VALDA PASTILLES We luisteren naar... FINANCIEN Strijd tegen den coloradokever PLANNEN VOOR HET A.S. SEIZOEN NAAR HET CONCLAVE Dagfilm W aters tanden DONDERDAG 23 FEBRUARI 1939 Het geheele Zuiden tot aan Nieuwe Maas, Lek en Rijn zal driemaal bespoten worden Intensieve controle Ons trekpaard heeft een goeden naam Stamboekwezen voerde het peil krachtig omhoog Minister Steenberghe aan het woord De deelnemers aan onze reis naar Rome vertrekken Zondag avond uit Nijmegen Nog één mogelijkheid tot deelname Mededeelingen ECHTE VALDA Einde bioscoopconflict in Tegelen Bioscoop na zes jaar sluiting heropend BAKKERIJ TE DELFT IN VLAMMEN Opslagplaats uitgebrand Vijftig jaar sigarenmaker EEN R. K. SCHOOLHOOFD Boeman voor het dorpje Hoedekenskerke Vrijdag 24 Februari MET DE REVOLVER BEDREIGD Overval van Haaksbergen voor het Arnhemsche Hof WIELRENNEN Wals—Boeyen een ronde achter Van Vliet komt er steeds beter in MARKTEN i 53 oloo oco 000 0.00 De coloradokever is een groot gevaar voor den Nederlandschen tuinbouw; niet alleen is dit van belang voor hen, die rechtstreeks hierbij betrokken zijn, maar het verdient ook de aandacht van al degenen, die indi rect op een of andere wijze op den tuinbouw zijn aangewezen, want de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het buitenland het voor komen van den coloradokever in ons land gaat beschouwen als een reden om door ons geïmporteerde goederen te weigeren. Het is bekend, dat Engeland zeer bevreesd is voor dit insect, een vrees, die alleszins gerecht vaardigd is, maar die toch zeker niet behoeft te voeren tot het weren van Nederland schen import van tuinbouwgewassen, omdat de bestrijding van den coloradokever in ons land zeer goed georganiseerd is en met krachtige middelen wordt uitgevoerd. Dat deze bestrijding in het afgeloopen jaar niet het resultaat heeft gehad, dat men rede lijkerwijze mocht verwachten bij een dergelijke doeltreffende organisatie als in ons land be staat, is te wijten aan de wel zeer buitenge wone en voor de verspreiding van den colora dokever gunstige omstandigheden, welke zich in 1938 hebben voorgedaan. Zooals men fn het on langs verschenen bericht no. 470 van den Plan- tenziektenkundigen Dienst te Wageningen heeft kunnen lezen, heeft het jaar 1938 een invasie van kevers gebracht, zooals wellicht in Europa nog nooit is voorgekomen. In Juni en Juli heb ben sterke zuidenwinden gewaaid, waardoor-de ze kevers afstanden aflegden van 150 kilome ters, terwijl zij zich zonder dezen gunstigen wind hoogstens verplaatsen over een afstand van enkele honderden meters. In dit verband kan als voorbeeld van de merkwaardige ver rassingen, welke de coloradokevers veroorzaken, nog worden genoemd de gebeurtenis, die eeni- gen tijd terug is voorgevallen op een Fransche boot. Deze voer zestig mijlen uit de kust voor Bordeaux en kreeg daar plotseling een zwerm kevers aan boord, aangedragen door den wind. Het zou dus heelemaal niet onmogelijk zijn, dat kevers, welke in Engeland worden aangetrof fen, eveneens door een gunstigen wind daar heen zijn gebracht. De invasie van het vorige jaar was afkomstig uit Frankrijk, waar men de bestrijding van den kever vrijwel verwaarlbost. Eerst toen in dat land een gebied van ongeveer 25.000 vierkante kilometer was besmet, kwamen daar aanmeldin gen over het vinden van dit toch ook voor den Franschen land- en tuinbouw zeer schadelijke insect. België als naaste buurland van Frank rijk heeft de eerste stooten van de invasie bij zuidenwind op te vangen eh zelfs een zeer in tensieve bestrijding zou het gevaar van besmet ting in dat land misschien niet eens geheel en al kunnen afwenden. Gunstiger is de toestand in ons land. Vooreerst al, omdat wij verder ver wijderd zijn van den grooten besmettingshaard, Frankrijk, en daarbij nog, omdat de bestrijding van den kever in Nederland, en vooral in de gevaarlijke zone, welke wordt gevormd door de zuidelijke provinciën, perfect in orde is. Als men Wageningen, waar de Plantenziek- tenkundige dienst gevestigd is, zou vergelijken met het hoofdkwartier van een generalen staf in den strijd tegen den coloradokever, dan kan men den heer K. Onrust te Oudenbosch verge lijken met den commandant van het veldleger in de bestrijding van den vijand van onzen land- en tuinbouw. De heer Onrust immers, technisch ambtenaar van den Plantenziekten- kundigen Dienst, heeft de leiding in handen van de geheele bestrijdfngscampagne, die voor het komende seizoen zeer grootsch is opgezet. Het seizoen van den coloradokever is nog niet aangebroken, dat begint eerst omstreeks het tinde van Mei of begin Juni, maar daar goed werk goede voorbereiding eischt, zijn de plan nen voor de bestrijding reeds gemaakt. Het ligt in het voornemen het gebied van Nederland, dat zich uitstrekt van de zuide lijke grens tot aan de Nieuwe Maas, de Lek en den Rijn minstens driemaal te bespuiten met een vergiftige stof, die den dood van de kevers en de larven veroorzaakt. Op de plaatsen, waar verleden jaar haarden voor kwamen, zullen dit jaar contróleplanten worden gezet, die lederen dag door een con troleur nagezien zullen worden. Voorts zal men ook dit jaar weer zoekdiensten inrich ten, waarvoor men, evenals verleden jaar, een beroep zal doen op de boerenorganisa- ties, wier medewerking van buitengewoon veel belang is. In dit verband zendt mer. ook circulaires aan alle betrokken burgemeesters, opdat deze in hun gemeente zullen overgaan tot het vormen van een commissie voor de bestrijding van den ke ver. Op deze wijze hoopt men door vrijwillige samenwerking resultaat te bereiken; een resul taat, dat waarschijnlijk beter zal zijn, dan wan neer de maatregelen van hoogerhand zonder meer worden opgelegd. Wal zal van hoogerhand een strenge controle worden uitgeoefend, of de betrokkenen de maat regelen wel goed uitvoeren, want er is aan de bestrijding van den coloradokever teveel gele gen. Deze controle is noodzakelijk, omdat er al tijd nog menschen zijn, die het belang van de maatregelen niet inzien, of die gemoedsbezwa ren hebben tegen de bestrijding, hierbij zich be roepende op hun subjectief zeer zeker eerlijke, maar objectief toch wel min of meer eigenaar dige godsdienstige overtuiging; een overtuiging voerende tot een passieve houding, die in het afgeloopen jaar verschillende malen de autori teiten heeft gedwongen tot krachtdadig optre den en die in het komende seizoen evenmin ge duld kan worden. Deze controle is ook noodzakelijk, omdat er een groot aantal kleine perceelen zijn, waar de co loradokever kan voorkomen Er zijn immers, vooral in de zuidelijke provinciën, tal van men schen, die bij hun woning een klein stukje grond hebben, waarop zij voor eigen gebruik aardappelen verbouwen, en deze verbouwers zijn vaak niet zoo sterk overtuigd van het nut der bestrijding. De groote boeren, die pootaardap- pelen verbouwen voor den export, doen wat zij kunnen. Ook zonder het gevaar van den co loradokever moeten zij minstens driemaal in de veertien dagen him land controleeren en hier worden de kevers dus vanzelfsprekend meteen ontdekt. In de kleine bedrijven en in de volks tuinen is het toezicht niet zoo intensief en daarom wordt voor deze categorieën een zoek dienst ingesteld. Op deze wijze hoopt de Plantenziektenkun- dige Dienst den coloradokever doeltreffend te kunnen bestrijden. Was deze dienst het vorig jaar min of meer overvallen door de plotselinge komst der insecten en door hun talrijkheid, dit jaar heeft men tijdig uitge breide maatregelen genomen om op alle ge beurtenissen voorbereid te zijn. De dienst is er bijna absolurut zeker van, dat elk perceel, waar aardappelen verbouwd worden, hoe klein dit ook zij, bespoten zal worden en dat men hiermede het gevaar afdoende kan be strijden. Het is nog niet bekend, of de regeering dit jaar wederom haar medewerking zal verleenen door het beschikbaar stellen van bespuitings- materiaal, doch als zij dit niet zou doen, zou het nog geen bezwaar behoeven te zijn, want het bedrag, noodig voor de bespuiting van een perceel is zoo gering, dat elk bedrijf deze on kosten zal kunnen dragen. Het behoeft geen betoog, dat de bestrijding van den coloradokever in het zuidelijke deel van ons land geen gewestelijk doch een alge meen belang is. Immers, slaagt men er daar niet in de verspreiding van den kever tegen te gaan, dan zal deze zich verspreiden over het geheele land, waardoor niet alleen groote directe scha de zal ontstaan voor onzen land- en tuinbouw, maar nog veel grooter indirecte schade, omdat andere landen, uit begrijpelijke vrees voor den coloradokever, dan onze producten zullen weren, waardoor de toch reeds zoo groote moeilijkhe den voor onzen export zullen vermeerderen op zoodanige wijze, dat zij wellicht niet meer te overwinnen zijn. Zoolang Nederland echter dit gevaar blijft bestrijden met dezelfde activiteit, die het het vorige jaar vertoonde, en op dezelf de intensieve wijze, die het thans voorbereidt, is er weinig of geen kans, dat de coloradokever een dergelijke schade kan toebrengen aan den land- en tuinbouw zelf en aan den export van land- en tuinbouwgewassen. De vereeniging „Stamboek voor het Neder- landsche Trekpaard" heeft te Den Haag haar jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. In zijn openingswoord gewaagde de voorzitter, jfcr. J. van Vredenburch van het feit, dat de Ne- derlandsche trekpaardfokkerij in haar 25-jarig bestaan in binnen- en buitenland bekendheid heeft verworven. De fokkerij van trekpaarden breidt zich ge stadig en zeker uit. Ondanks Vele pogingen kan niet op belangrijke uitvoercijfers worden gewe zen. Onze connecties, aldus de voorzitter, met het buitenland zijn over het algemeen goed. Een samenwerking met de tuigpaardrichting zal spr. op prijs blijven stellen. Met vastberadenheid zullen wij opkomen tegen de meening, als zou de trekpaardfokkerij aan legerbelangen niet dienstig kunnen zijn en tegen de meening van sommigen, dat de uitbreiding ervan een bedreiging voor Defensie zou vormen. Als rijpaarden zullen wij onze trekpaarden ze-, ker niet aanbevelen, doch voor de trekdiensteri wenschen wij evenredige belangstelling en wij steunen onze wenschen op datgene wat wij hier en elders kunnen zien. Na aan verscheidene functionarissen dank te hebben betuigd voor hun verdienste voor de vereeniging, eindigde de voorzitter met de woor den: „Ten slotte na 25 jaren stamboekhouding gaan wij on der Nederlandschen naam, op eigen kracht, saamhoorigheid en liefde in vol vertrou wen verder, ter bevordering van de t>elangen van ons mooie Nederlandsche trekpaard" Hierna nam de minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, het woord. Het is algemeen bekend, aldus de minister, dat in het laatst van de vorige eeuw het peil van onze paardenfokkerij den toets met andere lan den niet kon doorstaan. De zoo herhaaldelijk aangehaalde internatio nale landbouwtentoonstelling in 1884 te Am sterdam had ons Nederlanders dc oogen ge opend. Naast de regeeringsmaatregeien ter bevorde ring van de paardenfokkerij is het in het bij zonder het stamboekwezen geweest, dat het pen van onze paardenfokkerij aanmerkelijk omhoog bracht. Vooral sinds 1914 is dit bij de trekpaard fokkerij het geval is geweest. De omstandigheden hebben daartoe in hooge mate bijgedragen, niet alleen doordat in ons land zelf een grootere be hoefte aan belangstelling voor het trekpaard ontstond, maar ook omdat deze fokkerij een goede loonende was. De belangrijke export droeg daar 't zijne toe bij. Eenige jaren na den wereld oorlog beleefde de trekpaardfokkerij een periode van ongekenden en ongedachten opbloei die echter economisch niet gezond was. Het behoeft daarom ook geen verwondering te wekken, dat velen voor een ineenstorting vreesden. Inderdaad volg de een periode van diepe inzinking en de fok kerij werd niet onbelangrijk ingekrompen. Merk waardig is echter, dat deze inzinking de ratio- neele fokkerij niet in belangrijke mate trof. Integendeel, hoe moeilijk de Bïnstandigheden ook waren, het stamboekwezen zette zijn ont wikkeling voort, wijl het gedragen werd door de overtuiging van de belanghebbenden zelf. Moge deze geestdrift en dit doorzettingsver mogen behouden blijven. Wanneer we inzien hoe het aantal dekkingen de laatste jaren is gestegen en dus in de eerstvolgende jaren met een belangrijk grooteren paardenstapel rekening moet worden gehouden, dan is deze wensch zeker niet misplaatst, te meer niet, waar de perspec tieven voor een grooteren export niet hoopvi*» zijn. Zoolang echter de geest tot kwaliteitsver betering bij onze Nederlandsche fokkers vaardig blijft, zal voor de werkelijk goede fokproducten toch een redelijke afzet mogelijk blijven. Mocht de thans in de Staten-Generaal in be handeling zijnde paardenwet de staatscourant bereiken, dan zal reeds spoedig met uwe orga nisatie in samenwerking met de andere stam boeken meer in details over de uitvoering kun nen worden gesproken en overlegd. Moge onze Nederlandsche paardenfokkerij, aldus besloot de minister, zich thans in volle vrijheid verder ontwikkelen in het belang van de fokkers op de eerste plaats, maar op dezé wijze ook in het belang van onzen geheelen Ne derlandschen landbouw. v De algemeen secretaris, de heer L. A. Bom gaf in zijn verslag allereerst een kort overzicht van de geschiedenis der vereeniging, nj. ovei haar ontstaan en haar beteekenis. Na 25 jaar is het ledental, weliswaar met eeni ge schommelingen, gestegen tot 7152 en hebben alle provinciën een afzonderlijke afdeeling, be halve Utrecht, dat nog bij Noord-Holland is aangesloten. Om aan sommige zéér dringende verzoeken te voldoen, hebben we de mogelijkheid bekomen, dat enkelen nog aan de reis kunnen deelnemen mits men zich onmiddellijk aan onze kantoren opgeeft, liefst telefonisch aan ons centraal adres der Vereen. Kath. Pers, 't Kasteel van Aemstel, N.Z- Voorburgwal 65-73, Amsterdam, telefoon 46878. De termijn van aan melding is echter Vrijdagnamiddag onherroepelijk verstreken. Alle deelnemers aan onze reis naar het con clave te Rome verwijzen we naar de mededee lingen in prospectus en advertenties gedaan We herinneren er aan, dat het vertrek is vastgesteld op Zondagavond te Nijmegen. De deelnemers die 2e klasse reizen komen des avonds 19 30 in het Stationsrestaurant op het le perron bijeen, de deelnemers die 3e klasse reizen komen bij een op het le perron, waar zij zich verzamelen. Vertrek van den D-trein naar München via Keulen 20.14 uur. Die f 135 gestort hebben, reizen tweede klasse en logeeren in hotels te Rome. Wie f 85 gestort hééft, reist 3e klasse en logeert te Rome in een instituut. Degene, die een één-persoonskamer wenschte, betaalde een toeslag van f 5 en wie derde klasse wilde reizen, maar 2e klasse in Italië, heeft een toeslag moeten storten van f 6.50. Op het Nederlandsch-Duitsche traject betaalt ieder zijn maaltijden zelf en daarvoor mogen 10 R.M. in zilver worden meegenomen. Voor uitgaven in Italië kunnen 300 lires in bank. papier worden meegenomen. Ieder zorge zelf voor zijn vreemd geld. Op het Italiaansche spoortraject worden de maaltijden in lunch pakketten aan de deelnemers verstrekt. Dranken zijn steeds voor eigen rekening. Wapen U tegen hel rGEVAAR van KOUVATTEN^ Bescherm Uw keel, luchtpijpen en longen met antiseptische tegen koude vochtigheid en infectie. Maar vraag naar de Hollandsche doozen 50 een». Sedert eenigen tijd wordt er tusschen het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoop bond en het bestuur van de Vereeniging van Noord-Brabantsche en Limburgsche gemeenten voor gemeenschappelijke filmkeuring besprekin gen gevoerd om met het oog op de nakeuring van films in het zuiden wijziging te brengen m de regeling, bij het z.g.n. Haagsch accoord van 1929, tusschen beide organisaties getroffen. Naar het zich laat aanzien zullen de beide ge noemde organisaties, die reeds omtrent de we- derzijdsche wenschen in principe tot overeen stemming zijn gekomen, eerlang een nieuwe overeenkomst aangaan, waarbij ook de Katho lieke Film Actie (K.F.A.) en de Katholieke Film Centrale (K.F.C.) betrokken zullen wor den. Daarop vooruitloopende heeft het hoofdbe stuur van den Nederlandschen Bioscoop bond toesloten de bioscoop-sluiting in de gemeente Tegelen met ingang van 3 Maart 1939 op te heffen. In 1933 werd in deze Limburgsche gemeente de bioscoop gesloten, omdat aldaar de verorde ning gehandhaafd bleef, volgeffi welke personen beneden 18 jaar niet tot de bioscoop mochten worden toegelaten. De in Tegelen gevestigde bioscoop zal dus, na ongeveer 6 jaar gesloten te zijn geweest, op 3 Maart a.s. heropend worden. Vanochtend vroeg heeft een felle uitslaande brand gewoed in de bakkerij van den heer Van Z. aan het Achterom te Delft. De eigens^r werd omstreeks vier uur gewekt door personeel van de gemeentebedrijven, dat aan den achterkant de vlammen uit het dak zag slaan. Onmiddellijk werd de brandweer gewaarschuwd, die het vuur met twee stralen op de motorspuit bestreed en na een paar uur werken den brand bedwon gen had. Tot elf uur vanochtend echter moest een post voor nablussching blijven. Een boven de bakkerij gelegen opslagplaats is totaal uitgebrand. De materieele schade is beperkt, doch de be drijfsschade is zeer aanzienlijk. De eigenaar was niet verzekerd. De brandis vermoedelijk ont staan door brood, dat op den oven lag te drogen In de sigarenfabrieken „Edelachtbaar" te Leiden zal Zaterdag 25 Februari feestelijk het feit worden herdacht, dat de heer C. Bonte 50 jaar geleden als sigarenmaker daar in dienst trad. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente in het Zuid-Bevelandsche dorp Hoedekenskerke wenschte een bijzondere school. Dies werd een verzoek gericht tot den gemeenteraad, welk ver zoek vergezeld ging van een lijst, waarop 41 ou ders van totaal 56 schoolgaande kinderen hun bandteekenirgen hadden geplaatst. Tijdens de raadszitting, waarin het verzoek ter tafel kwam, deelde de voorzitter mede, dat de aanvrage tot stichting van een bijzondere school gevolgd was door een bij deurwaardersexploit ingediende ver klaring met de handtekeningen van 13 gezins hoofden, te zamen 17 schoolgaande kinderen be- HILVERSUM I, 1875 en 301.5 M. 8.00—10.00 VARA. 10.20 VARA. 12.00 AVRO 4.00—7.30 VARA. 9.00—10.40 VARA 1100—12.00 VARA 8.00 Gramofoonmuziek. 8.16 Berichten. 10.20 Declamatie. 10.40 Esmeralda. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 AVRO-Amusements orkest. 12.15 Berichten. 12.45 Gramofoonmuziek. 1.00 Orgel en harp. I.30 AVRO-Amusementsorkest. 2.15 Radiotooneel. 2.40 De Paladians en zang. 4.05 Gramofoonmuziek. 5.30 Orgelspel. 6.90 Esmeralda. 6.28 Berichten. Literaire causerie. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.05 Causerie. 7.23 Berichten ANP. 9.00 De Ramblers. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 11.00 Zang en plano. 11.30 Jazzmuziek. HILVERSUM I, 415.5 M. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek 11.15 „Quintolia". 12.00 Berichten. Gramofoonmuziek. 12.30 Orgelspel. 1.30 Vervolg kwintetconcert. 2.40 Christelijke lectuur. 3.00 Zang en piano. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 All Round Sextet. 6.30 Berichten en voor tuinliefhebbers. 7.00 Berichten. Literaire causerie. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Ned. Bachver., U. S. O. en solisten. 9.30 Aotueele uitzending. 10.00 Berichten 4NP. 10.35 Orgelspel. II.15 Gramofoonmuziek. 11.50 Schriftlezing. DROITW1CH, 1500 M. 11.40 Gramofoonmuziek. 12.10 Orgelconcert. 12.35 Irfiwrence's Sextet. 1.35 Birminghams Philh. Strijkorkest m. m. v. soliste. 2.45 Northern Ireland Zangers. 4.15 Gramofoonmuziek, 5.20 Westminster Players. 5.50 Zang met piano. 7.20 Orgelspel. 7.40 Dansorkest. 10.05 BBC-Orkest m. m. V. solist. 11.25 Jack Harris' Band. 11.50 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.00, 10.00 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.30 Zang. 1.05 F. Warms' orkest. 2.35 Vioolvoordracht. 2.50 en 3.30 Gramofoonmuziek. 3.35 Zang en piano. 3.50 Pianovoordracht. 4.40 Gramofoonmuziek. 5.05 Cellovoordracht. 5.25 Kwartet 6.35 Zang en piano. 7.20 Locatelli-orkest. 8.35 Pianovoordracht. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Orkestconcert m. m. v. solist. KEUBEN, 456 M. 11.20 Fabvieksorkest. 12.35 Kleinorkest. 1.30 Populair concert. 3.20 Leo Eysoldt's orkest. 4.50 Viool en piano. 8.20 Orkest en solisten. 10.20 Dansorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Zang. 5.50 Pianovoordracht. 6.35 Jazzmuziek. 7 20 Scholierenkoor. 8.20 en 9.20 Symphonie-orkest en solis ten. 10.30 Dansorkest. 11.15 Gramofoonmuziek. DEUTS CHLAND SE NDER, 1571 M. 7.30 Kamerkoor en solisten. 8.50 Zang, viool, pianoduo Hans Bund. 9.50 Ensemble voor oude muziek. 10.20 Berlijnsoh Philh. orkest. zittend. De onderteekenaars verklaarden, dat zij hun handteekeningen, op eerstbedoelde lijst ge plaatst, terug namen. Aangezien daardoor slechts 36 leerlingen voor de bijzondere school beschikbaar bleven, stelden B. en W. voor op het verzoek afwijzend te beschikken. Enkele raadsleden waren het daarmede niet eens en zoodoende ontstonden over deze kwestie vrij scherpe discussies, zoo meldt de N; R. Crt. Toen deelde de voorzitter echter mede, dat hem uit eigen onderzoek was gebleken, dat verschillende handteekeningen voor de bijzondere school wa ren verkregen, omdat de inzamelaars hadden verklaard, dat na het heengaan van het tegen woordige hoofd der lagere school een r.k. school hoofd zijn plaats zou innemen. En toen besloot de raad overeenkomstig het voorstel van B. en W. J. J. M., koopman te Helmond, heeft te zamen met twee andere personen in Mei 1938 onder Haaksbergen, zich toegang verschaft tot een aldaar gelegen boerenwoning. Er waren twee vrouwen en een jongen in huis. Den jon gen hebben ze onder bedreiging met een revol ver gedwongen zich stil te houden; ook de vrouwen hebben ze bedreigd en één van haar geslagen. Het huis werd doorzocht en verschil lende gouden en zilveren voorwerpen werden gestolen. Alle daders van den overval zijn veroordeeld geworden. Deze verdachte, die reeds dikwijls veroordeeld is, ook tot langdurige gevan genisstraffen, kreeg bij de rechtbank te Almeioo drie jaar gevangenisstraf. Tegen deze uitspraak kwam de veroordeelde in hooger beroep en het gerechtshof te Arn hem heeft nu het vonnis, waarvan beroep, bevestigd. Sensationeel nieuws valt er ook van den voorlaatsten avond der Antwerpsche Zesdaag- sche niet te melden. Het belangrijkste is wel het feit, dat Wals—Boeyen tijdens de jachten van Woensdagavond een ronde moesten prijs geven en nu weer bij de Belgische leiders ten achter zijn. Van Vliet kon het met zijn nieu wen maat blijkbaar uitstekend vinden. Hun achterstanu wisten zij in den loop van den avond tot 6 ronden terug te brengen. Vóór de sprints van 3 uur was de stand: 1. Kaers—Debruyker, 155 pnt., 2. Buysse— Billiet, 34 pnt. Op een ronde: 3. WalsBoeyen, 179 pnt. Op drie ronden: 4. LapébieArchambaud, 25 pnt. Op 4 rondén: 5. S. en R. Maes, 23 pnt. Op zes ronden: 6. Van VlietDekuysscher, 144 pnt., 7. ChristensenStieler, 79 pnt., 8. De- neefVerreyken, 69 pnt., 9. LonkeHuys, 57 pnt. Op negen ronden: 10. SavelbergMuller, 74 pnt. Op vijftien ronden: 11. De KorverPalmans. 105 pnt. Op twintig ronden: 12. BruneelsNaye, 212 pnt. BARNEVELD, 23 Febr. Pluimveemarkt. Oude kippen 4080 cent per stuk, 3542 cent per kg. Oude hanen 5090 cent, Jonge hanen 40—85 ct. per stuk. 4565 cent per kg. N.H. Blauwen 66 73 cent pei kg. Jonge hennen 0.801.40, duiven per paar 3040 cent, tamme eenden 2550 cent, ganzen 1.752.10. kalkoenen 4560 cent per kg. Tamme konijnen 0.651.30, wilde konijnen 35 45 cent. Aanvoer 13500 st. Handel verdeeld. Eiermarkt. Witte eieren 3.303.40, gemengde deren 3.403.50, bruine eieren 3.503.75, eend eieren 2.903. Aanvoer 1.400.000 stuks. Handel traag. NOORDSCHARWOUDE, 23 Febr. 82300 kg. Roode kool 5.507.70. 47600 kg. Gele kool 5.80 7.20. 98600 kg. Deensche witte kool 4.4.90. 11600 kg. Uien 3.80—4.50. Grove uien 4.—4.20. Drie ling uien 3.20—3.40. Nep uien 2.—. 3400 kg. Peen 3.20—4.10. Kleine peen 1.30—2.30. 4200 kg. Bie ten 0.80—3.60. AMSTERDAM, 23 Febr. Aardappelmarkt. Aan voer 131000 kg. Priizen onveranderd. BROEK OP LANGENDIJK, 23 Febr. 58000 kg. Roode kool 5.305.70, 51000 kg. Gele kool 5.70 7.40 62000 kg. Deensche Witte kool 3.704.90, 10.000 kg. Uien 3.704.10, grove 3.504.20, drie lingen 2.60—3.10, stek 0.701.40, 4700 kg. Peen 3.40—380, kleine Peen 1.70—2, 4400 kg. Bieten 3.50—3.80. 's-HERTOGENBOSCH, 22 Febr. Veemarkt. Op de markt van heden waren aangevoerd 2944 stuks: 1444 runderen, 81 vette kalveren, 370 nuchtere kalveren, 824 biggen, 51 zeugen, 79 loopers, 95 schapen-lammeren. De prijzen waren als volgt: kalfkoeien 150.00275, kalfvaarzen 130-00225, magere ossen en koeien 120.00190 per stuk. Vette ossen en koeien: le kwal. 66—74, 2e kwal. 5865, 3e kwal. 5457 cent per kg. Gustevaarzen 120.00165, pinken 70.00120, gïaskalveren 5.090, nuchtere kalveren 4.00 89, zeugen 50.0070, loopers 17.0020, big gen 14.0018, schapen 17.0022, lammeren 14.00 18 per stuk. SCHAGEN, 23 Febr. Veemarkt. 3 paarden 100.00225, 13 magere geldekoeien 120.00—190, 15 vette geldekoeien 170.00257.50, 12 kalfkoeien 180.00260, 441 nuchtere kalveren 4.0012, 25 schapen 20.0025. 108 overhouders 12.0016, 20 magere varkens 18.0024, 3 vette varkens 40 46 cent per kg. 60 biggen 9.0017, 28 konijnen 0.901.80, kippen 0.901.60. SCHAGEN, 23 Febr. Eierveiling. Aanvoer 50.000 stuks, prijzen 33.70 per 100 stuks. VINKEVEEN, 22 Febr. Coöp. Groenten- en Fruitveiling „Vinkeveen". Witlof: I 17.5021.50, II 10.00—14, II 4.00—7 per 100 kg. AMSTERDAM, 23 Febr. Visch. Aangevoerd door 6 motorbotters benevens consignatiezendingen. Afgeslagen aan de Gem. Vlschhal De Ruyterkade, Amsterdam. Besomming van de botters 14.00 212 Handschol 12.5014, Pufschol 6.007, klei ne Schol 11.00—14, Schar 4.10—5, Bot 4.80—6.50, Wijting 2.603 pel- kist van ongeveer 35 kg. Ka beljauw 0.80—2.80 per stuk. Schelvisch 1.80— 5.80 per 10 stuks Groote Tongen 8086 cent, middel Tongen 86114 cent, kleine Tongen 80 86 cent per kg. Spiering 1718 cent, Karper 10 14 cent per pond. Koolvisch 1.802.50 per 5 stuks.' Uit de hand verkocht op het buitenter rein: Aal 2635 cent, Bot 20 cent per pond. Versche bokking 1.502.50, Harder Bokking 1.50 —2.50 per 100 stuks. Garnalen 1.75—2.25 per kistje van 15 kg. Gest. Makreel 12 cent per pond. GOUDA, 23 Febr. veemarkt. Aangevoerd in totaal 1322 stuks, waarvan 52 slachtvarkens. Vette van 2324 ct. per pond, 490 magere var kens 2535 per stuk, 434 biggen 813 per stuk, 5 runderen 150190 per stuk, 330 nuch tere kalveren 46 per stuk, 2 schapen, 2 lam meren, 8 bokken en geiten 26 per stuk. Han del redelijk. GOUDA, 23 Febr. Algemeene markt. Aan gevoerd werden 69 partijen kaas. Prijzen 1ste kw. 2526, 2e kw. 23.5024.50. Handel matig. 140 ponden boter. Goeboter 8085 ct., weibo- ter 7580 ct. per pond. Handel vlug. 185.000 eieren. Kipeieren 2.903.30, eendeieren 33.20 per 100 stuks. Handel willig. GOUDA, 23 Februari. Coöp. Zuid-Holland- sche Eierenveiling (C. Z. H. E.) Aanvoer 135.000 kipeieren. Prijzen: 56-58 kg. 3.103.15, 58-60 kg. 3.15—3.20, 60-62 kg. 3.20—3.25, 62-68 kg. 3.253.75, bruine 58-70 kg. 3.204.05, kleine eieren 33.05 per 100 stuks. 1000 eendeieren 2.753.25 per 100 stuks. WOERDEN, 22 Febr. Eierenveiling .,W. en O.". Kipeieren: gemengd 2.803.40. bruin 2.903.80. wit 2.703.60. Eendeieren 2.603.10 per 100 st. Aanvoer 30136 stuks. Kaas 2326 oent, Boter 71 cent per pond. De beurs te Parijs blijft met den inter nationalen toestand rekening houden. Er is echter in de laatste dagen geen ernstige inzinking voorgekomen, eerstens omdat het aanbod uiterst gering is en tweedens om dat er geen krachtige baisse-partij op treedt, wegens de gezonde technische posi tie van de markt. Chamberlain's verklaring, dat voor tie laatste twee jaar van het bewapeningspro gramma met een verdere stijging der lee ning svolmachten moet rekening gehouden worden, veroorzaakte op de Staatsfondsen- afdeeling ter Londensche beurze 'n eenigs- zins gedrukte stemming In verband met de vaste houding van 't Pond Sterling daalde de goudprijs te Don- den met Vz d. tot 148/4. 439.000 pd.st. werd aan goud omgezet. De landen, welke bij het koper-restrictie schema zijn aangesloten, hebben besloten, de koperproductie, ingaande 1 Maart as- met 5 pet. te verminderen tot 95 pet. van de standaard-quota. Op te merken valt, dat de restrictie ingaande 15 December, ver vroegd hersteld werd en van 15 December tot 1 Januari j.l. de productie op 105 pet- werd vastgesteld en na 1 Januari op 10" pet. In verband met de onbevredigende ontwikkeling van de kopermarkt, had men bovengenoemde beslissing verwacht. De vermindering van de koperproductie, waartoe door het koper-restrictie-comite werd besloten, vindt in Amerika een goed onthaal, aangezien men hiervan een ver betering van den koperprijs wil verwach ten. Momenteel wordt reeds koper tot een 0.01 doll, lageren prijs per lb. aangeboden en men twijfeltof de binnenlandsche prijs ■wel op 0,1 PA doll, zal gehandhaafd blijven. Men verwacht dat door de productie-ver mindering de marktpositie zal worden ver sterkt, totdat het verbruik bij de voor jaarsopleving zal toenemen. Symington en Wilson achten de statisti sche positie van rubber van dien aard, dat de verwachtingen omtrent een prijsstijging in de naaste toekomst zijn te rechtvaardi gen, tenzjj de politieke toestand wordt ver stoord. Zij constateeren, dat het jongste besluit van het Restrictie-comité een gun stige uitwerking op de rubbermarkt heeft gehad. Verondersteld mag worden, dat de voorraden buiten de resirictiegebieden voo> einde Juni met 70.000 ton tot beneden 400.000 ton zullen dalen, een siana welke sedert einde Juli 1934 niet is voorgekomen De kunstzijde-productie in Engeland be droeg in Januari 11.81 mïllioen lb. of 13 J pet. meer dan in December j.l. en 5.5 pet' minder dan in Januari 1938. De industrieele bedrijvigheid in Engeland is in 1938 ten opzichte van 1937 met 6.4 pet- gedaald, na vijf jaren .van .vooruitgang, waarin een gemiddelde stijging voorkwam van 8.5 pet. De ijzer- en staalindustrie daalde met 21 pet., de textielindustrie met 14Vi pet. en de metaal-industrie met pet. De Engelsche betalingsbalans boekte over 1938 een nadeelig saldo van 55 millioen pd.st. tegen 56 millioen pd.st. over 1937 en slechts 18 millioen pd.st. over 1936. De Amerikaansche petroleummarkt wordt ten ongunste beïnvloed door over productie en te klein verbruik. De groote oorraden zijn in de afgeloopen week ver- er gestegen. Goodrich boekte in 1938 een netto-winst van 2.24 mïllioen doll, of 0.14 doll, per ge woon aandeel tegen een verlies van 878-00u doll, in 1937. In het eerste halfjaar bedroeg het verlies 209.000 doll., in het tweede half jaar de winst 2.44 mïllioen doll. Het Pond Sterling bewoog zich hedenoch tend te Amsterdam op 8.778.79 tv. sim 8.77 3/8); de Dollar op 1.87—1M}. (1.87 13/16); de Frank op 4.95^—4.96^ (4.96); de Belga op 31.45—31.55 (31.50) en de Zwitsersche Frank op 42.57'A42-6 (42.60). De cultuur Mij. Pasir Nangka is voorne mens over 1938 een onveranderd dividend van 30 pet. uit te keeren. DONDERDAG 23 Febr. Waar- nemlngspunten Cij e- gs "2 jj co S3 8 O W -j w Sedert Gisteren Keulen Lobith Nijmegen Kampen Wester voort Deventer St. Andr. W. Belfeld Venlo Grave 2) Sluis Arnhem Vreesw. 1. w. Maastr. H.s. 1) Borgh. Llth 39.56 13.10 10.75 5.56 10.52 3.00 11.11 5.16 0.53 43! 23 14.17 13.70 7.61 0 82 38 25 11.13 8 72 3.24 8.70 0.54 9.30 3.00 0 00 41.88 11 62 4.64 0.70 0.11 0.14 0 13 0.09 0-13 0 08 0 13 0.03 O.OC 0 00 0.01 0.19 0.00 0.00 0 00 0.00 0.10 0.C0 0.00 o.U 0 00 000 0-00 0-00 O'OO 0-0 0 46 Beneden de sluis 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt g® acht 0.40 M. hooger te zijn bij geheel geop®n stuw' rr ave 2) De waterstand aan de peilschaal te „u (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te zijn geopende stuw. 9 Hoogste stand te Keulen tot dusver 4322. AMSTERDAM Amstelwater Kanaalwater 8 u 0 53— AP 12 i 0 52— AP 0.52- AP Stadswater 8 u 0 53— AP 12 u 0.52— AP 2 u 0 52— Ap 8 ti 12 u 2 u 0.53- 0.52- AP 0 52— AK IJselm. water 3 u 0.02- AP AP 12 0.05- 2 u 0.04— WATERSTAND OP DEN RIJN 23 Febr. 22 Fet>r 23 Febr. 22 Febr. Rheinf. 1.73 Breisach 1.51 Kehl Maxau Mannh. Diedesh Lohr Mainz I Bingen 1.82 3 30 2.44 276 1.86 1.71 1.56 1-78 3.22 2 54 2.83 1.91 Ems Caub Coblenz Trier Keulen Dusseld Ruhrort Wesel. 2.04 2 32 1.01 2.31 1.64 0.90 0 88 Emmerik 2.02 2.06 2 35 .16 z. 20 1-55 0.88 0.78 2.08

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6