Conclave begint op 28 Februari mi Del Vayo vliegt naar Valencia m Pierlot bij den Koning De Kerkvervolging in Duitschland mwm Het nieuws van* heden TOCH EEN MILITAIR DRIEHOEKSVERBOND? DE VLIEG TUIGLEVER DOOR AMERIKA DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 19 FEBRUARI 1939 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 voor Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21645 De jongste Kardinaal Convolves Cerejeira arriveerde per vlieg tuig uit Lissabon Herinneringen aan Paus Pius XI Pius XI en Kadinaal Serédi De eerste ontmoeting van Pius X en Pius XI «fn Overal houwt men in Engeland schuilplaatsen. Scholieren helpen mede bij het inrichten der toevluchtsoorden bij de scholen „De Italiaansche vrijwilligers zullen gaan waarheen Franco dit wil" Bérardpersona grata" te Burgos Spaansche gezant op het Foreign Office Het Weer VOOR DE KUSTSTROOK EN HET WESTEN: H Voorbereidingen tusschen ver tegenwoordigers van Japan, Duitschland en Italië Finsch schip bij Borkum in nood - De formateur nog niet van zijn opdracht ontheven De Koning neemt deel aan de besprekingen Koning Leopold heeft zelf deel genomen aan de besprekingen In Madrid zijn talrijke maatregelen genomen om de stad zooveel mogelijk tegen luchtaanvallen te beschermen. Standbeelden en monumenten zijn door zandzakken beschermd Polen erkent Burgos de jure Eigendommen der katholieke jeugdorganisatie te Dussel- dorp in beslag genomen Japan concentreert oorlogsschepen Troepenontschepingen bij Haimen verwacht Ook machines voor vliegtuigbouw naar Frankrijk? SIR RONALD LINDSAY ZAL AFTREDEN DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN De groote vasten De Fransch-Duitsche handelsbesprekingen Gunstig verloop der onderhandelingen STAKING OP JAMAICA GEËINDIGD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et Ingez. mededeeiingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek ROME, 18 Febr. (Reuter). Het Conclave tot het kiezen van den nieuwen Paus, zal 28 Februari a.s. be ginnen. De Zuid-Amerikaansche Kardinalen Copello en da Silveira Cintra, alsmede Kardinaal O'Connell, aartsbisschop van Boston, zullen tij dig voor de plechtige opening van het Conclave in Rome kunnen zijn. De mailboot „Neptunia" zal n.l. reeds 28 Febr. tn Napels aankomen, dus 15 uur vóór den offi- cieelen tijd van aankomst. De Patriarch van Lissabon, Kardinaal Con- Calves Cerejeira, is Zaterdag om half zes, ko mende uit Lissabon, per vliegtuig in de lucht haven van het Lido gearriveerd. Kardinaal Dougherty, Aartsbisschop van Phi ladelphia, en Kardinaal Mundelein, Aartsbis schop van Chicago, arriveerden vandaag te Na pels aan boord van het Italiaansche s.s. Rex. Bij hun aankomst werden zij door Italiaan sche en Amerikaansche Kerkelijke autoriteiten hartelijk begroet. Kardinaal Dougherty verklaarde o.m., dat hij. ondanks de droeve omstandigheden, blij was Italië terug te zien, dat hij als zijn tweede va derland was gaan beschouwen. Uit Boedapest vernemen wij nog eenige in teressante bijzonderheden over Paus Pius XI z.g. en Kardinaal Serédi. Als kanunnik van St. Pieter en prefect van de pauselijke bibliotheek was de overleden Paus gedurende den oorlog reeds een der vaste in woners van het Vaticaan. Minder bekend is het dat in denzelfden tijd onfler een schuil naam ook in het Vaticaan woonachtig was een zekere pater Justiniaan, een eenvoudige Bene dictijner monnik van de Hongaarsche provincie, aan wien door Benedictus XV een werk van groote beteekenis was opgedragen, hetwelk geen uitstel mocht lijden. Zoo kwam het dat Mgr. Achille Ratti en pater Justiniaan beiden in het Vaticaan woon den. Ze aten zelfs aan dezelfde tafel en werden langzamerhand goede vrienden. Toen ook in Rome aan het einde van den wereldoorlog dfe stemming tegen de vreemdelingen steeds hef tiger werd en het gepeupel zijn dreigende vuis ten ophief naar de vensters van het Vaticaan, Waarachter het vreemdelingen vermoedde, in wie men niets anders dan spionnen zag, zeide Mgr. Ratti tijdens een van die opstootjes schert. send tegen pater Justiniaan: „Nu, beste vriend, als ge thans de straat op durft te gaan, kunt ge uw Hongaarschen moed eens toonen!" Vier jaar later werd Mgr. Ratti tot Paus ge kozen. Een zijner eerste bezoekers was pater Justiniaan, de latere Kardinaal Serédi. Na een hartelijke begroeting waagde de laatste de vol gende kleine scherts: „H Vader, herinnert U zich, dat U mij eens hebt aangespoord de straat op te gaan om mijn bloed te toonen? Sta mij nu eens toe te vragen °f U thans ook nog de straat op durft te gaan Rius XI keek zijn ouden tafelgenoot schalks aan, doch zonder aarzeling antwoordde hij: „Geliefde Zoon, wacht nog een weinig en ik Sal U laten zien, d:« ik werkelijk vanuit het Vaticaan de straat op zal gaan!" Hoe dit eenige jaren later gelukte door de ^drzoening tusschen het Vaticaan en Italië, is overbekend. In Mantua stond vele jaren geleden des •horgens vroeg om zeven uur een jonge gees telijke voor het bisschoppelijk paleis en vroeg 0ftl binnengelaten te worden. Hij belde onop houdelijk, maar niemand deed open. Tenslotte öef;d een oudere geestelijke de deur open. In de eehe hand hield hij een koffiekan en vroeg aan den bezoeker: ••Wie bent U en wat wenscht U?" "Ik heb in de Dom de H. Mis gelezen en niet afreizen, alvorens den Bisschop te heb ben begroet." geestelijke met de koffiekan antwoordde: ^"Re bisschop ben ik. Daar U reeds vroeg de Mis gelezen hebt, kunt U binnenkomen en mij ontbijten. Maar wij moeten eerst in de euken koffie zetten, want zoowel mijn zuster "1 de portier zijn naar de markt gegaan." Deze eenvoudige bisschop was niemand an- ers dan Giuseppe Sarto, de latere Paus Pius X, ,h de jonge geestelijkewas Achille Ratti, de ere Paus Pius XI. Achille Ratti was beroemd om zijn liefdadig- ö^d. Geen noodlijdende werd met leege han en Weggestuurd. Ook als Kardinaal kwam aan vrijgevigheid geen einde. Kardinaal had hij wel een zeer goed Ffcomen, maar Achille Ratti bezat nooit geld; armen kostten hem meer dan zijn inkomen ®droeg. j^In Milaan vertelt men het volgende: het was b ^bruari van het jaar 1922. Toen Achille -H voor de Pauskeuze naar Rome moest ko- e kocht hij geen retourkaartje, maar een de t reis- Dit was niet, omdat hij erop reken- hii Paus gekozen te worden, maar omdat te slechts zooveel geld bezat om de heenreis kunnen bekostieen Tv hij tl UUr voor de afreis namelijk kwam er Sche n Kardinaal een oud eïhtpaar; de men ton11 begonnen hun nood te klagen en Achille dront heloot hen te helpen. Er was echter een o0rr„ e, som noodig. Daar hij dit bedrag op dat den ik niet tot zijn beschikking had, liet hij ^rSteli*e komen, die hem naar Rome ver- de r zou. en nam hem eenvoudig het voor bUd£,Cls bestemde geld af, en schonk dit aan de inenschen. PARIJS, 18 Febr. (Reuter). Zaterdag ochtend is Del Vayo naar het republikein, sche Spanje vertrokken. Rij reisde per auto naar Toulouse, van waar hij per vliegtuig verder doorgaat naar Valencia. Het laatste onderhoud van Del Vayo met Azana heeft de betrekkingen tusschen Azana en zijn regeering niet verbeterd. Het is weinig waarschijnlijk, dat er een nieuw contact zal plaats vinden. De laatste woorden tusschen Azana en Alva rez del Vayo gewisseld, hebben de klove, welke tusschen de leiders der republiek sinds eenige maanden bestond, verbreed. Omtrent de reis van Léon Bérard naar het rechtsche Spanje verneemt Reuter, dat deze bij zijn aankomst te Irun verwelkomd werd door een hoogen ambtenaar van het Departement van Buitenlandsche Zaken van Burgos. Een officieel vertegenwoordiger der regeering Franco zeide: „Bérard is persona grata in het natio nalistische Spanje, zooals alle groote Fran- schen dit hier zullen zijn." Bérard z»u Zaterdagavond reeds Jordana ontmoeten. Intusschen blijft de kwestie der Italiaan sche vrijwilligers in het rechtsche Spanje de aandacht vragen. In een bespreking van het Spaansche vraagstuk schrijft het Ita liaansche tijdschrift „Relazioni Intematio- nali", dat de Spaansche kwestie nade over winning van Franco in een delicate phase is getreden. Het zou zelfs kunnen gebeuren dat hieruit een soort crisis ontstaat, waarbij de hulp van de Italiaansche legionnairs noodig zou zijn. Die crisis zou uitbreken, wanneer de democratische vleierijen zouden overslaan in bedreigingen, welke zich op zekere punten, b.v. Spaansch Marokko, zouden richten. De legionnairs van Franco en Mussolini, zoo vervolgt het blad, waken nauwkeurig, ^sn laten de Franschen rus tig een verdedigingsstelsel uitdenken. Het werk der Italiaansche legionnairs begint voor Franco steeds nuttiger te worden. Er is nog veel werk te verzetten en het is nutteloos te vragen, of de Italiaansche vrijwilligers zullen vertrekken, of dat zij zullen blijven, of zij naar Majorca of Minorca zullen gaan, enz. De Italiaansche vrijwilligers zullen gaan daarheen, waar Franco het noodig oor deelt en waar tevens de gemeenschappelijke belangen van Italië en Spanje het noodig maken Te Londen volgt men nauwlettend de ont wikkeling der Spaansche kwestie. Zaterdagmor gen heeft de Spaansche ambassadeur nog het Foreign Office bezocht. Daar lord Halifax af wezig was, werd hij ontvangen door den onder staatssecretaris Mounsey. Hoewel over het on derhoud officieel niets is meegedeeld, wordt vernomen, dat het huidige aanzien van den toe stand in Spanje het onderwerp van gesprek vormde Redelijkerwijze kan worden aangenomen, dat de Spaansche gezant eenige inlichtingen had over de voornensins der Britsehe regeering ten aanzien van de mogelijke erkenning van Franco. Men gelooft tevens, dat de gezant heeft willen wijzen op de volstrekte eensgezindheid der Spaansche regeering. Reuter verneemt verder, dat de Britsehe re geering een krachtig protest bij de regeering van Burgos heeft ingediend Dit heeft betrek king op de aanhouding van een Britsch schip. Naar eerst thans bekend wordt, is nl. op 5 Februari het schip de „Stangrove" door de vloot van Franco aangehouden en naar Palma op Majorca gebracht. Het schip had Valencia 3 Februari verlaten en het werd aangehouden tusschen Valencia en Port Salva bij Barcelona. Aan boord van het schip bevond zich een bemanning van vijftien personen, waarvan vijf Engelschen. Het schijnt, dat ook de niet- inmengings-officier een Engelschman is. Tot dusver is op dit protest nog geen antwoord ont vangen. Voor zoover bekend, ligt het schip nog te Palma. ALICANTE, 18 Febr. (Havas)Vijf rechtsche H meest matige Westelijke tot Zuid-Weste- H lijke wind. Gedeeltelijk bewolkt. Aanvan- kelijk droog weer. Later eenige kans op H regen. Weinig verandering in temperatuur. VOOR HET BINNENLAND: meest matige Westelijke tot Zuid-Weste- E§ H lijke wind. Gedeeltelijk bewolkt. Droog Ej Ej weer. Des ochtends temperatuur om het j= vriespunt. Overdag zelfde temperatuur als s gisteren. ALGEMEENE VOORUITZICHTEN: i= wind uit Westelijke richtingen. Zachter. H Weinig of geen regen. j= IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllI TOKIO, 18 Febr. (Havas)De vertegen woordigers van de regeeringen te Rome, Berlijn en Tokio zouden, volgens berichten uit goede bron, sedert verscheidene maanden werken aan een drievoudig militair verbond. Reeds zou overeenstemming zijn bereikt over den tekst. Op het oogenblik maakt alleen de regeering van Japan nog een voorbehoud. In gematigde kringen zou men een politiek van voorzichtigheid jegens de democratieën in acht willen nemen, waarbij zij als argument dc houding van de Sovjet-Unie in het visscherij- conflict aanvoeren. De voorstanders van het ver- bond voeren als argumenten aan den val van Barcelona en het bezetten van Hainan. Zij wil len zooveel mogelijk voordeel trekken uit de strategische successen van de drie mogendheden. In welingelichte kringen teTokio wijst mer, er op, dat de drievoudige overeenkomst uiter lijk een verdrag van verdediging tegen de kom intern zal blijven, doch in werkelijkheid een militair verdrag van de totalitaire staten tegen de democratie zou zijn. EMDEN, 18 Febr. (D.N.B.). Het 1525 ton metende Finsche ss. „Taurus" is bij Borkum in nood geraakt. Het heeft een lek opgeloopen en drijft 18 mijl Oost-noord-oost van het lichtschip Borkum. Op de door het in moeilijkheden ver- keerende schip uitgezonden noodseinen zijn een motorreddingsboot en twee bergingsvaartuigen van Borkum naar de plek des onheils uitge varen. BRUSSEL, 18 Febr. (Belga). De Belgi sche kabinetsformateur Pierlot is Zaterdag middag door den Koning ontvangen. Aan de journalisten legde hij de volgende verkla ring af: „Ik ben zoojuist door den Koning in audiëntie ontvangen. Ik heb den Koning den politieken toestand, zooals ik dien zie en waarvan ge de groote lijnen kent, uiteenge zet. De Koning heeft besloten vandaag ver schillende politieke personen te spreken. De Koning heeft mij niet ontlast van de taak, welke hu mij had toevertrouwd. Dat is alles wat ik u op het oogenblik aan nieuws kan mededeelen." In een verklaring tegenover journalisten heeft Pierlot o.m. gezegd, dat het te betreuren zou zijn, indien de zaak Martens de aandacht in beslag zou nemen op het oogenblik, dat ern stiger vraagstukken, waarvan misschien de toekomst van het land afhangt, aan de orde zijn. Wat misschien waar is, is, dat deze zaak een karakteristieke episode vormt van een ma laise welke voortduurt tusschen twee groote gemeenschappen, die België vormen, hoewel er opmerkelijke verbeteringen te constateeren zijn. Indien door zijn bemiddeling een oplossing zou tot stand komen, zou dit niet zijn een op lossing van deze aangelegenheid, doch een bestudeering van de groote principieele kwes ties, welke gemeenschappelijk moeten worden opgelost in het algemeen belang. Daarbij mag slechts gedacht worden aan de toekomst des lands. Men moet den ernst van het uur en de noodzakelijkheid, waarin het land zich bevindt om op normale wijze bestuurd te worden, niet uit het oog verliezen. De Koning heeft op het paleis te Brussel een conferentie gehad met de heeren Max, Hy- mans en Devèze. Later heeft hij Paul Emile Janson ontvangen, den minister van Buiten landsche Zaken. Voorts Wauters, den vroege- ren minister, en Marck, den christen-demo craat, die minister van Verkeer is. In hofkringen wordt medegedeeld, dat de Koning zijn beraadslagingen heeft geëindigd en dat Pierlot zijn missie zal voortzetten. WARSCHAU, 18 Febr. De Poolsche mi nister van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat de Poolsche regeering besloten heeft de regeering van 't rechtsche Spanje de jure te erkennen. vliegtuigen hebben vanmiddag Alicante gebom bardeerd. Men zou een zestigtal dooden tellen, terwijl honderd-vijftig personen gewond werden. MADRID, 18 Febr. (Reuter-ANP). Madrid werd vanmiddag hevig gebombardeerd. Ver scheidene personen werden gedood Of gewond. BERLIJN, 18 Febr. (Reuter). Alle roe rende goederen der Katholieke jeugdorgani satie te Dusseldcrp zijn in beslag genomen. Officieel wordt medegedeeld, dat deze goe deren door den Pruisischen staat zijn in beslag genomen op grond van een wet, waarbij communistisch bezit en het bezit van tegen staat en partij gerichte organi saties kunnen worden verbeurd verklaard. TSJOENGKING, 18 Febr. (Reuter). Vol gens te Tsjoengking ontvangen berichten con- centreeren de Japanners oorlogsschepen en troepentransportschepen ter hoogte van de golf van Haimen, op ongeveer 100 mijl ten Zuiden van Sjanghai. Het schijnt, dat zij voornemens zijn bij Hai men troepen te ontschepen. Men denkt, dat de Japanners zullen probeeren in Westelijke richting op te rukken naar Kinwha, de tegen woordige residentie der regeering van Tsjekiang of Noordelijk naar Ningfo, De werken aan het Albertkanaal in België vorderen goed. Een sluisdeur bij Hasselt. Het verschil in waterstand bedraagt hier negen meter WASHINGTON, 18 Febr. (Reuter). Malin Craig, de chef van den generalen staf van het leger heeft in de Senaatscommissie voor militaire zaken de politiek van Roosevelt om militaire vliegtuigen naar het buiten land te verkoopen, ondersteund. Craig zeide, dat dit het gezondste voorstel is voor de Vereenigde Staten om de producten der vliegtuigproductie op de buitenlandsche markten te plaatsen. Het zou de kwestie regelen op welke wijze de arbeiders duurzaam werkzaam zouden kunnen zijn in de Amerikaansche fabrieken. Ook wordt onthuld, dat Morgenthau in de commissie heeft medegedeeld, dat een Fransche Luchtvaartcommissie naar Amerika was gezon den met machtiging tot een bedrag van 65 mil- iioen dollar aan vliegtuigen te besteden, mits de aflevering binnen zes maanden schieden. zal ge- Pratt Whitney Corp, bereidt volgens een be richt van Reuter uit New-York de aflevering voor van machinerieën, welke bestemd zijn voor een vliegtuigmotorenfabriek in Frankrijk. De maatschappij zal een fabriek inrichten, welke onder licentie zal werken. Het verluidt voorts, dat vertegenwoordigers der Hispano Suizabelangen in de Vereenigde Staten een groote bestelling in machinerieën hebben gedaan voor een motorenfabriek in Frankrijk. NEW YORK, 18 Febr. (Havas). Sir Ronald Lindsay, de Britsehe ambassadeur te Washing ton is gistermiddag aan boord van de „Aquita- nia" te New-York aangekomen. Hij deelde mede, dat hij voornemens is in den loop van dit jaar ai te treden. In welingelichte kringen wordt me degedeeld, dat hij niet af zal treden voor het bezoek van het Britsehe koningspaar. Het Conclave zal op 28 Februari be ginnen. Del Vayo op weg naar Valencia; Bérard te Burgos gearriveerd. Koning Leopold ontvangt den Belgischen Kabinetsformateur Pierlot. Eigendommen der katholieke jeugdorga nisatie te Dusseldorp in beslag geno men. Polen erkent de Burgos-regeering de jure. De heer H. de Waal te Eindhoven volgt mr. Planten op als directeur van de Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer. Onderscheidingen uitgereikt aan Neder- landsche inzenders op de Parijsche ten toonstelling. Broodoorlog in Den Haag. Beurs van New York: Stemming vaster. Wanneer ouderen van dagen u spreken over den vastentijd, dan ligt er in hun toon een zekere mindere waardeering voor het huidige ge slacht. Ouderen onder ons hebben nog zooveel scherpere bepalingen omtrent vasten en onthouding mee gemaakt. Denken we maar even aan de laatste dagen der Goede Week, aan den „zwarten" Vrijdag en aan het ver bod betreflende vleesch, zuivel enz. En de grootouders gewaagden nog van de „zwarte" dagen in de beginweek. De Kerk is een zorgende moeder en verandert hare voorschriften naar gelang de levensomstandigheden dit eischen. Maarde geest van den grooten vastentijd bleef immer de zelfde: de geest van verstervingZoo als Christus veertig dagen vastte in de woestijn, zoo moeten wij ons ook voorbereiden tn gebed en versterving voor het Paaschoffer der Nieuwe Wet. De geest moet heerschen over de stof en het lichaam dient onderworpen aan de ziel. Het wezen van den vas tentijd is dan ook door vele denkende en begrijpende niet-katholieken ge waardeerd als een waardevol pogen de wereld nader te brengen tot de onthechting aan het aardsche en tot erkenning van het geestelijk leven. PARIJS, 18 Febr. (Havas). Herve Alphand, de directeur van de afdeeling handelsovereen komsten, die begin van de week naai Berlijn was vertrokken om er deel te nemen aan de handelsbesprekingen, is vanochtend te Parijs teruggekeerd. Volgens in gezaghebbende kringen ontvangen inlichtingen moeten te Berlijn nog slechts twee vraagstukken worden geregeld: een Fransch- Duitsche reisovereenkomst en twee overeenkom sten inzake aan Duitschland als gevolg van de inlijving van het Sudetengebied bij Duitsch land te verleenen contingenten. Beide delegaties hebben erkend, dat een nieuwe bestudeering der kwesties onontbeer lijk is. De Fransche delegatie blijft dus te Berlijn. Er is alle reden om te gelooven, dat de afloop der besprekingen met optimisme kan worden afgewacht en men voorziet, dat eerlang de handelsovereenkomst zal kunnen worden on derteekend. KINGSTON, 18 Febr. (Reuter) De arbei- aersleider van Jamaica, Bustamente, heeft a ï- gekondigd, dat hij de havenarbeiders heeft aangespoord de staking te eindigen en onmid dellijk het werk te hervatten. Stand op Zondag 1 uur van. 758.4 Vorige stand 758.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1