Kardinalen in het conclave „PAPABILI" UIT DE CURIE MORIH CTATE Handelsoverleg tusschen Londen en Berlijn Duitschland moet exporteeren GRIEPen KOU DAMPO Na de ontbinding der K.D.P. Vredesbelang staat op het spel NAAR DE PAUSKEUZE DINSDAG 21 FEBRUARI 1939 Handelsbetrekkingen met Zuïd-Afrika Een tweede bijzondere K. L. M.- vlucht in November M.O.-LEERAREN EN DE SPELLING Adres aan den minister van Onderwijs W. van Staalduinen overleden R.K.S.P. vergemakkelijkt de toe treding tot haar gelederen T oelichting HET PRINSELIJK GEZIN TE GRINDELWALD JEUGDLUCHTVAART Katholieke organisatie vergadert RECLASSEERINGSDAG Dit jaar Zaterdag 6 Mei Buitenlandsch overzicht Laatste gelegenheid morgen voor de aanmelding tot deelname aan onze Rome-reis 26 Febr.—7 Maart Dan rug en borst flink met Dampo inwrijven en Dampo diep inademen. Wonderlijk zooals dat helptl Doos 30 ct. Tuba 40 ct. Pot 50 ct. Er bestaan plannen om in November van dit jaar opnieuw een vliegtuig van de K.L.M. voor een bijzondere vlucht naar Zuid-Afrika te laten vertrekken. De vlucht van de „Reiger" in December 1938 stond geheel in het teeken van het Voortrekkerseeuwfeest, doch de reis, welke thans wordt voorbereid, zal het karakter van een handelsmissie dragen. Een aantal voor aanstaande zakenlieden zal kunnen mee gaan om de mogelijkheden op handelsgebied in Zuid-Afrika te bestudeeren. Verbetering van de handelsbetrekkingen tusschen de Unie van Zuid-Afrika en Nederland en het aanknoopen van nieuwe banden ligt hierbij in de bedoeling. De voorbereiding voor deze bijzondere vlucht ge schiedt in nauw contact met hiervoor in aan merking komende instanties, terwijl medewer king van de regeeringen van Nederland en Zuid- Afrika is gevraagd. Het vertrek zou omstreeks 1 November plaats vinden. Vóór 4 December zal het gezelschap, dat aan deze bijzondere vlucht deelneemt, weer in Nederland terug kunnen zijn. Dit tijdstip werd voorloopig gekozen om zooveel mogelijk met de gunstige seizoensomstandigheden rekening te houden. De besturen van een aantal vereenigin- gen van leeraren bij het Middelbaar Onder wijs hebben met leedwezen kennis genomen van de mededeeling van den minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen in de me morie van antwoord aan de Eerste Kamer, dat de regeering het voornemen heeft na ont vangst van een nader rapport der commissie- Fockema Andreae te bevorderen, dat bij Kon. Besluit een wijziging in de vigeerende regeling der spelling zal worden aangebracht, hoewel volgens mededeeling' van den minister de regee ring erkend heeft, dat tegen een regeling bij Koninklijk Besluit, die van de wettelijk erkende spelling afwijkt en niet op de wet berust, be zwaren kunnen worden aangebracht. Deze besturen verzoeken den minister met aandrang een K.B. als het aangekondigde niet uit te lokken, maar de aangekondigde wettelijke regeling af te wachten. Mocht een maatregel ab- saluut noodzakelijk zijn, dan ga de regeering over tot volledige invoering van de ongewijzigde spelling 1934, welke indertijd door het onderwijs met vreugde is geaccepteerd. Te Rotterdam is in den leeftijd van 75 jaar overleden de heer Willem van Staalduinen, die meer dan 27 jaar afslager is geweest van de veiling te 's-Gravenzande. De heer Van Staalduinen, destijds een be kende figuur in het Westland, heeft den tijd meegemaakt van het mondeling mijnen, dat in later jaren met het afslagbord aanmer kelijk vereenvoudigd werd. De toenemende doofheid was er de oorzaak van, dat hij zijn functie tien jaar geleden heeft neergelegd. Aan de vergadering van den Partijraad der R.K. Staatspartij is toegevoegd een voorstel van het partijbestuur om in verband met de ontbinding van de Katholiek-Democratische Partij en ter regeling van de gevolgen dier ont binding voor de R.K. Staatspartij het navol gende dispensatie-besluit te nemen: De Partijraad der R.K. Staatspartij: kennis genomen hebbende van het rechts geldig besluit van het Congres der Katholiek- Democratische Partij in zijn te Utrecht gehou den vergadering van Zondag 19 Februari 1939, waarbij de Katholiek-Democratische Partij wcrdt ontbonden; overwegende, dat deze bijdrage tot het weder zijds begeerde herstel van de eenheid der ka tholieke Nederlanders op staatkundig gebied aanspraak maakt op zoodanige voorzieningen van de zijde der R.K. Staatspartij, dat de voor malige leden der ontbonden Partij zooveel mo gelijk zonder belemmering kunnen toetreden tot de R.K. Staatspartij met alle daaraan ver bonden, in de reglementen der partij omschre ven gevolgen, rechten zoowel als plichten; overwegende, dat in het bijzonder voorzienin gen geboden zijn met het oog op de gelegenheid van voormalige leden der ontbonden partij om binnen het kader der reeds getroffen voorbe reidingen, invloed te doen gelden op de samen stelling van en deel te nemen aan de stemming over de candidatenlijsten der R.K. Staatspar tij voor de komende verkiezingen van leden van Provinciale Staten en Gemeenteraden; BESLUIT: lo. dispensatie te verleenen van al die voorschriften en bepalingen in de reglemen ten der partij en in die harer gewestelijke en plaatselijke organen, welke zich tegen het treffen en doorvoeren van bovenbedoel de voorzieningen zouden verzetten; 2o. het partijbestuur te machtigen zich met de uitvoering van dit besluit te belasten en de maatregelen te treffen of te doer, tref fen, die het op den grondslag van het reeds gevoerde (en met het oog op de gemeente raadsverkiezingen voort te zetten) overleg met vertegenwoordigers der voormalige Ka tholiek-Democratische Party noodig zal oordeelen. Gelijk bekend, heeft het Congres der Ka tholiek-Democratische Partij in zijn te Utrecht gehouden vergadering van Zondag, 19 Februari met de daartoe vereischte meerderheid het een stemmig voorstel van het bestuur der K. D. P. aanvaard, om deze Partij te ontbinden. In over leg met vertegenwoordigers der voormalige K. D. P. heeft het partijbestuur de regeling van de gevolgen dezer ontbinding voor de R.K. Staatspartij tijdig onder het oog gezien. Het stelt den partijraad voor bovenstaand algemeen dispensatie-besluit te nemen, op den grondslag waarvan het partijbestuur de noodig gebleken voorzieningen kan treffen zoowel ten aanzien van de verkrijging van het lidmaatschap der R.K. Staatspartij door ledec der voormalige K. D. P., als ten aanzien van het deelnemen door die leden aan de voorbereiding van de ver kiezingen voor de Provinciale Staten en Ge meenteraden, met name aan de groslijststem mingen (referendum), alsook ten aanzien van de candidaatstelling voor het lidmaatschap van Provinciale Staten en van Gemeenteraden. Over den aard en den .omvang dezer voorzieningen, zoomede over de financieele gevolgen van d\ ontbinding der K. D. P. zal het partijbestuur den partijraad in de komende vergadering in bijzonderheden inlichten. Bovenstaand ont- werp-besluit wordt den partijraad in zijn ver gadering van Vrijdag 24 dezer voorgelegd, op dat Zaterdag 25 dezer reeds verschillende in middels voorbereide uitvoeringsmaatregelen zou den kunnen getroffen worden. op 15 Oct. 1864 geboren, wiens levensloop als geleerd theoloog onderbroken is Qoor een ambtstijd van 1917 tot 1921 als nuntius in Peru en van 1921 tot 1926 als opvolger van Mgr. Ratti in Polen, waar hij in 1925 een concor daat sloot. Deze lange rij Italiaansche curie-kardi nalen sluit met een Fracschman, kard. Eugène Tisserant, den secretaris van de Congregatie voor de Oostersche Kerk. (Van een bijzonderen correspondent) Wij hebben in een tweetal voorgaande artikelen enkele levensbijzonderheden mee gedeeld omtrent verscheidene kardinalen, die behoorden tot twee groepen welke men grosso modo pleegt te onderscheiden: de „diplomaten" en de „herders". Wij hebben er reeds op gewezen, hoe weinig dat onder scheid zich veelal in de persoonlijke ge stalte laat dóórtrekken. Wij hebben enkele figuren uit beide groepen geschetst, die in de Romeinsche conversaties van deze ver- Lotharinger van familie, te Nancy op 24 Maart 1884 geboren, wüdde hy zich al vroeg aan de studie der Oostersche talen; op 22-jari gen leeftijd beheerschte hij reeds het He- breeuwsch, Syrisch, Arabisch, Aethyopisch en Assyrisch. Na zijn priesterwijding werd hij pro fessor in Rome, maar in 1914 nam hij dienst onder de Fransche vlag, vocht aan de Darda- nellen en in den Levant en werd bij Vitremont in Lotharingen gewond. In den kardinaal her kent men nog de houding van den Franschen officier. Na den oorlog kwam hij aan de Oos tersche afdeeling der Vaticaansche bibliotheek, die hij geheel moderniseerde. Zijn voorganger als bibliothecaris, Pius XI, schonk hem in 1936 het purper. Prinses Juliana en Prins Bernhard zyn met Prinses Beatrix vanochtend even na elf uur te Grindelwald aangekomen, zy hebben intrek genomen in hotel „Adler". Op een vergadering, welke het hoofdbestuur der Katholieke Jeugdluchlvaart-organisatie in Nederland één dezer dagen heeft gehouden, is besloten een algemeene bijeenkomst uit te schrijven voor alle leden der Katholieke Jeugd- Luehtvaart-clubs, en wel op Zondag 5 Maart a.s. te 's-Hertogenbosch. Op deze bijeenkomst zal een bekend spreker een technisch onderwerp behandelen, terwijl tevens een geluidsfilm zal worden gedraaid. De Nationale Reclasseeringsdag, die sedert 1935 elk jaar gehouden wordt dit jaar der halve voor de vijfde maal is bepaald op Za terdag 6 Mei. De opbrengst komt wederom ten goede aan de 24 van regeeringswege erkende instellingen van alle gezindten, die met elkander samen werken. 1 AMERICAN %/CICARETTËl[_ wachtingsvolle dagen het meest op den voorgrond treden, de kardinalen Dalla Cos ta., Facelli, Maglione, Pizzardo, Lavitrano, Schuster, Tedeschini. Men kan echter nog een derde groep onder- Scheiden, die als het ware tusschen de beide andere ligt en deze met elkander verbindt, Zonder dat er overigens een duideiyke schei dingslijn zou zijn aan te geven. Wij bedoelen de groep van die curie-kardinalen, die de leiding hebben in de Congregaties, die de departemen ten in het bestuur der wereldkerk zijn. Het is een groep van groote geesten en sterke karakters, bestuurders van beproefde kracht, rijk aan wetenschap en ervaring. Noemen wij op de eerste plaats den opvolger Van onzen Nederlandschen Kardinaal van Ros- sum als Prefect der Propaganda Fide, Kardinaal Pietro Fumason i-B i o n d i, een zoon van den Romeinschen adel. Op 4 September 1872 geboren, werd hij als jong priester secretaris van Kardinaal Ciasca en na eenige jaren bij de Propaganda te werk gesteld, waar hij geleidelijk tot een onder-secretarisfunctie opsteeg. Toen echter werd hij, in November 1916, door Bene- dictus XV voor andere diensten uitverkoren en in oorlogstijd als Apostolisch Delegaat naar Indië gezonden (het ambt, dat nu door onzen landgenoot Mgr. P. Kierkels wordt bekleed), Vandaar in 1919 als Apostolisch Delegaat naar Japan. In 1923 te Rome teruggekeerd, bekleedde hij twee jaar lang als Apostolisch Delegaat het ambt van secretaris der Propaganda onder Kardinaal van Rossum; reeds in 1925 echter iverd hij naar Washington gezonden, waar hij bleef, tot hij in 1933 tot Kardinaal benoemd als prefect naar de Propaganda terugkeerde. De „roode paus", zooals men soms den prefect der missie-congregatie noemt, is een figuur van getemperde kracht, die in het Verre Oosten en Westen zoowel als in de Eeuwige Stad zijn hooge functies met hetzelfde rustige beleid ver vult. Een andere Fropaganda-Kardinaal is Kardinaal Carlo Salotti, op 25 Juli 1870 te Grotte di Castro, een dorp in de omgevign van Orrieto, geboren. Hij studeer de op het openbaar gymnasium te Siëna en eerst gedurende zijn militairen dienst Rome rijpte zijn roeping tot het pries terschap. Na zijn priesterwijding maakte hij brillante studies in theologie, rechten en letteren, in welk laatste vak hij midden in een anti-clericalen tijd aan de rijksuniver siteit doctoreerde. Elf jaar was hij daarna philosophieprofessor aan het Apollinaris-athenaeum te Rome, terwijl bij tevens, als temperamentvol redenaar, apolo getische debatavonden hield. In het bijzonder Wijdde hij zich reeds toen aan de Katholieke Actie onder de studenten en onder het volk; bij was een der vurigste leiders van de chris- teiijk-democratische volksorganisaties. Intus- Bchen was hij ook in de Ritencongregatie werk zaam als advocaat en Promotor des Geloofs in talrijke zaligverklaringsprocessen; de brillante fedenaar pleitte in niet minder dan honderd Processen, waaronder die van Jeanne d'Arc en öon Bosco. In 1930 werd de sociaal-voelende prelaat tot Secretaris der Propaganda benoemd, in welk ambt hij een rustelooze werkzaamheid ontplooid beeft; o.a. stichtte hij het Instituut voor Missie- wetenschappen. Intusschen bleef hij steeds Prediken, en schreef oa. een leven van Don Rosco en een boek over „De crisis der huidige samenleving". In 1932 werd hij „in petto" tot kardinaal benoemd, welke benoeming in 1935 °Penbaar gemaakt werd. Drie Romeinen zijn er onder de Kardi nalen van deze groep, die alle drie ook echt Romeinsche trekken hebben in de kloeke bjnen van hun gestalte. Het zijn de Kar dinalen Marchetti Selvaggiani, Massimi en Cremonesi. Kardinaal Francesco Marchetti Sel- L.Zggiani was de vicaris van Pius XI als bisschop van Rome. Op 1 October 1871 geboren, *Jeeft hy na zijn priesterwüding eerst eenige diplomatieke functies gehad: in 1898 als secre- aris her Apostolische Delegatie te Washington, daarna in de Staatssecretarie, vervolgens bij e nuntiatuur te München en gedurende den *>rtog te Bern; in 1918 werd hij nuntius te Venezuela, in 1920 te Weenen. In 1922 echter -Watn hy als secretaris der Propaganda naar »!0me terug, en werkte als de rechterhand van ^ardinaal van Rossum mede in dien enormen Pbouwenden arbeid, dien de Nederlandsche v'ardinaal door de organisatie en uitbreiding atl het missiewerk heeft gewrocht. Aan dien Pbouw heeft Kardinaal Marchetti, als krachtig Sanisator van onstuimige en onweerstaanbare bergie. een groot aandeel gehad. In 1930 werd Uj tot Kardinaal benoemd en-» belast met het •stuur van het pauselijk diocees Rome. dat hij v e- onverzettelijke en zoo noodig harde hand ^>0rde. Men weet, hoe moaerngebouwde kerken c Pit den grond rezen; sommige van zijn radi- Je ingrepen, bijv. in de misbruiken op het '®d van kerkversiering (toen zijn voorschrif- (.A °P den voet gevolgd werden door electri cs, die de leidingen van de afgekeurde ver- tingen doorknipten) zijn vermaard gebleven. Kardinaal Massimo Massimi. de ^oede Romein van deze trits en wiens baam dezer dagen zeer veel genoemd wordt, is °P 19 April 1877 te Rome als zoon van e<!n advocaat geboren en zelf een eminent •'Prist, wiens trekken zelfs aan die van b®11 der groote rechtsgeleerden van het oude *t°me herinneren, die het recht tot „de Schreven rede" maakten. 1900 priester gewyd, werd hy in 1904 Na lang en toomeloos over de overeenkomst van Muenchen gejuicht te hebben, kwamen de Britsche industrieelen tot de ontdekking, dat de val van Tsjecho-Slowakije ook nadeelen voor Engeland meebracht. Vooral de reis van minister Funk door heel den Balkan tot in Ankara toe bracht hun het besef daarvan bij; en zij, die de waarschuwingen van Winston Churchill in den Wind geslagen hadden, begon nen, toen zij zich van de Oost-Europeesche markten genadeloos zagen verdrongen, alarm te slaan. Dit geschiedde in Kamers van Koop handel en dergelijke nuttige instellingen, die zich gemeenlijk niet zoozeer verheugen in de publieke belangstelling als de debatten over Buitenlandsche Zaken in de parlementen; slechts af en toe een mgezonden stuk in de kolommen van de groote Britsche bladen deed vermoeden, dat er iets broeide, en toen minis ter Hudson in de laatste weken van het vorig jaar Duitschland dreigde met een handels oorlog, kwam dit het groote publiek als een donderslag bij helderen hemel voor. Ondanks zijn nijpend tekort aan deviezen paste Duitschland een systeem van export premies toe, dat de Britten op de Balkan- markten pijnlijk trof in hun gevoeligste plek ken. Industrie-vereenigingen en handelskamers zonden klachten bij karrevrachten naar het ministerie van Economische Zaken, en tenslotte achtte Dow'ningstreet den tijd gekomen eens met den geldzak te rammelen: Hudson riep den Duitschers toe, dat Londen over ge noeg ponden sterling beschikte om alle mark ten van Europa te koopen, en dat het dat doen zou ook, als Duitschland niet met het un fair genoemde systeem van exportpremies op- nield. Sdertdien ging de strijd op en neer, nu eens kalmer, dan weer fel, totdat de rede van den rijkskanselier op de bijeenkomst van den rijks dag de situatie ten zeerste verduidelijkte. De politieke successen van Berlijn, in het vorige jaar behaald, hadden vele economische moei- ïykheden meegebracht, en de vertering van de „vreedzaam" veroverde gebieden zooals dat in een moderne metafoor heet verliep min der snel dan de inlijving van de nieuwe onder danen bij de Duitsche politieke korpsen en an dere instellingen. Het tijdperk van de verove ringen schijnt voorbij; het gaat Berlijn er thans om orde op zijn economische zaken te stellen, en ondanks het tot ideaal uitgekreten autarkie-systeem heeft het voor die ordening grondstoffen noodig, die het bij gebrek aan de viezen slechts door verruiming van zyn export krijgen kan. De rijkskanselier zei het weinig fraai maar kernachtig: „exporteeren of ster ven". Ofschoon de Britten er nu weinig toe ge neigd zijn de Duitsche bewapening door econo mische overeenkomsten te steunen men her- innere zich de onverkwikkelijke historie der leening aan Tsjecho-Slowakije voelen zij, dat zij door lichtelijk in te binden op de markten van Oost-Europa een tijdperk van vrede koo pen kunnen, den vrede, waarin Adolf Hitler geloofde. Dit was een zaak, het onderhandelen waard, en na lang gedelibereer is het er dan toch van gekomen, dat een Britsche delegatie te Berlijn over een verdeeling van het arbeids veld gaat praten. Dat Ashton Gwatkin, te Ber lijn persona grata, deel uitmaakt van die de legatie is een gunstig voorteeken voor den af loop van het overleg. Men moeten den beiden delegaties wel veel succes toewenschen. Langen tijd heeft men het systeem toegepast om Michel „maar juist in het leven te houden", hetgeen zoowtel het Duit sche volk als de overige wereld tot bittere er varingen heeft geleid. Iedereen heeft recht op een kans, en een groot volk als het Duitsche zeker, vooral indien men bij wederzijdsche overeenstemming dc.i lieven vrede kan bewa ren. Bovendien als de besprekingen mislukken, dan staan wij ongetwijfeld voor een periode van felle exportcampagnes, die op den duur tot het ergste kunnen leiden. Herinnert men zich het heengaan van de gematigde Duitsche di plomaten en militairen aan het begin van 1938, dan doet het verdwijnen van Schacht en de zijnen vermoeden, dat Duitschland eventueel bereid is tot de felste maatregelen over te gaan om een afzetgebied te veroveren. Handelsstrijd tusschen Londen en Berlijn kan zie de historie tot noodlottige gevolgen leiden: de „Angriff" herinnert er in een pessimistisch getinte voorbespreking aan. Dit moge vermeden worden, in het belang van alle volkeren. Z. Em. Kard. Pietro Fumasoni-Biondi Z. Em. Kardinaal Vincenzo la Puma Z. Em. Kardinaal Domenico Mariani Z. Em. Kardinaal Eugène Tisserant Z. Em. Kard. Fr. Marchetti Selvaggiani Z. Em. Kardinaal Carlo Crenonesi Kardinaal Domenico Jorio is op 7 Oct. 1867 geboren, is een geleerd theoloog en bekleedt heden het ambt van prefect van de Congregatie der Sacramenten. Hij voerde o.a. de onderhandelingen met Italië over de regeling van het huwelijksrecht onder het Concordaat van 1929. Kard. Vincenzo la Puma, een Siciliaan, op 22 Jan. 1874 te Palermo geboren, is prefect van de Congregatie der religieuzen, waarin hij reeds sinds 1908 in diverse functies werkzaam was. Kardinaal Domenico Ma riani, te Rieti in 1863 geboren, is sedert vele jaren de beheerder van de bezittingen van den H. Stoel, terwijl hij zich met voorliefde wijdt aan het catechismuswerk, waaraan hy een be langrijk driedeelig werk heeft gewijd. Kardi naal Nicola Canal i, te Rieti op 7 Juni 1874 uit een markiezaal geslacht geboren, is een leerling van Mgr. Merry del Val geweest, en werd door dezen, in 1904 staatssecretaris ge worden, in den dienst van het Staatssecreta riaat gesteld, waar hij in 1908 substituut werd. Later werd hy o.a. secretaris van het H. Officie. Hij bleef levenslang een boezemvriend van kard. Merry del Val en deelde met dezen den trouwen cultus van de heilige gedachtenis van Pius X. Noemen wij tenslotte den groot-peni- tencier. kardinaal Lorenzo Lauri, te Rome Z. Em. Kardinaal Massimi Masshni Z. Em. Kardinaal Carlo Salotti professor in het Romeinsche recht aan de hoogeschool van S. Apollinaris, de wieg der kerkelijke juristen, wat hy tot 1920 bleef. Hy schreef eenige Romeinsch-rechtelijke handboe ken en werd in 1915 auditor, in 1924 vice-deken en in 1926 deken van het Kerkelijk gerecht der „Rota". Hij is echter ook een groot godsdienst leeraar, schrijver van een beroemden cursus voor het godsdienstonderwijs en stichter en lei der van de hoogverdienstelijke Romeinsche ver- eeniging, die het godsdienstonderricht in de Eeuwige Stad in moeilijke tijden georganiseerd en in eere gehouden heeft en nog houdt. Het is vooral deze dubbele karakteristiek waarom velen in Kardinaal Massimi reeds de toekomstige „rots" meenen te kunnen aanwij zen. De derde van deze drie Romeinen is Kardi naal Carlo Cremonesi, als zoon van een voorname familie (zijn broeder was gouverneur der Eeuwige Stad) op 4 November 1866 geboren. Hij vervulde een eindelooze reeks van functies, waarin vooral zijn administratieve gaven op den voorgrond traden. Benedictus XV benoem de hem tot geheim-aalmoezenier en droeg hem ook de leiding op van de veelomvattende ad ministratie der kerkelijke fondsen. Mgr. Cre monesi was aldus de „linkerhand" van twee pausen,' Benedictus en Pius XI, in de uitoefe ning van hun vaderlijke liefdadigheid, meestal zelfs voor de rechterhand verborgen. Als ge heim-aalmoezenier was hij ook de bestuurder van vele scholen, die onder zijn leiding bloei den. Zachtmoedig priester, die ook als Kardi naal in 1935 benoemd nog altijd de „ge wone" biechtvader van enkele studiehuizen bleef, is kard. Cremonesi een eminent vertegen woordiger van het Romeinsche bestuursgenie. Nog een vyftal kardinalen uit deze „groep" moeten wij noemen, maar wij vol staan met enkele korte regels, niet bij ge brek aan „stof" of interesse, maar om dezen brief niet eindeloos te rekken. Alles wordt te Rome in gereedheid ge bracht voor het a.s. Conclave. Door de samenwerking der „Vereenigde Katholieke Pers", Nederlandsche Reisvereeniging voor Katholieken en het officieele Italiaansche Verkeersbureau C. I. T. worden Nederlands katholieken in de gelegenheid gesteld de historische dagen te Rome mede te maken tegen uiterst billijken prijs. Het Rome van den gestorven Pius XI, het Rome van den nog onbekenden nieuwen Opperherder roept ons. De prijs is slechts f 135.tweede klasse trein met logies en pension in hotel ofwel f 85.— derde klasse trein met logies en pension in een instituut. Voor f 5.toeslag heeft men een één-persoons-kamer en voor f 6.50 toeslag kan de derde-klassereiziger op het Italiaansche traject BrennerRome en terug tweede klas reizen. Paspoort is noodig. Men raadplege ons prospectus. Aanmelding met storting der reissom bij alle bureaux der Vereen. Kath. Pers, bij het Cen traal Bureau der Ned. Reisvereen. v. Kath. of wel bij de kantoren der C.I.T., Den Haag en Amsterdam. Het centraal adres der Vereen. Kath. Pers is ,,'t Kasteel van Aemstel", N.Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam, telef. 46878. We reizen Zondagavond af van Nijmegen en komen daar in den vooravond van den 7en Maart terug.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9