(friêpj We luisteren naar... FINANCIEN Carnaval-hoogtij in het Zuiden Dagfilm W aters tanden DINSDAG 21 FEBRUARI 1939 Ook te Breda werd voor het eerst sinds 25 jaar openlijk carnaval gevierd „Vaarwel vleesch, welkom stokvisch" Onder vallenden mast gewond Ernstig ongeluk op Nieuwe Maas bij Vlaardingen BERUCHT SMOKKELAAR VEROORDEELD Collega voor 3900 mark opgelicht Arbeider in brand geraakt In ernstigen toestand naar het ziekenhuis Grensland-wee INTERNATIONALE GEZONGEN IN DUITSCHLAND Vier Nederlanders gevangen genomen NIEUWE GROEP JOODSCHE VLUCHTELINGEN Dertig kinderen voorloopig in ons land R.K. Universiteit bijtijds door pmflavin-PAsrnus De Noordoostpolder Werkzaamheden hervat HALOVERSCHIJNSELEN IN DEN LENTETIJD Kringen om zon en maan „De Slikken" worden ingedijkt Belangrijk object voor werkverschaffing WIELRENNEN Nog steeds 3 koppels in Antwerpen Te middernacht leidden W alsB oeyen Propaganda voor goede volks gasmaskers Woensdag 22 Februari MARKTEN 6*05 0.00 De lange, 40-daagsche vasten staat weer voor de deur. Veertig dagen zal het malsche vleesch moeten wijken voor de taaie stokvisch. En het is begrijpelijk dat men tevoren nog eens even extra van de vleesch- potten wil snoepen. Het feestelijk afscheid van het vleesch nu is het Carnavalsfeest (Cami vale, dus letterlijk: aan het vleesch vaarwel), dat vooral in het Zuiden met veel luister wordt gevierd. Men wil de jool nog eens extra hoogtij later, vieren, men wil nog eens „stoom afblazen" voor de lange tijd van vasten en ingetogen heid aanvangt. Daarbij gebruikt men buiten gewone methoden, die ook slechts in. dat licht te verklaren en te verstaan zijn. Wat anders te denken van een stationschèf, die een verkleed personage, zich aandienend met een weidsche betiteling van Prins Maskerado di Baronie Bredaniare, van Prins Carnaval, van Vorst Judokus den zooveelsten, officieel na mens de Ned. Spoorwegen ontvangt? Hoe is de houding van een burgemeester te verklaren, die hem een officieele ontvangst ten stadhuize bereidt? Dwaasheid is het toch op de keper beschouwd, als die burgemeester wordt benoemd tot Com mandeur in de Orde van het gevulde glaasje: nog erger misschien als de voorzitter van een organiseerend comité bevorderd wordt tot „op perste alikruik" en begiftigd met het grootkruis van de Orde van de wandelende nier en den zwarten domino met de rollende oogen. Vreeselijk onlogisch is het, niet waar, op een tijd, dat „alle kleine menschjes behooren te gaan slapen, omdat de sterretjes reeds bijna aan het verbleeken zijn, in grootere of kleinere zalen, in een moordend heete temperatuur, tegen de maat in van zeer onklassieke muziek, te hossen en met schorre stem te zingen van „Het is carnavalhoewel dat dienzelfden avond al wel tientallen malen in alle toonaarden is verzekerd. Hoeveel logischer is het, in dien tijd te rusten van de vermoeiende dagtaak.... Onzinnig is toch een optocht, waarin alleen tinnen soldaatjes, Egyptische kinderwagens, Monster van Lochness, Reuzen en Reuzinnen en de Grootste Boer van de Leutige Ploeg deel uitmaken. Waar blijft het prestige van een agent, die plotseling door een gemaskerden nar, midden op straat wordt omarmd? Onzinnig, onlogische en onverstandige dwaasheid allemaal, maar tevens genoeglijke kolder, die maakt dat het ernstige leven weer gemakkelijker verder geleefd kan worden. Daarom is het streven van de Zuiderlingen, dat er op gericht is dit feest van de Dwaasheid in eere te houden of te herstellen, prijzens waardig, en zoolang het inderdaad een feest blijft van gezonden gullen humor zal niemand daar aanstoot aan hoeven te nemen. En in het algemeen wordt in het Zuiden, in Maas tricht, in Venlo, in Den Bosch, in Bergen op Zoom, en thans ook weer na lange jaren in Breda, genoeglijk carnaval gevierd, zonder ern stige excessen. En nu het kortstondige rijk van Prins Car naval, den Vorst van den Kolder, zeggen wij het vleesch gaarne vaarwel en begroeten de stokvisch (die we hier slechts als symbool van de soberheid noemen) zonder veel enthousiasme, maar toch wel oprecht, omdat wij weten, dat eenige versterving goed voor ons zielenheil is, en daar gaat het toch tenslotte maar om. Tengevolge van den mist is vanmorgen op de Nieuwe Maas nabij Vlaardingen een ernstig «ngeluk gebeurd. Om kwart voor zeven voer de schipper Val- ster uit Vlaardingen met een motorboot werk volk van Vlaardingen naar de Petroleumhaven te Pemis. Het zicht was zeer slecht. Aan de boeien van de Steenkolen-Handels-Vereeniging, welke zich aan den anderen kant van de Nieuwe Maas onder de gemeente Rotterdam bevinden, lag een Rijnaak voor anker, welke gezien noch gehoord werd. De motorboot kwam hiermede in aanvaring. De mast raakte den ankerketting van het voor anker liggende Rijnschip, waardoor deze af knapte en met donderend geraas omlaag viel. Aan boord bevonden zich ongeveer 25 werklie den, van wie twee door den neervallenden mast werden getroffen en zeer ernstig aan hoofd en borst werden gewond. Het waren de 28-jarige van Dusseldorp uit Gorcum en de 43-jarige Thie uit Schiedam. De motorboot voer direct naar Vlaardingen terug, waar van Dusseldorp, die aan de borst gewond was, op advies van dokter Dwarshuis per ziekenauto van den eersten hulpdienst naar het ziekenhuis te Vlaardingen werd vervoerd. Thie is met een ernstige schedelbasisfractuur naar het gemeenteziekenhuis te Schiedam over gebracht. Veertien dagen geleden heeft zich voor de Amhemsche rechtbank te verantwoorden ge had de 41-jaTige koopman G. J. A. uit Beek, die met een zeer fantastisch verhaal over een handel in stereoscopen M. van der B. te Breda' voor een bedrag van 3900 mark had opgelicht. A. had aan Van der B. verteld, dat hij in Duitschland stereoscopen kon koopen voor 1000 mark per stuk en dat hij zes stuks aan een dokter te 's-Gravenhage zou kunnen verkoopen en dat beide dan f 500.konden verdienen, v. d. B. stelde den verd. 3900 mark ter hand en samen reden zij in een taxi naar Düsseldorf, waar A. de zaak in orde maakte, terwijl v. d. B. in den auto bleef wachten. Op de terugreis kreeg v. d. B. nabij de grens den raad per tram naar Nijmegen te gaan. A. zou dan trachten de stereoscopen over de grens te smokkelen. Den volgenden morgen kwam de verd. ver tellen, dat hij, bij de grens gekomen, door kom - miezen was verrast, dat hij het pak stereosco pen had weggeworpen en zelf de vlucht had genomen. De instrumenten moesten nog in 'n roggeland liggen. Aangezien men daar ter plaatse niet vond, reeds bij v. d. B. al spoedig het vermoeden, dat hij het slachtoffer van een smokkelaar was geworden. Alvorens de zaak aan te geven zocht hij evenwel met twee vrienden den verd. op en liet hem in een listig gevoerd gesprek bevestigen, dat hij 3900 M. van hem ontvangen had. De officier van justitie, die A. als een be rucht smokkelaar kwalificeerde, vorderde tegen hem twee jaar gevangenisstraf. De rechtbank heeft thans uitspraak gedaan en A. veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. De 26-jarige pomper W. de Vries uit Mont- foort, in dienst van de Amsterdamsche Ballast Maatschappij, welke firma werken uitvoert voor de wegverbetering Den HaagUtrecht, had vannacht dienst bij deze werken in de buurt schap Achthoven. Zijn werk bestond in 't leeg pompen van een put. De man is met een gas- olinelamp in een wachthuisje gaan zitten en is in slaap gevallen. Door nog niet bekende oorzaak is brand ont staan met het gevolg, dat De Vries vanmorgen bewusteloos en met ernstige brandwonden over dekt werd aangetroffen. Het slachtoffer, wiens toestand hoogst ernstig is, is naar de Rijksklinieken te Utrecht over gebracht. Vulpennen en een fototoestel De grens is hermetisch afgesloten en er wordt bijna niet meer gesmokkeld, zoo is de algemeene opinie. Aan weerszijden van den paal beschermt een leger van ambtenaren en politie de belangen van de respectievelijke landen. Toch gaat er nog veel de grens over en men mag alle grensover- gangers wel tot op de huid uitkleeden, wil men paal en perk stellen aan het smokkelen van kleine, maar toch dure voorwerpen. Wie zal bij voorbeeld tellen het legio „Felikan"-vulpennen, dat hier in grensland in gebruik is. Vulpennen, uitstekend van kwaliteit en door den lagen markenkoers voor den Hollander spotgoedkoop. Iemand, die zulk een pen van zijn vrouw cadeau had gekregen, ging drie weken later de grens over met die pen op zak. Toen hij terug kwam, zagen de commiezen de pen in zijn vestjeszak en daar hij geen afdoende verklaring kon ge ven, waar eventueel de pen in Holland gekocht was, werd ze op vermoeden van gesmokkeld te zijn in beslag genomen, 't Kostte hem f 5.om ze weer te krijgen. Een Oldenzaler liep in Nordhorn direct al tegen de lamp. Hij had 40 Mark uit Holland meegebracht (zonder Genehmigung) om daarvan voor een kapelaan een fototoestel te koopen. Een Zollbeambte nam het toestel in beslag, terwijl hij zelf in arrest gesteld werd. Het Schepen gerecht te Meppen veroordeelde hem tot 4 we ken gevangenisstraf en 300 Mark boete. De geld straf en 3 weken gevangenisstraf golden door het voorarrest als uitgeboet. Het toestel werd niet teruggegeven. Op den Ootmarsummer weg te Nordhorn wer den Woensdag 4 Joden gearresteerd, die van plan waren de grens aan dien weg illegaal te overschrijden. Ze hadden geen passen, noch geld bij zich. Een week te voren was het een 5-tal jongen Joden gelukt de grens te passeeren, maar nu vonden ze de Hollandsche militaire politie op hun weg. Het bleek dat ze geen geldige papieren bij zich hadden. Ze werden dan ook weer naar hun Heimath teruggebracht. Hier werden ze voor den rechter geleid, en wegens overtreding der pas voorschriften en de Devisenwet ver oordeeld tot 5 weken gevangenisstraf en een geldboete. De Jood Alexander Stèinburg te Meppen was beschuldigd een vordering in buitenlandsch geld niet aangemeld te hebben. Sedert 1934 had hij op den Nederlandschen ad vocaat M. te Coevorden 'n vordering van 2463.62 gulden, welke vordering hij had moeten melden. Hij verklaarde met het geld zich een reserve in Nederland te hebben willen verschaffen, indien hij tot verlaten van Duitschland genoodzaakt zou zijn geworden. Hij gaf toe, met opzet ge handeld te hebben. Wegens overtreding der De- visenverordening en verzwijgen van vermogen werd hij veroordeeld tot 6 maanden en 2 weken gevangenisstraf en 7000 Mark boete. Twee maan den golden wegens voorarrest uitgeboet. Zaterdagmorgen kwam een arbeider, die in de gemeente Boskoop thuishoort, uit Duitsch land, waar hij gewerkt had, terug met de mede- deeling, dat vier Nederlanders in een Duitsche gevangenis zijn opgesloten. Het zijn C. K. uit Boskoop, P. van O. uit Leiden en twee jongelui die in Groningen wonen. De politie te Boskoop deelde aan het Volk mede, dat de oorzaak van de arrestatie der mannen gezocht moet worden in {iet feit, dat K. op een mondorgel de Internationale gespeeld heeft, welk lied door zijn drie kameraden zacht jes werd meegezongen. Dit gebeurde Woensdag avond, den avond voor hun vertrek naar Hol land. Toen de mannen Donderdagmorgen van hun werk kwamen, werden zij door een S. A.- man aangehouden. Deze gaf hen over aan S. S.- mannen, die hen per auto naar de gevangenis brachten Maandagavond is aan de grens te Zevenaar weer een transport van 120 Joodsche kinderen uit Weenen in ons land aangekomen. Van deze groep zullen ongeveer dertig kinderen .tijdelijk te Rotterdam worden gehuisvest. De overigen gingen direct door naar Engeland. NIJMEGEN Geslaagd voor het doctoraal examen Romaansche taal- en letterkunde (Fransch) cum laude de heer J. A. G. Tans, uit Maastricht, m Bescherm U Met de hervatting der inpolderingswerkzaam heden van den Noordoostpolder is te Lemmer weer een begin gemaakt. Het ligt in de bedoeling van het syndicaat Noordoostpolder, dat nu nog 5 K.M. dijk moet leggen, dit jaar met dat werk gereed te komen. Bovendien moeten er nog 3% KM. kanaai, deel uitmakend van het hoofdkanaal door den polder, worden gebaggerd. Aan de M.U.Z. (Maatschappij tot uitvoering van Zuiderzeewerken) is de baggering van 35 KM. van dit kanaal opgedragen, terwijl den heer IJ. van Wijngaarden, deelgenoot in boven genoemd syndicaat, het baggeren van ongeveer 25 K.M. kanaal, alsmede de bodem vei betering van een oppervlakte grond, waar in de toe komst het hoofddorp zal worden gebouwd, is toegewezen. Voor dit werk moet er 3^ millioen M3. grond verwerkt worden. De aannemer van den bouw v. d. sluisput met het bemalingsgebouw, de heer Haitsma van Harlingen, heeft reeds een paai weken geleden met dien arbeid een begin ge maakt door het droogmaken van den fundee- ringput. Onze weerkundige medewerker schrijft: De vorige week heeft het Meteorologisch In stituut een bericht gepubliceerd over merk waardige haloverschijnselen, welke Vrijdag in den namiddag op verschillende plaatsen in ons land gezien zijn. Maandag daaraanvolgen de was de toestand van de lucht alweer zoo, dat zich soortgelijke verschijnselen hebben \norgedaar. en naar aanleiding hiervan is het goed er de aandacht op te vestigen, dat juist in dezen tijd van het jaar en later tot ongeveer April dikwijls weerstoestanden voorkomen, die bijzonder gunstig zijn voor het ontstaan van interessante lichtverschijnselen, welke behoo ren tot de groep der halo's in den zin als be doeld is in het bericht van De Bilt. Er zweven dan op groote hoogte in den dampkring ijle wolken van zeer kleine ijskristallen, waarin het zonlicht op een bijzondere manier terugkaatst of gebroken wordt en waardoor witte of gekleur de banden en vlekjes aan den hemel te zien zijn, die bepaalde geometrische figuren vor men, zoowel bij de zon als bij de maan. In het eerste geval kan men die verschijnselen het best zien door het oog te beschermen tegen het sterke zonlicht door dun rookglas of ge kleurd glas (b.v. licht groen en licht paars op elkaar) van het soort, dat gebruikt wordt voor glas-in-lood-ramen. Van de geheele groep der haloverschijnselen is de kring om de zon of om de maan het meest bekend. Van dit verschijnsel geldt het rijmpje Een kring om de maan Kan nog gaan Een kring om de zon Daar huilen vrouw en kinders om. Men dacht n.l. altijd, dat een kring om de zon storm voorspelt. Doch kringen om de zon zijn gelijkwaardig met kringen om de maan, ontstaan onder dezelfde omstandigheden en hebben, zooals bij onderzoek blijkt, geenerlei bijzondere voorspellende beteekenis. Zij heb ben trouwens ook geen invloed op het weer, doch zijn veeleer aanduidingen van het voor komen van veel ijskristallen in de hoogere luchtlagen, hetgeen overigens geen bijzondere beteekenis heeft. Een mooi natuurverschijnsel, dat eenigszins geheimzinnig schijnt, heeft echter voor vele menschen iets aantrekkelijks. Daarom wordt er hier op gewezen, dat men in dezen tijd veel kans heeft de haloverschijn selen te zien. (Nadruk verboden). Maandagmiddag is met eenige plechtigheid, in tegenwoordigheid van een groot aantal be langstellenden, de eerste spade in den grond gestoken voor de uitvoering van de indijkings- werken van circa 400 hectaren vruchtbaar land, gelegen achter Pieterburen, onder de gemeente Eenrum en ressorteerende onder het buiten- dijksche waterschap „De Slikken", welk werk ook van groote beteekenis moet worden ge acht voor de tijdelijke werkverschaffing. Eïnnen een tijdsverloop van anderhalf jaar zullen deze werken, waarmede een bedrag van 1% millioen gemoeid is, gereed komen. In deze kosten dragen ingelanden van het waterschap voor een half millioen bij, terwijl het rijk 1 millioen voor zijn rekening neemt. Bij deze indijking zullen niet minder dan 1200 a 1300 man te werk worden gesteld, waar van ook de stad Groningen een niet onbelang rijk aantal zal kunnen leveren. Ook gedurende den winter 1939-1940 zal hier nog een 300-tal arbeiders werk kunnen vinden, welk aantal in het voorjaar van 1940 tot 600 a 700 verhoogd zal kunnen worden. Men hoopt in het najaar van 1940 met het geheele werk gereed te zijn. De nacht van Maandag op Dinsdag heeft geen verandering kunnen brengen in het eigen aardige beeld van de zesde Antwerpsche Zes- daagsche. Nog steeds domineeren BuysseBil- liet, KaersDebrucker en WalsBoeyen met een onstellende meerderheid. Hun voorsprong bedraagt nu eens vijf, dan weer zes, soms vier ronden op de overige koppels en wanneer het in hun bedoeling lag dien voorsprong tot tien of nog meer ronden te vergrooten, zou hun dat weinig meer moeite kosten. Maar tevens zou dat de genadeslag beteekenen voor deze Zesdaagsche, die in financieel opzicht steeds weer een succes blijkt te zijn. Wals en Boeyen trekken uitstekend van leer en geven hun beiden Belgischen rivalen moedig partij. Op een gegeven moment lagen de Ne derlanders zelfs aan den kop en ondanks hef- tigen tegenstand van de Belgen wisten zij die positie voorloopig te handhaven. Van de an dere Nederlanders vestigden Pijnenburg en v. Vliet de aandacht op zich, door vier ronden van hun achterstand terug te nemen. Omstreeks middernacht was de stand als volgt: 1. Wals—Boeyen. Op één ronde: 1 KoersDebruycker; 3 Buys seBilliet; Op vier ronden; 4 Sylv. MaesRom. Maes; Op vijf ronden: 5 SavelsbergMuller; Op zes ronden: 6. Loncke—Huys, 7 Lapébie Archambaud, 8 De KysseherMiddelkamp- Op zeven ronden: 9 ChristenSen—-Stieler; Op acht ronden; 10 DeneefVerrijcken; Op negen ronden: 11 PalmansSomers; Op tien ronden: 12 van Vliet—Pijnenburg; Op dertien ronden: 13 BraspenninxDe Korver. Op twintig ronden: 14 BruneelNaye. Van het Syndicaat „Gasmaskers", gevormd door een aantal Amsterdamsche financieele instellingen met het eenig doel er krachtig toe bij te dragen, dat in zoo kort mogelijken tijd zooveel mogelijk landgenooten zich een goed gasmasker voor billijken prijs zullen kunnen aanschaffen, ontvingen we een tweetal propa- ganda-foldertjes. De bedoeling van deze reclame is een aan- HILVERSUM I, 1875 en 301.5 M. VARA-Uitzending 8.0010.00; 10.206.30; 7.00—7.30 en 8.0012.00 8.00 Gramofoonmuziek. 8.16 Berichten. 9.30 Keukenpraatje. 10.20 V.oor Arbeiders. 12.00 Orgelspel. 12.15 Berichten. 12.45 De Ramblers. 1.15 Esmeralda. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Orgelspel. 6.28 Berichten. 7.10 Vocaal concert. 8.Ö0 Berichten ANP. 8.20 Esmeralda. 9.00 Reportage met muziek. 9.30 Zang en orgel. 10.00 Berichten ANP. 10.10 Pianovoordracht. 10.45 Sportreportage. 11.05 De Ramblers. 11.35 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 415.5 M. NCRV-Uitzending 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Cellovoordracht met piano. 12.00 Berichten. 12.15 Amsterdamsch Salonorkeet. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Reportage. 3.45 Gramoofonmuziek. 4.00 Friesche declamatie. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Uitzending voor land. en tuinbouw, berichten. 6.30 Taalles en causerie over het Binnen - aanvarlngsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Literaire causerie. 7.45 Lezing over leerbewerking. 8.00 Berichten ANP. 9.45 Concert. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Nieuw accordeonensemble. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Vervolg concert. 11.30 Gramofoonmuziek. 11.50 Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.25 en 12.10 Gramofoonmuziek. 12.30 Kanokwintet. 1.20 Kwintet en solist. 3.10 Gramofoonmuziek. 35 Ralph Elman Sextet. 4.05 Liedjes. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.40 Jack Payne's Band. 6.55 Zang met piano. 7.20 Ben Frankel's orkest en solisten. 8.35 BBC-Symphonie-orkest. 9.55 Vervolg concert. 10.50 BBC-Theater-orkest. 11.35 Jack Jackson's Band. 11.50 Swingmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.00 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.20 Giardino-orkest. 12.30 Zang. 1.05 R. Blareau-orkest. 2.35 Zang. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.50 Pianovoordracht. 4.05 Zang. 5.05 Pianovoordracht. 5.25 Ellls-orkest. 7.20 Uit Warschau: Kamermuziek. 8.00 Cello en piano. 8.20 Uit Warschau: Chopin-herdenking. 8 55 Zang. 9.20 Variétéprogramma. 10.50 en 11.20 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 11.20 Orkest en solist. 12.35 Uit Turijn: Kamerorkest, koor en so listen. 1.30 Populair concert. 2.40 Gramofoonmuziek. 3.20 Kleinorkest en solisten. 6.05 Strijkkwartet. 7.20 Orkest, koor en solisten. 9.35 Richartz-kwartet. 10.20 Amusementsorkest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 JA. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Dansorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Kamermuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Dansorkest en solist. 8,20 Mechelsch Conservatorium-orkest, soliste en Dameskoor. 9.20 Vervolg concert. 10.30 Folkloristisch programma. 10.50 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Kamermuziek. 6.10 Gramofoonmuziek. 6.35 Vioolvoordracht. 7.05 Pianovoordracht. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Tooneel met muziek. 9.20 Gramofoonmuziek met toelichting. 9.50 Orkest. 10.03 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Zie Droitwich. sporing tot allen, die het maar eenigszins kunnen doen, zich een goed gasmasker aan te schaffen. Het Syndicaat, gevestigd Nieuwe Spiegel straat 68 te Amsterdam, geeft alle gewensch- te inlichtingen. AMSTERDAM, 21 Febr. Visch. Aangevoerd door 1 motorbotter. Afgeslagen aan de Gem. Vischhal De Ruyterkade, Amsterdam. Besomming van den botter 350.00. Pufschol 8.00, kleine Schol 12.00, Schar 3.507, Bot 5.50, Wijting 1.502.60, Gul len 5.507, per kist van ongeveer 35 kg. Kabel jauw 0.601.70 per stuk. Leng 1.601.80 per st. Koolvisch 80—90 cent per 5 stuks. Schelvisch 2.90 per 10 stuks Groote Tongen 78 cent, middel Tongen 9098 cent per kg. Uit de hand verkocht op het buitenterrein: Spiering 1620 cent per pond. Versche Bokking 1.402.75, Harder Bok king 1.502.75 per 100 stuks. Garnalen 1.75 2.25 per kistje van 15 kg. Gest. Makreel 12 cent per pond. AMSTERDAM, 21 Febr. Aardappelmarkt, De prijzen waren heden onveranderd. Aanvoer 253000 kg.. LEIDEN, 21 Febr. Veemarkt. Aanvoer 258 var kens: 240 zware 4647.5 cent. 18 lichte 4345 cent per kg. Handel vlot. BROEK OP LANGENDIJK, 21 Pebr. 49000 kg. Roode kool 5.50—7.90, 50-000 kg. Gele kool 6.20—7.40, 39000 kg. Deensche Witte kool 4.10 4.80, 11200 kg. Uien 3.704-10, grove 3.90— 4.20, drielingen 2.50—3.70, stek 11.50, 6300 kg. Peen 3.904.40 idem kleine 1.502.30, 3550 kg. Bieten 1.10—4.20, 250 kg. aardappelen: Eigenh. 3.50. VINKE'VEEN, 20 leur. Coöp. Groenten- en Fruitveiling „Vinkeveen". Witlof: I 2122.50, II 15.50—16.50, III 5.008 per 100 kg. WESTLAND, 20 Febr. Middenprijs v. d. Westl. veilingen. Spinazie 22—41, Witlof 17—23, II 7— 12 cent per Kg. Uien 4085, Peen 50—65, Andu- vie 120 Boerenkool 90 cent per bak. Dunsel 70 —80 cent per 2 kg. Kelen 2.80—3.10, Rabarber 6 00—10 per 100-, Prei 11.90 per 100 kg. AMSTERDAM, 20 Febr. Tabak. De data van de in de voorjaarscampagne te houden inschrij vingen zijn vastgesteld als volgt: voor Sumatra- tabak te 'Amsterdam op 31 Maart, 6 en 28 April, 2 en 16 Juni en 7 Juli; te Rotterdam op 5 Mei en 21 Juni. Voor Javatabak te Amsterdam op 14 April. 12 en 26 Mei, 9 en 30 Juni en 14 Juli; te Rotterdam op 24 Maart, 21 April, 17 Mei, 23 Juni en 21 Juli. AMSTERDAM. 20 Febr. Eierveiling, Kipeieren: hoogste prijs 4.00, middelprijs 3.15—3.25, laag ste prijs 3.10. Totaal-aanvoer 90.000 eieren. Han del goed. VENLO, 20 Febr. Coöp. Veilingsver. Venlo Aangevoerd 2.760.000 eieren: kipeieren 3.15—3.60, kleine 33.15, eendeieren 2.703.25. ROTTERDAM, 20 Febr. Fijne zaden. Lijnzaad zaaiwit bloem 11.0013. karwijzaad 22.0024, koolzaad 12.0013, blauwmaanzaad 30.0031. NOORDSCHARWOUDE, 21 Febr. 80900 kg. Roode kool 5.20—7.50, 38500 kg. Gele kool 5.707.20, 73000 kg. Deensche Witte kool 4 5.10, 12500 kg. Uien 3-80—4.20, grove 4—4.50, drielingen 3.503.70, 3600 kg. Peen 3.40 4.30, idem kleine 1.90—2.10, 1600 kg. Bieten 0.80— 3.30, 800 kg. aardappelen: Eigenheimers 2.90 id. Blauwe 3.503.90. PURMEREND, 21 Febr. Gemeentel. Kaas- beurs. Verhandeld 17 partijen, wegende 19.000 kg. Handel matig. Hoogste prijs 21.—. 1 stapel kleine boeren 20. per 100 kg. 170 kg. melkboter 1.50—1.54 per kg. 428 runderen, t.w.: 170 vette koeien 6269 ct., handel matig; 246 gelde en melkkoeien 100—260 per stuk, handel matig; 12 stieren 46—52 ct., handel matig; 25 paarden 90165 per stuk, handel stug; 26 vette kalve ren 65—95 ct. per kg., handel stug; 1421 nuch tere slacht- en fokkalveren: slacht 7—11 per stuk, fok 11—17 per stuk, handel matig; 288 vette varkens 4447 ct. per kg., handel matig, 60 magere varkens 2533, handel matig. 379 biggen, 9—16, matig; 967 schapen 22—28. matig; 15 bokken 3—9, matig, per stuk, kipeie ren 33.30, eendeieren 2.90 per 100 st.: piep kuikens, 3900 Noordholl. blauwe 42,544,5; 700 oude kippen en hanen 7077,5 per fciio; 300 eenden 2060 per stuk; duiven 40 ct. per paar GRONINGEN, 21 Febr. Veemarkt. Kalf- en melkkoeien le kw. 260270, 2e kw. 210220, 3e kw. 140150; kalfvaarzen le kw. 220230, 2e kw. 140160, varekoeien le kw. 170190, 2e kw. 130160, vaarzen le kw. 160185, 2e kw. 115—135, stieren le kw. 49—51, 2e kw. 44—46 ct. per kg., kalveren en pinken 90130, slachtvee le kw. 63—64, 2e kw. 50—52, 3e kw. 40—41 ct., vette kalveren le kw. 7678, 2e kw. 6870 ct. per kg., wefdeschapen 1418, vette lammeren 1215, vette schapen le kw. 2428, 2e kw. 20 22, biggen 713 per stuk, idem 1.101.60 de week, vette varkens le kw. 4345, 2e kw. 37 40-ct., zouters 42—43 ct. per kg. Aanvoer: 714 runderen, 1408 kalveren, 357 schapen, 571 var kens, 87 biggen, 35 paarden. Overzicht. Voor het kalf- en melkvee, wat met moeite was te plaatsen, liepen de prijzen terug; het slachtvee werd eveneens bij grooten aanvoer tegen lage prijzen verhandeld; bij stie ren kleinen aanvoer prijshoudend; vette kal veren: bij gering aanbod nauwelijks prijshou dend; in de nuchtere kalveren verliep de han del bij grooten aanvoer slechts met lagere prij zen, de prijzen hiervoor varieerden van f 3 5.50, een enkel zwaar kalf noteerde f 1 hooger. In wolvee had de handel een prijshoudend ver loop; vette varkens en zouters prijshoudend. Enkele Hollandsche vette varkens brachten 47 —48 ct. per kg. op. Biggen bij tragen handel prijshoudend. ROTTERDAM, 21 Febr. Veemarkt. Aange voerd in totaal 142 paarden, 6 veulens, 773 ma gere runderen, 845 vette runderen, 25 vette kal veren, 127 graskalveren, 2145 nuchtere kalve ren, 221 schapen en lammeren, 2 varkens, 45 bokken en geiten. Prijzen per kg.: Vette koeien le kw. 72, 2e kw. 58, 3e kw. 36—46, Vette ossen le kw. 64, 2e kw. 56, 3e kw. 36—46. Stieren le kw. 60, 2e kw. 54, 3e kw. 48. Vette kalveren le kw. 95, 2e kw. 85, 3e kw. 5565. Schapen le kw. 47, 2e kw. 41, 3e kw. 30. Lammeren le kw. 50, 2e kw. 45, 3e kw. 40. Graskalveren 2e kw. 50, 3e kw. 40. Nuchtere kalveren le kw. 29, 2e kw. 24, 3e kw. 18. Slachtpaarden le kw. 53, 2e kw. 43, 3e kw. 33. Prijzen per stuk: Scha pen le kw. 23, 2e kw. 18, 3e kw. 16. Lammeren le kw. 18, 2e kw. 15, 3e kw. 11. Nuchtere slacht- kalveren le kw. 7, 2e kw. 5.50, 3e kw. 4. Nuch tere fokkalveren le kw. 22, 2e kw. 18, 3e kw. 15. Slachtpaarden le kw. 230, 2e kw. 190, 3e kw. 110. Werkpaarden le kw. 330, 2e kw. 270, 3e kw. 130. Hitten le kw. 240, 2e kw. 190, 3e kw. 120. Stieren le kw. 270, 2e kw. 200, 3e kw. 140. Kalfkoeien le kw. 285, 2e kw. 220, 3e kw. 155Melkkoeien le kw. 280, 2e kw. 210, 3e kw. 155. Varekoeien, le kw. 195, 2e kw. 160, 3e kw. 140. Vaarzen le kw. 175, 2e kw. 155, 3e kw. 115. Pinken le kw. 145, 2e kw. 115, 3e kw. 95. Gras kalveren le kw. 50, 2e kw. 35, 3e kw. 25. Bok ken en geiten le kw. 10, 2e kw. 8, 3e kw. 5. Overzicht. Vette koeien en ossen: aanvoer als vorige week, handel normaal, prijzen als vorige week, prima koeien tot 74 ct., prima os tot 66 ct. Stieren: aanvoer gewoon, handel matig, prijzen iets lager. Vette kalveren: aan voer belangrijk minder, handel slecht, prijzen als gisteren, prima tot 1.05. Schapen en lamme ren: aanvoer minder, handel flauw, prijzen als gisteren. Nuchtere slacht- en fokkalveren: aanvoer iets minder, handel stug, prijzen lager. Paarden: aanvoer kleiner, handel redelijk, prij zen van vorige week goed te handhaven. Kalf- en melkkoeien: aanvoer minder, handel stroef, prijzen als vorige week. Varekoeien: aanvoer normaal, handel slepend, prijzen onveranderd. Vaarzen en pinken: aanvoer als vorige week, handel matig, prijzen stationnair. Graskalve ren: aanvoer als vorige week, handel gewoon, prijzen stabiel. Bokken en geiten: aanvoer iets minder, handel goed, prijzen vast. PURMEREND, 21 Febr. Coöp. Centrale Eie- renveiling. Aanvoer 60.000 eendeieren 33.05 per 100 stuks, 80.000 kipeieren: 65-66 kg. 3.30 3.40, 63-64 kg. 3.25—3.30, 60-62 kg. 3.10—3.25, 58-59 kg. 3.10—3.15, 56-57 kg. 3.05—3.15, 53-55 kg. 3—3.10, 50-52 kg. 2.90—3. BODEGRAVEN, 21 Febr. Aangevoerd 52 par tijen Goudsche kaas. totaal 2740 stuks, le soort met R.M. 26.0027, 2e soort met R.M. 24.0025. Haijdel matig. De bedrijvigheid in de Engelsche bouw nijverheid iuas in Januari j.l. 15.2 pet. lager dan in December en 29.4 pet. lager dan M Januari 1938. Het Pond Sterling legt een minder vaste stemming aan den dag. Men acht dit in d,e Londensche City het gevolg van de on zekerheid, geschapen door de uitlatingen van president Roosevelt, waarvan men den indruk kreeg, dat hij zijn vacantiereis heeft onderbroken in verband met den onzeke- ren politieken toestand in Europa. Noch tans ziet men in Roosevelt's uitlatingen geen sombere toekomst op internationaal' politiek terrein. In verband met de iets zwakkere houdinff van het Pond Sterling steeg de goudprVj te Londen met 1li d. tot 148/5; 595.000 pd.st. werd aan goud omgezet. De National Distillers behaalde in 1933 een winst van 7.85 millioen doll, of 3.8 a doll, per aandeel, tegen 7.85 millioen don- of 3.86 doll, per aandeel in 1937. De kleinhandelsprijs van benzine rn Amerika bedroeg op 1 Februari j.l. 9ern,,.~ deld 13.11 doll, cent per gallon en bereikte den laagsten stand sedert 1 Januari toen de prijs 12.78 d.c. bedroeg. Op 1 Few- 1938 14.28 d.c. De Southern Pacific boekte .in .Januari aan bruto-ontvangsten 15.76 millioen don- tegen 15.10 millioen doll, in Januari aan netto's 925.000 doll, tegen 2.300.009 doll. De Kansas City Southern boekte in Jd' nuari aan bruto's 1.07 mill. doll, tegen l-1 f mill. doll, in Januari 1938; aan netto s 267.000 doll, tegen 255.000 doll. De Pennsylvania Rrd. boekte in 1938 aan netto-ontvangsten 11.04 mill. doll, of doll, per aandeel tegen 27.7 mill, doll- oi 2.07 doll, per aandeel het vorig jaar. De New-York Central boekte in 1938 een netto-verlies van 20.15 mill. doll, tegen ee winst van 6.35 mill. doll, in 1937. De staalproductie in de Vereen. Staten bedraagt momenteel 53.7 pet. der capacity'- legen 54.8 pet. de vorige week. De koperverkoopen in Amerika bedroegen Vrijdag en Zaterdag j.l. te zamen 2.96 nu- Hoen lb. Volgens mededeeling van de Interstate Commerce Commission bedroegen de <?'r" io-ontvangsten van de Amerikaansche eer ste klas-spoorwegen in December j.l. 31° mill. doll, tegen 300.32 mill. doll, in Decern ber 1937. De netto-bedrijfsontvangsten 49.37 mill. doll, tegen 25.99 mill. doll. In he geheele jaar de bruto's 3.56 milliard tegen 4.16 milliard doll, in het geheele la(j 1937 en de netto's 372.84 mill. doll. tegC: 5590.20 mill. doll. Het Monopoly Investigating Committee 1 voornemens, de geheele petroleum-11} dustrie in Amerika aan een onderzoek i onderwerpen. Beoogd zal worden door wet gevende maatregelen de onafhankelijkheu te vergrooten, zooals het doel bestond 1 een uitspraak van het Hooggerechtshof f- Washington van 1911 in het Standard u' Segregation Decree. De Du Pont de Nemours keert een hwa' taaidividend uit van 1.25 doll, tegen l- doll, in December j.l. In Maart 1938 we uitaekeerd 0.50 doll., in Juni 0.50 doll- e in 'September 1938 0.75 doll, per aandeed De U.S. Rubber heeft in navolging var de Firestone Tyre and Rubber de banden- prijzen met gemiddeld 2Vi pet. verhoogd Het Pond Sterling bewoog zich beden ochtend te Amsterdam op 8.748.76 (V. si 8.74%); de Dollar op 1.86 5/8—lf' (1.86 11/16); de Frank op 4-94—4-9*' (4.94%); de Belga op 31.42%—31.50 en de Zwitsersche Frank op 42.40—44- en (42.40) DINSDAG 21 Febr. Sedert Gisteren Waar- nemlngspunten Keulen Lobith Nijmegen Kampen Westervoort Deventer St. Andr. W Belfeld Venlo Grave 2) Sluis Arnhem Vreesw. 1. w. Maastr. H.s. 1) Borgh. Lith 39.56 13.10 10.75 5.56 10.52 3.00 11.11 5.16 0.53 43! 23 14.17 13.70 7.61 0 82 38 01 10.81 8 46 3.13 j 43 0.72 9.06 3.06 J.17 42.01 11 95 4.98 1.32 0.07 0.00 000 0.00 0-00 0 00 0 00 0.00 0.00 000 0 00 0.33 0.00 0.00 0.01 0 04 0 23 0.01 0.19 0.03 0.02 0.03 0 00 0-00 0-00 O'OO O'flO 0-04 0 30 Beneden de sluis 1) De waterstand aan de hoofdsluis w°rfJlnde acht 0.40 M. hooger te zijn bij geheel g®0" stuw. GraVe 2) De waterstand aan de peilschaal te «-» ^jj (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te zij geopende stuw. Hoogste stand te Keulen tot dusver 43.22. AMSTERDAM 8 U 12 u 2 u 8 12 2 Kanaalwater u 044— AP 0.49— AP 0.51— AP Stadswater i)44— AP 0 49— AP 0 51— Ap Amstelwater 8 u 0.44- A 12 u 0.49- 2 u 0 51- AK Uselm. water 5 u 0.03- AP 12 u 0.03- A- l u 0.03- L- AP WATERSTAND OP DEN R"N 21 Febr. 20 Febr. 21 Febr. 20 pepr- Rheinf. Breisach Kehl Maxau Mannh. Diedesh Lohr Mainz Bingen 1,78 1.54 1.84 3.29 2.54 2 76 1.84 1.76 1.53 1.81 3.32 2.46 1.63 1.74 Ems Caub Coblenz Trier Keulen Dusseld.. Ruhrort Wesel 2.00 2.19 1.17 2.07 1.45 0.76 0 60 Emmerik 1.92 1.85 2.10 J.99 a 00 1.36 0.63 0 55 1.98

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6