LEIDERS De Regeeringscrisis opgelost; politieke crisis blijft Tegenoffensief der Vlamingen tyrtêp. Kardinalen in Niet-Italiaansche „papabili" STRIJDERS EN het conclave ONTROEREND TESTAMENT En het financieel probleem DONDERDAG 23 FEBRUARI 1939 VAN EEN EENVOUDIGEN PRIESTER DE N.S.B. KLAAGT AAN Z. Em. Kardinaal Manuel Cerejeira Z. Em. Kardinaal Pedro Segura y Saenz Z. Em. Kardinaal Sebastiano Leme Z. Em Kardinaal Jean Verdier Z. Em. Kardinaal Francisco Vidal Z. Em. Kardinaal Rodrigue Villeneuve Z. Em. Kardinaal George Mundelein Bescherm U bijtijds door "fianfiavin-pas ruin J. M. BARON VAN VOORST TOT VOORST t Een vooraanstaande persoonlijkheid Audiëntie ten Hove Z. Bm. Kardinaal Denis Dougherty 2. Em. Kardinaal Jacobus Copello Z. Em. Kardinaal Michael Faulhaber Z. Em. Kardinaal Isidoro Goma y Tomas ragona. na den val van de monarchie in Spanje met zooveel kracht en beleid gepoogd heeft het getij der republiek in godsdienstigen zin ten goede te keeren; de 69-jafige Kard. Isidoro Coma y Tomas. aartsbisschop van Toledo en als zoodanig nu primaat van Spanje, die de. stem der Spaansche kerk met zooveel gezag heeft doen hooren in de bloedige troebelen van den nu eindigenden burgeroorlog, zij verte genwoordigen, in den letterlijken zin, in de plechtige bijeenkomst der Kardinalen het bloedgetuigenis van duizenden nieuwe martela ren voor het Geloof en ook den nood van een wreed-doorploegden akker, roepend om het zaad van den geest, die alleen het aanschijn oer aarde kan vernieuwen. Wél rijk aan verscheidenheid van her komst en ervaring zoo mogen wij deze notities over de deelnemers aan het as. Conclave besluiten wel lijk en verschel den aan geest en gaven, aan levensgang en staat van arbeid, in de breedte en in de diepte, is het College der twee en zestig kerkvorsten, uit welks midden straks, on der den adem van den H. Geest, de opvolger van Pius XI roemrijker gedaehtenis zal worden gekozen. Dezer dagen was het 10 jaren geleden, dat deken L. P. H. J. Tijssen van Sittard god vruchtig in den Heer is overleden. Deken Tijssen was een buitengewoon vroom en eenvoudig priester, op wiens graf dagelijks vele geloovigen nederknielen. Hij gaf alles weg wat hij bezat. Enkele weken voor zijn dood op 23 Januari 1929 schreef deken Tijssen onderstaand ontroerend testament, dat wel velen zal stichten. t In den Naam des Vaders, des Zoons en des H. Geestes. Amen. Dit is mijn testament, mijn uiterste wilsbe schikking. Ik dank den goeden God, dat ik door Zijn groote genade geboren ben in de R.K. Kerk: dat ik zoon brave, godsdienstige ouders heb gehad' dat Hij mij geroepen heeft tot het H. Priester schap: Het spijt mij en ik vraag vergiffenis, dat ik niet altijd met Zijne genade heb mede gewerkt. Ik zeg vaarwel aan mijn parochianen van Sittard, van Susteren en aan mijn familie; ik hoop en smeek hun te bidden voor mijne ziel, bijzonder in het H. Misoffer en in hunne H. Communie. Ik vraag hun vergiffenis als ik ook maar een enkele mocht bedroefd of belecdigd hebben. Ik vertrouw op de machtige voorbede van den H. Joseph, van mijne goede Moeder Maria, op de oneindige liefde en de groote barmhartigheid van het Goddelijk Hart van Jesus. Ik ben een arm priester en wensch dus ook als een arme te worden begraven; daarom mogen bij mijn dood geen rouwbrieven worden rond gezonden; geen bidprentjes gedrukt; geen chapelle ardente, geen lijkrede worden gehou den; alleen een bede om een vurig gebed; een heel eenvoudige arme kist; geen monument op mijn graf, alleen een eenvoudig houten kruis. Het weinige dat ik heb, schenk ik en vermaak ik aan de R.K. Kerk en de parochie van St. Petrus' Stoel van Antiocnië te Sittard. Mijn waarde medebroeders in het priester schap, rector Cuijpers, alle eerwaarde kapelaans en aalmoezeniers, mijn eerwaarde medewerkers in de rectoraten van OphevenLeyenbroek, van Overhoven en Stadbroek, ik dank u allen recht hartelijk voor uwen steun aan mij verleend; ge denkt mijner in het H. Misoffer, bidt veel voor de rust mijner ziel met de parochianen van de stad en de vele rectoraten. Alle andere eerwaarde priesters, bidt. met. uwe leerlingen, broeders en fraters voor mij! Vergeet mij toch vooral niet in het H. Misoffer. Geachte hoofden van de scholen, en onderwij zers, eerwaarde zusters en onderwijzeressen, bidt met uwe leerlingen en kinderen voor mij; dat vooral de kinderen dikwijls de H. Communie voor mij ontvangen. Mijn waarde confraters, rustende, wonende te Sittard, maakt toch eiken morgen een memento voor mij in de H. Mis. Alle parochianen van stad en rectoraten, bidt veel voor mij; ik hoop u allen in den Hemel te oeminnen, gelijk ik u op aarde heb lief gehad. H. Rosa, Patrones van Sittard, bid voor ons. Onze Lieve Vrouw van het H Hart van Jesus. bid voor ons. H. Joseph, Patroon van een zaligen dood. bid voor ons. Zoet Hart van Jesus, maak dat wij U altijd meer en meer beminnen. L. TIJSSEN, Pastoordeken. de Janeiro. (Van onzen Brusselschen correspondent.) Het ziet er hier feitelijk naar uit alsof wel de regeeringscrisis is opgelost door het tot stand komen van de regeering-Pierlot maar nog niet de politieke crisis. Sedert de wetge vende verkiezingen van 1932 regeeren de drie grondwettelijke partijen, socialisten, katholie ken en liberalen, tezamen; en een paar kee ren, door Van Zeeland vooreerst en vervolgens door Spaak, werd er getracht nog wat meer dan een „tripartite" tot stand te brengen, n.l. een „regeering van nationale unie"; een regeering, niet zoozeer regeerend op een compromis tus- schen de programma's van de drie zoozeer van elkaar verschillende partijen, maar uitvoerend een nationaal, constructief program, waarbij de partij-eischen worden vergeten en zelfs de partjjgrenzen eenigsains zouden worden uitge- wischt. We zijn van deze nationale unie verder dan ooit verwijderd, en wij voorzien, dat zij nog slechts door een of andere angstwekkende in ternationale gebeurtenis zou kunnen terugkee- ren, ófwel nadat de Vlamingen, wien het thans bijna bloedige ernst is, het zullen hebben uit gevochten tot aan de practische organisatie van hun programma van cultureele zelfstan digheid. Dit programma van cultureele zelfstandig heid hebben de Vlamingen reeds jaren geleden verdedigd, en met een opvallende eensgezind heid. Toch lag de verwezenlijking ervan nog in een ver verschiet. De Vlaamsche Cultuur- raad, een officieel organisme gevoegd bij het ministerie van Openbaar Onderwijs en Schoone Kunsten, om advies uit te brengen aan de re geering voor alle aangelegenheden, welke de cultureele ontplooiing van de Vlaamsche ge meenschap betreffen, heeft onlangs een plan uitgewerkt, dat de goedkeuring verwierf van den Koninklijken Commissaris voor de Admi nistratieve Hervorming in België, den heer Camu; maar het was te verwachten, dat er vermoedelijk nog wel enkele jaren zouden heen gaan, vooraleer dit plan zou worden uitgevoerd; temeer wijl de liberale ministers hadden ver klaard „nooit" te zullen dulden, dat de split sing van het ministerie van Openbaar Onder wijs en van de andere Belgische centrale be sturen zou worden ingevoerd. Dat de Vlamingen nu de onmiddellijke orga nisatie van de cultureele zelfstandigheid heb ben opgeëischt met als aanvankelijken maat regel de splitsing der bestuursdiensten van het ministerie van Openbaar Onderwijs, is een re vanche der Vlamingen op de anti-Vlaamsche hetze, die rondom het geval van dokter Mar tens en de Koninklijke Vlaamsche Academiën van Geneeskunde is ontstaan. De Vlamingen hebben ditmaal luide tot uiting gebracht, dat zij dit niet meer dulden, en het Vlaamsche tegenoffensief is in vollen gang. Mr. A. J. van Vessem, rechtskundig raadsman der N.S.B.heeft in het begin dezer week de volgende klachten ingediend: 1. Namens ir. A. A. Mussert, leider der N.S.B., bij den officier van justitie te Amsterdam eene klacht wegens laster tegen den heer Koos Vor- rink, voorzitter der S.D.A.P., en tegen ir. H. Vos, Tweede Kamerlid der S.D.A.P., op grond van een Men heeft kunnen opmerken, dat de groote Vlaamsche cultuurvereenigingen het Da- vidsfonds, het Katholiek Vlaamsch Oud- Hoogstudentenverbond, het Vlaamsch Econo misch Verbond, de Vlaamsche Toeristenbond, het Comité van de Vlaamsche Bedevaarten naar den IJzer, het Algemeen Vlaamsch Hoog- studentenverbond, waarbij zich voegde het Vlaamsche Verbond van Oud-Strijders (V. O. S., waarvan de populaire benaming: de Vos sen) een coalitie hebben gevormd met voor aanstaande politici uit de katholieke, socialisti sche en Vlaamsch-nationalistische partijen, hetgeen de machtigste concentratie van krach ten is geweest, die wij sedert het ontstaan der Vlaamsche beweging in België hebben gezien. Ook de Vlaamsche dagbladpers was verbazend eensgezind bij het zich verweren en niet toege ven aan den aanval van de opgewonden „pa triotten" uit de kringen van de officieren-Pra ternellen en uit de Pédération des Croix de Feu, èr, van de liberale partij, die zich bij deze „patriotten" aansloot. Alle middelen van druk, tot bedreiging toe, zijn gebruikt om den oud-activist dr. Adriaan Martens te dwingen tot ontslagname uit de Koninklijke Vlaamsche Academie van Genees kunde; maar een buitengewone Vlaamsche machtsformatie hield hem de beschermende band boven het. hoofd, en nu beleven we het merkwaardige feit, dat voor de eerste maal in een soortgelijk geval de Vlamingen niet hebben toegegeven. Noch het straatrumoer, noch de houding der vereenigde Franschtalige pers van België, noch de buitengewoon zware politieke moeilijkheden hebben de Vlamingen doen aarzelen: zij bleven weigeren het conflict „vreedzaam" te regelen door een ontslagname van dr. Martens. De liberalen, die zich hebben vastgeschroefd op hun standpunt: geen liberalen in de regee ring als het geval-Martens niet door ontslag name uit de Vlaamsche Academie of door revo catie wordt opgelost, staan nu buiten de regee ring en aan Openbaar Onderwijs hebben we nu als opvolger van den liberalen fanskiljon O Dierckx, die weigerde de splitsing van Openbaar Onderwijs te aanvaarden, een Vlaamschgezind minister, voorstander van de onmiddellijke or- Menigeen verwacht zelfs, dat dit niet lana «eer duren zal. Maar ook degenen, die deze Verwachting koesteren, zijn toch veelal van «eening, dat de huidige omstandigheden voor jw verkiezing van een niet-Italiaanschen Paus "iet gunstig zijn. Zij wijzen daarbij niet alleen j® de Italiaansche meerderheid in het H. Col- pge, maar ook op de bijzondere en delicate j'erhouding, waarin de H. Stoel slechts tier. wen na de Conciliatie nog tegenover het ko- nkrijk Italië staat, een verhouding, die zich 6erst historisch nog meer zou moeten consoli deren in zoover men bij zulke verhoudin gen ooit van soliditeit kan spreken! Dit zijn zonder twijfel verstandige opmerkin gen maar meer ook niet. De groote beslissing het leven der Kerk, die een pauskeuze is, Ontsnapt aan dergelijke gemakkelijke bereke ningen. Is zij niet altijd een „verrassing"? En darom kan men het ook heden niet „uitge goten" noemen, dat een niet-Italiaan als op- jolger van Pius XI den Stoel van Petrus zou ds ty gen. De niet-Italiaansehe Kardinalen, die uit hun woonsteden naar Rome saamgekomen zijn, tellen onder hun rijen menige figuur van „papabele" afmetingen. De menschelijke berekening is er echter al Kauw bij, uit de huidige situatie der interna tionale politiek de gevolgtrekking af te leiden Oat bijv. een Duitsche of een Fransche paus ''eden op zijn minst onwaarschijnlijk is. Wan der over niet-Italiaansche „papabili" wordt dsproken, denkt men dan ook meestal aan de kardinalen der kleinere naties of aan die var dnerika. plaats in het H. College innemen, moet ook ge roemd worden de Canadeesche Kardinaal Ro- c'rique Villeneuve, aartsbisschop van Quebec, van Fransch-Canadeesche ouders in 1883 gebo ren en lid van de congregatie der Oblaten van Maria Immaculata, die zulk heldhaftig missie werk verricht in de Poolstreken. Het Canadee sche katholicisme, dat zich te midden van de nieuwe wereld kenmerkt door zijn trouw aan ce tradities van christelijk leven en waarin Fransche deugden zich met Angelsaksische ver eenigen, heeft in Kard. Villeneuve een leider van even groote vroomheid als geestkracht. Twee figuren, die midden in den strijd staan en die wel niet als „papabili'' zijn te beschouwen, maar zeker in het aanstaande Conclave een bijzondere plaats zullen inne men, zijn de aartsbisschop van Parijs en die van Mfinchen, de 75-jarige Kard. Jean Verdier en Kard. Michaël von Faulhaber, die op 5 Maart a.s., misschien in het Con clave, zijn 70sten verjaardag zal vieren. Deze beide eerbiedwaardige kerkvorsten bren gen als het ware in het Conclave het gerucht mee van den strijd, waarin zij leiders zijn, hier het bedreigde bolwerk van het geloof verde digend, ginds het teeken der christelijke liefde vooraandagend ter herwinning van de ziel van 't volk. Ook de drie Spaansche Kardinalen, die aan het Conclave deelnemen, komen daar als getuigen van bijzondere beproeving en ervaring. Seider, zijn herders van uitgestrekte kerk- ovincies, waarin de problemen van den nieu- 'en tijd zich in de meest verscheidene vormen .^dringen en waarin het geloofsleven onder hun lading tot nieuwen bloei en gelukkige ontwik- 'ing is gekomen. Het Eucharistisch Congres Buenos-Ayres heeft enkele jaren geleden op J'izondere wijze de aandacht op hun werk ge- 'stigd. Kard Leme, die zijn studies te Rome '^'blaakt heeft, is 57 jaar oud en sinds 1930 jSi'dinaal: Kardinaal Copello is 59 jaar en in 35 tot het purper verheven. ^aast de drie Kardinalen der Vereenigde Sta ff den 79-jarigen aartsbisschop van Boston j ^rd. William O'Connell, den 73-jarigen aartsbis- j^op -van Philadelphia Kard. Dennis Dougher- i en den 66-jarigen aartsbisschop van Chicago fard. George Mundelein, wier figuren ons ta- /Slijk vertrouwd zijn en die als vertegenwoor- 'êers van de „nieuwe wereld" een bijzondere artikel in „Vrijheid Arbeid Brood!" van 4 Fe bruari 1939. 2. Namens den heer C. van Geel kerken, plaatsvervangend leider der N.S.B., eene klacht bij den officier van justitie te Groningen tegen den heer L. de Visser, communistisch lid der Tweede Kamer, wegens het zich in beleedi- genden vorm uitlaten over de nationaal-socialis- tische volksgroep op 20 Januari 1939 te Gro ningen. 3. Namens den heer C. van Geelkerken, ia., een klacht bij den officier van justitie te 's-Gravenhage tegen de redactie van „De Haag- sche Post" wegens het zich bij geschrifte in be- leedigenden vorm uitlaten over de nationaal- socialistische volksgroep in dat blad van 4 Fe bruari 1939 4. Namens den heer F. W. van Bilderbeek, algemeen penningmeester der N.S.B., bij den officier van justitie te Amsterdam een klacht wegens laster tegen den heer Koos Vor- rink en tegen ir. H. Vos, op grond van een artikel in „Vrijheid Arbeid Brood!" van 11 Fe bruari 1939. 5. Namens den heer W. C. J. Hein bij den officier van justitie te Utrecht een klacht wegens laster tegen de opstellers van de circu laires van het zoogenaamde „Comité door Verzet tot Zuivering". ganisatie van Vlaanderens cultureele zelfstan digheid, n.l. professor E. Blancquaert van de Vlaamsche Rijksuniversiteit te Gent, die als lid van den Vlaamschen cultuurraad het plan van splitsing van dit ministerie en van organi satie der cultureele zelfstandigheid heeft onder teekend. Zoo pas hebben de Vlaamsche oud-strijders ook een audiëntie bij den Koning aangevraagd, waar zij, begeleid door een delegatie van alle groote Vlaamsche Cultuurvereenigingen, plech tig een verzoekschrift willen overhandigen, be helzende de minimumeischen der Vlamingen terzake der Vlaamsche cultuurzelfstandigheid, die zij onverwijld willen verwezenlijkt zien. Wat nu verder de regeering-Pierlot betreft: het is de eerste maal dat België door den drang der omstandigheden, zal worden geregeerd door een ander dan een parlementair kabinet, recht streeks verbonden met de Kamers en met de politieke mandatarissen. Nog juist de schijn van een parlementaire regeering werd gered, door dat er nog zes parlementsleden in de regeering zetelen naast vijf deskundigen gekozen buiten het parlement. Een handigheid van den kabi netsformateur is het geweest den liberaalgetin- ten financier Gutt in deze regeering zonder liberalen te lokken en hij zoekt op het oogen- b.ik ook nog een liberalen kolonialen deskun dige van buiten de politiek, voor het departe ment van Koloniën. Gutt was de minister van Financiën van het kabinet-Theunis, dat met de laatste wanhoop in 1936 heeft gestreden om de devaluatie te verhinderen. Daarna kwam Van Zeeland met de devaluatie. Men vreest in in vloedrijke kringen, dat Gutt thans weer öi de zelfde positie zou komen te verkeeren. In den ouderdom van 87 jaren is Woensdag te Lugano in Zwitserland overleden de hoog welgeboren heer J. M. baron van Voorst tot Voorst, commandeur in de Orde van den Ne- derlandschen Leeuw, oud-lid van Gedeputeerde Staten van Overijsel en directeur van de Over- ijselsche Onderlinge Brandwaarborgmaatschap pij te Zwolle. De heer Van Voorst tot Voorst was tot voor enkele jaren te Zwolle woonachtig. Zijn laatste levensjaren bracht hij door te Wassenaar. Hij behoorde te Zwolle tot de meest vooraan staande persoonlijkheden en vervulde tal van bestuursfuncties in openbare lichamen. Gerui- men tijd heeft hij de stedelijke en provinciale fa»iangen met veel toewijding en ijver behar tigd. Bij allen, die hem kenden, stond hij in hoog aanzien. Als stille weldoener heeft hij den nood van velen gelenigd. Zijn gulheid en edelmoedig heid waren in breeden kring bekend. Wij hopen morgen nog nader op zjjn per soonlijkheid terug te komen. H. M. de Koningin heeft Woensdagmiddag ta vijf uur audiëntie verleend aan een vijftigtal officieren van zee- en landmacht, die aan H. M. werden voorgesteld. Reeds wordt er luidop over de derde Belgische devaluatie gesproken. De waarheid is, dat men er slechts met drastische compressie-maatrege- len aan zal ontsnappen: de zoo pas afgetreden minister van Financiën, Janssen, heeft berekend, dat België in den loop van dit jrtir ten minste milliard zal moeten ontleenen. Het finan cieel probleem en het Vlaamsch probleem, dit zijn twee zware lypotheken, die zullen moeten worden afgelost, vooraleer we weer een normale regeering en normale politieke verhoudingen kunnen krijgen. (Van onzen bijzonderen correspondent) Vrijwel algemeen neemt men aan, dat ook ditmaal een Italiaansche kardinaal tot Paus zal worden gekozen, zooals dat sinds 1523 na den dood van den Nederlandschen Paus Adriaan VI in ononderbroken opvolging hu veertigmaal is geschied. Toch is deze „traditie" allerminst een wet Fan Meden en Perzen en ongetwijfeld zal de tiaar vroeg of laat ook weer een niet- Italiaansch hoofd gaan kronen. Z. E'm. Kardinaal August Hlond In dit verband wordt dan 't meest de j haam genoemd van den Primaat van Polen, Kardinaal August Hlond. Deze neg jeugdige kerkvorst hij werd op Juli 1881 te Brzeckowiez in Opper-Silezië als goon van een eenvoudige familie geboren be kort tot de Congregatie der Salesianen en heeft ych als jong priester te Weenen en als (reeds 1909 benoemd) provinciaal van de Duitsch- ^ostenrijksche provincie zijner congregatie met f'zonderen ijver en rijke vruchten aan de so- J'ale zielzorg gewijd In 1922 werd hij in een Hid van bijzondere politieke moeilijkheden tot ^Dostoliscli Administrator (in 1925 tot bisschop^ Jan het diocees Kattowicz benoemd en in 1926 «t bisschoD van-Posen en primaat van Polen, /loderne en sociale bisschopsfiguur, is Kardinaal "lond, die in Turijn en Rome gestudeerd heeft ook later in zijn diverse functies dikwijls te Jtme vertoefde, van de buitenlandsche Kardi nalen ook een der meest „Romeinschen". .Eveneens van een kleinere natie is de jongste kardinaal van het H. College, de patriarch van Hjssabon Kard. Manuel Gonsalves-Cerejeira, op f1 Nov. 1888 te Lansado geboren en reeds op 'Harigen leeftijd tot het purper verheven. Kar- 'öaal Cerejeira heeft zich onderscheiden als 'Dologeet en als bevorderaar der Katholieke Ac 's, vooral in academische kringen, maar hij ceft ook groot aanzien als letterkundige eD IHiltuur-historicus; o. a. schreef hij een studie v'er „De Renaissance in Portugal." De 59-jarige Kard. Pedro Segura y Saenz, in f929 tot primaat van Spanje benoemd, daarna in 1931 wegens een conflict met de nieuwe re publiek afgetreden en naar Rome gegaan, van waar hij in '37 als aartsbisschop naar Sevilla terugkeerde; de 70-jarige Kard. Francesco Vi dal y Barraquer, die als aartsbisschop van Tar- Van de Amerikaansche Kardinalen gel den nog het eerst als „papabelen" de beide Euid-Amerikaansche aartsbisschoppen Kard. Jacob Copello van Buenos-Ayres en Kard. Sebastiaan Leme da Silveira Cintra van Rio Z. Em. Kardinaal William O'Connell

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9