Waar spoedig het Conclave gaat vergaderen Franco zet zijn standpunt in nota tot Hodgson uiteen Tarief herziening Duitsche reactie te Dantzig Studentenactie tegen Berlijn OVERLAND JOH. SWAALF Het nieuws van heden Waar anthraciet bestellen? PERSBEZOEK AAN DE SIXTIJNSCHE KAPEL GEEN REPRÉSAILLE TE VREEZEN DE BAROMETER GIERSTRAAT26 (naast Randoe) EERSTE NED. ANTHRACIET MIJ. VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 13.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM ZONDAG 26 FEBRUARI 1939 - OCHTENDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21658 Binnen deze muren heerschen thans gedempte plechtig heid en strenge ernst Radio Vaticana roept na elke stemming om In de stemmingszaal Pius XI en de pers Het kacheltje, waarin de stembriefjes van het Conclave zullen worden verbrand heeft pr oef gebrand. De autoriteiten hebben zich overtuigd of de opstijgende rook duidelijk zichtbaar was Jordana en Bérard hebben gisteren een Fransch-Spaansch accoord onderteekend Geeft Madrid spoedig den tegenstand op? Bérard naar Parijs terug Aftreden van Azana verwacht Ciano te Warschau aangekomen Sympathiebetooging door Poolsche studenten Drieduizend Italianen verlaten Frankrijk VIT DUITSCHLAND ZIJN 240.000 JODEN VERTROKKEN Vereenigingslokaal der Poolsche studenten stormenderhand genomen Heftige protestbetoogingen te Warschau, Wilna en Krakau Buitengewone kabinets raad te Brussel Optimisme tegenover de bestaande moeilijkheden Verkeersvliegtuig met tien personen vermist Duitsch toestel bij de Balearen verongelukt? Tel. 10663 - Haarlem DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Het moederhart „De beste helderziende is steeds het moederhart" lazen we in het boek der spreuken. Het moederhart voorvoelt zoo nauwlettend nakend gevaar. Het moederhart met zijn onpeilbare lief de en teerbesnaard gevoelsleven, is de barometer voor het kind. En toch het moederhart laat zich óók wel ver leiden door schijn of door hetgeen het zoo gaarne in een kind gelooft. Want voor de moeder blijft zelfs de misda diger nog een ondeugend kind Al te dikwijls waant men zijn uil een valk. En toch: het fijn voelend gemoed van de moeder wordt desondanks ge waarschuwd wanneer gevaar naakt voor het kind. De moeder moge zich vergissen in de talenten van haar kind, ze vergist zich zelden in de ge steldheid van zijn ziel. Moeders blik is zoo scherp, moeders gevoelsleven zoo fijn ontwikkeld, moeders inzicht wordt geleid door een verbazingwek kend intuïtief vermogen. Daarom moeten we moeders inzicht en moe ders raad steeds in eere houden op eiken leeftijd. AAAA AA. AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Een kind zai het U vertellen! NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Onze Romeinsche correspondent seinde d.d. 25 Februari: Hedenmorgen zou de pers, zooals gemeld, in de gelegenheid gesteld worden, de in richting van het conclave te bezichtigen. De op deze bekendmaking in grooten getale naar Vaticaanstad getogen journalisten kregen een voor die gelegenheid speciale perskaart, waarop het echter niet gelukte om verder te komen dan de Sixtijnsche kapel. Mgr. Arborio Mella di Sant' Elia, de gouverneur van het conclave, had den Zwitsers en gendarmes order ge geven om niemand door te laten, die niet een door hem onderteekend paspoort kon toonen, en dat vermochten de talrijke jour nalisten niet. Met vereende krachten wist men het echter tot de Sixtijnsche kapel te brengen. Voor de journalisten niet het meest interes sante, omdat over de inrichting van deze kapel aan de hand van oude foto's van het vorig conclave reeds menig woord geschreven is. Zoo interesseerde een Amerikaansche collega zich het meest voor de keuken van het conclave, omdat hij hoopte, aan de hand van aanwezigen voorraad een berekening te kunnen maken van den duur van het conclave. Hij was niet de eenige teleurgestelde, maar men kon zich troos ten met de belofte, dat Maandag a.s. een tweede rondgang zal worden gemaakt en dan zouden zich ook de cellen, keuken*, refters enz. ont sluiten. En tenslotte is een foto maar een foto. Reden waarom wij ons toch maar aan een ooggetuige- verslag van de Sixtijnsche kapel wagen. De Sixtijnsche kapel is ojp enkele détails na voor het conclave gereed. Zooals men weet is het priesterkoor door een marmeren balustrade afgescheiden van het gedeelte voor de geloo- vigen. De eigenlijke keuze speelt zich af op het priesterkoor, dat bijna tweemaal zoo groot is als het gedeelte voor de geloovigen. In dit laatste staat alleen maar de kachel waarin de stembriefjes bij een negatieven uitslag der stemming verbrand worden. Het is een andere kachel dan die men op foto's heeft gezien. Zij is iets minder hoog, minder smal en minder ouderwetsch, en hoogst modern in de zilververf gezet. De kachelpijp gaat langs een der ramen naar buiten. Bij de kachel staat een groóte zak met een soort houtkrullen. Het klassieke natte stroo of hooi, dat bij de briefjes gevoegd werd als een negatief resultaat verkregen was, schijnt te hebben afgedaan. Het koor ligt thans ruim 6U c.m. hooger dan het gedeelte van de geloovigen. Onder de fres co's van Botticelli, Girlandaio, Perugino en Rosselli reien zich langs de wanden de 62 troonhemels, waarvan er een zal blijven staan, wanneer minstens twee derden van de stem men denzelfden naam zullen onthullen. De bal dakijnen zijn donkerpaars, evenals de vierkante tafeltjes, die ervoor staan. Achter elk der ta feltjes staat, naar wij konden aanschouwen, een niet overdreven gemakkelijke stoel, met roode trijpen zitting. Naast het paars domineert het groen van de groote tafels, die in het midden van het koor zijn geplaatst. Ook de tafel waar op de kelk komt te staan, in welken de kardina len hun stembriefjes zullen deponeeren. is overdekt met groen laken. Zij bevinden zich voor de treden van het altaar, niet het pauselijk altaar, maar een ge legenheidsaltaar van hout, waarop zich het fingeertalent van de Italianen heeft botgevierd. Verfkwasten en penseelen hebben het een be drieglijke gelijkenis verschaft met bruin mar mer. Het altaar wordt overhuifd door een rood fluweelen baldakijn met gouden franje en heeft het bekende fraaie gobelin, voorstellende de nederdaling van den H. Geest over de Aposte len tot achtergrond. Het Pauselijk altaar verdwijnt er geheel ach ter, maar zichtbaar blijft Michel Angelo's grootsch visioen: Christus die op de wolken verschijnt voor het jongste Gericht. Van het gedeelte der kapel, dat voor de ge loovigen is bestemd, voert een houten brug waarvan de leuningen bedekt zijn met paars laken naar het verhoogde priesterkoor. De to taalindruk na de bezichtiging van de Sixtijn sche kapel is er een van groote gedempte plechtigheid en strengen ernst, geheel in over eenstemming met het onschatbaar belang van de gebeurtenis, welke zich over enkele dagen tusschen haar muren zal afspelen. Vermelden wij van het bezoek aan het con clave nog, dat menige journalist bij listige po gingen om de grens aan de journalistieke nieuwsgierigheid te overschrijden zich het hoofd stootte tegen de stevige baksteenen muren, waar argeloos uitziende deuren een doorgang deden vermoeden. Het conclave is aan alle kan ten ingemetseld. Wel haastig, zoodat de stee- nen baarden hebben van cement, maar vol komen afdoende. Misschien diende het persbezoek wel om dat laatste proefondervindelijk te bewijzen. Het heilig college van Kardinalen heeft tot biechtvader van het conclave benoemd pater Marchetti S. J„ tot medici van het conclave prof. Milani en dr. Boganelli, tot chirurg dr. Fratalli en tot apotheker broeder Faustino Giulini, wien twee assistenten zijn toegevoegd, nl. de broeders Igino en Giuseppe, allen van de Fate Bene Fratelli. Naar verwacht mocht worden zullen bij de Pauskroning vele staten niet alleen door hun gezant bij den H. Stoel, maar ook door een speciale delegatie vertegenwoordigd zijn. Der gelijke delegaties zijn reeds aangekondigd uit Ierland en België. De Valera zelf zal aan het hoofd der Iersche delegatie staan. De Osservatore Romano van hedenavond wijdt een volledige pagina aan het onderwerp: „De pers volgens de opvattingen en leering van Paus Pius XI". Herinnerd wordt aan de en cycliek „Rerum omnium" bij het derde eeuw feest van den H. Franciscus van Sales, aan talrijke toespraken tot journalisten, aan de internationale perstentoonstelling, aan de re organisatie innerlijk zoowel als uiterlijk van den Osservatore Romano onder het Pontificaat van Paus Pius XI en aan talrijke andere blij ken, welke de overleden Paus van zijn groote belangstelling voor de pers heeft gegeven. Een week vóór zijn sterven vergaderde te Rome het bestuur van de Union Internationale de la Presse Catholique. Het bestuur vroeg den Paus om den Apostolischen zegen, waarop deze werd verleend „opdat de katholieke pers voort moge gaan, met de waarheid te verdedigen, geheel de waarheid, allereerst de godsdienstige waarheid". Deze woorden aldus de Osservatore Ro mano geven de synthese van het wonderbaar lijke apostolaat, dat Paus Pius XI zelf uit oefende. Hedenmorgen hebben, naar Havas meldt, 55 kardinalen in de zaal van het Consistorie ver gaderd. Voorts wordt uit Pampeluna gemeld dat kardinaal Goma y Thomas, primaat van Spanje, van zijn ziekte hersteld is en aan het conclave zal deelnemen. De toewijzing der appartementen voor de kardinalen zal grooten- deels door het lot plaats vinden. Op den hof van Sint Damascus wordt de klok opgehangen, die de kardinalen zal bij eenroepen voor de beide stemmingen, welke dagelijks plaats vinden, om tien uur des mor gens en om half vijf des middags. Dadelijk hierna, als de bekende rookpluim verschenen is. zal Radio Vaticana in verschillende talen cenige berichten rondzenden. Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ VOOR HET GEHEELE LAND: H Verwachting: H Zwaar bewolkt met opklaringen. Enkele H regenbuien. Krachtige tot matige, Zuid- j§ s= Westelijke tot Westelijke wind, weinig H verandering in temperatuur. Üiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin LONDEN, 25 Febr. (Reuter). De diploma tieke correspondent van Reuter bericht, dat Franco een schriftelijke verzekering heeft gegeven aan den Britschen agent Hodgson inzake de représaille-maatregelen en de onaantastbaarheid van Spanje. Deze nota is evenwel geen voorwaarde voor de erken ning van Franco door Engeland, doch slechts een uiteenzetting van de positie van de rechtsche regeering. Na herhaald te hebben, dat de nationalisten een onvoorwaardelijke overgave van de republi keinen verlangen, wordt hieraan toegevoegd, dat alleen misdadigers tg vreezen hebben. Verder wordt verklaard, dat de nationalisten de bedoe ling hebben de onaantastbaarheid van Spanje te bewaren. In Londensche kringen acht men deze verze kering voldoende. Verder wordt gemeld, „dat alle veronderstel lingen over den toekomstigen Britschen ambas sadeur in Spanje voortijdig zijn." In aansluiting op de reeks verzekeringen van Franoo inzake de onafhankelijkheid van Spanje aldus de diplomatieke medewerker van de „Times" kan nog worden medegedeeld, dat de generalissimus enkele dagen geleden deBrit- sche regeering nogmaals schriftelijk heeft doen weten, dat hij vastbesloten is zich van politieke représaille-maatregelen te onthouden en dat hij de onafhankelijkheid van Spanje zal handha ven. Het desbetreffende document zal ongetwij feld spoedig worden gepubliceerd. De regeering te Londen begroet deze her nieuwde verzekeringen met instemming al wordt de erkenning ook onvoorwaardelijk gegeven. Jordana en Bérard hebben een uit drie docu menten bestaande overeenkomst geteekend. Daarna heeft de Fransche diplomaat vanmor gen van Jordana afscheid genomen en is naar Parijs vertrokken. Vanmiddag telefoneerde hij met generaal Franco. Om 12 uur 40, aldus meldt Havas uit Burgos, hebben Bérard en Jordana de drie stukken ge teekend, waarin Spanje en Frankrijk met elkan der overeenkomen om de normale betrekkingen tusschen beide landen te hervatten, of beter gezegd, de normale betrekkingen te openen. De ontvangst, welke Jordana vanmorgen aan Bérard bereidde was bijzonder hartelijk. Toen de Fransche senator het departement van den minister van Buitenlandsche Zaken verliet, drukte deze hem langdurig de hand en uitte hij jegens hem zijn voldoening over de behande ling van deze moeilijke en belangrijke zaak. Jor dana stelde terstond generaal Franco van het resultaat op de hoogte. Vóór zijn vertrek uit Burgos heeft Bérard het volgende aan den Havas-correspondent ver klaard: „Ik heb niets toe te voegen aan de uit drukking van mijn diepe voldoening, welke ik gisteren aan den dag heb geiegd. Zoo juist heb ben wij de protocollen geteekend welke het ac coord vormen, dat wij tot stand hebben ge bracht. Ik denk morgen in Parijs terug te zijn en zal Bonnet terstond op de hoogte brengen. Nog eens zeg ik verheugd te zijn over het lang durige contact, dat ik heb gehad met Jordana en zijn medewerkers, en ik geloof goed werk te hebben verricht voor Frankrijk, voor Spanje en voor den wereldvrede." Generaal Franco, zoo wordt voorts gemeld, die vanavond in Burgos aankomt, zal terstond het resultaat der Fransch-Spaansche besprekin gen tot in bijzonderheden bestudeeren. Om 15 uur 30 is Bérard per auto naar de Fransche grens vertrokken. Naar Havas uit Parijs bericht, schijnt het thans zeker te zjjn, dat president Azana Zon dagavond de Spaansche ambassade verlaat om zich terug te trekken op het landgoed van een zijner vrienden te Collonge sous Salève, waar mede hij zijn ambt zou neerleggen. Volgens mededeelingen uit welingelichte krin gen te Madrid zou voorts de mogelijkheid van verzet door de leidende personen van het cen trale gebied in Spanje zelfs niet meer overwo gen worden. Er doen zich tal van verschijnselen voor, welke duiden óp de uiteenvalling der poli tieke en militaire kringen te Madrid. Zoo zou generaal Miaja zijn tot dusver overheerschende rol prijsgeven en zich op den achtergrond hou den Kolonel Zulueta zou zijn pas hebben aan gevraagd en de vooraanstaande politici, die tot dusver in dé stad zijn gebléven, zouden zich ge reed maken voor het vertrek. Het Zwitsersche Telegraaf-agentschap te Ge- nève meldt, dat de ambtenaren der permanente delegatie der republikeinsche Spaansche regee ring bij den Volkenbond vanmiddag met den Parijschen express vertrokken zijn. In een wetsontwerp tot wijzi ging der Tariefwet 1934 komen tal van bepalingen voor ten be hoeve van de volgende in dustrieën: Glas- en aardewerk, textiel- en kleeding. papier, hout en houtbewerking, leder en leder waren en metaalnijverheid. Als maximum wordt een hef fing van 20 pet. van de waarde voorgesteld. De regeering verwacht van haar voorstellen geen merkbare stijging van de kosten van le vensonderhoud. WARSCHAU, 25 Febr. (Pat.). De Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken graaf Ciano, is, vergezeld van zijn echtgenoote en een gevolg van tien personen, voor een officieel bezoek te Warschau aangekomen. Op het sta tion werd het gezelschap begroet door den Poolschen minister van Buitenlandsche Zaken, Beek, diens echtgenoote. den burgemeester van Warschau en talrijke andere militaire en civiele autoriteiten. Het Poolsche Tel.agentschap meldt: Poolsche studenten hebben een sympathie-betooging ge organiseerd ter eere van graaf Ciano, toer, deze zich in de Italiaansche ambassade bevond. Op het geroep der studenten begaf Ciano zichop het balkon, van waar hjj'den betoogers toeriep: „Leve Polen" Verder hebben naar Reuter bericht, onge veer 2500 studenten en hun aanhangers gede monstreerd bij het graf van den Poolschen onbekenden soldaat, waar graaf Ciano in den namiddag een krans heeft gelegd. ROME, 25 Febr. (Stefani) De „Messagero" verneemt uit Parijs, dat vandaag ongeveer 3000 Italianen definitief Frankrijk zullen verlaten om naar hun vaderland terug te keeren. Binnen kort zullen ook 500 Italianen, die op Corsica wo- uen, naar Italië terugkeeren. BERLIJN, 25 Febr. (A.N.P.) Van semi-of- f.cleele Duitsche zijde wordt medegedeeld, dat tot November 1938 ongeveer 140.000 Joden Duitschland hebben verlaten, terwijl sedert dien ongeveer 100.000 Joden uit het land zjjr ver trokken. De meesten van hen zjjn naar de Vereenigde Staten gegaan, verder naar de Staten van Zuid-Amerika, Engeland, Frankrijk, België, Ne derland, Zwitserland en China. DANZIG, 25 Febr. (Havas) Eenige honderden Duitsche studenten te Danzig hebben het ver- eenigingSgcbouw der Poolsche studenten stor menderhand genomen cn daarbij .geroepen: „Wij zullen het Poolsche gespuis uit Danzig wegvagen, zooals wij het Joodsche gespuis heb ben weggevaagd." Zes Poolsche studenten werden tijdens het gevecht gewond. De commissaris-generaal van Polen te Danzig beeft bij den Senaat geprotesteerd, welke vol gens een Poolsch communiqué de verzekering heeft gegeven, dat de orde zou worden gehand haafd. WARSCHAU, 25 Febr. (Havas) In de Polytechnische School hebben de studenten opnieuw vergaderd om te protesteeren te gen de behandeling welke de Poolsche stu denten in Dantzig ondervinden. De sprekers lazen verschillende telegrammen voor van Studentenvereenigingen te Dantzig, waarin de incidenten werden weergegeven en deel den vervolgens strooibiljetten uit van den volgenden inhoud: „Polen, wegens de Duitschgezinde politiek der regeering bevinden onze broeders in Dantzig zich in een wanhopige situatie. De omstandigheden veroorloven ons nog niet hierop te antwoorden zooals het moet, maar antwoorden zullen wij." Een motie werd aangenomen, waarin ver zocht wordt om alles wat Duitsch is te boycot ten. Na de vergadering poogden de studenten opnieuw te betoogen voor de Duitsche ambas sade. De politie verhinderde dit evenwel. Daar op begaven zij zich in groepen naar het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken, onder het uiten van vijandige kreten aan minister Beek. Dank zij de aankomst van politieversterkingen konden de studenten echter het ministerie niet bereiken. Gisterenavond nog was door het mi nisterie aan de studentenvereenigingen ver zocht vandaag niet te betoogen om de ont vangst van den Italiaanschen minister Ciano niet te verstoren. Verder hebben zich ook anti-Duitsche betoo gingen voorgedaan te Krakau en Wilna. In eerstgenoemde stad zijn gisterennacht Poolsche studenten het Duitsche studentenhuis binnen gedrongen. Zij mishandelden de Duitschers en vernielden het interieur. De politie kon hen slechts met moeite verdrijven. Vanmorgen hielden de studenten een betooging tegen mi nister Beek en trachtten te betoogen voor het Duitsche consulaat, doch de politie verhinderde dit. In een protestvergadering van studenten te Wilna zijn moties aangenomen, gelijkluidend aan die te Warschau. Na de bijeenkomst hiel den de studenten verscheidene uren lang de hoofdstraat der stad bezet, waarbij zij kreten uitten tegen de regeering en Beek, den minis ter van Buitenlandsche Zaken. BRUSSEL, 25 Febr. (Havas). De ministers hebben heden van 10 tot 1 uur in een buiten gewonen ministerraad vergaderd. Over het re sultaat der besprekingen namen zij het diepste stilzwijgen in acht. Evenwel legden zij ee— ze ker optimisme aan den dag wat betreft de op lossing der hangende moeilijkheden. Aangaande het geval Martens zou de ministerraad zich voor stellen een commissie van magistraten te be noemen en deze te belasten met een onverwijld onderzoek. BERLIJN, 25 Febr. (Reuter) Men maakt zich hier ernstig ongerust over het lot van een Duitsch vliegtuig met passagiers en een be manning van vier koppen, dat naar gemeld wordt sinds gisteren wordt vermist tusschen de Balearen en Genua. Een later bericht meldt dat het vliegtuig thans officieel als verloren wordt beschouwd. Het toestel had tien personen aan boord en zou vergaan zijn bij de Balearen. ZUINIG COMFORTABLE RUIM Nadere bijzonderheden over het komen de Conclaaf. v Franco zette in een nota tot Hodgson zijn standpunt uiteen. Duitsche studenten bestormden het ge bouw der Poolsche studenten te Dantzig. Te Warschau, Wilna en Krakau vonden wederom anti-Duitsche betoogingen door studenten plaats. Een wetsontwerp is ingediend tot wij ziging der Tariefwet 1934. Voortgezette vergadering van den Party- raad der R. K. Staatspartij. Bespreking van het werkloosheidsvraag stuk in de Kath. Wetenschappelijke Ver- eenigmg. H. M. de Koningin is Zaterdag naar Zwitserland vertrokken. De burgemeester van Ootmarsum per 1 Maart ontslagen. Jhr. Van Panhuys tijdelijk Nederlandsch zaakgelastigde bij de Spaansche regee ring. Twee jongens te Delft door een trailer gegrepen en gedood. Hevige brand in stroocartonfabriek te Sappemeer. New-Yorksche beurs: *temming vast. Stand op Zondag 1 unr v.m.: Vorige stand: 756.8 752.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1