemsch Schaak-Gezelschap twee com petitiewedstrijden plaats en wel de volgende: H.S.G. 3V.A.S. 4, welke onbeslist (55) ein digde en H.S.G. 5Rochade 2. Deze match ver loren de gastheeren met 3—7. In de jaarvergadering van de Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool werden de aftre dende bestuursleden herkozen, terwijl als vice- voorzitster werd benoemd mevrouw de baronesse J. W. de Vos van Steenwijk-van Royen. Blijkens het jaarverslag kent de school een grooten bloei. Zoo werd in de lessen van alge meen vormend onderwijs het gebruik van de telefoon ingeschakeld en de opleiding kinderver zorgster werd uitgebreid met de opleiding tot leidster in de koloniehuizen. De school werd bezocht door 767 leerlingen in totaal. Vergadering tuinlieden. Woensdagavond hield de onderlinge tuinliedenvereeniging Aer denhout en Omstr. een vergadering, die bijzon der in het teeken stond van de steeds meer populair wordende huisbroei van hyacinten, tul per. en narcissen In het vorige najaar waren aan een 15-tal leden een gelijk aantal bloem bollen uitgereikt, bestaande uit een pot hyacin ten „Marconi", 2 potten tulpen „Alberio" en „Triumphator" en 2 potten narcissen „King Al fred" en „Lady Moore", die dezen avond ter keu ring waren ingezonden. Al waren deze artikelen voor de leden nog vrij vreemd, het geheel zag er vrij goed uit, zoodat de vereeniging met deze prijsvraag weer succes oogstte. De jury, bestaande uit de heeren G. H. Hage- man, J. Behage en H. Bierman Sr., kende de pryzen als volgt toe: Beker voor de beste hya cinten: W. A. v. Zadel, 9 pt.; beker voor de beste tulpen: W. A. v. Zadel, 8 pt.; beker voor de beste narcissen: W. A. v. Zadel, 8 pt.; wissel beker voor het hoogst aantal punten over de geheele inzending: V/. A. v. Zadel, 25 pt.; 2. H. Bierman Jr. 18 pt.; 3. B. Nieuwenhuis, 18 pt.; 4. A. Hulsebosch, 17 pt. Voor vrije inzendingen behaalde W. A. v. Za del 25 pt„ H. Bierman Jr. 20 pt., J. de Boer 16 pt„ P. Klaassen 8 pt., K. Goudzwaard 6 pt. De bekers waren geschenken van de heeren G. Boting, H. v. Gurp, B. Nieuwenhuis en K. Wolff. Besloten werd een vaste keuringscommissie te benoemen voor het toekennen van punten voor lezingen en eventueele toelichtingen over inge zonden planten, bloemen e.d. Als leden daarvan werden benoemd de heeren H. Rietvink, T. Lief hebber en H. Brokker. Voor wat betreft de groote jaarlijksche excur sie werd in beginsel besloten dit jaar eens een bezoek aan Overijsel te brengen. Het bestuur kreeg opdracht dit nog nader uit te werken. Vervolgens hield de heer K. Goudzwaard een interessante causerie met lichtbeelden over „Kasteel Haarzuilens". Inleider gaf eerst 'n beeld van het gebouw en zijn omgeving, zooals dit was in het midden van de vorige eeuw,.toen daar alles nog vlak was om dit mooie gebouw, en de verandering, nadat onze bekende tuinarchitect Copijn om dit oude kasteel schiep een omgeving van boomen, planten en vooral vijvers, en waar uit nu vooral blijkt de groote kennis van dezen begaafden architect. En dit kwam vooral uit op het witte doek, waar. eerst gedemonstreerd werd de aanplant van boomen met al zeer groote af metingen, en vervolgens de vruchten daarvan, de mooie waterpartijen met de beplanting daar omheen, de mooie doorkijkjes en tenslotte het kasteel uit- en Inwendig', benevens een beeld van de Romeinsche en Fransche tuin. Aan het slot van de vergadering sprak de voorzitter woorden van gelukwenschen tot den heer W. A. v. Zadel voor zijn behaald succes en dankte de jury voor haar .moeilijk werk, er den wensch aan toevoegend, een volgend jaar weer op hun medewerking te mogen rekenen. Brandje in. een kolenopslagplaats. Donder dagmorgen tegen acht uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brandje in een opslag plaats van brandstoffen, achter het perceel van de firme P. van Staveren, melkhandel aan de Camplaan alhier. De heer v. Staveren heeft zelf een steriliseer- inrichting, mede voor het steriliseeren der melk voor de schoolkinderen. Daarvoor staat in een kelder een groote ketel. Bovèn deze ketel is een bunkerplaats voor brandstoffen, plaats biedend voor plm. 10 ton brandstoffen, waarvan naar schatting nog 2 y2 ton aanwezig was. Om de ketel te vullen is een apart reservoir aange bracht, dat, wanneer een schuif wordt wegge trokken, zichzelf vult. Eenzelfde gelegenheid is aangebracht om de brandstoffen in den ketel te doen verdwijnen. Niet onwaarschijnlijk is, dat men een dezer dagen na 't vullen vergeten heeft de schuif af te sluiten, waardoor het reservoir een tweede schoorsteen is geowrden. Zoo kon de anthraciet in brand raken, en moet het vuur zich geleide lijk langs den vloer en de muren ontwikkeld hebben. De brandweer begon vanuit het bovenluik het vuur te bestrijden, waardoor zich veel stoom ontwikkelde, wat den brand in den aanvang een grooter aanzien deed geven. Met een straal op de waterleiding werd het vuur tenslotte gedoofd. Het bedrijf ondervond stagnatie. Bij de behandeling van de begrooting voor Binnenlandsche Zaken heeft minister Van Boeijen gisteren in de Eerste Kamer-verga dering medegedeeld, dat in den loop van dit jaar onverwachts een landelijke verduiste ringsproef zal worden gelast en dat dan wel zal blijken, hoever men met de lucht beschermingsorganisatie is gevorderd. BERGEN, 16 Febr. (Belga). In de mijn Sint Albert te Peronnes-les-Binche zijn bij een ontplofing van mijngas vier arbeiders om het leven gekomen. Het Britsche Ministerie van Luchtvaart is eindelijk overgegaan tot de publicatie van de maximum snelheid van het eenpersoons Supermarine Spitfire jachtvliegtuig. Het is inderdaad niet overdreven om te spreken van het snelste militaire vliegtuig, dat op het oogenblik in serieproductie is, want de maximum snelheid van de Spitfire bedraagt 583 K.M. per uur op 5640 M. hoogte. Het toestel is gewapend met acht machine geweren, vier in eiken vleugel, en klimt in 4,8 minuut naar een hoogte van 3350 M. Deze cijfers zijn des te merkwaardiger, indien men bedenkt dat de eerste series Spitfires, waarop zij betrekking hebben, uitgerust zijn met een houten luchtschroef met vasten bladstand. Snelheid en stijgvermogen zullen nog aanmer kelijk toenemen bij de latere series, welke voor zien zullen worden van een driebladige bestuur bare luchtschroef. De motor is een met vloei stof gekoelde Rolls-Royce van 1050 P.K. Er zijn belangrijke orders voor de Spitfire geplaatst bij Vickers-Armstrong Ltd., die het toestel ontworpen heeft. Bovendien heeft Lord Nuffield een opdracht voor den bouw van 1000 Spitfires, welke geconstrueerd zullen worden in een nieuwe fabriek, op het oogenblik te Bir mingham in aanbouw. e nederigste arbeid wordt van eeuwige waarde, mits hij met zuivere intentie wordt verricht. De gemeenteraad van Blo-emendaal heeft zich gistermiddag onder voorzitterschap van den burgemeester bezig gehouden met een grooi aantal vraagstukken. Ter verbetering van de Zomerzorgerlaan werden kleine strooken grond gekocht van het R.K. Kerkbestuur, van mej. de Boer en van mevrouw de wed. Roland Holst Twee 4 'A pCt. leeningen tot een bedrag van f 404500 werden geconverteerd in leeningen met een rente van 3K PCt. Goedgekeurd werd het voorstel om een be drag van f 6250 uit te geven voor verbetering van de gevaarlijke bocht vóór het station te Bloemendaal. VOor f 700 kocht de raad een opstal bij het sportterrein nabij de Julianaschool, teneinde een kleedhuis te maken. Ook de grondoverdracht aan de gemeente Zandvoort voor verbreeding van den Zeeweg (boulevard) ontmoette geen tegenstand. Het crediet voor verbouw van het sporthuis aan den Aelbertsbergweg werd met f 2000 ver hoogd en op f 6000 gebracht. Verschillende andere kleine en grootendeels administratieve punten werden daarna goed gekeurd. De heer SCHULZ (S.D.) betreurde het, dat met de gemeente Heemstede geen overeen stemming verkregen kon worden ten aanzien van het steunplan aan de Haarlemsche Orkest Vereeniging. Hij vroeg of de zaak nu Is afge daan, hoewel tijdens de behandeling van de begrooting duidelijk bleek, dat Bloemendaal iets wilde doen. De heer VAN TILL (C.H.) vroeg Of er niet met Haarlem overlegd is. Als men daar de oude subsidie teruggeeft, zullen wij kunnen volgen. De VOORZITTER wees op de positie van Haarlem. Men mag niet meer geld uitgeven, zoodat overleg geen beteekenis had. B. en W. kunnen zich echter eens verstaan met Ged. Staten om te kijken Of iets te bereiken is. De raad hoort er dan wel van. De bekende natuurkenner, Dr. Jac. P. Thijsse, heeft een rapport ingediend over de beplan ting van den Zeeweg en de raadsleden hebben er een blik in kunnen werpen. Uit de discussies over dit rapport bleek, dat Publieke Werken de reorganisatie nog niet zoo slecht bekeken heb ben en dat een deskundige als Dr. Thijsse vast niet ontevreden was over de resultaten. Hij beval echter aan nabij dien Zeeweg een meertje aan te leggen en daaromheen den zuiveren duin planten een plaatsje te geven. De raad zal een en ander eens ter plaatse gaan bekijken en was dankbaar voor de toezegging van den des. kundige-bij-uitstek, dat hij in de toekomst gaarne advies zou blijven geven. De groote vraag is echter, merkte wethouder PRINSENBËRG op, hoe wij van die drommen konijnen afkomen. „Den stroopers meer vrijheid geven," inter rumpeerde een der leden. De wethouder wees er op, dat de gemeente niet vrij is, omdat de gronden behooren aan de Erven van der Vliet. „Het werk van de stroopers is dus goed be schouwd nog niet zoo De voorzitter hamerde en de raad amuseerde zich! Men weet, dat de Christelijken een school willen bouwen op een terrein ten Oosten van den Korten Zijlweg en ten Zuiden grenzende aan de Brouwersvaart. Ter plaatse is juist zoo'n prachtig uitzicht op Haarlem en speciaal op de oude St. Baaf. Honderden malen hebben schilders dit panorama als hun object gekozen. Er kwam dus verzet in den raad en de architect van het schoolbestuur maakte een drietal an dere oplossingen, waardoor de school niet in de breedte maar in de lengte zou komen te staan en het uitzicht gespaard zou blijven. De land schap-architect D. F. Tersteeg bracht daarna een rapport uit en achtte de bezwaren door een dezer ontwerpen uit den weg geruimd. De heer POSTHUMUS MEYES (V.B.) was niet tevreden met de enkele teekeningen die ter inzage waren gelegd en hij meende, dat de Gewestelijke Commissie voor Uitbreidingsplan nen eerst maar eens gehoord moest worden, vooraleer de raad dispensatie voor den bouw verleenen koft. En hoe staat Haarlem er te genover? De heer VAN RIESSEN (A.R.) deelde mede, dat langer uitstel onmogelijk is. De vertraging is nu al erg genoeg geweest en de oplossing is door B. en W. aanvaard. De Christelijke Schoo, kan bij verder uitstel niet op tijd klaar zijn en dan moeten er weer dure lokalen gehuurd worden. Wethouder PRINSENBERG (R.K.) achtte het in 't belang van de school, wanneer eerst bverleg gepleegd werd met Haarlem en de Ge westelijke Commissie, omdat anders beroep bij Ged. Staten nog meer vertraging kan veroor zaken. De adviseur, ir. Verhage, kan intusschen gehoord worden. De wethouder kreeg er echter een tusschenvoorstel door, omdat de raad pas over een maand weer bijeen komt. Als er geen bezwaren zijn van de genoemde instanties zul len P. en W. de dispensatie alvast verleenen, waarna de raad het besluit alleen nog maar behoeft te bekrachtigen. i B. en W. stellen voor een progressieve sub sidie te verleenen aan de Bloemendaalsche Gymnastiekvereeniging, teneinde deze organi satie uit de financieele moeilijkheden te helpen. Verschillende leden wenschten meer inlichtin gen en wilden de vereeniging goed uit) de moei lijkheden helpen, door de achterstallige zaal- huur kwijt te schelden en voor dit jaar een subsidie van f225 te verleenen. De VOORZITTER voelde daar niet veel voor, omdat hij precedenten vreesde Een goede ver eeniging zit altijd op zwart zaad, meende hij. maar de gemeente kan alle tekorten toch niet bijpassen. De heer BOUVY (R.K.) Stelde daarop voor het suhsidie voor dit jaar op f 35ij te stel len (subsidie plus achterstallige huur) en voor de volgende jaren de progressieve regeling te volgen. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Iedere zitting worden er vele ontheffingen der bepalingen van de bebouwingsvoorschriften gegeven en de voorzitter meende nu, dat er wel eenige kieskeurigheid betracht kan worden, omdat wel eens lachend is opgemerkt, dat de voorschriften er zijn voor de dwazen, die geen ontheffing durven vragen. Het lijstje van deze maand ziet er ais volgt uit; Ontheffing werd verleend aan: A. Donker, Overveen, voor het verbouwen van een schuur tot garage bij perceel Kweek- duinweg 4; Dr. H. A. Marcus, Lisse, voor het bouwen van een woonhuis met aangebouwde garage aan den .Oosterduinweg; Bestuur H. B. S. voor Meisjes Bloemendaal, voor' het verbouwen van het perceel Koepel laan 8; Bestuur Provinciaal Ziekenhuis nabij Sant poort, voor het verbouwen der perceelen Bre- derodelaan 46 en 48 tot Broederhuis; A. Plantinga, Heemstede, voor het vergroo- ten der garage bij perceel Madelievenlaan 4; R. v. d. Ploeg, Haarlem, voor het bouwen van een garage bij perceel Iepenlaan 30. Geweigerd werden de aanvragen van; J. C. Brand. Aerdenhout, voor het bouwen van 4 woonhuizen aan de Platanenlaan en 3 winkelhuizen met magazijn en garage aan den Verbindingsweg; Mej. C. J. de Boer, Amsterdam, voor 't ver bouwen van het enkele woonhuis Zomerzorger laan tot een dubbel; C. S. Wonink, Haarlem, voor het bouwen van 4 woonhuizen met 2 aangebouwde garages aan de Pernambucolaan. De heer CASSEE (V.D.) wees er bij de rond vraag op, dat de burgerij niet veel belangstel ling toont voor de luchtbescherming en dat daarom de gemeente voor moet gaan. Hij wenschte onder alle of nabij alle scholen vlucht- kelders. De heer QUARLES VAN UFFORD (V.B.) zag geen gevaren voor Bloemendaal, dat nooit doelwit zal worden voor vliegers. De reddings brigades moeten natuurlijk goed zijn uitgerust, maar persoonlijk zou spr. nooit een gasmasker koopen. De Voorzitter dacht er wat anders over. Na een oproep aan alle ingezetenen meldden zich 22 burgers te Overveen en zij kochten geen van allen een gasmasker. In Aerdenhout kwamen 17 burgers inlichtingen vragen en zij kochten 20 gasmaskers, maar in totaal lijkt het op niets. Waarom te wachten tot het gevaar er is? Gasdicht kunnen de scholen wel gemaakt wor den, maar over de beteekenis van schuilkelders zijn de geleerden het geenszins eens, zoodat 't zonde is geld uit te geven voor een dergelijk doel. Spr. deelde mede, dat binnenkort een ere diet van ƒ2000 verleend zal moeten worden, om de hulpdiensten in te spannen. De raad ging daarna in besloten zitting-, BOEDAPEST, 16 Febr. (Havas)Men ver zekert te Boedapest, dat vanavond de naihe der daders van den aanslag in de Dohanystras^ waarbij veertien Joden gewond werden, gemaakt zullen worden. Het onderzoek he® tot dc- verrassende conclusie geleid, dat minde jarigen de daders waren. Zij hebben Siste5l, een bekentenis afgelegd. Volwassenen hebbe de misdaad aangezet. j- De minderjarigen hebben tegenover de P°b verklaard, dat zij in het gebouw der Honger sche beweging raad hebben gekregen van leCie^ der partij van Szalassy. In deze lokalen is Su teren de „samenzwering" gereconstrueer De rol van de aanzetters is nog niet geneel da' delijk: sommige zijn ook nog niet verhoord. Men spreekt van een mogelijke ontbindu1 der nationaal-socialistische partij. Bovendi doen vele geruchten de ronde over dé beweg111* van Imxédy, „Hongaarsch leven", die, naar m® wel zegt, ook een deel der verantwoordelijk*1®1 voor den aanslag zou dragen. BRUSSEL, 16 Febr. (Belga). Pierlot heef" na door Koning Leopold ontvangen te medegedeeld, dat de liberalen, die hij Woern zijH' sdaS geraadpleegd heeft, verklaard hebben onmogeW11 aan de regeering te kunnen deelnemen. Pierlot voegde hieraan toe, dat hij than® zal trachten een regeering te vormen, die steunt op socialisten en Roomsch-Katholie' ken. Hij hoopt een sterk kabinet te kunnen stand brengen, dat zich aan het parlement kunnen voorstellen met de verwachting, dat liberalen dan toch nog zouden kunnen 1116 pe werken. Hij zou vandaag een besluit nemen: beslissing Is nog afhankelijk van het antwo van zekere personen, die door den forma gepolst zijn. Pierlot heeft tenslotte verklaard, dat hem Je de zijde der Waalsche socialisten geen en bijzondere moeilijkheid in den weg gelegd lSi LONDEN, 16 Febr. (Reuter). Aan een di"^, aangeboden door de British Steel Feder® pd te Londen, heeft Sir John Simon hedena een redevoering uitgesproken, waarin hl) zeideterid In het geheele land heerscht een ver» gevoel, dat de vooruitzichten van den vreyer kerder worden. Men voelt dit toenemende g(j trouwen in de atmosfeer, het oefent zijn ir- uit op de cïty en geeft meer aanmoedigf^ ;s de kooplieden. Deze ver verspreide indrU te danken aan een combinatie van 0<?5?fniitf n.l. aan de wetenschap, dat Groot-Britta dagelijks sterker wordt, aan de wetenschap- wij bereid zijn, iederen noodzakelijken _[j op ons te nemen om ons veilfg te maken. de nauwe en warme overeenstemming tusSoede Groot-Brittannië en Frankrijk, aan onze g betrekkingen met Amerika, aan de voorui ten op een spoedig einde van den Spaan oorlog, zonder dat die over de grenzen Spanje uitgebreid is, en in de eerste P^'Tdj-iaib de vastberadenheid, waarmede Chanibe zijn politiek gevoerd heeft van bevordering een beter begrip met andere staten, hoe 0 vorm is van hun régeering, en aan de k0?apd' en de kracht, waarmede hij zijn koers geh 3:i haafd heeft tijdens de recente maanden ongerustheid. ft het- GENèVE, 16 Febr. (Havas). Bor.net pee ^r> secretariaat van den volkenbond op 14 F ^t"11 doen weten, dat de Fransche regeering ^ge- heeft, nu de algemeene acte tot vreedzamere'1 ling van geschillen voor vijf jaar moet ohder' verlengd, deze acte te zullen blijven schrijven. %-cr^j Frankrijk wenscht echter het volge11 e tP' behoud te maken: „Voortaan zal bedoe t>c' haesie zich niet uitstrekken tot geschih ^elK® trekking hebbende op gebeurtenissen, zich zouden voordoen tijdens een oorlog- bij het betrokken zou zijn" ,44 tel?* LONDEN, 16 Febr. (Reuter). Met 146 stemmen heeft het Lagerhuis de arbeiderspartij ingediende motie van effeh wen in zake de regeeringspolitiek be de werkloosheid verworpen. atp

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4