Laatste Nieuws I Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Wat de tonq streelt VISCHHANDEL H. TOL Plaats dan een „Omroeper" j voor 90.000 gezinnen IJMUIDEN WOENSDAG 22 FEBRUARI 1939 HAARLEMSCHE MOTET EN MADRIGAAL VEREENIGING DE ONBEWAAKTE OVERWEG RECOLLECTIE-CLUB Personalia Jubileum bij Hin BILJARTEN Cower ongeslagen kampioen 2e klasse SCHIETEN Gen. Cronjé CRICKET CRICKET IN ZUID-AFRIKA VELSEN Stemmen bij volmacht Teraardebestelling J, J. v. d. Weele Toekenning van rijwiel-toelage D. Zalm geen raadslid meer Burgerlijke Stand De Graal R.K. Bouwvakarbeiders Kon. Ned. Hoogovens Trekvogels-vogeltrek en visschen Teraardebestelling van mr. C. D. Asser Posthume-benoeming tot groot officier van het legioen van eer DE STATUTENWIJZIGING VAN DEN L.T. B. Vergadering te Lisse GEDURENDE DE VASTEN: Nieuwe regeering in België Drie katholieken, drie socialisten en vier extra-parlementairen Verbindendverklaring Het auto-ongeluk nabij Montfoort De toestand der gewonden is gunstig Lagerhuis aanvaardt regeeringsmotie Defensieleening tot 800 millioen pond mogelijk Donderdag komt Pierlot voor het Parlement Wederom een moord te Sjanghai MIST BEMOEILIJKTE HET VERKEER Schiphol en Waalhaven zaten gisteren dicht Dieseltreïn in brand Clearingkoersen siliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiilS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ||||||||||llllllllinilllillllllllllllllHIIIIIIIIIIIIII!llllllllllllllllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!llll!lllllllllll| fiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiHiiiiiiiiiiniiiiniiiis STAD De Haarlemsche Motet en Madrigaal Vereeni- ging, dirigent Sem Dresden, zal op Maandag, 27 Februari 1939, een feestconcert geven in de Gem. Concertzaal te Naarden, ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan. Op het programma staan o.a. vermeld „Lie- beslieder" van Joh. Brahms. De pianopartij hier van zal vervuld worden door de heeren Gerard Hngeveld, Amsterdam en Cor de Groot, 's-Gra- venhage. Er heeft zich voor dit concert een eere-comité samengesteld, waarin de volgende dames en hee ren zitting hebben: Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, burge meester van Haarlem, voorzitter; mejuffrouw D. van Daalen, Platanenlaan 49, Bloemendaal, se cretaresse; Willem Andriessen, Amsterdam; Hendrik Andriessen, Utrecht, dr. Peter van An- rooy, Den Haag; L. M. G. Arntzenius Am sterdam; mr. A. Beets, Haarlem; dames M en J. Bierens de Haan, Bloemendaal, mevr. Jo Bos —Vincent, Overveen; A. E. van Brucken Fock, Aerdenhout; mevr. Diepenbrockde Jong van Beek en Donk, Amsterdam; mevr. L. Dyserinck Engelberts, Overveen, G.D. Gratama, Haar lem; D. Hannema, Rotterdam; dr. H. P. Heine- ken, Amsterdam; K. de Jong, Haarlem; Jac van Kempen, Bloemendaal; Jos de Klerk. Haarlem: C. Koop, Haarlem; Kor Kuiler, Groningen; mevr. M. E. Landde Vries, Haarlem; mr. Guillaume Landré, Amstelveen, Ph. A. Mees, Heemstede; dr. Rudolf Mengelberg, Amsterdam; jhr, dr. J. C. Mollerus, Haarlem; C. Ooms, Haarlem; Rob. Peereboom, Heemstede; H W. Penaat, Haar- iem; Willem Pijper, Rotterdam; George Robert, Haarlem; H. Rutters, Amsterdam; dr. F. Schmidt Degener, Amsterdam; Frits Schuur man, Haarlem; B. v. d. Sigtenhorst Meyer, Den Haag; prof. dr. A. Smijers, Kuis te Heide; S. Staal, Haarlem; jhr. F. W van Styrum, Haar lem; J. G. Tadema, Haarlem; jhr. F. Teding van Berkhout jr., Haarlem; mr. Th. A. Wesstra, Haarlem; P. Zwaanswijk, Heemstede. Het uitvoerend comité, eveneens samengesteld voor dit concert, wordt gevormd door de vol gende dames en heeren: Mevrouw L. de Bijll Nachenius—Charbon, Heemstede; mejuff. D. van Daalen, Bloemen daal, secretaresse; mejuff. W. van Daalen, Bloe mendaal, penningmeesteresse; mejuff. Emmy v. Eden, Haarlem; H. Haverschmidt, Haarlem; H. J. C. Höck, Haarlem; mevr. B. Bisset—van An- del, Haarlem; A. L. C. Smits, Haarlem; mevr. C. Vis—Moll, Haarlem; mejuff. C. M Vis. Haar lem, J. E. Voet, Haarlem. Nader meldt men uit Heemstede: Dinsdagmorgen had aan de Manpadslaan tfe Heemstede een ongeval plaats op den onbe- waakten overweg, waardoor een jonge vrouw van 21 jaar het leven verloor. De 25 jarige E. S. uit Haarlem was met bo vengenoemd slachtoffer wat aan het fietsen Zij waren van Haarlem af, de Zandvoortsche laan en den Vogelenzangschen weg gereden, om langs de Leidsche Vaart vanuit de richting Vo gelenzang de onbewaakte spoorwegovergang aan dé Manpadslaan over te steken. Terzelfde tijd naderde vanuit de richting Haarlem een trein, die om 11.30 uit genoemde stad ver trokken was. Daar het nog al mistig was, heb ben zy den trein vermoedelijk niet aan zien komen, waar nog bij komt, dat het uitzicht be lemmerd wordt door het huisje van den spoor wegwachter. Ze waren bijna den overweg gepasseerd toen de trein beiden greep. Mejuffrouw E. S. S, die rechts reed, werd het ergst getroffen Zij werd naast den spoorlijn neergesmakt en was vrijwel op slag dood. Een zich in den trein be vindende priester verleende nog de laatste geestelijke hulp, terwijl dr. v. Aalst slechts den dood kon constateeren. Haar rijwiel werd nog een 40 M. meegesleurd, waar de trein tot stil stand kwam. De 25-jarige S. kwam er beter af. Ook hij werd naast de lijn gesmakt, en was aanvan kelijk buiten kennis. Slechts een niet ernstige hoofdwonde werd in het spoorwachtershuisje door dr. van AaLst verbonden. Het stoffelijk overschot is r.aar de openbare begraafplaats te Heemstede vervoerd. De rij wielen waren geheel vernield. S., die zeer onder den indruk was van het gebeurde, is per luxe auto naar zijn woning gebracht. As. Vrijdag 24 Februari worden wederom in ae Paterskerk aan de N. Groenmarkt, om 8 uur n.m., de maandelijksche recollectie-oefenin gen gehouden, door den bekenden pater A. H- Maagdenberg C. s.s R., directeur van het Re traitehuis St. Petrus Canisius te Bergen. Het bestuur van de Recollectie-club „Moedei van Altijddurenden Bijstand" voor Haarlem en ongeving verzoekt den leden, aan de hun toe gezonden uitnoodiging gehoor te willen geven en roept verder alle oud-retraitanten op, as. Vrijdag bij deze oefeningen tegenwoordig te zijn. Zij kunnen bij het binnenkomen aan de heeren van het bestuur hun naam en adres afgeven. Het secretariaat is gevestigd bü den heer H. Verbeek, Rijksstraatweg 150. In het te Amsterdam gehouden examen op 20 Februari slaagden voor diploma voetkundige: de heeren J. W. J. A. Korstjens, E. G. Schulp- zand, A. C. H. Kraakman, allen alhier. 23 Februari hoopt mej. B. Moot den dag te herdenken, dat zij vóór 17% jaar als hoofd juffrouw bij de kousenfabrieken Hin in dienst kwam. Zaterdagmiddag werd in café Metz aan de Barteljorisstraat, eigenaar H. Segboer, het tour- nooi om het Haarlemsche 2e klasse kampioen schap voortgezet. De Zwtirt (B.C.H.) speelde een paar fraaie matches en sloeg Lamers en v. d. Hoek. Ondanks een schitterende zege op Hasselmeyer (Ins.) was de kans van v. d. Hoek (D.E.S.) door zijn nederlaag tegen de Zwart vrijwel verkeken. De resultaten van Zaterdag zijn: pnt. brt. h.s. gem. J. Okker 61 28 8 2.17 P. Slot 150 28 22 5.35 L. de Zwart 150 29 24 5.17 H. P. Lamers 59 29 13 2.03 G. v. d. Berg 150 57 16 2.63 H. P. Lamers 118 57 12 2.07 C. v. d. Hoek 129 31 31 4.16 L. de Zwart 150 31 21 4.83 J. Hasselmeyer 68 18 14 3.77 C. v. d. Hoek 150 18 40 8.33 Vier biljartliefhebbers waren Zondag getuige van de beslissende partijen. Cower sloeg v. d. Berg en v. d. Hoek kansloos en won daardoor fraai het kampioenschap. De D.E.S.'er v. d.Hoek bleef met een algem. gemiddelde van 4.99 juist onder de 5 om te promoveeren naar de le klasse. Hieronder de uitslagen van Zondag: pnt. brt. h.s. gem. L. de Zwart 150 40 21 3.75 P. Slot 132 40 16 3.30 J. Okker 134 52 9 *2.57 H. P. Lamers 150 52 9 2.88 G. v. d. Berg 150 45 16 3.33 J. Hasselmeyer 141 45 13 3.13 A. Cower 150 34 15 4.41 G. v. d. Berg 85 34 14 2.42 J. Hasselmeyer 150 29 27 5.17 J. Okker 63 29 10 2.17 C. v. d. Hoek 68 28 10 2.42 A. Cower 150 28 25 5.38 De eindstand is als volgt: gsp. gw. pnt. brt. h.s. gem. 1. A. Cower 7 7 1050 218 29 4.81 2. C. v. d Hoek 7 4 944 189 41 4.99 3. P. Slot 7 4 1021 236 22 4.32 4. L. de Zwart 7 4 968 236 24 4.06 5. G. v. d. Berg 7 4 920 290 26 3.17 6. J. Hasselmeyer 7 3 845 218 28 3.87 7. H. P. Lamers 7 1 744 265 24 2.80 8. J. Okker 7 1 718 262 18 2.74 Hierna werden de prijzen uitgereikt door den voorzitter van de B.C. „Haarlem", den heer W. Houtkooper, die ook de medaille overhan digde aan den kampioen, geschonken door den Nederl. Biljartbond. D uitslagen van Maandagavond zijn: G. Th. v. d. Stoop 8988; Joh. Rompa 87 80; W. Spijker 8482; A. Jacques 8180; v. Dijk 8254; Zegwaard 8650; Bonsema 6261; Landsmeer 80—41; Dekker 6144. De kans dat Engeland de 4de testmatch wint is na het voortreffelijke werk van de Zuid-Afri- kaansche batsmen op den 2den dag verkeken. In geen jaren is in dezen tijd van het jaar te Johannesburg het weer zóó ongestadig geweest. Zondag had het geregend en Maandag kon de strijd eerst om 2 uur hervat worden, een tijd verlies van speeltijd, dat in het nadeel der Zuid- Afrikaners is. Melville en v. d. Bijl bleven 1 uur 20 minuten samen en de Engelsche bowlers wis ten weinig uit het wicket te halen en zagen kansen gemist, die veel runs kostten. V. d. Bijl gaf spoedig een kans en een zeer gemakkelijke in de gully en ook Rowan wera onder de 10 runs gemist. De stand voor het eerste wicket leverde 108 runs op en speciaal Melville batte prachtig en schijnt zijn ouden vorm terug gevonden te hebben. Zijn 67 waren van een zeer goed gehalte en kansloos ge maakt. Vooral Verity, waarop Melville zeer ver naar voren kwam, maakte eens een uitzonde ring op den regel door een minder goede lengte te onderhouden. V. d. Bijl deed in totaal 100 minuten over zijn 31 en sloeg over een bal van Goddard heen, zonder dat de score na den val van Mitchell's wicket verhoogd was. Bruce Mitchel met Rowan samen sloeg allen Engelschen verwachtingen den bodem in. Hij speelde met een waar meester schap, in tegenstelling met Rowan, die op God- dard's bowlen geen vat kon krijgen. Een 2de gioote stand voor het derde wicket bracht het tctaal op 224, alvorens de Engelsche aanval het derde en laatste wicket van den dag kon ne men. Farnes kreeg den nieuwen bal en een extra snelle verdween via Mitchell's bat in de handen van Ames. In het laatste deel van den 2den dag daalde het tempo. Alleen in den laat- sten over van Goddard joeg Nourse met enkele prachtige slagen den bal naar de boundary. Met het totaal op 249 kwam het einde van den 2den dag. Zeer waarschijnlijk zullen 2 dagen niet voldoende zijn, een voor Zuid-Afrika gunstige beslissing te forceeren, tenzij Melville de in nings spoedig sluit en de Engelschen voor de tweede maal voor een laag totaal aan den kant gezet worden, wat mogelijk is, maar niet ver wacht wordt. Deze wedstrijd is zeker de inte ressantste van de serie, welke gespeeld is. Kiezers, die voor 1 Januari j.l. een verzoek schrift hadden ingediend om bevoegdheidsver klaring tot stemming bij volmacht en nog geen gemachtigden hebben aangewezen voor de stem ming van leden der Provinciale Staten, hebben daartoe ter gemeente-secretarie gelegenheid tot en met 21 Maart a.s. Onder zeer groote belangstelling is op de be graafplaats de Biezen het stoffelijk overschot van den heer J. J. v. d. Weele, in leven adjunct commies ter secretarie, afdeeling onderwijs, ter aarde besteld. Onder de zeer vele aanwezige autoriteiten merkten wij o.m. op burgemeester mr. M. M. Kwint, de Wethouders J. C. Dunne bier en W. F. Visser, oud-wethouders P. Bosman en K. Tusenius, voorts directeuren van diverse gemeentebedrijven en instellingen, Als eerste spr. trad naar voren burgemeester Kwint, die de vele goede eigenschappen van den ontslapene belichtte. Voorts werd nog het woord gevoerd door den heer E. de Boer, hoofdcommies ter gemeente-secretarie, den heer K. H. Tusenius, en den heer J. P. Weyburg als voorzitter der Centrale Oranje Commissie. Namens de familie betuigde de vader van den ontslapene den velen aanwezigen dank voor hun belangstelling. Den 23 November j.l werd door den raad, op voorstel van de leden J. Stark, J. van der Veer en E. Luikman, aan B. en W. het verzoek ge daan om „de regeling der rijwieltoelage in het Georganiseerd Overleg aan de orde te stellen en daarna met een voorstel bij den raad te komen". B. en W. hebben aan 't eerste gedeelte van dit verzoek voldaan. Met het door de commissie van georganiseerd overleg voor de ambtenaren en werklieden uitgebrachte advies kunnen zü zich vereenigen, zoodat zij voorstellen, onder intrekken vain vorige besluiten, ingaande 1 Januari 1940, de hieronder opgenomen regeling vast te stellen. Volgens de bestaande regeling bedraagt de totale toelage 510.De nieuwe regeling vor dert een bedrag van pl.m. 900. Zij luidt als volgt: Voor het gebruik in dienstbetrekking van een eigen rijwiel wordt een rijwieltoelage toegekend aan het personeel der gemeente, voor zoover dat behoort tot een der hierna genoemde ca tegorieën: a. het personeel, dat geregeld zijn dienst per rijwiel moet uitoefenen en waarbij een normale uitoefening van den dienst zonder rijwiel niet mogelijk is; b. het personeel, dat zonder geregeld zijn dienst per rijwiel te verrichten, toch in het be lang van een goede en vlotte uitoefening van zijn dienst veelvuldig van een rijwiel gebruik moet maken en het personeel, dat voor een bepaald onderdeel van zijn dienst een rijwiel regelmatig moet gebruiken. Met inachtneming van het in artikel 1 be paalde, stellen B. en W. vast wie voor een rijwiel vergoeding in aanmerking komt en het be drag der vergoeding. De rijwieltoelage bedraagt voor hen, die val len onder categorie a, twintig gulden per ka lenderjaar en voor hen behoorende tot categorie b, tien gulden per kalenderjaar. Indien het dienstverband, dat recht geeft op de rijwieltoelage, niet gedurende het geheele kalenderjaar heeft bestaan, worden zooveel twaalfde gedeelten der rijwieltoelage uitgekeerd, als dat dienstverband geheele maanden tijdens dat jaar bestond. Behoudens tusschentijdsche beëindiging van het dienstverband, zal de uitbetaling der rijwiel toelage geschieden na afloop van het kalender jaar en wel in de maand Januari. Deze regeling is niet van toepassing op het politiepersoneel. Het raadslid D. Zalm, zal, naar wij vernemen, bij de komende gemeenteraadsverkiezingen geen candidatuur meer aanvaarden, zulks tengevolge van drukke werkzaamheden. Ondertrouwd: A. J. Mooij en M. Sjoukens; J. Noord en J. M. Proost; J. H. Meijer en H. G van der Werff; C. van den Nieuwendijk en E. Zwart; G. K. van den Outenaar en L. Sanberg Getrouwd: C. Butter en A. Tersmitten; L. Castricum en M. Welleman; A. J. M. Jong- mans en J. M. Otten; J. van Riessen en A. A. Wouterse; C. Tuinenbreijer en A. J. de Bie. Geboren: E. M. Holthuizen—de Ruijter, zoon; L. SparriusKeur, zoon; I. RaamsBanning, dochter; I. OltmannRoolker, dochter; P. Post Roeper, dochter; I. A. A. Serbrock—Landman, dochter. Overleden: J. W. D. Schmitz, 74 jaar, wedr. van G- Davidson, Wijkerstraatweg 79, Velsen- Noord; J. J. van der Weel, 39 jaar, echtgen. van A. J. C. Geelbloed, Feithlaan 5, Velsen. De Graal, afd. IJmuiden-O. hield gisteren avond in de gymnastiekzaal der R. K. Jongens school een bijeenkomst. De directeur, Pater Fru- mentius, heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de graalleidsters uit de omliggende plaatsen, alsmede de besturen van den R. K. Vrouwenbond en Josephgezellenvereeni- ging. Spr. zette in zijn openingswoord nader uiteen het doel, werken en leven der Graal, het geen door de Vrouwen van Nazareth, de dames Standenmeyer en Canters op aantrekkelijke en loffelijke wijze werd voorgesteld. Het applaus bewees wel dat men het gebodene zeer op prijs stelde. De R. K. Bouwvakarbeidersbond St. Joseph, afd. IJmuiden, houdt hedenavond 8 uur in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg vergadering. D eagenda vermeldt o.m. het jaarverslag van secretaris en penningmeester. Voorts de perio dieke bestuursverkiezing en last not least een verrassing. De ertsaanvoer voor het Hoogovenbedrijf al hier is in Januari met circa 11000 ton toegeno men ten opzichte van Januari 1938. De aanvoer over de afgeloopen maand bedroeg bijna 44000 ton tegen 32000 ton in Januari 1938. Naar wij vernemen zullen binnenkort wederom Spaansche schepen aan de Hoogovens verwacht worden met erts uit Noord-Spanje. Het eerste schip kan ein de dezer maand hier verwacht worden. Over dit onderwerp heeft de bekende causeur Jan P. Strijbos in het Gebouw voor Christelijke belangen een lezing gehouden, waarvoor groote belangstelling bestond. Juist het bijgevoegde on derwerp over visschen maakte de lezing zeer aantrekkelijk voor hen die dagelijks hiermede in aanraking komen. Allereerst behandelde deze vlotte causeur de gerichte en ongerichte trek- drift der vogels en visschen. Spr. wist ook een verklaring te geven waarom vele visschers in deze afgeloopen weken in de Helgolander Bocht zoo weinig tong hadden gevangen. Dit hield, aldus spr., verband met de vinnige koude, die er tij dens de laatste vorstperiode in deze ondiepe landzee heeft geheerscht en waardoor tong en vele andere vischsoorten zijn weggevlucht. Op merkelijk is dat toen juist de IJmuider en Ter- schellinger visschers nabij de diepere Doggers- bank groote tongvangsten meldden. Uitvoerig behandelde spr. den trek van diverse vischsoor ten als zalm, paling enz. De lichtbeelden gaven den talrijken bezoekers een uitstekend beeld van vele groote zeedieren als de potvis, walvisch en zee-olifant. De komische avonturen welke bij het vertoonen van zijn lantaarnplaatjes door den heer Strijbos werden verteld maakten dezen avond niet alleen leerzaam, doch ook interes sant, hetgeen ook wel uit het applaus bleek dat de spr. bij het einde in ontvangst mocht nemen. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage) Onder zeer groote belangstelling is Dinsdag op de begraafplaats Westerveld het stoffelijk over schot ter aarde besteld van wijlen mr. C. D. Asser, den dezer dagen te Amsterdam overle den jurist en lid van tal van staatscommissies en verschillende internationale gerechtshoven. De minister van Buitenlandsche Zaken had zich doen vertegenwoordigen door mr. W. C. Beucker Andreae, administrateur en chef der juridische afdeeling van het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Namens de staatscom- nissie voor het internationaal privaatrecht, waarvan de overledene voorzitter was, waren aanwezig de vice-president mr. J. Kosters, en de secretaris mr. H. Daniels, referendaris aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Voorts werd de plechtigheid bijgewoond door den waarnemenden consul van Frankrijk te Amsterdam, den heer Zorb, een vertegenwoor diger van de tribunaux mixtes franco-allemand et franco-turc, Maurice Gandolphe, den vice- president van het gerechtshof te Amsterdam mr. P. A. Rutgers van der Loeff, den procureur- generaal bij dit gerechtshof mr. A. Baron van Harinxma Thoe Slooten, namens den raad van toezicht van de orde van advocaten mr. Men- sing van Charante, mr. S. Zadoks, mr. Muller Massis, en mr. Masthoff, den consul van Zwit serland mr. S. B. Lanz, namens de vereeniging van assuradeurs, mr. L. M. de Jong Schou wenburg, namens de vereeniging van ter Am- sterdamsche beurze vertegenwoordigde brand assuradeurs, mr. M. W. Sickler en mr. F. A. C. Westerman, dr. J. ter Meulen, hoofddirecteur van den Nederlandschen Lloyd, Z. Tegelberg, oud-directeur van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland", W. H. van Eeghen, en verder vele advopaten, vooraanstaande figuren uit het ver zekeringsbedrijf en uit handelskringen en dr. Jacob ter Meulen, directeur van de biblio theek van het vredespaleis. In de aula van de begraafplaats voerde als eerste spreker het woord de waarnemende con sul van Frankrijk, de heer Zorb, die namens de Fransche regeering woorden van dank sprak voor de belangrijke diensten, welke mr. C. W. Asser als president van twee internationale tribunalen Frankrijk had bewezen door zijn groote kennis van het internationale recht en zijn groote onpartijdigheid. Zijn heengaan werd dan ook in Frankrijk als een groot verlies ge- Op Donderdag 23 Februari a.s. zal in de „Nachtegaal" te Lisse des avonds half acht een groote ledenvergadering worden gehouden van den Kring Bloembollenstreek van den L. T. B. In verband hiermede lijkt het ons van belang op het volgende de aandacht te vestigen. Reeds verschillende jaren is de bloembollen- kweeker op organisatorisch terrein bezig ge houden met statutenwijziging, zoo niet in de eene dan in de andere vereeniging. De moraal welke aan dit wijzigen ten grondslag lag, was het inzicht, dat speciaal de bestaande bloem- bollenkweekersvereenigingen zich niet aan pasten aan de wenschen der leden. En terecht. Want de grondslagen, waarop de oudere ver- eenigingen werden gesticht, waren andere dan die welke vandaag aan den dag als eisch wor den gesteld. Sprak men b.v. voorheen van vak kundige of van economische kwesties, nu blijkt telkens weer en beter, dat dergelijke kwesties niet afdoende behartigd kunnen worden, wan neer geen rekening wordt gehouden met prin- cipieele en sociale karaktertrekken der aange sneden kwesties. De katholieke bloembollenkweeker voelde hierdoor sterk aan, dat de inschakeling van de twee laatstgenoemde elementen hem noodza kelijk bracht tot de katholieke sociale organi satie, met name den L. T. B. Maar bij een vergelijking van de oudere bioembollenkweekersvereenigingen met den L. T. B. miste men te veel om dit zonder meer maar te passeeren en goedsmoeds den L. T. B. binnen te stappen of zich in deze organisatie met hart en ziel aan de acties te geven. Vandaar, dat men ook op dit terrein de op merking kon vernemen dat de statuten van den L. T. B. of eigenlijk de opbouw van den L. T. B. niet voldeden aan de verlangens, welke de bloembollenkweekers meenden te moeten stel len. Dit geluid is veel en lang gehoord; sommi gen «meenden, dat een wijziging van de statu ten van den L.T.B. zeker den bestaanden tegen stand onder de katholieke bloembollenkweekers om als lid toe te treden tot den L. T. B. zou opheffen. Reeds werd in dit blad mededeeling gedaan, dat dezer dagen aan alle afdeelingen een be stuursvoorstel ter zake statutenwijziging van den L. T. B. is toegezonden. In het kort komt dit bestuursvoorstel hierop neer, dat in plaats van de 2 vakbonden voor de boeren en de tuin ders in den L. T. B. vier vakgroepen zuilen worden gevormd, waarvan een groep voor de kweekers. Zal dit de oplossing der bestaande moeilijk heden inhouden? Belangstellenden kunnen wij geen beter ad vies geven: bezoekt de bovengenoemde verga dering van de bloembollenkweekers te Lisse, daar kunt U Uwe opmerkingen naar voren brengen. Naar wij vernemen, zou er geen bezwaar be staan, dat ook de niet-leden, mits katholiek bloembollenkweeker, deze vergadering bezoe ken. Weliswaar hebben zij geen stemrecht, doch hun opmerkingen zullen zeker ter harte worden genomen. Zalmbokking, dun gesneden, als zalm zoo heerlijk, 15 ct. per ons, 2 ons 25 ct. Verder alle soorten gerookte en gestoomde vischwaren. Als delicatesseh e e r 1 ij k e Schotsche harinkjes. Schelvischlever en kuitjes: als de markt het levert. URSULASTR. 1, HAARLEM, TEL. 14967 voor deelname aan deze rubriek zal onze administratie U gaarne elke gewenschte inlichting verschaffen voeld en het was de Fransche regeering een eer, uiting aan haar dankbaarheid te mogen geven. Na de weduwe en den nabestaanden de deelneming der Fransche regeering te heb ben overgebracht, trad de heer Zorb naar voren en sprak hij de woorden: „In naam van den president der Fran sche republiek wordt gij benoemd tot groot officier van het legioen van eer." De heer Zorb legde vervolgens de eereteekenen van deze onderscheiding op zwart fluweel op de onder bloemen bedolven kist. De volgende spreker, de heer Maurice Gan- dolphe, schetste in bewogen woorden de be- teekenis van het internationale werk, dat mr. C. D. Asser sedert 1920 had verricht. Verder spraken de jongste associé van den overledene mr. J. C. Scholtens, de hoofddirec teur van den Nederlandschen Lloyd dr. J. ter Meulen en de voorzitter der vereeniging van assuradeuren mr. L. M. de Jong Schouwenburg. Namens de familie dankte de oudste zoon van den overledene, mr. J. T. Asser, zoowel de Fransche regeering als de andere belangstel lenden, waarbij hij in eerbiedige woorden de nagedachtenis van zijn vader eerde. Hierna werd het stoffelijk overschot ter aarde besteld. BRUSSEL, 21 Febr. (Belga) De nieuwe Bel gische regeering is als volgt samengesteld: Minister-president en minister zonder porte feuille: Pierlot (Kath.); Justitie: De Schrijver (Kath.); Openbare Werken en Verkeer: Marck (Chr. Dem.) Buitenlandsche Zaken: Soudan (Soc.); Binnenlandsche Zaken en Volksgezondheid: Eekeiers (Soc.) Arbeid en Sociale Zaken: Wauters (Soc.); Financien. Gutt (extra-parlementair) Landbouw, Economische Zaken en Midden stand: Richard (extra-parlementair); Onderwijs: Blancquart (extra-parlementair); Defensie: generaal Denis (extra-parlement.); De minister van Koloniën moet nog worden aangewezen. De minister van Sociale Zaken maakt be kend, dat door den bedrijfsraad voor het bouw bedrijf is ingediend een verzoek tot verbindend verklaring van bepalingen van de landelijke collectieve arbeidsovereenkomst voor de bouw bedrijven (burgerlijke en utiliteitsbouw) Voorts heeft de bedrijfsraaü voor het bouw bedrijf een verzoek ingediend tot verbindend verklaring van bepalingen van de landelijke collectieve arbeidsovereenkomst voor de bouw bedrijven (water-, spoor- en .egenbouw). Zooals wij reeds hebben gemeld zijn de ver wondingen, welke de minister van Financiën, mr. J. A. de Wilde, en de directeur van den Rijksgebouwendienst, J. C. E. baron van Lyn- den, bij het auto-ongeluk nabij Montfoort heb ben opgeloopen niet van ernstigen aard. Nadat dr. F. Verheyden de gewonden voorloopig had verbonden, gaf hij toestemming, dat zij naar Den Haag zouden worden overgebracht. De heeren zijn daarop per ziekenauto naar het diaconessenhuis „Bronovo" te Den Haag vervoerd, waar zij om ongeveer 12 uur werden opgenomen. Minister De Wilde heeft een snijwonde aan het hoofd, welke gehecht is. Baron Van Lynden liep eveneens een snijwonde aan het gelaat op, welke werd gehecht. Aanvankelijk meende men, dat hij inwendige kneuzingen had gekregen, doch na onderzoek bleek, dat dit niet het geval is. De toestand van beide gewonden is gunstig. Gedeeltelijk gecorrigeerd) LONDEN, 21 Febr. (Reuter). Na de defen sie-debatten in het Lagerhuis antwoordde Mor rison namens de regeering en zeide o.m.: „Het valt de regeering niet moeilijk Churchill de verzekering te geven dat de besprekingen, die reeds begonnen zijn tussehen de Britsche en de Fransche staven, voortgezet zullen wor den en natuurlijk ook betrekking zullen heb ben op de rol, die door beide strijdmachten ge speeld zal moeten worden in de eer.ste stadia van een conflict." Met 310 tegen 127 stemmen werd vervolgens het amendement der Labour-oppositie verwor pen, dat de voorgestelde leeningsbevoegdheden met een millioen pond vermindert. De regeeringsmotie, welke de leeningsbe voegdheden voor defensie-doeleinden bevestigt op 800 millioen pond, werd vervolgens aange nomen bij zitten en opstaan. BRUSSEL, 21 Febr. De regeering heeft be sloten zich Donderdag aan het parlement voor te stellen. Woensdagochtend zal een nieuwe kabinets raad worden gehouden, ten einde de laatste hand te leggen aan het regeeringsprogram De eerste bijeenkomst van de personen, die de nieuwe regeering zullen vormen, is heden om 17 uur 15 begonnen. De besprekingen duur den tot 23 uur. Na de vergadering werd geen communique uitgegeven. De a.s. ministers hebben zich er toe bepaald te verklaren, dat de uitwerking van een regeeringsprogram op den goeden weg is. D® werkzaamheden zullen Woensdagmiddag om uur 30 voortgezet worden. De mist, die Maandagavond kwam opzetten, heeft het verkeer te water en door de lucht zeer bemoeilijkt. De loodsdienst buitengaats den Nieuwen Wa terweg werd Maandagavond om acht uur ge staakt. Sindsdien kwam geen schip meer binnen. Slechts de Harwich-boot „Vienna" is vanmor gen om 7 uur 40 te Hoek van Holland binnen- geloopen. Maandagavond is het vliegtuig van Londen naar Rotterdam naar Eindhoven doorgegaan, omdat Waalhaven dicht zat. Gisteren vlogen toestellen naar Twente, welk vliegveld dezen dag het middelpunt was van het internationale luchtverkeer, want ook Schiphol zat dicht. SJANGHAI, 21 Febr. (Havas) Vanmiddag vijf uur is in de internationale nederzetting 46 Sjanghai markies Li vermoord. Het slachtoffer was een kleinzoon van den beroemden Li Hoeng Tsjang, vicekoning van de provincie Petsjili in Hopei onder de Tsjing" dynastie. Markies Li is gezant van China Brussel geweest. Hij was directeur van eea groote Chineesche scheepvaartmaatschappij. Dinsdagavond omstreeks kwart over ^>e" merkte de wachter van blokpost 2 te Abcoude» dat uit het achterste niet in gebruik zijnde stel van trein 548, welke 22.56 uit Utrecht was ver trokken, vlammen sloegen. Hij waarschuwde den stationschef te Abcoude, die door het be veilig zetten van een sein den trein ophief om een nader onderzoek in te stellen. Het biee" dat er brand woedde in het laatste, derde klaS' rijtuig van het naar Amsterdam meegevoerde reservestel. De chef waarschuwde de brandweer van coude en deed onderwijl het brandende gedec daar reizigers zaten kon daarop met een vertragib® van een kwartier, de reis naar Amsterda vervolgen. Inmiddels was de Abcouder brandweer ve schenen en deze maakte zich gereed om, °n der leiding van den burgemeester, het blu schingswerk aan te vangen. Uit de nabij§e'e® t sloten kon evenwel slechts modder gepoWP worden, zoodat men genoodzaakt was de gen naar het 300 meter verder gelegen Ge te leggen. In den tijd, welke hiermede verloren 8'n tweed® ruif1 te op het tusschenspoor rangeeren en afkoppelen. Het voorste gedeelte waarin Koersen voor stortingen op 22 Februari 1939 tegen verplichtingen, luidende Ihï Reichsmar- ken 74,98, lires 9,77. tastten de vlammen het voorlaatste, klas, rijtuig aan. Toen de brandweer te middernacht water gaf, was het derde klas rU tuig uitgebrand. In het tweede klas rijtuig k men na hard werken het vuur meester wordt in verband met het water geven eischte d® voorzichtigheid, dat het electrische bovenh stroomloos werd gemaakt. Dit veroorzaak stagnatie in den treinenloop. Aan beide van Abcoude stonden stoptreinen te wacht® b.Ü totdat de stroom weer zou worden ingesch® keld. Persoonlijke ongelukken hebben zich dezen treinbrand niet voorgedaan. cfi' Te kwart voor één was de nablusschmg p ter den rug en kon de stroom weer wor ingeschakeld. De laatste trein uit Utrecht kV met 36 minuten vertraging te Amsterdam aan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4