D.O.S.S. neemt in Ia alleen den kop De luchtroovers van Hoitika Md modaal van dm da§ E.D.O. wint in Alkmaar Vasenius wereld kampioen Sportsnippers Het raadsel S.D.O. SPEELT GELIJK METACTIF van Kronstein MAANDAG 20 FEBRUARI 1939 TWEEDE KLASSE I.V.C.B. A.D.O. slaat D.E.M. V.V.A. 2 klimt omhoog door een zege op The Victory Veel wedstrijden afgelast frrsv O.I.V. I—D.S.S.H. 3—1 Een matig succes - TWEEDE KLASSE K.N.V.B. V.V.A. II—THE VICTORY 4—2 Een nuttige zege D.O.S.S.—R.K.A.V. 4—2 Onbedreigde overwinning Zeeburgia en Hercules zorgen voor verrassingen Gaan H.F.C.'s kansen keeren? W.F.C.—O.S.V. 1—0 DAMMEN KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Keiler blijft aan den kop D.W.V.Hilversum 12 A.F.C.Hercules 12 ENTHOUSIASME OVER ONZE ZWEMSTERS Z.F.C.Zeeburgia 02 Wordt de Italiaansche tournee verlengd? Bart ging stroopen SCHAATSENRIJDEN De Nederlanders bezetten allen uitstekende plaatsen in het eindklassement Vooral Buyen reed zeer goed 4 De beslissing Roman van a. hrusghka Kom, aan die gekheid moet een eind komen, 12 9 3 0 21 41—17 14 8 2 4 18 40—30 14 7 3 4 17 40—34 12 6 3 3 15 33—30 11 5 3 3 13 23—19 12 4 4 4 12 29—32 10 2 3 5 7 15—22 8 3 0 5 6 14—17 10 2 2 6 6 15—28 10 2 2 6 6 17—38 13 2 2 9 6 23—33 In la werd slechts één wedstrijd gespeeld. De- Se bracht een voordeeltje voor Actif. dat S. D. O. een punt ontnam, maar ook voor Zwal. Vooruit dat met dit halve succes van S. D. O. eveneens ten zeerste gebaat is. Ewal. Vooruit S.D.O. Saestum Olympia fr.K.B.V.V. Ï..V.V. V.V.IJ. ttertha R.M.S. 2 Actif In lb heeft D.O.S.S. zich voorloopig alleen aan het hoofd gesteld. De Amsterdammers sloegen hun stadgenoot RKAV met 4—2 en zijn daardoor St. George in puntental gepasseerd, friet minder nuttig was de 42 overwinning v&n V.V.A. 2 op The Victory. Het ziet er nu tenminste weer wat vroolijker uit voor de Nieu- a'endammers. bOSS 14 9 2 3 20 50—33 St. George 12 7 4 1 18 44—21 Alw. Forward 13 8 0 5 16 50—25 Constantius 11 5 2 4 12 21—28 Volendam 2 11 4 4 3 12 29—40 VVA 2 15 2 6 7 10 19—37 VIC 9 4 1 4 9 28—33 Zwaluwen 10 2 4 4 8 15—23 &K.A.V. 12 4 0 8 8 26—30 The Victory 13 3 2 8 8 25—42 In na verbeterde ADO zijn positie ten koste tan D.E.M., dat in Heemskerk met 41 sneu velde. O.I.V. werkte zich van de laatste plaats Omhoog. Met 3—1 werd D.S.S.H. in IJmuiden öoor zijn gastheeren geklopt. Vve Lisse ADo Vitesse ÖEm t>SSH fiSM Teijüngen Orv Santpoort 2 van Doss de linksback der gasten den bal weg kopt, doch juist voor de voeten van v. d. Wende, die dan ook kalm doelpunt, 41. R.K.A.V. komt dan weer opzetten en doelpunt door Thomas met een fraai schot (42). Ondanks het minder gunstige weer stelden de beide ploegen zich op en werd de strijd aan gevangen. De Haarlemmers versnelden spoedig het tempo dermate, dat OLV wel mee moest. Door het niet uitloopen van Buur, dan keeper van OIV kreeg DSSH zijn eerste en eenige doelpunt (01). OIV kreeg spoedig daarop een corner te nemen. A. Zonneveld bracht den bal netjes voor het doel en Kooyman liep hem het doel i.n (11). In de tweede helft schoot H. Osendarp een bal in het doel, welke den keeper volkomen ver rastte. Deze goal werd spoedig gevolgd door het derde doelpunt voor OIV I. Hierdoor kwa men de gemoederen bij DSH dermate in beroe ring, dat de wedstrijd herhaaldelijk voor ruw spel onderbroken moest worden. De stand bleef echter onveranderd. cules haalde een krachttoer uit, want de 21- zege in Amsterdam, op A.F.C. bevochten, lag zeker niet in de lijn der verwachtingen. Daar door heeft het gelijke spel van Vriendenschaar bij H.V.C. op zich een behoorlijk resultaat weinig effect. Watergraafsmeer deed het ook keurig. Met 21 moest Spartaan de meerder heid van zijn Oostelijke stadgenooten erken nen. Hilversum 15 14 1 29 41— 8 Z. F. C. 15 7 3 5 17 23—19 D. W. V. 15 6 4 5 16 35—25 A. F. C. 15 7 2 6 16 32—33 H. V. C. 15 7 2 6 16 32—33 Watergraafsmeer 15 6 2 7 14 24—27 De Spartaan 15 6 2 7 14 16—20 Zeeburgia 15 3 5 7 11 14—25 Hercules 15 4 2 9 10 15—31 Vriendenschaar 15 1 5 9 7 11—27 15 10 3 2 23 39—23 14 8 3 3 19 28—21 14 6 5 3 17 25—15 16 6 4 6 16 30—28 13 6 2 5 14 35—23 14 4 6 4 14 30—30 15 2 7 6 11 20—43 13 4 2 7 10 25—21 14 3 4 6 10 19—31 15 3 4 8 10 31—46 Ma het begin weet de thuisclub al spoedig ®en veldoverwicht te verkrijgen, waardoor de ^erdediging der bezoekers in actie moet komen. Als er een kwartier gespeeld is neemt WA de ^ding door een hoog schot- van F. Letschert. P® Weespeharen trachten het spel te verplaat st!, maar WA blijft sterker met als resultaat, dat W. Loochtenberg via den binnenkant van den daal den stand op 20 brengt. Nog voor de rust rÜgt WA een strafschop wegens hands toe wezen, waaruit H. Reuser ten derde male doelpunt, 3—0. Tn de tweede helft zetten de Weespenaren ~1]es op alles om den achterstand in te loopen. j a ruim 20 minuten heeft The Victory einde lik succes, als bij een algemeenen aanval een der WA-backs mist, waardoor de Weesper hiksbinnen langs den uitloopenden Opdam |j®t eerste tegenpunt maakt, 31. Niet lang .ddrna hebben de bezoekers wederom succes en hans door hun middenvoor (3—2). Vierboom rengt in de laatste minuut den stand op 42. fradat beide elftallen zich eenigszins aan het ^dde veld aangepast hebben, worden aan 1_,*de zijden eenige 'aanvallen opgezet en ge ldelijk komt Doss in de meerderheid. Eenige ^huten voor rust doelpunt v. d. Wende na doi combinatiespel der geheele voorhoede. Na rust pakken beide elftallen de zaken ener- jV aan. Na ongeveer 10 minuten spelen breekt plotseling door, waaruit de bal bij H. s holts belandt, die hem met een onhoudbaar jhot in het net jaagt (2—0). De R.K.A.V.- ej,ej>er verlaat wegens kramp even het terrein jV juist voordat hij zijn plaats wteer inneemt, *sseert L. Bracké met een ver en houdbaar u hot den invaller-doelman (3—0). Nu wordt t R.K.A.V. toch te bar. Na een mooie com- Uatie tusschen Schouten en Bakkenist doel- de laatste onhoudbaar, 31. De druk op Doss-doel duurt voort. Succes komt echter h de andere zijde, wanneer bij een aanval E.D.O. heeft een uiterst gevaarlijken uitwed strijd tot een goed einde gebracht. Alkm. Boys immers is nog altjjd een club, waar niet mee te spotten valt en vooral in eigen huis zijn de Alkmaarders dikwijls tot groote dingen in staat. De 1O-zege, welke de Haarlemmers daar behaalden, krijgt in dit licht gezien een heel wat grooter beteekenis. West-FrisiaR.C.H. werd afgelast. H.F.C. won van Alcm. Victrix en kwam daardoor eindelijk met zyn* voorganger West-Frisia gelijk. Maar de Gooi Old heeft nu twee wedstrijden meer gespeeld, dus safe is zijn positie nog lang niet. W.F.C. maakte zich voor loopig van de tweede plaats meester via een magere 10-overwinning op O.S.V. HR.C. en Kennemers deelden in Den Helder de punten. E. D. O. 15 11 1 3 23 34— 8 W. F. C. 15 8 4 3 20 26—13 R. C. H. 14 8 3 3 19 37—22 H. R. C. 15 6 4 5 16 38—36 Alkm. Boys 14 5 3 6 13 27—27 Kennemers 15 6 1 8 13 3846 Alcm. Victrix 15 5 7 3 13 26—38 O. S. V. 15 4 3 8 11 24—34 West-Frisia 13 2 5 6 9 22—41 H. F. C. 15 3 3 9 9 29—42 In I b heeft Hilversum zijn kampioenschap gevierd met een kleine, maar evengoed toch zeer verdienstelijke overwinning bij D.W.V. Het gaat hard op een ongeslagen seizoen lijken. Zeeburgia verraste vriend en vijand, door Z.F.C. in Zaandam met 20 te kloppen en ook Her- Door windvoordeel zijn de Oostzaners iets in de meerderheid, maar de hechte W.F.C.-de- fensie heeft er weer goed het oog in. Aan de andere zijde zijn de aanvallen gevaar lijker en kort voor de rust komt Wezel zelfs voor open doel te staan, doch door vloeren wordt deze scoringskans te niet gedaan. Een kwartier voor het einde ontstond een incident, doordat de O.S.V.-er Bakker keeper Verwer ongeoorloofd aanviel, .waarbij Verwer zich niet kon bedwingen. Beide spelers werden naar de kleedkamer verwezen. Het zag er naar uit, dat de strijd met blanken stand zou eindigen, doch eenige minuten voor het slotsignaal belandde een door Bleeker genomen corner door den Wind in het Oostzaansche doel (10). Zaterdag en Zondag werden de wedstrijde om het damkampioenschap van Nederland 1 Rotterdam, respectievelijk Amsterdam, voort gezet. De uitslagen luiden als volgt: Zaterdag: J. M. BomN. Cohen J. DruyfB. Dukel W. v. d. KraanH. Kinnegin C. J. LochtenbergP. Idzerda J. H. Vos—R. C. Keiler Voor den aanvang van deze ontmoeting had den de kampioenen een kleine bloemenhulde van D.W.V. in ontvangst te nemen. In de eer ste helft kon men duidelijk bemerken, dat er voor beidé elftallen niets meer op het spel staat. Hilversum deed het kalm aan en hoewel de thuisclub meer agressief speelde, werd het aan weerszijden een matige vertooning. Na ruim een half uur opende Porte de score (10). D.W.V. wist tot ongeveer een kwartier na de rust zijn voorsprong te handhaven, doch toen had Hilversum de tanden op elkaar gezet en het was rechtsbuiten Toess, die beide partijen op gelijken voet bracht (11). Kort daarop zorgde dezelfde speler voor een tweede doel punt (12). De Amsterdammers, die in de eerste helft het voordeel van den wind hadden, waren re gelmatig in den aanval. Het eerste doelpunt, dat zij scoorden werd geannuleerd. Het verre opdringen werd A.F.C. na verloop van tijd noodlottig; bij een snelle doorbraak kon de midvoor van Hercules op gemakkelijke wijze doelpunten (01). Na de hervatting maakte Claus op verrassen de wijze gelijk. Ook in deze periode waren de ,reds" veelvuldig in de meerderheid, doch door kort spel in de voorhoede bleef verder succes uit. Op keurige wijze maakte Daudey voor de Utrechtenaren het tweede en winnende doel punt. Zondag: N. Cohen—R. C. Keiler H. KinneginC. J. Lochenberg F. RamanJ. Druyf Jr. P. IdzerdaJ. H. Vos B. DukelW. v. d. Kraan J. M. BomW. Rustenburg 1—1 0—2 2—0 1—1 1—1 0—2 0—2 1—1 0—2 1—1 2—0 Zelden hebben de laatste ronden van het na tionale kampioenschap zulk 'n spanning opge leverd als in het tournooi, dat nu aan den gang is en dat volgende week Zondag zijn beslag vindt. Opmerkelijk zijn de resultaten van v. d. Kraan. Deze debutant was in staat zijn laatste drie partijen alle te winnen o.a. die tegen den titelhouder en de aandacht was vooral op hem gevestigd, daar hjj zich door deze resultaten uit de onderste regionen had opgewerkt en met Vos de tweede plaats ging innemen. Vrouwe Fortuna heeft ongetwijfeld aan van der Kraan's zijde gestaan, maar zijn prestaties zijn er niet minder om en het de buut van den Dordtenaar is zeker geslaagd. De strijd tusschen Vos en Keller is intusschen onbeslist gebleven. Vos' resultaten in de laat ste ronden hebben er niet minder toe bijgedra gen, dat de spanning verhoogd is en Keiler vindt in Vos zijn ernstigsten concurrent. De ronde van Zondag heeft den stand slechts in zooverre gewijzigd, dat Vos alléén Keiler bleef bedreigen, daar beiden wonnen en van der Kraan remise speelde tegen Dukel. In een enerveerende partij heeft Keller van Cohen gewonnen. Het was een va-banque- strijd in optima forma, doch dit genre ligt Co- hen en hij was echt in z'n element. Keiler kreeg voordeel, Cohen maakte 't onbereken baar en het werd voor de toeschouwers een tractatie van spanning. Het bleek echter al lengs, dat de Rotterdammer te veel gewaagd had. In grooten tijdnood moest hij stukken of feren, doch het was vergeefs en Keller won ver diend. Van der Kraan werd door Dukel in zijn stormloop gestuit. De stand aan den kop is na de tiende ronde: R. C. Keiler 10 5 4 1 14 J. H. Vos 10 4 5 1 13 W. v. d. Kraan 10 4 4 2 12 J. M. Bom 10 3 6 1 12 H. Kinnegin 10 3 5 2 11 Aanvankelijk zijn de Amsterdammers iets meer in den aanval, maar geleidelijk worden de rollen omgekeerd. Ondanks het fraaie spel van Jaap Mol missen de Zaandammers toch de stuwkracht van v. Marie, die wagens droeve familie-omstandigheden verstek moest laten gaan. Na 32 minuten neemt Zeeburgia onver wachts de leiding, als spil Ter Meulen een vrijen schop, juist even buiten het strafschop gebied, benut (01). Ook na de hervatting pakken de gasten energiek aan. Doordat Zeeburgia het zwaarte punt in de verdediging heeft gelegd, is Z.F.C. doorloopend in den aanval. Aan den anderen kant gaat het beter, als Zeeburgia den voor sprong vergroot, wederom uit een door Ter Meulen genomen vrijen schop (0—2). Zaterdag en Zondag zijn de Nederlandsche zwemsters Rie van Veen, Irene van Feggelen en Jopie Waalberg, die op het oogenblik onder leiding van mevrouw S. W. de DoodKoenen een tournee door Italië maken, uitgekomen in zwemwedstrijden, welke te Turijn gehouden werden. Op beide avonden hadden de Neder landsche meisjes niet over belangstelling te klagen. Het enthousiasme is Italië over de prestaties van onze zwemsters is zoo groot, dat men haar gevraagd heeft, nog eens op 22 Februari te G«nua te starten en op 25 Februari te Napels. Het is echter nog niet zeker, of deze wedstrij den inderdaad door zullen gaan. Toen was de beurt aan Piet. Door de dekring echter nam hij züm sprong te kort en plonsde pardoes tussohen het vliegtuig en het bootje in het water. Dan maar zwemmen. Dat frischt op na al die akelige schommel- en draaibewegingen. Inplaats van naar de boot, zwom hij regelrecht in de richting van de kust. Maar al kon Piet goed zwemmen, de beide mannen konden nog vlugger roeien en al gauw hadden ze hem ingehaald en voelde zich bij zijn kraag pakken- „Dat dacht je maar**, lachte de man. „Vooruit, kruip in de boot en vlug wat! I" Bart Lenks en Kees Verwaal waren vrienden, hoewel zij in hun opvattingen over verschei dene zaken nog al eens van meening verschil den. Vooral over stroopen waren zij het niet eens. Kees was een hartstochtelijk strooper. Bart niet. Hij vond, hetgeen de Wet verbiedt, daar heeft een mensch zich aan te houden. Kees lachte hem vierkant uit en haalde aan, dat zij evengoed het recht hadden een stuk wild te vangen als een jager, die er een jacht- acte voor betaalde. „Ik zal je wel leeren strikken zetten," bood hij voor de zooveelste maal aan. „Je bent een sul, man. Als je het wild dan niet wilt ver- koopen, omdat je bang bent, dat de politie er achterkomt, dat je stroopt, laat het dan door je vrouw in den pot steken. Jij houdt toch zeker wel van een hazeboutje, niet? En voor jé vrouw en kinderen zou zoo iets ook een geweldige trac tatie zijn, veronderstel ik. Wat kun je ze nu geven? Een stukje spek? Een haring? Misschien nog niet eens. Ik zeg maar zoo: wat je niet krijgen kunt, moet je nemen." „De veldwachter is er ook nog," bracht Bart in. „De veldwachter!" lachte Kees. „Dien beduvel je, zooveel je. zelf wilt." „Hij is een dienstklopper en heeft al bewijzen gegeven, dat hij een eerste slimmerd is." „Maar ik ben niet minder slim," snoefde Kees. „Hij heeft je toch al eens een paar malen te grazen gehad „Twee keer. Het zou wat! Hoe dikwijls ben ik daarentegen al niet met wild thuisgekomen? Afnemers heb ik er genoeg voor." Als Bart en Kees over dit chapiter gedebat teerd hadden, dan ging Bart altijd in opge wonden toestand naar huis en meestal nam hij zich dan voor, eens een strik te gaan zetten. Maar als hij dan later weer alles goed overdacht en het gevaar dat er aan verbonden was, dan het hij zijn plan weer varen. Maar op een middag, bij Kees zijnde, ging zijn neus te gast aan den heerlijken geur van hazepeper. Hij werd gevraagd, mee aan te zit ten en toen smulde Bart zooals hij nog nooit gesmuld had. Dit gaf den doorslag. Bart werd strooper. Kees leerde hem een strik maken en zetten. Maar bevend van angst voor Limpers, den veldwach ter van het dorp, volbracht Bart dit ongewoon werkje. En toen hij moest gaan kijken, of er soms een haas of een konijn in gevangen zat, zou hij alleen ai door zijn houding verraden hebben, dat hij iets in het schild voerde, dat niet gezien mocht worden. „Je loopt, of je ergens een boodschap hebt te doen," had Kees gezegd. „Je neemt, bijvoor beeld, een kan mee alsof je botermelk bij boer Steinsen gaat halen. Maar je kijkt goed uit je doppen. Limpers heeft de gewoonte zich ergens te verschuilen. Je voelt al gauw onraad en dan doe je net of je er geen erg in 'hebt en loopt door Hij heeft zoo wel eens een dag en nacht in een boschje bij een strik van me op de loer gelegen. Of ik hem niet door had! Ik dacht: Man, blijf jij maar trouw op je post. Mij vang je niet. En weet je, wat ik gauw deed? Wel, ik ging aan den anderen kant van het bosch een paar strikken zetten. Was die even fijn, zeg! Ik bracht twee langooren thuis en den dag daarop, toen ik wist dat Limpers onder de wol gekropen was, haastte ik mij naar dien anderen strik, hoewel ik kon begrijpen, dat de vogel, of liever het wild gevlogen was. Er lag wat bloed en- dat was alles." Kees had altijd veel te vertellen over zijn strooptochten, maar hij was als de jagers: Aan jagerslatijn ont brak het hem niet. Bart kwam zoo nu en dan met een stuk wild thuis, maar telkens nam hij zich voor: dit is de laatste keer, want hij kon zijn angst, eens gesnapt te worden, niet overwin nen. Doch de veldwachter, wetend, hoe Bart over stroopen dacht, zag in hem geen overtreder der wet. En omdat Bart bezembinder was en ock dikwijls in de bosschen hout ging sprokkelen en op de hei te zien was, die hij voor zijn bezems noodig had, viel het Limpers niet op, dat Bart stroopte. Bart was ook uiterst voor zichtig, waarover Kees hem uitlachte en hem „Oud wijf" noemde. Als Bart haas of konijn at, door hem zelf ge vangen, smaakte het wild hem niet. En hij voel de zich ontevreden. Voor zijn kinderen waszoo'n maaltijd een waar feest en daarom ging Bart weer opnieuw hier of daar een strik zetten. Op een dag, Kees had hem gewaarschuwd, dat de veldwachter naar de stad was, waar hij getuige moest zpn in een proces, hadden beiden weer van de gelegenheid geprofiteerd en strik ken gezet. Tegen den avond ging Bart bij de zijne een kijkje nemen. Ah! er zat iets in! Maar hij be merkte al gauw dat zijn eigen hondje, zijn lief bruin taksje, waar hij zoo van hield en dat zoo aan hem gehecht was, het slachtoffer van dit stroopen was geworden. Haastig knielde Bart bij het diertje neer, hopende het nog te kunnen redden Fikje likte nog even de hand van zjjn meester, toen stierf hij. Met tranen in de oogen keek Bart naar het arme beestje en met ver stikte stem zwoer hij: „Nooit zet ik nog een strik. Nu is het uit, voor goed uit!" Bart Lenks heeft woord gehouden. (Nadruk verboden) Een spannende strijd tusschen den Euro- peeschen kampioen, den Let Berzins en den Finschen kampioen Vasenius, waarbij de titel van wereldkampioen den inzet vormde, is op den tweeden dag der kampioenschappen te Hesinski in het voordeel van den laatsten beslist. Birger Vasenius, de nieuwe wereld kampioen in het hardrijden, heeft aan de Noorsche hegemonie een einde gemaakt. Im mers, sedert 1931, toen Klas Thunberg den titel voor de laatste maal won, heeft steeds een Noor het wereldkampioenschap behaald. Vasenius reed op de 1500 meter tegen Engne- stangen. De laatste gaf zich niet geheel, blijk baar met de bedoeling, oen tijd van den Fm niet nog scherper te stellen. Daardoor steunde hij tegelijkertijd zijn landgenoot Mathisen, die derde in de rangschikking stond. Maar Vasenius, aangemoedigd door duizenden landgenooten, reed met een bezieling, die weldadig aandeed. De tijd van 2 min. 30,7 sec., de ongunstige con ditie van het ijs in aanmerking genomen, was uitstekend. Wat de Nederlandsche rijders betreft, verheu gend zijn de resultaten van Buyen te noemen. Zoowel op' de 1500 als de 10.000 meter was hij de snelste Nederlander. Zijn debuut in de we reldkampioenschappen is zeker niet slecht te noemen. De Amsterdammer heeft een plaatsje gekregen in de algemeene rangschikking- van de beste Nederlandsche rijders. De beste tijden over de vier afstanden zijn resp. 46.2 sec., 2 min, 24.7 sec., 8 min. 53.4 sec. en 21 min. 3.9 sec., waar door hij een puntenaantal verkreeg van 211,418. Hij neemt nu de twaalfde plfeats in op de lijst achter W. Kos, maar voor C. C. J. de Koning. Over zijn toekomstige prestaties mag men on getwijfeld optimistisch zijn, want van zijn 10.000 meter kunnen nog zeker twee en 'n halve minuut af. De lange afstand-specialist, Jan Langedijk, deed ongeveer 20 sec. langer over de 10.000 me ter dan Buyen. De oorzaak moet gezocht wor den in het feit, dat de Oud-Karspelaar door de Rigasche griep dusdanig uit vorm is geraakt, dat zijn prestaties niet op de hoogte van het vorig jaar kwamen te staan. De uitslag van de 1500 meter luidt: 1. Vase nius 2 min. 30.7 sec. 2. Ekman 2 min. 36 sec. 3. Mathisen 2 min. 36.7 sec. 4. Ojala 2 min. 37.1 sec. 5. Lehdikko 2 min. 36,7 sec. 6. Berzins 2 min. 37,7 sec. 7. Engnestangen 2 min. 38,1 sec. 8. Ballangrud 2 min. 38,5 sec. 17. Buyen 2 min. 42,5 sec. 21. Langedijk 2 min. 44,6 sec. 26. Koops 2 min. 46,7 sec. Niet minder dan elf rijders lieten voor de lo ting van de 10.000 meter verstek gaan. In de eerste serie kwamen Berzins en Vasenius tegen eikaar uit. Berzins zou met minstens anderhalve o ronde voorsprong op den Fin moeten eindigen^ wilde hij den titel van wereldkampioen nog in zijn bezit kunnen krijgen. Vasenius deed er ongeveer 8 sec. langer over, maar besloeg ge makkelijk de eerste plaats in de algemeene rang schikking, zoodat hij voor de eerste maal in zijn sportloopbaan den wereldtitel heeft veroverd. De uitslagen van de 10.000 meter luiden: 1. Berzins 19. min. 19,5 sec. 2. Vasenius 19 min. 27,9 sec. 3. Mathisen 19 min. 58,3 sec. 4. Bal langrud 20 min. 5,4 sec. 5. Ekman 20 min. 15,9 sec. 6. Kalbarczyk 20 min 16,8 sec. 7. Tabacs 20 min. 28 sec. 8. Strods 20 min. 45,4 sec. 9. Stiepl 20 min. 47,2 sec. 10. Buyen 21 min. 4,9 sec. 12. Langedijk 21 min. 22,8 sec. 13. Koops 21 min. 49,6 sec. De algemeene rangschikking luidt: 1. en we reldkampioen Vasenius (Finland) totaal 212.158 punten; 2. Berzins (Letland) 214.072 punten; 3. Mathisen (Noorwegen) 216.448 punten; 3. Bal langrud (Noorwegen); 5. Ekman (Finland); 6. Strods (Letland); 7. Tabacs (Letland); 8. Kal barczyk (Polen)9. Stiepl (Duitschland)10. Langedijk (Nederland) 226.927 punten; 11. Buyen (Nederland) 227.922 punten; 13. Koops (Neder land) 230.627 punten. Dezer dagen is een ijshockeywedstrijd gespeeld tusschen Tsjecho-Slowakije er. de Ver. Staten. De wedstrijd eindigde in een puntloos gelijk spel. De te Bussum gespeelde internationale rugby wedstrijd 't Gooi (Bussum)Beerschot (Antwer pen) is door 't Gooi met 109 gewonnen. Ten aanschouwe van 30.000 belangstellenden zijn Zondag te Zakopane de groote springwed- strijden gehouden, welk nummer door den Duit- scher Josef Bradl gewonnen werd. De titelverdediger Asbjoem Ruud kwam op de negende plaats. De zesde academische winterspelen zijn Zon dag door kroonprins Olav van Noorwegen plech tig geopend en begonnen met een ijshockeywed strijd tusschen Polen en Tsjecho-Slowakije, wel ke door de Tsjechen met 6—0 werd gewonneen. >6 Er werd afgesproken, dat Turba in allerijl haar Krannebitten zou gaan om de familie Hart- '6b en zichzelf voor dien avond te verontschul- 'ëen. Als excuus zou hij aanvoeren, dat in den j°ren zelf een verlovingsfeest werd gevierd, waar- hij moest deelnemen als zijnde rechtstreeks ^trokken bij de zaak. I Trebitsch was opgetogen over de dubbele vesr- (jVihg in het huis van zijn ouden vriend. Hij fe- riteerde Turba zeer hartelijk, en zei toen met 11 geheimzinnig lachje: Zeg Hartlieb, dat ik hem in ieder geval echts voor dezen avond excuseer. Want ik ben 3h plan de volgende week een officieel verlo- Jhgsfeest te geven, dat zal misschien een bui- jT^ewone verrassing meebrengen en ik wil ab- dat de familie Hartlieb en Dr, Turba en graaf Kronstein bij die gelegenheid aanwezig zijn. Hartlieb moet mij dan ook breedvoerig al les vertellen wat met Ilse's verloving verband houdt. Toen Dr. Turba afscheid had genomen, wan delde Trebitsch even zijn kamer op en neer, en liet vervolgens Kurt Holder ontbieden. Beste Holder, ga zitten en steek allereerst een sigaar op hij schoof Kurt een kistje geïmporteerde havana's toe, want ik heb altijd gevonden dat men bij het genot van een goed sigaar gezellig praat Verlangt u iets van mij, meneer de han- delsraad? vroeg Holder op afgemeten toon. Dat wil zeggen: iki wensch met u te praten over iets dat ons beiden ter harte gaatOp de eerste plaats: Mijn uitnoodiging om het feest der verloving van mijn dochter Elfi te komen bijwonen, hebt u beantwoord met een weige ring.... Waarom? Mijnheer Trebitsch, u moet toch begrijpen, hoe pijnlijk het voor mij geweest zou zijn, na ons laatste onderhoud nog in uw familiekring te verschijnen Neen, daar begrijp ik heeiemaal niets van. We zijn toch niet in oneenigheid van elkaar gegaan, afgezien van het feit dat u mij op het laatste oogenblik trotsch als een Spanjaard, uw ontslagl voor de voeten smeet. En dtóröver, mijn beste Holder, heb ik met u nog een woordje te wisselen. Kurt zat onbeweeglijk en keek somber voor zich uit. Hij begreep niet waarom Trebitsch hem nog de foltering van dat onderhoud deed onder gaan. Hij had toch zijn ontslag genomen en moest inzien, dat het nutteloos was, nog daar over te praten. Wat Trebitsch betreft, deze trok dapper aan zijn sigaar en maakte zijns ondanks nerveuze bewegingen. Doch na een korte pauze hernam hij op vasten toon: Om maar ronduit te spreker, Holder, uw ontslag komt me heeiemaal niet te pas. Hoe langer ik over de zaak nadenk, des te sterker wordt mijn overtuiging, dat Krannebitten u niet kan missen. U hebt het zaakje op een prach tige hoogte gebracht, en niet één opvolger zou In staat zijn om het op diezelfde hoogte te houden. Van verdere ontwikkeling wil ik zelfs niet spreken.... Dat is een vergissing, mijnheer Trebitsch. Er zijn genoeg andere inspecteurs, die even goed als ik voor hun taak berekend zijn.... Maar ik wil u niet verliezen, Holder, ook om persoonlijke redenen, want ik heb u leeren hoogachten en gevoel warme sympathie voor u. En dan.... mijn kleine Ruth.... sinds zij weet, dat b wqb wilt, loopt ze rond ais een schim. met beschreid gezichtZij is niet meer de oude, opgeruimde Ruth, die ik bij mijn aan komst hier gevonden heb Hij keek Holder vol verwachting aan, maar de jonge man was zeer bleek geworden en keek treurig ten gronde. Nu speelde Trebitsch zijn laatste troef uit. Wij wilden met Ruth naar de Noordkaap, om haar op andere gedachten te brengen maar zij wil niet. Weet u wat zij zich in het hoofd heeft gehaald? Zij wil een betrekking zoeken op een of ander landgoed in een bedrijf. Zij, mijn dochter! Wat zegt u daarvan? Kurt Holder zei niets. Trebitsch werd ongeduldig. Lieve hemel, kerel, blijf toch niet roerloos als een steenblok. Je wilt me dus niet verstaan? Het meisje kan niet leven zonder je.... Zij zal het leeren mijnheer de handels- raad, zooals ik moet leeren zonder haar te leven. Zoo, zoo! 't Ligt toch maar aan u! Hebt u Ruth werkelijk lief, laat dan uw trots varen. Heb ik u niet duidelijk genoeg te kennen ge geven, dat ik niets anders begeer dan mijn kind gelukkig te zien? Mijnheer Trebitscht is niet mogeijk ik begrijp u zeker verkeerd.... Je hebt het mij al lastig genoeg gemaakt.... Geef me nu de hand; kom naar het verlovings feest en maak van de gelegenheid gebruik um met Ruth de zaak heeiemaal in orde te brengen. Ik wil de kleine weer zien lachen.... en jou ook! Ditmaal slaakte Kurt een kreet van blijdschap. Mijnheer Trebitsch, ik mag dus u en me vrouw om de hand van Ruth vragen? Natuurlijk! Dat ben je zelfs verplicht, nu je het meisje eenmaal het hoofd op hol hebt gebracht. Maar nog één ding moet ik je vragen, Kurt. Alles wat u wilt Je moogt Ruth niet meenemen naar Bir- kenried, dat is veel te ver van hier. Ik schenk je Krannebitten als bruidsgift, dan hebben jullie beiden werk in overvloed. Maar onze kamers hier zul je wel tot onze beschikking laten, opdat wij jullie dikwijls kunnen bezoeken en ons ver heugen in je geluk. Maar nu, jongen, gauw naar den salon en doe geen half werk. Ik wed dat Ruth weer zit te treuren, bij den aanblik van Elfi's geluk. Maria Motika was nog dienzelfden nacht overleden. Den volgenden morgen toen haar dood en de dubbele verloving op Krannebitten ruchtbaar werden kreeg inspecteur von Heiden een brief van graaf KJemens. Onder verwijzing naar de bekentenis van juf frouw Motika, werd hem aangezegd, dat hij ont slagen was en onverwijld Kronstein moest ver laten. In geval hij aan dat bevel gehoorzaamde, zou men, om de nagedachtenis van gravin Sabine te sparen, afzien van verdere stappen, hoewel het door juffrouw Motika bewaarde fleschje ruim voldoende was als basis voor een tegen hem in te stellen gerechtelijke vervolging. Aschgrauw, bevend van het hoofd tot de voeten, las Lothar von Heiden den korten, maar veelzeggenden brief, dien hij vervolgens onmiddellijk verbrandde. Rekeningen en boeken liet hij in den steek en hij begon onverwijld zijn koffers te pakken. Een uur later bevond hij zich op weg naar het station. Sindsdien heeft men in de streek niets meer van hem gehoord. Acht dagen later gaf Simon Trebitsch op Krannebitten een schitterend feest. Al de nota belen der streek waren genoodigd. Met blijde ontróering gaf de handelsraad zijn gasten kennis niet alleen van Elfi's verloving met baron Treu- wart en van die der dames Hartlieb, maar ook van Ruth's verloving met inspecteur Kurt Hol der, den toekomstigen eigenaar en meester van Krannebitten. EINDE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 11