Azijn besprenkelde de wereld geschiedenis HELPT UW BISSCHOP! I Radio Moors ZUREHISTORIE Wij verstrekken Credieten aan Handel en Industrie Haarlem, 25 Febr. Sleutel weg? Tel. 11493 MOREELE HERBEWAPENING NEDERLANDSCHE HANDELMAATSCHAPPIJ,K.v. ZATERDAG 25 FEBRUARI 1939 De oudste Nederlandsche Azijn- fahriek „De Boog" herdenkt binnenkort haar 375-jarig bestaan Wetenschap en handel Cleopatra en Hannibal „De Boogen het zure bier Het aaltje Sm rijtje azijnvormers, die de respectabele hoogte van 6 Meter hebben en waarin de alcoholhoudende vloeistof langs beukenkrullen sijpelt en tot azijn wordt omgevormd Azijnessence Ernstig bedrijfsongeval LEDENCONCERT H. O. V. BURGERLIJKE STAND HET ONGELUK OP DE MANPADSLAAN Diefstal ss 1 ss i SS SS SS SS SS j ss i Jf Katholieken Van Haarlem GEZINSHULP Opleiding volgens het leerlingstelsel UITVAART EN BEGRAFENIS MR. B. H. GRIJSEELS Programma Radio-Centrale Gouden bruiloft Het is zeer taktvol.... AGENDA Bioscopen 26 Februari Bioscopen 27 Februari Bioscopen Het droeve ongeval aan den Lisserdijk De Sleutelspecialist - L. Veerstr. 10 Kruisstraat 38, Tel. 14609 BETERE SERVICE VAKMENSCHEN HOE? Bijvoorbeeld, door U als werkend of coniribueerend lid op ie geven aan de Vereeniging Pro Juvenfufe Secretariaat Morinnesi 7, Haarlem STAD tt In de salade der wereldgeschiedenis heeft de azijn niet ontbroken, hetgeen aan de smakelijkheid van het geheel beslist ten goede is gekomen. Want de vaten azijn, die over de schotels der eeuwen werden uit gestort alles in verhouding hebben ge- aorgd voor de finishing touch, voor de veelal scherpe, voor de soms wat troebele jaren; en waar men vergeten had hier en daar een kwarteeuwtje met azijn te be sproeien, kwamen flauwe, vrijwel ongeniet' bare tijdperken, die bijna onaangeroerd bleven staan, v Zoo heeft ook azijn zijn rol gespeeld m de historie der wereld en omdat het een belangrijke rol was, kwam hij met ko ningen in aanraking en met heerschzuch- tigen, met misdadigers en geleerden, met zieken en doktoren en daartusschen door speelde hij zijn steeds gelijke spel van con sumptieartikel, dat hij echter met het klim men der eeuwen steeds brillanter en vooral zuiverder vertolkte. En dat laatste hebben wij voor een goed deel aan de Haas' azijn- fabrieken te Haarlem te danken, waarmee de in 1564 opgerichte azijnfabriek „De Boog" zich voor een kwart eeuw samensmolt. Maar dat is pas van de laatste eeuwen. En azijn trad, voorzoover ons bekend, reeds op bij de oude Egyptenaren, die duizenden jaren voor Chr. al ontdekt hadden, dat in ongeveer drie maanden uit wijn deze vloeistof gemaakt kon worden. Cleopatra dronk een beker azijn, waarin zij een parel had opgelost, hetgeen zonde was van den parel. Maar zij hoopte daardoor in de gunst te komen van den Romeinschen veldheer Marcus Antonius. Toen Hannibal met zijn le gers over de Alpen trok, liet hij rotsen springen met azijn. De Grieksche geneesheeren Hyppocrates en Discörides gebruikten azijn tegen roos waar voor het nu nog wel wordt gebruikt en tegen jeuk, of branderigheid, koorts, bij bezwijming, zwelling der klieren en zelfs bij behandeling van miltlijders. In de middeleeuwen kende men een kunst om met behulp van azijn glas een mooie paarse kleur te geven. In den wereldoorlog werden patiënten in de Duitsche hospitalen vaak gewasschen met water, vermengd met azijn, wat een verfrisschende en opwekkende uitwerking tengevolge had. In vele reukwatertjes werd vroeger een flinke dosis azijn verwerkt. In 17C-0, tijdens een pestepidemie in Marseille, kregen drie lijkenschenners gratie, toen zij ver telden, dat zij zich tegen besmetting beveiligden door hun huid flink met azijn in te wrijven. En nog heden ten dage zijn er scheerwatertjes met azijn, wascht men zich met azijn, lescht een enkeling zijn dorst met azijn en verwijdert men vlekken met azijn. Dat is slechts zoo hier en daar een greepje uit de roemruchte azijngeschiedenis, waarbij nog het hoofddoel van de vloeistof, namelijk als consumptie-artikel, heelemaal buiten beschouwing bleef. De oudste Nederlandsche en wellicht ook dc oudste Europeesche fabriek van dit gc- schiedenisma.kende product staat te Haar lem. Zij werd in 1564 opgericht en bestaat op den negenden Mei 375 jaar. Het was de azijnmakerij ,.D<e Boog", die aan de Oude gracht werd opgericht en ecnige tientallen jaren geleden door de Haas' Azijnfabrieken is overgenomen. Wijn werd in de oudheid alleen bereid uit wijn, die na verloop van eenige maanden ver zuurde en azijn werd. In Noordelijke landen, zooals het onze, gebeurde hetzelfde met bier. Hoe het gebeurde wist men niet. Pasteur zou pas in 1850 leeren, dat de verzuring tot stand komt door azijnbacteriën, die uit de lucht op de vloeistof komen maar het gebeurde nu eenmaal en de bierbrouwerij „De Boog" was de eerste, die de idee kreeg daarvan profijt te trekken. Het ging er uit den aard der zaak nog zeer primitief toe. Men wachtte rustig af tot het bier azijn zou zijn geworden, hetgeen dikwijls heelemaal niet gebeurde en dan moest men lieele kuipen weg laten loopen, maar er kwam ras schot in de zaak, zoo zelfs, dat reeds in 1566 de Boog-azijnfabriek hofleverancier werd van Prins Willem van Oranje. De bereiding geschiedde echter nog op pre cies dezelfde wijze als drieduizend jaar daar voor en pas de groote geleerde dr. Hermanus Bcerhaave bracht daarin op 't einde der zeven tiende eeuw een belangrijke verandering. Bij onderzoekingen op „De Boog" vond hij een naar hem genoemde methode, om van ro zijnen azijn te maken. Terzelfder tijd onderzocht Anthony van Leeuwenhoek uit Delft het azijn- aaltje, dat u heden ten dage ook al niet meer in den azijn zult aantreffen. De rozijn-azijn-fabricatie duurde echter al tijd nog drie maanden en het moest duren tot Pasteur, voordat een vluggere methode gevonden werd. Deze beroemde geleerde heeft eindelijk het „hoe" ontdekt in de azijnbereidïng, n.l., dat de azijnbacteriën onder toevoeging van lucht de alcoholische vloeistof in azijn omzetten En zoo kwam er de azijnfabricatie uit mout wijn, dien men over beukenkrullen laat loopen. Haas bouwde in 1900 een geheel nieuwe fa briek en bleef nadien doorgaan alle mogelijke wetenschappelijke ontdekkingen op het gebied van de azijnfabricatie in toepassing te brengen. Zoo werd de fabricatie ingericht volgens de reincultuurmethode, d.w.z_, die bacteriën, die het beste zijn voor den azijn, worden in het la boratorium gekweekt en op vernuftige wijze in de azijnapparaten aangebracht. De verschillende soorten Haas' en Boog's azijn verlaten thans alle gesteriliseerd en gepasteu riseerd de fabriek, zonder een enkel aaltje, ab soluut zuiver en ook zuiver blijvend. Agentschap HAARLEM Groote Houtstraat/Groote Markt Telefoon 13990 (3 lijnen) Naast azijn, die uit vruchten, rozijnen oi' graan, moutwijn wordt gemaakt, bestaat er nog een vloeistof, die uit kalk of carbid wordt verkregen, dc azijnessence, die met azijn niets heeft te maken en waarvan het verbruik in vele landen is verboden, wegens het gevaar voor consumptie-doeleinden. In verdunden toestand wordt deze vloei stof als azijn verkocht, doch zoomin als men verdund salpeterzuur over de sla zal willen doen, moet men eigenlijk ook ver dunde azijnessence in de .keuken gebruiken. Men zij gewaarschuwd. Ter gelegenheid van het jubileum, dat samen valt met het 25-jarig directeursjubileum van den heer Schönhut aan deze fabriek, zal onder auspiciën van professor Heringa een brochure worden uitgegeven om de waarde van Boer- haave's ontdekkingen op het gebied der azijn- bereiding te herdenken. Boverdien zal op zijn graf en dat van Leeuwenhoek, en waarschijn lijk op dat van Pasteur te Parijs, namens de directie der fabriek een krans gelegd worden. De geschiedenis van azijn is niet een wrange, zure geschiedenis, zoo een, die door een oud, verzuurd mensch aan haar vrien dinnen verteld wordt, onder het genot van een kwast zonder suiker. Zij is als de kwali teiten van clen azijn zelf, opwekkend, ver- frisschend en smakelijk. Moge hij zoo nog lang geschiedenis maken. In de garage Houtkooper aan den Wagen weg was Vrijdagmorgen de ongeveer 38-jarige v. B. bezig met het leggen van een band om het wiel van een vrachtauto. Met een stuk ijzer trachtte hij den op spanning staanden band om het wiel te wringen. Het ijzer sprong echter met kracht terug en sloeg tegen het voorhoofd van v. B. Met een ernstige schedelbreuk is 't slacht offer, na door den Ongevallen Dienst behandeld te zijn. in zorgwekkenden toestand naar de Mariastichting vervoerd, alwaar hij in den avond is overleden. Op dit laatste door Marinus Adam geleide le denconcert op Vrijdagavond stond een program ma te werden uitgevoerd, waarvan met evenveel recht veel, en toch ook weinig kon worden ge zegd. Veel, wanneer we elk der uit te voeren werken, met twee piano's, met drie piano's, met vier piano's zelfs, en met vier violen aan een afzonderlijke bespreking moesten onderwerpen. Weinig, wanneer we onzen algemeenen indruk van dezen als een echte familie-bijeenkomst bedoelden avond zouden willen geven, en wel, dat hij, ondanks het op het eerste gezicht wat druk en overladen aandoende programma, over het algemeen uitstekend geslaagd is. Marinus Adam heeft met zijn ensmble en zijn vele solis ten zich nieuwe verdiensten vergaard als leider van ons H.O.V.-orkest, dien we niet graag zou den willen missen, al zullen we hem misschien vroeg of laat toch moeten missen. Hoe uiteenloopend van samenstelling de ver schillende nummers ook waren, we telden immers niet minder dan elf solisten, eenheid van stijl vertoonden ze zeer zeker. Na de mooie Ouverture van Haydn, zijn Isola Disabitata, waarin we alleen van Marinus Adam wel eens wat sterker spanning gewoon waren, vermeldde het programma het interessante Concert voor 2 klavieren, in F gr. t. van W. A. Mozart, door Piet de Waardt en Jac. Zwaan waardig vertolkt. Imposanter en rijker van allure nochtans was het tweede Concert voor drie kla vieren in C gr. t. van J. S. Bach, waarin dezelfde heeren, vermeerderd met den heer M. J. Lürse als solist, de piano-partijen vervulden, en op uiterst interessante wijze, uitstekend op elkaar ingesteld, ten gehoore brachten, in goed en nauwkeurig sluitende samenwerking met het orkest. Bijzonder frappant evenwel, en wat voornaam heid van klank en voordracht, van lijn en kleur betreft, was de uitvoering door de heeren Beths Mulder, de Graaff en Eggelte van het prachtige concert voor vier violen van Antonio Vivaldi, dat als prototype heeft gediend voor het gelijk soortige concert voor 4 piano's in a kl. terts van Bach, dat aansluitend hiermede en als apotheose door de dames Emmy van Eden, O van Marle de Booy, Betsy Koopman en C. Öes- sels als piano-solisten werd voorgedragen. Be wonderen we in 't eerste de voornaamheid van klank, de doorzichtigheid der compositie en de broos en transparant klinkende vioolstemmen zoowel van ieder afzonderlijk als van allen te zamen, en ten slotte de homogeniteit van voor dracht, in het laatste concert, viel de buiten gewone eenheid van klank op, welke de vier da mes-solisten op de vier vleugels uit de magazij nen der firma Koot wisten te bereiken, benevens het rhythmisch en metrisch goed over 't geheel sluitende samenspel. Alle solisten mochten dan ook de dankbare hulde der vele aanwezigen in ontvangst nemen. Met het Concert voor violen legden Marinus Adam en zijn vier orkestmusici alle eer in, en dit werk werd dan ook met groote geestdrift ontvangen, terwijl de bloemen, aan de dames solisten geoffreerd, nevens het langdurige en enthousiaste applaus getuigden van de groote ingenomenheid van het publiek met het ten ge hoore gebrachte werk. Een groot en welverdiend succes alzoo voor de samenstellers en de uitvoerders, dames en hee ren, van dit gevarieerde en prettige programma J. S. Geboren: 24 Febr. L. Franckende Graaf, d. J. M. v. d. PeetHolterman, d. M. G. C. Put v. d. Eem, d. 25 Febr. M. Poelmande Vries, d. W. C. WeberKettmann, z. Overleden: 23 Febr. J. H. v. d. Zeev. Ton geren, 65 jaar. Kenaupark. 24 Febr. J. Zuid- weg, 73 jaar, Orionweg. Onder zeer groote belangstelling had Vrijdag morgen op het R.K. Kerkhof St, Barba ra de begrafenis plaats van mevr. Verkooij- Spoor, de jonge vrouw, die zoo tragisch op den spoorwegovergang bij de Manpadslaan om het leven gekomen is. Vele vrienden en kennissen begeleidden haar bij haar laatsten gang. Vele bloemen bedekten de baar. De recherche heeft in Haarlem een jongen aangehouden, verdacht van diefstal van twee fietsen. De jongen heeft bekend. SS i z •O - o* 5 SS SS i z SS i SSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSi •o«ofo«o«o»o»o«o»g«gf050jjcfo«o«o cooooooooooocooococooocoooooooo* •O iiiHmimiiiumiiiiiimmmMHur o» - - O» Z «O - O Z o« •o Z •O - O* I •O - o* •O - •O - o» •O - Nu er morgen door de voorlezing van den Vastenbrief geen gelegenheid is U te wijzen op de dringende noodzakelijkheid om de collecte voor de arme kerken mild te gedenken, roep ik U allen hiertoe langs dezen weg op. Met vreugde heb ik nog onlangs mogen constateeren dat een oproep van mij in dit blad een willig gehoor vindt en ik hoop dan ook dat gij mij thans niet in den steek zult laten! Ik zal U niet met veel cijfers vermoeien; wanneer ik U slechts zeg, dat er nog 45 Kerkbesturen zijn die voor de aflossing van een rentelooze schuld van ruim vijf millioen gulden zijn aangewezen op de hulp van het Bisdom, dan zal het U duidelijk zijn welke groote zorgen onzen beminden Bisschop drukken. Die hulp, om de Kerkbesturen van deze schuld te bevrijden, legt op het Bisdom zulk een last dat daaraan alle beschikbare middelen moeten worden besteed, zoodat er niets nieuws kan worden ondernomen. En toch vraagt de uitbreiding der bevolking ook regelmatig uitbreiding der zielzorg, op de eerste plaats stichting van nieuwe parochies! Het zielenheil zal dus werkelijk schade en zeer groote schade gaan lijden, als niet zoo spoedig mogelijk deze drukkende last wordt verlicht. Het is om dezen grooten NOODTOESTAND, waarin het BISDOM HAARLEM verkeert, dat ik U allen dringend vraag om de collecte van morgen zoo goed mogelijk te doen slagen. Begint dezen H. Vastentijd met een gave, die werkelijk een offer is! Wie weinig heeft geve weinig, wie veel heeft, geve van zijn overvloed! Helpt Uw Bisschop! God loone het U. Deken SONDAAL ItltlfftltlllllHIIIIIHIIIIIHIIIIIIMII In de Haarlemsche Huishoud- en Industrie school had dezer dagen de vergadering plaats van de afdeeling „Haarlem" van de „Ned. Ver. tot Opleiding van Gezinshulpen volgens het Leerlingstelsel" gevestigd te 's-Gravenhage. Aanwezig waren: Mevrouw F. Olivier-Koch. voor de Huishoud- en Industrieschool te Haar lem; mevrouw mr. J. Schutte-Struick, voor de Prot. Chr. Nijverheidsschool te Haarlem; mej. H. vam Os, voor de R. K. Huishoud- en Indu strieschool te Haarlem; mevrouw M. Kubatz- Brugman, voor de R. K. Ver. tot Bescherming van Meisjes te Haarlem; mevrouw E. van Schelven-Wilde, voor de Ver. tot Behartiging van de Belangen der Jonge Meisjes te Haarlem; Mevrouw B. Roeters van Lennep-van Sassen Jongbloed, voor den Bond tot het geven van Nijverheidsonderwijs te Haarlem; mevrouw Is. Droog-Deckers, voor den R. K. Vrouwenbond te Haarlem; mej. M. Meertens, voor den Centra- len Nijverheidsraad van Haarlem en omstreken. Verder waren aanwezig de directrice van de R. K. Huishoud- en Industrieschool en de Prot. Chr. Nijverheidsschool, de dames D. van de Waal en A. van Schuppen. Mej. M. Veeger, de directrice van de R. K. Huishoud- en Industrieschool, was verhinderd de bijeenkomst bij te wonen. Mevrouw J. Kroese-Wytema, die reeds vele voorbereidende werkzaamheden had verricht, heeft zich, wegens gezondheidsredenen moeten terugtrekken. Mevrouw Maarschall-Komin, die aanvankelijk de vrouwelijke gemeenteraadsleden zou verte genwoordigen, kwam op haar besluit terug, daar zij geen uitbreiding van werkzaamheden kan aanvaarden. Het is nog niet bekend, wie haar zal vervangen. De bestuursfuncties werden, met algemeen goedvinden, onderling verdeeld. Tot voorzitster werd gekozen mevr. M. Kubatz-Brugman, die kortelings door het Haag- sche hoofdbestuur tot vice-presidente aldaar benoemd was. Tot penningmeesteresse mevr. E. van Schelven-Wilde. Het secretariaat wordt voor- loopig waargenomen door mevr. Is. Droog- Deckers te Heemstede. Zooals reeds in de voorbereidende bijeen komst van 24 Juni 1938 werd medegedeeld is de opleiding als volgt: Meisjes vana 14 jaar gaan, na het verlaten der lagere school, door tusschenkomst der ver- eeniging, bij een huisvrouw op proef, gedurende hoogstens 3 maanden en als blijkt, dat beiden het met elkaar kunnen vinden, wordt een leer overeenkomst aangegaan tusschen de mevrouw, de ouders of voogden van het meisje en de vereeniging. De meisjes werken een halven dag tegen een vergoeding van f 2.per week. De opeiding wordt aangevuld in den namid dag, door lessen in een van de drie huishoud scholen. Deze lessen worden door de huisvrouw bekostigd door het afdragen van f 0.25 per week. Daartegenover behoeft ze echter geen zegeltjes te plakken, daar geen loon- maar een leeroverkomst wordt aangegaan. Aan het einde van den leertijd, op 16- of 17-jarigen leeftijd, wordt een examen afgenomen en bij slagen wordt een diploma uitgereikt, als waarborg voor verkregen huiselijke bevoegdheden. Met goedvinden van het gemeentebestuur en de welwillende medewerking van het bestuur van K. en O. zal wekelijks zitting gehouden wor den door de voorzitster en een afwisselend' be stuurslid in de lokalen van K. en O., Lange Margarethastraat 19, en wel des Maandags van 2—3.30 uur. Alle mogelijke inlichtingen worden op dit spreekuur gegeven. Wie worden er verwacht: 1 De huisvrouwen, die geheel met de huis houding op de hoogte zijnde, geduld en tact hebben om de meisjes op te leiden; 2 De moeders, die haar dochters aan deze dames wenschen toe te vertrouwen. De vereeniging treedt hier bemiddelend op, doet huisbezoek en verzekert zich van de mede werking der Arbeidsbeurzen van Maatschappe lijk Hulpbetoon, van hoofden van scholen, enz. Het bestuur beveelt dit nieuwe werk, dat in Den Haag reeds een 10-tal jaren met goed ge volg gedaan is, in de daadwerkelijke belang stelling van de lezeressen van dit blad aan. In de kathedrale kerk St. Bavo te Haarlem is Vrijdagmorgen de uitvaart gehouden voor de zielerust van wijlen mr. B. H. Grijseels, oud notaris te Amsterdam. De plechtige H. Re quiemmis werd opgedragen door plebaan F. Filbry met assistentie van de kapelaans der kerk. Mgr. dr. G. C. van Noort, deken van Am sterdam, had op het priesterkoor plaats geno men. De Vereeniging R.K. Herstellingsoorden voor longlijders en zwakke kinderen, waarvan de overledene vicevoorzitter is geweest, werd vertegenwoordigd door dr. F. Busch en den hr. P. Anink. Namens het kerkbestuur van het Be gijnhof, dat wijlen den heer Grijseels vijftien jaar onder zijn leden telde, was behalve deken van Noort de heer G. A. M. van Cranenburgh tegenwoordig. Verder waren de Notarieele Ver eeniging en de Broederschap van Notarissen vertegenwoordigd. Ook de oud-compagnon en opvolger van den overledene, notaris H. C. A. va.n Dijk, woonde uitvaart en begrafenis bij. De teraardebestelling volgde tegen elf uur op het R.K. Kerkhof St. Barbara te Haarlem- Noord. Zondag 26 Februari Programma 1: Jaarsveld. Programma 2: Hilversum I en II. Programma 3: 8.35 Keulen, 10.20 Brussel N., 11.20 Keulen, 12.20 Brussel Fr., 12.35 Keulen, I.20 Brussel Ned., 2.20 Brussel Fr., 2.35 Brussel Ned., 3.05 Radio PTT Nord, 3.20 Keuien, 5.20 Parijs Radio, 6.50 Keulen, 9.10 Beromunster, 9.50 Keulen, 10.20 Brussel Ned., 10.30 Boedapest, II.20 Weenen. Programma 4: 8.30 Brussel Ned., 10.00 Parijs Radio, 10.50 Radio PTT Nord, 11.05 Droitwich, 1.50 Parijs Radio, 2.40 Droitwich, 4.20 Londen Reg., 4.40 Droitwich, 5.20 Londen Reg., 6.20 Brussel Ned., 7.20 Londen Reg., 8.15 Droitwich, 9.25 Parijs PP of Diversen, 9.55 Droitwich, 11.00 Brussel Fr., 11.20 Parijs Radio. van de natuur, dat de mensch niet als een boom jaarringen krijgt. Hoeveel meer kan de mooie vrouw van het leven genieten, wanneer zij weet, dat ZU wel ouder in jaren, maar niet wat haar uiterlijk betreft wordt. Het uiterlijk van een vrouw wordt in de eerste plaats be paald door een jeugdig zachte huid. Sulfoderm- poeder maakt het mogelijk die te behouden of te trijgen. Daarom behoort Sulfoderm-poeder tot de onontbeerlijke hulpmiddelen van de verzorgde /rouw. Verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. Gebouw St. Bavo: Geel Wit, 6.30 uui; Gew. zittingen 4 en 7 uur; Jeugd Bouwvakbondhalf 5. Stadsschouwburg: „Gruno", 8.15 uur. „Dc Leeuwerik", Kruisstraat: H. S. V. „De Kampioen", 8 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Kur.stzaat Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Rembrandt: „Suez", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: Marie Antoinette", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Sergeant-Berry", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Veerman Maria", 7.15 en 9.15 uur; „Jackie Coogan", 2.00 en 4.30 uur. Stadsschouwburg: „Speurhonden", 8.15 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 25 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 25 .iur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Rembrandt; „Suez", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur; „Cultuur en oerwereld op Sumatra", 11.30 uur. Luxor: „Marie Antoinette", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Sergeant Berry", 2. 4 30, 7 en 9.15 uur; „De goede aarde", 11.30 uur. Moviac: „Veerman Maria", 2.30, 4.30 7.15 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: „Haarlems Zanggenot", 8 uur; Bestuur Bloemisten, 8 uur; Bestuur Melk handel „St. Joseph", 8.30 uur; Ledenvergadering Slagers, 8 uur; Commissie voor Geestelijke Be langen, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg: Residentietooneel met „Va- santasena". „De Leeuwerik", Kruisstraat: Chr. Grafische Bond, 8 uur. Gem. Concertzaal: Haarl. Motet- en Madri- gaalvereeniging, 8 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Rembrandt; „Suez", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: Marie Antoinette", 2.30, 7 en 9 15 uur. Frans Hals: „Sergeant Berry", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Veerman Maria", 7.15 en 9.15 uur; Apotheekdiensten De Zondags- en avonddiensten der apothe ken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door de volgende apotheken: C. J. Loomeijer, Barteljorisstraat 11, tel. 10175; Park-apotheek, Kleverparkweg 13, tel. 11793; Teyler-apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946. Steeds geopend zijn: C. E. Schotsman, Bin nenweg 206208; Elswoutapotheek, Bloemen- daalscheweg 341; Apotheek Aerdenhout Zand- voortschelaan, telefoon 26772; Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 90, telef. 28197; De Bloemendaalsche Apotheek, Bloemendaalsche- weg 85, telef. 22181. Hedenmorgen werd onder zeer groote be langstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot der gebroeders T. en J. Pijpers, die deze week bij 't ongeval aan den Lisser dijk bij Lisse zoo tragisch om het leven zijn gekomen. De H. Requiem-mis in de St. Martinuskerk te Hillegom werd opgedragen door kapelaan Botte lier. Het zangkoor, bestaande uit jongens- en mannenstemmen, zong de Gregoriaansche ge zangen onder leiding van den heer Zwartkruis. De kerk was tot in de uiterste hoeken gevuld. De bewoners van de Burg. Pontstraat, waar de gebroeders Pijpers woonden, hadden den overle denen een laatste hulde gebracht door het zen den van bloemstukken. De beaardingsplechtigheid op de R. K. be graafplaats te Hillegom werd eveneens verricht door kapelaan Bottelier. Onder de aanwezigen waren de beide patroons van de slachtoffers. Op 3 Maart zal het echtpaar C. Venneker M. Hoorendijk, Gen. de la Reystraat 3rood, 50 jaar getrouwd zijn. Dien morgen om 9 uur zal in de parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara aan de Paul Krugerstraat een H. Mis van dankbaarheid worden opgedragen. I RADIO] falMtÜi! I door PHILIPS' nieuwste serie v.a. 89. Ook op conditiën

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5