Namen voor de Pauskeuze DE ITALIAANSCHE AARTSBISSCHOPPEN Rome wacht? Herderlijke figuren ïiiiSiiii ■I ZATERDAG 18 FEBRUARI 1939 I Grijze Oriënt Restaurant DORRIUS Em. Kardinaal Pietro Boetto SJ. Rembnandtprijs voor Willem Mengelberg Toekenning van de Hanzisdhe universiteit te Hamburg Boekenweek 1939 Activiteit in alle deelen van het land Naturalisaties Mijnhardtjes bij Griep f Een vroege lente? De meteorologie kan nog geien uitsluitsel geven De barre winter van December 1938 Minister Steenberghe heeft nog geen overzicht van de schade FRITZ HIRSCH JUBILEERT 12% jaar in Nederland Ir. T. MAAS OVERLEDEN Oud-wethouder van Groningen Geestelijke en moreele herbewapening Dr. LOUIS RAEMAEKERS Huldigingscomité voor zijn 70sten verjaardag Zondag 26 Febr. vertrekt onze reis naar het conclave in de Eeuwige Stad Terugkomst 7 Maart PROEFTOCHT VAN DE „CORILIA" REGELING VAN DEN INVOER VAN VLEESCH OPHEFFING VLIEGVELD WOENSDRECHT (Van een bijzonderen correspondent) Voor het Conclave van 1903 gaf een groep van kardinalen, dcor kardinaal Mathieu ge kenschetst als „de jonge en brillante aarts bisschoppen van Noord-Italië", haar voor keur voor den toekomstig'en Pius X onge veer in de volgende bewoordingen te ken nen: „Wij zouden gaarne een Paus willen, die in geen enkele polemiek is gemengd geweest en wiens naam vrede en eendrachtigheid beteekent; een paus die in de zielzorg vergrijsd is, die zich in bijzonderheden aan het bestuur der Kerk wijdt, en voor alles een herder en een Vader is. Dien Paus hebben wij voorhanden. Hij heeft prachtig gewerkt in zijn gewichtige diocees. Hij vereenigt een zeer rechtlijnig oor deel met een groote strengheid van leven en een bewonderenswaardige goedheid, die overal. Waar hij kwam, alle harten heeft veroverd. Wij zullen stemmen vcor den Patriarch van Venetië!" Ook heden ten dage zouden de argumen ten voor de verkiezing van een „herder lijken" paus waarschijnlijk weinig anders luiden. Zij zeggen wel te verstaan heel iets anders dan oppervlakkige of dikwijls boos aardige praatjes over „een paus die niet aan politiek doet". Geen Paus kan de po litiek vermijden, als de politiek zijn ambt als opperherder der zielen raakt. Dat doet zij dikwijls en heden meer dan ooit, nu ver schillende politieke stelsels onscheidbaar verbonden zijn met geestelijke waarheden of dwalingen, met moreele waarden of on waarden. Als men bijv. de encyclieken van Pius XI over het communisme of over den kerkstrijd in Duitschland „politiek" noemt, dan moet men tegelijk erkennen, dat geen „herderlijke" paus, de Kerk van Christus hoedend, deze politiek ooit zou kunnen ver mijden. Wanneer wij dus, na in een vorige corres pondentie enkele figuren uit de kerkelijke diplo matie te hebben geschetst, hieronder de aan dacht vragen voor eenige gestalten uit het Italiaansche episcopaat, wier namen in verband met de a.s. pauskeuze genoemd worden, dan moeten wij ook nu weer een waarschuwing vooraf doen gaan tegen simplistische indeelingen en onderscheidingen, waar het zoo veelzijdige Persoonlijkheden en zoo veelomvattende amb ten geldt. Dat de politiek ook de bisschoppen niet on gemoeid laat, blijkt overigens reeds terstond. Wanneer wij de namen noemen van den aarts bisschop van Milaan, kardinaal Alfred Ildefons Schuster, en den aartsbisschop van Bologna, kardinaal Giovanni Battista Nasalli-Rocca. Beiden zijn wegens patriottische uitingen ten tijde van het Abessinisehe conflict vaak als bij zondere vrienden van het fascistische regime afgeschilderd: beiden hebben echter ook in de aangelegenheid van het rassisme hun stem tegen de dwaling verheven, en wat kardinaal Schuster betreft, was dit blijkbaar reeds genoeg om in Buitsche bladen als het „Schwarze Korps", on danks zijn Duitschen naam, nu reeds tegen zijn eventueele verkiezing een brutaal veto uit te spreken. Kardinaal Schuster is de zoon van een officier der Zwitsersche garde, op 18 Jan. 1880 te Rome geboren. Hij trad reeds jong in de orde van St. Benedictus en werd in 1918 abt van de beroemde abdij van St. Paul buiten de Veste. Hij is een Stoot kenner der christelijke aTchaeologie en schreef o.a. een tiendeelig werk over de Sacra menten; zeer kunstzinnig van geest, bevorderde nij de christelijke kunst, o.a. ook als voorzitter van de Pauselijke Commissie. Ascetisch en streng van karakter, heeft hij de zielzorg onder de millioenenbevolking van het groote Aartsdio- cees Milaan met een modernen geest en vurige energie doordrongen, vaak onverwachts verschij nend in de meest afgelegen parochies, streng en °hvermoeid stuwend en sturend. Kardinaal Nasalli-Rocca, als zoon van een Voornaam adelgeslacht op 27 Aug. 1872 te Pia- eenza geboren, heeft als jong priester, door Leo <ÖII daartoe aangewezen, diplomatieke studies Sevolgd in de Academie der Kerkelijke Edelen, zich in dien tijd ook bijzonder aan de katho lieke organisaties gewijd. Na van 1907 tot 1916 bisschop van Gubbio te zijn geweest, kwam hij !h 1906 opnieuw naar Rome als geheim-aalmoe zenier van Benedictus XV. Sedert 1933 is hij Aartsbisschop van Bologna en een figuur van Stoot gezag in Italië. Rij was een der meest vertrouwde raadslieden fhh Paus Pius XI in zaken, die de Italiaansche t^rk en haar verhouding tot de regeering be troffen. Hij geldt als een van de meest „Italiaan- schen" onder de papabiJi. Als „Italianissimo" geldt ook de Aartsbisschop ah Napels, kardinaal Alessio Ascalesi, die mede hoor zijn bisschopszetel, welke de residentie van beh Italiaanschen Kroonprins is, door bijzondere riendschapsbanden met het Koningshuis is ver- hhden. Te Castelnuova bij Napels geboren op October 1872, heeft hij zich steeds aan de 'elzorg gewijd. 14 jaren als pastoor, dan als Bis hop van enkele kleine diocesen, tot hij in 1916 Aartsbisschop van Benevento het purper ont- 'hg. Hij behoorde tot de persoonlijke vrienden ®h Benedictus XV en gaat geheel op in de her- ®riijke taak van zijn ambt. Z. Ern. Kardinaal Elias Dalla Costa Degene, dien de volksmond heden meer dan alle anderen noemt, als men van een „heiligen Paus" spreekt, is kardinaal Elias dalla Costa, Aartsbisschop van Florence, op 14 Mei 1872 te Villaverde in Lombardije ge boren. Voor hij in 1931 naar Florence kwam, was hij acht jaren bisschop van het Francis- caansche Padua geweest en voordien aarts priester van Schio. De teere ascetische gestalte van dezen door de geloovigen hoogvereerden bisschop schijnt te branden van inwendig geestelijk vuur. Zijn ver sterving en zijn liefdadigheid zijn in Florence bijna legendarisch. Men vertelt bijv. hoe hij eens in den laten avond op armenbezoek is uitgegaan met een bundeltje goede gaven onder den arm, door een waakzamen Florentijnschen „carabiniere", die diefstal rook, werd gearresteerd en niet eerder werd losgelaten, voordat op het bureau gebleken was, dat hij het schamele priesterkleed met recht en met welk recht! droeg. Hij schuwt het uiterlijk vertoon en weigerde, toen hij als aartsbisschop zijn intrede in Florence deed, met de grootste volstrektheid het militaire hulde betoon, dat de autoriteiten gaarne wilden aan bieden. Bijzondere aandacht heeft een herder lijk schrijven getrokken, dat kardinaal Dalla Costa in 1937 uitvaardigde en dat zich op even scherpe als grondige wijze tegen het commu nisme richtte. Het is mede de herinnering aan Pius X, die de aandacht vestigt op zijn opvolger op den patriarchalen stoel van Venetië, kardi naal Adeodato Piazza. Het is bekend, dat ook een andere opvolger van Pius X, kardi naal La Fontaine, in het conclave van 1922 tot de meest genoemde papabili behoorde: het is als het ware een traditie, die zich aan dezen zetel heeft gehecht. Kardinaal Piazza behoort tot de orde der ge schoeide Carmelieten. Hij is op 30 September 1884 in Vigo del Cadore, een dorpje in de Dolo mieten, geboren en trad met 18 jaren :n de ge noemde orde. In 1930 werd hij bisschop van Benevento en in 1935, als opvolger van kard. La Fontaine, patriarch van Venetië. Een tweede ordespriester onder de Italiaan sche aartsbisschoppen is kardinaal Maurilio Tossati, sedert 1933 aartsbisschop van Turijn, die tot de Oblaten van St.. Gaudentius behoort en in Arona aan het Lago Maggiore op 24 Mei 1876 geboren is, een rustige en evenwichtige persoonlijkheid, wier levenseenvoud even groot is als haar bestuurlijke gaven. Een derde religieuze aartsbisschop ;s kardi naal Pietro Boetto S.J., aartsbisschop van Ge-I nua, te Vigone in Piemonte op 19 Mei 1871} geboren. In de Sociëteit van Jezus heeft deze# teruggetrokken kloosterling gewichtige functies) vervuld; hij werd o.a. in 1916 Provinciaal van Turijn, in 1921 Procurator Generaal van de» Sociëteit en in 1930 Generaal Assissent voor Italië. In 1931 werd hij benoemd tot consultor van de Congregatie der Religieuzen en het wais vooral om zijn hooge verdiensten in deze wei nig aan den dag tredende functie, dat hem rin 1935 de kardinaalshoed werd verleend. Ook als kardinaal bleef hij een stille klooster ling, tot de Paus hem iia 1938 tot aartsbisschop van Genua benoemde, als opvolger van den grooten socialen kardinaal Minoretti. Noemen wij tenslotte! nog den aartsbisschop van Palermo, kardinafïl Luigi Lavitrano. Hij is op 7 Maart 1874 op het eiland Ischia geboren en verloor bij de aardbeving van 1883 zijn ouders. In een weeshfj lis opgevoed, studeerde hij verder in een missi e-seminarie en werd na zijn priesterwijding leen rar en in 1910 rector van het Leo-college te Rome, terwijl hij tevens, als bekwaam jurist, advocaiat bij de kerkelijke recht banken was en leider «van het voorname pries tertijdschrift ,.11 monit ore ecclesiastico". In 1914 werd hij bisschop van Cava, in 1925 aartsbis schop van Benevento <»n in 1929 van Palermo, in welke Zuid-Italiaansche diocesen hij als wijs paedagoog en organisator vooral voor de verbe tering der priester-qpleiding zeer vnuchtbaat werk heeft gedaan. De levensbeelden van deze bisschdpsfigu- ren zijn minder gevarieerd dan die van de diplomaten, welke: wij in een vorig lartikel schetsten. Hier is het. de zielzorg, de» dage- lijksche leiding vein Christus' kudde, die het levensbeeld stemjielt met duizenderlei* gees telijke zorgen, ruisteloozen arbeid en onwerza- diglijken ijver, 'welke niet minder geest kracht en wijsheid en ilefde eischen,, maar welker vruchten meer in de diepte geoeien. Zal de nieuwe paus uit de rij vans» deze zielzorgers wonden gekozen Z. Em. Kard. Alfred Ildefons Schuster Z. Em. Kard. Giovanni NasaliiRocca De Hanzisclae universiteit te Hamburg (heeft den Rembrandtprijs voor 1938 toegekend^ aan dr. Willem Mlengelberg. In een plechtige zitting der universiteit (heeft de rector heden aan dr. Mengelberg, die 'Vrij dagavond in Hamburg een concert vam het Berlijnsch 'Philharmonisch Orkest gedirigeerd had, de oorlfconde uitgereikt. Hoogleenaren, docenten en studenten der fruni- versiteit, vele vertegenwoordigers van het (con sulaire corps te Hamburg, onder wie de Nesder- landsche consul-generaal, F. C. baron van Aerssen Beyeren van Voshol, van den handel en van Hederduitsche vereenigingen wooraden de plechtigheid bij. De tekst van de oorkonde was, als gebruikelijk, in de Mederlandsche en in de Duitsche taal gesteld. De Nederlandsche tekst luidt als walgt: „De Hanzische universiteit te Hamburg kient den Hanzisehen Rembrandtprijs voor 1938 'toe aan professor doctor Willem Mengelberg, jden grootenNederlandschen dirigent, den schepper van eem nieuw tijdperk der orkestkunst, die door zijn dynamisch muzikaal leiderschap de hooapte verwezenlijking heeft gebracht van de muzikale praestatie van den enkeling als onderdeel lean een groot geheel, waarin de enkeling niet# in de massa ondergaat, maar door en met zijne medewerkenden omhoog stijgt; den Dietschen kunstenaar, in wiens vertol king van Beethoven de vruchtbare wisselwer king van den Dietschen en den Duitschen geest hoogste schoonheid voortbrengt; den „universeelen geest, die de Europeesche muzïkale genieën heeft doen kennen aan htm eigen volk en aan andere volkeren en die con tinenten zich verbonden heeft doen gevoel Bn door den eerbied voor het schoone." De Rembrandtprijs voor Nederduitsche let- terikunde en kunst bedraagt tienduizend rijks- mark en wordt door de Hanzische universiteSt jaarlijks uitgereikt. Na afloop van de plechtigheid heeft de Hant- zösche universiteit, te zamen met de Duitsch-» Blederlandsche vereeniging, een noenmaal i; hotel „Vier Jahreszeiten", aan dr. Mengelber aangeboden. Z. Em. Kardinaal Alessio Ascalesi Z. Em. Kardinaal Luigi Lavitrano Z. Em. Kardinaal Maurilio Fossati Z. Em. Kardinaal Adeodato Piazza Ingediend is een wetsontwerp tot naturalisatie van Jozef Hubert Hendrik Abels en 20 andere alsmede een wetsontwerp tot naturalisatie v: Ernst, August Rudolf Belan en 20 anderen. Spoedig weer koortsvrij en opgeknapt. Doos 30 en 50 ct. Onze weerkundige medewerker schrijfk In den laatsten tijd loopen er geruchten om trent een vroege lente. Het is mij niet bekend vanwaar deze geruchten gekomen zijn. Het ver schijnsel, dat omstreeks dezen tijd van het jaar altijd voorspellingen omtrent de lente de ronde doen, keert elk jaar terug. Het is te begrijpen, want de lente is het jaargetijde, dat attijd met verlangen tegemoet wordt gezien en men wil dan gaarne voorspellingen over een mooie lente gelooven. Men is dan dikwijls al te geneigd gunstige voorspellingen te overdrijven, ja, zelfs voorspellingen te zien in beschouwingen over de mogelijkheden van wat men gaarne werkelijk heid zou zien worden. Ieder jaar zien wij ook berichten verschijnen over den vroegen terugkeer van de ooievaars, waaruit men dan meent te mogen opmaken, dat deze dieren een vroege lente voorspellen, in welk geval men tegelijk moet aannemen, dat ooievaars heel knappe weerprofeten zijn. Dezer dagen heeft zoo'n bericht weer gestaan in som mige kranten en het kan dus wel zijn, dat dit bericht aanleiding heeft gegeven tot'de geruch ten omtrent een vroege lente. Van zuiver weerkundig standpunt bekeken is het wel wat lichtvaardig een vroege lente te voorspellen. Bepaalde aanwijzingen, die op deug delijke meteorologische gronden berusten, op re gels, die beproefd zijn, komen voor zoover mij nekend is, niet voor. Wel is het zeer waarschijn lijk, dat zekere bijzondere weerstoestanden pe riodiek terugkeeren, zoodat men zou kunnen on derstellen, dat een vroege lente in bepaalde jaren moet voorkomen, maar dit moet toch nog nader bewezen worden en het zou onvoorzichtig zijn voor dit jaar een vroege lente te voorspellen terwijl men eigenlijk nog geen met zekerheid bekende regels heeft om dit te kunnen doen. Iets anders is de vraag of men niet uit den tegenwoordig en weerstoestand in Europa iets zou kunnen afleiden omtrent de te verwachten lente. Maar ook dit zou slechts kunnen leiden tot een waardelooze si^culatie en een volko men mislukking van de voorspelling. Elk jaar wordt de komst van de lente voorafgegaan door een tijdperk van veel Noordenwinden en men kan wel zeggen, dat de lente zeker niet komt voordat die periode voorbij is. Daar wij op dit oogenblik nog niet aan het begin van die pe- iiode van veel Noordenwinden toe zijn, kunnen wij er nog in het geheel niet over oordeelen, wanneer deze weer geëindigd zou zijn. Het zal dus het beste zijn de geruchten om trent een vroege lente voorloopig op rekening van de ooievaars te brengen, die zoo vroeg zijn komen kijken. De meteorologie kan nog geen uitsluitsel geven. (Nadruk verboden.) =■1111111111111111 lllillllllllllllif zE Nu lazen wij toch een bericht EE Het kwam uit Istanboel Dat zoel een somb'ren indruk m.aakt EE En strijdt met elk gevoel. Wanneer je denkt aan deze stad, j§ Dan zie je d'Oriënt, Dien ieder zij 't in fantasie Toch van zijn jeugd af kent Als 't werelddeel met glans en kleur, Met schittering en pracht En weelde, rijkdom, feilen gloed, E= Dat is 't, wat je verwacht. Je denkt aan slanke minarets, EE De pracht van een moskee, j= Den kleurenrijken Oriënt; EE Maar 't mag niet wezen, nee.' Want Istanboel wordt hoog-modern, Beschaafd, en 't past zich aan: Ze zullen nu de heele stad EE In één kleur schilderen gaan. =j Ja, 't heele Istanboel één kleur, En alles verft men grijs s De Westersche beschaving kwam! Dat is daarvan 't bewijs.' EE 't Gevaar komt immers uit de lucht, s Uit 's vijands vliegmachien, Dus 't beste is dat niemand meer Voortaan de stad kan zien. EE EE Daar gaat de gloed van d'Oriënt, H Men werd beschaafd en wijs. s Straks krijgt men steden in den grond, S Nü verft men ze nog grijsEE HERMAN KRAMER I De vereeniging ter bevordering van de Be langen des Boekhandels organiseert dit jaar voor de 8e maal een boekenweek en wel van 25 Februari—4 Maart. De organisatie van deze boekenweek heeft zij opgedragen aan een daar voor ingestelde Boekenweek-commissie. Het cultureele doel van een boekenweek is, het goede Nederlandsche boek nader te brengen tot ons volk. Vrijdag 24 Februari wordt deze Boekenweek geopend met een gala-avond in den Stads schouwburg te Amsterdam. De omroepvereenigingen hebben haar mede werking toegezegd, door aan het boek specialen zendtijd te wijden. Het in opdracht van de boekenweek-commis sie geschreven boekenweek-spel „Het Visioen' dat reeds verleden jaar is opgevoerd, zal ook thans weer in verschillende steden door den heer Joh. v. Doorn en zijn gezelschap ten too- neele worden gebracht. Het geschenk bestaat ditmaal uit een drietal novellen, gebonden in fraaien band. De oplaag van het geschenk is 44.000 exem plaren, dat is dus ruim 5.000 meer dan het vo rige jaar. Het boek bevat de laatste novelle van de pas overleden schrijfster Augusta de Wit. Uit verschillende plaatsen heeft de boeken week-commissie berichten ontvangen betreffen de activiteit van den plaatselijken boekhandel. De boekenweek te 's-Gravenhage zal worden geopend Zaterdagmiddag 25 Februari met een litteraire lunch in „De Hoogwerf", waaraan ver schillende auteurs zullen aanzitten. Maandag d.a.v. organiseert de vereeniging „Oefening Kweekt Kennis" een litterairen avond, waar prof. Donkersloot zal spreken over „Problemen van schrijverschap". Woensdag 1 Maart wordt een litteraire avond georganiseerd, waar „Het Visioen" ten tooneele zal worden gebracht. Voor de pauze zal een let terkundige een lezing houden, gevolgd door een reciteerwedstrijd voor leerlingen van middel baar onderwijs. De litteraire avond in den Stadsschouwburg te Haarlem zal worden gehouden Donderdag 23 Februari. De opening geschiedt door den bur gemeester, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. waarna de heer J. Tersteeg 'n causerie zal hou den Doolaard een lezing houdt bruiloft dér zeven zigeuners", toege- lichtbeelden en passende muziek. In Hilversum wordt in hotel Gooiland een litteraire avond voorbereid op 27 Februari, waar- ij Ger. Walschap en Paul Huf zullen optreden, erwijl na de pauze „Het Visioen" wordt opge roerd. In Maastricht wordt een tentoonstelling voor- fbereid met medewerking van de vereeniging ter (verspreiding van goede lectuur en de openbare (leeszaal aldaar. Ook in Rotterdam zal Den Doolaard spreken over zijn reeds genoemde onderwerp en wel in ide Bijenkorf. In Utrecht organiseert men een litterairen avond. Deze avond zal worden ingewijd door een oéficieele persoonlijkheid, waarna A. den Doo laard zal spreken over „De bruiloft der zeven zigeuners". N. Z. Voorburgwal b. h. Spui, Amsterdam. IPLATS OU JOUR EN i LA CARTE W cLHI IJ cv UC IICC1 laen, terwijl A. lover „De bruile tlic-ht met lichtt Op vragen van den communist Wijnkoop be treffende verhooging' van den steun aan de tuin ders in verband met schade, teweeggebracht door de in* December 1938 ingetreden vorst, heeft de heer Steenberghe, minister van Eco nomische Zaken, geantwoord, dat deze vrager, door hem thans nog niet kunnen worden be antwoord, daar eenerzjjds de omvang der scha de, teweeggebracht door de in December 1938 ingetreden vorst, nog niet met nauwkeurigheid is kunnen worden vastgesteld, terwijl anderzijds nog niet door hem is beslist, of eenige tegemoet koming van deze schade uit het Landbouw Crisisfpnds zal worden verleend, op welke wijze deze steunverleening zal worden berekend en uitgekeerd. Het zal op 14 Maart a.s. 12t£ jaar geleden zijn, dat, onder directie van Fritz Hirsch en Hugo Helm, de .Fritz Hirsch operette" in Nederland, werd opgericht. De directie stelt zich voor, ditIjeuglijk feit te herdenken met de opvoering van een geheel nieuwe, nog nooit in Nederland gespeelde operette van den beken den componist Franz Lehar. De premiere van deze operette, die in verband met het koperen jubileum een speciaal feestelijk karakter zal dragen, kan in het midden van de maand Maart tegemoet worden gezien. In den afgeloopen nacht is te Laren (N.H.) ;in den ouderdom van 82 jaar overleden de heer [Jr. T. Maas. De overledene was oud-wethouder uan Groningen en oud-directeur van het hoofd kantoor der Geldersche Credietvereeniging te Arnhem. Naar wij vernemen, is te Breda op initiatief van burgemeester B. W. T. van Sloboe, een comité opgericht, dat tot doel heeft te over wegen op welke wijze ter plaatse het beste aan den oproep van H. M. de Koningin tot gees telijke esn moreele herbewapening kan worden beantwoord. Het ciomité wil trachten zoowel in geestelijk als in .stoffelijk opzicht voor een passenden ÏTlllllllllllllillUllllllllltlllllllllllllllllllllllilUllllllllllliilllHlllllllllllliweerklEtok van het koninklijke woord te zorgen, 6 April wordt dr. Louis Raemaekers, schilder en politiek teekenaar, zeventig jaar. In Limburg, zijn geboortestreek, heeft zich een comité gevormd, dat een huldiging en de aanbieding van een blijk van wa-ardeering' voor bereiden wil. Het huldigingscomité is als vc-lgt samenge steld: Beschermheeren: jhr. mr. W. Michiels van Kessenich, burgemeester van Maastricht; mr. P. J. Reymer, burgemeester van Roermond, oud minister van Waterstaat. Voorzitter: J. Scheepkens van Riempst, voor zitter Limburgsch geschied- en oudheidkundig genootschap, Maastricht. Leden: ir. A. G. Driessen, Maastricht; mr. M. A. H. M. Gielen, Maastricht; H. F. J. Hou- ben, Maastricht; Jan Hul, Maastricht; dr. E. Hustinx, Heerlen; P. E. E. Hustinx, Maastricht.; dr. A. Kessen, Maastricht; mr. P. L. J. M. A. Müller, Venlo; H. Specken, Maastricht; J. Tim- mers, Sittard. Secretaris-penningmeester: M. Kemp, Paral lelweg 50, Maastricht, Gironummer 212219. Onze lezers worden herinnerd aan de unieke en uiterst goedkoope reis welke van 26 Febr. tot en. met 7 Maart naar het Conclave te Rome wordt georganiseerd door de „Ver- eenigde Katholieke Pers en de „Ne derlandsche Reisvereeniging voor Katholieken" in samenwerking met het Officieele Italiaansche Verkeers bureau C. I. T. Wie zal niet gedurende de histori sche dagen der aanstaande Pauskeuze willen verblijven in de Eeuwige Stad? Welnu, u wordt daartoe door ons in staat gesteld. Rome is thans vooral het middelpunt der wereld. De pijs is f 135 voor tweede klasse trein en logies mét volledig pension in goede hotels, of wel f 85 voor derde klasse trein met logies en pension in instituten. Wenscht men te Rome een kamer alleen, dan wordt een toeslag van f 5 betaald. (Tafeldranken zijn niet in den prijs begrepen). De reis is alleen voor katho lieken opengesteld. Aanmeldingen met overmaking der reissom worden tot uiterlijk 22 Februari aangenomen bij: a. Alle kantoren der „Vereenigde Katholieke Pers" en haar hoofdkantoor 't Kasteel van Aemstel, N.Z. Voorburgwal 65-73, Amsterdam, Telefoon 46878, Postgiro 22884. b. Centraal Bureau der „Nederlandsche Reis- vereeniging voor Katholieken", Heerengracht 215, Amsterdam, Telef. 45817, Postgiro 155666. c. Bureaux der C.I.T. Nederland N.V., te Am sterdam: Leidschestraat 8993, Telefoon 30561, Postrekening 285818 en Den Haag: Plaats 23, Telefoon 116800, Postrekening 322317. Nederland mag in de dagen van het Conclave te Rome niet ontbreken! Donderdag werd met goed gevolg de proef tocht gehouden met het 12.000 tons motortank schip „Corilia", gebouwd door Wilton-Feijen- oord te Schiedam voor de Koninklijke Shell- groep. Nog twee dergelijke schepen zijn thans bij Wilton-Feijenoord in een gevorderd stadium van aanbouw, terwijl voor enkele maanden nog een £000 tons tankstoomboot bij deze werf werd be steld. Het schip werd overgenomen voor de reederij door den heer C. Zuiver, marine super intendent. Ingediend is een wetsontwerp tot bekrachti ging van het Koninklijk Besluit van 13 Januari 1939 tot regeling van den invoer van vleesch. Blijkens de memorie van toelichting is de mi nister van Economische Zaken van meening, dat een onbelemmerde vleeschinvoer bezwaarlijk zou zijn te vereenigen met de ten behoeve van de veehouderij getroffen maatregelen. Zoolang deze laatste bedrijven voortduren, zal de on derhavige contingenteering, welke ten deze een aanvullend karakter draagt, dan ook niet kun nen worden gemist. In de Vrijdag gehouden raadsvergadering van Woensdrecht, is op voorstel van B. en W. be sloten het luchtvaartterrein Woensdrecht voor loopig voor den tijd van tien jaar aan zijn bestemming te onttrekken. Gedurende dit tijd perk zal het terrein als bouwland verhuurd worden. De motieven, welke geleid hebben tot dit be sluit, zijn, dat de gemeente financieel niet in staat is, de noodzakelijk gebleken kosten, onge veer f 6.000 per jaar, aan bemesting te dragen, terwijl er vooralsnog geen behoefte aan een vliegveld ter plaatse is gebleken en noch bij de departementen van Waterstaat en Defensie, noch bij de K.L.M. en de N.L.S. bezwaren teger. de opheffing bestonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9