THABUK K mme Binnentrio maakt dit elftal tot een experiment Wordt Spartaan morgen reeds kampioen? ZET DE K. C. ALLES OP EEN KAART? H.M.S. OP BEZOEK BIJ V. V.A. Een goed spreker in het openbaar ARCHITECTONISCHE NEDERLANDSE ORNAMENTEN FABRIEK ZATERDAG 25 FEBRUARI 1939 [nEDERLATIDSE STOFZUIGER FABRIEK DEM HAAG, t. JO b Ter hoogte van de Cote d'Azur heeft het Fransche Middellandsche Zee eskader uitgebreide manoeuvres gehouden. Een luchtfoto tijdens de oefeningen NEDERLAND—HONGARIJE Niet Dumortier, maar VenteSmit weer van de partij Van der Veen toch naar rechts In de halflinie bleef alleen Anderiesen Bevredigende achterhoede en middenlinie De voorhoede is weer het vraagteeken VAN HET KATHOLIEKE KAMP Zullen Laura en Vogido hun leidende positie kunnen handhaven? De staartclubs gaan zich weer roeren Frank Reusch, Psycholoog Stuurlieden-examen Technische Hoogeschool fffflïïM FOTOREPORTAGE DEN HAAG REEDS VAH AF T TT TTT T f T 1 aa De kelk, waarin de stembiljetten der kardinalen zullen gedeponeerd worden bij de verkiezing van den nieuwen Paus in het aanstaand Conclaaf Detunnelbouw onder de Maas te Rotterdam. Een kijkje in het eerste tun- i r i nelvak, dat zijn In tegenwoordigheid van den rranschen minister van Onderwijs, voltooiing na- Jean Zay (x), heeft het Institut Francais Vrijdagavond in zijn gebouw aan het Museumplein te Amsterdam het vijfjarig bestaan gevierd „v De Delftsche Poort te Rotterdam gaat verhuizen. Met den afbraak is een aanvang gemaakt. Het gevaarte in de steigers Bij zijn aankomst op Schiphol werd de Fransche minister van Onderwijs, Jean Zay, Vrijdag verwelkomd door minister prof. dr. Slotemaker de Bruine Het is met een zekere grimmigheid, dat wij ons ditmaal gaan wijden aan een bespreking van den Zondag te Rotterdam te spelen interland-wed strijd en aan het elftal, dat onze kleuren in het trotsche stadion aan den Kreekweg zal gaan verdedigen. Grimmigheid, niet om de wijze waar op het Nederlandsch elftal werd sa mengesteld want over 't algemeen kunnen we deze samenstelling wel goedkeuren, maar grimmigheid om een paar groote vergissingen die daarbij zijn begaan en grimmigheid vooral ook om de berusting en ge latenheid, waarmede de anders zoo strijdvaardige Nederlandsche sport pers dit elftal becommentarieert. Voorop dient gezegd, dat de samenstelling zelfs voor insiders een verrassing moet zijn ge weest. Het elftal van Kopenhagen was welis waar geen openbaring gebleken, maar ook daarna was er zoo weinig goeds gedemonstreerd, dat men slechts op enkele plaatsen een wij ziging verwachtte. De keuze-commissie van den K.N.V.B'. heeft daar echter anders over gedacht. Op niet min der dan zes plaatsen heeft het oranjeteam, dat in de Deensehe hoofdstad gelijk speelde, wij zigingen ondergaan. Weber en Paauwe kwamen door hun blessures niet in aanmerking; van Heel, van Leur, Dumortier en Devroet werden te licht bevonden. Door deze ingrijpende ver anderingen hebben thans een viertal debutan. ten hun kans gekregen, t.w. Stam, die tegen Watford niet onaardig als spil optrad, de steeds evenwichtige Ajax-speler Schubert, zijn niet minder geroutineerde clubgenoot Blom- vliet en tenslotte ook Drager, die dus eindelijk in een officieel elftal zal mogen uitkomen. Tenslotte werden nog een paar oude paardjes van stal gehaald, omdat naar het inzicht van de T.C. geen andere krachten voor de nog open staande plaatsen in aanmerking kwamen. Waar is de keuzecommissie nu geslaagd en waar heeft zij gefaald in de samenstelling van ons nationale elftal? Merkwaardigerwijze is zij met succes te werk gegaan bij de keuze van de debutanten en heeft zij groote vergissingen begaan bij de van stal gehaalde oude paardjes als we de betreffende spelers eenigszins oneerbiedig zoo mogen noe men. En het Nederlandsch elftal zou niet het Nederlandsch elftal zijn, wanneer het weer niet de voorhoede was, welke van deze be slissingen (lees: vergissingen) de dupe is geworden. Juist daar hebben de mutaties plaats gehad, die ons op het eerste oogen- blik drukfouten ofwel geesteskinderen van een fantasierijke typiste toeschenen, maar die helaas toch werkelijkheid bleken te zijn. Over de achterhoede geldt algemeen de opinie, dat die er wel mee door kan. Zoo hier en daar had men liever Dijkstra dan van Male in het doel gezien en ook wij gaven den ZFC-er na zijn optreden in Charleroi de voorkeur bo ven den Rotterdammer, maar tenslotte kan men met deze samenstelling toch wel vrede hebben, omdat van Male in een internationalen wed strijd nog nimmer heeft gefaald. Integendeel, steeds heeft hij met groot Succes zijn doel kun nen verdedigen. De keuze van Caldenhove was nauwelijks een vraagstuk. Ook de DWS-er speelt in het vertegenwoordigend elftal steeds beter dan in zijn club en is voorloopig nog de aangewezen man voor deze plaats. Een keuze die wij ten zeerste toejuichen is die van Blomvliet. Herhaalde malen heeft deze all- roundspeler al bewezen dat hij een prima back is en de wedstrijd in Rotterdam geeft hem een zeer verdiende gelegenheid om ook op interna tionaal terrein naam te maken. De middenlinie behoeft, al is zij grondig ge wijzigd, weinig commentaar. Het eerste wat ons daar opvalt is het ontbreken van onzen aan- voerder.linkshalf van Heel. Vier en zestig maal heeft de Feyenoorder onze kleuren met veel bravour verdedigd, maar het lot dat eiken sportsman treft is ook hem niet ontgaan. Met het vorderen der jaren vermeerderde hij welis waar zijn spelkennis en routine, maar de snel heid begon al meer en meer af te nemen en waar langen tijd geen zorg had bestaan, begon men nu een brandend vraagstuk te zien: wie moet onze nieuwe linkshalf worden. Verschil lende candidaten zijn er het laatste jaar opge staan. Het heeft er een oogenblik naar uitge zien, dat de Go Ahead-speler Roelofs de aan gewezen man zou zijn, maar als bij verrassing is de keuzecommissie tenslotte met een anderen, weliswaar overbekenden speler gekomen, maar tenslotte toch met een speler, wiens uitverkie zing een verrassing werd. Schubert van Ajax heeft genade gevonden in de oogen van de T.C.-heeren en zal nu naast zijn clubgenoot Anderiesen, nog steeds onzen spil bij uitne mendheid, Zondag zijn onverwacht debuut ma ken. Op de rechtshalfplaats /inden we Stam van VUC. In normale omstandigheden zouden we hier zeker Bas Paauwe hebben aangetroffen, maar een blessure van den Feyenoorder heeft de spil uife den wedstrijd tegen Watford zijn Kans gegeven. Zonder enthousiast over hem te kunnen zijn, vonden we hem in dien wedstrijd een goeden midhalf en als rechtshalf hebben wij nog wel iets rneer vertrouwen in den Ha genaar. En nu de voorhoede. Zonder direct te beweren, dat deze linie niet tot verrassin gen in staat is, kunnen we onzen aanval, met name wat betreft de binnenplaatsen, weinig vertrouwen schenken. Het trio van der Veen-Vente-Smit is niet de formatie, welke wij in dezen wedstrijd goals zien maken tegen een hechte verdediging als die der Hongaren. Om te beginnen met Vente. De Rotterdam, mer, overigens een uitmuntend clubspeler, heeft in het Nederlandsch elftal na zijn goede debuut vrijwel niets meer gepresteerd. Altijd was hij in de voorhoede de man, die het minst kon meekomen en nimmer heeft men een speler zoo resoluut als afgedaan beschouwd als den Feyenoorder. Wat nu de keuze-commissie kan bezielen om hem te verkiezen boven Dumortier is een raad sel, waarvan de oplossing wel altijd verborgen zal blijven. Dumortier moge dan geen Bakhuys zijn, hij kan er toch moeilijk verantwoordelijk voor worden gesteld, dat er rond zijn persoon te hooge verwachtingen werden opgebouwd! Na Kopenhagen had hij zijn tweede kans moeten hebben, omdat op het oogenblik niemand an ders dan de Utrechtenaar de man is, die als de rechte man op de middenvoorplaats kan worden beschouwd. Het kan zijn dat de keuze- commissie Is geïnspireerd door zijn gebrek aan fighting spirit en dan maakt het de zaken mis schien weer eenigszins anders, maar dat men tot Vente zou terugkeeren, hadden we toch nooit gedacht en gevreesd. Het terugroepen van Smit zouden wij van harte hebben toegejuicht, wanneer de Haarlem speler zijn ouden vorm weer teruggevon jen had. Vu blijft het een waagstuk cm den populairen linksbinnen van de eertijds zoo befaamde voor hoede weer op te stellen, evenals ook de keuze van Vente een groot, ïen heel groot waagstuk is. Van der Veen hoort ongetwijfeld in het Ne derlandsch elftal thuis, maar dan op de ljnks- binnenplaats, die hem eigen is en niet rechts, waar hij al verschillende malen betrekkelijk faalde. Wij kunnen het niet juist vinden van de keuze-commissie, dat zij den Heraclied slachtoffer heeft laten worden van het feit, dat er weer een plaats moest worden „opgevuld". Al bij al komen we tot de volgende conclusie: Het is mogelijk, dat dit binnentrio voldoet. Tenslotte is het geval-Vente een waagstuk als ook de keuze van Smit en eveneens de opstel ling van Van der Veen als rechtsbinnen. Lukt dit waagstuk niet, dan wordt het een groote te leurstelling met dit binnentrio en lukt het wel, dat volgt er misschien een verrassing, die ons oogenschijnlijk in het ongelijk zou stellen. Maar wij gaan altijd nog van het stand punt uit, dat de samenstelling van een nationaal elftal op heel andere gronden dan op die van een gokje moet worden ge baseerd. Over de keuze van de buitenspelers kunnen we tevreden zijn. Beiden zijn uitstekende club spelers met een groote snelheid en zoowel De Harder als Drager hebben een leeuwenaandeel gehad in het doelsaldo van hun vereeniging. Hopenlijk hebben ze ook voor Rotterdam iets van deze productiviteit in petto gehouden. Wat de kansen van dit elftal betreft, we kunnen ze tegen de sterke Hongaren heusch niet groot noemen. De ploeg die tweede werd in den strijd om den wereldtitel zal toch wel te sterk blijken voor een elftal waarin ge- experimenteerd wordt op groote schaal. Noch tans vertrouwen wij, dat onze vertegenwoor digers zich op een dusdanige wijze in den strijd zullen werpen, dat zij met eere de arena kun nen verlaten. Al wordt het dan ook een neder laag, er is nog altijd een hemelsbreed verschil tusschen verliezen en verliezen. Het al of niet in vorm zijn van ons binnentrio, dat grooten invloed op het moreel van de ploeg kan uit oefenen, zou in deze wel eens beslissend kun nen zijn. Laten we daarom hopen, dat het waagstuk lukken zall Tot op heden werden tusschen Nederland en Hongarije twee wedstrijden gespeeld. De eerste, in Juni 1930 te Boedapest gespeeld, werd door de Hongaren met 6-2 gewonnen. In Amsterdam op 5 Maart 1933 moesten de Hongaren zich met een 2-1-victorie tevreden stellen. De stand is nu dus: Hongarije Nederland 2 2 2 2 8—3 3—8 Er is veel kans, dat we morgen in Spar taan den' eersten afdeelingskampioen kun nen begroeten. De Rotterdammers gaan nj. op bezoek bij hun volgelingen S.J.C. en kun nen, door in Noordwijk beide punten te in- casseeren, op den titel in West II beslag leggen. In de andere afdeelingen duurt de strijd nog onverminderd voort. Daar vinden we belangrijke ontmoetingen als V.V.A. H MS. en. R.K.N.A.C.Laura, terwijl in het Oosten Vogido eri Vosta zich op hun groote derby voorbereiden en Schijndel In het Zui den weliswaar weer een stap dichter bij het kampioenschap komt maar dit toch voor loopig nog niet binnen heeft. De moeilijke uitwedstrijd tegen R.K.N.A.C. is voor Laura zooveel als een belangrijk examen. Verliezen de leiders, dan blijkt, dat ze hun on- genaakbaren vorm uit de eerste helft van de competitie absoluut kwijt zijn, en dan zien we hen ook geen kampioen worden. Winnen ze, dan is deze prestatie voldoende voor een eindspurt, die hun mogelijk den titel brengt. Wij vreezen echter, dat één puntje al een meevallertje voor de club uit Eygelshoven moet worden genoemd. Intusschen zit Palemig naturlijk niet stil en slaat R.K.O.N.S., waardoor het zijn uitstekende kansen behoudt. Valkenburg en V.V.H. deze clubs rangschikten we eens onder de grootmo gendheden strijden om de laatste plaats te ontgaan. Waar Valkenburg voordeel van eigen terrein heeft, meenen we V.V.H. een kleine ne derlaag te moeten voorspellen, een nederlaag welke het op de laatste plaats doet belanden Slaagt Waubach er echter in R.K.V.V.L. in eigen huis te slaan een taak, die ons evenwel te moeilijk lijkt dan hebben de Heerlenaren in ieder geval nog gezelschap. In Zuid II gaat Schijndel rustig voort zijn positie te verbeteren door een kleine, maar on getwijfeld behoorlijke zege op R.K.T.V.V. Kol- ping zou werkelijk favoriet worden voor een zeer behoorlijke plaats in den eindstand, wan neer 't Wilhelmina met leege handen naar huis terug zond, wat zeer goed mogelijk is, maar S.V.B. is bij Venlosche Boys nog niet klaar. Er zijn de laatste weken meer verrassingen in Venlo gevallen! Best Vooruit kan zich voorloo pig weer wat veiliger voelen, wanneer het zich Mulo van het lijf weet te houden. Dit moet den Bestenaren op eigen bodem ongetwijfeld kunnen gelukken. Zwaluw is sterker dan Eendracht, maar dat wil nog niet zeggen, dat de Vughte- naren van hun bezoek aan Wychen inderdaaa ook beide punten gaan overhouden. In het Oosten moet Vogido zijn uitwedstrijd tegen N.E.O. kunnen- winnen, maar de Enschede- ers zijn er den laatsten tijd niet zoo best meer in en daar de thuisclub ook op de punten gebrand is, zou het ons nauwelijks verrassen, wanneer de gastheeren eens een late carnavalsgrap uit haalden. Vosta heeft het wel wat gemakkelijker om zich te handhaven. Wel is Grol een sterker tegenstander, maar de kampioenen van het vo rig jaar spelen in eigen omgeving. We zien hen dan ook winnen. R.V.W. heeft nog speling ge noeg om zijn achterstand in te halen, maar ge steld, dat N.E.O. eens succes zou hebben, dan zouden de Renkumers er wel aan doen, zelf uit het bezoek aan Achilles ook eens een puntje te distilleeren. Erg gemakkelijk zal dat wel niet gaan. Lob. Boys kan zich weer een eindje op werken, maar moet daarvoor winnen van Altior, heeft In alle situaties van 't leven succes Leert angstvry spreken volgens 'n nieuw systeem, zonder voorbereiding l'im- proviste) in het Vereenigings- en Gezel schapsleven. Nerveuze spreekhaast verlegenheid blozen gebrek aan concentratie gejaagdheid en andere storingen zijn reeds in enkgle weken te overwinnen. De hoogs- interessante Bro chure wordt op aanvr. kosteloos toegez. Spechtlaan 4 - AERDENHOUT (N.-H.) dat practisch voor zijn laatste kleine kansje op den titel speelt. Een wedstrijd waarvan het re sultaat moeilijk te voorspellen is. VX).Z. trekt naar Ulft, waar S.D.O.U.C. ongetwijfeld met de Arnhemmers zal afrekenen. In West I gaat H.M.S., gesteund door zijn schitterenden opmarsch, de leiders bekampen. Winnen de Zuilenaren hier in het hol vap den leeuw, dan stijgen hun kansen op den titel met vijftig procent, maar.... de Amsterdammers zijn tegenstanders van groot formaat en zij zullen er allesbehalve voor voelen den zegetocht van hun bezoekers ook over hun veld te laten voortzetten. Dat zal dan ook een wedstrijd tengevolge heb ben, waar de vonken van afvliegen. De uitslag kan misschien een succesje brengen voor V.V.A., wanneer wij tenminste het terreinvoordeel ais factor van beteekenis in de schaal mogen leggen. Voor het overige zullen de ploegen elkaar oJ- weinig ontloopen. De Meer handhaaft zich wel tegen zijn plaatsgenoot Wilskracht. Volendam, dat bezoek krijgt van V.V.Z., zal voor de zeker heid ook wel zorgen beide punten thuis te hou den en Fortitudo is te aardig opgeklommen, om nu G.V.O. in de gelegenheid te stellen, het mid dels een zege op de Culemborgers weer omlaag te halen. In West II is Spartaan morgen afdeelingskam pioen, wanneer het er in slaagt in NoordwijK van S.J.C. te winnen. Deze opdracht is zeef zeker niet gemakkelijk, want de gastheeren strij den voor hun allerlaatste kansje en zullen niet dan volkomen verslagen den strijd opgeven. Ol- schoon we er zeker van zijn, dat de Noordwijkers hun gasten het vuur na aan de schenen zullen leggen, gelooven we toch, dat een Rotterdam- sche zege meer voor de hand ligt. Zoo niet, dan mogen de Rotterdammers de kampioensvlag nog een weekje opbergen. De ontmoeting H.B.C.-' T.Y.B.B. heeft weinig beteekenis meer. Misschien dat de eigen omgeving de Heemstedenaren tot een succes kan inspireeren. ExcelsiorLeonidaS is voor de gasten van groot belang, doch wJ vreezen, dat de Maasstadbewoners niet veel suc ces uit dezen kamp kunnen distilleeren. TenzlJ de Schiedammers het wel zoo'n beetje gelooven- D.H.L. heeft ook nog een paar puntjes noodig- Deze kan de Delftsche club veroveren, wan neer zij morgen onze Gezellen klopt. Dat is gee° gemakkelijke opdracht voor de gastheeren, maa" kans van slagen hebben zij toch in ieder geval- 's-GRAVENHAGE Geslaagd voor derden stuurman groote handelsvaart de heeren: B. n* Dijkhuis, G. Hoögstra en H. S. Kempees. DELFT. Gepromoveerd tot doctor in de tech nische wetenschap, op proefschrift: de heer l' W. A. Borgesius, scheikundig ipgenieur, gebor®0' tc Rotterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4