PRACTISCHE EN PRINCIPIEELE BEDRIJFSP OLITIEK m De twist om het driemaal beloofde land Naar een ghetto in Palestina VALDA PASTILLES Linksch Kabinet vergadert Engelands geduld is een schoone zaak ïm Buitenlandsch overzicht Uit Oost en West WOENSDAG 1 MAART 1939 Indirecte belastingen en gezinsuitgaven Zware druk op de groote gezinnen ncU- Bij een borrerCatz-Elixer! CATZ Zn. VAN PEKELA-GRONINGEN Zullen Fransche en Britsche oorlogsschepen roode leiders evacueeren? Onderwijswetten van rechtsch Spanje Het gevaarlijke spel in Noord-Afrika Uitgebreide militaire maatregelen aan beide zijden ^UARf A EEN BUNDEL NOVELLEN Evacueering van T sjoengking ONZE HANDEL MET ITALIË DE ERKENNING VAN HET FRANCO-BEWIND Communistisch Tweede Kamerlid stelt vragen VISSCHERIJ IN DE WADDEN IN GEVAAR? Maatregelen van de regeering gevraagd BARAKKENKAMPEN TE EENRUM GRIEP ECHTE VALDA De eerste inheemsche burgemeester Dr. Soebroto te Madioen geïnstalleerd Bandjir veroorzaakt veel schade Verkeer ernstig gestagneerd Rous en Heymans te Batavia TJILILITAN MILITAIR VLIEGVELD LASTIGE BEPALING UIT DEN COMPAGNIES-TIJD Familieleden van Soesoehoenan moeten in Kraton blijven CHINEESCH WEEKBLAD TIJDELIJK VERBODEN Anti-Japansche actie in Indië DE ZEDENMISDRIJVEN IN INDIË Geen studie-opdracht voor regent Het Verbond van Nederlandsche Werkgevers heeft in een adres aan de Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal het wetsontwerp Van minister Romme inzake de kinder bijslagverzekering gewogen op de schaal van wat het practische bedrijfspolitiek gelieft te noemen ente licht bevon den. Dit is op zichzelf niet verwonderlijk en niet bepaald wereldschokkend. Elke voorgenomen sociale maatregel ontmoet hu eenmaal vroeg of laat verzet van het wël-is-waar zieltogende, maar nog geenszins gestorven en begraven libera lisme. Het Verbond van'Nederlandsche Werkgevers verklaart uitdrukkelijk dit wetsontwerp uitsluitend uit een oog- Punt van practische bedrijf spolitiek te bezien, en daardoor stelt het zich op een standpunt, dat niet alleen niet door mi nister Romme, maar door geen enkelen principieelen katholiek of christen kan en mag aanvaard worden. Wie zich uitsluitend op het stand punt van practische bedrijf spolitiek wenscht te stellen, beoefent een bewus te eenzijdigheid en schept een onover brugbare klove tusschen principe en practijk, waar juist een brug moet ge slagen worden om deze beide nader tot elkander te brengen. Het wetsontwerp inzake de kinderbij slagverzekering gaat uit van een goed en gezond, echt-Christelijk principe, dat aan den arbeider het recht op een menscli waardig bestaan toekent, dat hiet alleen rekening houdt met de pres tatie, maar ook met de behoefte van den arbeider. Ook minister Romme zelf zal Wel niet van meening zijn, dat het door hem geformuleerde wetsontwerp een vol ledige en definitieve vervulling is van de eischen der principieele sociale rechtvaardigheid ten aanzien van het met kinderen gezegende arbeidersgezin, maar hij is in zijn wetsontwerp zoo ver gegaan als hem practisch onder de hui dige omstandigheden en verhoudingen mogelijk scheen. Uitgaande van het principe heeft hij naar een practisch mogelijke oplossing gezocht. Dat hij daardoor in conflict komt met de een zijdige „realisten", die zich op het stand punt van wat zij uitsluitend practische bedrijf spolitiek wenschen te noemen stellen, pleit eer vóór dan tegen hem. Het Verbond van Nederlandsche Werkgevers moge van meening zijn, dat kinderbijslagen en lage loonen nu een maal bij elkaar behooren en dat het huidige loonpeil in het algemeen vol doende is voor de behoeften van een normaal arbeidersgezin, zoodat naar zijn meening het vraagstuk van kinder bijslagen minder op den voorgrond treedt; méér dan een gratuiete bewe ring van liberaal gezinde werkgevers is dat niet. Wat noemt het Verbond een normaal arbeidersgezin? De kinderbij slagverzekering, zooals minister Rom me zich die heeft gedacht, werpt voor den arbeider vruchten af bij het derde kind. Acht het Verbond een arbeiders gezin met drie kinderen abnormaal? Uit het feit, dat tot nog toe slechts voor ruim 6 van de arbeiders in het vrije bedrijf een kinderbij slagverzekering bestaat, volgt voor het realistische verbond, dat er geen vol doende reden aanwezig is om dit insti tuut te veralgemeenen, wanneer men zich houdt aan „den tot dusver alge meen gevolgden gedaclitengang, dat al leen dan voor de overheid aanleiding kan bestaan tot ingrijpen, wanneer be paalde regelingen gelden voor de over- groote meerderheid van de betrokken arbeiders en die regelingen zonder bin dendverklaring van overheidswege anders gevaar zouden loopen, doordat enkelen zich afzijdig houden." Wij echter zijn van meening, dat juist het feit, dat slechts voor 6 van de arbeiders in het vrije bedrijf een kinderbijslagrege ling bestaat, aantoont, hoe noodzake lijk het is, dat de overheid ingrijpt om de overige 94 te bezorgen, wat zij zon der de overheid blijkbaar niet van hun realistische werkgevers kunnen bemach tigen. Een algemeene kinderbijslagver zekering, zooals die door minister Rom me werd ontworpen, zal verhinderen, dat arbeiders met drie of meer kinderen als abnormaal aan den dijk der werk loosheid worden gezet of niet aan den slag kunnen geraken bij werkgevers, wier practische bedrijfspolitiek lijn recht in strijd is "met de eenige princi pieel juiste. Een bedrijf dat zich alleen in stand kan houden door aan zijn ar beiders en hun gezinnen slechts een noodlijdend bestaan te verzekeren, ver liest zijn bestaansrecht als een sociale onrechtvaardigheid, ook al acht de werkgever in zulk een bedrijf 't in stand houden van een dergelijke sociale on rechtvaardigheid misschien een even practische als realistische bedrijfspoli tiek. Onder den titel: het aandeel van enkele in directe belastingen en landbouwcrisisheffingen in de gezinsuitgaven, is bij de Algemeene Lands drukkerij een publicatie van het Centraal Bu reau voor de Statistiek verschenen, waarin de bedragen berekend zijn, die uit de gezinsuitga ven aan de overheid toevloeien uit hoofde van indirecte belastingen en landbouwcrisisheffin gen, die op de verbruikte artikelen rusten. De berekeningen zijn gebaseerd op de gege vens omtrent de besteding van het inkomen, Verkregen door het onderzoek dat hieromtrent door het Centraal Bureau in de jaren 1935 en 1936 bij 598 gezinnen, gevestigd in verschillende deelen des lands is ingesteld. Zij zijn voor de Verschillende welstandsklassen, bij bedoeld on derzoek onderscheiden, afzonderlijk uitgevoerd Naast het totaalbedrag der heffingen is ook berekend het bedrag, dat uitsluitend uit de uit gaven voor voedsel voortvloeit, terwijl de aan directe belastingen betaalde bedragen mede zijn opgenomen. Uit de uitkomsten blijkt, dat bij toeneming Van den welstand, met dé stijging van de uit gaven voor verbruik, de bedragen der indirecte belastingen wel belangrijk toenemen, doch in veel mindere mate dan de toeneming der uit gaven. Eenzelfde degressie doet zich, zelfs In sterkere mate, voor bij de landbouwcrisishef- fihgen. Een en ander is begrijpelijk, als men bedenkt, bat de indirecte belastingen voor een groot deel, en de landbouwcrisisheffingen vrijwel uitslui tend, op de uitgaven voor voeding betrekking bebben. Op de Onontbeerlijke voedingsmidde len brood en vetten drukt in alle welstandsklas sen meer dan 75 pet, van het totaal der crisis heffingen, dat in de gezinsuitgaven berekend te. Uitgedrukt in procenten van het inkomen va- Ueeren de indirecte belastingen van de laagste Inkomensklasse (beneden f 1400) tot de hoogste klasse (boven f 6000) van 5.4 pet, tot 3.2 pet. he landbouwcrisisheffingen van 3.6 pet. tot pet. Een geheel ander beeld vertoonen uiteraard he directe belastingen. De overeenkomstige per centages zijn hier 1.5 en 13.5. De totale druk van indirecte belastingen, landbouwcrisisheffin gen en directe belastingen gezamenlijk loopt in he inkomensklassen beneden f 3000 van 10.5 tot 11.9 pet. van het inkomen en bedraagt in de klasse f 4000f 6000 14.9 pet., in die boven f 6000 1?.6 pet. Interessant is ook de vergelijking var. de be dragen aan indirecte belastingen, landbouwcri- sisheffingen en directe belastingen, berekend in he uitgaven van enkele kleine en enkele groote Bezinnen binnen iedere welstandsklasse. Bij eenzelfde inkomen moeten de groote gezinnen 1.6 tot 2.3 maal zooveel op hun uitgaven voor voeding in de belastingen en heffingen bijdragen als de kleine. Als gevolg van den kinderaftrek is hei bedrag der directe belastingen voor de groote gezinnen aanmerkelijk geringer, dan voor de kleine Het totaal van indirecte belastingen, directe belas tingen en crisisheffingen blijft echter steeds Voor de groote gezinnen het hoogst. Voor bijzonderheden wordt verwezen naar de publicatie, die blijkens het voorbericht op ini tiatief en onder leiding van dr. O. Bakker ac countant aan het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, werd bewerkt. Bestel niet klakkeloos „klare". „Af" is hij pas met echt Catz-Elixer. Met extra pit, met extra aroma! be kleine Prinses Beatrix is het middelpunt der belang stelling tijdens het verblijf van het Prinselijk Gezin te Grindelwald ALICANTE, 1 Maart, (Havas) Onder voorzitterschap van Negrin is de minis terraad van het republikeinsche Spanaje bijeen gekomen. Na deze vergadering is een communiqué gepubliceerd waarin werd gezegd, dat de regeering op de hoogte was gebracht van den toestand en een aantal besluiten had genomen. De volgende verga dering zal te Madrid worden gehouden. Dit lakonieke communiqué doet veronderstel len dat men het beter achtte de vergadering te houden te Madrid, den officieelen zetel van de regeering, in verband met de gewichtige besluiten, welke na den terugkeer van Del Vayo genomen moeten worden. Na zijn terugkeer uit Frankrijk heeft Del Vayo verklaard dat iedereen op zijn post is. Hij voegde hieraan toe dat de geruchten over pa nische wanorde en ontbindingsverschijnselen onjuist zijn. Tenslotte zeide hij, dat de toe stand. waarvan de moeilijkheden aan niemano verborgen zijn, kalmte en discipline eischt, en prees verder het moreel van de troepen aan het front. De speciale correspondent van de „Matin" te Burgos schrijft over het aftreden van Azana, dat dt te Burgos reeds lang werd verwacht en thans dan ook geen reactie heeft gewekt. Men stelt veel meer belang in de geruchten, volgens welke Fransche en Britsche oorlogsschepen zouden zijn aan gekomen te Valencia en Carthagena, ten einde de evacuatie van de leiders van het republikeinsche Spanje te vergemakkelij ken. De „Jour" en de „Echo de Paris'' berichten, dat maarschalk Pétain gister&i op het ministe rie van Oorlog is Ontboden en langen tijd ge sproken heeft met den minister-president Men vraagt zich af, of hij misschien de nieuwe am bassadeur van Frankrijk bij Franco moet wor den. De Osservatore Romano deelt uit de natio- naal-Spaansche wetgeving betreffende het on derwijs in de middelbare scholen het volgende mede: Het onderwijs moet op de klassieke en humanistische cultuur in Katholieken geest worden opgebouwd. De bijzondere scholen, d.w.z. hoofdzakelijk orde-scholen, worden met de staatsscholen gelijk gesteld. De jeugd moet voor al gewezen worden op de groote daden van het Spaansche volk in de 16de eeuw. Het Katholi cisme wordt de kern der Spaansche geschiede nis genoemd. Daarom kan Spanje niet buiten een grondig godsdienstig onderwijs, dat zijn stof vindt in den catechismus, in de moraal en liturgie, de geschiedenis en apologetiek der Kerk. Dit on derwijs moet worden aangevuld met de kennis van de christelijke philosophie en de geschie denis der wijsbegeerte. Een zeven-jarige cur sus in de godsdienstleer is in het schoolrooster ingevoegd met de vakken; moraal, dogmatiek, liturgie, kerkgeschiedenis en apo'ogetiek. De minister van Justitie heeft '-erklaard dat wel dra onderhandelingen over een concordaat met Rome zullen begonnen worden Het laatste con cordaat, dat gold tot aan de instelling van de republiek, dateerde van 1851* ROME, 1 Maart. Naar de „Times" bericht blijft de spanning tusschen Italië en Frank rijk aan de grens tusschen Tripolitanië en Tunis onverminderd voortduren, al is het mogelijk, dat zij zich binnenkort naar Zwit serland verplaatst. De pressie van Duitsch- land en Italië op Zwitserland lijkt een nieu we poging om eens te zien, welke de reacties van de democratische landen zijn op een ma nifestatie van machtspolitiek. Italiaansche dagbladcorrespondenten in Tunis maken met veel ophef melding van de Fransche militaire maatregelen en doen het voorkomen alsof Frankrijk een aanval in den zin heeft. Zeker is echter dat de Italiaansche maatrege len aan den anderen kant op even groote schaal worden genomen. Er zijn, behalve velen der opgeroepen oudere reservisten, ook groote voorraden militaire be- noodigdheden vooral benzine naar Libye ge zonden. Gisteren heeft de Britsche ambassadeur, lord Perth, een bezoek gebracht aan het departement van buitenlandsche zaken om opnieuw te vragen, wat het beteekent dat er steeds nieuwe verster kingen naar Libye worden gezonden. Het Ita liaansche standpunt is, dat de Fransche troe penconcentratie in Tunis een potentieele bedrei ging van Tripolis beteekent, waartegen passende voorzorgsmaatregelen behooren te worden geno men. Maarschalk Badoglio, die naar Tripolis was gezonden om den toestand te verkennen is thans in Italië teruggekeerd en de militaire voorberei dingen worden ongetwijfeld voortgezet op grond van zijn rapport. De troepen-concentraties zijn een gevolg van wederzijdsch wantrouwen en men kan niet voorzien wanneer deze wedloop zal ein digen. Het treft al weer ongelukkig, dat er in Rome practisch geen diplomatiek contact meer tusschen de twee landen bestaat. Anders zou we- derzijdsche uitleg het wantrouwen wat kunnen verminderen. Volgens Romeinsche ochtendbladen zou ..Frankrijk spoed zetten achter de toebereidse len voor den oorlog in Tunis". Zoo meldt de cor respondent van de Messagero, dat er in de stra ten van Tunis loopgraven worden aangelegd, terwijl op het strand en op andere plaatsen luchtafweergeschut in stelling is gebracht. Voorts zijn op verschillende punten van Tunis twaad krachtige sirenes opgesteld. ALS U VOOR TENMINSTÉ Fl. 2.50 KOOPT, ONTVANGT U HET GESCHENK De terreur laait weer op in Palestina; kolo nies worden weer overvallen, bommen ontplof fen temidden van de menigte, in stille straten vallep Joden en Arabieren onder verraderlijke schoten. Symptoom van de oneenigheid in den boezem der Londensche conferentie. Een maand lang reeds duren thans de be sprekingen tusschen Britsche, Arabische en Joodsche gedelegeerden over een oplossing van het Palestijnsche probleem. Nadat de Arabische delegaties het na veel getwist althans onderling eens geworden waren, bleek tusschen de stand punten der partijen een kloof te bestaan, welke zelfs door de meest listige Britsche manoeuvres niet te overbruggen bleek. Joden en Arabieren verlangden elk het onderste uit de kan, ten einde den tegenstander tot de grootst mogelijke concessies te verleiden: het ziet er naar uit, dat beiden thans het spreekwoordelijke lid op den neus krijgen. Stokstijf bleven de Arabieren op het standpunt staan, dat Palestina een on afhankelijke Arabische staat moet worden, Waarin men op zijn hoogst den thans daar levenden Joden een minderheden-statuut zou kunnen verleenen. De Joden houden vast aan het hun beloofde „nationale tehuis" en weige ren zich naar de Arabische eischen te schik ken. Het werd derhalve tijd, dat Engeland zelf met een. voorstel zou komen, om dezen Pa- lestijnschen knoop door te hakken. Het schijnt, dat Engeland op het punt ge staan heeft, dit te doen. Aan het einde van dc vorige 'week stond de wereldpers vol van de plannen, die de Britsche regeering met het omstreden land zou hebben; en die plannen leken zooveel op elkaar en zagen er zoo gede gen uit, dat zij meer moesten zijn dan een gis sing van geoefende toeschouwers alleen. Terwijl de Britsche civiele autoriteiten min of meer speculeerden op het pan-Arabisme, achtten de militairen in Palestina vóór alles het einde van de terreur noodzakelijk. De eersten blijken zich goeddeels vergist te heb ben: Turkije, Irak, Saoedi-Arabië en Egypte kunnen het in geloofszaken niet eens worden en een gezamenlijke oplossing der Moslem-staten. die het den Britten onnoemelijk veel lichtei zou maken, behoort vooralsnog tot de onmo- geiijkneaen. Bovendien houdt Frankrijk, on danks de entente cordiale, hardnekkig aan Syrië vast en Londen zal dus een andere op lossing moeten zoeken dan een vereenigmg van alle Palestijnsche en omliggende districten tol een verzameling desnoods autonome kantons. Daar het den Britten nu, naast de economische relaties, hoofdzakelijk te doen is om de stra tegische positie van het Palestijnsche land aan de Middellandsche Zee men fluisterde zelfs over den voorgenomen aanleg van een tweede „Suezkanaal", parallel met het eerste loopend tot Ahaba aan den anderen uitlooper van de Roode Zee bij Sinaï meende Londen de op lossing te kunnen vinden op analoge wijze als in Britsch-Indië en Egypte werd toegepast: onder Britsche souvereiniteit worde een zelf standige Arabische staat in Palestina gesticht, die wanneer de onrust voorbij is, aan zichzelf zou kunnen worden overgelaten. Voorloopig blijft de onrust toch nog; de Britten kunnen dus minstens vijf jaar hun mandaat uitoefenen er. wie dan leeft, wie dan zorgt. De Joden zouden dan een zekere rechtsbescherming genieter, binnen het Arabische gebied, doch de immi gratie en de gehate landaankoop worden lang zaam aan tot stilstand gebracht. De oplossing zag er niet zoo slecht uit, en de Arabieren stemden vermoedelijk reeds toe, doch de Joder., wier verwachtingen hoog gespannen waren staken een spaak in het Wel. Zij riepen Washington te hulp, en ambassadeur Kennedy tikte den Britten op de vingers; MacDonald doet thans verontwaardigd over voorbarig ge noemde publicaties en maant tot geduld aan. De plannen, die Londen heeft, moeten nog eens worden besproken en overwogen, enz. Doch men hoort ook al spreken over een an dere ronde - taf el-coiïferentie'', in den nazo mer te Londen, waarbij Londen hoopt, dat de hoeken door den tijd meer afgesleten zullen zijn dan aan deze tafel het geval was. Het heeft in de oorlogsjaren Palestina beloofd aan de Fran- schen, de Arabieren en de Joden tegelijkertijd Het is moeilijk tusschen die drie beloften door te laveeren, doch de Arabieren voelen, dat hun kansen thans de beste zijn. Londen moet nog met Washington tot overeenstemming komen, en zoover zal het wel komen. De Joden worden de verliezende partij: zij krijgen een ghetto in het beloofde land, zooals een Joodsche gedele geerde bitter zeide. De Britten mogen het voor hen betreuren, doch de imperiale belangen gaan voor alles, en met geduld bereiken zij alles. Ook hun voordeelige positie in Palestina ten koste van wien dan ook. TSJOENGKING, 28 Febr. Ten einde onnoo- dige verliezen van menschenlevens te voorko men bij eventueele luchtaanvallen hebben de autoriteiten te Tsjoengking maatregelen geno men voor een gedwongen evacueering der bur gerbevolking. Op 10 Maart zal met de evacueering een be gin worden gemaakt. Burgers, die niet noodzakelijk in de stad be hoeven te blijven, zullen moeten vertrekken. Vier bankinstellingen zullen personen, die niet in staat zijn de kosten van hun vertrek te dragen, aan het noodige geld helpen. De vaste Kamercommissie voor overleg met de regeering inzake handelspolitieke aangele genheden, in welker handen de stukken betref fende de handelsoi ereenkomst en aanvullende protocollen op de clearingo'ereenkomst met Italië gesteld zijn. heeft daaromtrent met de regeering een briefwisseling gevoerd, waaruit haar gebleken is, dat de ontwikkeling van het handels- en betalingsverkeer met Italië in den 'aatsten tijd bevredigend kan worden geacht. In verband hiermede stelt zij voor, de in r.aar handen gestelde stukken voor kennisgeving aan te nemen. De heer Wijnkoop heeft aan den minister van Buitenlandsche Zaken gevraagd of de minister aan de Tweede Kamer mededeeling wil doen van de gronden voor de erkenning door Neder land van Franco's bewund in Spanje? Waarom heeft de regeering, wordt verder o.m gevraagd, in afwijking van een anders wel ge volgde methode thans dit bewind van Franco direct de jure en niet, van uit haar eigen ge zichtspunt althans, eerst de facto erkend? Waarom heeft de regeering niet de gelegen heid gezocht, om, afgescheiden van haar for- meele bevoegdheid ten deze, daarover eerst in eenigerlei verbinding met de Staten-Gene raal te treden? Het Tweede Kamerlid Woudenberg N.S.B., heeft aan de ministers van Waterstaat Sociale Zaken en Economische Zaken gevraagd of "het den ministers bekend is dat de landaanwin ning door aanslibbing in werkverschaffing aan de Friesche en Groningsche Wadden ongerust heid doet ontstaan bij de visschers die tusschen en boven die Wadden hun bedrijf uitoefenen door de mogelijkheid, dat door deze 'andaan- winning hun bedrijf in de toekomst bemoeilijk' of onmogelijk zou kunnen worden? Is de minister dan bereid nu reeds maat - regelen te nemen, gezien de ervaringen bij de drooglegging van de Zuiderzee, waardoor wordt voorkomen dat jonge visschers straks genood zaakt zouden zijn een ander beroep te kiezen en aan te leeren? Te Groningen is namens het departement van Sociale Zaken aanbesteed het bouwen van twee barakkenkampen te Eenrum. Er waren 37 in schrijvingen. Het laagst werd ingeschreven door C. M. H. T- Bons en A H. Bonke, beiden te Almeloo, voor 52890.—. Verkoudheid en Keelpijn worden krochtig bestreden door het sterk antiseptische geneesmiddel. Zorg steeds een doos bij de hond te hebben. Vraag noar de Jn HoMondsche dooren^ 50 cent. Madioen, 1 Maart (Aneta). Onder groote be langstelling werd gisteravond dr. Soebroto, de eerste inheemsche burgemeester, geïnstalleerd als burgemeester van Madioen. Vele redevoerin gen werden gehouden, waarin de verschillende leiders der fracties uit den gemeenteraad vol komen medewerking toezegden. KEDIRI, 1 MaaH (Aneta). Maandagavond „rad een bandjir op van de kali Konto, welke aanhoudende regens veroorzaakte. Het wegdek in de desa Goerah is vernield; diepe gaten werden in den weg geslagen, waar door het verkeer per as werd stopgezet. De spoorbrug ten Noorden van Minggiran staat onder water. Het verkeer per trein tusschen Kediri en Kertosono is tijdelijk stopgezet. De lijn Goerah-Paree van de K.S.M. is gestremd Sawahs en huizen staan onder water. Eenige boomen en huizen zijn omgevallen. De politie en het binnenlandsch bestuur ver leenen hulp. BATAVIA. 1 Maart (Aneta). De sportvliegers Rous en Heymans zijn vanmiddag kwart voor vier op het vliegveld Tjililitan geland. Op informeele wijze in gebruik genomen BATAVIA, 1 Maart (Aneta) Op informee le wijze werd heden, den datum, waarop officieel de oprichting van de derde vliegtuiggroep van de luchtvaartafdeeling valt, het vliegveld Tji lilitan als militair vliegveld in gebruik geno men. Dit geschiedde door - de aankomst van eenige toestellen, behoorend tot de groep bom- menwerkers, die permanent op dit vliegveld zullen worden gestationneerd. In verband hier mede werd geheel intern een kleine feestelijk heid gegeven voor het personeel, dat hier reeds aanwezig is. De officieele in gebruikstelling van Tjililitan ais militair vliegterrein zal eerst over eenige maanden geschieden. BATAVIA, 1 Maart (Aneta) Het lid van den Volksraad, de heer Soetardjo, richtte een schriftelijke vraag tot de regeering, waarin hij vraagt, of de regeering bereid is tot opheffing van de uit den Compagnies-tijd dateerende bepaling, dat de naaste familieleden van den Soesoehoenan den Kraton niet mogen verlaten, zoolang nog geen opvolger is aangewezen. BATAVIA, 1 Maart (Aneta) De „Java Courant" bevat een gouvernementsbesluit van 24 Februari, waarbij het drukken, uitgeven of verspreiden van het te Batavia verschijnende Chmeesche weekblad „Tachung Shih Chieh weekly" gedurende drie weken is verboden, in verband met het uiting geven aan anti-Japan- sche gevoelens. BATAVIA, 1 Maart (Aneta). De Raad van Justitie stelde de behandeling van de zaak van een Europeeschen betrokkene in de zedecaffaire uit tot 28 Maart. De Raad van Justitie te Padang behandelde de zaak tegen een Europeeschen beklaagde. Het O.M. eischte tien maanden gevangenisstraf. .De uitspraak werd bepaald op 3 Maart. De Raad van Justitie te Medan veroordeelde een Europeaan tot zes maanden gevangenis straf. met aftrek van preventief. BUITENZORG, 1 Maart (Aneta) In te genstelling met eerdere berichten wordt thans medegedeeld, dat de regeering geen studieop dracht verleende aan den regent van Probö- linggo, terwijl de regeering, evenmin als het departement van Binnenlandsch Bestuur, een voorstel daartoe bereikte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9