wwmmmmws Bérard niet ontevreden over zijn besprekingen Bijna drie ton te kort JiaMa De kabinetscrisis in België Roosevelt naar de manoeuvres X/ICKS K.D.P. ontbonden Nieuwe aanslagen te Sjanghai Het nieuws van' heden FISK In THEE vele soorten! mEM OUDE GENEVER HEDEN OVERLEG MET BONNET EN HODGSON - üL: JOH. SWAALF Holland-Hongarije Influenza SAFTI-FLIGHT VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 20 FEBRUARI 1939 - AVONDBLAD voor den Man van Oud-Vader- landsch slag. Ivoorkleurig - Piiiig - maar ioch zachi van smaak. Per liierkruik f 3.75 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM VIJF EN ZESTIGSTE JAARCANC No 21646 Nu de liberalen hun medewerking weigeren, poogt Pierlot een katholiek-socialistisch kabinet te vormen De Koning dringt op spoed aan Het Weer Badoglio onverwachts naar Tripolis De indruk van zijn raadselachtige verklaring in het buitenland MacCall terechtgesteld W VapoRub ^**nstig autobusongeluk Rome toont zich ongerust over de toenadering van het rechtsche Spanje tot Frankrijk Franco eischt onvoor waardelijke overgave Rome ergert zich Tegen de neervallende granaten en "bommen zijn vele gebouwen in Madrid met zandzakken beschermd Erkenning van Franco Na een bewogen congres te Utrecht Tsjeng-lo, minister van de pro- Japansche Nankingregeering neergeschoten !!s§afc& Ernstige moeilijkheden bij het Talma-rustoord te Apeldoorn Lord Swinton gezant bij Franco? Staatsgreep in Peru mislukt than* slechts f 1495.—. TEL. 10663 HAARLEM DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN U moet ze rijden KREMER'S THEEHANDEL N.V. Kromme Elleboogsteeg 3 Haarlem Telef. 10150 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et, Inaez. mededeellngen 50 cent; Idem op pag één 45 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek v« v<;' w. Het bestuur der H. Kerk berust thans voor een groot gedeelte in handen van den Camerlengo, Z.Em. Kardinaal Pacel li. lederen dag komen eenige leden van het Heilig College bijeen om onder leiding van den Camerlengo de meest dringende aangelegenheden te behandelen. Op onze foto ziet men in het midden Z.Em Kardinaal Pacelli BRUSSEL, 20 Febr. Pierlot heeft Zondag jtijn beraadslagingen voortgezet. Hü heeft telefonisch overleg gepleegd met de katho. lieke en socialistische persoonlijkheden. Zondagmiddag had hij een bespreking met de liberale vertegenwoordigers, waarna hU door den Koning in audiëntie ontvangen werd. Om half zeven Zondagavond heeft Pierlot aan de pers medegedeeld, dat de liberale partij Volhard heeft in haar besluit, niet tot de re- Beering toe te treden. De Koning had hem opgedragen de hem toe vertrouwde taak voort te zetten. Hij zou daar om thans nog trachten, een regeering te vor men, die bij gebreke van den steun der libe ralen, op de andere elementen van de oude meerderheid steunt, dus van katholieken en socialisten. Indien, tegen alle verwachting in, Volgens deze formule geen regeering z»u kun- Len worden gevormd, zou in elk geval binnen den kortst mogelijken tijd een ministerie wor den gevormd, dat zich begin der volgende week aan de Kamer zal voorstellen. Pierlot heeft verder nog verklaard, dat zijn regeering tien ministers zou omvatten, met er- Varen figuren voor de ministeries met een tech nisch karakter. Voor de liberalen zullen geen Portefeuilles worden gereserveerd. Het pro- Bram zal in de eerste plaats gericht zijn op het verwezenlijken van financieel overwicht, °P een economische politiek en een nationale Politiek, die de gemoederen kan kalmeercn. Pierlot zal zoolang mogelijk trachten een regee- *ing met normaal karakter te vormen, die op Een parlementaire meerderheid zal steunen en meerendeels uit ^parlementsleden zal bestaan. Het is voornamelijk aan het persoonlijk in grijpen van Koning Leopold te danken, dat Pierlot zijn pogingen niet heeft opgegeven De •honing wil de crisis, koste wat kost, zoo spoe- mogelijk zien beëindigd. Bereiken Katholieken en socialisten geen over- 'mistemming voor het samenstellen eener re- ïegeering, dan zal Koning Leopold niet aarzelen °m gebruik te maken van zijn constitutioneel r®cht en zal een extra-parlementair kabinet Onvermijdelijk zijn. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: H Voor het geheclc land; matige tot |j zwakke Noordelijke tot Westelijke wind, aanvankelijk licht tot half bewolkt, later HE toenemende bewolking, weinig of geen EE neerslag, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag weinig verandering in j|j S temperatuur. Zon op 7.09 onder 17.20 Licht op 17.50 Maan op 7.05 onder 18.58. 27 Februari eerste kwartier. ROME, 20 Jan. Maarschalk Badoglio, de °hef van den staf van het Italiaansche leger, heeft zich te Napels ingescheept voor Tripo lis. Riet-officieel wordt vernomen, dat Badoglio aar Tripolis is vertrokken met een speciale mis- de jehigingsmaatregelen in Noord-Afrika. Er wordt Rome niet ontkend, dat de garnizoenen aldaar laatste weken voortdurend krachtig versterkt q'p en thans ongeveer vier divisies sterk zijn. °k wordt toegegeven, dat maatregelen zijn ge- Ohien om het garnizoen binnen den kortst mo- eIÜken tijd nog verder te versterken. KEYWEST (Florida), 20 Febr. (Reuter). Roosevelt is Zondag met den torpedojager „Warrington" van Keywest vertrokken om de vlootmanoeuvres bij te wonen. Hij zal later aan boord van den kruiser „Houston" gaan. Ten aanzien van de verklaring, die Roosevelt omtrent de gebeurtenissen in het buitenland heeft afgelegd, meldt Reuter uit Londen, dat het in Britsche politieke kringen niet geheel duide lijk schijnt te zijn, wat voor bijzonder nieuws Amerika kan hebben bereikt en wat tot een dergelijke verklaring aanleiding heeft gegeven. Te Berlijn is van de verklaring, die Roosevelt zou hebben afgelegd, nog geen woord gepubli ceerd. In welingelichte kringen beschouwt men het als „een nieuw voorbeeld van hysterie en oorlogspsychose, die voortdurend in de democra tische landen schijnt te heerschen". De pers wijst erop, dat Roosevelt volhardt in welover wogen manoeuvres om de bewapeningsmarkt te stimuleeren. Ofschoon in Romeinsche kringen aan de ver klaring weinig aandacht wordt besteed, wordt deze, zij het ook op een niet in het oog loopende plaats, door de kranten gepubliceerd. Een po litieke waarnemer verklaarde tegenover Reuter, dat hij aan de juistheid van het bericht twijfel de, waaraan hij toevoegde, dat, als Roosevelt werkelijk had gezegd, wat hem werd toegeschre ven, hij comedie speelde. RAIFORD, 20 Febr. (Reuter) Franklin MacCall, die op 16 Juni van het vorig jaar ter dood werd veroordeeld wegens het ontvoeren en vermoorden van den kleinen Skeegie Cash, is vanochtend te 10 uur te Raiford op Florida op den electrischen stoel terechtgesteld. Veelal het gevolg van verwaarloosde kou; Maak een eind aan gevatte kou door keel, borst en rug in te wrijven met deze krachtige zalf. Verwijdert congestie, vergemakkelijkt de ademhaling en helpt spoedig. waaromtrent tal van geruchten de ronde 'eh. De voor de hand liggende conclusie is, dat reis verband houdt met de Italiaansche ver- OSLO, 20 Febr. (Havas). Bij Frederikstad in c Zuiden van Noorwegen is Zondag een auto- v s. waarin 45 menschen zaten, door de leuning 11 een brug gereden en op een zeven meter 8er liggende spoorbaan terecht gekomen. *rftsti^i§ personen werden gewond, van wie vijf BURGOS, 20 Febr. De Fransche zaakge lastigde, Léon Bérard, die op het oogen- blik te Burgos vertoeft, heeft geduren de het werkend verscheidene bespre kingen met de autoriteiten van het recht sche Spanje gevoerd. Zaterdagavond had hij een onderhoud met den minister van Buitenlandsche Zaken, Jordana, Zondag morgen hadden Bérard en zijn medewerkers een conferentie met eenige ambtenaren van genoemd departement. Deze conferentie, die geruimen tijd duurde, werd Zondagmiddag gevolgd door een nieuw onderhoud met Jordana. Daarna had Bérard opnieuw een conferentie met de ambtenaren van het departement, die tot Zondagavond laat voortduurde. De indruk van de besprekingen was, volgens berichten van Havas, aanvankelijk minder gunstig. Zondagavond echter was de algemeene indruk veel beter. Jordana is Zondagmiddag, na een onder houd van ruim één uur met Bérard, onmid dellijk naar Barcelona vertrokken om zich bij de overige leden der rechtsche regeering te voegen. Terstond na het vertrek van Jordana hebben Bérard en zijn medewerkers de bespre kingen hervat met de hooge ambtenaren van het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Bérard zou hedenmorgen van Burgos vertrekken,, om zich naar San Sebastian te begeven, na in den ochtend den Brit- schen zaakgelastigde Hodgson te hebben ontmoet. Het is mogelijk, dat Bérard zich vanavond of Dinsdag naar St. Jean de Luz zal begeven om zich telefonisch met Bonnet in verbinding te stellen. Bérard moet Woens dag naar Burgos terugkeeren, waar hij dan een nieuw onderhoud met Jordana zal hebben. De Fransche gedelegeerde was gisteravond echter ten zeerste voldaan over de wijze waar op generaal Jordana hem ontvangen had. „De generaal," zoo zeide hij, „is ten zeerste geneigd om tot een regeling te komen." Bérard is er ongetwijfeld in geslaagd, een gunstige atmosfeer te scheppen, terwijl hij zich ten volle bewust is van de moeilijkheden, die zijn missie mede brengt. In Burgos wijst men er in verband met ge ruchten, dat de Spaansche regeering fbrmeele vredesvoorstellen zal doen, op, dat Franco krachtig op het standpunt blijft staan, dat hij alleen gerechtigd is, voorwaarden te stellen. Deze zijn, zoo wordt verklaard, de verzekering van de republikeinsche leiders van onvoorwaar delijke overgave, gepaard gaar.de met het over handigen van alle artillerie en vliegtuigen, als eerste waarborg voor goede trouw. Golding, de plaatsvervangende Britsche consul te San Sebastian, die op 2 Jan. j.l. ge arresteerd was, in verband met de ontdekking van een verdacht pakje in een Britsche con sulaire tasch, is, naar officieel te Burgos wordt medegedeeld, op eerewoord voorloopig op vrije voeten gesteld. Ook mevrouw Golding is vrij gelaten. Het diplomatieke optreden van Frankrijk en Engeland in de Spaansche kwestie houdt meer dan ooit de aandacht van politieke kringen te Rome gevangen, evenals de reis van Bérard naar Burgos. Beide worden, volgens Havas, weergegeven op tendentieuze wijze, welke slechts de ergernis verbergt, die men te Rome gevoelt over de ont wikkeling der betrekkingen tusschen het recht sche Spanje aan den eenen en Frankrijk en Engeland aan den anderen kant. Zoo is er in de pers sprake van z.g.n. beleedigingen van het oordeelsvermogen en het eergevoel van het Spaansche volk door de kabinetten van Londen en Parijs. Voorts van z.g.n. inmenging van js mMS Frankrijk en Engeland in de binnenlandsche zaken van Spanje en van druk op Franco. Waarnemers van de politiek van Franco stre ven er uiteraard naar aan te toonen, dat de houding van Frankrijk en Engeland een zeer slechten indruk heeft gemaakt in leidende krin gen te Burgos. Zij beweren, dat senator Bérard een vrij koele ontvangst ten deel zou zijn ge vallen en dat zijn missie zeker geen succes zal hebben. Franco zou de verlangens men schrijft hier over „eischen" welke geformu leerd worden door Frankrijk en Engeland van de hand wijzen, t.w. een in ruil voor de erken ning der Burgos-regeering gegeven belofte tot algemeene amnestie en de verplichting geen enkel bondgenootschap, politiek noch militair, te sluiten met de spilmogendheden. Sommige fascistische bladen beweren zelfs, dat Franco voor den eisch gesteld zou zijn dé voorwaarden der beide groote democratieën te aanvaarden, anders zouden deze de republikeinen steunen. Voorts doet het optreden van Azana en van Del Vayo in de Italiaansche pers veel inkt vloeien. Men publiceert de geringste geruchten en berichten, die in het buitenland verspreid worden over den president en de ministers der republiek. De bladen weiden lang uit over de meeningsverschillen, die tusschen hen zouden bestaan. Tenslotte drukken de bladen lange telegram men af van hun speciale correspondenten in Catalonië, waarin zij verslag uitbrengen van de zuivering, die door de autoriteiten te Burgos is ondernomen en die dagelijks uitstekende resul taten oplevert. De Poolsehe vertegenwoordiger heeft Franco's minister van Buitenlandsche Zaken, generaal Jordana, er officieel van in kennis gesteld, dat de Poolsehe regeering besloten heeft het bewind van Franco de jure te erkennen. De minister van Buitenlandsche Zaken van Estland heeft den leider 'der school voor mili taire techniek, overste Normak, per 20 Februari benoemd tot diplomatiek agent bij de regeering van Burgos. Ook de Egyptische regeering heeft besloten, de regeering te Burgos de jure te erkennen. De Katholiek Democratische Partij kwam Zon dag in hotel „Thalia" te Utrecht in congres bij een. De vergadering was zoo druk bezocht, dat de zaal te klein bleek. Na urenlange soms heftige discussies en na een uitvoerige verdediging van bestuurszijde, kwam het volgende bestuursvoor stel in stemming: Ten eerste: (a) tot ontbinding der Katholiek Democratische Partij over te gaan. (b). Met het bestuur van de R. K. Staatspartij een regeling te treffen conform het rapport Wa terloo. (c) De afwerking dezer regeling en de liquida tie der partij op te dragen aan het partijbestuur. Ten tweede: de leden en voormalige leden der K. D. P. aan te sporen zich ten spoedigste te be- voegder plaatse als lid der R. K. Staatspartij aan te melden. Ten derde: de commissie dank te zeggen voor de bewezen diensten. Dit voorstel werd met vrijwel algemeene stemmen (18 afgevaardigden stemden tegen) goedgekeurd, waarna het congres in groote bewogenheid uiteen is gegaan. SJANGHAI, 20 Febr. Tsjeng-lo, de mi nister van Buitenlandsche Zaken in het door de Japanners aangestelde bewind te Nanking en oud-gezant te Parijs, is te Sjanghai tijdens een feest neergeschoten. Tijdens dit feest drongen zeven tot de tanden gewapende Chineezen de woning binnen, over weldigden de lijfwacht en stormden vervolgens de eetzaal binnen. Tot ontzetting der overige gasten vuurden de marinen een aantal schoten af op minister Tsjeng-lo, die aan tafel zat. In de verwarring wisten de daders ongehinderd te ontkomen. Nog twee andere aanslagen zijn te Sjanghai gepleegd. Ter gelegenheid van het Chineesche nieuwjaar heerschte er groote drukte in de stad. Vooral op Nanking Road was er het gewone gewoel. Een gezelschap van vier Japanners, twee dames en twee heeren, verliet een in deze straat gelegen Chineesch restaurant en wilde in een auto stappen, toen een Chinees ver scheidene revolverschoten op hen afvuurde. Drie der Japanners werden gewond. De dader ont kwam in het straatgewoel zonder te zijn her kend. Een derde aanslag werd bijna te zelfder tijd uitgevoerd; in een fabriek ontploften enkele handgranaten, waardoor evenwel niemand ge wond werd. Op verzoek van de Japansche autoriteiten heeft de politie der internationale nederzetting omvangrijke veiligheidsmaatregelen genomen in verband met het Nieuwjaarsfeest- Te Arnhem zijn Zaterdag twee reserve-officieren bij het Korps Rijdende Artillerie beëedigd. Voor de eerste maal was bij de plechtigheid een moterbatterij opgesteld. De hoornblazers keeren op hun motoren v an den Galgenberg naar de kazerne terug Vrijdag is op verzoek van '11 veertigtal leden van het Talma-rustoord, christelijke veree- niging tot verzorging van ouden van dagen welke vereeniging rusthuizen in Friesland en Gelderland exploiteert, een buitengewone alge meene ledenvergadering gehouden, onder voor zitterschap van dr, H. W. de Groot Scherpe critiek werd geoefend op het finar.- cieele beheer der vereeniging en in het bijzon der op het beleid van den penningmeester, mr. F. van der B. te Apeldoorn. In zijn antwoord aan de vergadering deelde de voorzitter, dr. De Groot mede, dat zijn pogingen om voor de financieele moeilijkheden, een oplossing te vinden, door den penningmees ter waren gesaboteerd. Staande de vergadering, welko eveneens door den penningmeester werd bijgewoond, is mr. Van der B. onder pressie van de vergadering als bestuurslid afgetreden. Besloten werd de administratie zoo spoedig mogelijk van Apeldoorn naar Veenwouden over te brengen. Toen echter de leden van het bestuur Zaterdagochtend per auto aan de Talma- stichting te Apeldoorn arriveerden, bleek dat mr. v. d. B. het archief reeds in een taxi had geladen. De ex-penningmeester had hiertoe de assistentie van de Apel- doornsche politie ingeroepen, die de be scheiden thans op het politiebureau te Apeldoorn voor een nader onderzoek heeft opgeborgen. Mr. v. d. B. heeft bij de justitie een aan klacht ingediend om een onderzoek in te stel len, omdat naar zijn meening de moeilijkheden dateeren van voor zijn optreden als penning meester, welke functie hij eerst sinds eenige jaren vervult. Naar wij vernemen, bedraagt het tekort 280.000 gulden, terwijl de activa (liquiditsits waarde) op 90.000 gulden worden getaxeerd. LONDEN, 20 Febr. (Havas). De „Daily Mail" en de „Daily Express" kondigen aan, dat Lord Swinton, de vroegere minister van Luchtvaart en van Handel, de eerste Britsche ambassadeur bij de regeering van Franco zal worden. Hij zou deze functie evenwel slechts vervul len gedurende den tijd, welke noodig is om de normale betrekkingen te herstellen. Hij zou vergezeld worden door een sterken staf van financieele en handelsdeskundigen. LIMA, 20 Febr. (Havas). De Peruaansche regeeringstroepen hebben een poging tot een staatsgreep, welke was georganiseerd door den minister van Binnenlandsche Zaken, generaal Antonio Rodriguez, verijdeld. Generaal Rodri guez is in den strijd door den commandant van de regeeringstroepen gedood. Deze mededeeling is verstrakt door den mi nister-president, Ernesto Montagne. Nader wordt nog gemeld, dat generaal Rodri guez misbruik heeft gemaakt van het vertrou wen, dat de president in hem stelde, en met een kleine politiemacht, welke van zijn ministe rie afhankelijk was, gepoogd heeft de wettige regeering omver te werpen. President Benavides, die met drie ministers op vacantie was, is onmiddellijk naar Lima te ruggekeerd. Staande in een open auto reed hij door de voornaamste straten der stad, luide toe gejuicht door de menigte. De opstand heeft zes dooden geëischt, waar onder vier politie-officieren en een burger. Het schijnt dat de opstand is mislukt door het on middellijk krachtdadig opteden van den officier van de wacht van het paleis. Onze Radio-Centrale Sluit U nog vóór Zondag aan. Dat wif zeggen, dat U Zondag Dezen wedstrijd hoort verslaan. HAARLEM TELEF. 10010 Léon Bérard is niet ontevreden over zijn besprekingen met de rechtsche autoritei ten in Spanje. Pierlot poogt een kabinet te vormen van katholieken en socialisten. Maarschalk Badoglio is onverwachts naar Tripolis vertrokken. Nieuwe politieke aanslagen in Sjanghai. Schrijven van het Nederlandsch Episco paat bij den dood van Paus Pius XI. De Katholiek Democratische Partij ont bonden. Verzoeken voor exploitatie van autobus diensten Amsterdam-Den Haag-Rotter dam afgewezen. De Soesoehoenan van Soerakarta over leden. Dr. J. J. Th. Doyer, hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, is overleden. Gezin van drie personen in Cheribon overleden tengevolge van het eten van sprinkhanen. Een c is een t, maar alle thee ii geen THEE! Hoe goed, hoe smake lijk, hoe geurig en opwekkend THEE wel kan zijn, merkt U zoodra U ze zet van een onzer merken! Neemt eens de proef!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1