Verklaring van den president der Spaansche Cortes De debatten in het Lagerhuis New-Yorksche Beurs NA HET AFTREDEN VAN AZANA TOENEMENDE SPANNING IN PALESTINA WOENSDAG 1 MAART 1939 De te Madrid aanwezige ministers zijn naar Oost-Span je vertrok ken voor een belangrijken ministerraad Hoe de opvolging moet worden geregeld De Spaansche ambassade te Parijs overgenomen Scandinavië acht erkenning niet urgent Erkenning van de realiteit Sinclair aan het woord Eden stemt voor de regeering Nieuwe reeksen van aanslagen in het geheele land De Joden protesteeren Indirecte vorstschade Bijzondere steun voor de bloemen- kweekers noodzakelijk EERSTE KAMER De volgende week weer bijeen HEYMANS EN ROUS TE SINGAPORE MARKTNIEUWS Stemming vast Clearingkoersen VERKORTE BALANS Van de Nederlandsche Bank N.V. a pet. WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 28 Febr. STOOMVAARTLIJNEN FAILLISSEMENTEN PARIJS, 28 Febr. (Havas). Martinez Barrio, de president van de Spaansche Cortes, heeft na het aftreden van Azana de volgende verklaring afgelegd tegenover den vertegenwoordiger van Havas. ,Jk heb de mededeeling van Azana ontvangen, dat h(j aftreedt als president van de republiek. Ik heb minister-president Negrin en den leden der republikeinsche regeering direct kennis ge geven van het besluit van het hoofd van den staat en de regeering verzocht' de Cortes bij decreet bijeen te roepen om het ontslag van den president der republiek te bekrachtigen. Thans is mijn taak voltooid. Ik wacht nu op de beslissingen der regeering. welke mij onge twijfeld vóór morgen zullen bereiken." In de grondwet zijn de volgende regelen vast gelegd in geval het hoofd van den staat af treedt: het parlement moet worden bijeenge roepen, opdat het officieel kennis neme van het aftreden en den president van de Cortes aanwijst ad interim het presidentschap der re publiek waar te nemen, totdat het nieuwe staatshoofd zal zijn gekozen. De president van de Cortes moet dan voor de Cortes trouw aan de grondwet beloven aleer hij het presidentschap der republiek ad interim aanvaardt. Wanneer deze formaliteiten vervuld zijn, wordt de president der Cortes dus staatshoofd, doch tot dat oogenblik blijft de aftredende pre sident staatshoofd. Vervolgens gaat de regeering over tot de ver kiezing van „compromisarios" (kiesmannen voor het presidentschap). Hun aantal is gelijk aan dat der afgevaardigden. Barrio wees er tenslotte op, dat in de laatste bijeenkomst van de Cortes te Figueras nog geen honderd afgevaardigden bijeen waren. De civiele gouverneur van Madrid heeft aan de pers de volgende mededeeling over handigd: „De zich te Madrid bevindende ministers zijn Dinsdagmorgen op uitnoodi- ging van den minister-president en den mi nister van Diefensie naar het Oosten des lands vertrokken voor het bijwonen van een belangrijken ministerraad." Reuter meldt uit Burgos, dat Hodgson een buitengewoon hartelijk onderhoud heeft gehad met Jordana, die hem mededeelde, dat de re geering van Franco hem met genoegen zal zien als Britsch zaakgelastigde, zoolang geen am bassadeur benoemd is. Vanavond om zes uur heeft de leider der Spaansche nationalistische delegatie, Quinones te Leon, de gewezen ambassadeur van Spanje te Parijs, met de delegatie de lokalen der Spaansche ambassade te Parijs in bezit geno men. De „Excelsior" meldt, dat Peyrouton, thans Fransch ambassadeur in Buenos Aires, de mees te kans maakt om in deze functie te worden be noemd in Burgos. Echter acht men ook de be noeming van generaal Nogues, resident-gene raal in Marokko, die gisteren door Bonnet ont vangen is, niet uitgesloten. In dat geval zou Peyrouton hem te Rabat vervangen. In Spaansche kringen te Londen verwacht men, dat de hertog van Alva, die tot dusverre algemeen agent der rechtsche regeering was, de eerste ambassadeur te Londen van het nieuwe regime zal zijn. Havas meldt uit Stockholm: „Svenska Dag- bladet" heeft door haar correspondenten den mi nisters van Buitenlandsche Zaken van de Scan dinavische landen doen vragen, welke houding zij zullen aannemen ten aanzien van de erken ning van Franco. De Noorsche minister van Buitenlandsche Za ken verklaarde, dat de positie van de Scandi navische landen, welke vertegenwoordigers te Burgos hebben, anders is dan die van Frankrijk, dat niet vertegenwoordigd was. Toch verklaar de de minister te gelooven, dat binnenkort de Scandinavische landen elkaar zullen raadple gen inzake de erkenning van Franco. Munch, de Deensche minister verklaarde, dat de Scandinavische landen op de conferentie van Helsingfors hebben besloten de ontwikkeling van den toestand af te wachten, alvorens een besluit te nemen. Hij voegde hieraan toe, dat van de zijde van Franco niet is aangedrongen op onmiddellijke erkenning. Rekko, de Finsche minister, zeide: „Wij be zien den toestand met kalmte en nemen een afwachtende houding aan." De minister van Buitenlandsche Zaken van Paraguay heeft tegenover den verte genwoordiger van Havas verklaard, dat Paraguay officieel besloten heeft betrekkin gen met Franco aan te knoopen. Ook de ministerraad van Joego-Slavië heeft besloten de regeering van Franco de jure te er kennen. 0 (Vervolg van pag 1) Chamberlain las vervolgens een telegram voor van Franco, waarin gezegd wordt, dat het nationale Spanje den oorlog heeft ge wonnen en dat jiet aan de overwonnenen was om zich onvoorwaardelijk over te ge ven. Voorts werd in dit telegram gezegd, dat de edelmoedigheid, die betoond is in de bevrijde gebieden, een hechten waarborg vormt voor alle Spanjaarden, die geen mis dadigers zijn. Voortgaande zeide Chamberlain: De positie van Frankrijk is dezelfde als die van Engeland. De erkenning is een formeele daad, die de be trekkingen tusschen Groot Brittannië en de regeering van Franco brengt tot betrekkingen met de werkelijkheid. Thans is de staking der vijandelijkheden noodig. De Britsche regeering zal volgaarne alles doen om er toe bij te dra gen, dat een wapenstilstand tot stand komt, waarbij besprekingen gevoerd kunnen worden tusschen vertegenwoordigers van beide kanten. Wanneer de gevechten eenmaal ten einde zijn. hopen wij, dat alle Spanjaarden zich aaneen ^zullen sluiten om de vernieling te herstellen, de wonden te heelen en tezamen een voorspoedig en gelukkig land op te bouwen, dat zijn eigen roemrijke verleden waardig zal zijn. Na de rede van Chamberlain nam de leider der liberale oppositie, Archibald Sinclair, het woord. Hij verklaarde, dat het Lagerhuis op de hoogte had moeten worden gebracht van het regeeringsbesluit tot erkenning van Franco, voordat dit ter kennis gebracht werd van den Franschen minister-president. Spr. veronderstelt echter, dat het besluit ge nomen is met het oog op het behoud van de Britsche belangen en de belangen van het fipaansche volk. Hij hoopt, dat het parlement niet verzocht zal worden credieten in te willigen *oor Franco. Sinclair besloot zijn rede met te verklaren, dat de regcering de dictaturen heeft versterkt en de democratieën heeft verzwakt en het eene na het andere de landen heeft verraden, die ver trouwen in haar hadden gesteld. De volgende spreker, Eden, zeide: Het besluit, dat wij geroepen zijn hedenavond te nemen, is in hoofdzaak, voor zoover Groot-Brittannië be treft, verbonden met de onafhankelijkheid van Spanje. De Spaansche toestand was er een van voortdurende bezorgdheid en moet zoo zijn, zoolang er buitenlandsche troepen blijven op Spaansch gebied, zoolang er buitenlandsche luchtstrijdkrachten zijn op een der eilanden, die deel uitmaken van het Spaansche gebied. Voortgaande zeide Eden, dat Spanje een land ls met een uitgestrekte zeekust. Het is natuur lijk, dat het om die reden alleen reeds vriend schap heeft met een groote vlootmogendheid. „Velen mijner vrienden in het Lagerhuis zijn er van overtuigd, dat, zoodra deze burgeroorlog voorbij is, het mogelijk zal zijn met Franco goede betrekkingen te vestigen, even goede be trekkingen als ooit bestaan hebben tusschen Groot-Brittannië en Spanje in het verleden. Of mijn vrienden gelijk hebben of ongelijk, ik wil hen waarschuwen, dat wanneer in de toekomst onze betrekkingen met Spanje willen worden voortgezet op een vriendschappelijken grond slag, zulks alleen geschieden zal omdat het in zicht bestaat, dat er een gemeenschappelijk en geen geldelijk belang bestaat. De Fransche re geering heeft haar besluit te kennen gegeven om Franco te erkennen. Een groot aantal andere regeeringen, met inbegrip van Nederland en de Balkan-entente, is reeds daartoe overgegaan en onze eigen regeering heeft een gelijke verklaring afgelegd. Thans de erkenning inhouden, na alles wat gebeurd is, zcu geen hulp geven aan de onafhankelijkheid van Spanje, welke ons doel moet blijven. Besluitende, zeide Eden, dat hij hedenavond voor de regeering zou stemmen. JERUZALEM, 28 Febr. (Havas). Na de terroristische aanslagen van Maandag is de spanning in geheel Palestina toegenomen. De protestbeweging der Joden neemt in omvang toe. Te Tel Aviv heeft het bestuur der vakveree- higingen vergaderd. Tót de arbeidersleiders in Frankrijk, Engeland en de Vereenigde Staten werd een beroep gericht, waarbij hun steun werd geëischt tegen het Britsche plan. De toestand te Haifa blijft critiek. De Arabie ren hebben geprobeerd een synagoge in het Oostelijk deel der stad in brand te steken. In een straat te Jeruzalem werd een van een tijdlont voorziene bom gevonden. De autoritei ten hebben nu bepaald, dat de bevolking 24 uur in huis moet blijven. Officieel wordt medegedeeld, dat op den weg tusschen Acre en Safad het stoffelijk overschot is gevonden van zestien gesneuvelde Arabieren na een strijd tusschen Britsche troepen en Arabieren. In den afgeloopen nacht hebben gewapende Arabieren een Joodsche boerderij buiten Reho- voth overvallen. Zij schoten een moeder en haar zoon dood en verwondden een ander. Tenslotte ontvoerden zij een achtjarigen jongen, doch toen zij merkten, dat zij door politie achter volgd werden, staken zij dezen dood. Dinsdagochtend vroeg is bij de St. Georges Kathedraal te Jeruzalem een Jood door een schot ernstig gewond. Een conferentie van de vertegenwoordigers van alle Joden in Palestina, behalve de revisio nisten, is te Jeruzalem bijeen gekomen. Men heeft zich krachtig verzet tegen het invoeren van een minderheids-statuut. JERUZALEM, 28 Febr. (Havas). In ver band met de terroristische aanslagen die door de publieke opinie algemeen aan extremistische Joodsche kringen worden toegeschreven, zijn acht zionisten, behoorende tot de revisionisti sche partij, gearresteerd, o.a. dc voorzitter van de sportorganisatie „Maccab" te Jeruzalem en de schrijver Korfiz. Eerst thans blijkt welke catastrofale gevolgen de abnormale vorstperiode voor de Nederland- sche bloementeelt met zich heeft gebracht Was de directe .schade voor deze cultures bij zonder groot, de indirecte begint zich thans ook te doen gevoelen en deze zal het geheele jaar door haar stempel drukken op de bloementeelt en den handel. in een onderhoud, dat een onzer medewerkers had met den heer P. Vis, voorzitter van den TÜond van bloemenveilingen, verklaarde deze, dat thans gebleken is, dat dd indirecte vorst schade nog aanmerkelijk grooter is dan eerst was geraamd. Verschillende commissies nemen momenteel overal in den lande op de diverse bedrijven steekproeven, teneinde aan de hand van deze bevindingen rapport aan de regeering inzake de vorstschade te kunnen uitbrengen. Tezamen met de commissieleden, J. H. Boe- kestein en G. Angevaren, lid der Nederlandsche Sierteeltcentrale, heeft de heer Vis aan veertig bedrijven in het Zuid-Hollandsche glasdistrict een bezoek gebracht en de schade, veroorzaakt, door de abnormaal hevige vorst, opgenomen. Deze deskundige op het gebied der Neder landsche bloementeelt deelde ons mede, dat uit deze steekproeven blijkt, dat de indirecte schade catastrofaal is voor een groot deel onzer bloe- menkweekers, waarvan de regeering dan ook op de hoogte zal worden gesteld. De directe schade, veroorzaakt door genoem de vorstperiode, was bijzonder groot, hetgeen wel blijkt uit het feit, dat de veilingomzet van de groote Westlandsche bloemenveiling te Hon- selersdijk in de Kerstweek slechts de helft be droeg van dien welke verwacht werd. Duizen den en nog eens duizenden planten en bloemen zijn in die periode bevroren, ondanks hard sto ken van de kweekers in de kassen. De bloemen, welke toen niet in de kassen bevroren waren, konden toch niet aangevoerd worden, gezien de heerschende koude. De Potplanten daalden wel met 70 pCt. in waarde. Thans blijkt echter, dat vele planten, die men nog goed waande, toch gedeeltelijk bevro ren zijn geweest en nu afsterven. -Wat de bloem soorten zelf betreft, kan opgemerkt worden, dat deze nogal verschillend op de koude hebben ge reageerd. De anjers konden over het algemeen behouden blijven, terwijl daarentegen van de chrysanten het overgroote deel is bevroren. Hierbij komt nog, dat ook het stekmateriaal is gedood. De stek voor het komende seizoen is door de vorst vernietigd, hetgeen zich in de toekomst dus nog geducht zal doen gevoelen. De weinige kweekers, die nog goed stek bezit ten, kunnen dit thans voor hooge prijzen aan hun minder fortuinlijke collega's verkoopen. Ook de winterviblieren en de anemonen zijn bevroren, hoewel de bloemenkweekers eerst nog de hoop koesterden, dat deze bloemen zich zouden herstellen. Groote kwanta fresia zijn vernietigd, terwijl ook de irissen in de hard gestookte kas sen zijn bevroren, hetgeen hoogst zelden is voorgekomen. Hier kan tegenover gesteld wor den, dat de tulpen over het algemeen betrek kelijk weinig hebben geleden. De aanvoer van dit product op de verschillende bloemenveilin gen is momenteel dan ook groot. Zoowel in het Westland als rond Aalsmeer staat de rozencultuur er momenteel zeer ongun stig voor. Thans blijkt, dat de rozenboomen, waarvan men meende, dat zij de koude met goed gevolg hadden doorstaan, toch afsterven. Verschillende kweekers rond Rottèrdam en Aalsmeer hebben de takken tot den grond weg moeten snijden en zullen dus pas in het na jaar rozen ter veiling kunnen brengen. De scha de is voor deze groep kweekers dus bijzonder groot, daar zij andere jaren reeds in April ro zen konden snijden en daarna nog tweemaal. Diverse kweekers te Aalsmeer overwegen daar om hun bedrijf om te zetten en anjers te kwee ken. Hieraan zijn natuurlijk echter ook be zwaren verbonden. In verband met het bovenstaande valt te ver wachten, dat de aanvoer van rozen dit voorjaar zeer klein zal zijn, terwijl dit jaar ook het kwan tum chrysanten hoogstwaarschijnlijk veel gerin ger zal zijn dan vorig jaar. Uit het onderzoek der commissie blijkt ook, dat de boomkweekers ernstig gedupeerd zijn. De heer Vis concludeerde, dat bijzondere Rijks- steun voor de bloemenkweekerij noodzakelijk is. In deze richting wordt dan ook aan de regeering advies uitgebracht. Ook ir. Koeman, rijkstuinbouwconsulent, spe ciaal belast met de bloemencultuur, deelde ons mede, dat de indirecte schade in de bloemen- cultures hem zeer is tegengevallen. De seringen cultuur te Aalsmeer heeft ernstig geleden, ter wijl vooral de rozencultuur een ernstigen klap heeft gekregen. De rijkstuinbouwconsulent ver klaarde, dat verschillende planten stierven, doordat de kassen niet voldoende met rietmatten waren afgedekt. Dezen kweekers ontbrak het echter aan geld om het noodige materiaal in voorraad aan te schaffen. De schade aan de pot-planten was ook enorm. Vol spanning zien de groenten- en bloemkwee- kers thans de beslissing der regeering inzake eventueele extra-steunmaatregelen naar aanlei ding van deze en andere rapporten tegemoet. De Eerste Kamer zal Dinsdag 7 Maart des avonds half negen bijeenkomen ter behandeling van eenige wetsontwerpen, waaronder dat be treffende de kosten van deelneming aan de wereldtentoonstelling te New-York. Woensdagmiddag te één uur zal de openbare vergadering worden voortgezet. Aan de orde is dan de Justitiebegrooting voor 1939. De beide sportvliegers Heymans en Rous zijn Dinsdagochtend uit Mergui vertrokken en na een tusschenlanding te Alorstar te 18.00 uur pl t. te Singapore geland. Ook Dinsdag begun stigde fraai weer hun vlucht. Zij zijn voorne mens vandaag hun tocht voort te zetten en zij hopen dan ook het einddoel te bereiken. Zij verwachtten, indien de omstandigheden gunstig zijn, hedenmiddag omstreeks half vijf te Batavia aan te komen. ROTTERDAM, 28 Febr. Eiererrveiling. Aanvoer: 10.000 kippeneieren, 12.90 tot X 3.60 per 100 et. NEW-YORK, 28 Febr. (Part.). De aarzeling, die de New-Yorksche effectenbeurs gisteren aan den dag had gelegd, had heden plaats gemaakt voor een vaste stemming. Hiertoe droeg in de voornaamste plaats bij de ontspanning, die in den internationalen politieken toestand voort gang heeft, terwijl ook de berichten uit het be drijfsleven doen zien, dat er van een opleving sprake is. Wel is die niet van groote afmetingen, doch dit heeft als oorzaak, dat er nog steeds geteerd wordt op voorraden, die echter langza merhand van dien aard worden, dat aanvulling niet zoo hel lang meer op zich zal kunnen laten wachten. Ook de behaalde bedrijfsresultaten over het tot nu toe verstreken deel van het nieuwe jaar wijzen op een beteren gang van zaken. Het vertrouwen was dan ook heden weer veel grooter, hetgeen tot uitdrukking kv.am in een uitbreiding der affaire, wat een bemoe digend verschijnsel wordt geacht. Het aanbod, dat zeer gering was, stond tegenover een flinke vraag en deze kon slechts tegen oploópende prijzen bevredigd worden. De opening kwam dan ook over de geheele linie in meerdere of ro dere mate hooger af en de noteeringen van de courante: soorten gaven nadien dan ook een verdere koersverbetering te zien. Zoo was de opening van Bethlehem Steels zelfs 1 punt boven het slot van gisteren en in de ochtenduren kon het gisteren geleden verlies ruimschoots worden ingehaald. Ook de overige staalwaarden liepen na een hooger inzet geleidelijk aan op. De handel in deze fondsen was ruim. Men verwacht een verdere uitbreiding van de bedrijvigheid in de staalindustrie, gezien de groote activiteit in de automobielindustrie en de gunstige bedrijfsre sultaten over de maand Januari behaald door een groot aantal spoorwegmaatschappijen, die hierdoor in staat worden gesteld gelden ter be schikking te stellen voor het vernieuwen of aanschaffen van nieuw materiaal. Ook spoor weg- en automobielwaarden stonden in de pu blieke belangstelling. Bij ingang van de tweede beurshelft gaven Chryslers een winst te zien van bijna 2 dollar, terwijl Atchison Topeka 1% dollar verbeterden. De overige afdeelingen wa ren eveneens vast, doch de winsten waren mee- rendeels van kleiner afmetingei\ Voor Int. Tel. Tel. bestond opnieuw goede belangstelling, nu de kans groot is, dat binnen enkele dagen de strijd in Spanje, waar de maatschappij groote belangen heeft, beëindigd zal zijn. De omzetter) in het eerste uur bedroegen 350.000 en in het tweede uur 220.000 shares. Aanvankelijk zette de stijging nog eenigen tijd voort, doch in den daarop volgenden beurstijd werd de stemming wat minder geanimeerd. Eenige koersfluctuaties volgden, daarbij de koersrichting eerder naar beneden was gericht; laatbeurs nam het aanbod grooter afmetingen aan, waardoor een gedeelte van het behaalde avans verloren ging, doch de markt sloot mee- rendeels in goed prijshoudende stemming. De reactie werd in de hand gewerkt door de ver klaring van Morgenthau, waarin hij uiteenzet te, dat het verzoek van President Roosevelt, in- noudende verlenging der volmachten (betrekkin* hebbende op het stabilisatiefonds en de devalua tie van den dollar), geenszins inhoudt een wij ziging van de waarde van den dollar, onvoor ziene omstandigheden natuurlijk voorbehouden. Behalve staal- en spoorwegwaarden waren luchtvaartwaarden en diverse industrials uruk verhandeld. Van de staalwaarden moesten Beth lehem Steel 3/4 dollar van hun winst afstaan en verlieten 13/4 dollar hooger de markt. Ook de overige staalwaarden boetten een deel "an Koersen voor stortingen op 1 Maart tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75,45 en Lires 9,77. Activa Binnenlandsche Wis sels, Promessen, enz, Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Pap. o.h. buit. i. disc Idem Eig. Fortef. Af: Verkocht, maar voor - de Bank nog niet afgeloopen Totaal Beleen, (incl. Voors.: in Reken.-Cour. op Onderpand Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen en Ceelen Totaal Voorsch. a. h. Rijk (Art. 16 d. Bankwet K.B. v. 1 Maart '37 Stbl. no. 401) Munt en Materiaal: Munt. Goud Muntmat. Goud Totaal Munt. Zilv. enz Muntmat. Zilv Totaal Belegg. van Kap. ïes. en Pensioenf. Gebouwen en Meub. der Bank Div. Rekeningen Staat d. Nederlanden (Wet v. 27 Mei 1932 St.bl. No. 221) Totaal Passiva Kapitaal Reservefonds Bijzondere Reserves Pensioenfonds Bankb. in omloop Bankass. in omloop Rek.-Cour. Saldo's: Van het Rijk Van anderen Div. Reken Totaal W.v. a. Ned.-Indië t) W.v. i.h. buitenl. Besch. Metaalsaldo (KB. v. 4 Jan. 1929 Stbl. No. 3) Schatkistp. rechtst. b. d. Bank ond.gebr. Rentestand sedert 3 Dec. 1936: Wissel-disconto 2 Promessen-disconto 2 Beleening van Effecten 2 Beleening van Goederen en Ceelen 2 Voorschotten in Rekening-Courant 2 hun winst in. Sporen en de overige afdeelingen deelden eenzelfde lot. Chrysler zagen de winst tot bijna 2 dollar gereduceerd, terwijl van de sporen Atch. Topeka, Chesap. Ohio en Union Pacific resp. 13/8, 11/8 en 21/4 punt winst konden boeken. Ook hier kwam het slot niet op het hoogste punt van den dag. Een uitzondering vormden, behalve de oliewaarden en chemische fondsen, die verdeeld in de markt .agen en met uitzondering van du Pont de Nemours (met een verlies van 11/4 dollar) slechts kleine voor- of nadeelige verschillen te zien gaven, de lucht vaartfondsen. Glenn L. Martin en United Air craft verloren 1 dollar. De overige afdeelingen stelden zich op eenigszins verhoogd niveau. De omzetten bleven ruim en bedroegen in totaal 1.060.000 shares. Laatst gedane koersen 27 Febr. '39 20 Febr. '39 7.647.869 7.658.628 230.591 252.754 548.695 555.232 8.427.156 8.466.616 3.150.000 3.150.000 3.150.000 3.150.000 234.404.586* 264.238.919* 1.992.217 2.025.699 24.385.141 23.982.025 260.781.945 290.246.644 259.426.869* 288.726.850» 1.355.076 1.519.794 260.781.045* 290.246.644» 106.637.555 106.637.555 1.324.644.435 1.354.642.420 1.431.281.990 1.461.2^9.975 26.953.326 27.642.082 1.458.235.317 1.488.922.057 43.637.293 43.621.293 4.580.000 4.580.000 12.031.933 11.969.947 8.905.871 8.905.871 1.799.749.517 1.859.862.430 20.000.000 20.000.000 4.860.787 4.860.787 7.102.179 7.102.179 11.842.132 11.842.132 991.588.620 966.565.085 130.136 107.728 139.883.675 162.801.523 619.395.432 681.654.665 4.946.553 4.928.329 1.799.749.517 1.859.862.430 63.247.800 63.247.800 758.022.304 764.656.589 pet. y, pet. pet. Pet. Febr. 28 27 25 Allied Chemical 174% 174% 174% American Cm Co. 93% 92% 91% Am. Car F.dry 30 29% 29% Am. Rolling Mills 18% 18% 18% Am. oiTieit Ref. 46% 45%- 46% Am. Tel. Tel. 158 3/4 158% 158% Am. Tobacco B. 87 86% 85% Am. Waterworks 13% 13% 13-% Anaconda Copper 30% 3) 30 Atchison Topeka 38% 37 36% Baltimore Ohio 6% 6% 6% Bethlehem Steel 74% 72% 74% Canadian Pacific 5 5 4% Case Tresbing 88 86 84% Chase National B. 32% 42% 32% Ches. Ohio 37% 36% 35% Chicago Rock Isl. Chrysler Motor 80 78% 79 Cities Service 8% 8% 4% Consol Gas N.Y. 34 33% 33% Continental Oil 26% 26% 26% 7 Dawesi. 25 25 24% 5% Young 20% 20 20% Deleware Huds. 23 22 21% Douglas Aircraft 72% 73% 74 Dupont de Nem. 149 150% 149% Eastman Kodak 171% 176 Vs 1703% El. Bond Sh. 12 11 12 General Electric 41% 41% 41% General Motors 49% 49 493/8 Good Year 34% - 34% 34% Hudson Motor 7% - 7% 7% Illinois Central 18 17% 17 Intern. Harvester 61 60% 60% Intern. Nickel 52 53 52% Intern. Tel. Tel. 9% 9% 9% Kennecott Copper 37% 37% 37% Missouri Pacific Idem pref. 1% 1% 1% Montgomery Ward 51% 5;% 523/8 Nat. City Bank 24% 24% 24% Nat. Dairy Prod. 15 14% 14% New York Central 20 19% 19% North Am. Av. 18% 13% 18% North. Amer. n.a. 25% 25% 26 Vs Norfolk Western 183 181 182 Pennsylvania 22% 21% 21% Phillips Oil 39% 39% 39% Proctor Gamble 55% 56 56 Publ. Serv. N. J. 36 36% 36% Radio Corporation 7% 7% 7 Vs Rep. Steel 21% 21% 21% Sears Roebuck 73% 73 74 Shell Union Oil 13% 13% 13% Socony Vacuum 12% 12% 123/g Southern Pacific 18% 18 17% Southern Railway 21% 203/g 20 Standard Brands 7 6% 7 Stand. Oil ot N.-J. 48 49 48% Tidewater Ass. Oil 1 127/8 13 Union Pacific 102% 160 98% United Aircraft 46% 41% 41% United Corp A. 3% 3% 33/8 U. S. Leather 4% 4% U. S. Rubber 49 48% 48 U. S. St 63% 62% 63% Western Lnion 22% 21% 22 Westingh. Electr. 112% 111% 112 Woolworth Building 48% 48% 48% 5 ex. dividend ex coopon. 4- nieuwe aandeelen Gedaan en laten t bieden. S nominaal NEW YORK, 28 Febr. Slotkoersen Febr. 28 27 25 Brussel 16 82% 16.82 16 82 Rome 5.26% 5 26% 5.261/4 Bern 22.74% 22.75% 22.74 Madrid Oslo 23.56 23 58 23.58 A'dam 53 12% 53.20% 53.12 Londen 4 63« 4.69% 4.693/g Parijs 2.65A 2.65 2.65% Berlijn 40.13% 40.13 4013 28 Febr. Suiker Jan. Mrt. 1.82-83 Mei 1.91-92 Juli 1.95-96 Katoen NEW YORK, 28 Febr. 27 Febr. 28 Febr. 27 Febr. 18?-83 Sept. 1 92-93 Nov. 1.95-96 Jan. 1.97-98 197- S 2.01 - 1 96 97 2.01 1.96.98 Mrt. 8 64-65 8.59 Oct. 7.61-- 755 Mei 8 26 8.22 Dec. 7 54-55 7 49-- Juli 8 06 7.97 Jan. 7 54 7,59 - Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Dec. Dec. Mrt. 4.19 4 15 Mrt. 6 02 6 06 Mel 4 26 4.22 Mei 61 6.19- Juli 4.28- 4 26 Juli 0.27 0,27-28 Sept. 4 32 4 29 Sept. b.35 635-36 Dec. 4.23 4.31 Dec. 6 40- 641 Rubber Standaard Juli 16.75 16.55Oct. 16.63 - 16.61-- Mei 16.70 16.63-- Dec. 16-62 16 63-- Mrt 16 63- 16-61-— Jan. 16 64 16 62 Sept. 16.63- 16/:0-- Tin Loco 46 CO 45.75 Termijn 46 00 45.75 CHICAGO, 28 Febr. 28 Febr. 27 Febr. 28 Febr. 27 Febr. Tarwe Haver Mei 68Vs-% 68% -3/g Mei 28% 23V8- Juli 68 - 68 - Juli 27%-- 27% Sept. 69-69% 69% Sept, 26%-- 26% - Maïs Rogge Mei 48% 4 3% Mei 45% 43 - Juni 30% 49Vs Juli 46% 46 Sept. 50 Vs o0% Sept. 4( 46% Reuzel Mrt. 6 67 6 60 Juli 7.02% 6 92% Mei 6,82% 6.77 Sept. 7.11 7.07 WINNIPEG, 28 Febr. 27 Febr. 28 Febr. 27 Febr. Gerst 28 Febr. Tarwe Mei 62Vfe - 62 Mei 37% 37% Juli 62%- 62%Juli 3„%37 Oct. 63%- 63%Dec. Rogge Mei 43Mei Juli 43%.43 Juli Dec.43 Haver Mei 29 29 Oct. 28%. Juli 28% 28% gedaan en laten t bieden Lijnzaad 151% 147% 151% - 147% - 28% (Medegedeeld door Simoons en Co.. A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.30—4.30 uur Kon. Olie Philips Unilever Aku Anaconda H. V. A. Lappen Kon. Boot U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel A'dam Rubber Illinois Central Am. Bemberg Java Cultuur 322% —324 206 ><—207 136%—136% 403^—41 23 7/16—23 13/16 4321/2 41—4150 48%—487/, 55(4—56 16% 17 210—211 13%—13 13/16 182 Van 4.305 uur Kon, Olie 323 Aku 41 Anaconda 23 13/16—23yg Kon. Boot 122 U. S. Steel 48% Beth. Steel 56—56 Rep. Steel 17—17 1/16 Tidewater 10% Shell Union 16% 4 pet. Philip. Railway 8 Bait, en Ohio 5K Cities Service 611/16 Illinois Central 13 13/16 Am. Bemberg 8% BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 27 Febr.: Ilse, s„ Swansea; Texelstroom, s., Liverpool; Serooskerk, s., Japan laatst Rotterdam. 28 Febr.: Theseus, s., Stettin; Nora, m.s., Rot terdam; Akersbus, s., Oslo; Presto, s., Swansea. Vertrokken 27 Febr.: Elisabeth, s., Herringe. 28 Febr.: Lake Lucerne, s., Antwerpen; Velo- citas, m.s., Londen; Norwich Trader, s„ Yarmouth; Nord Atlantic, tank, Houston. Aangekomen 28 Febr.: Venus, s„ Middl. Zee. Vertrokken 28 Febr.; Le Havre, tank, Havre; Ilse, s., Antwerpen; Patria, s., R'cfam'; Serooskerk, s.. Hamburg; Bothwick, s„ Leith; Alkmaar, s., Delfzijl; Maaskerk, s., W.-Afrika via Bordeaux; Merel, s„ Londen. Aangekomen 28 Febr.Kalpaks, s., Ionden. Vertrokken 28 Febr.Kongsgaard, tank, Houston; Mamtra, tank, St. Kitts v.o. AMSTERDAM. Aangekomen 27 Febr.: Ilse, Swansea, steenkolen, Hoofdkanaal Oost, Verg. Car gadoorskantoor; Texelstroom, Liverpool, stuk goed, Handelskade, Holl. Stoomb. Mij. 28 Febr.: Serooskerk. Japan laatst R'dam, stuk goed', Javakade, Mij. Nederland; Theseus, Stettin, stukgoed. Sum'atrakade. Verg. Cargadoorskantoor; Nora, P/dam, ledig. Steiger H.A.L.. Kampman; Akershus, Halden, stukgoed en sparren. Zeebur gerkade, Verg. Cargadoorskantoor; Pesto, Swan sea, anthraciet, Rietlanden. Ruys Co. Aangekomen 28 Febr.: Kalpaks, Londen, lealg, Fosfaatfabriek, de Arnaud Co.; Venus. Middi. Zee, stukgoed, Surinamekade, Verg. Cargadoors kantoor; Muron, Zaandam, uitklaren', steiger H.A.L., Sclieepv. Bedr. Gruno; Olga, Beverwijk, ledig, Steiger H.A.L.. Kampman; Dolfijn, Zaandam, uitklaren, Steiger H.A.L., idem. NED. IND. TANKSTOOMBOOT MIJ. ADINDA, 23 Febr. van Lorenzo Marques te Durban. MAGDALA, naar Curacao, pass. 27 Febr. Dover. MIRZA, 27 Febr. van Bay town te Antwerpen. BR'INNA. 25 Febr. van Birkenhead te Bordeaux. HERMES, 26 Febr. van La Goulette n. Constanza .MACOMA, 25 Febr. van Genua te Civlta Vecchia. ROTT. LLOYD DEMPO, thuisreis, pass. 27 Febr. Perlm. KOTA AGOENG, uitreis, pass 27 Febr. Point de Galle. KOTA BAROE, uitreis, 27 Febr. van Djeddah. KOTA NOPAN. uitr., pass. 28 Febr. Ouessant. GAROETT, 25 Febr. van Batavia naar R'dam. HOLLAND-AMERIKA LIJN NOORDAM. 27 Febr. van R'dam te New-York. BINNENDIJK, 27 Febr. van New-York n. R'dam. DAMSTERDIJK, uitreis, 26 Febr. te Los An geles. LEERDAM. 26 Febr. van R'darr.' te New Orleans. BILDERDIJK, uitreis, pass. 27 Febr. Lizara'. JAVA-NEW-YORK LIJN SINGKEP, Java naar New-York, 26 Febr. te Penang. BRASTAGI, 27 Febr. van New Orleans naar Blntang. KOTA RADJA, 28 Febr. van Singapore n. Bat. SIANTAR, 28 Febr. van New Orleans te Tji- latjap. MIJ. OCEAAN MELAMPUS, 26 Febr. van Sabang naar Bat. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJIMANOEK, 26 Febr. van Batavia te Manilla» HALCYON LIJN STAD AMSTERDAM, 27 Febr. van Algiers naar R'dam-Vl aardingen. STAD ZWOLLE, 27 Febr. van Vlaardingen te ftaltflr C&bcllo 'stad MAASSLUIS, 28 Febr. van Amst. te Narvik KON. NED. STOOMB. MIJ. BOSKOOP, uitreis, 26 Febr. te Curacao. ORESTES, 28 Febr. van Alexandrië te Tel AviV. VENUS, 28 Febr. van Middl. Zee te Amst. PERICLES, 28 Febr. IX uur v.m. van Plymouth naar Havre. ALKMAAR, 28 Febr. van Amst. n. Delfzijl. MIJ. NEDERLAND TJIKANDI, thuisreis, 28 Febr. van Genua. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN MAASKERK, 28 Febr. van Amst. n. W.-Afrlka. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-O. AZIE LIJN SEROOSKERK, 28 Febr. van Japan laatst Rot terdam te Amsterdam. SEROOSKERK, 28 Febr. van Amst. n. Hamburg. iiolland-australie lijn MEERKERK, uitreis, pass. 26 Febr. Beveaier. GAASTERKEUK, uitreis, 27 Febr. van Colombo. HOLLAND-AFRIK.4 LIJN NIJKERK, thuisreis, 28 Febr. te Marseille, DIVERSE SCHEPEN BEVERWIJK, naar R'dam, pass. 28 Febr. Algiers. BERNISSE, 27 Febr. van R'dam te Hamburg. AALSUM. 27 Febr. van B'd'am te B.-Aires. TROMPENBERG, 27 Febr. van Jacksonville n. Sagualgrande. OOTMARSUM, naar Hull, pass. 27 Febr. Madeira. EXPORT, 27 Febr. van Delfzijl te Londen. EBRO, sleepboot, 27 Febr. van R'dam 1» Southampton. MIRACH, 28 Febr. van Philadelphia te Avtm- mouth. IJSTROOM, 27 Febr. van Amst. te Leith. ST. PHILIPSLAND, 26 Febr. van Rotterdam te Middlesbro. VECHTSTROOM, 26 Febr. van Amst. te HulL NOORDPLEIN, 26 Febr. van Antwerpen te Hamburg. RANDWIJK. 27 Febr. Van Oran naar R'dam. SPAR, 27 Febr. van Durban naar Havre. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V, (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard: 27 Febr.: Salomon Kopee, grossier in garen en band, Amsterdam, Tilanusstraat 49 I, handelende met Alexander Kopee onder den firmanaam S. ctt A. Kopee, Amsterdam, St. Anthoniesbreestr. 40. R.c. mr. A. C. N. P. Ruys. Cur. mr. M. Schorles- heim, Amsterdam, Weteringschans 241. Alexander Kopee, grossier in garen en band', Amsterdam', Uiterwaardenstr. 61 II, handelende met Salomon Kopee onder den firmanaam S. en A. Kopee, Amsterdam', St. Anthoniesbreestr. 40. R.c. mr. A. C. N. P. Ruys. Cur. mr. M. Schor» lesheim', Amsterdam, Weteringschans 221 Johan Pendraat, Amsterdam, Govert Flinck- straat 146 hs. R.c. mr. A. C. N. P. Ruys. Cur. mr. F. Ph. Küthe, Amsterdam, Heerengracht 357. Mevr. H. C. Bühner, buiten gemeenschap van goederen gehuwde eehtgenoote van Johan Pendraat, Amsterdam, Govert Flinckstraat 146 hs. R.c. mr. A. C. N. P. Ruys. Cur. mr. F. Ph. Kuthe, Amsterdam, Heerengracht 357. Opgeheven wegens gebrek aan actief; J. H. ves sels Jr.. Berg en Dam, gem. Groesbeek; N. C. Bou- man. koopvrouw, Rotterdam; G. J. J. fonjee, Schiedam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2