Nog geen hoogtepunten in de Antwerpsche Zesdaagsche Rome-reis Everton blijft ongenaakbaar NEDERLANDERS HIELDEN ZICH KALM BROODOORLOG IN DE RESIDENTIE Kerkelijk leven Maskers ZONDAG 19 FEBRUARI 1939 WIELRENNEN KaersDebruycker en Buysse Billiet als favorieten gestart Een domme v. d. Vijver in het voorprogramma Nederlanders nog niet op den voorgrond Van der Vijver op den verkeerden weg VOETBAL IN ENGELAND Derby County laat een steekje vallenChelsea in de onderwereld SCHAATSENRIJDEN WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN KUNSTRIJDEN VOOR HEEREN Fulham houdt zich flink Amateurs SKISPORT WERELDKAMPIOEN. SCHAPPEN VAN DE F. 1. S. Duitschland eerste in 25 K.M. voor militairen Lars Bergendahl (Noorwegen) winnaar in de 50 K.M. Vliegers houden het weer tegen BRIDGE Nationaal Bridge-tournooi De P.K.-W.D.R. van Rous en Heymans in Nice geland Prins Bernhardt te Arnhem Z. K. H. nam deel aan het korps diner van het K. R. A. NIEUWE DIRECTEUR VAN DE A. N. V. V. Opvolger van mr. Planten is de heer H. de Waal Steun in natura aan kleine tuinders PATER G. v. d. WEIDE t Jonge priester was pas drie maanden in de missie Export van tuinbouw producten In Januari meer uitgevoerd, doch de opbrengst daalde F. J. ABBING OVERLEDEN Bekend rozenkweeker en tuinarchitect VRACHTAUTO-CHAUFFEUR VRIJGESPROKEN Bezoek aan Nederlandsche musea Halo-verschijnselen boven ons land Breking van zonlicht in ijskristallen Een bindende prijsregeling van overheidswege te wachten Ook bindende prijs voor Den Haag? Bedwelmende gassen te Naaldwijk Carbolineum in een riool geworpen NEDERLANDSCHE CADETTEN TE BRUSSEL Aaneensluiting in de veevoeder industrie Voor slechts f 135 tweede, of f S5 derde klasse van 26 Febr.- 7 Maart naar het Conclave Aanmelding sluit 22 Februari De jacht op deviezen- smokkelaars Een massief gouden schoenlepel UIT DE STAATSCOURANT Water schapPen (Van onzen eigen redacteur) ANTWERPEN, Zaterdag. Over een stalen draad, dwars door het Antwerpsche Sportpaleis gespannen, wandelt hoog bo ven het duizendkoppige publiek een acro baat. Er is een sfeer van ingehouden span ning. De muziek speelt gedempt, de jachten liggen stil. Want behalve het publiek zijn ook de zesdagenrenners vol aandacht voor de nietige, glinsterend-roode figuur, die hoog in de nok van het immense velo droom balanceert. Deze entré acte is slechts een van de vele Intermezzo's in de zoojuist begonnen Antwerp sche zesdaagsche. Straks zal de fanfare weer schetteren en zullen de talrijke opgeheven ge zichten weer gericht zijn op de piste, waar een lange sliert van jagende renners in dolle kleu- renwarreling het middenterrein omspant. Het succes van de Brusselsche zesdaagsche schijnt ook het Antwerpsche publiek tot groote belangstelling te hebben geïnspireerd. Er was tenminste een voor den openingsavond record aantal van ruim 20.000 bezoekers. Gaat dat zoo door en heusch, het kan nog wel iets min der dan zal ook de 145-uurs van Antwerpen een financieel succes worden en zien we de Zesdaagsche de sombere voorspellingen van vele wielerprofeten nog lang overleven. Op den eersten avond is het over het alge meen genomen vrij rustig geweest. Wij schreven reeds, dat vooral de Nederlanders nog niet op den voorgrond traden. Middelkamp, die aan Dekuysscher is gekoppeld, heeft nog heelemaat niets bijzonders laten zien, in tegenstelling met SavelbergMuller en Braspenninxde Korver, die tot de eerste uitloopers behoorden en ook het eerst een ronde hadden genomen. Zij bleken echter te veel van hun krachten te hebben ge vergd en zakten in den loop van den avond weer terug. Pijnenburg en van Vliet loopen nog niet bijster gesmeerd. „Den Pijn" had nogal moeite met het juiste tempo te pakken te krijgen en van zijn partner hebben we. behalve een zeer aardig sprintje, dat hij ondanks veel tegenwerking van al zijn concurrenten won niets meer kunnen genieten. Het sterkste koppel aan Nederlandsrhe zijde is ongetwijfeld WalsBoeijen. De laatste draal de heel aardig mee, maar de gelegenheid om een grootschen indruk te maken heeft hij nog niet benut. Trouwens ook Wals hield zich koest. We zagen natuurlijk weer enkele van die weer- galooze spurtjes van hem, van die momenten dat hij volkomen aan de touwtjes trok. maar alles wat hij aan kracht, souplesse en snelheia bezit, heeft hij nog niet gedemonstreerd. Ho- penlijk is dit in petto gebleven voor de volgende dagen De beste koppels en zeer zeker ook de favo rieten van deze Six-dags zijn KaersDebruy cker en BuysseBilliet Vooral de eersten waren al dadelijk uitstekend op dreef. Reeds op den openingsavond waren zij heer en meester van de baan, ondanks een valpartij, die beiden eenigen tijd buiten gevecht stelde. Erger was het gesteld met den Belg van Simaeys. Deze brak bij een val zijn sleutelbeen en werd daar door na twee uur rijden reeds uitgeschakeld. Tenslotte nog een opmerking over het voor programma en meer speciaal over van der Vijver, die, zooals reeds bekend, in de sprint tegen Loatti, Cools en Chaillot laatste werd. Van der Vijver heeft 'n zeer dommen koers ge reden. Het was zijn groote fout, dat hij tot driemaal toe de tactiek toepaste, welke reeds den eersten keer 'n mislukking voor hem was ge worden. Als een blok bleef hij telkenmale ach ter zijn tegenstanders hangen en telkens weer ontbrak hem, dikwijls op vele lengten na, de kracht om aan den kop te komen. Zelfs moest hij driemaal achtereen met de laatste plaats, genoegen nemen. Eerst de laatste serie, welke h quatre werd verreden, wist hij als winnaar te beëindigen. Maar toen was het al zeker, dat Loatti algemeen winnaar zou zijn en hield deze zich meer op met Chaillot en Cools, die hent eventueel nog konden bedreigen. Van der Vijver had toen geen moeite om te winnen. Maar dit zijn niet de overwinningen, welks wij Van der Vijver willen en moeten zien behalen. Wanneer de Roosendaler niet heel spoedig behalve zijn snelheid ook zijn hersens leert gebruiken, kunnen we hem als prof weinig goeds voorspellen. Cor Wals Vrijdag zijn te Boedapest de wereldkampioen schappen kunstrijden voor heeren begonnen. De eerste dag was gewijd aan de verplichte fi guren. Na dezen eersten dag heeft de Europeesche kampioen, de Engelschman Graham Sharp, dc leiding met 216,6 punten. Op hem volgen res pectievelijk Faber (Duitschland) 211,02 pun ten, Tomlins (Engeland) 210,46 punten, All- ward (Ehgeland) en Rada (Duitschland). De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld in de Engelsche League, luiden als volgt: Eerste af deeling: Arsent#Chelsea Aston VillaLiverpool BlackpoolManchester United BrentfordStoke City Derby CountyBirmingham EvertonBolton Wanderers Grimsby TownMiddlesbrough Huddersfield TownCharlton Athletic PortsmouthPreston North End SunderlandLeicester City Wolverhampton WanderersLeeds United 1—0 2—0 3—5 1—0 0—1 2—1 0—2 4—0 0—0 2—0 4—1 De stand aan den kop is thans: Everton 28 19 2 7 40 57—28 Derby County 30 16 6 8 38 53—37 Wolverh. Wand. 28 14 8 6 36 52—22 Middlesbrough 30 13 7 10 33 62—48 Charlton Athletic 28 14 4 10 32 47—41 Tweede afdeeling: Blackburn RoversBurnley 10 BradfordLuton Town 21 BuryCoventry City 50 ChesterfieldWestbromwich Albion 31 FulhamTottenham Hotspur 10 Manchester CityPlymouth Argyle 13 MillwallSheffield United 40 Sheffield WednesdaySouthampton 20 Swansea TownNorwich City 01 Tranmere RoversNewcastle United 03 Westham UnitedNottingham Forest 50 Hier is de stand aan den kop: Blackburn Rovers 30 18 3 9 39 72—44 Sheffield United 29 13 11 5 37 47—33 Sheffield Wedn. 27 15 5 7 35 67—43 Coventry 28 15 5 8 35 48—34 Fulham 28 14 7 7 35 46—33 West Bromwich A. 30 14 5 11 33 68—55 Te Belfast is Zaterdagmiddag een wedstrijd gespeeld tusschen de amateurploegen van Ier land en Engeland. De Engelschen wonnen deze ontmoeting met 10. Ten aanschouwe van drieduizend toeschou wers, o.w. de president van de Poolsche repu bliek, Moscicki, heeft Duitschland Vrijdag kans gezien den 25 K.M. wedstrijd voor militaire pa trouilles te winnen. De uitslag van den wedstrijd te Zakopane luidt: 1. Duitschland met de loopers Gaum, Zengel, Speckbacher en Schaumann 2 uur 26 min. 16 sec. (werkelijke tijd 2 uur 24 min. 6 sec.)2 Zweden 2 uur 28 min. 48 sec. (2 uur 27 min. 27 sec.); 3. Polen 2 uur 42 min. 30 sec. (2 uur 41 min. 4 sec.); 4. Italië; 5. Finland; 6. Roeme nië; 7. Hongarije. Zaterdag zijn de F.I.S.-wereldkampioenschap pen voortgezet met den 50 K.M. wedstrijd, welk nummer gewonnen werd door den Noor Bergen dahl in den tijd van 2 uur 57 min. 53 sec. De uitslag luidt: 1. en wereldkampioen.' Lars Bergendahl, Noorwegen, 2 uur 57 min. 53 sec.; 2. Klaes Karppinen, Finland, 3 uur 27 sec.; 3. Oscar Gjoeslin, Noorwegen, 3 uur 5 min. 42 sec.; 4. Pekka Vanninen, Finland, 3 uur 5 min. 56 sec.; 5. Pekka Niemi, Finland, 3 uur 6 min. 43 sec. gang. Clubs of personen, die hiervoor in aan merking wenschen te komen, kunnen zich nu reeds opgeven aan het Bonds-Secretariaat, Or- teliusstraat 149, Amsterdam-West. De voorbereiding van het Nationaal Bridge- tournooi, dat ter gelegenheid van het tweejarig bestaan van den R.K. Dekenalen Bridge-Bond „Amsterdam" wordt georganiseerd, is in vollen De sportvliegers Rous en Heymans, die Vrij dag op hun tocht naar Indië op een weide te Gratey, een gehucht nabij de Fransche stad Macon in Zuid-Oost Frankrijk, een zeer ge slaagde noodlanding maakten, hebben de reis Zaterdag voortgezet. Zij zijn met de P. K- W. D. R. Zaterdagmiddag te ongeveer vier uur op het vliegveld te Nice neergestreken en hier gebleven, omdat het te laat was geworden om verder te vliegen. Men zal zich herinneren, dat de vliegers te Gratey, waar zij van de zijde der bevolking groote gastvrijheid ontvingen, besloten, dat de heer Heymans met het grootste gedeelte van de bagage Zaterdagmorgen vroeg naar de na bijgelegen stad Macon zou reizen. Men wilde op deze wijze het gewicht van het vliegtuig ver minderen en daardoor den start van de weids gemakkelijker maken. Macon is in het bezit van een vliegveld en terwijl de heer Heymans zich „over den grond" naar Macon begaf, startte de heer Rous het toestel te ruim 10 uur te Gratey. Gedurende den nacht was het vliegtuig op het veld be waakt door de plaatselijke brandweer. De mist, die den vliegers den vorigen dag zooveel par ten had gespeeld, bleef ook den geheelen Zater dagnacht en -morgen over de omgeving han gen. Niettemin besloot de heer Rous te ruim tien uur om te trachten het toestel van den grond te krijgen. Terwijl de dorpelingen zich in grooten getale rond het veld hadden ge schaard, slaagde de vlieger er in zijn machine op onnavolgbare wijze te starten. Een uur la ter streek de P. K.-W. D. R. op het vliegveld te Macon neer, waar de heer Heymans zich reeds bevond. Nadat de bagage was ingeladen, werd de tocht voortgezet naar Marseille waar kort voor twee uur werd geland. Een uur later bevonden de vliegers zich alweer in de lucht, doch evenals, Vrijdag werd het vliegen door de slechte' weersomstandigheden het mistte voortdu rend zeer bemoeilijkt. Toen de vliegers zich tegen vier uur boven Nice bevonden, besloten zij om met het oog op het reeds late uur op het vliegveld aldaar neer te strijken en voor Za terdag niet verder te vliegen, omdat het daar voor te laat was geworden. Zaterdagavond werd in Maison de Bruyn te Arnhem het korpsdiner gehouden ter gelegen heid van het 146-jarig bestaan van het Korps Rijdende Artillerie, dat Dinsdag a.s. wordt her dacht. Z. K. H. Prins Bernhard, die zooals men weet ritmeester bij het K. R. A. is, heeft dit diner bijgewoond. Tot opvolger van mr. H. M. Planten als direc teur van de Algemeene Nederlandsche Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer is 'benoemd de heer H. W. R. de Waal. De heer de Waal is thans werkzaam op het hoofdkantoor van de Philips-fabrieken te Eind hoven. De Nederlandsche Tuindersbond heeft een schrijven gericht aan den minister van Econo mische Zaken, waarin deze organisatie er op wijst, dat door de plotselinge verandering v&n de gedeeltelijke uitkeering in natura in plaats van in contanten voor de kleine b-steuntuin- ders deze tuinders in groote moeilijkheden zijn geraakt. Daarom verzoekt de Nederlandsche Tuinders bond den minister althans dit voorjaar den nieuwen maatregel ongedaan te maken en de oude steunregeling te laten voortbestaan. De missie-procure der Kruisheeren ontving uit Belém do Para in Brazilië telegrafisch het be richt, dat pater G. v. d. Weide O.S.C. uit Leeu warden aldaar aan typhus is overleden. De pater was eerst 28 jaar oud en nog nauwelijks drie maanden in de missie. De export van tuinbouwproducten heeft in Januari een typisch verloop gehad. De uitvoer steeg wat betreft de hoeveelheid, doch de op brengst verminderde. Terwijl het vorig jaar voor een waarde van f 2.317.000 naar het buitenland werd gezonden, had de tuinbouwexport thans in Januari een waarde van f 1.945.000. De hoeveelheden bedroe gen echter resp. 24.512.000 kilo en 29.629.000 kilo. Volgens mededeeling van de Tuinderij moet de oorzaak hiervan gezocht worden in den grooteren export van kool en uien, terwijl de uitvoer van bloemkool als gevolg van de vorst verminderde. De export naar Duitschland daalde sterk en liep terug van f 489.000 in het vorig- jaar tot f 298.000. De uitgevoerde hoeveelheid nam ech ter af van 4.709.000 kilo in het vorig jaar tot 3.746.000 kilo in dit jaar! 1 De export naar Engeland gaf een geheel ander beeld; de export steeg in waarde van f 1.227.0OQ tot f 1.245.000. De hoeveelheid steeg hier echter van 11.290.000 kilo tot 18.365.000 kilo in dit jaar. Overigens is het totale exportbedrag sinds 930 gedaald van f 2.585.000 in Januari tot f 1.945.000 in dit jaar. Op 53-jarigen leeftijd is plotseling tengevolge van een hartaandoening overleden de bekende kweeker en tuinarchitect F. J. Abbing te Zuid- Driebergen. De heer Abbing verwierf zich voora) op het gebied van de rozenteelt een uitsteken den naam. Door zijn geweldige vakkennis kon hij rond 1000 soorten rozen op het hout feilloos onderscheiden. Jarenlang was hij bestuurslid van de rozenvereeniging „Nos Jungunt Rosae". Als tuinarchitect kreeg hij belangrijke op drachten. In 1937 ontwierp hij het rosarium voor het paleis te Soestdijk en in Augustus 1938 werd hem opgedragen de ontwerpen te maken voor de tuinen der Nederlandsche afdeeling op da wereldtentoonstelling te New-York. Doordat een autobus op den rijksstraatweg Den Haag—Rotterdam zonder benzine kwam te staan en een particuliere auto den bus-chauf feur wilde helpen, bleven beide voertuigen op den weg staan. De particuliere auto nam een gedeelte van den rijweg in beslag. Hierdoor moest een groote vrachtauto naar links uitwij ken en kwam met een van tegenovergestelde ricthing rijdenden autobus in botsing. Bij deze botsing werden twee inzittenden van den bus gedood, verscheidene gewond. De chauffeur van den vrachtwagen heef', zich wegens het veroorzaken van dood door schuld voor de Haagsche rechtbank te verant woorden gehad. Het O.M. eischte een heehte- nisstraf van vier weken. De rechtbank sprak den chauffeur van het hem ten laste geiegde vrij. De afdeeling cultureele statistiek van heë Centraal Bureau voor de Statistiek verzamelt maandelijks de bezoekcijfers van de 37 musea, welker jaarbezoek de 10.000 overtreft. Het gezamenlijke bezoekcijfer dezer 37 musea bedroeg in Januari van dit ja».r 43.869. Dit cij fer is aanzienlijk lager dan dat in de maand Januari van het vorige jaar (60.229). Laatstge noemd cijfer was zoo hoog tengevolge van het feit, dat de in die maand te Amsterdam gehou den tentoonstelling van „Kees van Dongen" toen luim 15.000 extra museumbezoekers opleverde. er verdere vergelijking diene, dat het bezoek- .ijfer in December van het vorig jaar 37.496 iedroeg. Ëilllllllllllllllllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ We zien in deze dagen weer Naar menig vreemd geval, Want 't is nu weer de zotte tijd, De tijd van Carnaval. Men takelt zich onkenbaar toe In grappige Icleedij En doet dan nog een masker voor, Dan voelt men zich pas vrij. W' ontvluchten gaarne aan ons zelf En trekken 'n ander aan, En denken dat we ons dan wel Wat kunnen laten gaan. Och, waarom al die moeite toch Want. als men 't ernstig vraagt, Wie is er dan wel onder ons Die soms géén masker draagt? We deen ons dikwijls vroolijk voor, Maar zijn dat dan nog niet; Het masker van die vrooiijkheid Verbergt vaak veel verdriet. Maar wie zoo'n kermismasker draagt, Die laat zich eerder gaan, En daar herken je dan het best Den waren Jacob aan! Maar 't masker, 't mom van eiken dag, Dat heeft men niet gauw door; Dat ieder weet hoe of we zijn, Daar passen wij toch voor! HERMAN KRAMER In de radib-uitzendingen van het weerover- zicht Vrijdagavond en Zaterdagmorgen werd melding gemaakt van buitengewoon fraaie en lichtsterkte, ten deele ook zeer zeldzame, halo verschijnselen hier te lande, in den namiddag van Vrijdag 17 Februari waargenomen. Ter toelichting meldt het K. N. M. I. te De Bilt het volgende: Halo-verschijnselen zijn die lichtverschijn selen aan den hemel, welke ontstaan door de breking van zonlicht in ijskrista'len, welke in de hoogere lagen van den dampkring zweven. Zij berusten op dezelfde werking als de kleu ren, die men bij een glasprisma kan waarnemen en die men ziet in de ouderwetsche kristallen kronen. Afhankelijk van de oriënteering der kristallen kunnen verschillende verschijnselen optreden, terwijl de lichtsterkte bepaald wordt door het aantal kristallen in een bepaalden stand. Bij ideale wanorde, dus wanneer alle standen in dezelfde mate voorhanden zijn, tre den kringen van 22 graden en 46 graden straal om de zon op. Indien de brekende ribben der kristallen zuiver verticaal staan, treden links en rechts van de zon op 22 graden (of meer. al naar de zonshoogte) heldere vlekken met re- enboogkleuren op, de z.g. bijzonnen, terwijl verticaal boven de zon op ongeveer 46 graden (of meer, eveneens afhankelijk van -de zons hoogte) een zeer kleurrijke boog, de circum- cenithaalboog, eveneens met regenboogkleuren, kan optreden. Bij al deze spectraal-verschijn- selen is het rood naar de zon gekeerd. Of het eene dan wel het andere verschijnsel optreedt, hangt af van de grootte der brekende hoeken, respectievelijk 60 en 90 graden. Een zuiver, witte band op zonshoogte, parhelische ring genaamd, treedt op, wanneer het zonlicht tegen verticale zijvlakken teruggekaatst wordt, zonder breking te ondergaan, terwijl bij reflec tie tegen horizontale vlakken een lichtzuil door de zon ontstaat. Bovenaan den 22 graads-kring treedt vaak ook een raakboog op. Doch zeer zeldzaam zijn twee vlekken, de z.g. bijtegenzonnen op den parhelis'chen ring, op 120 graden azimuthafstand van de zon gele gen, dat wil zeggen ongeveer in het Oosten en in het Noord-Noordwesten, wanneer de zon, zooals Vrijdagmiddag, in het Zuid-Zuidwesten staat. De hier genoemde verschijnselen zijn alle op 17 Februari tusschen 14 en 16 uur voorgekomen. In Den Helder, waar de parhelische ring bijna volledig was, en beide bijtegenzonnen voor kwamen, ontbraken de kringen van 22 en 46 graden, en de zuil door de zon. In De Bilt was de parhelische ring voornamelijk naar het Oos ten ontwikkeld, doch de beide bijtegenzonnen aanwezig. Het viel hier trouwens op, dat de bijtegenzonnen geen vlekken waren, doch meer geleken op een zuil verticaal op den parhelischen ring. Het optreden van dergelijke uitgebreide haloverschijnselen hangt samen met het voor komen, resp. vorming van ijskristallen en duidt op een verandering in den weerstoestand in de hoogere luchtlaag, veelal bij het naderen van een depressie. Vaak valt er vijf tot tien uur later regen (gelijk ook Zaterdagnacht), doch op dezen regel komen vele uitzonderingen voor. De broodoorlog, die vorig jaar te Den Haag is uitgebroken, en waarbij de prijzen van brood (afgehaald) met 3 cent werddn verlaagd en teruggebracht op 14 cent, fs thans na een korte periode van vrede, waar in als algemeene prijs 16 ct. per brood was overeengekomen, opnieuw losgebrand. Met ingang van Maandag zullen de brood prijzen in vele groote bedrijven en in bij de Haagsche Bakkerij Commissie aangesloten za ken opnieuw tot 14 cent worden teruggebracht. Na de regeling, die voor Amsterdam is getrof fen en door de overheid is goedgekeurd, vraagt de belanghebbende cunsument zich af of een verlaging van dit artikel, waaraan hij dagelijks zooveel geld besteedt, niet redelijk en billijk is. Een der groote bedrijven, dat het initiatief tot deze verlaging heeft genomen, meent, dat de vaststelling van den prijs op een lager niveau zeer goed te dragen is. Een andere groote Haagsche onderneming, een coöperatie, verzoekt ons te willen mede- deelen, dat zij deze verlaging in geenen deele verantwoord acht, maar dat zij al haar reserves ir. den strijd zal werpen om mede te doen en den toestand tot een precair punt wil drijven. Het schijnt intusschen, dat van regeerings- wege belangstelling bestaat voor hetgeen in Den Haag gebeurt. Indien de voorteekenen niet be driegen, zal de Minister van Economische Za ken op het critieke oogenblik ingrijpen en even als ir. Amsterdam een bindenden prijs voor het brood vaststellen. Onder de bakkerspatroons heerscht thans wederom groote opwinding; de bij de verschil lende bedrijven in dienst zijnde arbeiders van hun kant vreezen het ergste met betrekking tot hun loonstandaard. Maandag zullen de bakkers opnieuw een groote bijeenkomst houden, waar de toestand, die is ingetreden, onder oogen zal worden ge zien. In de Prinses Julianastraat te Naaldwijk werd Vrijdagavond een meisje onwel tengevolge van een doordringende lucht, welke in het huis hing De politie stelde onmiddellijk een onderzoek "in en constateerde, dat dezelfde onaangename be dwelmende lucht in verschillende huizen van deze straat hing. Aangezien in December van het vorige jaar te Honselersdijk, dat tot de gemeente Naaldwijk behoort, twee personen door een lel: in de buitengasleiding om het leven zijn geko men, gelaste de politie den bewoners van de prinses Julianastraat met open ramen te gaan slapen. Middelerwijl werd de gastoevoer naar deze straat Vrijdagavond en Zaterdag afgeslo ten. Zaterdag werd het wegdek opengebroken en nu bleek, dat een bewoner van de Prinses Ju lianastraat een groote hoeveelheid carbolineum in het riool had geworpen en dat het gas hier van, verbonden met het rioolgas, eenige huizen v/as binnengedrongen. De Naaldwijksche brandweer heeft daarop he' riool doorgespoten. De dampen zijn daarop nie> meer waargenomen. Het meisje, dat Vrijdagavond onwel werd, ie weer geheel opgeknapt. Een delegatie van cadetten der Militaire Academie te Breda, die door de leerlingen van de Belgische militaire school te Brussel zijn uit- genoodigd voor een bezoek aan de Belgische hoofdstad, heeft zich Zaterdagmiddag naar het graf van den onbekenden soldaat begeven, waar een krans werd gelegd. In de kringen der vee voeder fabrikant en en -handelaren wordt sedert eenigen tijd ernstig gestreefd naar aaneensluiting ten einde tot ge zamenlijke belangenbehartiging te geraken. Na een aantal voorbereidende besprekingen is thans voor Zaterdag een vergadering van den Neder- landschen bond van graan- en meelhandelaren in het Jaarbeursgebouw te Utrecht vastgesteld, waar belanghebbenden uit alle provincies zullen bijeenkomen. Mr. dr. P. G. Knibbe. secretaris van de Kamer van Koophandel te Leiden, zal een rede houden over: „de toekomst aan den zelfstandigen particulieren handel ondanks de dreigende gevaren". De berichten uit Rome nemen steeds vas- teren vorm aan, dat het Conclave 28 Febr zal aanvangen. Neerlands katholieken kunnen dan door de samenwerking van de „Vereenigde Ka" tholieke Pers" en de „Ned. Reisvereen. v. Ka" tholieken" met het officieele Italiaansche Ver keersbureau de C. I. T. op uiterst goedkoops en gemakkelijke wijze in Rome tegenwoordig zijn gedurende de historische dagen der Paus keuze. Naar Rome zijn de oogen van heel de wereld thans gericht. Wie zal Paus worden? Onze lezers zullen hoogstwaarschijnlijk tegenwoordig kun nen zijn, wanneer de nieuwe Paus vanaf de buiten-loggia voor het eerst den zegen geeft „Urbi et Orbi" aan de stad Rome en heel de wereld. Me'dt u daarom dadelijk aan! We verwijzen naar de uitvoerige mededee* lingen in de advertenties en naar een prospec tus, aan 't Kasteel van Aemstel, N.Z Voor burgwal 65-73, Amsterdam te verkrijgen. De prijs is f 135 voor tweede klasse trein en logies met volledig pension in goede hotels, ofwel f 85 voor derde klasse trein met logieS en pension in instituten. Wenscht men te Rome een kamer alleen, dan wordt een toeslag val f 5 betaald. (Tafeldranken zijn niet in den prijs begrepen). De reis is alleen voor katho lieken opengesteld. Aanmeldingen met overmaking der reissom worden tot uiterlijk 22 Februari aangenomen bij: a. Alle kantoren der „Vereenigde Katholieke Pers" en haar hoofdkantoor 't Kasteel van Aemstel, N.Z. Voorburgwal 65-73, Amsterdam, Telefoon 46878, Postgiro 22884. b. Centraal Bureau der „Nederlandsche Reis' vereeniging voor Katholieken", Heerengracht 215, Amsterdam, Telef. 45817. Postgiro 155666. c. Bureaux der C.I.T. Nederland N.V., te Am sterdam; Leidschestraat 8993, Telefoon 30561- Postrekening 285818 en Den Haag: P'aats 23, Telefoon 116800, Postrekening 322317. Nederland mag in de dagen van het Conclave te Rome niet ontbreken! De jacht op de deviezensmokkelaars 3 Duitschland is in vollen gang en er gaat geen dag voorbij, of er geschieden belangrijke aan houdingen'. Het zijn bijna allen Joden, die met hun bezit aan de grens gearresteerd worden en daarmede niet alleen hun „gouden vrijheid' maar ook hun „gouden schat" verloren hebben- In enkele gevallen kon worden aangetoond, dat deze Joden reeds bij het begin van den oorlog, uit vrees voor inflatie, goud op a£Ie mogelijke wijzen verzameld hebben en dit tij dens de telkens van regeering wisselende tijden gedurende het opkomende nationaal-socialism® zorgvuldig bewaard hebben. Dit wordt hu° thans dubbel kwalijk genomen en de Joden, dri zich daaraan schuldig gemaakt hebben en 3 gepakt worden, terwijl ze dat bezit naar veihg oorden transporteeren willen, worden zwaar ?p' straft. Wij waren er getuige van, aat aan een Duitsch grenskantoor een auto aangehouden WeI waaromheen zich een leger van ambtenaren e S.S.-mannen geschaard had. We kond® niets te weten komen, maar den volgenden vernamen we, dat een goudschat van 50 k" in beslag genomen was. De gouden voorwerpe moesten klaarblijkelijk al jaren bijeen verzam® zijn en bestonden o.a. uit twee zware goud® f sigaretten-étui's, vijf gouden heeren- en vij£ gouden dameshorloges, drie zeer waardevol!® brillant-colliers, een casette met zwaar ta-fe zilver, 1900 gouden kronen in de voorman® Oostenrijksch-Hongaarsche munt, acht 1° g Schillingstukken in goud der Oostenrijkse3 republiek een betalingsmiddel dat zeldzaa m verkeer kwam 28 Engelsche Ponden 1000 Mark in goudstukken, bovendien 38000 Ma in papiergeld. Deze heele voorraad was in koffers verpakt. De totale waarde werd v9°,, zichtig geschat op 60.000 Mark. De beide ko fers waren aan de bagage-bewaring van e grensstation afgegeven en zouden door een hu bediende van een hotel worden afgehaald opdracht van een derde. Aan deze sm.okke-a waren 7 Joden schuldig uit Ems, Koblenz, B P pard en Weenen, die allen gearresteerd we™ Ze hebben allen bekend. Onder de in besla? nomen voorwerpen bevond zich ook een zW geschilderde schoenlepel van massief goud. Vijf dagen geleden gelukte het denzelf K douanebeambte in een moeilijk toegank: hoekje van een 2e klas spoorwagon twee Pa^et ren doozen tot een gewicht van ll'A K.G. 1 a goud in beslag te nemen. In een der doo bevonden zich twee baren gesmolten &oa<lvefl in de andere doos 7000 Mark in 20 Markstuk tot een totale waarde van minstens 30-.000 Het derde geval was een goudschat van t Russischen Jood uit Berlijn, die bekende se 1930 naar een vast plan zijn besparing®3 goud vastgelegd te hebben, daar hij inl - vreesde. Bij hem werd voor een 30.000 Mark in beslag genomen. totaal van tot Benoemd in de provincie Friesland: gr- oijkgraaf van het waterschap de Westerp zeedijken onder Holwerd, M. L. Olivier ater' werd; b. tot dijksgedeputeerde van bet eti schap zeedijken contributie Kollumerlab N.cUvVkruisland S. Schutter te Warfsteü In naam van het belang van onze volK^ gemeenschap vraag ik U voort gaan met in uw kringen gelegen3® te bieden tot beginselvaste, godvreezen scholing en vorming. t Jhr. Ruys de Beerenbrouck bij gouden feest der Vrije Universiteit 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6