De nieuwe stadhuisvleugel groeit R.K. Staatspartij voert een nationale politiek P&nUac TREKJES =hH=ISHil 20% KORTING DEN STILLEN OMGANG Regeering, begin 150.000 KILO STAAL GEERT HOOGEVEEN GENOOTSCHAPVAN LEPENKAARTEN ZONDAG 26 FEBRUARI 1939 De betonnen kelders zijn reeds gereed, men werkt nu aan den vloer der tweede verdieping Jacobijnestraat verbreed Onder den grond Het geraamte van den vleugel TRIDUUM R.K. MIDDENSTAND LOOPT CE OOK ZOO GEMAKKELIJK IN DE VAL? HIER IS EEN OUD EN VERTROUWD ADRES: TELEFOON: 10070 DE WERKLOOSHEID Wat in 1938 meer werd uitgegeven Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie Tot eind Februari op ALLE prijzen van STOOMEN - VERVEN Ook op Gordijnen, Tapijten Schenking van schilderijen Politie-voetbal Gunning HET ONDERWIJS Nieuwe bezuinigingsmaatregel GEMEENTERAAD Programma Radio-centrale Ongeval ALG. VERGADERING opDonderdag2Maarta.s. Genootschap Stille Omgang Contingenteering van cement Belangrijke rede van Mr. Dr. Deckers De werkloosheid Regeering begin!! Geheime zender in actie Alléén: Mr. Cornelisstraal 54 - Telef. 16270 Het nichtje STAD Ruim een half jaar reeds kijken de Haar lemmers, die van de Groote Markt de Ko ningstraat inrijden, tegen een hooge en lange schutting, die tot voor kort alles wat zich daarachter afspeelde aan het oog ont trok, doch waarboven uit thans beton en jjzer de lucht insteken. De nieuwe vleugel van het raadhuis van Haarlem begint vorm te krijgen. En van deze belangrijke hart kamer, waar de burgers over te hooge pre- cario-belasting zullen praten en Marietjes en Kareltjes zullen aangeven, zijn de fun damenten reeds gelegd, terwijl thans een 30-tal bouwvakarbeiders werkt aan de be wapening en betimmering van den vloer der tweede verdieping. De kelders zijn klaar, de groote verwarmings kelder tot aan den beganen grond: de kelder, die voor de fietsen der ambtenaren bedoeld is en er bijna 150 zal kunnen bevatten en de vluchtkelder, die gas-vrij gemaakt kan worden, zijn reeds geheel voltooid. Duizend kubieke meter gewapend beton wordt door den dienst van Openbare Wer ken bij het constructieve werk gebruikt, waarvan alleen de staalbewapening het respectabele gewicht van 150.000 kilo heeft. Doch als men berekent, dat de betonwan- den der kelders op verscheidene plaatsen een halven meter dik zijn, hoeven deze cij fers niet abnormaal groot genoemd te wor den. Wij hebben een kijkje genomen in deze on- dergrondsche gewelven, waarvan de ruimte ge broken wordt door zware kolommen, die het geheele gebouw stutten moeten. Over den bodem van den verwarmingskelder liggen nog zandhoopen en balken, en een klein beekje regenwater stroomt er nog in de diepte, vier en een halven meter beneden het straat niveau. Deze kelder ligt aan de Jacobijnestraat en de daarin te plaatsen verwarmingsinstallatie zal niet alleen de gangen en zalen van den nieuwen vleugel op aangename temperatuur hebben te brengen in koude jaargetijden, doch ook die van het oude gedeelte, waar enkele afdeelingen gevestigd blijven. De Dienst van Openbare Werken en het gymnasium aan het Prinsenhof zullen eveneens hier hun warmte- calorieën betrekken. Geen wonder dus, dat de silo's van beton, groote trechters, die thans nog hun gapenden mond naar de wolkenlucht richten, gevaarten zijn van respectabele afmetingen. Zij zijn drie in getal en zij worden volledig mechanisch ge vuld. Vrachtauto's met brandstof zullen de Ja cobijnestraat inrijden, hun lading uitstorten, waarna elevators de kolen tot in de trechters der silo's transporteeren. Van dat alles is nu nog weinig te zien. Nog rijden kruiwagens over breede planken en nog zijn de silo's niet heelemaal voltooid. Maar de moeilijkste arbeid is reeds gedaan. Direct langs den muur van de openbare lees zaal moest men tot een diepte van bijna vijf meter onder de straat fundamenten aanleggen. Hoekje voor hoekje heeft men den muur aan gepast aan den betonnen bak, die deze ver warmingskelder is. Via het trapje, dat na de ingebruikneming voor de wielrijdende ambtenaren naar hun af deelingen zal voeren, kwamen wij op den be ganen grond van den nieuwen vleugel, die al tijd nog bijna een meterboven den werkelijk beganen grond ligt, zooals men ook op de hier bij afgedrukte teekening ziet, die het gebouw laat zien op den hoek van de Jacobijne- en Koningstraat. Tusschen de zandhoopen en ijzeren spij len, het hout en de balken op den beganen grond zien wij de omtrekken van de af- deeling Burgerlijke Stand en Bevolking, die voor de zooveelste maal verhuist, maar dan ook een home krijgt, dat zij wel niet spoedig zal verlaten, zjj het nog slechts in groote lijnen, verrijzen. „Hier komen de loketten", vertelde de ambtenaar van Openbare Werken, die ons rondleidde, wijzend op een stuk lucht, er gens tusschen de pilaren zalen. Door de verbouwing wordt de uitmonding van de Jacobijnestraat bijna twee meter verbreed; een belangrijke verbetering dus. De toegang tot het geheele complex blijft de Pandpoort, die gerestaureerd Wordt, doch haar ouden luister zal behouden. Het hoofdtrappen huis is er ook nog niet, maar wij kunnen ons voorstellen, dat wij zoo op de tweede verdie ping zullen komen, om schoolgeldpenningen te offeren op de afdeelingen, die daar een plaats zullen vinden en die aan de Koningstraat ge legen zijn. Ook de hondenbelasting, de straat- en precariobelasting, en de afdeeling waar be wijzen van onvermogen aangevraagd kunnen worden, zullen op de tweede etage gehuisvest worden, evenals de zakelijke bedrijfsbelasting en buitenbelasting, terwijl bovendien een flinke ruimte voor archief is gereserveerd. Voor deze eerste verdieping heeft de archi tect van den nieuwen vleugel, ir. A. J. v. d. Steur een oplossing gevonden, om weinig ni veau-verschil te krijgen tusschen oud en nieuw. Alle afdeelingen hebben daar contact met el kaar; een doorloopende gang verbindt het nieuwe gedeelte met den reeds bestaanden vleugel. a Zoo komt een mooie achttiende eeuwsche kamer, die nu jammer genoeg door een schot in tweeën gedeeld is, weer geheel tot haar recht. ZD is minstens zoo fraai als de wacht kamer of kleine trouwzaal aan de Zijlstraat. Op de tweede verdieping zullen alleen in het nieuwe gedeelte eenige afdeelingen komen, o.a. van de secretarie, terwijl een groote ruimte hier weer als archief beschikbaar blijft. Langzaam groeit de nieuwe vleugel, een werkfondsobject, dat bijna f 350.000 kost. En nader komt het oogenblik, waarop de schut tingen het uitzicht niet meer zullen belemme ren. Dan zal een nijver leven beginnen in den eenvoudigen, doch smaakvollen en practischen vleugel van het Haarlemsche raadhuis. Men deelt ons mede: Het triduum voor de R.K. Middenstanders, waar ook de dames en de zoons (boven de 18 jaar), maar ook niet-leden verwacht worden zal, op verzoek van het hoofdbestuur, geleid worden door Pater P. J. Silvius van Hartefeld O. P. M„ die reeds meerdere Middenstands Tridua heeft verzorgd en zich speciaal hierop heeft ingesteld. Door Geestelijke verdieping naar de Nieuwe Gemeenschap. Wij twijfelen dan ook niet of de Midden standers zullen dankbaar deze gelegenheid aangrijpen om deze actie daadwerkelijk te steu nen, door massale opkomst. Kerkzangers en oud-kerkzangers onder hen, worden verzocht zich te vereenigen op het koor om leiding te geven aan den samenzang. Ter herinnering deelen wij nog mede dat de oefeningen worden gehouden in de kapel van St. Joannes de Deo, op Woensdag 1, Donder dag 2 en Vrijdag 3 Maart a.s. 's avonds half negen, en de sluiting is bepaald op Zondag morgen, 5 Maart, half negen. Komt in grooten getale, opdat het triduum een prachtig succes moge worden. of vergewist U zich eerst van den goeden naam en betrouw baarheid van Uw brandstóffen- leverancier? B. en W. schrijven aan den raad: Blijkens een voorloopig opgemaakte berekening zullen de voor een bijdrage uit het Werkloos- heidssubsidiefonds in aanmerking komende uit gaven over 1938 voor steunverleening en werk verschaffing bedragen; Uitgaaf: Raming: Steunverleening dienst Werkloosheidsbestrijding 915.000 950.000 id. Maatsch. Hulpbetoon 1.092.500 950.000 Werkverschaffing ƒ2.007.500 1.900.000 126.000 199.500 Tezamen ƒ2.133.500 2.099.500 Aangezien voor het verkrijgen der volledige subsidie uit het Werkloosheidssubsidiefonds als eisch is gesteld dat genoemde posten in geval van overschrijding tijdig dienen te worden aan gevuld, stellen B. en W. u voor in het tekort op de raming te voorzien dpor vaststelling van een 3e suppletoire begrooting voor den dienst 1938. Hedenavond om 8.1.5 uur op het Spaarne Storrmamp. Dezen keer worden alle leden boven 17 jaar uitgenoodigd. Donderdag 2 Maart 8.15 uur Graalkoor. Vrijdag 3 Maart El. en Barbara, na het Lof geestelijk uur voor alle leden. Daarna huishoude lijke besprekingen voor de oudste groep. Denken alle leden boven 17 jaar aan de Week ends „Je Levenstaak". Het eerste is Zaterdag en Zondag 4 en 5 Maart. De leden die zich hebben opgegeven, om ge zamenlijk te gaan, komen 's middags uiterlijk kwart voor drie in uniform op het Spaarne. Door mevr. de wed. M. J. von Brucken Fock, geb. Pompe van Meerdervoort. is aan de ge meente Heemstede ten geschenke aangeboden een twaalftal schilderijen, vervaardigd door wij len haar echtgenoot, den heer G. H. G. von Brucken Fock, Deze schilderijen zullen ten Raadhüizo of in andere gemeentelijke gebouwen worden opge hangen. Vrijdagmiddag werd op het Heemsteedsche Sportpark de returnmatch tusschen het Zand- voortsche en het Heemsteedsche Politie-elftal gespeeld. Het einde kwam met een 10 overwinning voor Zandvoort. Aan op een na den laagsten inschrijver G. Hulsebosch te Bloemendaal is gegund het ega- lisatiewerk in Nieuw Zuid te Katwijk voor 51.000.—. Daar de toekenning van bijzonderen steun uit het werkloosheidssubsidiefonds over het dienst jaar 1938 voor deze gemeente afhankelijk wordt gesteld, o.a. van „intrekking van de extra-toelage van 5 per wekelijksch lesuur, toegekend aan vakonderwijs voor lichamelijke oefening aan de scholen voor gewoon l.o. en u.l.o, die in het bezit zijn van een middelbare akte," stellen B. en W. voor aan deze voorwaarde te voldoen. De agenda van de vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 1 Maart 1939, des namiddags te 1.30 uur, vermeldt o.a.: Bezoldiging ambtenaren belast met de keu ring van visch; Aanvaarding van voor straat bestemden grond Spaarnhovenstraat enz.; Ver zoekschrift bewoners Reijer Anslostraat inzake verbetering toestand ter plaatse met prae- advies B. en W.; Instructie Gemeente-ontvan ger; Wijziging regeling jaarwedden vakonder wijzend personeel bij het Openbaar Lager On derwijs. Benoeming: Tijd. leeraar Gymnasium. Maandag 27 Februari Progr. I: Jaarsveld. Progr. II: Hilversum I en II. Progr. III: Keulen 8.00, Paris Radio 9.20, Radio P.T.T. Nord 9.30, pauze 9.50, Parijs Radio 10.00, Radio P.T.T. Nord 10.50, Parijs Radio 11.20, Radio P.T.T. Nord 12.10, Ned. Brussel 12.20, Parijs Radio 2.20, Keulen 3.20, Droitwich 4.20, Fransch Brussel 5.20, Ned. Brussel 5.50, Radio P.T.T. Nord 6.05, Keulen 6.20, Ned. Brus sel 7.20, Straatsburg 7.50, Keulen 8.20. Progr. IV: Ned. Brussel 8.00, Diversen 9.20, London Regional 10.35, Droitwich 1.20, London Regional 2.00, Droitwich 5.20, Boedapest 8.20, London Regional 8.35, Droitwich 9.20, Fransch Brussel 9.45, Ned. Brussel 10.20, Droitwich 10.30. Progr. V: Diversen 8.00—7.00, Eigen gramof. 7.008.00, Diversen 8.0012.00. Vrijdagmiddag wilde de heer D„ onderwij zer aan 'n school in de Carolingestraat, in een der lokalen een raam blindeeren. Hij stond op een ladder, die plotseling onder hem vandaan schoot, waardoor de heer D. kwam te vallen en aan het hoofd gewond werd. De G. G. en G. D. verleende de eerste hulp. De heer D. Is ter ob servatie in het St. Elisabethsgasthuis opgeno men. TE HAARLEM Bedetocht naar de H. Stede te Amsterdam, in den nacht van 18 op 19 Maart 1939. zyn van nu af verkrygb. 50 ct. uitsluitend aan het Gebouw ,,St. Bavo", Smedestraat 23. Kaarten geven bewijs van toe gang tot de kerk in de Amster damstraat en de kerken in Am sterdam. Na 1 Maart a.s. is de pr^js 60 ct. bij afhalen en 65 ct. bij thuisbez' Namens het Bestuur: J. PH. H. CASTRICUM, Voorz. H. N. J. NEELISSEN, Secr. Het Genootschap van den Stillen Omgang vestigt de aandacht van belanghebbenden er op, dat de kaarten voor de aanstaande bede vaart in den nacht van 18 op 19 Maart reeds verkrijgbaar zijn in het gebouw St. Bavo, Sme destraat, bij den Administrateur den heer Scholten, iederen dag van tien tot een uur. 's middags van drie tot half zes, 's avonds van half acht tot tien uur. Men zie ook de advertentie in dit nummer. Na 1' Maart is de prijs der kaarten hooger. Een ieder neme dus nu reeds de kaarten. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage) Ingediend is een wetsontwerp tot bekrachti ging va.n het K. B. tot regeling van den in voer van cement. De vergadering van den Partijraad der R. K. Staatspartij, in een der zalen van den Dierentuin te Den Haag, werd' Zaterdag ochtend te tien uur voortgezet. De voorzitter, mr. T. J. Verschuur, heette in het bijzonder welkom den voorzitter van de Tweede Kamer, mr. J. R. H. van Schaik, en de voorzitters van de katholieke fracties der Eerste en Tweede Kamer, resp. mr. Van Lan- schot en mr. dr. Deckers. Tijdens de ochtendzitting heeft mr. dr. Deckers een rede uitgesproken over den huldigen wereldtoestand en de politiek van Nederland. De omstandigheden waaronder de Kamer fractie der R. K. Staatspartij haar taak moet vervullen, blijven somber, aldus spr. Doch ondanks dat mag de christen-staats man zich niet iaten ontmoedigen. Zelfs moet hij de eerste zijn om zijn handelingen te rich ten naar Gods wet. Dan kan geen tegenwer king hem neerslaan, geen moeilijkheden kun nen hem dan zijn optimisme, zelfs in dezen tijd niet, ontnemen. Onder die moeilijkheden staan in de eerste plaats de voortdurend toenemende spanning van de internationale sfeer. Dankbaar zijn wij, zoowel den Engelschen minister-president Chamberlain als de volksmassa's in Duitsch- land en Italië, die door hun toejuichingen van Chamberlain's initiatief evenzeer hebben bij gedragen tot het behoud van den vrede. Hangt ondanks deze vredespogingen de in ternationale lucht vol donkere wolken, aan lichtpunten ontbreekt het niet. Langzaam groeit het vertrouwen en wederzij dsch begrip tusschen de volken. Gelukkig kunnen wij con- stateeren, dat in het buitenland een steeds beter begrip voor de positie van Nederland aan den dag wordt gelegd. Uitlatingen van verschillenden kant toonen duidelijk, dat men een open oog heeft voor onze volstrekte zelfstandigheid en voor ons voornemen die zelfstandigheid door een zelf standige defensie te handhaven, niet alleen voor het rijk in Europa, doch ook voor zijn andere deelen. De Katholieke fractie ondersteunt deze poli tiek van krachtige zelfstandigheid van gan- scher harte. Wanneer wij thans onze weermacht uitbrei den. geschiedt dat niet, evenmin als in andere landen, om een achterstand in te halen. Wij zijn niet achter gebleven in een tijd, toen een derde deel van ons volk geen gelegenheid voorbij liet gaan om op de weermacht te smalen. Wij zullen ook thans niet achter blijven al gaw wij niet mee met overdreven eischen doe), wij blijven hopen, dat een gunstige wending in de internationale verhoudingen het gebruik van de weermacht niet noodig zal maken. Daarnaast staat het probleem van de werk loosheid, tot de oplossing waarvan Nederland reeds vele offers heeft gebracht en nog vele offers zal moeten brengen, wil de volkskracht, en de kracht van landbouw, nijverheid en han del, paraat blijven voor het oogenblik, waarop de volkeren den onmogelijken weg van econo mische autarchie weer zullen verlaten. Mede daarom, dat bij de behandeling van de tariefmachtigingswet in de Tweede Kamer onzerzijds er op werd aangedrongen, dat het kostenpeil onzer productie niet hooger worde opgevoerd dan dat van de productie in het buitenland. Heeft de politiek van 't thans zittend ka binet vele goede zijden, zij heeft een belang rijken debetpost op haar rekening: een al te conservatieve financieele politiek. Wij zeggen dat niet, omdat wij voorstanders zouden zijn van financieêle roekeloosheid; ook wij verlangen een conservatieve, voorzichtige financieele politiek, doch geen „al te" conser vatieve. Engeland heeft niet den naam van roekeloos te zijn op dit gebied. Niettemin acht de Engel- sche regeering het volkomen verantwoord een zeer groot deel der herbewapeningsuitgaven 350 van de 540 millioen pond sterling op de toekomst af te schuiven. Waarom kan dat in Nederland niet? Volgde de regeering een andere financieele politiek, wellicht konden wij neg meer doen aan de bestrijding van het euvel der werk loosheid. Wat de regeering daaromtrent voorstelt is goed. Wij zagen wel graag enkele aanvulling-en, vooral ten behoeve van de groote gezinnen en we beschouwen het plan-Westhoff ook geenszins als. een panacé. doch wij steunen de regeering van ganscher harte. Slechts één eisch spraken wjj daarbij uit: begin, begin, begin! In onze verhouding tot andere politieke par tijen scheppen wij geen noodelooze tegenstel lingen en stellen wij ons niet op een te hoog voetstuk. Wij blijven het standpunt innemen, dat wij niets voor ons zelf vragen, wat wij an deren niet gunnen. Ons eenig doel is het algemeen belang. Daar naar beoordeele men ons beleid. De linksche groepen toonen zich wel zeer teleurgesteld, dat zij in dit kabinet geen plaats hebben gehouden, doch juist deze groepen toonen bij de stem mingen over verschillende wetsontwerpen dui delijk, hoe ze staan tegenover een constructieve nationale politiek. Zij hebben zich bij de ta riefmachtigingswet en de herziening van de wet op het recht van vereeniging en vergade ring bloot gegeven. Wij zullen afwachten of zij zich opnieuw bloot geven, wanneer straks de echtscheidingswet, de kindertoeslagwet en de wet op het verbod van arbeid voor de gehuwde vrouw aan de orde zullen komen. De Katholieken voeren nationale politiek, zooals zij dat steeds hebben gedaan, ook toen linksche kabinetten aan het bewind waren. Wij blijven nationaal, ook al staan wij achter waar het de „beste posten" be treft. Hebben wij in de hoogere sferen van het onderwijs een veel geringer aandeel dan in de lagere school, waar wij bijna de helft van de kinderen bezitten, ons volle aandeel geven wij weer in den opbouw van de weer macht. Veertig procent van onze soldaten zijn katholiek. Dat teekent den geest van het katholieke volksdeel, dat het vader land zal verdedigen, onder alle omstandig heden. Dat teekent de nationale instelling van onze politiek. Alvorens mr. dr. Deckers aan het woord was, is aan de orde geweest het voorstel van den Kringraad ArnhemNijmegen in zake de al of niet wenschelijkheid van het aannemen van commissariaten door leden van de Staten-Ge- neraal, alsmede van het gelijktijd'e waarnemen van burgemeestersambt en Tweede-Kamerlid maatschap. De vergadering vereenigde zich met het praeadvies van het partijbestuur, hetgeen hierop neerkomt, dat het niet op zijn weg ligt, zich in algemeenen zin uit te spreken over de al cf nietwenschelijkheid van bepaalde particuliere a' dan niet gehonoreerde functies door leden van de Staten-Generaal, terwijl het partijbe stuur de combinatie van het burgemeestersambt en het Tweede Kamerlidmaatschap in het alge meen ongewenscht acht, met erxenning van plaats voor bijzondere uitzonderingsgevallen. Besloten werd een studiecommissie voor de waagstukken van het platteland in te stellen. Ten opzichte van de vrijheid van drukpers werden geen bijzondere maatregelen noodig ge oordeeld, na de door de regeering bij de be handeling van de Justitiebegrooting .n de Tweede Kamer gedane toezegging, dat overwo gen wordt met name de materieele beles-liging van volksgroepen strafbaar te stellen (d. w. z. die uitingen, welke zooal niet den vorm, dan toch het effect van beleediging hebben). Met betrekking tot de bevordering van een geordende emigratie naar den ruime kolonisatie in de z.g. A.B.C.-landen van Zuid-Amerika (Ar gentinië, Brazilië en Chili) zal het partijbestuur zich wenden tot de R.K. Emigratievereeniging, wier advies zal worden gevraagd met het oog ou te dezer zake mogelijke samenwerking. Een geheime zender, die in Amsterdam zeer goed te hooren was, heeft vannacht tegen half één over de golflengte 301.5 (komt overeen met Hilversum), critiek uitgeoefend op het beleid van de Regeering. De uitzen ding wrd besloten met het spelen van het Wilhelmus. Met 'n kort grom-Iachje gooide hij de zoo Juist gelezen brief op tafel. „Hierzoo, ze willen ons 'n pleegkind op ons flak sturen Ze wilde opkijken van haar handwerkje maar bedacht zich nog „lekker bijtijds" hegeerde expres de toch wel zeer bijzondere m.ededeeiingom de ruzie van daarstraks, Waarop 'n koppig zwijgen was gevolgd.... En fleed alsof hij niets gezegd had Hij voelde de woede naar z'n kop gloeien maar deed of hij niets merktede brief bleef liggen. Ireiterend lang bleef ze met haar hand- Werkje bezigbegon eindelijk, uiterlijk met 'h schijntje belangstelling, de brief te lezen. ,,'n Kind van mijn familie, hè?" zei ze Scherp, met 'n hatelijke nadruk op „mijn".... en deed de brief weer in de enveloppe. Neem 't wurm in huis voor mijn part" bleef hij kwasie z'n krant lezen ,,'t Zal me bard meevallen als 't schaap 't vier weken bij je uithoudt „Ze zal van jouw vriendelijkheid anders ook hiet achterover tuimelenze heeft aan je gezicht al genoeg.... Maar als je liever terug schrijft, dat je 't niet doetga je gang, boor't zal hun daarginds niet eens zoo erg tegenvallen.en ze hebben 't waarschijnlijk alléén geschreven, omdat 't kind anders naar 'h weeshuis moet ,,Mensch, hou maar op! Ik heb 't al lang in Ie gaten.... Je voelt er zelf óók niks voor.... absoluut niksje wil 't alleen doordrijven om mij te pestenmaar ga je gang, hoor als je 'r maar niet op rekent, dat ik me met dat kind bemoei't is om te brullendat denkt 'n meisje van tien jaar te kunnen opvoe denje weet nauwelijks wat 'n vriendelijk woord is!" „Wat 'n wonderals je 'r nooit een te hooren krijgt!" En de zooveelste ruzie was er weer..'., en eindigde met 't dichtdreunen van de voor deur Uren later kwam ie thuis. Zij had alléén gegeten. Dat waren nu menschen van 'n goed eind over de middelbare leeftijddie er ruim van hun rente konden komen Daar begreep nu bijna niemand wat van. Ze zaten elkaar gewoon in de wegen schenen het er op te hebben gezet, elkaar 't leven zoo onaangenaam mogelijk te maken. Hun huwelijk was begonnen als negentig van de honderdmooi, zonnig, vol idealen de zaken gingen als gesmeerd Toen ze merkten, dat het huwelijk kinderloo zou blijven, liep 't misDat heb je wel meer met menschen, die zelden of nooit geleerd heb ben offers te brengenAlle andere zegen die ze van God ontvangen hadden, werd op de achtergrond geschovenen in stil, wrokkend verwijt leefden ze verderwerden van jaar tot jaar meer onverdraagzaam, en niet wijzer. En daar had je de toestand van nu, waarover nog uren te praten zou zijn. „EnTruusje.... heeft 't lekker ge smaakt?" „Ja, tantefijn „Blief je nog wat?" „Nee, tante, dank u „Nou, nou" schoof hij wat lompig de fruitschaal naar 't kind „zoo'n klein manda rijntje kan er nog wei bij, is 't niet?" Ze knikte lachenden oom pelde 'n man darijntje. Na de maaltpd gingen ze Truusje's koffertje uitpakkenen er kwamen ook 'n kruisje, 'n wijwaterbakje en wat schilderijtjes en plaatjes te voorschijnOom liep meteen al naar de keuken, om 't gereedschapkistje te halenen was al gauw in Truusje's slaapkamertje op de best geschikte plekjes duimpjes aan 't slaan En heel de middag was er bedrijvigheiden Truusje babbelde en lachte er maar tusschen- doorde dag vloog omen 't werd bed tijd voor 't nichtje „Goed, tante". En Truusje knielde bij haar stoel en deed helder-eenvoudig haar avondgebed.... met 'n weesgegroet voor vader en moederen voor de tante waar ze vandaan kwam en die nu ai zoo lang ziek wasen, na even 'n aarzelinge- 23 U tje begon ze; ,,'n Weesgegroetje voor deze nieuwe oome en tante Toen ze klaar was ging ze naar tante om 'n inachtzoen en bleef met even gebogen hoofdje voor haar staan.. ..tante begreep niet, wat ze wou „Wat is er, kindje?" ,,'n Kruisje, tante ,,'n Krui „Ja, tante, op me voorhoofd „Ohjaja natuurlijk.... hoe kan ikzooietsvergeten Ook bij oom kwam ze voor 'n nachtzoen en 'n kruisje „Welwel te..,, te rusten..., lieve kind.... slaap maar lekker hoor...." Toen Truusje al lang sliep hadden de twee nog geen woord tegen elkaar gezegd Maar 'n heel ander zwijgen was datmet iets warms, waarvan ze elkaar wel wat wilden geven misschienmaar er niet toe konden komen En op 't laatst kwam 't met 'n hortje van de eene kant der tafel,,'n Goed kind, denk 'k...." „Ja" 'n beetje heesch van de andere kant. Eerst zagen de buren „haar" uit wandelen gaanmet 't pleegkind.... en 'n volgende dag ging „hij" met 't kleine nichtje aan de loopen toen ze terug kwamen had 't meisje 'n mooie, groote bal en oom droeg 'n doos met 'n pop of zooiets. En de naaste buren hoorden niets meer, dat op ruzie leekMaar daar viel voorloopig nog weinig van te zeggen, vonden ze, want 't was nog vacantie en ze hadden 't kind de heele dag om zich heenvoor dat meisje wilden ze natuurlijk niet weten hoe de verhouding was Maar na de vacantie bleef 't ook rustig in 't huisen ze zagen de oom en tante samen de deur uit gaan, om 't pleegdochtertje uit school te halen Dat kind moest toch wel iets bijzonders in dat huis hebben gebrachtmaar 't was dan ook 'n lief meisje om zoo te zien. Het echtpaar zelf wist al vanaf de eerste dag, dat 't nichtje onbewust zooiets als 'n wonder had gedaanmaar ieder verwerkte dat voo; zichzelfze spraken met elkaar in vrede en overleg, maar tot 'n hartelijk woord kwam 't nog niethun leven was nu als 'n machine die heel lang had stilgestaan en weer zoo moei lijk op gang kon komen En 'n keer, om 'n nietigheidje, sloeg 't ge sprek weer plots fel over naar de heftige ru zie-toon van vroegerMaar juist kwam toen Truusje terug van 'n boodschap in de buurt en met groote oogen en rood van schrik stond 't meisje hen aan te kijkenen ze zwegen als kinderen, die op iets ondeugends werden betrapt. Het eerste 't beste oogenblik, dat oom even al leen met 't nichtje was, zei hij zacht: „Dat van daarstraks, Truusje..je weet wel.dat was maar 'n aardigheidje, hoor." 's Avonds ging tante nog even naar 't kamer tje, om te kijken of „zus" er goed onder lag ze deed wat overbodigs aan de dekensen zei zacht: „Dat van vanmiddag, Truusjeje weet weltoen je kaas had gehaalddat was maar 'n aardigheidje, hoor...." „Ja, tante.... ik weet *t al van oom". „OWel te rusten, lieve kind „Wel te rusten, tante „Heb je.... heb je 't hier naar je zin, Truus je?" „Ja hooru bent 'n fijne tanteen oom is 'n fijne oomik wil hier best altijd blijven En zoo werd het in tweedracht geaccepteerde kind, zonder het zelf te vermoeden, de schakel, die twee verwijderde harten naar elkaar trok en kleur en leven en gezelligheid bracht in het huis, dat jaren geen lied of vroolijke lach had gekend. En zonder iets anders dan haar voor- oeeld bracht ze haar pleegouders dichter bij Onze Lieve Heer Ze wisten ieder voor zich, dat 't mooi en goed was nu.... maar 't was nog maar zoo moeilijk, om te komen tot 'n woord of daad, waarmee de laatste goede stap gezet zou worden. Tegen de winter werd oom erg ziek. 'n Jaai of wat geleden was dat ook es gebeurd en toen had zijn vrouw hem in koude berekening naai 't gasthuis laten vervoeren, waar ze hem dage lijks 'n plichtmatig bezoekje van 'n kwartier bracht. Maar nu ging 't heel anders.... halve nach ten bleef ze op, deed met de grootste nauwge zetheid alles wat noodig was en dacht nauwe lijks aan zich zelf. Oom werd beteren toen ie weer voor t eerst in de kamer kwamgearmd tusschen tante en Truusjetoen stonden er bloemen op tafelen er was 'n nieuwe leunstoel met kussensOom begon erg te huilen en sloeg z'n armen om tante heenen tante zoende hem wel zes maal en zei, dat ze heel blij was met z'n genezing. Toen trok hij Truusje op z'n knie en snikte: „Lief kindals je wist, hoe jijhoe jü „Wat bedoelt u, oom?" „Niks, kindje" nam tante haar kopje tus schen haar handen „oom is wat zenuwach tig ennou jaen tante ookoom be doelt eigenlijk, dat jij elke dag zoo veel gebeden hebtdat ie gauw beter zou wordenen dat we alle drie nog heel langheel lang Gosjemenikkeltje, de taart! Die zou ik haast vergeten.... de feesttaart.... en die mag Truusje snijden G. N. WIE ZICH NOG WARM KAN KLEEDEN BEDENKE HET TOCH WEL: ER WORDT VEEL KOU GELEDEN IN T HARTMAAR OOK AAN T VEL. VENCENTIUSVEREENIGING

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3