I y y 1 O TO NEDERLANDSCHE LANDBOUWBANK ALLE EFFECTENZAKEN DEN STILLEN OMGANG SANOSTOL Haarlem, 22 Febr. DE ZEVEN WONDEREN VAN ZUID-AFRIKA N.V. Bijkantoor Haarlem GENOOTSCHAPVAN LEDENKAARTEN Ook Uw steun! MIST! HOESTWEER! cheepsrecht WOENSDAG 22 FEBRUARI 1939 Ch. van de Bilt 70 jaar Zeer groote belangstelling bij zijn verjaardag DON-KOZAKKENKOOR Van Serge Jaroff CAREL VAN HEES ALG. VERGADERING opDonderdag2iaarta.s. Wordt 26 April in de bloemetjes gezet Haarlemmers leenden een ton De Haarlemsche Hulpbank in 1938 Genootschap Stille Omgang Programma Radio-Centrale Amateur-F otografen „Gruno' Mr. A. Hustinx spreekt voor „katholiek Overveen" Een onvergetelijke avond Het ongeluk lag in een hoekje HetLuchtverdedigings- fonds stelt jongelui financieel in staat tot vlieger opgeleid te worden. Een versterking van de vlieger-reserve is ver sterking van onze Neu traliteit. Zendt Uw bijdrage aan het De „tafel" is gedekt „Blij in u kar en hou die pad!!" 55-JARIGE BRUILOFT Van het echtpaar v. d. Kroft- Flaman Daar komt wat lekkers aan „Het lékkere levertraan-product AGENDA Bioscopen ZANGVEREENIGING ST. CAECILIA REPETITIE Dames-Zangvereeniging „St. Caecilia" Haarlemsche Motet- en Madrigaal- Vereeniging I Driemaal is STAD Vandaag viert de heer Ch. van de Bilt, oud lid van de Tweede Kamer, zijn 70-sten verjaar dag. Reeds vanmorgen vroeg werd de lange reeks van gelukwenschen ingezet met een stapel brieven en telegrammen uit alle deelen van het land en ook in den verderen loop van den dag bleef de felicitatiestroom aanhouden, waaruit Wel bleek, dat de figuur van den heer van de Bilt in Haarlem en ver daarbuiten zeer gezien is. In den loop van den morgen werd de heer van de Bilt gefeliciteerd door den heer L. Bou- man, directeur van de afd. personeel N.V. Mij. Nederland, mr. J. B. Bomans, lid van Ged. Staten van Noordholland, den heer L. Speet, hoofdredacteur van de Nieuwe Haarlemsche Crt., tevens namens de directie, H. J. L. Klein- Schiphorst, lid van den raad, H. P. Heerkens Thijssen en J. van de Kamp, oud-raadslid. Er waren veel bloemstukken binnengekomen en telegrammen van: Z.E. minister Goseling, G. W. Kampschoer, lid van de Tweede Kamer en bestuurslid van den L.T.B., A. L. Hengeveld, directeur van de Ambachtsschool, oud-minister Beckers, het hoofd van het Apostolaat ter zee in IJmuiden, van den Poolschen Gezant en van de R. K. Kamerclub uit Den Haag. Schriftelijke gelukwenschen waren ingekomen Van: Z.H. Mgr. Möllmann, mr. J. Heerkens Thijssen, G. H. Weustink, oud-inspecteur van het lager onderwijs, mr. Wendelaar en F. YKijers, Secretaris van het Apostolaat ter zee. ff Ondanks misschien ook wel juist dank zij het feit dat men de Kozakken-zangers die optreden onder leiding van Serge Jaroff meer malen door de radio kan beluisteren, hetzij op gramofoonplaat hetzij bij eigen optreden, was er een vrij groot aantal belangstellenden naar de gemeentelijke Concertzaal opgegaan. Echte liefhebbers ongetwijfeld van deze bijzondere Zangtechniek en van deze typisch gecultiveerde hatuurstemmen, want het applaus, we zouden kunnen zeggen het daverend applaus, wist bij- ba na ieder nummer dat gegeven werd niet van ophouden, en het leek er veel op alsof men ieder nummer gebisseerd wilde hebben. Men heeft dus weer volop genoten van dien Zoo uitnemend gedisciplineerden mannenzang, van dit orgel uit menschenstemmen, door den kleinen, maar pittigen en doelbewusten, hoogst artistiek aangelegden dirigent Serge Jaroff be speeld met enkele simpele handgebaren, welke echter, van dwingende kracht en beteekenis als Ze zijn, door elk der zangpartijen onmiddellijk Worden begrepen en opgevolgd. Een langzaam toeknijpen van de rechterhand, en het enorm Ihassale geluid van donderende bassen, van prachtig volle en dragende baritons, van sterke, doordringende tenoren, gaat even geleidelijk over in een langzaam morendo, waarbij men haast niet weet of er nog gezongen wordt, dan wel of er nog een ademtocht zweeft welke geluid meedraagt. Of wel een plotseling gebaar, kort en gebiedend, en de stemmendonder gaat over in het fijnste pianissimo, of van het teerste en zwevende piano zwelt het aan tot een machtig bruisend forte. Techniek en discipline, zietdaar de twee pijlers waarop dit klankrijk ensemble is gegrondvest. Eenvoudig onovertroffen. En sedert dat we het ensemble, nu een paar jaar geleden, voor het laatst hoorden, is ook het programma uitgebreid met enkele zoowel godsdienstige als wereldlijke liederen, als het klein Voor-Paschen Responsorium, de Cantate ter gelegenheid van den 950en verjaardag van Ruslands doop vorig jaar door K. Schwedoff gecomponeerd, het Kaukasisch Mohamme- daansch gebed en danslied, en de Schertsliede- ren. Wat het groote werk van Schwedoff be treft, hier wisselt frappante tekstüitbeelding af met reminiscenties o.a. aan Tschaikowsky's Pa- thétique Symphonie. Door de vrij snelle tempi- wisseling blijft hier echter de gang bewaard, ter wijl de vrije stembewerking en de dikwerf rhyth- misch onafhankelijk van elkaar zingende stem groepen voor eentonigheid en verslapping be hoeden. Enkele zangers schenen aan een echt Hol- landsche verkoudheid te lijden, zoodat enkele minder zuivere intonaties, vooral in de fistel- stemmen der tenoren, daaraan geweten moeten worden. Dit schaadde echter niet aan het ge heel, dat uiterst bevredigend was van afwer king en schitterend van ensembleklank. Zooals gezegd, het applaus was onbedaarlijk, en na den slotdans op het felle soldatenrhyth- me volgde een toegift van een lid van Bortny- anski, dat weer even groot succes had door zijn teergehouden stemming als al het overige, waarvoor leider en ensemble van hier nog onze warme hulde. J. S. (Amsterdam) Ged. Oudegracht 38 - Tel. 13806 TE HAARLEM Bedetocht naar de H. Stede te Amsterdam, in den nacht van 18 op 19 Maart 1939. zyn van nu af verkrygb. a 50 ct. uitsluitend aan het Gebouw ,,St. Bavo", Smedestraat 23. Kaarten geven bewijs van toe gang tot de kerk in de Amster damstraat en de kerken in Am sterdam. Na 1 Maart a.s. is de prijs 60 ct. bij afhalen en 65 ct. bij thuisbez. Namens het Bestuur: J. PH. H. CASTRICUM, Voorz. H. N. J. NEELISSEN, Secr. Henk Bakker schrijft in „Het Cremernieuws": Het is in dit tooneelseizoen dat Carel van Hees het feit herdacht, dat hij vóór veertig jaar het plankenland betrad, een feit, dat nog niet in het openbaar werd gevierd. Daarom meent het Bestuur van „Cremer", dat aan dit „herdenken" een vorm gegeven dient te wor den, waarop de „staat van dienst" van dezen jubilaris recht heeft. De slotvoorstelling op 26 April zal daarom worden een Eere-avond voor Carel van Hees, een avond, waarop zijn vele vrienden hem eens in de bloemetjes kunnen zetten, iets wat hij in alle opzichten verdient. Met hoeveel interesse en waardeering heeft hij, vanaf den dag dat hij den schepter van Ger- rit van Gasteren in onzen Stadsschouwburg overnam, het werk van „Cremer" gevolgd. Op zijn volle medewerking kon „Cremer" altijd re kenen hoeveel malen b.v. trad Van Hees niet geheel con-amore op als jury-lid op onze wedstrijden. Het is dan ook onze waar achtige sympathie voor den jubilaris, dat wij hem verzochten het stuk voor onze slotvoorstel ling te willen regisseeren, teneinde hem na af loop der voorstelling te kunnen huldigen. Zijn vele vrienden uit het geheele land zullen dit initiatief van „Cremer" toejuichen en met dank baarheid deze gelegenheid aanvatten om uiting te geven aan hun gevoelens van sympathie je gens den jubilaris. Wij Haarlemmers speciaal uit dank voor het vele, dat hij in het belang van het Haarlemsche tooneelleven deed. Moge 26 April een uitgebreid Huldigings- en Eere comité is reeds in voorbereiding voor hem een onvergetelijke avond worden. Verschenen is het verslag van den toestand en over de werkzaamheden in 1938 der Haar lemsche Hulpbank. Het aantal leeners bedroeg 665 (tegen 693 in 1537), het uitgeleende bedrag was f 140.420 (f 148.980). De meeste voorschotten lagen tus- sehen f 100 en f 300. Niet minder dan 490 Haar lemmers kwamen de hulp van de bank inroepen. Daarna volgden de gemeente Velsen met 40 aan vragen, Heemstede met 14, terwijl de overige aorpen slechts enkele gevallen brachten. Niet minder dan 351 van de 665 leeners waren kleine neringdoenden. De overige verdeeling naar de beroepen is als volgt: 112 ambachtslieden; 44 beambten, leeraren etc.; 32 landbouwers en tuinders; 22 kamerver huurders en pensionhouders; 30 vrachtrijders, garagehouders etc.; 21 kappers; 16 kleermakers en naaisters; 6 verpleegsters en werksters, 2 aannemers; 3 personen uit het amusementsbe drijf; 1 teekenaar; 1 studeerende en 5 personen, werkzaam in het strandbedrijf. Aan personeel van de gemeente Haarlem werd in 19 gevallen een voorschot verleend tot een totaal bedrag van f 3610. Door tusschenkomst en op aanbeveling van het Haarlemsche borgstellingsfonds werd aan 38 personen een voorschot verleend tot een bedrag van f 6440. De geregelde terugbetaling van deze leeningen v/as bevredigend. Verder kan als gunstig ver schijnsel worden geconstateerd een vermindering der boeten en een verhooging der premies voor vervroegde aflossing. Een bedrag van f 363.50 was oninbaar. Besloten werd uit de winst ad f 3648.93 uit te keeren 5 pCt. dividend aan de leden aandeel houders. Het reservefonds bedraagt 21 pCt. van het kapitaal. Het Genootschap van den Stillen Omgang testigfc de aandacht van belanghebbenden er dat de kaarten voor de aanstaande bede- vaart in den nacht van 18 op 19 Maart reeds erkrijgbaar zijn in het gebouw St. Bavo, Sme destraat, bij den Administrateur den heer ^holten, iederen da;g van tien tot een uur, v Tiddags van drie tot half zes, 's avonds van alf acht tot tien uur. ^en zie ook de advertentie in dit nummer. v,Na Maart is de prijs der kaarten hooger. n ieder neme dus nu reeds de kaarten. KLO Vi bra Programma 1: Jaarsveld. Programma 2; Hilversum I en H. Programma 3: 8.00 Keulen, 9.50 Radio PTT Nord, 11.20 Parijs Radio, 12.35 Brussel Ned., 2.20 Danmarks Radio, 2.40 Radio PTT Nord, 3.20 Keulen, 4.20 Diversen, 4.40 Londen Heg., 5.20 Brussel Ned., 6.05 Radio PTT Nord, 6.50 Brussel Fr., 7.20 Keulen, 7.30 Pauze, 7.35 Beromünster, 8.55 Brussel Fr., 10.20 Brussel Ned., 10.30 Brus sel Fr.. 11.20 Danmarks Radio. Programma 4: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diver sen, 10.35 Londen Reg., 12.05 Droitwich, 2.20 Londen Reg., 3.15 Droitwich, 6.40 Londen Reg., 6.55 Pauze, 7.00 Droitwich, 8.35 Straatsburg, 9.20 Droitwich. Programma 5 8.007.00 Diversen, 7.008.00 gramofoonmuziek, 8.0012.00 Diversen. Voor de Haarlemsche Amateur-Fotografen Vereeniging zal op Donderdag 23 Februari a.s. de heer B. Swanenburg, te Gouda, bestuurslid van den Bond van Ned. Am. Fotogr. Vereeni- gingen, een voordracht met projectie houden, welke getiteld is: Ons Polderland. Deze belangwekkende avond wordt gehouden in het clublokaal der Vereeniging, Gedempte Oude Gracht 104, des avonds te 8.15 uur en belangstellende amateurs zijn van harte wel kom. Zaterdag 25 Febr. a.s. houdt de Groninger Vereeniging „Gruno" een één-acterwedstrijd in den Stadsschouwburg. Dan kampen hier de tooneelclubs van de Gron. Ver. „De Molleboonen" uit Alkmaar, „Stad en Lande" uit Amsterdam en „Groningen" uit Den Haag met hun één-acters om de prijzen die door de Ver. „Gruno" zijn beschikbaar gesteld. Boven dien zijn als persoonlijke prijzen voor den besten tooneelspeler en de beste tooneelspeelster 'n ver guld zilveren medaille uitgeloofd door Mr. M. Slingenberg, oud-minister van Sociale Zaken en eere-voorzitter van „Gruno" en een door den heer E. v. d. Wall, wethouder van Haarlem. Onder buitengewoon groote belangstelling werd Maandagavond in „Domi" de vierde van de serie wintervoordrachtavonden ge houden, welke het comité „Katholiek Over veen" organiseert voor parochianen en be langstellenden. Voor deze gelegenheid had het comité uit- genoodigd den bekenden journalist mr. A. Hustinx, die zijn zelf opgenomen film „De Zeven Wonderen van Zuid-Afrika" vertoon de, welke hij toelichtte met een interessante causerie. De voorzitter van het comité, de heer L. Bouwman, sprak bij de opening een hartelijk woord van welkom tot alle aanwezigen, in het bijzonder tot den spreker van dezen avond. Het verheugde den voorzitter ten zeerste, dat de heer Hustinx in zijn triomftocht door Nederland ook het stille Overveen niet heeft vergeten en zich cp uitnood: ging van het bestuur bereid verklaar de naar Domi te komen, om de indrukken van' zijn reis naar Zuid-Afrika weer te geven. Hiema nam de beer A. Hustinx het woord. Alvorens de film „De Zeven Wonderen van Zuid-Afrika" te vertoonen, waarvan echter twee wonderen wegens tijdgebrek moesten vervallen gaf spreker een kort historisch overzicht van de nederzetting der Voortrekkers aan den voet van Kaap de Goede Hoop. In 1648, toen onze zeelustige voorvaderen uit voeren naar de Oost, gebeurde het, dat het com pagnie-schip „Haarlem" schipbreuk leed op het eindpunt van Afrika en de drenkelingen met het in stukken geslagen vaartuig de oevers bereik ten van de Kaap, toen ook genoemd Kaap Stor- mentoso. Zij maakten daar kennis met de Hot tentetten rond het Tafel gebergte en voerden met hen een ruilhandel. Na enkele maanden bemerk ten zij een schip uit het moederland, dat de Kaap passeerde en trokken de aandacht door het seinen met rookkolommen. In het vaderland teruggekeerd brachten zij verslag uit aan de Eooge Heeren van de Compagnie en vertelden hoe vruchtbaar daarginds de aarde was. Reeds geruimen tijd vlaste de Compagnie op een tus- schenhalte op de lange reis naar de overzee- sthe koloniën, daar de zeilende schepen dikwijls gebrek hadden aan waterverversching en voed selvoorraad. In 1652 landde Johan van Riebeeck met drie schepen aan de oevers van Stormen- toso, waarmee de eerste Verkennersstapi op het r.ieuw „ontdekte" land een feit werd. Met recht mogen wij trotsch zijn op hen, die daar de Unie- vlag plantten en de bouwsteenen legden voor Kaapstad. Na deze uiteenzetting over de stichting van ons zusterland gaf spreker een toelichting van hetgeen wij door het camera-oog zouden aan schouwen. In het kort geven wij hier weer de reis rond en in Zuid-Afrika met weglating van ae twee wonderen, die moesten vervallen. Dit waren de diamantvelden van Kimberly, Pre toria en Zuidwest-Afrika en de goudstad Jo hannesburg, die binnen vijftig jaar uitgroeide tot een wolkenkrabber-metropool, het centrum van de wereldberoemde „Rand"-goudmijnen met zijn formidabelen goudvoorraad. Postgiro 287177 Den Haag, ten name van de Vereeniging rooi Nationale Veiligheid. In den aanvang van de film ï-tjn we tegen woordig bij het vertrek van de boot uit Dakar en komen na het lange traject over de blauwe wa teren van den Atlantischen Oceaan aan in Kaapstad, de stad met de schoonste ligging van gansch de wereld. Vanzelfsprekend ontmoetten we hier het standbeeld van Johan van Riebeeck, die met fieren blik opziet naar de steile wanden van het Tafelgebergte. Nu gebeurt het vooral in rien wintertijd, dat er zich door de warme stroo men van den Indischen Oceaan boven dit ge bergte drijvende wolken verzamelen en dan zeg gen de bewoners heel typisch: „de tafel is ge dekt". Maar onze reis verlaat het punt, waar twee oceaanstroomen elkaar omvatten, en in Port- Elisa.beth bezoeken we de voor slangenbeeten immuun geworden Zoeloe Johannes, die daar in zijn slangentuintje rondwandelt als een manne lijke Medusa. De gevaarlijkste en giftigste slan gen houdt hij liefkoozend in zijn handen en hij kan dit gerust doen, daar de vele serum-inspui- tirgen hem gevoelloos maakten voor hun bijte- r;gheden. De Natalsche havenplaats E-wban met haar imposant stadhuis toont ons haar Zoeloe- Ricksha-boys, Afrikaansche taxichauffeurs, die met hun expressieve hoofdtooi (hoorns ver beelden kracht, veeren de snelheid) een typisch trekje van zeden vertoont. De sprookjesachtige bergen in Natal, waar we plots de primitieve gewoonten zien, hebben een'bijzondere bekoring. „Moderne helden van onzen tijdnoemde spreker de missionarissen, die met onverdroten ijver werken in het missiegebied van Basoeto- land. Heel eigenaardig' klinkt hier de landswet, dat het aan geen blanke geoorloofd is de streek te betreden, tenzij hij handelszaken met de in landers heeft. Slechts één uitzondering is er, die de opperhoofden hebben gemaakt op dezen regel. Alleen missionarissen en zendelingen zijn daar toelaatbaar. Hier volgen we spreker met den geest naar de eenzame streken, waar de pries ter, zonder te letten op besmettingsgevaar, zijn balsem voor hart en wonden uitreikt. Hoe hl] de zieken troost en de stervenden in hun laat ste oogenblikken bijstaat en hun de oogen sluit. ..Er is waarlijk moed voor noodig om in deze gemeenschap zijn leven door te brengen." Spreker verzekerde, dat hij eerst daar het grootsche pionierswerk naar waarde leerde schatten en waardeeren. Zoo luidt het eerste en voornaamste gebod van het Kruger-park, dat in de verbeelding van vele Nederlanders gelijk zou zijn aan de dierentuinen in ons land. Het is echter zoo groot als Nederland en bestaat uit een uit gestrekte wildernis, waarin de rijke fauna naar hartelust haar natuurinstincten kan volgen. Zooals uit bovenstaand gebod reeds blijkt, is het den toeristen slechts geoorloofd zich door deze woestenijen te bewegen in een auto en moeten de deuren gesloten blijven. In duizendtallen zwerven hier de meest uiteenloopende diersoor ten rond, die zich om de belangstellende toeris ten weinig bekommeren, en zoo zien we hoe het mogelijk is om vanuit een Ford je vlak voor den koning der wildernis te rijden en hem inden slui mer van zijn middagdutje te bewonderen. Wel licht de grootste en meest imponeerende schoon heid der jungle schuilt in den exotischen zang, die in den nacht opklimt uit de woestenij, waar het jachtleven der wilde dieren in vollen gang is. En als derde wonder geraken we in de ge heimzinnige tempelruïnes van Zimbabwe, het grootste raadsel van Afrika. En in die goud tempels der Afrikaansche Azteken zien we de conus waar de maangodin Astarte, de Assyrische Venus, werd aanbeden. Deze bouwvallige steen massa's zijn het geweest, die de ensceneering vormden voor den roman van Rider Haggard „She". Men meent, dat hier vroeger (pl.m. 1000 v. Chr.) het goud werd gesmolten voor de ho ven van koning' Salomo. De groote Afrika-kenner L. Frobenius zegt hiervan: „Het is een kuituur- monument, dat in heel Afrika zijns gelijke niet heeft." En dan de geweldige jachtgebieden in de teakhoutbosschen van Noord-Rhodesia! Maar de climax van dit levendige filmwerk zijn dan tcch de wereldvermaarde en unieke Victoria- falls, die reeds van verre te zien zijn door de grijze waterwolken. Niet zooals velen meenen was het Livingstone, maar Karei Trichardt, die voor ,'t eerst den razenden kleur-waterval van 't rotsplateau zag storten. In een diepte van 120 meter en twee kilometer breed vlieden deze wa tersluiers omlaag en zingen zij hier het mach tigste lied der aarde van het perelende natuur element. Met dit massala schouwspel eindigde het laat ste wonder uit het tooverland van het zuidelijk halfrond. Mr. A. Hustinx toonde ons niet alleen de reali teit van het Afrikaansche volksleven hier spraken duidelijk de fijne close-ups maar door het oog van de^ camera heeft hij ons geleid in de tooverpaleizen met kunst- en natuurschatten. die ons de oude en versche sporen van de Afri kaansche cultuur openbaarden. En bij dat al toonde hij zich een gezellig en vlot causeur en voortreffelijk camera-man, die met een open oog voor de schoonheden van mensch, dier en natuur, anderen doet waardee ren de schoone zijden, die in het leven verbor gen liggen. Wij hopen dan ook, zooals de voorzitter in zijn dankwoord zeide, dat wij den heer Hustinx na zijn reis naar Afrika zullen terugzien met weer nieuwere documentaries en wetenswaardig heden. Met voldoening zal het comité „Katholiek Overveen" op dezen zoo leerzamen avond terug zien. Haar dagelijksch lepeltje Sanostol! Het volwaardige levertraanproduct met dien fijnen sinaasappelsmaak en den zeldzamenvitaminenrijkdom A, B, C en D! Sanoètol is noodig voor Uw kind, maar óók voor Uzelf! De reeds welbekende flacon t. 1.40. De voordeelige, 2J4 X zoo groote „familieverpakking" slechts 2.75 BROCADES-STHEEMAN 8. PHARMACIA Ou 5 Maart a.s. hoopt het echtpaar v. d. Kroft—Flaman den dag te herdenken, dat zij voor 55 jaren in het huwelijk verbonden werden. Een zegenrijk huwelijksleven hebben deze ruim zeventigjarige feestelingen achter den rug, waarin hun, naast een negental kinderen, 66 klein- en 23 achter-kleinkinderen geschonken werden Vanaf zijn jongensjaren is de bruidegom bij het bouwbedrijf als metselaar werkzaam ge weest en wij kunnen in het Stationsgebouw, zoo Gebouw St. Bavo: Best. Bouwvakbond, 8 uur; Beet. Spoorwegpersoneel, 8 uur; Best. Metaal bewerkers, 8 uur; Dameskoor St. Caecilia, 8 uur; Ledenverg. „Holland", 8 uur; Melkhandel „St. Joseph", 8.30 uur. Stadsschouwburg:. „Lessen in laster", 2 uur; „Gilbert en zijn moeders", 8.15 uur. Protestantenbond Jacobstraat: Luchtbescher mingavond, 8.15 uur. Café-Rest. Brinkmann, Gr. Markt: Kamer muziekavond, 8.15 uur. Kunstzaal Be Bois: Expositie 95 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Jeugdbioscoop „City", Zuiderstraat: Première van „Wij varen" (kanofilm), en „Tarn", half 9. Iordenstraat 73: Brokkenhuis bazar 25 uur. Rembrandt: „De Zusters", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Spoorwegpiraten" en „Meer dan secretaresse" 2 en 8.15 uur. Luxor: .Marie Antoinette", 2.30, 7 en 9.15 u. Frans Hals: „De fatale nacht", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac„Veerman Maria", 2.30, 7.15 en 9.15 uur. ook in de Concertzaal en Kathedraal, vele steentjes aanwijzen, die door zijn werkzame handen zijn aangebracht. Dat waren dagen van harden arbeid, maar er waren er ook van nij pende werkloosheid, als in rijden van sneeuw val of vorst het werk stil lag. Maar die zorgen zijn voorbij. Het bruidspaar verkeert in een uitstekende gezondheid en wij twijfelen er niet aan, of zij zullen in de komende feestdagen door hun 98 nakomelingen eens lekker in het zonnetje gezet worden. Onze wensch: nog vele, vele jaren in uw huisje aan de Gasthuislaan. AFDEELING DAMES en AANMELDING LEDEN NIET DON DERDAG. maar HEDENAVOND om S uur in Gebouw SINT BAVO. HET BESTUUR Men verzoekt ons nog even te willen melden, dat niet morgenavond, maar hedenavond om acht uur de repetitie van de Dames-Zangver eeniging „St. Caecilia" in het gebouw St. Bavo begint. Het bestuur van de Haarlemsche Miotet- en Madrigaal-Vereeniging heeft ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan dier vereeniging van twee dames, die onbekend wenschen te blijven, een belangrijke gift ontvangen. Om hoest ta voor komen err.te ver- helpen'eiiets beter dan HOESTBONBONS ZE<HELPEN GOED - ZE SMAKEN GÓED door Percy King he'j U' Je kon »ijn tweelingbroer wezen. Tc Heb sr Harrison in geen eeuw gezien. Vroeger hij een geregeld bezoeker." kop^. van de twee heeren was naderbij ge- Dean", zei hij tegen den caféhouder. *k .J.e teeneer is Peter Harrison niet; dat zag bent Hij nam Keith Cullingwood op. „U Dave Hooper, niet?" gevaar af> den schijn te wekken, dat 'k heil een dierbaren tweelingbroeder verlooche- W -f'i 'k ben evenmin Dave Hooper als Pe- ■Harrison." Oakton", stelde de ander zich voor. ïjDe advocaat?" ktjilj ^htwoord bepaalde zich tot een korten 1eifi5ney Seymour," Keith Cullingwood noemde heti eraten den besten naam, die hem te bin- naam was goed, op voor- - dat 't de zijne niet was. Alfred 11 zoo heette de advocaat, die in 't proces over de geldigheid van Sir Malcolm's schuldbekentenis de zaak voor Woodford Chrichton opgeknapt had. Uit den grond van zijn hart wensehte Cullingwood den vent naar de maan. „Nog een whisky," wendde hij zich tot den kastelein. En legde zijn sovereign op 't buffet. ,,'k Volg, al is t wat laat, 't voorbeeld van de regeering en geef den gouden standaard er aan." Dean floot doe» de tanden. „Die zie je niet veel meer. 'k Geef zóó vijf en twintig shilling er voor." „Hij is van jon. 'k Wou, dat 'k er een mudzak vol van had." De kastelein hield de twee whisky's af, schoof de rest van 't wisselgeld den klant toe en her vatte zijn arbeid: 't spoelen en drogen van glazen. Keith Cullingwood nam zich voor, met zijn tweeden, en laatsten dronk zuiniger om te springen. De eerste borrel had hem inwendig een behaaglijk gevoel van warmte gegeven, maar zijn zelfverwijt was gebleven. Hij wist, dat hij als een roekelooze dwaas gehandeld had, om van zijn schimmeltje geld een gedeelte aan sterkedrank te besteden, 't Motief, dat hij be schutting moest zoeken tegen den aanhoudend neerstroomenden regen, ging niet op. Hij had een openbare leeszaal kunnen binnenstappen, 't Bedrag, aan twee whisky's uitgegeven, was voldoende geweest, om hem voor den nacht een bescheiden onderdak te bezorgen. Wéér mom pelde hij een verwensching, ditmaal aan 't adres van een hardvochtige! hospita, die hem met zulk hondenweer de straat op gejaagd had. Hij werd niet gewaar, dat Alfred Oakton hem iets vroeg en keek pas op, toen deze zijn elle boog aanraakte. Cullingwood was niet op advo caten gesteld. En wel 't allerminst op een advo caat als Oakton, die hem zoo stijf de das om had gedaan. „Misschien is 't erg vrijpostig van me, maar..." Oakton haalde de schouders op, zweeg even „Uit uw gesprek met Dean, den kastelein, leidde 'k af, dat u momenteel in moeilijkheden ver keet. De mogelijkheid zou kunnen bestaan, dat ik Cullingwood verkilde. „Pardon", viel hij den advocaat hooghartig in de rede. ,,'k Geloof niet, dat 'k u aanleiding gegeven heb om u met mijn zaken te bemoeien." Hij nam zijn glas op, keerde den verbouwereerden Oakton den rug toe en ging aan een tafeltje zitten, met 't gezicht naar 't raam. Z-ijn bravoure was niet van langen duur. Weldra gevoelde Cullingwood spijt, dat hij zoo hoog van den toren geblazen had. Alfred Oakton mocht wezen, wie en wat hij wilde in ieder geval was hij een advocaat met een massa relaties, en de mogelijkheid bestond zeer zeker, dat hij hem aan een baantje kon helpen, al was 't maar van tijdelijken aard. Keith trok ver woed aan zijn pijp en schold zich een ezel. Na' een paar minuten had hij zijn hooghartigheid radicaal overwonnen. Hij stond op, overleg gend, welken draai hij aan zijn plotseling ge wijzigde houding geven zou. Maar hij kreeg er de gelegenheid niet toe. Advocaat Odkt-on was in dien tusschentijd verdwenen. Met een zucht plofte Cullingwood weer in zijn stoel terug. Hij woekerde met zijn borrel, nam telkens een zóó klein teugje, dat 't eigenlijk niet meer dan een bevochtigen van de lippen was Langzamerhand begon de bar zich te vullen. De kastelein had al een keer of wat zijn kant uit gekeken en die blikken vloeiden van vriende lijkheid niet over. Keith begon zich hoe langer hoe minder op zijn gemak te voelen. Ten slotte sloeg hij 't restant van zijn borrel naar binnen en stapte op. Millstream Road begroette hem met een venij- nigen rukwind en een koude regenvlaag midden in 't gezicht. Cullingwood trok zijn doorweek ten hoed, die als lood woog, dieper over 't hoofd en zette den kraag van zijn overjas op. Hij vond zich zelf een martelaar. Doch toen een taxi chauffeur op hem toeschoot, kreeg hij onmid dellijk zijn gevoel voor humor terug. Er waren dus nog lieden, die hem voor een richard aan zagen! „Je grjjpt er naast, vader!" grinnikte hij. ,,'k Ben gewoonweg dol op een wandeling in den regen!" Hij had nog geen vier passen gedaan, of hij merkte, dat hij gevolgd werd. Keith sloeg er geen acht op, in de meening, dat 't de chauf feur was, die de kans op een vrachtje zoo maar niet zijn neus voorbij wilde laten gaan. De voetstappen achter hem hielden echter aan, ook nadat hij een paar maal demonstratief 't hoofd had geschud. En ten slotte vernam hij een stem. Elke twijfel was uitgesloten de stem behoorde aan een vrouw. Cullingwood bleef staan en draaide 't hoofd om. De vrouw, die hem zoo hardnekkig gevolgd en eindelijk aangeroepen had, scheen, nu 't er op aankwam, te aarzelen. De aarzeling duurde slechts even. Terwijl zij met een hand naar de overzijde van Millstream Road wees, trad zij op hem toe en vroeg: „Kunt kunt u een auto besturen?" III Keith had de beweging van haar hand ge volgd en den luxueuzen wagen ontdekt, waar van 't portier open stond. Doch veel meer be lang stelde hij in de eigenares van den auto. Een definitief oordeel moest hij opschorten, daar zij er de voorkeur aan bleek te geven, zich zoo ver mogelijk buiten den lichtkring van de lantaarn te houden. Haar stem, een welluidende alt, had hem onmiddellijk geïnteresseerd. Aan weerszijden van den kleinen, coquetten hoed kwamen onwillige vlokken haar te voorschijn kastanjebruin, constateerde Cullingwood. Hij schatte haar op midden dertig. De eerste indruk, dien de vrouw op hem maakte, was beslist gun stig. Doch hoe ter wereld kwam zij er toe, hem te vragen, of hij een auto besturen kon, als zij zelf toch met haar wagen naar Millstream Road gekomen was? „Zeker," luidde zijn geruststellend ant woord. „Dat kan ik. Wat is er aan de hand?" ,,'k Ben geslipt," zei ze op een toon, alsof zij een zware misdaad bekende. „Ik kan niet o, k durf in dien verschrikkelijken regen mijn wagen niet langer besturen! Zegt u maar, wat 't kosten moet ik*ik...." Zij aarzelde. Toen, met een gebaar van vertwijfeling: ,,'k Bedoel, of u zeggen wilt, wat u voor de moeite rekent!" Cullingwood keek haar zwijgend, aandachtig aan. Dat zij comedie speelde, voor negentig pro cent althans, stond bij hem vast. Zij had ge tracht, den indruk te wekken, alsof zij zich wan hopig voelde, 't Was haar mislukt natuurlijk. Een vrouw, die een auto besturen kan, raakt niet in den put, omdat zij geslipt is. Wanneer haar bezorgdheid, haar angst of wat ook echt geweest was, zou dat tevens uit haar oogopslag gebleken zijn. En de oogen hadden juist merk waardig rustig gestaan! „Kom mee!" zei hij kort. Zij staken den rijweg over. Langzaam hep Cullingwood om den wagen heen, opende 't andere portier en nam achter 't stuurrad plaats. De vrouw maakte aanstalten om naast hem te komen zitten. Hij schudde resoluut 't hoofd. „U binnen." „Waarom?" „Omdat ik 't zeg. 'k Wil bij zulk weer de kans niet loopen, afgeleid te worden." Mokkend gehoorzaamde zij. „Waarheen?" vroeg Keith, zich tot haar koe rend. ZI1 dacht even na. Toen zij sprak, 'was 't geen rechtstreeksch antwoord op zijn vraag. Hij voelde, hoe zij er om heen draaide. „Rijd maar in de richting van Straatham,* zei ze - stug. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5