't Nuuwe hoeike van Antje Mdmk&aal De luchtroovers van Hoitika J to n cheepsrecht ZATERDAG 25 FEBRUARI 1939 Benauwde oogenblikken in de vroegmis BRABANTSCHE BRIEVEN Kinderzegels Ned.-Indië Nieuwe zegels Nederland Frankrijk Driemaal is Zweden Mexico co m&wtiïx Britsch-Noord-B or neo HEKKER'S POSTZEGELHANDEL N.V. Inkoop, Verkoop, Publ. Veilingen, Taxatie Twee zegels van de serie, welke Zwitserland uitgeeft ter gelegenheid van de na tionale tentoonstelling in Zurich ÏËfcK SUfsSE ÉLéMMMMI Amico, Ulvenhout, 23 Februari 1939. Wat kan 'nen mensch toch somtijen getemp- teerd worden deur 'n kleinigheid. Ge mot we ten: tusschen den Jaan en Tonia is alles weer koek-en-ei. Janus hee beloofd, dat ie nooit meer naar den Anvers zal gaan, mee diepin de zuute hoop, dat die belofte wel op 'nen meineed zal uitdraaien en Tonia, nou, die hee-t-'m ge loofd mee diepin 'den weerhaak: ik zal oe in de gaten houwen! En zoo zaten ze lesten Zondag braaf naast malkaar in de vroege kerk, als ik daar binnenkwam mee Dré III en den Eeker. Den Jaan had me gehoord, dus keek ie efkens verstolen om, knipte 'n oogske. En dat betee- kende: „ge ziet, Dré, 't is weer vrede, ocherm." Ik knipte 'n oogske terug, dat wou zeggen: „hou- d-oew eigen haaks, Janeke!" En zoo kreeg ik, gatsammenogantoe, nog 'nen lochten nasmaak tusschen m'n kiezen, van ons leste toerke mee de propclub. Maar ik was er nog nie. Efkens later kwam Aantje aangestapt, prontekes op 'r Zondagsch, meeheur nuuwe hoeike op, dat den Blaauwe gekocht had in den Antwerpschen bazar en dat ie later eigens opgezet had om 't over de grens te „smokkelen", jodelend en mee bloote knieën! En als ik dat hoeike zoo in de kerk ineens en op m'n nuchtere maag veromzag, 't veerke astrant omhoog zag pieken, de twee witte, af hangende lintjes op Aantjes mantelkraag zag titsen, dan nou dan heb ik druk werk gekregen mee m'nen zakdoek. En 't zweet brak me al uit, bij 't gedacht, hoe dat gaan moest, als straks ons pastoorke op den prikstoel kwam om den vastenbul af te lezen en m'n oogen telkens ge trokken zouwen worden naar dat hoeike vol herinderingenIk heb nou1 eenmaal 'nen lever, die makkelijk begint te kwispelsteerten en ik ben daarvoor destijds, onder dienst, den pe toet al 'ns ingedraaid, omdat den generaal bij de inspectie spit in z'nen rug had en sjuust „langs de gelederen schreed" of ie 't nie „óp kost houwen" Ineens vezelde den lachduuvel in m'n oor: „dalijk loopen z'n leerzen vol" en.... zuur was ik, zuur lijk 'nen overjaarschen trossel druiven. Al m'n verlof naar de pinnekes, den amigo in en gin maand zou 'k 't smoeltje van m'n Truike zien! Kek, jonk, 'nen dartelen lever hebben is heel plazierig, maar ook veur deus, toch aan geboren, plazier mot g'oewen pré opbrengen nou en dan. Niks veur niks in deus leven. Gin pijp tabak! Den eenen keer betaalde contant, den aanderen keer krijgde. weken, maanden, soms 'n jaar crediet, maar de rekening veur Genoten Vreugd wordt oe altij ingepeperd, zon der éenen percent korting. O. L. H. hee, wat dat aanbelangt, puike deurwèèrders in dienst. Als ik eindelijk zoowat gereed was mee m'nen zakdoek, dan vezelde den kleinen Dré in m'n oor: „opa, wat is er toch?" „Nie praten in de kerk," zoo redde-n-ik m'n figuur, maar den brak zee toen: „lot me dan ok 'n bietje mee- lachen." Toen viel me op, dat den Eeker kolossaal diep over z'nen kerkboek zat gebogen. En in de bank voelde-n-ik 'n lochte trilling't Wierd hoe langer hoe erger. Ik docht: dat loopt verkeerd af! Ik kén m'n eigen! En toentoen zag ik den Jaan z'n schouwers schudden. Geknield zat ie in z'n bank, pront „verdiept" in z'nen missaal, maar ondertusschen schokte-n-ie Stillekes van 't lachen, 'k Wierd bekanst kwaad op 'm. Want ik kreeg 't nog benaauwder. Veural toen de spich tige Tonia, rechtop als 'nen bessemsteel, den Jaan 'ns vinnig aanstootte. Hij begost toen ook maar z'n heil in z'nen zakdoek te zoeken. Den lach kroop omhoog, achter in m'n keel. Man of er peper in zat, zoo scherp, zoo heet. En toenToen keek Janus efkens om. Mee kleine, natte oogskes, die pinkelden in 'nen kop lijk 'nen lampion. Een oogkriek lachte naar me, de andere oogkriek „wees" naar Antje's hoeike. En Tonia keek om, mee 'n gezicht als 'n lijk- statie. En m'n bank bleef onder „electrieken stroom" staan! Ik zat te schudden, Dré III zat te schokken en den Eeker zat te titsen. Daar was niks aan te doen, ik moest eruit. En hoe! Veur schandaal! Dèèr! Ik voelde dat m'nen kop peers was opgeloopen. 't Dee me zeer in de spieren van m'nen nek. In m'n keel prik kelde 'n half ons peper en m'n oogen traanden. Heel de week vragen de menschen al aan me „of ik m'n eigen weer lekker voel. En wat ik Zondagmergen toch had?" Aan den ingang kwam ik den Fielp teugen. „Dré, ge gaat verkeerd? Waar motte gij hopp- af?" Ik gaf 'm gin asem, schoot 't kerkplein over, den weg over en bij den Toon binnen, die ach ter den toog z'n frontje stond veur te doen, om ok naar de kerk te gaan. „Ge zijt er vroeg bij, Dré?" „Toonpiepte 't uit m'n heete keel en wijer kost ik nie komen. Ik viel neer op 'n stoel tje teugen den muur, hield m'nen kop achter over, m'n ermen slap langs m'n lijf en lachte! Lachte! Lachte 'ns goddelijk uit. „Maar jisses, Dré, wa-d-sser toch?" vroeg den Toon telkens, die nog altij mee z'n frontje stond te frutselen. „Wa-wa-waa-water," vroeg ik. Zoo rap as ie kost,.dit mot ik zeggen, brocht ie me 'n glas water, veurzichtig onder z'n front je, dat lijk 'n presenteerblaaike onder z'n kin veuruit stak. Ik dronk. „As ge me nou maar 'ns vertelt, wat „Toon, zwijg! Als ik dat probeer, kom ik 't nie meer te boven." Ik droogde 't zweet van m'nen kop, hielp den Toon aan z'n frontje en samen stapten we naar de kerk, die sjuust begonnen was. De menschen keken zóó bezurgd naar me, dat 't aandoenlijk was en dat werkte nou sjuust plechtig genogt, om m'n eigen wijers goed te houwen. Den Dré en den Eeker waren ook gekalmeerd onderwijl, den „electriek" was ten minste de bank uit, den Jaan zat onder hypnose van z'n Toontje en naar Antje keek ik niemeer. 'k Zag 't hoeike tóch wel! 't Wiemelde tusschen m'n oogen en m'nen kerkboek, 't veerke piekte haast in m'n neus, de twee afhangende lintjes dejen samen 'n stepke, maar't gong. 'k Snikte nog 'n paar keer, maar 't gong. Tot na de veurlezing, als den Fielp mee 't collectezakske den ronde begost. Ik moest, ik kóst nie anders, zijnen kant 'ns uitzien, als ie bij Antje zou „visschen" mee z'n „schepnetje". Ge mot weten: als den Fielp collecteert, dan doet ie dat pront. Z'n gezicht staat dan 'n bietje droevig-vaderlijk, sjuust zooals ie veurzittert en de zware ooglejen hangen als twee wolken over z'n oogspleten. Z'nen zwarten, gekleeden jas mee de korte zijen revèrkes, staat lijn 'nen bal lon gespannen om z'n kolossale lijf, de vleesch- bulten van z'n ermen builen deur de mouwen. En statig, droevig dregt ie bank veur bank af, lijk 'nen grooten, zwarten-kater-mee-'n-belleke, die lui deur den huis gaat, waar ie mee dichte oogen den weg wit. Neeë als 'n ander den Fielp daar dan zoo weerdig en „triestig" ziet gaan, den zwarten, gladden stok handig langs de rijen stekend, Weer intrekkend en zóó, dat ie sjuust op 'n haar na, den kerkganger op den hoek van de rij achter 'm gin gat in den kop prikt, ik zeg: als ge 'm daar dan zoo weerdig ziet excerceeren of ie mee zijnen langen stok de heele mis dirigeert, dan zoude 'r toch gin erg in hebben, dat ge mee hum zo'nen bonk leut kunt lostrappen! Statig, weerdig, droevig, geruischloos, als dieën zwartgepelsden, luien kater Van daarsjuust. schreed ie over de getegelde gangpajen. Daar kwam ie bij Antje'k Móest kijken. Kijken naar dieën uitgestreken kop van den Fielp. Nog zag ie niks. Dan dan was ie bij den Blaauwe z'n wefke. Bij ,,'t" hoeike Dieper zonken de „wolken" over z'n oogen. Haha Z'nen mond begost „moelekes" te trekken. Hij zette 'n soortement van krampachtig kus mondje en langs z'n oogen trokken zichtbaar zenuws. 't Belleke klingelde wat harder, den Fielp z'n witten, gladden kop wierd rozig en dan keek ie naar mij. Maar ik sloeg rap m'n oogen neer in m'n boek en kuchte. (Dieën peper moest ik er uit zien te houwen!) Ook den Fielp kuch te. En den Jaan heurde-n-ik ineens veul be- naauwd hoesten. Langzamerhand kwam m'n bank weer onder electrieken stroom, Dré III zuchtte, den Eeker keek mee 'n schuin oogske langs me naar den Dré. En als den Fielp tien minuten later z'nen stok had weggehangen en midden deur den pad naar z'n plots veromgong, dan hield ie, veul politiek, z'n hand veur z'nen mond, net of z'n tand- vleesch gevoelig was en keek den teugenoverge- stelden kant van Antje uit. Amico, wat kan 'nen mensch getempteerd worden deur 'n kleinigheid, 'n Hoeike...., ge zou zeggen! Maar 't was 't hoeike eigens nie! 't Is 'n heel ordentelijk, Beis-sjiek sjakoowke! Maar 't was 't bééld van den Blaauwe dat er onder schimde. Den Blaauwe mee z'n opgerolde broek, bloote knieën en jodelend onder dat eigenste hoeike, daar bij de douanen, als we over de grens kwamen. Stik-en-strak volhou- wend dat ze „bij „ons-in-Tirol-allemaal-zoo'n- hupsch-dingske-droegen-mee-'nen-scheerkwast- achter-in-'t-lint-joechei Dat was 't. En als ge 't zoo gek vindt, dat dieën schim m'n heelen kerkgank verstrooide 'k heb onder m'n klantjes van m'nen groentenwagel dikkels 'n versch-treurende weduwvrouw, die den hoed van heuren gestorven Kloris aan den kapstok laat hangen, want, zeggen ze me dan: „Als ik z'n hoed zie, zie 'k 'm heelegaar!" 't Wefke begint dan te simmen en ik lever bij m'n eerpel en spruiten of peeën m'n troost als toegift en dank nouja 't komt er niet op aan wa 'k dan hard op teugen m'n Bles denk, maar dat vertelseltje van dieën eenzamen hoed ge- loofde-n-ik altij maar half. Maar nou nou wéét ik! En daar kan gebeuren wat er wil, maar den Blaauwe zal er veur te zurgen hebben, dat Antje niemeer mee dat hoeike in de kerk komt! Is ie bedonderd! Of hebben wij 'm 's middags in de „Gouwen" gezeed: „óf gij gaat ergens naar de vroege Mis en Antje naar de late!" „En handers draagde 't heigens maar haf," zee den Fielp droevig. ,,'t Heele gesalamander mee jullie is," zee den Blaauwe op 't lest: „Als jullie leut hebben, dat iedereen 't dan dalijk zien mot aan oewen la chenden kop! Ziede dat van mijn? (Da's waar! Den Blaauwe lacht als ie eigens wil!). „Maar hoe doede gij dat dan, Tiest?" „Ikke?! Wel, ik lach mee m'n achterkant cn daar hee niemand weet van daar hangt m'n hemd over!" Ziedaar, amico, nog 'n onverwacht uitloo- perke van ons leste toerke. k Moest oe 't tóch 'ns vertellen. Misschient hebt gij er ook nog 'n teugske leut aan! Tot de noste week. Veul groeten van Trui, Dré III en den Eeker en als altij, gin horke minder van ocwen t. a. v. DRÉ. Correspondentie. Den heeren E. te Den Haag en M. v. d. H. te Amsterdam W.: Heb uwe ver zoeken doorgezonden naar den Uitgever. D. een critische beschouwing als fa het voorloopig verslag gegeven, mededeelen, dat het huidige z.g. koninginne-type binnen afzienbaren tijd zal worden vervangen, daar in beginsel reeds is besloten, een nieuwe uitgifte tot stand te bren gen met gebruikmaking van een nieuwe beel tenis van het Hoofd van den Staat." Aan 's Ministers mededeelingen voegen wij enkele bijzonderheden toe. Onze tegenwoordige zegels dateeren van 1924. De ontwerper prof. Jan Pieter Veth (1864 1925) was een kunstenaar, wiens begaafdheid niet op het gebied der postzegelvervaardiging lag. Hij was portretteekenaar en toonde zich in zijn portretten een psychologisch knap ka- rakterteekenaar. Maar desniettemin vormen zijn zegels, volgens de „Ned. Philatelist": „een per manente propaganda tegen den smaak en de kunstnijverheid in Nederland." En het maandblad vervolgt: „Onze postzegels zijn bekend als vrijwel de leelijkste der wereld." Er wordt beweerd, dat onze tegenwoordige frankeerzegels het gevolg geweest zijn van een prijsvraag, uitgeschreven fa 1920, doch die be wering is niet juist. Van die prijsvraag zijn wel afkomstig de post zegels in lagere waarden: „de leeuw in den Hollandschen tuin!" Dit jaar brachten deze zegels f 181.500.Do ven de frankeerwaarde op. Dus ruim f 5000. meer dan verleden jaar. De extra opbrengst van de verschillende „Kinderzegels-prijsvragen'' en de beide postzegelten toonstellingen is onge veer f 246.000. Verleden jaar was dit f 206.520. De Philatelist maakt bekend dat de TA cent Olympiade 1928 ook voorkomt fa tanding 12 W/s. Tot nu toe was alleen bekend tanding 12 12. Het hoofdbestuur van den Indischen P.T.T.- dienst heeft het volgende bekend gemaakt: „De Indische frankeerzegels zullen voortaan op papier met een watermerk, bestaande uit kleine cirkels, worden gedrukt. Reeds zijn op dit papier aangemaakt de fran keerzegels van 5 cent, 20 cent, 2 gulden en 5 gulden. Van deze waarden zijn de frankeerzegels van 5 cent reeds op alle postkantoren verkrijgbaar, doch die van 20 cent, f 2.en f 5.slechts op de postkantoren, welke voor den verkoop van postwaarden aan verzamelaars zijn aangewezen Met de verkrijgbaarstelling van laatstbedoelde frankeerzegels op de overige kantoren zal wor den gewacht tot de op die kantoren aanwezige voorraden frankeerzegels, welke in verband met de op 1 October 1937 ingevoerde tariefs wijziging t^i.t. voor buitenomloopstelling 'in aanmerking komen, geheel dan wel grooten- deels zullen zijn opgeruimd." De 5 cent heeft een horizontaal watermerk. In het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting der P.T.T. was de werisch geuft, dat Nederland spoedig fraaiere frankeer zegels zou uitgeven. De Memorie van Antwoord reageert hierop als volgt: „Met betrekking tot den wensch, dat spoedig nieuwe postzegels in omloop zullen worden ge bracht, kan de Minister, zonder te treden in Weer zal Frankrijk een specialen zegel uit geven ten bate van het monument van den „Franschen infanterist", gevallen fa den oorlog 1914—1918. Verleden zomer bracht deze zegel, voor het zelfde doel, frs. 975.000 op. Maar dit bedrag is niet voldoende. De phila- telfsten moeten nog meer bijeen brengen. Het comité, belast met den opbouw van het monument, heeft van de Fransche posterijen weten gedaan te krijgen, dat nog een zegel voor dit doel wordt uitgegeven. Maar de philatelisten mogen zich verheugen! Immers, het comité meldt ons, dat op den tweeden .nationale dag" het zegeltje van een „bijzonderen stempel" zal worden voorzien. Frankrijk wil echter hen, die tijdens den grooten oorlog als slachtoffer vielen, ook door een standbeeld eeren. Reeds staat vast, dat het monument te Rijssel zal worden geplaatst. Voordat Piet zich goed en wel uit de voeten kon maken, struikelde hij over een rotsblok. De kerel was dicht bij hem, pakte Piet vlug bij zijn been en sleurde hem mee naar zijn karavaantje. Piet durfde echter niet te schreeuwen, daar hij bang was, dat hij hierdoor de aandacht van zijn vorige achter volgers zou trekken. Zoo'n blanken jongen kwamen ze ook niet alle dagen tegen, zelf waren ze donker van huid en hadden pikzwarte haren. Van hun taal verstond Piet geen sikkepit, maar Piet begreep door hun gebaren, dat ze hem op de een of andere manier wilden medenemen. Een der kerels pakte Piet beet door Percy King 0 De duisternis was intens. Cullingwood luis terde. Toen hij 't meisje hoorde lachen, waagde hij 't, een lucifer af te strijken. Hij vond de trap, die naar de bovenverdieping voerde, blies 't vlammetje uit en sloop op handen en voeten omhoog. Ondanks 't feit, dat hij zich voort durend moed insprak, won de vrees 't weer, hoe meer hij 't doel naderde één verkeerde stap, een plotseling geluid, en de twee beneden werden zijn aanwezigheid gewaar. Zweetdrop pels parelden op zijn voorhoofd. De deur boven de trap ging zonder geluid open. Keith bevond zich op een corridor met groote openslaande ramen; een afdekking met glas nam de plaats van een plafond in. Hier was 't niet zoo aartsdonker; hij kon zich be trekkelijk vlug en veilig bewegen. De beschrij ving, die „Madame X" hem over de indeeling gegeven had, was in orde. Keith wachtte op nieuw even. Van beneden drong vraag 't geluid van stemmen tot hem door en gerustgesteld zette hij zijn inspectietocht voort. Hij ontsloot behoedzaam deur na deur; eindelijk ontdekte hij de slaapkamer, waar een schrijfbureau stond. Cullingwood haalde diep adem er was gescheld voor 't laatste bedrijf. Maar dat laatste bedrijf dreigde verreweg 't lastigste te worden. Wel kostte 't hem geringe moeite, den lessenaar open te krijgen, doch een heel ander ding was 't, om 't geheime vakje te vinden. Links, had „Madame X" hem gezegd. Hij nam de laden aan dien kant voorzichtig er uit en zette ze op den grond. Toen streek hij weer een lucifer af. De derde was bijna opge brand, vóór hij iets ontdekte, dat een geheim vakje kon zijn. Hij peuterde met zijn zakmes aan den onderkant eensklaps staakte hij die bezigheid. Een gil snerpte door 't huis. Een gil van 't jonge meisje. Even stond Cullingwood als verstard. Daarop trachtte hij zich te realiseeren, wat 't meisje aanleiding kon gegeven hebben, dien scherpen kreet te slaken, 't Was geen uiting geweest van schrik, van angst. Veeleer van ergernis en woede. Toch was de onverwachte, enerveerende inter ruptie Cullingwood bijna noodlottig geworden; 't scheelde bitter weinig, of 't zware zakmes was hem uit de hand gevallen. Hij voelde zijn knieën knikken, terwijl hij in spanning luisterde, of de kreet zich herhalen zou. 't Gebeurde niet. De man lachte, 't meisje sprak, 't Leek Kéith, alsof zij sprak in verwijt. Hij hervatte 't werk. Ditmaal volgde onmid dellijk succes. Hij wrong de punt van 't mes een paar maal heen en weer een lichte klik en de geheime bergplaats sprong open. Op nieuw streek hij een lucifer af. Boven op elkaar, in los gemaakte enveloppes, lagen eenige brie ven; hij telde er zes en stak ze in den zak van zijn overjas. Even stond hij in beraad, of hij het schrijfbureau weer in den toestand zou brengen, waarin hij het gevonden had. Toen haalde hij de schouders op: waarom tijd te verliezen? Hij aanvaardde den terugtocht. Nauwelijks was Cullingwood op den corridor, of opnieuw weerklonk van omlaag een schelle kreet. Keith aarzelde. Een geluid van brekend glas volgde; onmiddellijk daarop werd 't hem duidelijk, dat de twee handgemeen waren ge worden. „Laat ze t samen uitvechten!" mom pelde hij tusschen de tanden. Zijn gedachten bleven echter zóó bezig met hetgeen onder hem geschiedde, dat hij de verkeerde trap nam. Hij werd zich zijn vergissing pas bewust, toen de deur van de heerenkamer open ging en licht de hall instroomde. Haastig trok hij zich in de schaduwen terug. „Nooit zal je opzet gelukken, hoor je? Nooit!" 't Meisje kwam uit 't vertrek gesneld, zij sleepte haar mantel achter zich aan. Maar de Adonis was haar te vlug af. Hij pakte haar bij de armen, trok haar in de kamer terug. Vruch teloos verzette zij zich. „Stel je niet aan als een dwaas, Marjorie!" zei hij gemelijk. „Waarom zouden we de zaak niet kalm bespreken?" „Omdat 'k niets meer met je bespreken wil! 'k Weet nu, wat voor iemand jij bent! Maar 'k zeg je nog eens je opzet zal niet gelukken! Niet zoo lang 'k leef! Laat mijn armen los!" „Eerst moet Tc een rechtstre.eksch antwoord op mijn voorstel hebben, 't Is oprecht gemeend, Mar joriel" „Jij en oprecht! Neen, is mijn antwoord! Neen, neen en nog eens neen!" Cullingwood was er beslist zeker van, dat hij zich niet vergiste; hij gevoelde geen sympathie voor 't meisje, 't Feit, dat zij er voor te vinden was geweest, een dergelijk sujet in zijn huis te bezoeken, pleitte allerminst in haar voordeel. Haar gedrag viel integendeel zeer te laken. Maar zij was en bleef een vrouw. En zoo jong een kind nog bijna. Bovendien had hij van 't eerste oogenblik een hevige antipathie tegen den Adonis opgevat, en dat gaf den doorslag. Hij trad uit 't duister te voorschijn. Geen van beiden had tot nu toe iets van zijn aanwezig heid gemerkt. Nu stond hij in de kamer. Hij had den arm maar uit te strekken, om den ke rel een opstopper van je wèlste te verkoopen. De verleiding daartoe was bovenmenschelijk sterk Toch wist hij zich nog te beheerschen. „Laat die jonge dame met rust oogenblik- kelijk!" zei hij kalm. V. Tot zijn verbazing deed de man onmiddellijk, wat hem bevolen was. Cullingwood vertrouwde die houding niet al te zeer, en hij had de zaak goed ingezien. Want bijna op 't zelfde moment draaide de Adonis zich om, gereed tot den strijd. Keith liet geen seconde verloren gaan haalde uit en bracht hem een slag tegen de kin toe. De slag deed zijn tegenstander èn door de heftigheid èn door 't verbluffend snelle van den aanval even aarzelen; vóór hij zich hersteld had, trof hem een tweede vuistslag, ditmaal vlak Met diep bedroefden blik keek de jonge boer naar de koe, die zoo juist gestorven was. Dit was nu al de vijfde sinds enkele weken, die het slachtoffer werd van het heerschende mond en klauwzeer. Hoezeer had hij gehoopt, dat juist deze hem gespaard zou zijn gebleven, want Mieke was de eerste koe, die hij met zijn moe der op de veemarkt was gaan koopen, toen hun het kleine erfdeel van wijlen een oom ten deel viel. Veel was het niet geweest, maar zij had den een grooter huis kunnen huren, meer land pachten, vijf koeien kunnen koopen bij de twee die zij hadden, en konden zich wat meer gereed schappen en werktuigen voor hun bedrijf aan schaffen. Alles ging best. Zijn moeder, die we duwe was, kon al wat geld op zij leggen, want hij, Gijs, wilde later een eigen boerderij hebben. Daarom werkte hij dan ook als het ware dag en nacht. Maar er was nóg een reden, die hem dreef zijn doel te bereiken: als een welgestelde boer beschouwd te kunnen worden. Als hem hiertoe de tijd en het geluk maar gelaten werden. Maar nu, nu hem dit groote ongeluk met zijn vee overkomen was, zou het wel nooit gebeuren, dat hij Katrien tot vrouw zou krijgen. Terwijl Gijs Blunters naar huis ging, zag'hij een tooneeltje voor zich, waar hij eens getuige van was geweekt. Op de kermis in een danszaal stonden een paar jongens bij Katrien, die den naam hadden met haar te willen trouwen. Ook Katrien zag hun pogingen, om haar voor zich te winnen. Op een gegeven oogenblik hoorde Gijs haar zeggen: „Jullie komen alleen op mijn* geld af. Ik weet heel goed dat ik leelijk ben en jullie kunnen best een mooi meisje krijgen, daarom begrijp ik ook dat het jullie alleen om mijn duiten te doen is." De jongens hadden getracht haar te overtui gen, dat ze zich hierin vergiste, maar Katrien hechtte geen geloof aan hun woorden. En. wie Katrien kende, kon dit best van haar begrijpen, want Katrien was lang niet dom. Gijs, die toen nog een zeer klein huisje be woonde, een kneuterboerke was, zag fa, dat „hij" dus zeker niet een stap behoefde te wagen, die hem toch niet verder zou brengen. Nu, door die erfenis, had hij er beter voor gestaan, maar toch wilde hij Katrien niet, naar aanleiding van haar gezegde toen, laten blijken, dat zij voor hem het mooiste meisje van het dorp was, al meende zij zelf leelijk te zijn. Katrien zou denken, dat hij eveneens op haar geld aasde, als hij haar ten huwelijk vroeg. En een blauwtje wilde Gijs niet loopen. Maar hij werkte en zwoegde zooveel hij kon, om zoo spoedig mogelijk Katrien te kun nen zeggen, dat hij haar geld niet noodig had. Ze zou hem wel niet gelooven, maar dan kon hij haar bewijzen, dat hij waarheid sprak. Doch nuEen verlies van een goede duizend gulden was niet zoo gauw terug te winnen, hoe hard hij ook zou ploeteren Gijs stapte zijn woning in, waar zijn moeder hem met een angstig vragenden blik aankeek. „Mieke is er ook geweest," zei Gijs met een dikke keel. Hij Het zich op een stoel vallen en plotseling zijn leed niet meer kunnende ver kroppen, barstte hij in snikken uit. De moeder vond geen woord om hem te troos ten. Zé kon alleen stamelen: „Ach, Mieke ook al." Ze schonk Gijs een kop koffie in, trok zijn Hiervoor is begin Fe bruari een toeslag zegel verschenen van 90 c. 35 ca bruin zwart. Het stelt den jongen Léon Trulin voor, die tegen den muur staat, om gefusilleerd te wor den. Boven aan den zegel staat het woord „Pax", in een palmtak geschreven. De serie zegels der werklooze intellec- tueelen zal worden aangevuld met Lamartine en Claude Debussy. Verder zullen alle waarden van deze reeks zegels worden gewijzigd. Nog is hier een toeslag-zegel, 90 c. 30 c„ blauw-groen, uitgegeven „paur sauver la race". De opbrengst is bestemd voor sociale doeleinden. In den loop van Maart zal dit land twee zegels uitgeven van 5 en 25 öre, ter herden king van Prof. H. Ling, stichter der „Zweedsche gymnastiek" (1776—1839). De zegels zullen het beeld dragen van Prof. Ling, geteekend door Torsten Schonberg, naar een portret van den Zweedschen schilder Johan Gustaf Sandberg (1782—1854). Hier verscheen 'n spe ciale zegel, waarvan de opbrengst ten goede zal komen van de bestrij ding van de malaria. Het zegel, 1 centove, blauw, stelt een vergroote ma laria-mug voor. Dit gaf een serie nieuwe frankeerzegels uit van veertien waarden. Ook de portzegels (vijf verschillende waar den) kregen een ander aspect. handen van zijn gezicht weg en hernam: „Hier, jongen, drink maar eens een slokje koffie." Ze begreep wat dit verlies vooral voor hem betee- kende, omdat ze zijn vreugde over den vooruit gang van hun bedrijf meegemaakt had. „Nu zullen we weer naar een kleiner huis te rug moeten, moeder," zei Gijs met verstikte stem. „Hoe krijgen wij anders de huur en de pacht nu bij elkaar?" „Ja," beaamde ze, „nu zullen we weer terug moeten, jongen." Vrouw Blunters wist op dat oogenblik evenmin een andere uitkomst. Iedereen op het dorp voelde met i" Gijs mee, doch hij i tt. was het niet al- 1 nel wel en leen wiens vee n, l aangetast was en Vütl GlJS Blunters die koeien door de ziekte verloren had. Op een van de grootste boerderijen was tel kens een meisje in gepeinzen verzonken. Dit was Katrien Haar gedachten gingen die dagen meer dan ooit naar Gijs, want Katrien hield van hem. Ze wist van zijn erfenis en hoe hij trachtte vooruit te komen. Ze begreep dus ook wat zulk een slag voor hem beteekende. Als ik maar wist dat hij het aannam, dacht ze tel kens. Ik heb geld genoeg en als ik hèm niet zou helpen, wie zou ik het dan moeten doen? En wat voor kwaad steekt er in? En wat het dorp zegt, als het er achter moest komen, kan mij niets schelen. Ze zullen mij uitlachen en zeggen dat ik Gijs naloop, maar wat geef ik daarom? Toch kon Katrien nog niet besluiten. Ver beeld je dat hij weigerde het geld aan te nemen! Het was Zondag. Katrien kwam Gijs, als ge woonlijk, tegen, toen hij uit de Mis van negen uur kwam en zij naar de Hoogmis ging. Tranen sprongen haar in de oogen, toen ze hem daar zoo verdrietig en als gebukt onder een zwaren last zag aankomen. „Dag, Gijs," groette ze altijd. Maar nu bleef ze staan. „Het is toch wat gezegd, dat er weer een koebeest van jullie gestorven is, hè? Ik heb zoo met je te doen, Gijs." „Ja, ja.... het is vreeselijk," stamelde Gijs, „en niet te overkomen. Dag, Katrien" zei hij en liep haastig door. Dien Zondag was Katrien onder haar gebed telkens afgeleid. Had ze hem nu maar over het geld gesproken. Maar hij was zoo gauw weg. Toen besloot ze hem door de Bank, waar zij geld had staan, duizend gulden te laten sturen. Ze zou den directeur schrijven, vooral nooit los te laten, dat zij hem daartoe opdracht had gegeven. Drie dagen later ontving Gijs duizend gulden. „Van iemand, die het goed met u meent," stond er bij. „Tracht niet uit te visschen van wie of wien. U komt er toch niet achter.". Gijs en vrouw Blunfers staarden op de bil jetten, alsof het maar niet tot hen doordrong, dat die werkelijk voor hem bestemd waren. Toen begonnen zij te gissen. De pastoor mis schiende burgemeesterMaar opeens scheen Gijs een licht op te gaan. Katrien. Waar om had zij tranen in haar oogen, toen ze hem aansprak? Deze gedachte liet hem niet los. Hij zei er zijn moeder echter niets over. Maar toen het weer Zondag was en hij Katrien zag, begon hij abrupt en zonder eenige inleiding: „Jij hebt mij geld gestuurd, Katrien." „Ikik.... geld gestuurd?" wilde ze zich verbaasd houden. Maar Gijs bemerkte aanstonds, dat hij het bij het rechte eind had. „Ja, jijmaar.... juist van jou kan ik het niet aannemen, Katrien, hoe mooi ik het ook van je vind, mij te willen helpen." „En waarom juist niet van mij, Gijs?" was ze verwonderd, terwijl haar hart van vreugde sneller begon te kloppen, want zijn antwoord leek haar een bekentenis, waar ze al zoo lang op gehoopt had. Gijs keek haar aan. Wat moest hij hierop antwoorden? „Ik weet wel, waarom," lachte ze „Nou zeg het dan eens," trachtte Gijs uit te lokken, hetgeen hem opeens ook van haar dui delijk werd. „Ik zeg het niet," plaagde ze. „Neen, ik doe het niet." Hij greep haar hand. „Katrien?" „Laat me los," dwong ze. „Ik moet weg, an ders kom ik nog te laat in de kerk." Kerst zeggen, dat je met mij verkeeren wilt. Anders houd ik je hier." „Neem je dan mijn geld aan?" „Eerst zeggen." „Ja, dat wil ik." „Nu nog zeggen, dat je overtuigd bent dat ik je niet voor je geld vraag." „Daar ben ik van overtuigd, want anders had je ook, zooals andere jongens, al geprobeerd mij te krijgen." „Zoo is het goed," vond Gijs overgelukkig. „Nu neem ik je geld aan. Kom, ik breng je tot aan het dorp. Neen, ik ga mee naar de Hoogmis." Door de plechtige stilte van den Zondagmor gen gingen twee gelukkige menschen, een blijde toekomst voor de oogen. ROKIN 40 AMSTERDAM-C. ifst HEtVEtm W WRiCH«$9 HELVETIA onder 't linker oor. Wanneer de treffer aange komen was, zooals Cullingwood 't bedoelde, had de Adonis zich kunnen laten uittellen. Toch stelde Keith zich met 't resultaat tevreden, want lijn tegenpartij zakte door de knieën, graaide met de armen naar steun, die er niet was, en gleed tegen den grond. De man was niet bewus teloos, alleen versuft, maar gevoelde er toch blijkbaar niets meer voor om zijn tegenstand voort te zetten. Na een oogenblik werkte hij zich in zittende houding omhoog, 't hoofd op de borst, zwaar ademhalend, als iemand, die te lang achtereen gerend heeft en nu doodmoe is. 't Meisje was tegen den muur gaan staan. Zij had de handen tegen haar wangen gelegd en staarde met wijd open oogen naar Cullingwood. In 't eerst dacht hij, dat zij 't weer op een gil len zou zetten. Maar ze sloot den mond, zonder een kreet geuit te hebben. Keith wreef zich over de knokkels van zijn rechterhand. „Je deed beter, gauw hier vandaan te gaan, idioot, die je bent! Eigenlijk hoorde je al lang in bed te liggen!" Zonder een antwoord af te wachten, stapte hij de kamer uit. Hij schonx verder geen aandacht aan 't meisje; of zij deed, wat hij haar gezegd had, of zijn raad in den wind sloeg 't interesseerde hem niet. Cullingwood verliet 't huis od dezelfde wijze als hij binnengekomen was. 't Regende weer hard Hij vond 't mulle voetpad, snelde den tuip uit, in de hoop, den auto, waarin „Madame X" hem opwachtte, te bereiken, voordat 't meisje of de man alarm had kunnen slaan. Weldra was hü bij de schutting en wilde juist beginnen, er overheen te klauteren, toen drie schoten weerklonken, zóó snel achter elkaar, dat de knallen zich in één schenen op te lossen. Keith liet zich plat op den grond vallen. Bijna tege lijkertijd echter drong 't tot hem door, dat de schoten niet buiten, doch binnen de villa ge lost waren. Snel stond hij op, klom over de schutting. Cullingwood meende een gil gehoord te heb ben, maar was- er niet zeker van. De lust be kroop hem, terug te gaan en poolshoogte te nemen, welk drama zich in 't landhuis had af gespeeld. Doch reeds werden vensters van naburige huizen opgeschoven, zenuwachtige uitroepen klonken over en weer, en hij besefte, dat 't er nu vóór alles op aankwam, aan eigen veiligheid te denken. Dit was geen omgeving, waar Keith Cullingwood mocht worden aange troffen in zijn gloed-nieuwe creatie van ama teur-inbreker. „Madame X" had beloofd met den wagen op hem te zullen wachten op dezelfde plaats, waar zij van elkaar gegaan waren. Tot zijn ontsteltenis viel van een auto niets te be speuren. Met een wee gevoel in de maag vroeg hij zich af, of de vrouw op 't geluid van de schoten er vandoor gegaan was. Hij verliet den hoofdweg, trok zich in de zwijgende, beschut tende duisternis van 't dichte geboomte terug en wachtte, niet wetend, wat te beginnen. Na een paar minuten hoorde hij een auto naderen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 10