Docos-A.V.V. de big-match I Reeds 20 jaren de beste sigaret voor Uw gezondheid! DE MAGNEET Zwal. Vooruit bij het einddoel INCASSO-BANK N.V. De wedstrijd van morgen EEN VLISCO OVERHEMD M. VISSERS INSTRUMENTMAKERIJ R.O.D.A. VOOR EEN LASTIGE TAAK HAARLEM CREDIETEN SAFE-DEPOSIT r ZATERDAG 25 FEBRUARI 1939 D.H.V.B. Gunstige perspectieven voor St. Martinus en The Unity Degradatie-candidaten weren zich TWEEDE KLAS l.V.C.B. UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL Een zege op S.D.O. werpt den Utrechtenaren den titel in den schoot V.V. E. en Lisse in gevaar I KRUISWEG 59 BEVERWIJK R.K. STAATSPARTIJ De candidaatstelling voor den Gemeenteraad J. F. BRAUN 80 JAAR Overname landbouw-crisis- maatregelen H.B.C.T.Y.B.B. op Berkenrode Bloemkweekersvereeniging „Flora" De werkloosheid Groote Veilingsvergadering HILLEGOM Candidaatstelling voor de Provinciale Staten KRUISSTR. 2 HAARLEM Gemeenteraad Zaandam Een interpellatie over de werk verschaffing te Kolhorn Onbewoonbaar verklaarde woningen Een interpellatie Aan onze correspondenten DE AANVOER VAN AARDBEIEN Bespreking tusschen handel- en tuinbouworganisaties R. K. Par. Propagandaclub Overveen KLEINE HOUTSTRAAT 37 m I De resultaten van de Zondag j.l. ge speelde wedstrijden hebben inderdaad de reeds heerschende spanning nog-, doen toe nemen. Werd de strijd om het Noordelij ke kampioenschap hevig toegespitst door de zege van R. E. O. over L. S. V. V., ook in de overige afdeelingen noteerden we uitslagen, welke de zaak er voorloopig niet eenvoudiger op maken. Zoodat ook het programma voor morgen wederom zeer belangrijk is te noemen. De wedstrijden van REO en HSV in de eer ste klasse van het Noorden verdienen bijzon dere aandacht, omdat deze ploegen thans weer volop in de running zijn en het zaak voor hen blijft, hun inderdaad nog zeer goede kansen tegen zwakkere ploegen niet te verspelen. Bei den krijgen echter in hun respectievelijke te genstanders lastige problemen op te lossen, want zoowel Limmen, dat REO ontvangt, als het elftal van Zeevogels, waar HSV op bezoek moet, kunnen voor een warme ontvangst zor gen. En het zou ons zeker niet verwonderen, wanneer de kampioenscandidaten een kost baar puntje gingen verliezen. Zeer tot genoe gen van LSVV, dat morgen vrijaf heeft. Van niet minder groot belang is de ontmoeting De ValkenESV, omdat hier de onderste plaats den onmiddellijken inzet vormt. Weliswaar bewe gen de prestaties van ESV zich in stijgende lijn, maar veel wijzer is de hekkensluiter er toch niet op geworden en een eventueele ne derlaag tegen De Valken zou de positie van ESV niet meer dan hopeloos maken. En dat het daarop uitdraait moeten we vreezen. USVKGB is een van die wedstrijden, waar bij men zuiver voor z'n genoegen voetbalt, om dat er van eenig belang geen sprake is. We zien hier de thuisclub zegevieren. In de reserve-afdeeling heeft Wilskracht 2 inderdaad zijn kans benut en door een zege over GVO 2 de kans behouden uiteindelijk nog aan het gevaar te ontsnappen. Of de Amster dammers echter morgen tegen Volendam 3 hun succes zullen continueeren, meenen we te moeten betwijfelen, al zal het ongetwijfeld een troost voor hen zijn, dat ook GVO 2 niet veel kans op de overwinning maakt in zijn thuis wedstrijd tegen TYBB 2. Het elftal der Haar lemmers heeft altijd nog een kansje op het kampioenschap en zal dit in Krommenie zeker niet willen verspelen. Bovendien is RKAV 2 ook in het beruchte hoekje verdwaald geraakt, hoewel we een vermoeden hebben, dat dit elf tal een behoorlijke kans maakt op een kost baar puntje, ten koste van De Meer 2. welk laatste elftal thans volkomenkansloos is te achten. De voor de eerste klasse A vastgestelde wed strijden zijn alle van groot belang, omdat zoowel onder, als boven aan het ranglijstje veranderingen kunnen plaats vinden. RODA bijv. moet bij Gezellen Vier op bezoek en hoe wel op papier het elftal der Bovenkerkers veel sterker is, zal in de practijk het verschil toch niet zoo groot zijn. De Gezellen hebben o.i. zeker een kans op een voor hen nog kostbaar puntje, waarmee zy dan tevens DEK een groot plezier zouden doen. De belangrijkste kampen zijn evenwel St. MartinusAlliance en Geel WitThe Unity. Een Amsterdam-Haarlem kamp met als inzet de onderste plaat$>. De re sultaten van St. Martinus liggen den laatsten tyd ongetwijfeld boven het middelmatige en de kans is groot, dat de Amsterdammers hier twee kostbare puntjes zullen veroveren en waaneer dan The Unity in Haarlem Geel Wit er onder houdt, is de kou voor de hoofdstadbewoners vrijwel van de lucht. Mogelijk dat dan India nog in ernstige moeilijkheden kan geraken, want dit elftal heeft o.i. weinig kans tegen ZPC, zoodat uiteindelijk India en Geel Wit onderling zullen gaan uitmaken wie van bei de de onderste plaats zal bezetten. Maar voor alsnog zyn er liefhebbers genoeg en de resul taten kunnen morgen wel eens heel anders luiden dan we ons voorstellen. De strijd blijft hier interessant. De belangrijkste D. H. V. B.-wedstrijd gaat in I B tusschen Docos en AVV, de clubs die in deze afdeeling een klasse apart vormden. Nu is de situatie wel eenigszins veranderd, om dat Docos de vorstperiode een weinig in de beenen had en daardoor eenige zeer kostbare punten heeft verspeeld, in tegenstelling met AVV, dat het bij de eenigste nederlaag op eigen terrein tegen Docos heeft gelaten. De cijfers luiden momenteel: A. V. V. Docos 11 11 10 0 1 20 52—14 8 2 1 18 30—13 Deze wedstrijd beteekent voor Docos de laat ste gelegenheid om weer gelijk te komen met zijn concurrent en men kan er van overtuigd zijn, dat de strijd een spannend karakter zal dragen. Een gelyk spel lijkt ons niet uitge sloten en dan zou AVV uiteindelijk toch de beste kansen houden. Ondertusschen hoopt Quick Steps op een Do- cos-zege, in welk geval het zelf ook nog een kansje krijgt, aangenomen dan dat Quicksteps thuis van Van Nispen wint, hetgeen zeer waar schijnlijk is te achten. De Alph. Boys hebben in hun thuiswedstrijd tegen Meerburg wel een kansje en zouden dan vrijwel buiten gevaar komen. De strijd om de onderste plaats in de reser ve-afdeeling is door de laatste resultaten in een belangwekkend stadium gekomen. Drie ploegen komen daar direct voor in aanmer king en de onderlinge verhouding luidt: A. D. O. 2 Onze Gez. 2 D.O.S.S. 3 10 3 11 3 10 2 0 7 6 21—27 2 6 6 16—26 1 7 5 23—36 TYBB 3 en SJC 2 zijn met acht punten ech ter ook nog niet in veiligheid. De twee ver- liespunten van O. G. 2 kunnen wel eens erg duur blijken te zijn. Ondertusschen heeft D.O.S.S. 3 op eigen terrein een behoorlijke kans A. D. O. 2 te kloppen en daardoor de onderste plaats voorloopig aan andere te la ten. O. G. 2 maakt dan een goede kans hierop omdat dit elftal zeker verliest van H. B. C. 2, terwijl T.Y.B.B. 3 zijn positie ook al niet ver betert in zijn uitwedstrijd tegen D.O.S.R. 2. Voor de overige wedstrijden raadplege men het programma. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. van der Pol en G. J. Hüing. Overleden: P. Groen, 31 j 58 j. H. van RiessBn, In West I wordt de situatie voor Zwai. Voor uit steeds prettiger. Wanneer de leiders nu morgen ook SDO in Bussum weten te sloppen, zal er nog heel wat noodig zijn om hun den titel t^ ontnemen. Dat zij hun rivalen aan de zegekar zullen binden, lijdt voor ons geen twij fel. Saestum verdedigt zijn onooglijk kansje tegen L.V.V. In ieder geval zullen de Zeistena- ren wel zorgen dat zij de puntjes binnenhalen. Spannender is de strijd om de laatste plaats. Actif heeft een kansje om voorloopig wat ge ruster te kunnen spelen, wanneer het tnuis van Hertha wint. wat nog niet zoo gemakkelijk zal zijn. Nog verder uit de gevaarlijke buurt komt M.S.V.. maar daarvoor moet het dan ook van VVIJ winnen en dat is sinds eenigen tijd ook geen sinecure meer. HMS 2 zal tegen RKBVV vermoedelijk heel weinig kans hebben zijn positie te verbeteren. In West Ib moet St. George weer eens be wijzen. dat het nog steeds een der topclubs van deze afdeeling is. De Spierdijkers krijgen bezoek van VIC. dat een fairen strijd met de gast- heeren zal aanbinden en het hun heusch we! lastig zal maken. Toch houden we het op een succes voor de volgelingen van St. George DOSS mag natuurlijk in de derby tegen Zwaluwen geen steek laten vallen, wanneer het zijn nu weer behoorlijke kans nog wil behouden We zou den in een succes voor de geel-zwarten tegen hun stadgenooten trouwens ook moeilijk kur.nen ge- looven. Constantius' verdedigt met succes zijn vierde plaats tegen het bezoekende Volendam 2 In Ha heeft WE by DEM een moeilijken wedstrijd. We stellen de leiders, weliswaar ook in dezen kamp favoriet, maar een succesje voor de gastheeren is toch niet uitgesloten Eer. pleister op deze mogelijke wonde is het voor de club uit Wijk aan Zee, dat zijn grootste concurrent. Lisse. bij A.D.O. op visite moet en daar ook idem zooveel procent kans beeft om in het zand te bijten. Met dezen gang van zaken zou de beroering aan den kop niet a! te groot worden, al stijgen in dat geval de kan sen van ADO dan weer. Teylingen en OIV zulllen elkaar op het veld van eerstgenoemde trachten te beletten omhoog te klimmen Het is volkomen een open boek wat van dezen wed strijd het resultaat zal zijn, doch moeten wij partij kiezen, dan komt het ons voor dat de thuisclub momenteel een ietsje sterker is en daardoor betere kansen heeft Desondanks is een verrassing zeer goed mogelijk. tegen zakelijke o. persoonlijke zeker heid loketten te huur van 5.— en hooger m CHIEF WHIP U'. v - •- •*- 1 vv'f 3. ■-•! - De kernvergadering van a.s. Maandag moet volgens de voorschriften van de hoofdleiding gewyd zijn aan de behandeling van het onder werp: Actueele onderwijspolitiek der gemeente. Het is een onderwerp, dat van groot belang is en blijft, omdat niet alle onderwijs bij rijks wet is geregeld, of, zoo dit wel het geval is, in de wet de financieele gelijkstelling voor open baar en bijzonder onderwijs nog niet is uitge werkt. Daardoor worden tal van belangrijke be slissingen aan den gemeenteraad overgelaten. 't Is dus van groot gewicht, dat de Katho lieken hun meening op dit gebied nauwkeurig omschrijven, zoodat zij die te zijner tijd kunnen deen gelden. Ieder belangstellend lid van de Staatspartij is op de kemvergadering welkom. De termijn voor het inleveren van candidaten- lijsten sluit Maandagavond 27 Febr., des avonds 8 uur. Vrijdag 3 Maart, des avonds 8 uur, wordt in het K.S.A.-gebouw de jaarvergadering gehouden- Dezen keer meenen we geen aansporing be hoeven te geven om ter vergadering te komen. Immers de voorloopige candidaatstelling komt aan de orde. Alleen wie ter vergadering komt kan van voorkeur voor eenig candidaa; blijk geven. Behalve de voorloopige candidaatstelling voor den gemeenteraad komen ter tafel de jaarver-, slagen van secretaris en penningmeester. Dinsdag 38 Februari a.s. hoopt de heer J. F. Braun, een bekende figuur in de gemeente Be verwijk, zijn 80sten geboortedag te herdenken. De heer Braun neeft vele jaren een vooraan staande plaats ingenomen, allereerst in de bouw wereld, waar hij als aannemer van groote werken zich liet gelden. Zoo bouwde hij o.m. de papier fabriek der Fa. Van Gelder en Zonen te Velsen en voerde verschillende oelangryke spoorweg- werken uit. Op 48-jarigen leeftijd, n.l. op G Sept. 1907, deed de heer Braun zijn intrede in den gemeenteraad als afgevaardigde van de R.K. Staatspartij. Niet minder dan 28 jaar heeft hij deel uitgemaaki van onze vroedschap, de vier laatste jaren ais wethouder, terwijl hy in die periode tevens als loco-burgemeester fungeerde. In 1935 stelde hij zich niet meSr herkiesbaar en droeg zijn plaats aan jongeren over. De heer Braun was een man van de praktijk en als zoodanig deed hij zich cok in de gemeen teraad gelden. Vele jaren was hij ook voorzitter van de Hard- draveryvereeniging, die hem bij zijn aftreden met het eere-voorzitterschap bekleedde. Het zal dezen verdienstelijken burger op zijn 80sten verjaardag ongetwijfeld niet aan belang stelling ontbreken. Ir. T. P. Huisman zal op Woensdag 1 Maart a.s. voor de afdeeling Beverwijk van de Holl. Liefhebbers van een interessant partijtje voetbal kunnen morgen hun hart ophalen, want een traditioneele „derby" vraagt de aandacht. H.B.C. ontvangt n.l. op haar ter rein T.Y.B.B. We hebben cr al eens meer op gewezen in on ze wekelijksche voorbeschouwingen, dat het voetbalseizoen voor de Haarlemsche clubs wei nig interessants meer bood, omdat onze clubs dit jaar niet meer over diezelfde kracht bleken te beschikken als in voorgaande jaren Het blijkt achteraf dat de overige clubs in dezelfde afdeeling ook niet zoo sterk zijn als velen wel gedacht hebben en gezien het feit, dat Spartaan b.v. reeds twee nederlagen in successie kreeg te slikken, had er voor H.B.C. of Onze Gezellen zeker wel een kansje bestaan om den stryd om het kampioenschap tot het einde toe te blijven volhouden. De resultaten van den vorigen Zon dag hebben al zeer duidelijk aangetoond dat het krachtsverschil niet groot is en men van geen enkelen uitslag verwonderd behoeft op te zien. We kunnen ons voorstellen dat de H.B.C.-ers hun nederlaag tegen Leonidas ditmaal wel als een zeer groote teleurstelling hebben aange voeld. Maar gedane zaken nemen geen keer, ondanks het falen van Spartaan zullen we dit seizoen geen Haarlemsche club op de bovenste plaats zien eindigen. Daarvoor lykt ons de kracht van onze clubs te gering en daarvoor is het seizoen al te ver gevorderd om den huidigen achterstand nog te kunnen inloopen. Ondertusschen wil dat niet zeggen, dat de wedstrijden van onze clubs geen belangstelling meer waard zijn. Integendeel. De wedstrijd wel ke morgen op het programma staat, heeft wel degelijk zijn bekoring, al was het alleen maar om het feit, dat we hier met een oude traditie te doen hebben. H.B.C.T.Y.B.B.-ontmoetingen hebben immer, ongeacht de omstandigheden, hun bekoring gehad en niemand twyfelt eraan, of ook het treffen van morgen zal op dezen re gel geen uitzondering maken. Het is een bekend feit, dat zoowel H.B.C. als T.Y.B.B. een zgn. overgangstijdperk doormaken. De Heemstede naren hebben daar weliswaar een reputatie mee te verliezen, maar zy zullen eerlang van dit experiment de vruchten gaan plukken. Het verjongde elftal heeft nog te weinig routine om constant een goeden vorm te demonstreeren. maar de heeren kunnen het wel. En juist wan neer er geen belangen meer op het spel staan bestaat de mogelykheid, dat we morgen weer eens een H.B.C. in topvorm krijgen te zien. Ook T.Y.B.B. is aan een verjongingskuur bezig, maar heeft dit voordeel, dat het oude beproefde elf tal inderdaad moest vervangen worden en lang zaam maar zeker bewegen de prestaties van de Yellows zich in een hoopgevende lijn. De tijd is o.i. niet ver meer, of ook T.Y.B.B. zal zyn partij tusschen de grootmachten weer dapper gaan meeblazen en wie zich van deze bewering wil gaan overtuigen, kunnen we een bezoek aan het H.B.C.-terrein warm aanbevelen. Er bestaat, nog altijd zoo iets als de Haarlem sche suprematie op het spel en zoowel H.B.C. als T.Y.B.B. zullen er een eer in stellen, den wedstryd van morgen in hun voordeel te doen eindigen. Een interessante kamp wacht ons, waarby het resultaat moeilijk is te voorspellen, maar welke zeker het aanzien ten volle waard zal zijn. My. van Landbouw in hotel Terburg een rede houden over „De overname van de landbouw crisismaatregelen door de landbouworganisa ties". De Bloemkweekersvereeniging „Flora" houdt Dinsdag 28 Febr. a.s. in het veilinggebouw aan de Koningstraat haar jaarvergadering. De agenda vermeldt o.m. jaarverslagen en bedrijfsoverzicht van de bloemenveiling, be stuursverkiezing wegens aftreden van de hee ren B. J. Hilbers en H. de Vries en bespreking over het houden van een broeiproevententoon- stelling in 1940. By de gemeentelyke Arbeidsbeurs stonden 1048 werkloozen ingeschreven, waarvan 144 uit de gemeente Heemskerk, tegen 1040 (157) in de voorafgaande week. Vc.or alle aanvoerders van de Vereenigae Veilingen wordt a.s. Woensdagmiddag om 2 uur in de veilingzaal van „Kennemerland" aan de Breestraat. een groote openbare vergadering' gehouden. De directeur, de heer W. de Groot, zal in deze vergadering het jaarverslag over 1938 uit brengen. Verder zullen de middelen besproken worden tot het opvoeren van de kwaliteit der voor de binnenlandsche markt aangevoerde aardbeien en ter bestrijding van het z.g. opmaken der sloffen. Hiervoor zou, volgens het veilingbestuur, een vrijwillige keuring vóór de veiling kunnen plaats hebben, met uitreiking van een certificaat voor extra kwaliteit. Voorts zal besproken worden wat in het alge meen gedaan kan worden voor de opvoering van de kwaliteit der Beverwijksche aardbeien, ook van die zonder dop worden aangevoerd. Ook de bekende circulaire van het Centraal Bureau van de veilingen, inzake het tegenwoor dige veilingsysteem, zal ter tafel komen. Karapioenschapswedstrydcn Schaken Op voorstel van schaakclub „De Uil" te Hillegom kwamen de besturen van de 4 bollenstreek- schaakclubs (n.l. die van Bennebroek, Hillegom, Lisse en Sassenheim) in vergadering bijeen m hotel „De Nachtegaal", ter bespreking van de door „De Uil" gedane voorstellen betreffende de persoonlijke kampioenschapwedstryden schaken Bollenstreek 1939. In deze druk bezochte vergadering werd be sloten, in het belang van het schaakleven in de bollenstreek, het voorstel van „De Uil", om deze wedstrijden voor 1939 gezamenlyk te orga- niseeren. aan te nemen. Zooals bekend, deed „De Uil" dit tot nu toe zelfstandig. Een comité werd gevormd onder den naam „Comité Kampioenschap Schaken Bollen streek", dat de plannen verder zal uitwerken. Het comité besloot intusschen dat deze wed strijden zullen worden gespeeld op Vrijdagen, aanvangende 17 Maart a.s. in „De Nachtegaal" te Lisse. Gespeeld wordt in een le, 2e en 3e klasse. De inschrijving van déze wedstryden, waar aan ook buitenstaanders (dus ook niet-leden van een vereeniging) kunnen deelnemen is vanaf heden opengesteld en kan geschieden by den secretaris van het comité, den heer P. G. A. Hofkes, Leidschestraat 59, Hillegom. De inschryving is gesloten op 8 Maart. Men verzuime niet op te geven, in welke klasse men wenscht te spelen. De wedstrijdleiding zal hierop nog de noodige controle uitoefenen. De inschryvingskosten bedragen f 1.voor elke klasse, by vooruitbetaling te voldoen aan bovengenoemd adres of by den penningmeester, den heer D. Enthoven, Ryksstraatweg 16, Ben nebroek. Voor elke klasse worden mooie prijzen be schikbaar gesteld. Inlichtingen omtrent een en ander kan men verkrijgen aan bovengenoemde adressen en bij de heeren C. Markusse, Vierkant 239, Lisse en W. le Grand, Hoofdstraat 166, Sassenheim. Damclub O.D.I. Maandagavond a.s. hou den wy pl.m. 8 uur (na de Congregatie) onze jaarvergadering. Daar er verschillende belangrijke punten be handeld zullen worden, o.a. de verkiezing van een nieuwen voorzitter, vertrouwen wij dat alle leden zonder uitzondering op tijd aanwezig zullen zijn. Ook' zullen er verschillende propaganda-mid- delen besproken worden in verband met het feit dat wij in het volgende seizoen ons eerste lustrum zullen vieren. S i. Josephs Gezellen vereeniging. Agenda week 26 Febr.4 Maart 1939. Hedenavond vrije bijeenkomst tot 10.15 uur. Zondag na de Hoogmis vrije bijeenkomst tot 10.15 uur. Onder het Lof is de zaal gesloten. Maandag 7.15 uur Maria-congregatie in Huize St. Joseph. Hierna rep. Tooneelclub en Biljart club. Tevens belangrijke vergadering van de kaartclub, waarbij alle leden dringend worden uitgenoodigd. Dinsdag Damclub. Woensdag Debatingclub Donderdag verpl. vergadering 8.15 uur. Lezing met lichtbeelden door P. Zoetmulder, Witte Pa ter, over het Missiewerk in Centraal-Afrika. Vrijdag 8.15 uur Maria-congregatie in de St. Josephkerk. Zaterdag vrije bijeenkomst tot 10.15 uur. Collecte. Aan de vereeniging voor werkver schaffing aan hulpbehoevende blinden is door B. en W. vergunning verleend tot het houden van een collecte in de maand Maart. Bouwvergunnling. Aan den heer J. v. Roon te Overveen is vergunning verleend tot het bou wen van een bollenschuur aan de Haarlemmer straat, alhier. Burgerlyke Stand. Geboren: Cornelia H. M„ d. van H. F. Lommerse en C. G. Zeestra ten; Margaretha G., d. van F. W. Koning en j. E. Bakkenes. Ondertrouwd: G. de Vink en E. H. Kluivers. Getrouwd: G. Westerink en A. Smits. Overleden: Jacobus Schuurman, 65 jaar. Op Dinsdag 14 Maart a.s. zal de candidaat stelling plaats hebben voor de verkiezing van de leden der Provinciale Staten. Bij den voorzitter van het hoofdstembureau, ter secretarie van de gemeente Velsen kunnen dien dag van 9 uur v.m. tot 4 uur n.m. lijsten van candidaten worden ingeleverd. geeft zijn heelen langen levensduur den drager dat prettige gevoel van steeds correct en goed gekleed te gaan. prima Popeline met patent manchetten Ruime keuze Vlisco overhemden bij Vlisco overhemd kost nu... ƒ3.50 hoek Nieuwe Gracht Onder voorzitterschap van burgemeester in 't Veld kwam de gemeenteraad van Zaandam Donderdag in openbare zitting bijeen. Onder de ingekomen stukken bevond zich een adres van het. bestuur van het destructor district Purmerend, houdende verzoek Dm me dewerking tot het aanbrengen van eenige wy- zigingen in de gemeenschappelijke regeling in zake stichting en instandhouding van een des tructor. Tot tijdelijk leerarës aan de vakschool voor meisjes werd benoemd mej. A. Buysman en tot leden van de commissie tot wering van school verzuim de heeren L. Wiegmink, Tj. Plantenga, G. P. Reumer, J. Heikens, D. Tanger, A. Klut, G. de Jong en G. Dekker. Verder werden de voorzitters, leden en plaats vervangende leden der stembureaux voor de ver kiezing van de leden van de Provinciale Staten en van den gemeenteraad benoemd, eveneens de leden en plaatsvervangende leden van de hbofdstembureaux voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad. Aan de orde is het voorstel van B. en W be treffende wijziging van de verordening, rege lende de toekenning van uitkeeringen aan ge wezen personeel der gemeente en aan weduwen en wezen van personeel en gewezen personeel der gemeente, Na opmerkingen van de heeren R. PLOOIJER (SDAP) en BOSMAN (R3AP) beantwoordt wethouder HALLIE deze sprekers door er op te wyzen, dat deze verordening zoo soepel mo gelijk wordt toegepast. Het is echter niet zoo eenvoudig om de premie-inning achterwege te laten, indien de betrokkenen geen prys stellen op een latere gratificatie. De heer DORJEE (CU.) is van meening. dat dergelyke menschen tegen zichzelf beschermd moeten worden. De voordracht wordt hierna goedgekeurd In behandeling komt de onbewoonbaarver klaring van 82 woningen. De heer KOEMAN (SDAP) heeft over de voordracht zelf niets te zeggen, maar staat ver baasd over het groot aantal woningen, welke aangeduid worden als „tamelyk'. Kan hier niet eens een nauwkeurig onderzoek naar in. gesteld worden, daar verscheidene „tamelijke" woningen eigenlijk „slecht" genoemd moeten worden. De heer KASTEN (RSAP) is van oordeel dat er een ontstellend tekort is aan arbeiderswo ningen. Dat bij de on bewoonbaar verklaring geen overleg met de eigenaars is gepleegd, vindt spr, niet juist. Verscheidene raadsleden meenen hierover nog opmerkingen te plaatsen, waarna de voorzitter de verschillende sprekers beantwoordt. Er zyn hier inderdaad nog veel slechte woningen, maar de betrokken dienst werkt nog met gegevens van 15 jaren terug. Een hernieuwd onderzoek zal worden ingesteld ter verkrijging van een volledige lijst van onbewoonbare woningen, waaraan niets meer te doen is en andere, waar bij verbeteringen alsnog kunnen worden aange bracht. Verder zegt spr., dat er reeds p annen zijn tot den bouw van woningen voor bejaarde menschen, evenals van woningen voor groote gezinnen. De voordracht wordt hierna goedgekeurd Aan de orde is de opheffing van het Zaan- damsche pensioenfonds. Ingesteld op 4 Dec. 1913, met ingang van 1 Januari 1914, werden hierin gestort alle bezit tingen der pensioenfondsen, welke de gemeente toen bezat, benevens jaarlyks een bedrag van f 17.000, vermeerderd met de gekweekte rente van de bezittingen van het fonds. Doordat het bedrag der betalingen in den loop der jaren aanzienlijk is gestegen en de verhoogingen niet voldoende waren om het fonds op peil te hou den, is de tijd om het fonds op te heffen thans aangebroken. De pensioenaanspraken van de betrokken ambtenaren blijven gelijk en van aantasting van hun rechten is geen sprake, daar deze zijn neergelegd in verordeningen, die bij opheffing van het fonds van kracht kunnen blyven. In feite is het fonds reeds enkele jaren buiten werking en komen alle uitgaven in ver band met de pensionneering van bedoelde groep van ambtenaren ten laste van de gemeentekas. Goedgekeurd. In behandeling komt de wijziging van de verordening op de heffing eener zakelyke be lasting op het bedryf. De vroegere regeling had het bezwaar, dat aanstelling van den tienden arbeider in een bedrijf onmiddellijk een belastingaanslag van f 120 als gevolg had. B. en W. stellen nu voor, voor den lOen tot den 20en arbeider een tarief in te voeren, waarby het bedrag van f 12 per arbeider geleidelijk wordt bereikt. Het ontwor pen tarief stelt de belasting voor een bedrijf met 10 arbeiders op f 2 per arbeider en voert het op tot en .met den negentienden arbeider met f 1 per arbeider. Van den twintigsten ar beider af biyft per arbeider f 12 verschuldigd. Doorvoering van dit tarief vraagt ongeveer f 4.000, waarbij B. en W. rekenen, dat de op brengst dezer belasting door een grootere te werkstelling bij het Staatsbedrijf der Artillerie inrichtingen niet beneden de raming zal blijven. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het adres tot demping van de sloot langs het Otterpad wordt afgewezen met 17 tegen 5 stemmen. Aan de orde komt het voorstel om soepeler toepassing van de verordening op de heffing eener belasting op vermakelijkheden voor mu ziekautomaten en radiotoestellen. B. en W. achten aanleiding aanwezig om een nieuw tarief in te voeren voor zachtklinkende radiomuziek. Wanneer de belasting hiervoor 50 pCt. minder bedraagt, wordt in de hand gewerkt, dat alleen deze muziek ten gehoore wordt gebracht. Over het verzoek de mogelykheid te overwegen om plaatselyke vereenigingen vrij te stellen van de belasting op vermakelijkheden kunnen B en W. nog geen advies uitbrengen. Zy willen af wachten wat bereikt wordt met een soepele toepassing van de verordening by het verleenen van vrijstelling van de belasting. Hierop zal t z. t. worden teruggekomen. Goedgekeurd. Hierna houdt de heer EH3SMAN (RSAP) een interpellatie over de werkverschaffing te Kol horn. Vooral met betrekking tot de tarieven heerschte daar ontevredenheid. Ondanks hard werken waren de tewerkgestelden niet in de gelegenheid een behoorlijk loon te verkrijgen. Door staking tracht men thans de aandacht op deze toestanden te vestigen. Spr. vraagt wat er Dezer dagen worden in de plaat selijke afdeelingen der R.K. Staats partij de stemmingen gehouden over de op de groslijst geplaatste candidaten voor het lidmaatschap der Prov. Staten. Wij verzoeken onzen correspondenten, de uitsla- slagen der stemmingen NIET aan ons toe te zenden, aangezien het ons ONMOGELIJK is uit de hon derden afdeelingen al die cijfers op te nemen. Bovendien hebben toch enkel de totaalcijfers van den Provincialen kring waarde voor den uitslag, welke cijfers wij na tuurlijk gaarne en zoo spoedig mo gelijk ter publicatie willen ontvan gen. Te Castricum wordt Maandagavond in café J. Kehl een bijeenkomst gehouden van alle besturen van de bij den Kring Kennemerland aangesloten afdeelingen van de R.K. Land- en Tuinbouwbond, den Chr. Boeren- en Tuinders- bond en den Ned. Tuindersbond met het Fe deratiebestuur van Groothandelarenvereeriigin- gen te Beverwijk, ter bespreking van het vraag stuk van den aanvoer van aardbeien en de actie, welke de kooplieder.vereeniging hieromtrent beeft gevoerd. door B. en W. is gedaan en nog gedaan wordt om hierin verbetering te krijgen. Wethouder KAN (A.R.) merkt op, dat reke ning gehouden moet worden met de bevoegd heid van het college van B. en W. inzake deze aangelegenheid. De loonen worden vastgesteld door de inspectie te Alkmaar in overleg met de drie vakorganisaties. Klachten worden daar on derzocht en, indien gegrond, weg genomen. Eerst nadat volledige overeenstemming was bereikt, zyn B. en W. tot uitzending van werkloozen overgegaan. Regelmatig bespreken B. en W. met de inspectie de binnengekomen bezwaren. Er werd gegarandeerd 42 cent per uur bij 45-urige werkweek. Het college heeft het werk regel matig gevolgd. De tarieven waren goed en ver- scheidenen zyn dan ook gekomen aan het basis- loon. Van de. 187 arbeiders kwamen 67 gedu rende de laatste vier weken niet aan het basis- loon. Enkele klachten waren binnengekomen, maar hierin was voorzien. Bij voortzetting van het werk zou voor een ieder zeer zeker het basisloon bereikt zijn, maar er waren arbeiders, die niet gepresteerd hebben waarvoor zij in staat waren. Maandagavond heeft de burge meester de .stakenden aangespoord het werk te hervatten, waarbij ondertusschen besprekingen werden gevoerd. Overplaatsing naar Wienngermeer volgde echter niet uit straf, maar uit ervaring, dat thans ieder het basisloon zou kunnen bereiken. Met deze overplaatsing hebben 30 arbeiders ge noegen genomen. Hiervan waren er 17, die het loon van f 19 hebben behaald De werkverschaf fing bedraagt f 565 boven het steunbedrag, dat zonder werkverschaffing zou zijn uitgekeerd. Er waren menschen bij, die in het vrije bedrijf niet hebben verdiend, wat zij in de werkverschaf. fing hebben verkregen. Een comité van actie vindt spr. hoogst gevaarlijk. De betrokkenen worden gedupeerd en bereiken zal men toch niets met een dergelijk gebaar. Laten deze werkloozen toch het werk hervatten. De heer BOSMAN (RSAP) is met het ant woord niet tevreden, vooral de tarieven zijn onvoldoende. Spr. verlangt dat het garantie loon wordt uitbetaald, na behoorlijke arbeids prestatie. In een motie vraagt de RSAP'er ver betering van de tarieven. Ook de communist MAKKINGA heeft grieven tegen de werkverschaffing te Kolhorn en Wie- ringermeer. Spr. zegt dat er heusch wel een gaatje is om deze menschen te steunen. De VOORZITTER interrumpeert, dat E. en W. van Zaandam zooiets niet zullen doen ten einde de steunverleening niet in gevaar te brengen. Ook de heer MAKKINGA (CPN) dient een motie in. De heer PLOOIJER (SDAP) vindt het on juist, dat de arbeiders het werk hebben verlaten. Steunverleening aan deze stakenden laat de Regeering niet toe. Spr. vraagt zich af, of de uitgezondenen wel geschikt hiervoor waren. Lang debatteeren geeft hier toch niets. De heer KROMMENDIJK (A.R.) acht het een goed resultaat, indien B. en W. gedaan konden krijgen, dat de stakenden weer te Kolhorn te werk worden gesteld. De heer FLENTROP (V.D.) heeft de over tuiging gekregen, dat B. en W. al het mogelijke hebben gedaan. Nadat Wethouder KAN in tweede instantie de sprekers heeft beantwoord, worden de moties verworpen. Hierna sluiting. Door het, wegens drukke werkzaamheden, be danken van den heer E. Povel, als voorzitter van de R.K. Par. Propagandaclub te Overveen, werd op de dezer dagen in „Domi" gehouden jaarvergadering tot voorzitter gekozen de heer G. A. Topper. Onder de krachtige leiding van den heer Top per werd de vorige verkiezingsactie der propa gandaclub met groot succes gevoerd. Thans, nu ten nieuwe verikezingscampagne weer spoedig in aantocht is en de propagandaclub in Over veen dus weer mobiel moet zijn, stemt het on getwijfeld tot voldoening, dat de heer Topp®r de taak van het voorzitterschap opnieuw op zich heeft willen nemen. HAARLEM TELEFOON 17032

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2