SCHUDT UW IEVER WAKKER We luisteren naar... FINANCIEN NORTH STATE WORTH CTATE Geen concessies Fijn, dat je om hebt gedacht! HET NIEUWE DIESEL- MATERIAAL Dagfilm W ater standen MAANDAG 20 FEBRUARI 1939 Goedkeuring voor enkele kleine trajecten U VpELT ZICH DOOR VERKOUDHEID^ ELLENDIG Nieuwe burgemeester van Bussum Dogkar door trein gegrepen Vier dooden en twee zwaar gewonden VERGIFTIGD DOOR ETEN VAN SPRINKHANEN TURNEN DE K.N.G.V.-KAMPIOEN- SCHAPPEN TE LEEUWARDEN Prinselijk gezin naar Zwitserland H. Af. de Koningin bracht af scheidsbezoek op Soestdijk Slang van gaskachel losgeraakt 80-jarige vrouw door verstikking gedood T wintig-minuten-dienst A' dam—Utrecht v.v. Verdubbeling van het aantal electrische treinen Oude man door tram aangereden BRAZILIANEN MOETEN ZICH AANMELDEN Lijdensmeditaties voor den K. R. O. Dit jaar door pater G. Lohuis O.F.M. vanuit de kerk te Kortenhoef Auto in kanaal gereden Bestuurder verdronken DR. J. DOYER OVERLEDEN Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid NIEUWE INTENDANT Aan de paleizen te Amsterdam en Den Haag REISBUREAUX STAALT UW GEEST FRANSCHE RIVIÈRA Talrijke economische en technische verbeteringen Waarom Diesels? Dinsdag 21 Februari Exterieur MARKTEN g o'oo o.oo O.ol Verzoeken voor autobusdiensten AmsterdamDen Haag Rotterdam afgewezen De commissie-vervoervergunningen, welke Volgens art. 6 van het R.A.P. (reglement auto vervoer personen) beslist over het verleenen van concessies aan exploitanten van autobusdien- ten, heeft een groot aantal aanvragen om autobusdiensten te exploiteeren over de trajec ten AmsterdamDen HaagRotterdam en en kele andere trajecten afgewezen. De aanvragers waren: N.V. Algemeene Transport Onderneming (A- T.O.) te Utrecht, voor het traject 's-Graven- fcageAmsterdam. N.V. Autobusonderneming te Aalsmeer, voor de trajecten AmsterdamRotterdam en Am sterdam—Leiden. N.V. gemengd bedrijf Haagsche Tramweg Maatschappij (H.T.M.), voor het traject 's-Gra- venhageAmsterdam. N.V. Haarlemsche Brockwaybus Maatschappij, te Heemstede, voor de trajecten Amsterdam 's-Gravenhage en AmsterdamRotterdam. N.V. Sommeling's Automobielbedrijf te 's-Gra venhage, voor de trajecten RotterdamAm sterdam en 's-Gravenhage—Amsterdam (beide laatstgenoemde aanvragen uitsluitend tot het vervoer van financieel minder draagkrachtige personen) N.V. Autoverhuurcentrale, te Amsterdam, voor het traject Amsterdam's-Gravenhage. N.V. Motoromnibusdiensten gemeente Hilver sum, voor de trajecten BussumAmsterdam, AmsterdamMuiderberg, Blaricum en Hilver sum over Laren en Blaricum en Bussum over Huizen. N.V. Autobusonderneming „Oostenrijk", te Diemen, voor de trajecten WeespBussum en AmsterdamDuivendrechtOuderkerk, Autobusonderneming „AmsterdamHilversum" te Amsterdam, voor het traject Amsterdam— BussumHilversum. A.M.E.X., „de Gooi-Express", N.V. in oprich ting, te Amsterdam, voor de trajecten Amster dam—Bussum—Hilversum, Amsterdam—Weesp— Hilversum. AmsterdamLarenHilversum, Hak- kelaarsbrugMuiderberg. Naarden—Huizen- Laren, HilversumBaarn en AmsterdamVel- senDriehuis. M. van Poelgeest, N.V.. te Amsterdam, voor het traject AmstelveenUithoorn. H. Willemse, te Bussum, voor het traject HilversumBussumAmsterdam. Wel verleend zijn de volgende aanvragen: Van de N.V. 's-Gravelandsche Tramwegmaat schappij, te Hilversum, voor het traject Bussum- 's-Graveland. Van M. van Poelgeest N.V., te Amstelveen voor het traject OuderkerkAmsterdam, onder uitsluiting van locaalvervoer binnen de ge meente Amsterdam. tijd dus voor Potter's Linia Tabletjes. Ten minste, wanneerU niet de kans wilt loopen doorloopend verkou den te zijn. Eén enkel tabletje in den mond is al voldoende. Zorgt,dat U steeds een doosje Potter's Linio bij U Hebt. Het zuivert den mond en verfrischt den adem. Bij alle Apoth.en Drog. Inhoud meer dan 250 st. De heer Af. Fernhout te Middel burg benoemd Bij K.B. is met ingang van 15 Maart 1939 be noemd tot burgemeester der gemeente Bussum: M. Fernhout, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Middelburg. SEMARANG, 20 Febr. (Aneta) Zondag is te Rembang op een spoorwegovergang een dog- kar door een trein gegrepen. De koetsier en 'n Chineesche jongen werden op slag gedood. Een inzittende baboe en een Chineesch kind zijn tijdens het vervoer overleden. Twee andere in zittende Chineesche kinderen werden ernstig gewond. TJILEDOEK, 20 Febr. (Aneta) Een vader, moeder en zoon te Sindanglaoet, in Cheribon, zijn Zaterdagnacht overleden ten gevolge van het eten van een soort sprinkhanen. De dieren waren onbekend voor den arts uit Semarang, die een onderzoek instelde. Onder groote belangstelling zijn Zondag te Leeuwarden de turnkampioenschappen van 't K N. G. V. gehouden. De uitslagen luiden: Hoogstgeplaatste 12 heeren, die hierdoor het Nederlandsche heerenkeurcorps vormen: 1. J. Molenaar (Hercules N.-Scharwoude) 95'A punt. 2. J. van .Genderen, (Hollandia Vlaardingen) 94% punt. 3. J. de Keizer, (Volharding Goes) 84 A punt. 4. W. Verhoekx, (Arnoldi Rotter dam) 93 'A punt. 5. G. Linde, (Hercules Henge lo) 93 punt. 6. F. D. Schonk, (Arnoldi Rotter dam) 9014 punt. 7. J. Aalten, (V. T. V. Vlissin- gen) 89 '4 punt. 8. F. H. de Waal, (Dónar Den Haag) 88 'A punt. 9. G. Ens, (Hercules Noord - Scharwoude) 8814 punt. 10. A. Bagijn, (Victo ria Rotterdam) 88 punt. 11. A. Linde, (Hercu les Hengelo) 87 A punt. 12. G. B. Schlosser (.Hercules Enschede) 87 punt. Dameskeurcorps: 1. N. Feeman, (V. T. V. Vlissingen) 129 punt. 2. A. Paezens (D. O. S. Amsterdam) 122 punt. 3. G. Snooy, (Wierin- gen te Wieringen) 118 punten. 4. B. Hoekstra, (Quick Huizum) 117% pnt. 5. M. Pieters, (D.O. S. Amsterdam) IVl'A Pnt- 6. W. Rietveld-Wol zak (D.OJS. Amsterdam) 112)4 pnt. 7. G. Las- schuit. (Donar Den Haag) 110 pnt. 8. J. M. Fieseler. (D.O.S. Amsterdam) 109 pnt. 9. C. Fruis-Epema (Quick Huizum) 107% pnt. 10. C. Ochs, (Maas Rotterdam) 106% pnt. 11. L. Franke, (Bato Amsterdam) 105 pnt. 12. A. Markx, (Bato Amsterdam) 102 pnt. Hedenmiddag te één uur is, naar we verne men, het prinselijk gezin naar Zwitserland ver trokken. Zondagmiddag te vier uur arriveerde H. M. de Koningin te Soestdijk, tot het brengen van een afscheidsbezoek. Hedenmorgen om kwart over negen uur, toen een schilder bezig was aan den gevel der wo ning van de alleenwonende tachtigjarige me vrouw D. aan de Loo'dsgracht te D Helder, zag hij de bewoonster in een ongewone houding op een stoel liggen. Hij vermoedde iets ernstigs en waarschuwde terstond dr. v. d. Most, die spoedig verscheen en den dood tengevolge van gasverstikking consta teerde. Bij nader onderzoek bleek, dat de slang van een gaskachel was losgeraakt. Naar onlartgs bekend werd, zouden de N. S. overwegen om het aantal treinen, voornamelijk op het Middennet, met den a.s. zomer uit te breiden. Er zou dan een halfuursdienst komen. Dit zou dus beteekenen verdubbeling van het aantal electrische treinen en voor Utrecht, dat het middelpunt van het Middennet is, een ver meerdering van bijna 80 treinen. Thans loopen tusschen Utrecht en Amsterdam 84 reizigerstreinen, n.l. 42 in elke richting. Hier bij zijn voor elke richting 19 electrische. Zou het aantal van deze treinen dus worden ver dubbeld, dan zou er dus 61 maal (heer zijn de D- en stoptreinen medegerekend) gelegen heid zijn per spoor van Utrecht naar Amster dam en evenzoovele malen gelegenheid om van Amsterdam naar Utrecht te gaan, hetgeen dus neerkomt op ongeveer één trein per twintig minuten. Tusschen Den Haag, Rotterdam en Utrecht loopen thans in elke richting 35 treinen. Bij verdubbeling van de electrische zou dit aantal worden opgevoerd tot 54. zoodat men ook hier niet ver af is van een twintig-minutendienst. Slachtoffer op slag gedood Zondagochtend tegen twaalf uur is te Den Haag een bejaarde man door een motorwagen van lijn elf ter hoogte v#n de Newtonstraat aan gereden en op slag gedood. Het stoffelijk over schot werd door den G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. De man bekwam geen uitwendige kwetsuren. Naar men vermoedt zijn de oorzaken van het ongeval doofheid van het slachtoffer en onop lettendheid bij het oversteken. Het slachtoffer was een 81-jarige bewoner van het gemeentelijk bestedelingenhuis aan het Westeinde te Den Haag. In Nederland wonende personen, die de Bra- ziliaansche nationaliteit door naturalisatie ver worven hebben, worden in hun eigen belang ver zocht, zich voor te stellen bij de consulaten van Brazilië (te Amsterdam: consulaat-generaal, Euterpestraat 116). ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en O zult 'b morgéns „kiplekker" nlt bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal In Uw Ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende ls, verteert Uw voedsel niet. het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam Is vergiftigd en U bent humeurig, veelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverptlletjes bij apothekers «p drogisten, f. 0.75. Naar wij vernemen, zullen de Lijdens meditaties voor den K. R. O. dit jaar ge houden worden door Pater Giibertus Lo huis O.F.M. en wel vanuit de kerk van den H. Antonius van Padua, van pastoor I. P. J. Kaarsgaren te Kortenhoef (N.-H.). Zondagavond om half negen is de 30-jarige ongehuwde heer A. ter Beek uit Tubbergen met zijn auto in het kanaal in den buurtschap Fle ringen gereden. De bestuurder is daarbij om het leven gekomen. Toen de burgemeester en de gemeenteveld wachter ter plaatse kwamen, en den bestuurder uit zijn benarde positie wilden verlossen, bleek hfj reeds te zijn overleden. Vermoed wordt, dat de man misleid werd door het feit, dat over de ter plaatse liggende brug de weg linksaf gaat. Het stoffelijk overschot is naar de woning van het slachtoffer vervoerd. De auto is later met een kraanwagen opgehaald. De hoofdinspecteur van de Volksgezondheid dr. J. J. Th. Doyer is in den afgloopen nacht te Den Haag op 58-jarigen leeftijd overleden. Dr. Doyer is op 12 September 1938 tot hoofd- inspectenur van de volksgezondheid benoemd als opvolger van dr. R. N. M. Eykel. Voordien was hij inspecteur van de volksgezondheid in Noord- Holland. Dr. Doyer is in 1906 arts geworden, practiseer- de in het noorden van het land promoveerde in 1920 op een proefschrift gewijd aan de erfelijk heid bij tuberculose en werd daarna inspecteur van de volksgezondheid voor de tuberculosebe strijding in het noorden en later bij samenvoe ging van de diensten voor tuberculosebestrijding en besmettelijke ziektenbestrijding in Noord- Halland. Hij was voorzitter van de commissie voor malaria-bestrijding in Noord-Holland. Het heeft Hare Majesteit de Koningin be haagd bij besluit resp. van 16 en 15 Februari 1939: le. op het daartoe door hem gedaan verzoek, aan hoogstderzclven kamerheer in buitengewo- op een onzer 10-daags«h- Gezelschapsreizen naar de Relssom ƒ97.50 Vertrek 23 Februari, 12 Maart en 7 April nen dienst, jhr. H. J. Repelaer van Driel, in gaande den 15en Februari 1939, op de meest eervolle wije ontslag te verleenen als intendant van de koninklijke paleizen te 's Gravenhage onder dankbetuiging voor de zeer gewaardeerde goede diensten, gedurende meerdere jaren, in dezen werkkring bewezen. 2e jhr. ir. P. F. O. R. Sickinghe, ingaande den 15en Februari 1939, te benoemen tot intendant van het koninklijk paleis te Amsterdam en tot intendant van de koninklijke paleizen te s' Gra venhage, met uitzondering van het paleis Lange Voorhout. Zooals vroeger reeds gemeld, zullen in den loop van 1940 achttien nieuwe Diesel-Elec- trische in dienst worden gesteld. Deze treinstellen, welke uit vijf rijtuigen bestaan, zul.lcn door Werkspoor, Beynes en Allan gebouwd worden. Met deze order is een bedrag van ruim f7 millioen gemoeid Het is een opmerkelijk, feit, dat, hoewel de stoomtrein bij het goederenvervoer zijn onmis baarheid bewijst, hij toch gedoemd is, wat het pasagiersvervoer betreft, van onze hoofdlijnen te verdwijnen. Honderden kilometers zijn de laatste jaren geëlec'.rificeerd; talrijke Diesels doorkruisen or.ze Noordelijke provinciën en weer is een be langrijke uitbreiding van dit materiaal te ver wachten. En geen wonder. Het spoorverkeer op genoemde lijnen is in de laatste jaren zóó toegenomen, dat een maxi mum aan stoomtreinen niet toereikend meer was het immer aangroeiend passagiersaantal te verplaatsen. Men zocht naar een snellere methode en kwam zoo tot de constructie van de Electrische, eid geheel aan het verlangde beantwoordde. De vervolmaking der Diesel-motoren scheen van groot economisch belang voor het Spoor wezen, met het gevolg, dat de directie der N.S. in 1933 besloot veertig nieuwe Diesel-treinen in dienst te stellen. De voordeelen van dit mate-' rieel zijn dan ook belangrijk beduidender dan die der Electrische. Een Dieseltrein n.l. loopt vrij, is niet afhan kelijk van bovenleiding centrales en dergelij- ken, hetgeen vooral uit het oogpunt van defen sie een voorname factor is. Worden deze vitale deelen in oorlogstijd ver nield, dan staat het betreffende treinverkeer stil, terwijl de Diesel door allerlei uithoeken en gaatjes zijn weg vervolgen kan. Dit heeft er toe bijgedragen, dat men besloot het trein-tekort met Diesel-Electrische aan te vullen, welke geheel door Nederlandsche inge nieurs zullen worden gebouwd. Een belangrijke opdracht voor onze industrie! De indeeling der vijfwagen-trein is vrijwel gelijk met die der reeds bestaande Diesels. Inplaats van een, zullen nu drie wagons als derde klas coupé's worden ingericht, waardoor het aantal zit- en staanplaatsen tot 224 en 70 wordt opgevoerd. Een tweede klas wagon zal het andere eind van den trein uitmaken, en door middel van den motorwagen met het derde klas deel ver bonden zijn. Wij zullen nu in het kort de toekomstige trein eens gaan beschouwen, om zoodoende op verschillende verbeteringen te wijzen. Het voorste gedeelte van de eerste, derde klas wagon, zal worden ingenomen door de bestuur derscabine en een kleine zitcoupé met een zes tal banken aan elke zijde. Deze zitplaatsen zullen allen naar het voor- stuuk gericht zijn, waardoor de mogelijkheid bestaat, door middel van glazen afscheidings deuren en langs d enbestuurder heen, de baan in haar volle breedte te overzien. Diverse schuifdeuren zululen de verbin ding vormen tusschen verscheuidene ruimten van drie tot zeven coupé's, onderbroken door ruime tusschenbaicons, waar huisjes met zit- tinglooze zetels ons bijwijlen de noodige rust bezourgen. Het vierde rijtuig, de motorwagen, zal naast een keuken en een tweetal bagage-afdelingen, voor het grootste deel door de motorkamer in beslag worden genomen. In deze machinekamer bevinden zich drie twaalf cylinderige Diesel-motoren, welke door HILVERSUM, 1875 en 301.5 M. AVRO-Uitzending 8.00 Gramofoonmuzlck. 8.15 Berichten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gramofoonmuziek. 11.00 Wenken voor de huishouding. 11.30 Omroeporkest. 12.15 Berichten. 12.30 Gramofoonmuziek. 1.00 Omroeporkest. 1.50 Cabaretprogramma. 2.45 Kniples. 3.45 Calvet-kwartet. 4.30 Kinderkoor. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.15 AVRO-Salonorkest 6.25 Berichten. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dance-Band. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. radiojournaal. 8.20 Gramofoonmuziek. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.00 Radlotooneel. 10.20 Renova-kwintet en solist. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Erwin Sandor's ensemble. 11.40 Orgelspel. HILVERSUM II, 413-5 M. KRO-Uitzending (8.00—4.00 en 5.00—12.00) 8.009.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten 12.15 KRO-Orkest. 2.00 Vóór de vrouw. 3.00 Modecursus. 5.10 KRO-Melodisten m. m. v. solist. 5.45 Felicitaties. 6.35 Berichten sportpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over een vliegreis naar Ned. Oost-Indlë. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO-Symphonie-orkest. 9.00 Vastenavondprogramma. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Zunkl Joska's Hongaarsch orkest, KRO-Orkest en solisten. DROITWICH, 1500 M. 12.50 Norman Brooks Berkeley Sextet. 1.25 Uit Parijs: Stafmuziek der Garde Ré- Dublicaine 4.30 Gramofoonmuziek. 4.45 Viool en piano. 5.20 Charles Brill's orkest m. m. v. soliste. 7.00 BBC-Northern-Ireland-orkest m. m v. solist. 8.20 Revue-programma. 10.10 BBC-Harmonie-orkest. 10.40 Pouget-Morrison-Pinl-Trio. 11.35 Grosvenor House Dansorkest. 11.50 Dansmuziek. 9.00, 12.35 1.10 1.25 2.00 2.35 2.50 4.40 4.55 5.05 5.25 5.35 6.35 6.50 7.20 10.35 RADIO-PARIS, 1648 M. 10.00 en 11.20 Gramofoonmuziek. Zang. Gramofoonmuziek. W. Cantrelle-orkest. Gramofoonmuziek. Planovoordracht. Gramofoonmuziek. Zang. Gramofoonmuziek. Vioolvoordracht. Gramofoonmuziek. Viool en piano. Zang. Planovoordracht. Locatelli-orkest. Kamermuziek. KEULEN, 456 M. 11.20 Orkest. 1.30 Populair concert. 3.20 Orkest en kleinorkest. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.30 Carnavalsprogramma. 9.35 Leo Eysoldt's orkest, instrumentaal kwintet en solisten. 11.20 Stuttgarter orkest, kleinorkest, koor en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.50 Orkest. 1.50, 5.20. 6,50 en 7.20 Gramofoonmuz. 8.20 Folkloristisch programma. 9.20 Symphonie-orkest. 10.30 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Orkest. 1.30 Dansorkest. 1.50 Orkest. 5.20 Dansorkest. 6.25 Carnavalsreportaga 8.20 Orkest en solist. 9.00 Tooneel. 9.30 Orkest. 10.30 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.20 Uit Rome: Opera „Lucia di Lammer- moor". De Nivas verkocht sedert 1 Januari j.l. uit oogst 1938 en 1939 161.000 ton Java-suiker Het Pond Sterling is in de laatste dagen gunstig gedisponeerd, aangezien de vrees verdwijnt, dat de groote leeningen der re geering in de komende maanden en jaren tot een inflationistische ontwikkeling zullen leiden. In verhand hiermede worden door continentaal-Europeesche en Amerikaan- sche kringen dollars afgegeven, welke zij kochten bij het hekend worden der Engel sche bewapeningscijfers. Bovendien maakte het bericht van het spoedig bezoek van de Engelsche ministers Stanley en Hudson aan Berlijn ongeveer terzelfder tijd als de mis sie van de Federation of British Industries een zeer goeden indruk in de Londensche City. In deze reis van beide ministers ziet men een nieuw bewijs van komende onder handelingen op commercieel gebied. Ondanks de stabiele stemming van het Pond Sterling daalde de goudprijs te Lon den met 1 d. tot 148/3'A. Men .ziet hierin andermaal een vermindering van de ka- pitaalvlucht240.000 pd.st. werd slechts aan goud omgezet. De invoer van België bedroeg in Januari 2.08 milliard frs. tegen 2.03 milliard frs. in Januari 1938 en de uitvoer 1.75 milliard frs. tegen 1.81 milliard frs. De General Cigar keert een onveranderd kwartaal-dividend uit van 0.50 doll, per ge woon aandeel. De Baynk Cigars Incorp. keert op haar gewone aandeelen een dividend uit van 0.18 3/4 doll, tegen 0.18 3/4 doll, plus een extra dividend van 0.25 doll, over het vorig kwartaal. De automobiel-productie in de Vereen Staten bedroeg in de afgeloopen week volgens officieele raming 79.860 wagens te gen 84.500 stuks in de voorafgaande week en 59.100 auto's in de overeenkomstige week van het vorig jaar. De General Motors zou 34.715 wagens geproduceerd hebben tegen 54.299 stuks in de voorafgaande week; de Chrysler 19.745 tegen 20-645 en Ford 16.600 tegen 21-050 wagens. De staalproductie 'in het Youngstown- en Pittsburghdistrict wordt momenteel op resp. 47 pet. en 48 pet. geraamd, tegen 44 pet. en 48 pet. de vorige week. De Amerikaansche minister van finan ciën deelde mede, dat een Fransche com missie naar Amerika vertrekt met de op dracht voor een levering van 65 millioen dollar aan vliegtuigen, welke binnen een half jaar geleverd moeten worden. De to tale Engelsche en Fransche bestellingen be- loopen thans 1200 vliegtuigen met een waarde van ongeveer 120 millioen doll. Het Pond Sterling bewoog zich hedenoch tend te Amsterdam op 8.73'A8.74'A (v- slot 8.74'A); de Dollar op 1.86 3/8—1.86 5/8 (1.86 3/16); de Frank op 4.73'A—4.74'A (4.94VZ; de Belga op 31.43—31.45 (31.44) en de Zwitsersche Frank op 42.3042.37'A (42.35). De Nivas verkocht 106 ton bruine suiker voor consumptie en 9333 ton superieur voor export. Werkspoor te Amsterdam zullen worden gele verd en wier vermogen geschat wordt op 1800 P.K. Deze zullen op rububer worden gem onteerd, waardoor een hinderlijk trillen gedurende den rit wordt vermeden. Het laatste rijtuig, twede klasse, vraagt bij zondere aandacht. Hier bevinden zich achtereenvolgens vijf af gesloten coupé's, bereikbaar door een zijgang. Twee van deze compartimenten zullen uiterst drie fautueuils, elk voorzien van een leeslamp smaakvol worden ingericht. Links en rechts drie fautueuils, elk voorzien van een leeslamp je, terwijl op den vloer eenige kleedjes het geheel een rijk en gezellig cachet geven. Deze compartimenten zijn facultatief, od.w.z. naar behoefte als eerste en twede klas bruikbauar. Hierdor wordt aan het verlangen van vele eer ste klas-reizigers, die door het vervallen van genoemde klas eenigszins geduperd zijn, op bij zondere wijze tegemoet gekomen. Aaan verwar ming en ventilatie zullen de oiterste zorgen be steed worden. De totale lengte van den trein zal ca. 109 M. bedragen, waarvan 18 M. door den motorwagen wordt ingenomen. Deze wagen is geheel vrij- dragend en rust op tweue drie-assige onder stellen. Hierdoor bestaat de mogelijkheid om ten tijde va.n motorstoring en dergelijke deze wagens door een reserve te vervangen, waar door het buiten dienst stellen van den geheelen trein vermeden wordt. De andere wagens worden gedragen door een zestal twee-assige onderstellen, waarvan de twee uiterste evenals een stel onder den motor wagen van electro-motoren worden voorzien. Deze motoren ontvangen den benoodigden stroom van generatoren, welke op hun beurt door de Dieselmotoren worden gedreven. e >7 r r - Mogen deze nieuwu te Douwen treinen velen in staat stellen werk te vinden en een trotsch zijn voor het Nederlandsche spoorwezen. ROTTERDAM. 20 Febr. Veemarkt. Aange voerd werd in totaal 2307 stuks, t.w.: 531 vette runderen, 267 vette kalveren, 14 nuchtere kal veren, 800 schapen, waaronder 13 lammeren, 6821 varkens. Prijzen per kg. Vette koeien -le kw. 72, 2e kw. 60, 3e kw. 36—46; vette ossen le kw. 64. 2e kw. 56, 3e kW. 36—46; vette kal veren le kw. 95, 2e kw. 85, 3e kw. 5565; var kens (levend gewicht) le kw. 48, 2e kw. 47, 3e kw. 45; schapen le kw. 47, 2e kw. 41, 3e kw. 30; lammeren le kw. 50, 2e kw. 45, 3e kw. 40. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 23, 2e kw. 18, 3e kw. 16; lammeren le kw. 18. 2e kw. 15, 3e kw. 11. Overzicht: Vette koeien en ossen: aanvoer korter, handel stug, prijzen 2e kw. iets hooger, overigens als vorige week Dinsdag, prima kw. 74 ct., prima os 66 ct. Vette kalveren: aanvoer groot, handel traag, prijzen van vorige week Dinsdag met moeite te handhaven, prima tot 1.05. Schapen en lammeren: aanvoer iets kor ter, handel kalm, prijzen iets lager. Varkens: aanvoer kleiner, handel tamelijk, prijzen onver anderd. Een partij schapen voor export ver kocht. ROTTERDAM, 20 Febr. Aardappelenmarkt. Brielsche Eigenheimers 1.752.20, Zeeuwsche Eigenheimers 1.701.90, idem bonte en blauwe 2.90—3.30, idem kleine 1.90—2.10, Eigenheimers blauwe 1.90—2, idem kleine 1.60—1.70, bintjes 1.802, Bevelanders 1.902.10 per H.L., zand- aardappelen 4.50, idem kleine 3 per 100 kg. Ta melijke aanvoer, handel kalm. ROTTERDAM, 20 Febr. Vlasmarkt. Aan gevoerd werd: 15840 kg. blauw, schoon 7084 In eft opzkht superieur! 20 voor 25 ck I V AMERICAN «^CIGARETTES ct. per kg., 7020 kg. Hollandsch geel 7084 ct. per kg., 3245 kg. Dauwroot 6672 ct. per kg- De markt was heden kalm gestemd; allerbeste soorten konden den prijs handhaven, mindere werden alle iets goedkooper, handel traag, t®n' AMSTERDAM, 20 Febr. Veemarkt. Aanvoer vette koeien: le kwal. 6876, 2e kwal. 4856 c*- per kg. slachtgewicht. 87 melk- en kalfkoeiej1 180.00260 per stuk. 45 vette kalveren: 2e kw&** 4654, 3e kwal. 36—44 cent per kg. levend gc^' 166 nuchtere kalveren 57.50, 60 schkpen en meren 14.0022 per stuk. 489 varkens: Vleesch* varkens, wegende van 90110 kg. 5758, zWjL varkens 5657* vette varkens 5455 cent per *8* slachtigewicht. Aangevoerd 3 wagons geslacht® runderen uit Denemarken. Overzicht. Runderen ruime aanvoer, handel sla pend, eerste kwaliteit prijshoudend, andere soor ten iets lager. Vette kalveren matige aanvoer, handel traag, prijzen laag. Nuchtere kalveren ruime aanvoer, kalme handel, prijzen lager. S0*?* pen gewone aanvoer, handel kalm. prijzen der vast. Varkens minder aanvoer, handel inZ - nogal willig met even hoogere prijzen, doch aflo°p weer lsger. AMSTERDAM. 20 Febr. Aardappelmarkt. ZeeuW' sche Bevelanders 2.202.40. idem blauwen 3.*" 3.60, idem bonte 3.303.40, idem bintjes 2.10 2.40, idem Elgenh. 22.25, idem Poters 2l„ 2.50, Friesche Bintjes 2.202.40, Redstar 2.80--' 3.10, Noordholl. Bevelanders 1.90—2.10. AndijKf^ blauwe en bonte 2.803, Duinzand 3.754, An na Paulowna zand 3.503.75, Drentsche aardaP pelen 2.302.50. Alles per H.L. Aanvoer 1810u kg- -rj ALKMAAR, 20 Febr. Veemarkt. 2 paarden.' vette koeien 150.00290, 4 graskalveren 10.00y- 55. 315 nuchtere slachtkalveren 4.0012, 48 ve— schapen 20.0028, 309 vette varkens, zware 45 48 cent per kg. Handel matig. ALKMAAR, 18 Febr. N.V. Eierveiling voor Noorderkwartier. Aanvoer 235000 kipeieren 3.1°"^ 3.70 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 20 Febr. 1400 K8' Roode kool 4.80, 6800 kg. Gele kool 5.70—6.5"' 6900 kg. Deensche Witte kool 3.60—4.20, 4500 KB- Uien 3.704, grove 3.904.10, drielingen 2.n[' 2.80. stek 1—1.30, 2350 kg. Peen 4.20—4.30, idem kleine 1.80—2.50, 410 kg. bieten 1.303.30. HOORN. 18 Febr. Veemarkt. 174 nuchtere K®*, veren 5.00—7, 11 biggen 14.00—16, 63 schapf' 10.0016. vette schapen 18.0024. Handel S°r-' NOORDSCHARWOUDE. 20 Febr. 38700 Roode kool 4.80—7.10, 14800 kg. Gele kool 5.30 6.70, 40100 kg. Deensche Witte kool 3.50—44,' 2600 kg. Uien 4.10—4.50, grove 4.10—4.20. dn® lingen 3.60—3.70. 1400 kg. Peen 3.20—4, klem Peen 1.70, 400 kg Bevelanders 2.30. OUDEWATER, 20 Febr. Kaasmarkt. Heden er geen aanvoer ter markt. MAANDAG, 20 Febr. Waar- nemhigspunten <9 t§ 3 W t-4 3 to 5 co 2 Sedert Gisteren Keulen Lobith Nijmegen Kampen Westervoort Deventer St. Andr. W. Belfeld Venlo Grave 2) Sluis Arnhem Vreesw. 1. w. Maastr. H.s. 1) Borgh. Lith 39.56 13.10 10.75 5.56 10.52 3.00 11.11 5.16 0.53 43.23 14.17 13.70 7.61 0 82 37.94 10.82 850 3.36 5 50 0.91 9.09 3.08 0 20 42.01 11 62 4.93 1.62 0.00 0.00 000 0.01 0-00 0 00 0.00 0.04 0.00 0 00 033 0.04 0.00 0 04 0.0C 0.13 0 C9 0 00 0.09 0.08 0.07 0 00 O'OO O'OO 0-00 0'CO 0-04 0 00 Beneden de sluis 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt acht 0.40 M. hooger te zijn bij geheel geopen stuw. ve 2) De waterstand aan de peilschaal te yl „y (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te zijn geopende stuw. Hoogste .stand te Keulen tot dusver 43.22. AMSTERDAM Amstelwater 8 u 0.45- 12 u 0.47- 2 u 0 47— Ar IJselm. water AP 8 u 12 u 2 u Kanaalwater 0 45- AP 0.47- AP 0 47— AP 12 u 2 u Stadswater 0 45— AP 0 47— AP 0 47— Ap WATERSTAND OP 18 Febr. 17 Febr. 0.09 0.0 7 0,09— RIJN 18 Febr. 17 8 u 12 u 2 u DEN AP AP Fettf' Rheinf. Breisach Kehl Maxau Mannh. Diedesh Lohr Mainz Bingen 1.76 1.53 1 81 3.32 2.46 2.63 1.74 1,80 1.57 1.86 3 33 2.43 261 1.73 Ems Caub Coblenz Trier Keulen Dusseld. Ruhrort Wesel 1.85 2 10 0.99 2.00 1 36 0.63 0 55 Emmerik 1.98 1.88 2 09 0-94 2.03 1-43 0.70 0 2.14

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6