UIT DEN OMTREK NI0RTH CTATE De luchtroovers van Hoitika Laatste Nieuws O Duitsche eischen aan Praag TWEE KRUISERS BESTELD Einde 1941 gereed voor proefvaart tffadhJluDcemfki'tg geeft U morgen,Vrijdag, om 11.05 des ochtends EEN VOLLEDIG MIINIU VOOR ZONDAG Luister Vrijdag goed, 't zal Zondag lekker smaken! Driemaal is. c-heepsrecht DONDERDAG 23 FEBRUARI 1939 BEVERWIJK R.K. Land- en Tuin bouwers bijeen Collectieve arbeidsovereenkomst aanvaard Collectief contract I J AMERICAN CIGARETTES Het aanvoeren van aardbeien Met frisschen moed is de heer P. G. M eesters te Zwanenburg, wiens „ster renwacht" onlangs geheel afbrandde, aan den opbouw van een nieuw observatorium begonnen. De amateur-astronoom aan den arbeid AERDENHOUT HEEMSTEDE Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten HILLEGOM Het program van Kundt na zijn bezoek aan Berlijn Kundt zou minister zetel opeischen Vijftien ton ijzer valt omlaag Arbeiders te water geraakt, doch gered MARKTNIEUWS Wilton-Fijenoord en Rotlerdamsche Droogdok Mij. zullen in samenwerking bouwen BLOEMENDAAL RIJKSVISCHAFSLAG In de gisteravond gehouden druk bezochte jaarvergadering van den R. K. Dioc. Land- en Tuinbouwbond heeft de voorzitter, de heer Th. Aardenburg, een terugblik geworpen in het afgeloopen vereenigingsjaar. Spr. kon met voldoening constateeren, dat de belangstelling voor den L. T. B. stijgende is. Er is een steeds groeiende kern, terwijl er ook waardeering is voor het werk der organisatie. Moge dit voor de ongeorganiseerden een aan sporing zijn om zich bij den L. T. B. aan te sluiten. Wat de bedrijfsuitkomsten in 1938 betreft, deze waren weer zeer teleurstellend. De prijzen waren laag en bovendien had men te kampen met misoogst bij de spinazie en de boonen. Verder vertoonden de aardbeienprijzen zulk een geweldige inzinking, dat de regeering gemeend heeft te moeten ingrijpen. Spr. meende, dat dit een goede maatregel is geweest. De prijzen van de wintergroenten zijn welis waar beter, maar het grootste deel is bevroren, zoodat velen ook hierdoor weer groote schade hebben gekregen. De steunregeling voor kleine tuinders ten slotte blijkt voor velen bevredigend te zijn. Slechts zij, die een tamelijk groot bedrijf heb ben, krijgen weinig of niets. De organisaties doen krachtige pogingen om een extra tuin- bouwsteunuitkeering voor deze streek. De vooruitzichten voor 1939 zijn evenmin rooskleurig. Er is weinig koopkracht en in het geheel geen uitvoer, terwijl de gevolgen van de strenge vorst zich ongetwijfeld nog 'in den loop van dit jaar zullen doen gevoelen. De jonge aardbeien bijv. zijn voor een groot gedeelte bevroren. Niettemin bleef spr. hopen, dat er tenslotte eenige verbetering in den toe stand zal komen. Aan het uitvoerige jaarverslag van den se cretaris. den heer R. Poelman, ontleenen wij, dat de vereeniging thans 123 leden telt. In het verslag werd er verder op gewezen, dat het vraagstuk der vaste lasten niet tot oplossing is gebracht. Er bestaat hier een com missie, maar de gang van zaken is zeer onbe vredigend. Er is wel iets gedaan, maar van een regeling tot redding van de bedrijven is geen sprake. Met voldoening werd geconstateerd, dat de belangstelling voor den tuinbouwcursus bevre digend is. Ongetwijfeld zal hierdoor ook de tuinbouwschool steeds meer belangstelling krij gen. Medegedeeld werd hierna, dat aan het ge meentebestuur verzocht is de toeslagregeling voor ziekenfondspremies te verlengen tot en met Mei. Van het gemeentebestuur was bericht ont vangen. dat het plan om hulp aan den tuin bouw te verleenen, door het doen diepspitten van tuingrond, in werkverschaffing, niet uit gevoerd kan worden. De regeering acht het n.l. uitgesloten, dat tuinders, die steun ontvangen volgens de regeling voor kleine tuinders, voor hulp in bovenbedoelden vorm in aanmerking kunnen komen. De organisaties kunnen zich hiermede niet in allen deele vereenigen. Zij zullen thans stap pen doen om deze hulp alsnog te verkrijgen voor die tuinders, die niet onder de regeling van den kleinen tuinderssteun vallen. Het gemeentebestuur had verder medege deeld. dat dit jaar weer mest zal worden ver strekt, echter niet aan degenen, die onder den kleine tuinderssteun vallen. De voorzitter wekte hierna de tuinders op, om hun jongens naar de oprichtingsvergade ring van de R. K. L. T.-organisatie te zenden, welke op 28 Februari as. wordt gehouden. Het is van groot belang, dat de jonge tuinders zich hierbij aansluiten. De rekening van den penningmeester sloot met een batig saldo van f 270.12. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende leden de heeren H. Duin, G. Rooymans en L. Schelvis herkozen. Ook de voorzitter, de heer Aardenburg, werd met bijna algemeene stemmen herkozen. Als afgevaardigden voor 1939 werden benoemd: naar de tuindersvakgroep de heer Schelvis, naar de Boerenvakgroep de heer Poel en naai den Kring Kennemerland de heer Brantjes. Behandeld werd hierna een voorstel van het bestuur tot het aangaan van een collectief ar beidscontract met de arbeidersorganisaties. De besturen der land- en tuinbouworganisa ties hebben hieromtrent een onderhoud gehad met de hoofdbesturen der arbeidersorganisaties, waarbij overeenstemming is bereikt. Voor zooveel den tuinbouw betreft zal het contractloon voor volwaardige arbeiders boven 20 jaar f 18.per week bedragen. Overwerk wordt met 40 cent per uur betaald, terwijl feest dagen doorbetaald moeten worden, voor jonge arbeiders bedraagt het loon: voor jongens van 14 jaar f 5.per week, 15 jaar f 616 jaar f 8.50, 17 jaar f 10.18 jaar f 11.50, 19 jaar f 13.en 20 jaar f 14.50. Gedurende het tijd vak van November tot Maart zijn al deze loo- ren f 1.— lager. Voorts moet 2 pet. van het totaal verdiende loon in het fonds voor kindertoeslag gestort worden. Werkgevers hebben het recht om deze 2 pet. van het loon van gehuwde arbeiders in te houden. Deze eischen worden niet te hoog geacht. In sommige gevallen wordt hier meer betaald. Bij aanvaarding zijn alle werkgevers, ook de ongeorganiseerde, verplicht, de contract-loonen uit te betalen. Na eenige bespreking werd het bestuursvoor stel aanvaard met algemeene stemmen. Ook voor het bollenvak is een collectief con tract opgesteld, doch aangezien er geen bollen- kweekers ter vergadering aanwezig waren bleef dit buiten beschouwing. In behandeling kwam daarna nog de bekende resolutie van de Federatie van Groentenhande- laren inzake het z.g. oppronken van sloffen met aardbeien door de tuinders. De voorzitter erkende, dat er tuinders zijn, die zich aan dit euvel schuldig maken. Spr. dacht er niet aan om hen in bescherming te nemen. Doch het gaat niet aan om alle tuin ders over één kam te scheren, zooals door den handel gedaan is. Daartegen moet spr. protes teeren. Er zijn ook wel handelaren die niet juist handelen. Vanuit de vergadering werd opgemerkt, dat sorteeren in de praktijk ondoenlijk is. Voorts dat er ook bij den handel tegenstrijdige ver langens zijn, omdat de fabrieken rauwe aard beien willen hebben en de gewone handel rijpe. De zaak is dat de aardbeien in de sloffen „on der moeten zijn zooals boven." In verband met den eisch van den handel, om de aanvoerders van afgekeurde aardbeien te beboeten, merkte de heer Poel op, dat ook de handelaar, die keur heeft aangevraagd, doch in het ongelijk is gesteld, beboet behoort te wor den. Ook elders is het gebruik, dat bij aanvang van keur cautie gestort moet worden. Maar al te dikwijls komt het voor, aldus werd opgemerkt, dat 'n kooper, die zich „verkeken" heeft, naar den keurmeester loopt. Hij verliest er toch niets bij. De vergadering stelde tenslotte vast, dat sorv teeren ondoenlijk is, terwijl zij protesteerde te gen het wekken van den indruk, dat alle tuin ders zich aan het euvel schuldig maken. Besloten .werd verder om deze kwestie met de besturen der andere organisaties te bespreken en daarna gezamenlijk een onderhoud aan te vragen met de Federatie van Koopliedenver - eenigingen. De heer Jac. Weterings wenschte hierna de vereeniging geluk met de herverkiezing van den voorzitter. Vooral tegenwoordig worden aan het voorzitterschap hooge eischen gesteld. De heer Aardenburg vervult de veelomvattende taak belangeloos en met kennis van zaken. Een der leden vestigde er nog de aandacht op, dat van zekere zijde wordt beweerd, dat er ontevredenheid is over het optreden van den voorzitter in de commissie voor kleine-tuinders- steun, hetgeen zou worden uitgebuit om recla me te maken voor de neutrale organisatie. De voorzitter protesteerde verontwaardigd te gen deze praatjes. Spr. heeft als lid dezer com missie niemand benadeeld noch bevoordeeld, hetgeen overigens ook niet mogelijk zou zijn, gezien de samenstelling der commissie. Over ieder geval wordt slechts na een serieus onder zoek beslist. Feit is ook, dat verschillende din gen buiten de commissie om, ambtelijk geregeld worden, zoodat spr. en de andere commissie leden daarop geen invloed kunnen uitoefenen. Spr. verzekerde, dat hij het er niet bij zal laten zitten. Dit muisje" zal nog wel een staartje heb ben. De oud-voorzitter, de heer Weterings, protes teerde eveneens tegen deze verdachtmakingen, terwijl de secretaris er met nadruk op wees, dat het lidmaatschap der commissie zeer veel werk en opoffering van tijd vereischt, hetgeen alles belangeloos moet geschieden. Tenslotte wees een der leden er nog op, dat het feit, dat de voorzitter met bijna algemeene stemmen herkozen is, voldoende voor zich zelf spreekt. Een opmerking, die door de vergade- ring met applaus nog eens nadrukkelijk werd onderstreept. Onwaar is ook de bewering, dat om boven genoemde reden leden van den L.T.B. naar de neutrale organisatie zouden zijn overgegaan. Nadat nog eenige zaken van internen aard waren besproken, werd de vergadering met een verloting besloten. Ver. „Buurtbelang AerdenhoutBentveld". Heden (Donderdag) avond houdt de Vereeni ging „Buurtbelang AerdenhoutBentveld" een algemeene ledenvergadering in hotel Boeken- roode aan de Zandvoorterlaan. Na afloop der huishoudelijke vergadering, ongeveer om 8.15, zal Mevr. Sterck—Proot een causerie met licht beelden houden over de „Historie van Aerden hout." Dit buitengewoon interessante onderwerp be hoeft geen woorden van aanbeveling, temeer niet, daar het door deze spreekster behandeld zal worden. Postagentschap Jan van Goyenstraat De directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Haarlem brengt ter algemeene kennis, dat het postagentschap, met daaraan verbonden Telegraaf- en Telefoonstation in de Jan van Goyenstraat te Heemstede met ingang van 1 Maart a.s. zal geopend zijn van 812.30 en van 13.3020 uur; (voor den postdienst des Zaterdags tot 15 uur). Burg. Stand. Geboren: L. van Rooijen— Vasen, z. B. van StaverenNievaard z. E. Ver- donkschotv. Wordrager d. A. v. d. Bergvan Roode d. M. J. BeelenDuijn, z. Overleden: D. van Amerongen 64 jaar. F. G f!. Bolomey 72 Jaar. Een niet gevierd lustrum. In 1934 werd in de St. Josephkerk, alhier, op luisterrijke wijze het 40-jarig bestaan gevierd van den Alge- meenen Zouavenbond. Bij die gelegenheid ont ving de voorzitter, de heer P. Harks, een pause lijke onderscheiding, welke hem door den se cretaris van den Internuntius plechtig werd overhandigd. Toen waren er nog 35 oud-zoua- ven in leven. Het bestuur van den Algemeenen Zouaven bond had het plan om het 45-jarig bestaan we derom- plechtig te herdenken. Alles was reeds voor deze viering gereed. Tegelijk met het feest van Paus Pius zou het feest van het 45-jarig bestaan herdacht worden. Door den dood van den Paus werden alle feestelijkheden afgelast en was er jrnplaats van een feestmis een rouw- mis in de St. Josephkerk. Pastoor van Leeuwen, de stuwende adviseur van den bond, wees indertijd op het feit, dat de zouaven bijna allemaal zoo lang leven en hoe het 4e gebod, waarin gezegd wordt „Eert Uw Vader en ge zult lang leven op aarde", hier in vervulling kwam. De Zouaven immers heb ben hun Vader, den Paus, geëerd, voor Hem hadden zij hun leven feil. Thans zijn er nog 23 van deze dapperen in leven. Gedurende 45 jaar is de bond voor hen een steun geweest en vooral (ie laatste jaren, nu met den ouderdom voor velen ook nog de zorg om het bestaan kwam, heeft de bond ge maakt, dat zij geen gebrek leden. Men zou mee- nen dat de Nederlandsche katholieken daartoe ruimschoots zouden bii dragen; dit is echter niet het geval. Z.H de Paus gaf ieder jaar mild en daardoor bleef de steun aan de Oud-Zuoaven! Nog 23 zijn er in leven, en aan bijkans allen geeft de Bond van Oud-Zouaven zijn zorgen. Laten zij, die helpen kunnen, dit verstaan!! Het verdrinkingsgeval te Lisse. Naar wij vernemen, zal de begrafenis van de beide slacht offers van het verdrinkingsongeval, de gebroe ders Johannes en Theodorus Pijpers, pas Zaterdagmorgen plaats vinden. Om 9.30 uur vindt in de St. Martinuskerk de plechtige uitvaart plaats. Bijzonder tragisch is dit verdrinkingsonge val geweest, waar het twee gebroeders betreft en zij de kostwinners van het gezin waren. Van bovenaf zag hij nog even de twee mannen, heel klein, op het strand staan en ver, ver weg, het watervliegtuig liggen. Als een welopgevoede jongen wuifde hij nog even met zijn hand en rende toen aan de andere zijde naar beneden, aldoor een smal paadje tusschen de rotsen volgend. Hij rende, alsof de duivel hem op de hielen zat. Plotseling bedacht hij, dat zijn achtervolgers ook dit pad zouden volgen, dus nam hij vlug een besluit, ging van het pad af en klauterde tegen een helling op, waar bovenaan groote vreemde struiken groeiden. Daar kroop hij achter om even uit te blazen en zijn schoenen aan te trekken. Maar wat was dat nu? Een steen suisde door de lucht en kwam precies tegen, zijn voorhoofd te recht. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) LQNDEN, 23 Febr. De „Daily Telegraph" meldt uit Praag, dat Kundt, de leider der Duit sche minderheid in Tsjecho-Slowakije, na zijn bezoek aan Berlijn met de volgende eischen komt: Meer rechten voor de Duitsche bevolkings groep, die zouden naderen tot een vorm van capitulaire rechten. Benoeming van Kundt tot Duitsch minister in het Tsjecho-Slowaaksche kabinet, opdat hij het oog kan houden op de eerbiediging dezer rechten. Vergunning tot het oprichten van een natio- naal-socialistische partij, waarvan Tsjecho- Slowaaksche burgers lid kunnen worden. Zoo als bekend, heeft de regeering het bestaan eener nationaal-socialistische partij, waarvan alleen Duitschers lid kunnen zijn, goedgekeurd. Herbenoeming van ambtenaren van Duitsche afkomst, die voorheen goede betrekkingen te Praag en in andere centra bekleed hebben. Kundt zou verder wenschen als Duitsch mi nister secretarissen bij de regeering van Slo wakije en de Karpathische Oekraine, die je gens hem verantwoordelijk zouden zijn, te kun nen benoemen. De correspondent .van de „Daily Telegraph" meent te weten, dat de minister-president, Bé- ran, tegen deze nieuwe eischen der Duitsche minderheid gekant is, en dat de minister van Buitenlandsche Zaken, Chvalkowsky, en die van Binnenlandsche Zaken, Krejci, tot toegeven ge neigd zijn. Volgens de schatting van Kundt zijn 450.000 Duitschers in Tsjecho-Slowakije gebleven, ter wijl de Tsjecho-Slowaaksche regeering spreekt van 170.000 tot 180.000. Chvalkowsky heeft als zijn meening te ken nen gegeven, dat men tot een compromis moet komen. „Wij moeten aldus zeide hij niet met het noodlot spelen, indien wij niet willen, dat München de inleiding tot een nieuwe cata strofe is geweest. De crisis van München zijn wij te boven gekomen. Die crisis is ontstaan, doordat wij de teekenen des tijds niet hadden begrepen. Als het door dezelfde fouten tot een tweede crisis zou komen, zouden wij die niet kunnen overwinnen." Bij het met een laadboom ophalen van onge veer vijftien ton ijzer aan boord van het aan de werf der N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen liggende nieuw gebouwde motorschip „Balkan" voor den Rotterdamschen Lloyd, is een defect aan de hijschinrichting ontstaan, waardoor deze zware vracht van een hoogte van ongeveer tien meter naar beneden is gevallen. Het ijzer viel; juist op den kant van een langszij liggende zolderschuit. Op deze zolder schuit bevonden zich vier arbeiders, van wie er twee te water werden geslingerd. Onmiddel lijk schoot een motorboot te hulp, die de dren kelingen redde. Niemand had letsel bekomen en ook de bedrijfsschade is gering, zoodat dit ongeluk goed is afgeloopen. HAARLEM. 22 Febr. Groentenmarkt. Witlof 1226, Tomaten 1536 cent per kg. Andijvie 1 2.30, Sla 12.25, Spinazie 12.25, Boerenkool 0.90—1.75, Knakpeen 0.75—2, Uien 1—1.75, Win terwortelen 11.50 per kist. Roode kool 517, Bloemkool 1425, Savoye kool 311 cent per stuk. Selderie 955, Prei 520, Peterselie 1560, Rabarber 1215, Raapstelen 45 cent per obs. Spruiten 1.204.50, Koolrapen 0.801.40 per zak. M£T HAAR OUDERS Wij vernemen, dat thans een defi nitieve beslissing is genomen over den bouw van de twee vervangende kruisers, welke op het aanbouwplan der regeering staan. De regeering heeft een der kruisers in bestelling gegeven bij de werf Wilton-Feijenoord te Schiedam en den anderen bij de Rotterdamsche Droog dok Maatschappij. Beide werven zullen bij den bouw samenwer ken, waardoor kostenbesparing zal worden be reikt. De machine- en ketelinstallaties zijn besteld bij de Koninklijke Maatschappij „de Schelde" te Vlissingen. De electrische installaties zullen worden geleverd door de Rotterdamsche fir ma's N.V. Rotterdamsche Electriciteitsmaat- schappij v.h. H. Croon en Co. en de N.V. van Rietschoten en Houwens. Het is dc bedoeling, dat de eerste kruiser in September 1941 en de tweede op het eind van dat jaar voor de proefvaart ge reed zal zijn. De beide schepen zullen de grootste zijn van onze Marine. De tonnage zal 8350 ton bedragen. De ge- contracteerde snelheid is 33 mijl. De bewape ning zal bestaan uit tien kanonnen van 15 c.M„ twaalf dubbelmitrailleurs van 40 en acht van 12,7 m.M. en zes torpedolanceerbuizen in twee groepen van drie van 53 c.M. Beide schepen zullen beschikken over een draaibare catapult en zullen twee vliegtuigen aan boord hebben. Getuigen opgeroepen. De commissaris van politie te Bloemendaal verzoekt hun, die ge tuige zijn geweest van de aanrijding tusschen een auto en een fietsend meisje op den hoek Bloemendaalscheweg-Mollaan, op Dinsdag 21 Februari, zich voor het geven van inlichtingen te vervoegen aan het politiebureau. IJMUIDEN, 23 Febr. Versche visch. Tarbot 62 —72 cent. Tong 0.62—1.20, Heilbot 0.76—1 Pfr kg. Griet 15.00—30, groote Schol 10.50—12, mid del Schol 13.00—14, Zetschol 19.00—30. kleine Schol 6.50—28, Bot 4.00—7, Schar 5.40—13, Tong schar 1531.50. Poontjes 5.009, groote Schel- visch 3237.50, middel Schelvisch 30.0039. kleine middel Schelvisch 20.0028, kleine Schel visch 13.00—24, groote Gullen 9.30—10.50, kleine Gullen 7.50—13,50, Wijting 2.60—8.30. Makreel 5.0011, versche Haring 3.304, per 50 kg- Groote Heek 46 00 per 125 kg. Kleine middel Heek 1212.50 per 50 kg. Kleine Heek 88.50 per 50 kg. Kabeljauw 17.0046 per 125 kg. Vleet 1.80, Leng 0.632.75, Koolvisch 1328 cent Per stuk. Rog 11.5015 per koop. 0 door Percy King Cullingwood gaf gas. Hü drukte de lippen opeen in de richting van Streatham! Wat bezielde haar? Als zü meende, met een imbeciel te doen te hebben, zou ze van een koude kermis komen! Een paar honderd meter legde Keith in een matig gangetje af. Zoodra hij op een hel der verlicht punt gekomen was, remde hij sterk. Met een ruk wendde hij zich om en keek de vrouw recht in 't gezicht. Ztj was op die manoeuvre niet bedacht ge weest. Vóór zij zijn bedoeling doorgrond en snel t hoofd afgewend had, wist Cullingwood, wat hij weten wilde. Ziün beoordeeling van de vrouw op Millstream Road was vluchtig geweest en dientengevolge hier en daar onjuist. Zi) had geen kastanjebruin haar; 't was eerder aan den rooden kant. Ook de taxatie van haar leeftijd vereischte zeer zeker herziening; hij had haar midden dertig gegeven, zij was ongetwijfeld de veertig gepasseerd. Toch, hij erkende 't grif, droeg zij haar jaren met eere. Zij had er slag van, zich zóó te kleeden, dat zij er op haar voordeeligst uitzag. De nauwsluitende, lange beige mantel deed haar mooi figuur geheel tot zijn recht komen. Een schoonheid was zij niet, althans niet in den meest gangbaren zin van dat woord. Maar zij had iets aantrekkelijks over zich door den geestig gevormden mond en een alleraardigst wipneusje. Haar oogen straalden met een diepen, fluweeligzachten glans. Cullingwood maakte een knorrend geluid. Die vrouw was een zottin, als zij dacht, hem iets te kunnen wijsmaken. Blijkbaar voerde zij 't een of ander in haar schild wel, dan moest ztj maar uit den hoek komen en hem nader In lichten. „U sprak mij niet aan, alleen om me te vragen, een wagen te besturen," zei htj kalm. Desondanks klonk zijn toon beschuldigend. „Aangezien u mij betrekken wilt in uw moei lijkheden, of in uw zucht naar avontuur, of in wat 't ook wezen mag, heb 'k er recht op, te weten, hoe de vork in den steel zit." De vrouw leunde in de kussens achterover. Haar oogen waren strak gevestigd op de gehand- schoende handen, die gevouwen In haar schoot lagen. Geruimen tijd zweeg ztj; toen loosde zij een diepen zucht. „Dat recht hebt u, natuurlijk," antwoordde zij zachtjes. „Neen, 'k deed 't niet om u mijn auto te laten besturen, 'k Zag u zitten In de bar op Millstream Road. Wel, 'k wachtte, tot u naar buiten kwam." De rimpels in Cullingwood's voorhoofd werden dieper. Zoo, zoo had zij hem gadegeslagen, terwijl hij in de bar zat, en was toen dat plan netje in haar opgekomen ja, welk plannetje? Daar moest hij 't zijne van hebben! „Met welke bedoeling?" vroeg htj. ,,'k Vond u er uit zien als iemand, dien 'k ver trouwen kon. 'k Ben in groote moeilijkheden." Nonsens! meende Keith. Zdj was geen bak- visch, die nog niet weet, wat er op de wereld te koop is. Zij leek hem integendeel er by de pinken. Tenzij hij er hopeloos naast was, wat hij niet aannam, speelde zij een vooraf drom mels goed overdacht spelletje. Als zij zich voor gesteld had, dat hij er in zou meespelen, moest zij eerst maar eens vertellen, wat de inzet was. „Bent u van plan, hier te blijven staan?" onderbrak zij zijn gedachtengang. „U zult 't ver keer hinderen." „Op dit uur is hier zoo goed als geen ver keer. 'k Zal rijden zoodra 'k weet, waar 't om gaat. En anders rijd ik niét. ZSet u, 'k hou er van, een kat een kat te noemen. U zegt, dat u in moeilijkheden bent. Ga een stapje verder en vertel, van welken aard ze zijn." Zij hief 't hoofd op en zag hem vol aan. „Kent u mij werkelijk niet?" „Neen. Werkelijk niet." 't Scheen haar op te luchten. „Dan valt 't me minder moeilijk, u in vertrouwen te nemen. *k Geloof u, als u zegt, dat u mij niet kent. 't Is daarom nog niet uitgesloten, dat ik u wél ken. Hebt u met die mogelijkheid rekening ge houden?" Cullingwood zweeg. Hij schoot met die vrouw niet op: ze bleef steeds in een kringetje rond draaien. Van zijn kant wist hij positief, dat hij haar vóór dezen niet ontmoet had. De kringen, waarin zijn vader en hij verkeerd hadden, waren zeer beperkt geweest. Aan den weg hadden zij niet getimmerd, 't Was hem dus een raadsel, hoe en waar zij hem had leeren kennen. Hij zin speelde er echter met geen woord op en vol hardde in zijn afwachtende houding. Zijn zwijgen bracht haar van de wijs. Zflj wilde beginnen met hem de situatie uit te leg gen, maar struikelde over haar woorden en gaf de poging op. Hij bleef haar aanzien, strak, dringend. Ze oegon opnieuw, eerst van den hak op den tak springend. Eindelijk had zij den draad te pakken. ,,'k Verkeer in een vreeselijke positie!" barstte zij uit, de handen wringend, ,,'k Weet geen raad o, 'k overdrijf niet! 'k Ben in de macht van een man, die me onophoudelijk geld afperst. Als mijn echtgenoot er achter komtZij zweeg even; de pauze was op effect berekend. „En hij komt er achter, vast en zeker, tenzij 'k maat regelen neem, vanavond nog, en afdoende!" De woorden gingen over Cullingwood heen. Zij hadden voor hem 't belangrijkste element gemist dat der oprechtheid, 't Leek hem een van buiten geleerd lesje. Achter haar optreden zat een heel andere bedoeling, dan zij voorgaf. Welke getrouwde vrouw, die in moeilijkheden verkeert, pakt haar auto, rijdt naar een buurt als Millstream Road, laat haar keuze vallen op een willekeurigen man in een willekeurige bar en verzoekt hem, haar uit die moeilijkheden te helpen? Alleen een groentje kon een dergelijk verhaal als zoeten koek slikken. En Keith Cul lingwood was om den drommel geen groentje. „Wat denkt u, dat 'k voor u doen kan?" vroeg hij gereserveerd. „De man, die me geld afperst, bezit een aan tal brieven, liefdesbrieven, die 'k hem enkele maanden vóór mijn huwelijk schreef. Mijn echt genoot is ontzettend jaloersch. Hij verkeert bovendien in de meening, dat er nooit een andere man in mijn leven is geweest, 'k Heb hem dat plechtig moeten verzekeren. Deze onzinnige brieven darceren uit den tijd, toen ik al met hém verloofd was. Maar het ergste is, dat de afperser de data vervalscht heeft, zooals hij me schaamteloos heeft laten zien! Het heeft nu den schijn of ik ze een jaar geleden schreef, en de inhoud krijgt in dat licht natuurlijk een veel ernstiger beteekenis. Ik moét die brieven hebben! Honderd pond, als u ze mij vanavond terugbezorgt!" Keith floot zachtjes, ,,'k Snap 't. U wilt me een inbraakje laten plegen en „O, neen! Zooiets is geen diefstal!" viel zij hem haastig in de rede. „U weet heel goed, dat niemand 't diefstal noemt, een schurk die brie ven weer te ontnemen, 'k Heb een dochtertje, Marjorie; ik kan de gedachte niet verdragen, dat ze mij zou minachten om mijn mallotig heid!" ,,'k Verzeker u, madame, dat de politie er dien kijk niét op heeft. Zij zal 't wel degelijk diefstal noemen schurk of geen schurk," antwoordde Keith droog. Zij sloeg de handen voor 't gelaat, „Tc Had gedacht, dat honderd pond er een anderen kijk op zouden geven!" „Honderd pond beteekent op 't oogenblik een kapitaal voor me, dat beken 'k ronduit," verze kerde hü haar. „Welnu dan? Gevaar is er zoo goed als niet bij. De man woont in een landhuis; bedienden zijn er niet, althans 's avonds niet. 't Is een hooge uitzondering, als hij er zelf den nacht doorbrengt. Met de indeeling van de woning zij stokte even en vervolgde toen: „ben 'k goed bekend, 'k Kan u ook zeggen, waar de brieven te vinden zijn." ,,'k Zit op zwart zaad en kan 't geld laest ge- bruiken, Maar 'k ben geen inbreker, madame. Misschien zou een jongen van de vlakte „Praat geen onzin!" viel zij bits uit. ,,'k Denk er niet aan, met een beroepsmisdadiger te on derhandelen! Ziet u niet in, dat zooiets onmo gelijk voor me is? 'k Wist niet dat iemand, die aan zijn laatste shilling toe is, zooveel bezwaren zou maken!" „Oho!" Keith klakte met de tong. „Dat liJ^t er waarachtig wel wat op, alsof u mij kent! wie heb 'k de eer?" ZÜ gleed over de vraag heen. ,,'k Zei 't MJ wijze van spreken. U maakt den indruk op me. dat u betere dagen gekend hebt." „Heb ik ook, madame!" gaf hij monter toe- „Maar 'k ben en blijf optimist, "k Reken er vast op, dat die betere dagen weer aanbreken!" „U laat me niet In den steek, wel? Hondera pond in ruil voor de brieven contant! Hon derd pond! Wie weet de grondslag van een rooskleurige toekomst!" Zij praatte rad door, over alles en nog wat. .(.Wordt vervolgd.) &0l

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2