I£1^231 HOTEL GROOT BADHUIS WORDT VERKOCHT DINSDAG 21 FEBRUARI 1939 In 1828 geopend als eerste begin van Zandvoort-Bad RIJWIELEN ONTVREEMD Gemeenteraad van Zandvoort Geen uitbreiding van terrassen op den duinreep tegenover den boulevard Subsidie Bijz Vrijw. Landstorm Verhuur perceel duinreep BENNEBROEK BLOEMENDAAL BEVERWIJK VASTENAVONDFEEST De beplanting van den Zeeweg Het oordeel van dr. Jac. P. Thijsse Werkloosheid opnieuw gedaald Burgerlijke stand HEEMSTEDE HILLEGOM IJMUIDEN VASTENAVOND Voor R. K. militairen R. K. MIDDENSTANDSVER. „DE HANZE" Groote haringvangst Uit het politierapport Ten overstaan van notaris H. D. Klijzing uit Haarlem wordt in „Ons Huis" te Zandvoort het Hotel „Groot Badhuis" verkocht. Het is ingezet op f 50.000 en kreeg als hoog ste bod f 77.000, gedaan door den heer H. Stapel te Haarlem, die handelde in opdracht van an deren. Op 22 Februari heeft de definitieve toe wijzing plaats. De heer Gunthers, die meer dan dertig jaren de directie van dit hotel heeft gevoerd, heeft den strijd tegen de ongunst der tijden opgegeven; zooiets is altijd een veeg teeken. Zandvoort weet wel wat het door de liquidatie van het hotel wezen verliest, maar niet, of er iets nieuws en wat goeds voor in de plaats zal treden. „Groot Badhuis" dateert uit het jaar 1828 en heette toen „Het Groote Badhuis". De stichting van de combinatie zelf is van 1825, toen een vijf tal heeren uit Haarlem Jhr. W. P. Bamaart, lid van Gedep. Staten van Noordholland, mr. D. J. van Lennep, lid van de Staten van Noord holland, tevens professor aan het Athenaeum van Amsterdam, mr. P. van Lennep, eveneens lid van de Staten van Noordholland, W. van der Vlugt, bankier, en mr. Jac. Enschedé, lid van den Raad van Haarlem zich vereenigden om te Zandvoort „een etablissement voor zeebaden" op te richten en den zandweg, thans Zandvoort- schelaan, van den Heerenweg af tot Zandvoort toe, te doen bestraten. Zij ondervonden bij de uitvoering van hun voornemen veel medewerking en sympathie, wat wel blijkt uit het feit, dat in de voor het doel uitgeschreven leening van f 150.000, Z.M. Ko ning Willem I met niet minder dan tien aandee- len van f 1000.deelnam. De overige aandee- len werden grootendeels door personen uit Haar lem en omgeving genomen. De staten van Noord holland verleenden een subsidie van f 30.000 en de gemeente Haarlem ontsloeg de gemeente Zandvoort van de betaling van een som van f 600 per jaar voor afkoop van de stedelijke be lasting op zeevisch en gaf een subsidie van f 100 per jaar als bijdrage in de kosten van onder houd der Zandvoortschelaan. Ook de gemeente Zandvoort beloofde een jaarlijksche bijdrage. Om deze algemeene en hooge belangstelling te begrijpen, dient men zich te herinneren, dat Nederland, in de jaren, die op Waterloo volg den, in grooten ncod zat en dat alles door Rijk en Gemeenten werd gedaan om industrie, nij verheid en ondernemingsgeest aan te moedigen. Zoo vond het idee om in Nederland het bad plaatsleven, dat in Engeland reeds in de zestien de eeuw in zwang moet zijn geweest, aan te moe digen, zeer veel instemming. En inderdaad mogen de stichting van 't bad hotel en de aanleg van den steenen weg naar Zandvoort als de oorzaak van Zandvoorts op komst worden beschouwd. Wel kregen de onder nemers met moeilijkheden te kampen en belem merde de Belgische opstand de ontwikkeling van de badplaatsplannen, wel kon al spoedig de ren te van de aandeelen niet meer worden betaald en leverden de beide tollen op de Zandvoort- sche laan zelfs niet meer voldoende op om het onderhoud van den weg te betalen, maar de badplaats Zandvoort zelf was in het leven ge roepen en het strandleven won geleidelijk aan populariteit. In 1897 werd „Groot Badhuis" door den makelaar F. F. Müller uit Amsterdam ge kocht en konden de oude, nog niet uitgelote aandeelen van 1825 worden uitgeloot; de aan leg van een spoor- en de trambaan naar Zand voort verbond Zandvoort met de hoofdstad en met geheel Europa. Zandvoort ging een tijd perk van ongekenden bloei tegemoet. In 1905 werd op het Groot Badhuis een tweede verdie ping gezet; in 1917 een derde verdieping. Zooals vele Nederlandsche badplaatsen moest ook Zandvoort het in den loop der jaren vooral van het bezoek van Duitsche badgasten hebben. Deze ontbreken sinds. 1914 helaas zoo goed als geheel. Wel scheen het getij vlak na den grooten oorlog te keeren en leek het zelfs een oogenblik alsof Zandvoort er voor goed boven op was ge raakt, maar het was slechts een tijdelijke oi». derbreking van de malaise en sindsdien is het bergafwaarts gegaan. De Duitschers lieten zich niet meer zien en hun afwezigheid werd niet vergoed door bezoek van Nederlanders. Liever dan eenige weken aan de vaderlandsche zee kust door te brengen, brachten zij hun gave guldens naar het buitenland. Het gevolg is, dat in Zandvoort evenals elders alle hotels nu al eenige jaren leeg staan. Zelfs aan dineerend publiek wordt het zout in de pap niet meer verdiend. Bleven vroeger vele bezoekers des avonds nog wel eens eten, tegenwoordig komt alles per auto en na een half uur rijden is men na een bezoek aan het strand weer thuis. Ook van de pensions, die op hun beurt weer van de kampeermanie te lijden hebben, onder vonden de hotels groote concurrentie. Om al die redenen heeft het eene hotel na het andere den strijd moeten opgeven. Of Zandvoort nog ooit een luxe-badplaats van beteekenis zal worden, zal wel in hoofdzaak van de komst van Duitschers afhangen. De practijk in andere landen leert, dat daar de zeebadplaat sen lang zoo'n armoedig bestaan niet lijden als hier te lande. Zou de tijd weer eens aanbreken, dat zich gefortuneerde Duitschers naar het bui tenland kunnen begeven om daar hun vacantie door te brengen, dan behoort een heropleving van Zandvoort niet tot de onmogelijkheden. Intusschen heeft Zandvoort gelukkig nog an dere ontwikkelingskansen gekregen en het is zelfs ook niet meer uitsluitend op dagjesmen- schen aangewezen. Het heeft in den laatsten tijd een grooten roep als forensengemeente. De electriflcatie van de spoorbaan bleek een enor me vooruitgang te zijn en het trammateriaal van de N. Z. H. T. M. voldoet nog steeds goed. Als woonplaats behoeft Zandvoort voor Wassenaar en Scheveningen welhaast niet meer onder te doen. Zo beschouwd, behoeft de verkoop van Groot Badhuis dus niet als het begin van het einde te worden beschouwd, doch is hij slechts een phase in den ontwikkelingsgang van Zandvoort. De glorie van Groot Badhuis zal echter steeds blijven, dat het heeft bijgedragen om van een onaanzienlijk visschersdorp een Kurort met we reldreputatie te maken. In den nacht van Dinsdag 14 op Woensdag 15 Februari j.l. tusschen 12 en 4 uur, werden uit een schuur, gelegen achter perceel Gildelaan 1 te Velsen, drie nieuwe rijwielen ontvreemd, benevens eenige electrische lantaarns met dy namo's welke aan andere rijwielen waren be vestigd. De daders ontzagen zich niet, deze fiet sen en lantaarns, welke door een liefdadige ver- eeniging ten dienste waren gesteld van de in bedoeld perceel geïnterneerde Joodsche vluchte lingen weg te nemen. Zij hebben zich door een daarachter gelegen tuin naar bedoelde schuur begeven en vervolgens een glasruit ingedrukt. Door het raam zijn de genoemde rijwielen en lantaarns weggenomen. In verband met voren staande verzoekt de commissaris van politie te Velsen aan een ieder, die hieromtrent nadere in lichtingen kan verstrekken, mededeeling te doen aan het hoofdbureau van politie te IJmuiden. besproken het voorstel tot overname van een strook grond langs den Zeeweg van de gemeen te Bloemendaal. Na een besloten zitting wordt het Zuiderbad verpacht met 75 stemmen aan den heer R. van Deurzen, exploitant van het Noorderbaa voor f 2625 per jaar. Het „Groot-Badhuis" te Zandvoort, dat publiek is geveild. De voorloopige koop som is f 77.000. De raad der gemeente Zandvoort kwam Maandagavond in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van burgemeester H. v. Alphen. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van het raadslid G. H. Vallo, waarin ceze als raadslid bedankte. Verder een schrijven van den minister van Sociale Zaken, waarin deze zijn goedkeuring hechtte aan het aanleggen van een grasveld ter grootte van y, H.A. in werkverschaffing. Het voorstel tot het aameggen van een terras op het strand ten Zuiden van het Noorderbad ten behoeve van kampeerders, waardoor ver zekerd wordt, dat aldaar de tenten in regel matige ordening komen te staan, wordt hierna z.h.s. aangenomen. De heer ELFFERS merkt op, dat het hem spijt, dat B. en W. met geen andere redactie zijn gekomen. Hij zal niet pleiten voor aanne ming van dit voorstel, dat door hem en drie andere raadsleden is gedaan, doch ziet in deze wijze van doen een gevaar, dat er langs een omweg iets wordt gedaan om zijn doel te be reiken. De heeren Elffers, Molenaar, van Rijn berk en Suerink stelden n.l. voor den post ad f 50 ten behoeve van den B.V.L. te schrappen van de begrooting 1939. De heer VAN RIJNBERK spreekt van een vergissing van dengene, die de notulen heeft opgemaakt, hoewel hij het onderwerp zelf niet zoo ernstig vindt. De heer SUERINK is van meening, dat er in strijd is gehandeld met de rechtsorde. Hij kan als S.D.A.P.-er niets op hebben met deze in stelling, waarin sinistere personen aanwezig zijn. Hierop wordt de heer Suerink door den voor zitter tot de orde geroepen. De heer Suerink deelt mede, dat het voorstel van de vier raadsleden beteekent een protest tegen de manier, waarop deze zaak is behan deld. Wethouder v. d. MOOLEN (S.D.AP.) kon zich ook niet met de zienswijze van het college vereenigen. De heer MOLENAAR (eigen lijst) stelt den voorzitter in het gelijk en blijft toch aan de zijde van den heer Suerink staan, echter niet op dezelfde gronden, die hij voor 99 pet. ver werpt. Tenslotte zet de VOORZITTER nog eens de geheele zaak uiteen en bij de stemming blijkt, dat het voorstel Elffers c.s. met 75 stemmen is verworpen, waardoor de subsidie voor den B.V.L. dus thans een feit is. B. en W. bieden den raad een winktlverorde- ning aan om tegen te kunnen gaan het maken tot winkel van een woonhuis zonder dit te ver bouwen. De heer MOLENAAR is zeer te spreken over deze verordening. De heer ELFFERS (gemeentebelang) heeft een opmerking omtrent een artikel, dat naar zijn inzicht niet juist is gesteld, waarom hij vraagt of het niet beter is deze verordening aan te houden, hetgeen hierna worcü, besloten. De wijziging van de beheersverordening van het Zuiderbad wordt z.h.s. aangenomen. Aan de orde is dan de vaststelling van een instructie voor den leider en het overige perso neel van het Zuiderbad. De heer JOUSTRA (C.H.) vindt de oplossing van het aanstellen van een leider te ideaal. De verantwoordelijk heid en de werkzaamheden van den aan te stellen leider zijn hetzelfde als van den vroe- geren directeur, maar het salaris is meer dan gehalveerd. Volgens de meening van spr. is het het beste, dat het Zuiderbad komt te ressor teeren onder den directeur van de gemeentelijke bedrijven. Wethouder v. d. MOOLEN voelt meer voor een zelfstandige leiding. De heer JOUSTRA meent, dat het gevaar aanwezig is, dat iemand, die tegen een der gelijk salaris wordt aangesteld, weer spoedig zal vertrekken als hij iets beters krijgt. De heeren SUERINK (S.D.A.P.) en TOOM- BERGEN (lijst Molenaar) zijn van oordeel, dat het salaris veel te laag is. Laatstgenoemde stelt voor minstens f 1500 per jaar. Wethouder v. d. MOOLEN zegt, dat in ver band met een waarschijnlijk komende centrale boekhouding de werkzaamheden voor den leider daardoor worden vergemakkelijkt. De heer MOLENAAR verzet zich niet tegen het salaris van f 45 per week in de 17 weken van het seizoen, doch wel tegen de f 100 die in de wintermaanden worden uitbetaald. Hij betoogt verder, dat in dit laatste geval bij ziekte 70 pet. wordt uitbetaald van het winter salaris, hetgeen neerkomt op f 4 per week. Wethouder SLEGERS (R.K.) stelt dan voor, die f 100 te verdisconteeren in die 17 seizoen weken. De heer JOUSTRA vraagt stemming over zijn voorstel om het Zuiderbad te brengen onder den directeur van de gemeentelijke bedrijven, hetgeen na ondersteund te zijn, wordt verwor pen met 8—4 stemmen. Het gewijzigde voorstel van B. en W. (amen dement Siegers) wordt hierna met de stem vaD den heer Joustra tegen aangenomen. B en W. bieden in het volgende punt aan over te gaan tot benoeming van een leider van het Zuiderbad en wel den heer G. H. Vallo. Den heer GROEN (Chr. partij) bevreemdt het, dat geen gelegenheid is gegeven tot sollicitee- ren, waarmee de heer Joustra het eens is. De VOORZITTER brengt in herinnering, dat de heer Vallo als raadslid heef bedankt Als de heer MOLENAAR aanhouding voorstelt, wordt dit met 7—5 stemmen verworpen, waarna de heer G. H. Vallo met 10 stemmen wordt be noemd. De wijziging der gemeentebegrooting over 1938 wordt z.hs. goedgekeurd. De kosten voor het vakonderwijs over 1938 worden vastgesteld op f 3.28 per leerling voor het gewoon lager onderwijs en op f 610 voor het uitgebreid lager onderwijs, waarna worden vastgesteld de voorschotten aan de bijzondere scholen voor 1939 De exploitant van „Trocadero" aan den bou levard de Favauge had het verzoek gericht om Van de gemeente te mogen huren een perceel duinreep ter breedte van 20 meter, gelegen te genover de genoemde inrichting. B. en W. heb ben terzake geen voorstel gedaan, doch wenschèn dat de raad zich hierover uitspreekt. De heer JOUSTRA is verbaasd, dat de com missie van Publieke Werken hiertegen is. De heer v. d. WERFF (C.H.) voelt er ook veel voor deze aanvrage toe te staan, omdat er f 600 in de gemeentekas vloeit. De heer MOLENAAR voelt er niets voor en vindt, dat het geschiedt ten koste van de strandpachters. De heer GROEN vreest bij toestaan conse quenties. De heer SUERINK vindt het aesthetisch aan zien van den boulevard er door geschaad, ter wijl zijn fractiegenoot, de heer VAN RIJN- VERK, het juist toejuicht. Deze vindt het een versiering en verwijt den heer Molenaar, dat hij met alle geweld de strandpachters wil be- voordeelen. We moeten blijven concurreren met andere badplaatsen. De heer ELFFERS stelt voor het verzoek niet in te willigen. Wethouder SLEGERS (R.K.) herinnert er aan, dat destijds aan het verzoek van Riche met een kleine meerderheid is voldaan. Hier en daar een hap uit den reep kan spr.'s bewon dering niet hebben. Met 3—9 stemmen wordt het verzoek afgewezen. Hierna worden z.h.s. aangenomen een voor stel tot het opnieuw vaststellen van een in structie voor den fitter-magazljnmeester der gemeentebedrijven en een voorstel tot wijziging van de verdeeling der gemeente in stemdistric- ten. Hierna wordt het noodzakelijk, aat ver schillende leden van de stembureaux worden benoemd, mede door het overlijden van den heer J. Koning. Conform het voorstel worden de voorgestelde leden benoemd met meerder heid van stemmen. Aan de orde is het voorstel van het raads lid Joustra om tot verlaging van den water- prijs voor de diaconie der Ned. Herv. Gemeente over te gaan, waarbij B. en W. adviseeren dit voorstel niet aan te nemen. B. en W. streven er naar voor de instellingen van weldadigheid een uniformen prijs te verkrijgen, zonder ech ter de lagere prijzen, welke zouden bestaan, te verhoogen. De Ned Herv. Diaconie betaalt thans 9 cent per kub. meter, terwijl de andere instel lingen thans 11 cent betalen en daarom vin den B. en W. geen termen voor verdere ver laging. De heer JOUSTRA is teleurgesteld over dit prae-advies en vindt, dat de gemeente voor deze instelling het water wel voor niets kan geven. Hiermede is de heer MOLENAAR het eens. De heer GROEN meent, dat het tehuis voor ouden van dagen dan ook recht heeft op verlaging. Daar betaalt men nu 18 cent. De VOORZITTER vindt het zeer moeilijk om een waterprijs vast te stellen naar de belang rijkheid van de instelling en meent, dat de gemeente zich op dit pad niet moet gaan be geven. Het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken, wordt hierna met 8stemmen aangenomen. Nadat het voorstel tot verbetering van ge meentewoningen zhs. is aangenomen, wordt Het wordt wel beter. Onder dezen titel bracht de tooneelclub der St. Jozefsgezellen afa. Bennebroek in het Vereenigingsgebouw een re vue voor ouders, gezellen en genoodigden. De avond werd geopend met een welkomst woord door den senior, waarna Praeses, Pastoor Lauwrier, met een enkel woord nog eens de aandacht van de aanwezigen vestigde op de zoo belangrijke organisatie in de parochie, n.l. de Gezellenvereeniging. Vooral ook van de ouders vroeg de Praeses medewerking voor deze zoo bij uitstek godsdienstige vereeniging. Hierna werd de lachkoffer ten tooneele ge bracht, waarmee de revue een aanvang nam. De vijftien korte scènes, waaruit de revue be staat. werden telkens ingeleid door het optreden van Max en Maurits, de clowns van deze voor stelling. Hoewel een drietal spelers door omstandig heden te elfder ure door anderen moesten ver vangen worden, werd het geheel toch goed uit gevoerd en is de avond toch wel in zooverre een succes geweest, dat er flink gelachen is. Toch leek ons de keuze van deze revue nu niet zoo'n succes. Het is te veel ouder koek, wat men hierin te zien en te hooren krijgt. Uit ervaring weten we, dat de tooneelclub van de gezellen wel tot wat beters in staat is, ook al blijven ze op komisch terrein. Maar al doende leert men en het wordt wel beter. A.s. Zondagavond wordt van deze revue een heropvoering gegeven en we hopen van harte, dat de zaal wederom zoo goed gevuld mag zijn als bij de eerste uitvoering. Want ondanks onze hint kan men bij dit stuk toch wel lachen!! Bloeddorstige hond. Zondagmorgen elf uur merkte een wagenvoerder van den trein Haar lemIJmuiden dat een hond zich bevond in een kippenhok langs den spoorberm bij den Kennemerweg. De hond was bezig kippen te verscheuren. De wagenvoerder maakte hiervan melding bij den stationschef te Bloemendaal, die hiermede telefonisch de politie te Bloemendaal in kennis stelde. Onmiddellijk werd een onder zoek ingesteld en men trof den bewusten hond nog aan. Bij hun komst nam hij de vlucht. De politie die den hond achtervolgde raakte hem uit het gezicht kwijt. Het bleek, dat zeven kippen waren gedood, twee levensgevaarlijk waren gewond en drie wa ren gevlucht. De eigenaar van de kippen, de heer P. Bersee, leed hierdoor een schade van 30 a 35 gulden. Naar den eigenaar van den hond wordt door de politie een nader onderzoek ingesteld. D. H. V. B.-junioren Het jeugdgebouw aan den Dennenweg had dezer dagen een deel der .juniorenvoetballers van het district Haarlem binnen zijn muren en wel van de clubs DEK, OG, OIV en Santpoort. De altijd actieve commissie, onder leiding van rector v. Zon, gaf een avond van leering en ontspanning. Allereerst hield de heer F. J. v Veen uit Amsterdam een interessante causerie over de spelregels. Pastoor W. Bosch sprak over de prediking van den Christus in onze katho ïieke vereeniging. Hij onthaalde zijn jonge luisteraars op een fijn stukje geschiedenis en verhaalde van het oude Rome onder Keizer Nero, van Luther, Voltaire, Napoleon en Bis marck. Een drietal filmpjes sloeg in bij de jeugdige bezoekers. Eten genotvolle en mooie avond waar voor de organisatoren hulde verdienen. Het vastenavondfeest, dat gisteravond onder auspiciën van het comité „Katholiek Bever wijk" in het K. S. A.-gebouw werd gehouden, mocht zich in een buitengewoon groote deelne ming verheugen. De zaal was tot in de uiterste hoeken bezet toen de weleerw. heer kapelaan R. v. Ginkel den avond met een kort welkomstwoord open de. Onmiddellijk daarna werd begonnen met de afwerking van een zeer gevarieerd program ma., waaraan verschillende van onze katholie ke vereenigingen deel hadden. De R.K. Gemengde Tooneelvereen. „K. D. O." verzorgde de opvoering van een komische twee- acter „De truc van Tinus". Deze truc is welis waar niet nieuw meer, maar dat neemt niet weg, dat er daverend om gelachen is. Een artistiek intermezzo vormde het optreden van het dubbelmannenkwartet „Onder Ons", De reorganisatie van den Bloemendaalschen Zeeweg, een der mooiste wegen uit deze omge ving, die door de ongerepte duinnatuur voert, was niet naar ieders zin. Er werd door sommigen geprotesteerd tegen de wijze van beplanten, ter wijl men ook wel van meening was, dat minder zandafgravingen verkieslijker ware geweest. Het gemeentebestuur van Bloemendaal heeft het oordeel gevraagd van dr. Jac. P. Thijsse, die in een rapport tot uiting brengt, dat hij de ge volgde werkwijze zeer gelukkig acht. Aan dit rapport ontleenen wij het volgende: Toen in 1929 begonnen werd met den aanleg van den Zeeweg is er groote bezorgdheid ge weest, omdat men meende, dat het duinland schap, zoo schoon en indrukwekkend en tegelijk zoo gevoelig is, dat elke aantasting er van, ge voelens zou wekken van leed en afkeuring. Het landschap heeft in den loop der eeuwen al veel te lijden gehad van al of niet noodzakelijk in grijpen door den mensch; maar gaandeweg rijst sterker besef van de ontoelaatbaarheid van deze schennis. De duinenreeksen in Kennemerland zijn over het algemeen hoog en bereiken soms 'n breedte, die voor hun rug zelfs de term „plateau" zou kunnen wettigen. Het doorsnijden van dit gebied in de richting Oost-West ten behoeve van een rijweg geeft technisch, zoowel als landschappelijk groote moeilijkheden. Helaas heeft men bij den eersten opzet van den Zeeweg niet genoeg aandacht ge schonken aan de geologische samenstelling, het geen geleid heeft tot veel te forsche doorgravin gen, die uitermate storend waren en veel last hebben veroorzaakt. De tijd heeft intusschen veel verholpen. Nood zakelijke verbeteringen en herstellingen en een zich gaandeweg ontwikkelend zandbedrijf van de gemeente, hebben aan het geheel een ander, over het algemeen beter aanzien gegeven. Meer en meer wint de meening veld zoo spreekt dr. Thijsse zich uit dat de Zeeweg niet alleen een snelle verbinding voor Bloemendaal, Haarlem, Amsterdam, Nederland, Europa, met de zee is, maar op zichzelf waarde heeft als wandel- en verpoozingsterrein. „En hier geraken wij tot een heel gelukkige oplossing, een verzoening, die binnen weinige jaren volmaakt zou kunnen wor den. Het ongestoorde natuurduin is n.l. reeds uit zichzelf een echt parklandschap. Helaas is den laatsten tijd onbedacht en overvloedig veel naald hout aangeplant. Dit dreigt het schoone, afwis selende landschap te bedekken met een eenvor mig kleed. Hoe spoediger hierin verandering komt, hoe beter." Dus komt het er op aan den Zeeweg in te lasschen als parkstrook in het natuurlijke duin landschap. De dienst van Publieke Werken heeft van den aanvang af gewerkt in die richting door overal, waar dat mogelijk was, den oorspronke- iijken plantengroei te behouden en er nieuwe aanplant hoofdzakelijk te doen bestaan uit loof hout, groepsgewijs. In de strooken langs de rijwiel- en wandel paden moet de boombeplanting schaarsch blij ven, maar men moet haar niet geheel weren. Het was een zeer goede gedachte van den Plant soendienst hier niet te gaan rommelen met sier heesters, doch liever natuurgetrouw te blijven. Waarmee niet gezegd is, dat elke beplanting met exoten en naaldhout is af te keuren, maar zij moet bescheiden blijven. Het konijn is nog een groote bedreiger van den plantengroei; elke nieuwe beplanting moet dus met draadgaas worden afgezet en de strooken tusschen de rijbanen moeten „konjjnenproef" zijn. Men neme den tijd; binnen tien jaar zijn be hoorlijke resultaten te wachten, het schema tee kent zich al af. Terecht klaagt men, dat de wa ter-onttrekking geleid heeft tot het verdwijnen van bloemrijke, natte valleien en fraaie duin meertjes. Wat in dit opzicht kan gemaakt wor den, toont het Prov. Waterleidingbedrijf in het duin bij Castricum. Zoowel aan het Exerceerveld als aan de Schapenkooi zouden aan den Zeeweg fraaie waterpartijen met echte duinpanoevers kunnen gevormd worden. Daarmee zou de Park Zeeweg een roemvolle plaats kunnen innemen onder de nieuwe Neder landsche recreatieoorden. Het zou een aanbeve lenswaardig object zijn voor werkverschaffing. De werkwijze van den Bloemendaalschen Plant soendienst biedt voldoenden waarborg, dat dit werk op breeden, wetenschappelijken grondslag zou worden uitgevoerd. dat onder leiding van den bekwamen dirigent Lou Tervoort, enkele mooie liederen ten ge- hoore bracht, waarvan de zangers welverdien den bijval oogstten. De „Wining Boys" toonden vervolgens hun virtuositeit op de populaire mondharmonica. Na de pauze verscheen de tooneelclub van de Graal voor het voetlicht met een straffe matrozenmarsch in een mooi zangpotpourri, alles in leuke costuums, waarna de tooneelclub van de St. Jozefsgezellen „Studentenwraak" op voerden, een soort komische miniatuur-operet te, waarbij men zich eveneens uitstekend amu seerde. Tusschen de bedrijven door zorgden de con ferencier en de band voor afwisseling. Men kan van dit programma dan ook zeggen, dat er elck wat wils was. Daarbij heerschte in de zaal een gezellige vastenavondstemming, welke ook tijdens het gezellig samenzijn, dat op de uit voering volgde, onverminderd voortduurde. Gistermorgen stonden bij de gemeentelijke Arbeidsbeurs 1040 werkloozen ingeschreven, waaronder 157 uit de gemeente Heemskerk. De vorige week bedroeg het aantal werkloo zen 1113 (150 uit Heemskerk), terwijl er op 3 Febr. j.l. nog 1222 werkloozen stonden ingeschre ven. In 14 dagen tijds daalde voor zoover de gemeente Beverwijk betreft het aantal werk loozen dus met 160. Geboren: M. J. van Minnen-Buijsman, z.; C. M. Kochk-Groot, z.; E. M. van Bugnum-van den Heuvel, z; M. E. Schuurman-Samshuijzen, z.; M. de Wildt-Velsenboer, d.; C. J. Janzen-de Heere, d.; M. B. de Vries-Pletting, d.; C. A. Wolterman-Duin, d.; M. E. Besteman-Duiker, z. Ondertrouwd: J. J. Kabalt en A. Drenth; J. F. van Etten en M. J. Abbo. Getrouwd: N. M. de Ruiter en W. van Meurs; D. Vergunst en H. Jansen; H. Bakker en J. M. Brasser; A. W. de Goede en J. H. Schmitz. Overleden: J. M. de Ruijter, oud 7 jaren, Hof- landerweg 316; E. de Wilde, oud V jaren, Von dellaan 13, alhier, echtgen. van G. Vos. Aanbesteding. Zaterdagmorgen had door den architect N. J. Nijman de aanbesteding plaats van de bouw van een bloembollenschuur voor de firma „Kweeklust" (G- Nelis en Zn.). Er waren 19 biljetten ingekomen, waarvan een ongeldig. Er werd als volgt ingeschreven: Gebr. v. d. Putten, Heemstede f 11995. v. Sambeek, Heemstede - 12440. Joh. v. d. Putten, Haarlem - 12107. Fr. Philips, Haarlem - 12635. Philips Bouwbedrijf, Haarlem - 13140.— Firma Wittebrand, Haarlem - 11840- Gebr. de Vries, Haarlem - 12224. De Geus, Haarlem - 11990. Brandsma en Bakker, Haarlem - 11637.- J. J. de Korte, Haarlem - 12425. H. J. Ottenkamp, Haarlem - 12500.— Portegies, Haarlem - 8588.— Daudey, Lisse - 11687.— v. d. Aardweg, Haarlem - 11683. Sprengers, Haarlem - 11800. Ebbing, Haarlem - 13875. v. Reewijk, Sassenheim - 14241 v. .Castricum, Beverwijk - 10937,— De gunning werd aangehouden. Een jubileum. Maandag was 't 5 jaar ge leden dat Zuster J. v. d. Lugt als wijkzuster werd aangesteld bij het Wit-Gele Kruis. Dit is nu nog geen lange dienststaat van haar, maar dit komt doordat het Wit-Gele Kruis voor dien tijd in Heemstede nog niet be stond. 5 jaar! En in dien tijd heeft Zuster v. d.Lugt zich zoo verdienstelijk gemadkt, dat het Wit Gele Kruis er door is populair geworden. Ja. zij heeft zich talrijke vrienden gemaakt, wat op dezen dag overduidelijk is gebleken. Reeds in de morgenuren werden vele bloe men gezonden van patiënten en vrienden. In den middag kwamen haar complimentee ren het bestuur van het Wit-Gele Kruis, waar bij het woord voerde de voorzitter, de heer J. H. M. Peeperkorn. Een klein jubileum, al dus spr., kan ook groot zijn. Spr. herinnerde er aan, hoe nu 5 jaar geleden moest uitgezien worden naar een wijkzuster, die moest zijn vol toewijding voor het Wit-Gele Kruis, die moest hebben veel naastenliefde en kennis van zaken. Doordat wij met u in contact kwamen, hebben wij gevonden wat wij zochten en door uw werk is het ledental enorm toegenomen. Met uw sociaal aanvoelen en daarbij aanslui tend uw charitatieve gedachte hebt u veel op beurend werk verricht in talrijke gezinnen waar dit noodig was. U, aldus spr., wenschen wij geluk met dit werk en het Wit-Gele Kruis met de eens ge dane keuze, moge u nog vele jaren uw zegen rijken arbeid voortzetten tot heil der lijdende menschheid en tot grootmaking van het Wii- Gele Kruis. Als stoffelijk blijk van belangstelling over handigde hij de jubilaresse een prachtig schil derstukje, een stukje oud-Heemstede en een bloemstuk in de Wit-Gele kleuren. Vastenavond-feestavond bij H. B. C. Maan dagavond hield de voetbalclub HBC haar jaar. lijksche Vastenavond-feestavond, voor leden senioren en donateurs met hun dames. Als altijd was de belangstelling ook nu weer grbot. De voorzitter der clubavonden-commissie, de heer J. Driessen, heette d« aanwezigen welkom en daar deze avond tevens benut werd om de prijzen uit te reiken van de clubavonden, in den afgeloopen winter gehouden, dankte hij allen die hebben medegewerkt, om deze avonden zoo bijzonder te doen slagen, ook hen, die deze door prijzen en premies aantrekkelijk hadden gemaakt, en dan in het bijzonder de firma Lee; Kors, voor de uitgeloofde buitenlandsche reis van 3 dagen, met een bezoek aan den voetbal wedstrijd BelgiëHolland, en de firma's Lan- geveld en Juffermans. Vervolgens voerde nog het woord de voorzitter van HBC, de heer J. v. d. Horst, die dezen avond wilde zien in het teeken van onderlinge verbroedering en ver sterking der clubliefde en clubgeest. Vervolgens had de prijsuitreiking plaats. Het buitenlandsche reisje was gewonnen door het koppel v. d. Vijver (J. M. v. Bakel) en v. Nek (P. v. Tongeren). De premie (een stel binnen- en buitenbanden) werd gewonnen door het koppel Hurtgen (A. v. Bakel)Richter (A. Martin) Deze clubavonden hadden bestaan in een koppelwedstrijd kruisjassen over 6 Maandag avonden. Na de prijsuitreiking dankte de aanvoerder van het le elftal, de heer A. Martin, voor de organisatie der clubavonden, die weer bijzon der in den smaak der leden en donateurs varen gevallen. Hierna werd de avond in feest en jolijt voort gezet. Voor het humoristische gedeelte zorgde op uitstekende wijze de humorist J. Toledo, terwijl de Zandvoortsche band onder leiding van den heer Engel Paap het muzikale gedeelte, ook voor den dans, verzorgde, wat natuurlijk weer af was. Er heerschte den geheelen avond een prettige stemming, dank zij ook de afwis seling van het goedverzorgde programma. St. Josephs Gez. Ver. Zondagavond gaf de Gezellenvereeniging in het gebouw aan de Hoofdstraat een vastenavonduitvoering. Na de opening door den senior bracht de onderafd. „De Treffers" ten tooneele het figurantenspel van drs. Wim Snitker „Zeven achtSoldaat op wacht". De verteller en de spelers vertolkten hun rol uitstekend. Een groote verrassing was de komst van Prins Carnaval, die door den vice-praeses hartelijk welkom werd geheeten. Prins Carnaval, alhoewel hij in dezen tijd druk bezet was, was met veel genoegen gekomen en hoopte door zijn aanwezigheid de vroolijkheid nog op te voeren. Hierna werd het kienspel ge speeld, waarbij Prins Carnaval persoonlijk de prijzen uitreikte. De leden van de Treffers waren vervolgens aan de beurt om eenige vroolijke gedichten te declameeren. Tijdens de pauze werden eenige ververschin- gen aangeboden en gaven eenige leden van de tooneelclub en anderen nog eenige koddige voordrachten, enz. ten beste. Alles werd op zeer bijzondere en aardige wijze opgeluisterd door „The Merry Comrades". Denkt om uw fiets! Zondagavond werd er weer een rijwiel weggenomen. Het stond on beheerd voor een woning in de Hofstraat tus schen zes en acht uur. Laat men er toch om denken, dat het nog steeds onveilig is om zijn fiets onbeheerd neer te zetten! De Vastenavondprct In hotel „Friesland" was gisteravond „Soiree", in „Flora" bal. Op beide plaatsen was er een gezellige drukte. Bij van Dril was het bijzonder druk. „Gé Hofenks Band" had daar de leiding en zorgde voor keurige dansmuziek. Gevonden en verloren Aanwezig op het politie-bureau en aldaar te bevragen alle werk dagen tusschen 7 en 8 uur de navolgende als gevonden aangegeven voorwerpen: Een broche; nummerplaat auto H46512; bruine portemonnaiebroodzak; paar beenpij pen; paar lange bruine handschoenen; paar bruine wanten. Te bevragen aan o.s. adressen: G. Mensink, Stationsweg 228, 100 Mark. F. v. Keulen, Sta tionsweg 17, een autoped op luchtbanden. J- Caspers, Ambachtstraat 3, sleutel van hangslot (met houtje). Bulteel, Stationsweg 240, rijw. bel. merk in etui. V. d. Schie, Meerstraat 44, da mes-armband (imitatie goud). Verbeek, Leid- schestraat 42, bruine heeren handschoen. A. Lemmers, Pastoorslaan 8, grijs kinderhand- schoentje. Verhaar, Hofstraat 12, een paar nieuwe dameskousen. J. Du wel, Meordorpstraat 21, een kano. Als verloren zijn aangegeven os. voorwer pen: Rijw. bel. merk in etui; idem aan veiligheid- speld; verguld arbandje met vlaggetje; muts met een sjaal; ring met sleutels; dames arm bandhorloge met zwart bandje; paar zijden da meskousen; bruine port. met ritssluiting inh. f 1.25; roode ceintuur; enveloppe met 2 kwi tanties; verchroomd armbandhorloge met zwart bandje; bruine port. met inh. f 1.2 bood- schappenbriefjes. Dat ook de dragers van den wapenrok vasten- h avond kunnen vieren, bleek Maandagavond wet*~ toen zij in hun clubhuis aan de Kanaalstraat bijeen waren. In zijn welkomstwoord bracht de directeur, de zeereerw. heer J. C. de Moei, een bijzonder woord van dank aan de onderafdeeling van den R.K. Vrouwenbond, af deeling Hulp aan Militairen. Hierna werd het rijk gevarieerd en vroolijk feestprogramma afgewerkt o. 1. v. den heer De Nijs (leider der K.J.C. te Haarlem). Leuke ver makelijkheden, spelen, zang en voordrachten wisselden elkaar in bonte verscheidenheid af- Het is een verheugend feit, dat dank zij de milddadigheid van tal van parochianen onze ka tholieke soldaten een eigen clubhuis kon wor den aangeboden voor bijeenkomsten en gods dienstonderrichting. Veel is er voor noodig om dit clubhuis in stand te houden en daarom wordt eok zeer op prijs gesteld, als men een steentje bijdraagt voor de instandhouding, hetgeen kan geschieden op postrekening 171042, ten name van den directeur, den zeereerw. heer J. C. de Moei. Maandagavond bood de R.K. Middenstands- vcreeniging „De Hanze" afdeeling IJmuiden haar leden den jaarlijkschen feestavond aam welke in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg werd gehouden. Nadat de voorzitter der Hanze, de heer L. vj Noort, den avond op de gebruikelijke wijze had geopend, sprak de voorzitter van het feest" comité, de heer G. v. d. Kolk, de talrijke aan wezigen toe. Hierna heette de heer L. v. Noort allen har telijk welkom. Spr. hield een gloedvolle rede ove den wensch van den bisschop van Haarlem, da n l. elke katholiek lid behoort te zijn van ee Katholieke vak- of standsorganisatie. Spr. hoopt, dat allen zich voor de volle 100 pCt. zullen ven om den middenstand uit te bouwen, opda men bij de diverse departementen betere rest taten zal kunnen bereiken, daar van de 310.09 middenstanders slechts 30.000 georganiseerd ril Ook de contributie komt ter tafel, zulks ten gevolge van diverse klachten over het bedrag dat te hoog is. Met cijfers toont spreker aa dat dit niet het geval is. Spreker dankt de h® ren K. Kochs, H. Fige en W. Sanders voor hm vele zorgen als lid der feestcommissie, waar de geestelijke adviseur, pater Vicarius, nog e® hartelijk woord sprak. Tot slot sprak de voorzitter den wensch m dat allen zich zouden amuseeren en dat zil even grooten getale de gewone vergadering^ zouden bezoeken of actief deel te nemen a®* vorming van een nieuwe gemeenschap. Het woord was hierna aan de „feesteling zelf. Ook deze feestavond kenmerkte zich w door een bijzonder gezellige en intieme s' J Aardige voordrachten en vroolijke muziek seiden elkaar af. De populaire schlagers we a! spoedig zanglust en zangkunst der vele w zeieden op. De Hanze, afdeeling IJmuiden, mag oon jaar op een bijzonder geslaagden feestavond rugzien. De stoomtrawler „Delft" IJm. 17. was aan afslag met niet minder dan 1800 manden Deze lading bestond uit 920 manden harl?:Ljn circa 500 manden koolvisch. Vorige jaren k de eerste trawlharing eerst in Augustus. n»' Tijdens een uitvoering in Thalia is deele van een bezoekster een koralen dan tasch ontvreemd. gp Een groentenhandelaar uit IJmuiden de Kon. Wilhelminakade aangereden door bestuurder van een autobus, waardoor bil zijn beenen werd verwond. A.fj>

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2