van Hteemaketskuusl powbiac Hulp aan N ationaal Spanje n nh'oducHe Cosl'uum naar maal oo kleedindmapazijnen RADIO Haarlem, 1 Maart slot Defect? Tel. 11493 «Ij .(Si Geneesmiddel IK H TEGEN HUIDAANDOENINGEN cheepsrecht GEERT ROGGEVEEN Comité van vooraanstaande Nederlanders gevormd WOENSDAG 1 MAART 1939 Nogmaals het roode stoplicht Fietsend Haarlem in conflict met verschillende verkeersregels AFSCHEID BIJ MAATSCHAP- PEL1JK HULPBETOON De heer D. Magendans met pensioen BRAND IN DE ROOKKAST R.K. Studieclub „Graficus" Algemeen Nederlandsch Verbond Gevonden dieren en voorwerpen JUBILEUM P. M. GERMES Kindervoeding Nuts-spaarbank te Haarlem Programma Radio-Centrale BURGERLIJKE STAND TIJDELIJKE AANBIEDING TOT 15 MAART U kunt het tot uiterlijk 15 Maart a.s. bestellen. Een tijdelijke aanbieding, waar voor uitsluitend dessins van voorjaar 1939 werden gekozen. Geheel op eigen ateliers ver vaardigd. EnMAATWERK ANEGANG HAARLEM Gemeenteraad Spaansche kinderen De Reyer Anslostraat Onder wijsbezuiniging TERAARDEBESTELLING Dr. M. COLENBRANDER Brandje te Overveen Nagekomen D.H.V.B.-uitsIagen UIT DEN OMTREK IJMUIDEN OMZET RIJKSVISCHAFSLAG Benoemingen KATHOLIEKE FILM-ACTIE Alléén: Mr. Cornelisstraat 54 - Telef. 16270 PHILIPS en ERRES ook in huurkoop HAGEMAN - Ged. Oude Gracht 52 Tel. 12762 Haarlem MERCEDES LANCIA HUDSON D K W vanaf f 2.475. vanaf f 2.S00. vanaf f 2.295.' vanaf f 1.095. N.V. Ed. Kimman Co. AGENDA Bioscopen 2 Maart Bioscopen Be Sleutelspecialist - L. Veerstr. 10 Van zee teruggekeerd R. K. MIDDENSTANDSVER- EENIGING DE HANZE HEEMSTEDE door Percy King Driemaal is STAD Een groot deel van fietsend Haarlem blijkt het maar niet eens te kunnen worden met verschillende wettelijke bepalingen, die toch slechts bedoeld zijn in het belang van zijn eigen gezondheid. Tallooze waarschuwingen heeft de politie reeds gegeven aan hen, die zonder rood achter licht door de avondlijke duisternis reden. En toen die waarschuwingen niet hielpen, werden bonnetjes uitgereikt, die goed waren voor f 3. Maar drie guldèn bleek te weinig te zijn en de Kantonrechter verhoogde den prijs. Het is slechts een kleine moeite om te zor gen dat een achterlichtje brandt en het is een hoop narigheid als het niet brandt en de poli tie merkt dat. Bovendien kost zulks geld! Een andere kwaal is, dat de fietsers bij het hemen van een bocht geen richting aangeven. En de ergste is wel, dat er nog steeds zijn, die door het roode stoplicht rijden. De politie treedt thans streng op. Gisteren zijn weer meerdere tientallen overtreders be keurd. Men zij gewaarschuwd. uws Wegens het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd heeft de heer D. Magendans, adjunct-commies bij Maatschappelijk Hulpbe toon, vandaag den gemeentedienst verlaten. Indertijd was de heer Magendans nog lid van Schotens gemeenteraad; later moest hij deze functie neerleggen door zijn benoeming tot opzichter bij de gemeentereiniging. Later bij de annexatie is hij nogmaals van werkkring ver anderd. De laatste jaren was hij werkzaam bij Maatschappelijk Hlupbetoon. Gisteren hebben de directeur van M.H. en enkele ambtenaren den heer Magendans thuis bezocht wegens ziekte was hij in de laatste weken al .niet meer op zijn werk geweest en hem als afscheidsgeschenk een dichtbundel van Guido Gezelle, een bouquet bloemen en een kistje sigaren aangeboden. In de rookkast van. een slagerij aan de Soen- dastraat raakte^ hedenmorgen om zeven uur verschillende zakken met mot in brand. Brand weerlieden spoedden zich naar de kast en bluschten het vuur met een straal op de water leiding in weinige minuten tijds. Het bleek, dat een zoon van den slager de zakken in de kast had gezet, toen deze nog niet geheel uitgerookt was. De schade beperkte zich tot de verf aan den kastwand, die hier en daar losliet. De leden van „Graficus" herinneren wij nog even aan de buitengewoon interessante lezing, te houden door den heer Joh. J. de Koning uit Öen Haag, op Donderdag 2 Maart a.s. Deze zal behandelen: „Het zetten van advertentiën in dagbladen en tijdschriften." Een onderwerp, Waarin achtereenvolgens zullen worden bespro ken; de letters, haar karakter en de toepas sing ervan; de verdeeling van tekst en wit; wat moet en niet moet; de slagregels, diaposi tieven, blikvangers, cliché-advertenties, toepas sing van foto's en foto-montage, gekleurde ad vertenties enz.; samenwerking tusschen hand en machinezetters, de opmaak en het drukken. Een onderwerp voor alle typo's en chemigra- len, ontwerpers enz. Men verwacht alle leden a.s. Donderdag in den St. Jozefburcht, Begijnhof. Voor het Alg. Ned. Verbond houdt jhr. dr. J. C. Mollerus op Donderdag 9 Maart, des avonds om kwart over acht, in Brinkmann, Groote Markt, een lezing over zijn reis en ver blijf op Curasao. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Armband: G. Birieo, Teding van Berkhoutstr. 34; bril in étui: Heijs, Kleine Houtstraat 65; leerboek: C. Mooij, Irislaan 3, Heemstede; hond: A. A. Gelaudi, Herculesstraat 3; hoed (kinder - hoed): F. Boeree, Marnixstraat 127; hond; Asyl, Ridderstraat 11; hond: Hirs, Kamerlingh Onnesstraat. 1; halsketting: A. v. d. Goes, Vaartstraat 11; autolamp: Havenkantoor, Kou- denhorn; portemonnaie met inhoud: Dr. Flohr, Kenaustraat 2; rijwielbelastingplaatje: R. J. Draai; Reigerstraat 84; rijwielbelastingplaatje: C. v. Steen, van Wickevoort-Crommelinstraat 5; damestasch: F. Moerkerk, Witte Heerenstr. 4; rijwieltasch: Bureau van Politie, Smedestr. 9. Vandaag was het 25 jaar geleden, dat de heer P. M. Germes in dienst trad bij de Posterijen. Van deze 25 jaar heeft hij ruim 10 jaar achter het gfro-loket in het Haarlemsche postkantoor gestaan. Reeds vanmorgen kwamen vele vrienden, kennissen, collega's en oud-collega's de heer Germes gelukwenschen. Ook de oud-directeur van het postkantoor, de heer J. Phaff, vergezeld van zijn echtgenoote, kwam zijn felicitaties aan bieden. Zoo deed eveneens het bestuur van het „Postaal Mannenkoor", waarvan de heer Ger mes dirigent is. Er waren zeer veel bloemen binnengekomen van kennissen en collega's. Door het jubileumfonds van het postpersoneel was den heer Germes een boëkenkast geschon ken en het Postaal Mannenkoor had zijn geluk- wensch vergezeld doen gaan van een leeslamp. Van zijn collega's kreeg de jubilaris een lees- standaard. Origineel was het geschenk van een giro-re keninghouder (tot nog toe onbekend) die een taart stuurde met als een teeken van afkomst zijn giro-nummer. Ook in den verderen loop van den dag mocht de heer Germes veel blijken van belangstelling ondervinden. De heer J. A. Jansen, die vandaag zijn zilve ren jubileum als brievenbesteller vierde, had zich aan alle huldeblijken willen onttrekken, door een week vrij te nemen. Door „Kindervoeding" werden in de week van 202 tot 252 1939 verstrekt 5619 porties warm eten, n.l. in totaal Eemstraat 1014, Overton- straat 1170, Zoetestraat 1041, Kamperstraat 811, Haarl.liedestr. 731, Buitengewoon onderwijs 686, Voorm. Spaarndam 186. Het vergelijkend overzicht over Februari 1939 -1938 ziet er als volgt uit: Aantal behandelde posten 17490 (17961). Ingelegd 547.019,19 646.078,56). Terugbetaald 499.337,62 445.304,92). DONDERDAG 2 MAART 1939 Programma I Jaarsveld Programma II Hilversum I en II. Programma. 3 Keulen 8.00, Parijs Radio 9.20; Radio P. T. T. Nord 9.30, Parijs Radio 11.20, Ned Brussel 12.35, Danmarks Radio 2.20, Radio P. T. T Nord 2.40, Keulen 3.20, Diversen of gram. 4.20, Londen Regional 4.40, Ned. Brus sel 5.20, Fransch Brussel 6.35, Keulen 7.20, Fransch Brussel 8.20, Londen Regional 9.20, Fransch Brussel 9.50, Ned. Brussel 10.20, Keu len 10.30. Programma 4 Ned. Brussel 8.00, Diversen 9.20, London Regional 10.35, Droitwich 12.05, London Regional 2.20, Droitwich 3.35, Keulen of diversen 6.40, Droitwich 7.00, Straatsburg 8.35, Droit wich 9.20. Programm 5 8.00700 Diversen, 7.003.00 Gram., 8.0012.00 Diversen. Ondertrouwd 1 Maart 1939: H. de Wit en H. Diepersloot; A. J. Vinckx en L. P. Elshout; K. J. v. d. Salm en H. Vos; W. Dekker en M. v. d. Voet; W. A. v. Dam en C. M. H. v. Zijl; C. v. Poelje en M. W. Peper; P. M. Koene en J. M Ouwerkerk; P. J. v. Wunnik en F. J. Leveld; P. Versteeg en M. H. J. Sminia; L. P. Reumer- man en J. Bogaard; A. Tijdeman en A. M. Groeneveld; L. G. Looijen en M. J. Lodder. Getrouwd 1 Maart 1939: J. Kalisvaart en B. A Putman; L. W. Gootjes en S. Langerak; P. M. Stevenhaagen en C. S. Kiekens; W. C. H. Zwemmer en J. v. Dijke; N. v. d. Beek en C. J. Steenman; L. F. Kohlhauser en M. Payer; A. Langeloo en S. Mensink; J. v. Andel en A. Wis- ker; J. Boelhouwer en K. K. Gerz; P. Makkelie en O. M. Warmerdam; C. Hartendorp en T. v. Dam. Geboren: 27 Febr.: M. F. Heesen-Schrijnema- kers, z.; 1 Mrt.: J. Oord-Ansing, z.; "R Febr.: P. Sanberg-Lageveen, d.; T. M. Voogd-v. d. Hogen, z.; 1 Mrt.: E. G. Raaphorst-Roest, z. Overleden: 27 Febr.: P. C. Wijnbeek, 55 j„ Hazepaterslaan; 28 Febr.: J. Homan, 16 j., Ha- zepaterslaan; 27 Febr.: M. C Claij, 70 j., Haze paterslaan; A. E. v. Norde-Fabel, 64 j., Pleia- denstraat; 28 Febr.; H. den Daas, 67 j., Tette rodestraat; M. H. Braakenburg-v. Mierlo, 70 j., Iordenstraat; A. M, v. Meegen, 81 j., Mrt. v. Heemskerkstraat. ten iuweetiie De raad der gemeente Haarlem kwam heden middag om half twee bijeen, onder voorzitter schap van den burgemeester, dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk. De VOOFSZITTER deelde mede, dat hij bij wijze van proef de raadsvergaderingen voor- loopig om twee uur zal laten beginnen. Goedgekeurd werden de volgende punten: rekening over 1938 van de Commissie voor Schoolkleeding, voorschotten over 1939 op ver goeding aan bijzondere scholen, aanvaarding van voor straat bestemden grond aan de Spaarn- hovenstraat, instructie gemeente-ontvanger, 3e suppl. begrooting dienst 1938, bezoldiging amb tenaren belast met de keuring van visch 95. per jaar), toekenning uitkeering van 156. aan mevr. A. TervoertSmeets, voorheen werk zaam aan den Stadsschouwburg. In de vorige vergadering had de communist Peper een motie ingediend, waarin B. en W. werden uitgenoodigd voor huisvesting van Spaansche kinderen te zorgen. Deze motie kwam door den steun van de sociaal-democraten van middag in behandeling. De heer PEPER (Comm. Partij) schetste het leed van de vluchtelingen en zeide, dat de re- geering niet gezegd heeft niets te zullen doen. Spr. herinnerde aan de dagen, dat de Belgische vluchtelingen in ons land liefderijk ontvangen werden. De heer NOORDHOFF (S.D.A.P.) verklaar de, dat deze zaak natuurlijk de sympathie van de sociaal-democraten heeft. De vergelijking met Belgische vluchtelingen gaat echter niet op, omdat België onmiddellijk aan ons land grenst en Spanje niet. Er is in Haarlem niet te verwachten, dat plotselinge noodzaak zal ont staan ten aanzien van het huisvesten van Spaansche kinderen. De motie is daarom over bodig. De VOORZITTER sloot zich bij den laatster, spreker aan ën verzocht den heer Peper de motie in te trekken, hetgeen geschiedde. De eigenaren en bewoners van een aantal per- ceelen aan de Reyer Anslostraat verzochten B. en W. een aantal verbeteringen aan te brengen. Naar aanleiding van een rapport van de direc teuren van Openbare Werken en de Gemeente- Reiniging stelt het college echter voor, het adres ter afdoening in zijn handen te stellen. Dit beteekent, dat aan de wenschen niet vol daan kan worden. Aldus besloten. Op last van „hooger hand" stelden B. en W. voor in te trekken de extra toelage van 5. per wekelijksch lesuur, toegekend aan vakonder wijzers voor lichamelijke oefening aan de scho len voor gewoon l.o. en u.l. o., die in het bezit zijn van een middelbare acte. De heer PEPER (Comm. Partij) zeide, dat het hier om f 750 gaat op een tekort op de gemeentebegrooting van een millioen gulden. „Hier is," aldus spr., „geen enkel spoor, dat op een verschijnsel van logica wijst De heer DE VLIEGER (S D. A. P.) verwees naar het eerder door hem opgemerkte. Spr. kon een gevoel van onbehaaglijkheid niet onder drukken. Het besluit is niet rechtvaardig. De heer CASTRICUM (R. K.) wist maar één raad: trachten zoo spoedig mogelijk op eigen beenen te staan. De VOORZITTER deelde mede, dat hij met den wethouder van Onderwijs bij den minister geweest is. Een nader overleg is heropend. Ook over verschillende andere punten, maar dit voorstel was het kleinste. En om den goeden wil te toonen is het voorstel tot inwilliging gekomen. De voordracht werd aangenomen. Onder zeer groote belangstelling is hedenmor gen op de Algemeene Begraafplaats te Heem stede ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen dr. M. Colenbrander. Bij de talrijke bloemstukken waren er van de af deeling Heemstede van de Wijkverpleging, van het gemeentebestuur, van de stichting Meer en Bosch. Vele vrienden en patiënten waren op de begraafplaats aanwezig. Wij zagen het vol ledig college van B. en W., jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester, dr. E. A. M. Droog en jhr. A. v. d. Poll, wethouders, en den gemeente secretaris N. Vos, vele doktoren uit Heemstede en Haarlem, onder wie dr. Laeyendecker, voor zitter van de Wijkverpleging, het bestuur van de afdeeling Heemstede van het Witte Kruis, zuster J. G. König, de wijkzuster, die het eerst met dr. Colenbrander samenwerkte, het kerk bestuur van de Nederduitsch Herv. Gemeente, dr. v. d. Groot, voorzitter van de vereeniging tot Bevordering van de Geneeskunst uit Haren (G.) en enkele studievrienden. In de aula werd o.m. het woord gevoerd door dr. v. d. Groot, terwijl dr. Laeyendecker sprak als opvolger van dr. Colenbrander. Tenslotte sprak ds. Barger aan de groeve een gebed uit. Dinsdagmorgen kwart over tien uur werd de Bloemendaalsche brandw'eer gealarmeerd voor een brandje aan de Julianalaan bij de familie van L. Bij aankomst bleek, dat een schuurtje in brand was geraakt. De brand was ontstaan doordat een rijwiel tegen een brandende petro- leumvergasser was gevallen. De brand werd door de bewoners gebluscht, zoodat de brand weer geen dienst behoefde te doen. Twee rij wielen en een tuinparasol verbrandden. N. Res. IA: GVO 2—TYBB 2 3C: VDS 1—DOSR 3 2—1 2—4 De omzet van visch op den rijksafslag te IJfnuiden bedroeg over Februari 1939 610.598, tegen 619.126 over Februari 1938. Gedurende de eerste twee maanden van 1939 was dit 1.314.569 tegen 1.219.876 over Januari en Februari 1938. Tot tijdelijk leeraar aan het Gymnasium werd benoemd de heer A. Annema te Amsterdam (oude talen). Vervolgens werden benoemd de voorzitters, le den en plaatsvervangende leden van de steni- bureaux. Reeds eerder waren de gebouwen voor de stembureaux door den raad aangewezen. Hierna werd de vergadering gesloten. Als inzet van een propagandacampagne tot stichting van een plaatselijke afdeeling der Ka tholieke Film-Actie te IJmuiden-Oost werd gis terenavond in het Patronaatsgebouw een pro- paganda-bijeenkomst gehouden, alwaar als spreker optrad de heer P. W. Wezenbeek, hoofdinspecteur der K.F.A., welke gevestigd is in Den Bosch. In zijn openingswoord heette pater Majella allen hartelijk welkom. In 't bijzonder den spre ker van dezen avond, die al aanstonds 't woord kreeg. Allereerst wees spr. op het groote nut en het geweldige effect, dat de film op de mas sa kan teweegbrengen. Van de 56 films welke in 1939 in Rusland worden gefabriceerd, bleken er niet minder dan 53 te worden gemaakt voor propaganda der Sovjet. Evenzoo bij het fascis me. Daarom ook heeft de H. Vader met bijzon- Officieel wordt thans medegedeeld, dat een comité is samengesteld, dat beoogt het organiseeren en verleenen van medische en hygiënische hulp aan Nationaal Spanje. Al laat het zich aanzien dat binnen kor ten tijd de burgeroorlog in Spanje ten ein de loopt, de hulp aan de zoo zwaar getrof fen bevolking^ welker ellende zoodra de druk van den oorlogstoestand geweken is, pas duidelijk aan het licht zal treden, wordt juist dan een eerste plicht van menschelijk- heid. Te meer daar van andere zijde de hulpver leening steeds en met nadruk werd beperkt tot linksch Spanje, heeft men gemeend te moe ten toonen, dat een belangrijk, zoo niet het grootste deel der Nederlandsche bevolking, van zijn daadwerkelijke sympathie in andere rich ting blijk wil geven. Teneinde bij de organisatie dezer hulpverlee ning leiding te geven, heeft zich een comité ge vormd, hetwelk zal optreden onder den voor- loopigen naam: „Comité Medische en hygiënische hulp aan Nationaal Spanje". In dit Hoofdcomité hebben zitting genomen: W. A. Engelbrecht, Oud-Voorzitter van de Ka mer van Koophandel, wonende te Rotterdam; J. van Hasselt, Directeur van de „Koninklijke Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij", wo nende te Bloemendaal; H. F. Heerkens Thijs- sen, assuradeur, wonende te Bloemendaal; Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien, lid van den Raad van State, wonende te 's-Gravenhage; J. C. E. Ba ron van Lynden, Hoofd van den Rijksgebou wendienst, wonende te 's-Gravenhage; Jnr. Mr. O. van Nispen tot Sevenaer, Oud-Gezant van H. M. de Koningin te Brussel, wonende te Den Haag; Jhr. J. H. Roell, Gepens. Luitenant-Ge neraal, wonende te 's Gravenhage; Jhr. W. Röell. Gepens. Luitenant-Generaal, Oud-Com mandant van het Veldleger, wonende te 's-Gra venhage; Mr. P. Du Ry van Beest Holle, Ad vocaat, wonende te 's-Gravenhage; W. C. J. J. Baron van Voorst tot Voorst, Dijkgraaf van Delfland, wonende te 's Gravenhage. Uit dit Hoofdcomité heeft zich een voorloopig werkcomité gevormd, bestaande uit de heeren: W. C. J. J. Baron van Voorst tot Voorst, voor zitter; J. C. E. Baron van Lynden, vice-voor- zitter; Mr. P. Du Ry van Beest Holle, le secre taris; H. F. Heerkens Thijssen, 2e secretaris, terwijl een nog te benoemen penningmeester eveneens zitting zal hebben in het werkcomité. Nog wordt bericht, dat het comité Mej. Mar- greet Voogd bereid heeft gevonden haar propa gandistische werkzaamheden voor Nationaal Spanje in dienst te stellen van het comité. Verkoop op gemakkelijke betalingsconditiën ZIJL»WEG 35 - TEL. 11905—11906 - HAARLEM Fil. te A'dam, Stadhouderskade 100 - Tel. 90975 Gebouw St. Bavo: Proza, 8 üur; Best. Transportarbeiders, 8 uur; Ledenverg. Bouw- vakbond, 8 uur; Dameskoor St. Caecilia, 8 uur. Raadzaal Prinsenhof: Gemeenteraad, half 2. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Kunstzaal Leffclaar: Expositie 105 uur. „De Kerkzuil", Nieuwe Gracht: Lezing over „Das Wesen der Kunst". 8 uur. Gem. Concertzaal: H.O.V.-concert, 8.15 uur. Kapel Ziekenhuis St. Joannes de Deo: Mid- denstandstriduum, 8.30 uur. R. K. Kerk, Frans Netscherlaan, Santpoort: Pater Prof. Dr. Titus Brandsma O. Carm. over „De stem van God in mij," 8.15 uur. Rembrandt: „Suez", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: Marie Antoinette", 2.30, 7 en 9 15 uur. Frans Hals: „Sergeant Berry", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Veerman Maria", 7.15 en 9.15 uur; Gebouw St. Bavo: Federatie Groenten- en Fruithandelaren. 8 uur; R. K. Bevolkingsbu reau, 8 uur; Stille Omgang, 8 uur. Stadsschouwburg: Ballet Tilly Sylon, 8.15 uur. Gebouw St. Vincentiusvereeniging, Nieuwe Groenmarkt: Algemeene jaarvergadering, 8.30 uur. Brinkmann, Gr. Markt: Vergadering comité voor Nationale Veiligheid, 8.15 uur. Raadhuis Heemstede: Gemeenteraad Heem stede, 8 uur. Kapel Ziekenhuis St. Joannes de Deo: Mid- denstandstriduum, 8.30 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Rembrandt: „Suez", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: Marie Antoinette", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Sergeant Berry", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Veerman Maria", 2.30, 7.15 en 9.15 uur. deren nadruk alle Katholieken opgewekt tot 'n actie voor de goede film, volgens het voorbeeld der Amerikaansche Katholieken. Een goede film daarentegen als b.v. „Heilige Panden" en Boys-town" werden zoowel door het Episcopaat als de Katholieke Filmactie gepro pageerd. Het verheugde spr. dat de vertooning van „Heilige Banden" zoo'n groot succes is en dat daarin vele verkeerde denkbeelden over het kloosterleven bij veie niet-Katholiefcen zijn weggenomen. Zoo moet het gaan, aldus spr. Het doel en streven der K.F.A. is niet om heilige films te prcduceeren, doch wel er naar te streven, dat onze groote Katholieke bevolking niet meer al les zonder meer te slikken krijgt wat door een zestal personen wordt opgediend en waarin van eenige moraal veelal geen sprake meer is. Ook streeft de KFA ernaar om bij lagere zoo wel als bij hcogere onderwijsinrichtingen films te gaan vertoonen bij helder daglicht. Nadat spr. nog het een en ander gezegd had omtrent de donaties en contributies, eindigde hij zijn mooie propaganda-rede, waarna gelegenheid bestond tot het stellen van vragen. Staande de vergadering gaven zich tal van propagandisten op voor dit mooie leekenapos- tolaat. Zaterdag zullen de propagandisten bij de pa rochianen een circulaire bezorgen, welke in het begin der volgende week zal worden opgehaald. Nadat pater Majella den heer Wezenbeek 'n woord van hulde had gebracht voor diens pro- paga.ndawoord, werd deze eerste K.F.A.-bijeen- komst gesloten. werd deze leerzame en interessante vergadering gesloten. Gisterenmiddag keerde de motortrawler Claesje RO 46, welke Maandagmiddag ter vis- scherij was uitgevaren, in de haven terug, daar een der matrozen hevige pijn leed. veroorzaakt door een ingewandsziekte. Per taxi werd hij naar zijn huis vervoerd. Nadat de „Claesje" een anderen matroos aan boord genomen had, ver trok het schip weer. De R.K. Middenstandsvereeniging „De Han ze" heeft in het Patronaatsgebouw een goed be zette ledenvergadering gehouden. In zijn ope ningswoord heette de voorzitter, de heer L. van Noort, allen hartelijk welkom, in het bijzonder den heer J v. d. Brulle, lid van 't hoofdbestuur lid der Tweede Kamer en raadslid van Rotter dam. Deze spreker behandelde de diverse moei lijke vraagstukken van het middenstandsbedrijf, zoowel op sociaal-economisch als op geestelijk terrein. Een dankbaar applaus mocht de heer v. d. Brulle voor zijn gloedvolle rede in ont vangst nemen. Nadat verschillende leden vragen gesteld had den, welke naar genoegen werden beantwoord, Gevonden dieren en voorwerpen. Terug te bekomen bij: N. Teeuwen, Raadhuisstraat 21, hondje (kinderspeelgoed); P. Krijger, Korte Houtstraat 5 b, rijwielbelastingmerk in étui; Lefevre, Oude Posthuisstraat 22, herderhond; Rooyer, Heemsteedsche Dreef 39, sleutel; J. ae Zwart, Iepenlaan 21, portemonnaie met inhoud; firma de Gruiter, Binnenweg, damesrijwiel; H. Opstal, Madoerastraat 22, handschoenen; Een dracht, Binnenweg 108, dameshandschoen: Mul der, Heemsteedschedreef 94, hond; Wiersma, Schouwbroekerstraat 7, damesregenkapje; P. H. Schreurs, Rijnstraat 74, portemonnaie met in houd; Lohman, Lindenlaan 35, meetlint; A. v. d. Veek, P. C. Hoofdkade 3; rijwielbelastingmerk; Ridderstraat 11, Iersche Setter; Bureau van Politie, hond; Verkaak, Raadhuisstraat 90, hon denpenning; Bureau van Poiitie, handschoenen; Bos, Binnenweg 37, autoped; J. Boons, Ban straat 3, hondenhalsband. D.D.D. ruivert de poriën, doet de jeuk bedaren, ver- frischt en sterkt de huid- weefsels. Flacons a 75 ct.. 1.50 en f. 2.50. 0 De brief, in 't zelfde steile handschrift, droeg Inderdaad een datum van ongeveer een jaar geleden. De vervalsching was zóó handig aan gebracht, dat zelfs Keith, die ervan wist, nau welijks kon zien, dat er aan de cijfers ge knoeid was. Zonder de minste scrupules las hij den inhoud. Liefste Eric, O, waarom ben je toch in mijn leven ge komen? 'k Heb geen rust meer, sinds jij in da verzen, die je mij stuurde, schreef, dat ik de eerste vrouw ben, en de eenige vrouw zal zijn, voor wie je waarachtige liefde gevoelt. Eric, 'k heb er werkelijk geen vermoeden van gehad, dat onze vriendschappelijke gesprek ken zulk een uitwerking op je zouden kunnen hebben. Ja, wanneer ik nog vrij was om over mijn liefde te beschikken! Doch 't is anders. Markus is altijd goed voor me ge weest. Hij draagt me op de handen; ik kan en mag hem niet ongelukkig maken. Waarom kunnen we geen vrienden zijn, Eric, zonder meer? Natuurlijk houd 'k van jou ook. 't Gaat in 't leven dikwijls zoo, dat de ware, de groote liefde te laat komt. 't Was veel meer de wensch van mijn ouders, dat 'k Markus nemen zou, dan de inspraak van mijn eigen hart. Toch herhaal ik 't je, Eric, opdat geen misverstand tusschen ons bestaan zal: 'k heb me nooit over Markus te beklagen gehad en ik heb niet 't hart, hem teleur te stellen. Daarom zullen we moedig zijn en de hand niet uitstrekken naar wat ons verboden is. Laat onze omgang blijven, wat hij tot nu toe was: die van goede vrienden. Als je mij weer eens verzen van je stuurt, steek me dan niet zoo in de hoogte, 'k Vind het heel lief van je, maar 'k verdien 't in geen enkel opzicht. Morgenochtend om tien uur zal 'k je op bellen. Gaby. Cullingwood snoof verachtelijk. Wat een sen- timenteele nonsens! Een vrouw, die op 't punt stond te trouwen, schreef als een geëxalteerde bakvisch aan een schurk, die er zijn werk van maakte, onevenwichtige wezens 't hoofd op hol te jagen, om ze dan zonder mededoogen te plukken! De vent bezondigde zich bovendien nog aan 't maken van verliefde verzen bah! Aan hoeveel verschillende vrouwen zou hjj dezelfde producten al niet gestuurd hebben! En ze slikten 't gedaas als gesneden beboterde koek! Totdat ze zijn smerige spelletje doorzagen; dan was Leiden in last! Voor welk bedrag zou hij „Madame X" met deze fraaie brieven al geld hebben afgezet? Gaby zoo, zoo. Dat was dus de voornaam van de dame, die den vorigen avond op zijn gevoel van ridderlijkheid ge speculeerd had, hem de kastanjes uit 't vuur liet halen en hem toen met één pond af scheeptevoor de moeite. Ha, de negen en negentig resteerende zou ze hem netjes voor tellen! Uitstel beteekende geen afstel. De brief was in zóóver een teleurstelling voor Cullingwood, dat hem de identiteit van „Ma dame X" niet onthuld werd. Keith herinnerde zich echter iets anders. Zij had gesproken van een dochter, Marjorie. Eric Carline had t blonde meisje, dat op bezoek was met den zelfden voornaam aangesproken. Vol verbazing legde Keith zich de vraag voor, of de vrouw, die hem had overgehaald, de brieven uit Carline's villa te stelen, de moeder van 't meisje geweest zou zijn. Als die veronderstelling juist bleek was 't dan zoo gek, te concludeeren, dat zij de schoten gelost had, toen ze haar dochter in gezelschap van den „liefsten Eric" aantrof? Keith voltooide zijn tollet en stapte op. De zindelijkheid in Travellers House was niet van dien aard dat hij er zich aan een ontbijt wilde wagen. Er waren in East End goedkoope appe tijtelijke restaurants bij de vleet. Onderweg kocht hij een krant; hij was benieuwd of er iets over de schietpartij in 't landhuis te Streatham in zou staan. Toen stapte hij een eetgelegenheid binnen, zette rich in een knus hoekje. Hfj vond inderdaad 't gezochte bericht; de nachtredacteur had 't blijkbaar niet belang rijk genoeg geacht om 't volgens de gebruike lijke methode „op te werken". Onder 't ontbij ten door las Cullingwood: Inbreker pleegd moordaanslag in villa te Streatham Miss Marjorie Robinson, eenige dochter van rechter Markus Robinson was gisteravond op bezoek bij Mr. Erie Carline in zijn villa te Streatham, toen deze heer werd overvallen en neergeschoten door een misdadiger, die had ingebroken. Miss Robinson bezat de tegenwoordigheid van geest, te doen, alsof zij in zwijm viel, zoodra zij den misdadiger gewaar geworden was, en dit heeft haar ongetwijfeld voor erger gespaard. Zij kon aan de politie een uitvoerig signalement verstrekken. Een buitengewoon merkwaardige omstandigheid in dit geval is, dat de moordaanslag circa half tien gepleegd werd en dat nog geen drie kwartier daarna Scotland Yard reeds telefonisch van een anonymus de boodschap ontving, dat de dader zekere Sidney Seymour was, die den zelfden avond omstreeks half acht een bar op Millstream Road bezocht en door zijn zonder ling gedrag de aandacht op zich gevestigd had. Dat de anonieme berichtgever van een en ander zeer goed op de hoogte moet zijn geweest, blijkt wel hieruit dat 't signalement, door hem van dien Sidney Seymour ver strekt, bijna punt voor punt klopte met de persoonsbeschrijving van den misdadiger te Steatham, welke de politie van Miss Robinson ontvangen heeft. De verwondingen, die Mr. Eric Carline opgeloopen heeft, zijn niet van levensgevaar lijken aard. De politie van Streatham kon hem tot dusver echter nog geen verhoor af nemen. Cullingwood legde de kraiit met een beden kelijk gezicht neer. 't Was iets heel anders ge weest, dan hij verwacht had, te zullen lezen. Zooals 't geval hier werd voorgesteld, zag 't er leelijk voor hem uit. Scotland Yard bezat een uitvoerig signalement van den vermeenden Sidney Seymour; 't kon dan ook slechts een kwestie van enkele uren zijn, en hij was ge arresteerd. Wel zou 't hem gemakkelijk genoeg vallen, te bewijzen, dat hij niet Sidney Sey mour, maar Keith Cullingwood was wat schoot hij er echter mee op? Ze zouden hem geducht aan den tand voelen, haarfijn willen weten, hoe en waar hij den avond had door gebracht. 't Was ongeveer acht uur geweest, toen hij de bar op Millstream Road verliet. Om twee uur was hij in Travellers House op Glamis Road gekomen. Een hiaat van zes uur. Hij zou niet in staat zijn, 't aan te vullen op een wijze, waarmee de heeren van Scotland Yard genoe gen namen. Keith nam de krant weer op, zocht en vond een aanvulling op 't eerste bericht onder de rubriek „Laatste Nieuws". Dat Eric Carlines blonde bezoekster Marjorie Robinson geweest was, de dochter van rechter Markus Robinson, wist hjj reeds. De nadere bijzonderheden be stonden hierin, dat 't meisje volgens haar opgave met Mr. Carline gedineerd had in een restaurant op Piccadilly Circus en na afloop met hem meegereden was naar Streatham, om een boek te halen, waarover zij tijdens den maaltijd gesproken hadden. Ondervraagd, hoe de glasscherven op den vloer in de kamer kwamen, had Miss Robinson geantwoord, dat Mr. Carline zijn glas uit de hand liet vallen, toen hij gerucht in de hall vernam. Hij had daarop de deur geopend en was onmiddellijk aangevallen door den misdadiger, die, naar later aan Scotland Yard zou worden opgegeven, Sidney Seymour heette. Mr. Carline werd tegen den grond geslagen en bij zijn poging, om weer overeind te komen, loste de inbreker a bout portant drie schoten op hem. Met geen woord had Marjorie Robinson gewag gemaakt van den twist, die tusschen haar en haar gastheer ont staan was. Cullingwood knarsetandde zoo'n kleine, leugenachtige feeks! Van alles werd de schuld op hèm geschoven! Wel verdorie, had hij haar daarvoor uit de nésten gehaald? 't Tweede bericht eindigde met de mededee- ling, dat rechter Markus Robinson in hooge mate verbolgen geweest was over 't meer dan vrijmoedig gedrag van zijn dochter, om zon der geleide een heer in diens woning een bezoek te gaan brengen. Mrs. Gabrielle Robinson had een zenuwtoeval gekregen, toen zij vernam, hoe Marjorie ternauwernood aan een gewelddadigen dood ontsnapt was. (Wordt vervolg#

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5