foto' OTTGERING Zal Roosevelt zijn reis bekorten? Haarlem, 20 Febr. VITRAGES EN OVERGORDIJNEN MAANDAG 20 FEBRUARI 1939 17 M. door tram meegesleurd Het slachtoffer echter niet levens gevaarlijk gewond ,ALBERDINGK THIJM" In Carnavalscostuum STADSSCHOUWBURG Avond ten bate van Maatschap pelijke zorg voor zieken Haarlemsche Postfanfare Haarlemsche Kegel bond Bestaat op 26 April a.s. 40 jaar Houten opslagplaats in brand Concert R. K. Harmonie „Soli Deo Gloria" BURGERLIJKE STAND R.K. Dameszangvereeniging „St. Caecilia" ZANGVEREENIGING ST. CAECILIA REPETITIE Stoornen - Verven POSTJUBILEA OP 1 MAART De heeren Germes en Jansen Programma Radio-Centrale WIELRENNEN „Excelsior" DAMMEN Kwartetwedstrijd R. K. SCHAAKCLUB ST. BAVO Wegens een mogelijke vernieuwing der eischen van de totalitaire staten SNELVERKEER EN ALCOHOL BEVERWIJK AFSCHEIDSFEEST ATHLETIEK NATIONALE VELDLOOPEN TE ROTTERDAM Matige belangstelling ZONDAGMIDDAGCONCERT H. O. V. Solist: Earl Maiman, piano HET EMIGRATIE-VRAAGSTUK BLOEMEND AAL HEEMSTEDE Jeugd.... AGENDA Bioscopen HILLEGOM SANTPOORT ZANDVOORT STAD Hedenmorgen om vijl minuten voor hüif ne gen Is de 9-j*arige C. B„ wonende aan de Klei de Houtstraat op den hoek van de Kampervest en de Kleine Houtbrug onder de tram van de N. Z. H. geraakt en bijna 17 meter meegesleurd. Het jongetje was onder den baanschuiver terecht gekomen, zoodat de tram moest wor den opgevijzeld voor hij bevrijd kon worden. He wagenvoerder had niets gemerkt en werd door het publiek op het ongeval opmerkzaam gemaakt. Het mag een wonder heeten, dat het slacht offertje geen ernstiger verwondingen bekwam dan een gebroken sleutelbeen en een groote hoofdwonde. Het is opgenomen in het St. Elisa- beth-gasthuls. De tram ondervond een kwartier vertraging. Vermoedelijk is het ongeluk ontstaan door dat het kind zonder op te letten den weg over stek. Zondagavond gaf de R. K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" in hotel De Leeuwerik het jaarlijksch Vastenavondfeest voor hare dona teurs. Voor dezen feestavond was een bijzon der uitgebreid programma samengesteld, dat den aanwezigen, die tot de laatste plaats de ver sierde tooneelzaal vulden, enkel en alleen een keuze bood uit den rijk en grappig gesierder. Schotel van carnavaldwaasheden. Het tooneei- Sezelschap heeft meer gegeven dan de geheim zinnige en soms veelbelovende nummers konden doen vermoeden. Zang, muziek, tooneel en dans ■wisselden elkaar steeds af en verzekerden hier door, dat de vroolijke feeststemming geen oogenblik verflauwde. De bekende cabaretzanger Dirk Vreeswijk Verzorgde niet alleen met succes de talrijke Rangnummers, maar wist op een geanimeerde Wijze den avond onder zijn leiding te stellen. Speciaal vermelden wij hier zijn balletopvoe- ring, die door haar feërieke ensceneering en het gracieuze gebarenspel der danseressen een Welverdiend succes geworden is. Elk nummer van dit bonte-avond-programma Was geladen met humor en luim, met spot- en zotternijen, gelanceerd door onverbeterlijke ko- hiieken. En het hoogtepunt van dit carnavalsfestijn Was de intocht van den Prins der Zotheid, die 11 a een groet aan den Haarlemmeroliërs den dansvloer vrij gaf voor de fox-trot of een kruis polka, naar smaak van jong en oud. Herinneringen aan jolijt en geestigheden bullen nog langen tijd de gedachten aan dit 'eest levendig houden. Bij A. T- was 't ook gisterenavond O. K. Er zit ongetwijfeld iets wrangs in, de men- 6r-hen te laten feesten en jubelen ten gunste J'Zn arme zieken, die in de verschillende zieken huizen, als Johannes de Deo, Maria Stichting, °iaconessehuis en St. Elisabeth Gasthuis zijn opgenomen. En juist in dezen tijd nu iedereen hfcn mond vol heeft over plichten en rechten van hen mensch, moest het toch eigenlijk niet noo k's zijn dat op deze wijze de noodige gelden Werden verkregen. Daaraan kan men zien, dat he menschen, over het algemeen, toch heele are Wezens zijn, die een buitengewoon vreemde hpvatting over naastenliefde hebben. Wij ver- rouwen dan ook dat velen, die het hiermede eens zijn, aan de uitnoodiging van de presi dente van de vereeniging „Maatschappelijke zorg '°°r zieken" mevr. L. A. M. v. DijkLieshout Gevolg zullen geven, door een bedrag aan een der benoemde ziekenhuizen over te maken, welk geld han besteed zal worden voor het zoo hoogst nut- .•■?e en menschlievende doel. Aan den anderen "tent hopen we dat zij die met dezen avond o'waardig speculeeren op het liefdadigeegoïsme ah het publiek, een evenredig groot succes heb- ,eh gehad met de opbrengst, als er noodlij dende en hulpbehoevende zieken in ziekenhui- zijn. In dat geval twijfelen we er niet aan, bet is behoudens een gevulde zaal van blijde teenschen, ook een gevulde portemonnaie voor e kas der vereeniging geweest. .Want wat geboden werd, was in alle opzichten t plaatsengeld waard. t pritz Hirsch met zijn ensemble had het testprogramma verzorgd en dat was aan zijn ^Proefde leiding wel toevertrouwd. Een bonte teks voordrachten en zangnummers wis- ^'den elkaar af, er werden „Witzen" ver e'h en populaire operettenschlagers gezongen er was uitstekende muziek en een uitgelate J^teming en onder de pauze kreeg iedereen die ^aar wilde volop de gelegenheid extra in zijn eurs te tasten. Bij hetgeen verder geboden l 6rd, mogen we zeker het optreden van de ®eaafde danseres Yoma Sasburg niet vergeten, den aanwezigen een tweetal van haar dansen terdanste, waarvan ook thans weer de laatste een geestig salonstuk (Durand) een „bis" dwong, dat edelmoedig werd verleend. ^We eindigen met den wensch uit te spreken, jjb dezen keer eens uitzonderingsgewijs „de ddelen door het doel zijn geheiligd" met an- fcn*6 Woorden, dat de stoutste verwachtingen 'eU. eenige honderden procenten zijn overtrof- - En voor zoover dat niet het geval is, - b stroom van nakomende pure giften zal be- dM n dat er nog menschen zijn, die niet mid- cus 'anfare en feestneuzen op het lijdende deel h,r bienschheid attent behoeven te worden ge «baakt. tAat een en ander niets af doet aan de ver- ^östen van en de hulde voor degenen, die op |te wijze aan de menschhelijke zwakheid tege- -gtet kwamen, spreekt vanzelf. Want dat er hard V) b de voorbereidingen was gewerkt, bewees het lte verloop van den avond. V. A. gj Gisteravond werd door de muziekvereeni- ly?8 van p.t.T.-personeel hier ter stede de jaar- e-jtehe uitvoering gegeven in de gemeentelijke Stertzaa!. k'eet verwachtingen hoog gespannen waren °ns uit de enorme opkomst van leden en gj/teteurs. De voorzitter van de muziekvereeni- de heer J- Kalkman, heette allen van harte k°m en vond het ,n bijzonder voorrecht onder S '^ke aanwezigen den directeur, alsmede ad.iunct-directeur, de heeren Pfaff en Smit, begroeten. Spreker dankte voor den steun en hoopte, zoo ver het mo gelijk was, dezen dank te uiten in de verschil lende muziekstukken, welke ten gehoore zouden worden gebracht. De postfanfare, onder leiding van den heer Ph. Vlessing, openc e met den Helder marsch van IJoratio Nicholls, gevolgd door een karakterstuk „Doornroosje's Bruidsvaart". Het orkest speelde op keurige wijze en het trof ons met welk een onhoorbare aandacht de zaal genoot van deze muziek. Zeer succesvol was het optreden van de fa milie Hofmann. Talrijke liedjes uit het bonte le ven, vroolijk, stemmig en waar, afgewisseld door velerlei kwinkslagen, bracht dit ensemble, het geen door de zaal zeer geapprecieerd werd. Vooral de jongere generatie Hofmann, de da mes Jane en Truus, gaven blijk van een bui tengewone muziekkennis. Naast piano, harmonica en vioolinstrumenten, welke beide meisjes keurig bespeelden, bleek mej. Truus een uitstekend xylophoniste te zijn. De nabootsing van verscheidene film-favorie- t enwas aardig; de imitatie „Stan Laurel en Oliver Hardy" was het meest geslaagd. De postfanfare gaf weer haar krachten ten beste, een sloot het programma met den pittigen marsch Le Fringant van Rousseau. Een avond waarop met trots, door ieder kan worden teruggezien. Op 26 April a-s. zal het veertig jaar geleden zijn, dat de Haarlemsche Kegelbond werd op gericht. Het bestuur van den bond wenscht dit feil te herdenken door het houden van een Na tionaal Kegelconcours van 2330 April. Men verwacht een zeer groot aantal inschrij vingen en men meent reeds nu te mogen zeg gen, dat in het gebouw aan de Tempeliersstraat, met zijn negen schitterende banen, de grootste in ons land, deze wedstrijden zeker zullen sla gen. De burgemeester van Haarlem, Mr. J. E. de Vos van Steen wijk, verklaarde zich reeds be reid, het voorzitterschap van een te stichten eere-comité te aanvaarden. Zaterdagavond laat werd de brandweer ge alarmeerd voor een feilen braW in een houten opslagplaats achter de Johan de Breukstraat. Het betrof hier een isolaltie-werkplaats, waarin verschillende groote rollen papier waren onder gebracht. Vermoedelijk is de brand ontstaan, doordat een van deze rollen te dicht bij de kachel stond en vlam vatte. De brand liet zich in het begin vrij ernstig aanzien, daar de vlammen hoog oplaaiden en geen denkbeeldig gevaar opleverden voor de be lendende houten schuren. De brandweer echter tastte het vuur energiek aan, zoodat men het Spoedig meester was. Een bakfiets, die in de schuur stond, kon gered worden. In een gezellig versierde zaal opende de voor zitter, de heer F. Heeremans, den concertavond met een woord van welkom tot allen die „Soli" steunen. „Soli Deo Gloria" liet allereerst hoeren „Le Cadet d'Braband" en een pittigen marsch. Ver volgens de „Ouverture Palmes et Lauriers" van Turine, en de „Martha"-fantasie over motieven uit de opera van Fr, von Flotow. Het beste van den avond was het „Ballet Egyptien" van A. Luigine, in de deelen Allegro non troppo, Alle gretto, Andante sostenuto, Andante espressivo. Tot slot werd de Ouverture Fantastique van Go- vaert en Marsch-Finale gespeeld. De heer Jan Groot, de tegenwoordige dirigent van „Soli", had dezen avond wel eer van zijn hard wer ken, want hij werd na elk nummer luide toe gejuicht. De humorist Leo Peelen verzorgde het verdere deel van den avond, die werd besloten met een gezellig samenzijn. Geboren: 16 Febr. E. M. v. HolkSchavema- ker, z. 19 Febr. C. J. VosseSteffens, z. 18 Febr. A. MolenkampSebrechts, z. 17 Febr. A. L. H.. BraafhartNiemeier, d. 20 Febr. A. M. H. SmitsSmeets, d. 17 Febr. J. WassinkCobe- lens, d. 16 Febr. C. A. MüllerBergacker, z. 19 Febr. J. S. de Boerde Weerd, d. 20 Febr. P. A. KloesMühlhauser, d. 17 Febr. N. Gerrit senWesthof, d. 20 Febr. J. M. SwinkelsWes- terveld, d. 20 Febr. G. G. VluttersSchas- foort, z. Overleden: 18 Febr. E. J. H. v. Milligen, 31 j„ Rijksstraatweg. 18 Febr. H. M. Nuis, 72 j., Spoorwegstraat. 19 Febr. S. de VriesTeitsma, 54 j„ Houtmarkt. 18 Febr. W. A. Smit—Bakker, 66 j., Kinderhuisvest. 19 Febr. M. Ploegerden Held, 67 j„ A. L. Dyserinckstraat. 19 Febr. W. Stolvoort, 77 j., Zonnesteeg. 17 Febr. J. Wijd- oogen, 78 j., Herculesstraat. 17 Febr. M. Bakker Kalis, 78 j., Engelszstraat. 19 Febr. M. M. Brons Brugman, 34 j., Kamperlaan. 17 Febr. G. M. L. de Graaff, 69 j., Iordensstraat. 18 Febr/ C. M. den Hartog—Westra, 41 j., Djambistraat. 19 Febr. H. Klijn, 17 j., Gen. de la Reijstraat. 19 Fe.br. M. Veenv. d. veldt, 70 j., Kenaupark 19 Febr. A. May, 46 j., Ripperdapark. 18 Febr. J. W„ 14 mnd., 2. v. J. Troost, Rustenburgerlaan. In de vorige week opgerichte R. K. Dames- Zangwcreeniging is besloten, dat aanmelding van nieuwe leden en de repetitie Donderdags- avonds gehouden zal worden. Daarin is heden verandering gekomen en zullen de repetities plaats vinden Woensdagsavonds 8 uur in het ge bouw St. Bavo; tevens is er dan gelegenheid voor R.K. Dames zich als lid te laten inschrij ven. Dus Woensdagavond 22 Februari de eerste repetitie. Zie ook advertentie in dit blad. I AFDEELING DAMES en AANMELDING LEDEN NIET DON DERDAG, maar WOENSDAG 32 FEBR. 8 uur 's avonds in Gebouw- SINT BAVO. HET BESTUUR Telef. 10771 11561 Op 1 Maart a.s. zal de heer P. M. Germes, Eerkenstraat 58., assistent bij P.T.T., 25 jaar bij bedrijf in dienst zijn. De heer Germes is tevens directeur van her Postaal Mannenkoor. Tegelijk viert de heer J. A. Jansen, Oranje straat 8, zijn zilveren jubileum als besteller bij de Post. Beiden jubilarissen zal het zeker niet aan belangstelling ontbreken. Dinsdag 21 Februari Programma 1: Jaarsveld. Programma 2: Hilversum I en II. Programma 3: 8.00 Keulen, 9.20 Parijs Radio, 9.30 Radio PTT Nord, 11.20 Parijs Radio, 12.25 Brussel Ned., 2.20 Motala of Diversen, 2.40 Radio PTT Nord, 3.20 Keulen 5.20 Brussel Ned., 6.30 Keulen, 7.20 Brussel Ned., 7.50 Straatsburg, 8.20 Rome (Deutschlandsender). Programma 4: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diver sen, 10.35 Londen Reg., 12.50 Droitwich, 2.20 Londen Reg., 3.20 Droitwich, 3.45 Londen Reg., 4.15 Droitwich, 6.40 Londen Reg., 7.00 Droitwich, 7.50 Scottish Reg., 9.20 Droitwich. Programma 5 8.007.00 Diversen, 7.008.00 Gramofoonplatcn (opera en operette). Bovengenoemde vereeniging hield haar 3den wedstrijd voor de winter-competitie op den weg. De uitslagen werden na verschillende mooie eindpunten als volgt: A-kl. 25 K.M.: 1 J. Smit 5 pnt.; 2 R. Taverne 4 pnt.; 3 J. Banken 3 pnt.; 4 J. Walijren 2 pnt.; 5 H. v. Es 1 pnt.; 6 J. Jas 1 pnt.; H. Jansen pech. Tijd was 44 min. 20 sec. B-kl. 25 K.M.: 1 K. Verbeek 5 pnt:.; 2 B. Kleinhout 4 pnt.; 3 B. Boersma 3 pnt.; 4 H. v. Dijk 2 pnt.; 5 Schelf out 1 pnt.; Fr. Jansen Baak; B. Fennes v. Dokkum hadden pech. Tijd 48 min. 30 sec. C-kl. 24 K.M.: 1 G. v. Dijk 5 pnt.; 2 C. Boersma; 3 M. Taverne. Boudewijn lekken band. Tijd 51 min. 25 sec. Voor den kwartetwedstrijd, uitgeschreven door den districtsbond Noordholland van den Nederlandschen Dambond ter viering .van het 2e lustrum van den districtsbond, speelde een kwartet van de damclub Haarlem tegen een kwartet van de damclub E.M.S. uit Bennebroek. De uitslag werd 44. Door dit resultaat komen beide kwartetten in de volgende ronde. Voor de onderlinge competitie werden de volgende partijen gespeeld: le klasse: W. de BoerL. Stevens 01 C. Bottelier—K. Koedooder 10 L. SchreursC. Weber 10 F. FictoorM. Goedemans afgbr. N. Bottelier—K. Koedooder 0—1 M. GoedemansC. Weber 10 F. FictoorL. v. Kessel T. FictoorC. Bottelier 01 L. SchreursW. de Boer 01 2e klasse: P. de HaasJ. P. v. der Meer 0—1 J. Hazert—J. Vogels 1—0 L. Stuifbergen—P. Castenmiller 1—0 B. v. der Meer—J. Meijer 1—0 L. StuifbergenG. Mathot 10 L. Hartog—B. v. der Meer 0—1 H. LiftsG. Mathot 10 W. BoslandH. Lips 1—0 J. Meijer—L. Stuifbergen 0—1 Th. Schroote—W. Bosland 01 NEW YORK, 18 Febr. (Reuter). Officieel wordt, volgens een bericht van Associated Press uit Key West (Florida) medegedeeld, dat het mogelijk is, dat president Roosevelt zijn afwe zigheid uit Washington zal bekorten in verband met de laatste berichten, welke hem bereikt hebben over de ontwikkeling der gebeurtenissen in het buitenland. „Het verluidt, aldus Associated Press, dat inlichtingen, die Roosevelt sedert zijn ver trek uit Washington heeft ontvangen, be trekking hebben op een mogelijke vernieu wing der eischcn van de totalitaire staten in de naaste toekomst. Aan deze eischen zou waarschijnlijk kracht worden bijgezet door gebruik te maken van de vrees voor aanvallen, in plaats van door gebruik te maken van de normale diplomatieke ka nalen. Rooseveit heeft op een desbetreffende vraag gezegd, niet den juisten datum te kunnen op geven voor zijn terugkeer van zijn kruistocht wegens den „verwarden internationalen toe stand".. Hij gaf te kennen, dat het mogelijk zou zijn, dat hij vóór 3 of 4 Maart zou terugkeeren. De juiste aard der berichten wordt niet ont huld, doch het verluidt dat deze ontwikkeling eerder een mogelijkheid dan een waarschijnlijk heid is. Zaterdagavond is op den Driebergschen weg nabij de Bunzinglaan te Zeist een zeer ernstig ongeluk gebeurd, dat vermoedelijk moet wor den toegeschreven aan dronkenschap van een autobestuurder. Een te Doorn thuisbehoorende auto reed in snelle vaart in de richting van deze plaats. De bestuurder haalde nabij de Bunsinglaan een melkkar in. Deze kar werd aangereden. De voer man sloeg eraf, gelukkig aan de zijde, waar de auto niet passeerde, zoodat hij met den schrik vrij kwam. Zijn wagen werd echter ver splinterd. Waarschijnlijk is bij deze aanrijding het portier van den gesloten personenauto los of open geraakt. Even verder moest een groen- tenwagen voorbij gereden worden. Deze wagen werd geschampt, doch hierbij sloeg de met gezel van den autobestuurder uit den auto en was op slag dood. Zwaar verminkt werd de ongelukkige nabij den groentenwagen gevon den. De auto jakkerde inmiddels in de richting van Doorn voort. De bestuurder, die bekend is, werd later op den avond in zwaar beschonken toestand te Doom gesignaleerd. De auto kon bereids in beslag worden genomen. Het slacht offer is de gewezen caféhouder van het thee huis „Rhijnauwen", de heer van D. De arrestatie van den autobestuurder wordt verwacht. Bestuur en studenten van de Bisschoppelijke kweekschool te Beverwijk hebben dezer dagen officieel afscheid genomen van de leeraars, de heeren P. J. J. Haanen, B. J. v. d. Peet. A. N. H. de Jongh en B. M. de Vet, die onlangs hun ambt hebben neergelegd. Het was een afscheidsfeest, dat buitengewoon geslaagd genoemd mag worden. De scheidende leeraren werden in het gebouw der kweekschool ontvangen door den regent, den zeereerw. heer Heijnen, die het begroetingswoord sprak. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de bestuursleden van de Vereeniging tot bevor dering van Kath. Bijz. Onderwijs, de zeereerw. pater drs. N. Th. Vlaar O.E.S.A., directeur van hc-t R.K. Lyceum te Haarlem, mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, te Haarlem, de hoogeerw. heer P. J. Simons, deken van Beverwijk en de zeereerw. heer rector Paulussen. Nadat het kweekelingenkoor .het „Bundeslied" had gezongen, hield pater Vlaar een afscheids rede, waarbij de heer Verwenken, directeur van de kweekschool, zich aansloot. Met groote waardeering werd in herinnering geöracht de arbeid, welke de scheidende leeraren geourende zoovele jaren aan de opleiding van de onderwijzers hadden ten koste gelegd. Zoo kon de heer Haanen op een ambtsperiode van ruim veertig jaar terugzien, terwijl voorts gememo reerd werd hoe de heer De Jongh reeds op 19- jarigen leeftijd als leeraar aan de school ver bonden werd. Namens de leerlingen sprak de heer Jo van Muijen een afscheidswoord. De toespraken werden afgewisseld door gees tige voordrachten, declamaties en zang onder leiding van den heer Olivian Koop. Verder wer den onder regie van den heer Demmers, enkele tooneelspelen opgevoerd, welke, ook uit artistiek oogpunt, een succes" waren. Geestig en bijzonder geslaagd waren ook de gedichten van den heer Gessel, waarin de schei dende leeraren werden gekarakteriseerd. Het was een mooi programma, dat aan dezen 'scheidsavond een bijzonder cachet verleende. Voor hen, die van zeer nabij de ontwikkeling van de R.K. Athletiekbeweging in den lande volgen, was de belangstelling voor de nationale veldlcopen te Rotterdam bepaald teleurstellend. In de cracksklasse hadden slechts drie deelne mers ingeschreven, terwijl van de vijf nieuwe lingen er twee niet opkwamen. Vanzelfsprekend zal deze geringe animo de organiseerende ver eeniging ALO de lust ontnemen om in de toe komst nogmaals als gastheer op te treden voor de athletiekbonden uit het Bisdom Haarlem en Breda, waarvoor Rotterdam nochtans een bij uitstek geschikte plaats genoemd moet worden. De uitslagen luidden als volgt. Junioren (pl.m. 1000 M.)1. H. Pörtzgen, ALO, Rotterdam, 7 min. 41.4 sec. Propagandaklasse (pl.m. 1600 M.)1. S. Doo- se. ALO, Rotterdam 7 min. 4.9 sec., 2. F. Blij - aenstein. ALO, Rotterdam 7 min. 45.5 sec., 3. G. Schaap, ALO, Rotterdam 7 min. 56 sec. Nieuwelingen (pl.m. 3000 M.): 1. J. v. Riet, ALO, Rotterdam, 13 min. 56.9 sec., 2. P. Schreu- der, ALO Rotterdam; 3. P. Schweinsberg, ALO, Rotterdam. Cracks (pl.m. 3000 M.) 1. J. van Rooden, Do- cos, Leiden 13 min. 19.2 sec., 2. A. Kluijskens, Jong Leven, Amsterdam, 13 min. 28 sec., 3. M. va.n Steenbergen, Docos, Leiden. De unaniem uitstekende pers, welke den gast- dirigent Toon Verhey na het H. O .V.-concert van 1.1 Woensdag ten deel viel, en de enthou siaste besprekingen, welke muziekminnend Haarlem noodden tot een bezoek aan dit Zon dagmiddagconcert, hadden klaarblijkelijk hun uitwerking niet gemist. Een zoo goed kis uitverkochte zaal toch luisterde van de eerste tot de laatste minuut geboeid naar de sterk muzikale en vitale in terpretatie door een als het ware verjongd ensemble, dat de nieuwe leider in slechts en kele repetities van ons Haarlemsche orkest had weten te maken. Wat ons reeds Woensdag der vorige week als een onverwachte openba ring overkwam, werd dezen Zondagmiddag be vestigd. Want, hetgeen deze geboren muzikant, in den besten zin van het woord, met het en semble ook dezen middag weer bereikte, met het toch ernstige, en aan het muzikale bevat tingsvermogen der toehoorders waarlijk' geen geringe eischen stellend programma: de Derde Symphonie van Bruckner, voorafgegaan door de prachtige suite voor strijkorkest van Leos Jannacek, en het brillante concert voor piano en orkest in Es gr. t. van Frans Liszt, het was waarlijk buitengewoon frappant, we zouden zeggen, voor wie overtuigd wilde worden, over tuigend en beslissend. Toon Verhey bespeelde ook dezen middag 't orkest als een orgel, dat gehoorzaamde aan al zijn wenken, dat een zeldzame oenheid in af werking bereikte, als we nog zelden hoorden. Het was, zoo mogelijk, nog volmaakter dan Woensdagavond. In de suite voor strijkorkest van Janacek, met de rhythmisch sterk uiteen- loopende deelen, merkten we een zeldzame doorzichtigheid op van klank en lijn, en fraai uitgewogen dynamische schakeeringen van het teerste licht tot het sterkste klankeffect. Ook dit werk werd weer geheel uit het hoofd gedi rigeerd, doch de H. O. V:-musici weten dat zs op den dirigent kunnen bouwen, zoodat alles rustig klinkt, beheerscht en geweten. In het bij uitstek romantische piano-concert van Liszt had de Engelsche pianist Earl Mai man ten volle gelegenheid zijn sterk muzikaal temperament uit te leven. In prachtig sluiten de samenwerking met het orkest bracht hij ons van dit afwisselend lyrisch en hartstoch telijke werk, met zijn opvallend capricieus scherzandothema, (.triangel-klanken), met zijn thematische herhalingen en eigenaardige in- strumentatiegroepeering, een boven allen lof verheven verklanking, van ongekend dynamis me, gepaard met een welhaast vlekkeloo^e techniek. Hier past geen detailcritiek, en kun nen we slechts dankbaar gewagen van de bui tengewone geestdrift, waarmee de toehoorders van hun opgetogenheid blijk gaven, niet al leen jegens den solist, maar ook jegens den gastdirigent en het orkest. Wat zullen we verder nog zeggen van de waarlijk grandioze verklanking, welke Toon Verhey met het uitstekend reageerend orkest gaf van Bruckners fraaie partituur, waarvan iedere nadere analyse den totaalindruk slechts zou kunnen verzwakken? Elk der vier deelen werd tot- een monument van klank en rhythme, opgebouwd met een stijlbegrip en een muzikaliteit, treffend van beheersching tot in de kleinste bijzonderheden en onderdeelen. Evenals vorige week had de kunstenaar een langdurige ovatie in ontvangst te nemen. We hebben het nog zelden meegemaakt, dat aan het slot van een dergelijk concert de dirigent tot viermaal werd teruggeroepen, terwijl hem nog bloemen werden geoffreerd. Welverdiend liet Toon Verhey het orkest, dat zich van zijn zware taak met zooveel toe wijding had gekweten, deelen in de hem ge brachte hulde. Zooveel is zeker, dat, wanneer het publiek van dezen middag in de dirigenten-benoeming een woordje mee te spreken zou hebben gehad, het niet twijfelachtig zou zijn geweest, naar welke zijde de balansnaald zou zijn overgesla gen. En zonder vooruit te willen loopen op eenigerlei beslissing, mogen we wel besluiten met de overtuiging, dat we een der ernstigste eandidaten voor de zoo belangrijke functie van leider onzer Haarlemsche Orkestvereeniging dezen Zondagmiddag en vorige week Woens dagavond aan den lessenaar hebben gezien. In opdracht van de onlangs gehouden ver gadering heeft het bestuur van de afdeeling Be verwijk I van de R.K. Staatspartij aan de katho lieke kamerfractie een schrijven gezonden van den volgenden inhoud: I. Ter vergadering werd een motie aange nomen, die niet enkel is een verstandelijke uit spraak omtrent het regeeringsbeleid, maar vooral wil zijn: een kreet om hulp in den ver- sclirikkelijken nood, die hier in den omtrek ge leden wordt. We zijn overtuigd, dat we u geen nieuw geluid duen hooren, maar misschien kunt u den her haalden roep om hulp aanwenden ter overtui ging, waar het noodig is en tevens als pjikkel tot activiteit. De motie luidt: „De vergadering met blijdschap constateeren- de, dat de regeering krachtige maatregelen ter bestrijding \an de werkloosheid en hare ge volgen wenscht te nemen, overtuigd, dat de voorgestelde maatregelen ons echter niet het verloren afzetgebied in het bui tenland zullen teruggeven, noch in het binnen land een voldoende werkgelegenheid zullen scheppen. spreekt den ernstigen wensch uit, dat de aan gekondigde maatregelen op het gebied van orde ning en werkverruiming met voortvarendheid ziulen worden doorgevoerd, maar dat daarnaast het vraagstuk der emigratie grondig zal worden onderzocht en onverwijld aan de orde zal wor den gesteld." Toelichting. Het verloren afzetgebied zullen we slechts voor een klein deel kunnen herwinnen: wie in eigen behoeften hebben leeren voorzien, zullen dat blijven doen. De extra-pogingen tof het schep pen van werkgelegenheid kunnen slechts tijde lijk resultaat hebben. En over eenigen tijd loopt ons bevolkingscijfer naar de tien millioen. Laat men daarom zeker voor arbeid zorgen, al is het slechts voor enkele jaren, laat men nog meer zorgen voor ordening, die hetgeen de arbeid oplevert, aanwendt tot een menschwaardig be staan voor allen. Maar laat men op grond van de toestanden en met het oog op de toekomst ook zoeken naar middelen om onzen menschen desnoods in den vreemde te verschaffen, wat zij hier niet kunnen vinden. II vergadering droeg het bestuur tevens op, uwe aandacht te vestigen op de volgende feiten a) Bp ziekte, ook slechts van enkele dagen, wordt de steuntrekker meteen armlastige, wat voor veien grievend ep voor een richtig beheer waarschijnlijk niet noodzakelijk is. b) Het ontbreken van een huwelijkstoelage ean de werkloozen (voor hun huwelijk reeds werkloos) werkt de onzedelijkheid en ook het N. Malthusianisme in de hand, doordat zij, die vólgens leeftijd en omstandigheden moesten trouwen, dit niet kunnen. c) Nog steeds blijft het groote gezin om hulp vragen, al is men dankbaar voor hetgeen reeds werd gedaan. Die hulp wordt gevraagd, ook op gronden, in punt b genoemd. Filmavond. Hoewel het oorspronkelijk in de bedoeling lag van de tooneelclub St. Genesius Zondag 19 Februari een cabaretavond met daar na een gezellig samenzijn te geven, een avond, waarvan de Bloemendaalsche parochianen reeds de grootste verwachting hadden, is het door omstandigheden onmogelijk gebleken dezen avond te doen plaats vinden. Het is daarom te danken aan het initiatief van den eerw. kapelaan Henning, dat toch niet allen behoefden te worden teleur gesteld en er gisterenavond in de Campagna te Bloemendaal een filmavond gegeven werd. Als hoofdnummer werd vertoond een mooie en spannende cowboyfilm, getiteld: „De wees uit het Verre Westen". Het thema, voor deze celluloidband gekozen, is er weer "een dat ons denken doet aan de graag gelezen romans uit de Far West. Het actievolle spel, opgenomen in de bekoorlijke prairievelden, die toch eiken keer opnieuw door hun charme trekken, verschafte de aanwezige 'n genotvollen avond, daar 't hier buiten revolverknallen en spannende strijdmo- menten ook aan een happy end niet ontbrak. Vooral de wonderlijke natuurtafereelen, die er rijkelijk in verwerkt waren, verhoogden 't effect van deze film. Tot slot nog een komisch filmpje. Jaarfeest R. K. Bouwvakarbeidersbond. Zondagavond hield de R. K. Bouwvakarbeiders bond „St. Joseph" zijn feestavond. De groote zaal van het R. K. Vereenigingsgebouw was tot in de uiterste hoeken bezet met leden en hun dames. Mede waren aanwezig het bestuur van den R. K. Volksbond en de besturen van diverse zusterorganisaties. Dank zij het werk van het Haarlemsche Ca baret- en Revuegezelschap onder leiding van den heer v. Delden, dat opvoerde de revue „Ge niet van het volle leven", is deze avond meer dan geslaagd. Het geheel was een bonte afwisse ling van zang, muziek, dans en humor. Voor het laatste droegen het duo Leo v, Norden en Henk is natuurlijke schoonheid, want wat zou een man meer kunnen boeien dan de draagster van een jeugdig zachte huid? Die te behouden of te krijgen wil zeggen de natuurlijke zelfver nieuwing herkrijgen. Het middel daartoe is Sulfoderm-poeder, dat zoodoende tevens het middel is ter bestrijding van foutjes m de huid. Verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. Gebouw St. Bavo: Haarlems Zanggenot. 3 uur; Gecombineerde Kleermakers, 8 uur; R. K. Eevolkingsbureau, 8 uur: „De Narcis", feestver- gadering, 2 uur Stadsschouwburg: Ria Pocke „Voor de Kunst", 8 uur. Domt Zand voorterpad, Overveen: Comité v. Katholiek Overveen: „De zeven wonderen van Zuid-Afrika". Seminarie Hageveld, Heemstede: Shake speare's „Julius Caesar", half zes. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. H. B. S.. Santpoorterplein: Ned. Nat. Hist. Ver., 8.15 uur. Kunstzaal Leffeiaar: Expositie 105 uur. Hotel Royal, Stationsplein: Alf. Donders, „Spreken in het openbaar", 8.30 uur. Hotel Royal, Stationsplein: Lezing over ..Spre ken in het openbaar", door den heer A. Don der, half negen. Rembrandt: „De Zusters", 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema: „Spoorwegpiraten" en „Meer dan secretaresse", 2 en 8.15 uur. Luxor: ..Marie Antoinette", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals; „De fatale nacht", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Veerman Maria", 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Smal zorg. Zij zijn op dit gebied geen vreem delingen. Lach iederen dag, dat was hun parool, en voor dezen avond hebben zij de zaal doen daveren. Een goede tegenspeelster was mej. Nelly van der Veldt, die in het succes deelde. Zeer goed waren ook een achttal girls, onmis- maar als aanvulling. De dans was zeer goed in gestudeerd, terwijl de kleeding tip-top in orde was. Henk v. d. Berg gaf eenige zangnummers ten beste, die zeer in den smaak vielen. Na de pauze werd een show uitgevoerd, be staande uit zang, dans en muziek, het laatste verzorgd door „De Maranucci's". Afwisselend trad hierbij ook het heele gezelschap op. en vooral met „Lach iederen dag" hadden vooral Henk en Leo een daverend applaus te accep teeren. Het was al bijna 12 uur toen het slotlied „Met muziek door het leven" door de zaal klonk en de voorzitter was zeker de tolk van alle aan wezigen, toen hij den heer v. Delden met zijn gezelschap een „tot weerziens" toeriep. De Vastenmeditaties. In de St. Martinus- parochie zullen de meditaties dit jaar worden gehouden door den weleerw. heer kapelaan P. J. Bottelier en wel des Zondagsavonds om 7 uur. In de St. Josephsparochie zal Prof. Haring de meditaties houden eveneens om 7 uur des Zon dagsavonds. R.K.S.V. Concordia. De Concordianen boer den niet slecht, uit 5 wedstrijden 8 pnt. is alles zins voldoende. De beste prestatie was van ons eerste, dat met een 3-tal invallers een 54-zege uit het vuur sleepte. De Bavo-menschen mo gen wanneer ze van huis zijn eens een slippertje maken, op eigen grond zijn ze voor eiken 2de klasser een zware tegenstander. De reserves mogen nog meer gehandicapt zijn, een excuus is het niet om tegen K.R.V. in de dubbele cijfers te komen (012). Voor de inter val werd echter nog aardig partij gegeven en leek het er niet op dat het zoo'n doelpunten- lawine zou worden. Het derde deed beter werk en nam revanche op de draw waarmee het indertijd genoegen moest jiemen en klopte nu de Bennebroekers met 42. De jongsten deden wat van hen verwacht werd en hielden de punten op Hillegom. Jun. A wonnen met 81 van ADSS en de B's met 50 van NAS. Bridgeclub „Santpoort". Ter gelegenheid van haar eerste lustrum houdt genoemde bridge club een open drive op 5 Maart in Hotel „Vel- serend", tegenover de Ruïne van Brederode. Opgaven tot Donderdag 2 Maart aan het secre tariaat Schaepmanlaan 19, Santpoort. R. K. Staatspartij Santpoort (St.). Woens dagavond zal er een belangrijke ledenvergade ring in het Stationskoffiehuis gehouden worden. De agenda bevat o. m. jaarverslagen van secre taris en penningmeester en de voorloopige can- didaatstelling voor de gemeenteraadsverkiezing 1939. Voorloopige eandidaten kunnen voor of tijdens de vergadering worden ingediend. Jaarvergadering R.K.S.P. De afdeeling Zandvoort van de R.K.S.P. houdt op Vrijdag 24 Februari een vergadering, waarin de candi- daatstelling zal plaats vinden voor den raad. T.Z.B.-uitslagen De R.K. voetbalvereeni- ging The Zandvoort Boys had Zondag een zeer goeden dag. Alle drie de elftallen wisten een, overwinning te behalen. Het eerste elftal speelde uit tegen D.S.S II en wist met een 60-zege naar huis te gaan. Het tweede elf tal speelde op het veld aan de Zandvoortsche- laan tegen I.E.V. en won met 32, terwijl de junioren uitspeelden tegen die van Alliance en met een 62-overwinning thuis kwamen. Feestavond Zondagavond hadden de sport- junioren een feestavond, waarbij de St. Jo- sephsgezellen waren uitgenoodigd, die daar door meteen hun vastenavond konden vieren. De directeur van beide organisaties, kapelaan J. A. M. ten Hengel, opende deze prettig ver- loopen bijeenkomst, waar enkele bestuursleden en de voorzitter van T.Z.B. bij tegenwoordig waren. Een gedeelte van dezen goed geslaagden avond werd besteed aan het vertonen van licht beelden over de bergsport, terwijl het actueele gevonden werd in het vertoonen van lantaarn plaatjes over het Vaticaan. Kapelaan\ ten Hen gel gaf hierbij een uiteenzetting van de paus keuze. waarnaar met groote belangstelling werd geluisterd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5