UIT DEN OMTREK IjpEUW! I I OPENT ALLE SOORTEN GLAS-GORDIJNEN STAD Diefstal uit egoïsme Trekt a.s. Maandag 6 Maart HIEP'S GEJLUKSKANTOOR „LOTISICO-KAi\TOOB OMIJN'S GELUKSKANTOOR R. BOVEN'S R. BOVEN JE LEVENSTAAK LOTISICO-AGENTSCHAP PEN 0.85 0.85 0.9® 1.00 l©ct. h vTtjJMC SMtfl- GRATIS GEMAAKT AN v. d. PLAS OPENiNCSRECLAME DONDERDAG 2 MAART 1939 BEVERWIJK Candidaatstelling gemeenteraad Vereenigde Veilingen Maatregelen tot kwaliteits opvoering R.K. Wandelclub opgericht Voordracht Huishoud- en Industrieschool HILLEGOM VELSEN GEMEENTERAAD Nazien der kiezerslijsten Openbare verkooping 99 99 Drie maanden gevangenisstraf geëischt voor het wegnemen van f 0.60 KOOPT TIJDIG UW KAAS BIJ DE BEKENDE KL. HOUTSTRAAT 61 - TELEFOON 13328 - HAARLEM - CIRO 303302 SCHOUWTJESLAAN 35 - TELEF. 15543 - HAARLEM - GIRO 248438 SCHOTERWEG 90 TELEFOON 11600 Naast het Postkantoor H A A R L E M C|RQ N{>_ 214 8 71 RUND-, VARKENS-, KALFS- EN LAMSSLAGERLI ANNEX FIJNE VLEESCHWAREN ALS RECLAME VOOR VRIJDAG EN ZATERDAG A.S.: 2 pond Kalfsfricandeau 1.00 2 pond Kalfslappen en 'X pond gedraaid vet 2 pond gehakt en y2 pond gedraaid vet 2 pond Schoudercarbonade I y2 pond gedraaide reuzel f 2 pond doorr. Ossenlappen en y7 pond gedraaid vet j Ploekworst per ons ons Schouderham25 per pond 35 p. Mik 18 C*' Haarlem Kruisstraat 20 Telefoon 16137 Heemstede Binnenweg 80 Telef. 29106 Rauwe Rookworst Erwtensoep in blik aar speciaal-zaak in: gedurende 8 dagen worden Uw gordijnen GR. HOUTSTR. 175 HERMAN MOERKERK 60 JAAR Teraardebestelling van den heer Jan Roodnat Spreekuur BURGERLIJKE STAND Nieuwe fase in strijd tegen wilde bussen Twee exploitanten tot f 300 hoete veroordeeld H.O.V. BILJARTEN Kampioenschap van Haarlem le klasse Haarlemsch R.K. Damgenootschap MARKTNIEUWS Het bestuur van de R. K. Staatspartij ver zoekt ons mede te deelen, dat het aantal gestel de candidaten voor den gemeenteraad niet vol doende is om voor de beschikbare zetels ook plaatsvervangers te kunnen aanwijzen. In verband hiermede is alsnog de gele genheid open gesteld om candidatenlijsten in te leveren by het secretariaat, tot heden avond 8 uur. De afdeeling Wijk aan Zee zal zelf den can- didaat aanwijzen, die op de definitieve lijst de verkiesbare plaats zal innemen, welke aan Wijk adn Zee is toegewezen. Daartoe wordt morgenavond om half acht in eafé „De Zon" aldaar een ledenvergadering gehouden. In de gistermiddag voortgezette vergadering Tan de Vereenigde Veilingen te Beverwijk richt te de voorzitter, de heer J. P. Nijssen, een spe ciaal woord van welkom tot Mej. Ir. Kronen berg, die belast is met het wetenschappelijk on derzoek naar de ziektebestrijding onder aard- beienplanten. Spr. verzocht de medewerking van alle tuinders voor dit onderzoek, waarvan hij hoopte, dat het bevredigende resultaten zal op leveren. Nadat de directeur, de heer W. de Groot, het Jaarverslag had uitgebracht, volgde een bespre king van de middelen tot het opvoeren van de kwaliteit der voor de binnenlandsche markt ge plukte aardbeien. De veilingbesturen willen dat de tuinders, die mooie aardbeien hebben, deze zoodanig aanvoe ren dat er geen kleinere dan 2 c.M. doorsnee in voorkomen en dat alle lichtgekleurde, mis vormde of ongeschikte aardbeien by het pluk ken worden verwaarloosd. Vóór de veiling wordt een vrywillige keur ingevoerd en een bewijs afgegeven voor „extra kwaliteit.'' De prys zal wel zoodanig meevallen, dat de extra moeite ruimschoot wordt beloond. Door deze wyze van handelen wordt hier een kwaliteitsproduct aangevoerd, waarmede men op grooten afstand de markten kan be dienen. De voorzitter merkte op, dat maatregelen in de praktyk niet zoo gemakkelyk zijn uit te voeren. Hij was er echter van overfïïigd dat het kan. De binnenlandsche markt heeft be hoefte aan mooie aardbeien en deze zullen een veel beteren prijs opbrengen. De tuinders moeten zich niet laten terughou den door beweringen, dat zulks niet mogeiyfc is. Het plan moet uitgevoerd worden. De heer de Groot wees er op, dat in Zaltbom- mel de tuinders reeds jaren lang zelf de kwa liteit aangeven. De heer N. Passchier betoogde dat de tuin ders over hét algemeen betrouwbare menschen zyn. De enkelen, die onbetrouwbaar zyn, staan daarvoor bekend. Spr. wees er verder op, dat de Beverwijksche aardbeien, door hun kleur en gloed byzonder gunstig afsteken. Nu de buitenlandsche afzet goeddeels verloren is, moeten wij met ons pro duct op de binnenlandsche markt concurreeren. Dat is zeer goed gelukt. Ter veiling moet de kwaliteit worden aangegeven en dit zal de prij zen stimuleeren, ook ten aanzien van de fa- brieksaard beien Spr. was er tenslotte van overtuigd, dat 95 pet. van de tuinders achter de plannen van de veilingbesturen staat. (Applaus). De voorzitter wees er nog op, dat men uit alle streken van ons land in Beverwijk aard beien komt koopen. Dat doet men toch niet omdat ze zoo slecht zijn. De vergadering hechtte tenslotte haar goed keuring aan de plannen van de besturen. Ten aanzien van aardbeienmanden zal een regeling worden getroffen om te komen tot beter gesorteerd materiaal. Hierna volgde een bespreking van de bekende circulaire van het Centraal Bestuur voor de veilingen inzake verandering in het veiling systeem. In verband hiermede wees de voorzitter erop, dat er noodzakelijk maatregelen moeten wor den getroffen om den tuinbouw zoo noodig te kunnen beschermen tegen de gevolgen van con centratie by den exporthandel! Daarvoor is het noodig dat machtiging wordt verleend om des noods zelf over de producten te kunnen be schikken. Hiervoor is echter kapitaal noodig (het uit de markt nemen en inpulpen van de aardbeien heeft 1 milltoen gekost, hetwelk door de regeering is beschikbaar gesteld) zoodat het plan bestaat om 1 pet. van den omzet voor dis doel te heffen. Het beteekent weer een offer maar men zal dezen weg toch op moeten gaan. In verband met het bekende rapport over de bedrijfsuitkomsten door koudegrondcultures drong de heer de Groot erop aan, dat de tuin ders ook gegevens zullen verzamelen over de teeltuitkomsten. Aan de hand daarvan immers zal men kun nen uitmaken welke culturen te weinig ople veren en dus door andere moeten worden ver vangen. Bij de rondvraag vestigde de heer Passchier de aandacht op de artikelen van de heeren Vernoov en Broese (ook in ons blad gepubliceerd) over de wyziging van het teeltplan en beval deze zaak in de aandacht van de besturen aan. In antwoord op een desbetreffende vraag van den heer Passchier deelde de voorzitter nog mede, dat Mej. ir. Kronenberg gaarne bereid is om tz.t. een lezing te houden over haar onder zoek naar de ziekten onder aardbeienplanten- De R. K. Gymnastiekvereniging „S. S. S." hield een goed bezochte vergadering om te ko men tot de oprichting van een R. K. Wandel club. De vergadering stond onder leiding van den heer D. Hienkes, die een bijzonder woord van welkom richtte tot den heer Leydeckers, uit Haarlem, trainer van de R. K. W. V. .Spor tief" Hü hoopte dat hier een sterke wandel club zou kunnen worden gesticht. De heer Leijdeckers gaf hierna enkele zeer practische wenken en mededeelfngen aangaan de deze sport. Ook verklaarde spr. zich bereid de training van deze club, althans voorloopig, op zich te nemen. Besloten werd de eerste trainingstocht voor de heeren te houden op Zondag 5 Maart ajs. terwijl ae eerste tocht voor de dames-afdeeling gehouden zal worden op Zondag 12 Maart a.s., beide aanvangende 's namiddags om 2.30 uur. Vervolgens werd de contributie bepaald op 10 ct. per week. terwyi het bestuur van S.S.S. zoo wel van de dames- als heeren-afdeeling voor 1 jaar de leiding van de wandelclub zal hebben. Over de kleeding zou op een later te bepalen ledenvergadering gesproken worden. De naam zal voorloopig ook S.S.S. zijn. Als lid van deze nieuwe vereeniging, tevens onder-afdeeling van S.S.S. gaven zich op 15 dames en 14 heeren, welk aantal Ihmiddels reeds gestegen is. Voor de benoeming van een leeraar in na tuur- en werktuigkunde en electro-techniek aan de gemeenteiyke nijverheidsschool voor am bachtslieden wordt door B. en W. voorgedra gen de heer P. Krabbendam, te Velsen. B. en W. stellen den raad voor te benoemen tot leerares in kinderverzorging en opvoeding aan de Gemeenteiyke Huishoud- en Industrie school Mej. A. Seel. Aanbesteding. Door den architect W. Kui- tems werd heden aanbesteed de bouw van een bollenschuur met kantoor en bekomende wer ken voor de firma J. H. van Dük en Zoon, Sta tionsweg, alhier. De inschrijvingen waren als volgt: Gebrs. Ransdorp te Lisse voor ƒ9569, de firma J. v. d. Jagt en Zn. N. V. Meva voor 8960, C. J Jansen en Zn. 8574, B. Inthom en Zn. 8200, Daudey en Co. te Lisse voor ƒ8190. Aan dezen laatsten inschrijver is het werk opgedragen. Jubileum J. C. Schouten Woensdagmorgen werd de heer C. J. Schouten, hoofdcommies ter gemeentesecretarie in intiemen kring ge huldigd, in verband met zyn zilveren ambtsju bileum. 1 Maart 1914 kwam.hü als jongste klerk in dienst. Achtereenvolgens behaalde hy twee praktykdiploma's Mercurius, dat voor gemeen te-administratie en in 1927 slaagde de heer Schouten voor het Staatsexamen. Thans leidt de jubilaris anderen op voor het gemeenteadministratie-examen. Hy is de vraagbaak voor zyn collega's en an deren, waar het gemeentezaken betreft. Dat hij hoog staat aangeschreven bij zijn su perieuren bleek dan ook bij de huldiging. Het geheele college van B. en W., zoomede alle ambtenaren waren tegenwoordig. Door den burgemeester Jhr. Dr. O. van Nis pen tot Pannerden, werd de jubilaris ten raad- huize toegesproken. Spr. herinnerde aan den bijzonderen werkkracht en werklust van den jubilaris en overhandigde hem een cadeau. Het bestaat uit een fraai horloge met een prachti- gen bloemenmand. Het geschenk is gegeven door burgemeester en wethouders, gemeente secretaris en verder alle ambtenaren van hoog tot laag. De heer J. H. Peek, secretaris der gemeente, sprak namens het gemeentepersoneel. Dr. Bij- leveld sprak namens den schoolartsendienst, waarvan de heer Schouten secretaris is. Na de huldiging vereenigde men zich ten huize van den jubilaris. „Dik Trom" In café „Flora" werd Woens dag de film „Dik Trom" vertoond. De zaal was. telkenmale geheel gevuld met belangstellende jongelui, die genoten van de" heerlijke" avonturen van den held uit Kievit's jongensboek. Eenige aardige teekenfilms completeerden het amusante programma De werkloosheid. De gemeente telde j.L Zaterdag nog 524 werkloozen. Het vorig jaar op 26 Febr. waren er 561. Een huisvriend! Als verdacht van het ledi gen van den gasmeter, in een woning aan de Van de Endelaan, is door de politie aangehou den J. v. d. H. uit den Haarlemmermeer De arrestant bekende. Hy verklaarde een huisvriend te zyn. Daar de persoon nog minder jarig is werd hij weer op vrije voeten gesteld. Jubilea. In intiemen kring vierde Woens dag j.l. de heer G. v .d. Burg zijn zilveren jubi leum bij de firma W. Warmenhoven en Zn. Bij de firma Gebr van Zanten herdacht de heer G. Kockelkoren het feft, dat hy voor 40 jaren in dienst trad by genoemde firma. Beide jubilarissen werden door hun firma's en het personeel gehuldigd. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente gehouden op Dinsdag 7 Maart as, des namiddags 7 uur, ten gemeente huize. De agenda vermeldt o.m.: Installatie van het lid, den heer N. Raven; Aangaan van geldlee- ningen; Vaststelling belooning voor reserve brandweerlieden; Verleenen van ontheffing van bepalingen der Bouw- en Woning verordening; Vaststelling van straatnamen; Aankoop van een huis met erf en grond te IJmuiden; Sluiten van een overeenkomst met de N.V. Autobus Exploitatie „Stormvogels", inzake vervoer van schoolkinderen; Toekenning van kindertoeslag aan arbeidscontractanten; Regeling inzake de toekenning van rijwieltoelage; Gebruikmaking van de bevoegdheid, gegeven bij artikel 36. alinea 4, der Woningwet, om te bepalen, dat een plan van uitbreiding voor een gedeelte der ge meente wordt voorbereid; Benoemingen. De aandacht van de kiezers wordt er op ge vestigd dat tot en met 16 Maart de kiezersiyst voor hen op het gemeente-secretarie ter inzage ligt. Bezwaren tegen de vastgestelde lijst wegens niet of verkeerd plaatsen kunnen worden inge bracht tot 9 Maart (dus niet 16 Maart). Per sonen, die dit jaar tusschen 19 April en 15 Mei 25 jaar worden mogen dit jaar mede stemmen voor de verkiezing der Provinciale Staten en Gemeenteraad. Voorts moet men vanaf 1 Januari van dit jaar in de gemeente Velsen woonachtig zyn De voorloopig vastgestelde kiezersiyst bevat 25.628 namen. Ten overstaan van notaris Boerlage is ver kocht het gebouw „Tivoli" met erf en grond, ge legen aan den IJmuiderstraatweg 113, hetwelk verkocht werd voor f 5425 aan den heer C. Janus q.q. Diefstal van twee kwartjes en één dubbeltje was aan den 23-jarigen jongeman ten laste ge legd, die hedenmorgen voor de Haarlemsche Rechtbank terecht stond. Hij had op den acht sten Januari uit een portemonnaie van den man, by wien hij te Aalsmeer in huis was, deze geldstukken gehaaia, volgens zijn zeggen, omdat het regende en hy een zin had per fiets naar zijn werk in Amsterdam te aan. De jonen had reeds ruim een maand in voor arrest ezet en in dien tijd was er een onder zoek naar zyn geestesvermogens ingesteld door dr. C. Klein, die ter zitting getuigde, dat verd. verminderd toerekeningsvatbaar moest worden genoemd. Dr. R. A. Mees, uit Bloemendaal, welde den jongen onder toezicht stellen, het geen een jaar geleden ook reeds met hem ge beurd was. Maar dar wilde verdachte niet. Hij wildé vry zijn en niet dag in dag uit onder menschen leven, die wisten, wat bij op zyn geweten had. „Wy hebben h/sr niet te maken met iemand, die uit nood tot moeilijke omstandheden is ge- women, zeide Officier, De jongen komt uit een behoorlijk milieu, dat hij niet gedwongen heeft verlaten. Niets merken wij1 by dezen verdachte, dat ook maar eenigszins verband houdt met liefde, aanhankelijkheid of sociaal gevoel. Er is slechts een grof egoïsme, een blind staren op zichzelf. Hij doet wat hij wil. Hij wenschte zich niet te onderwerpen aan het ouderlijk gezag en ging zijn eigen weg. Hij weigert te werken voor een loon, dat volgens zyn meening te laag is. En als de rechtbank zit te tobben wat het hem te doen, of men hem onder toezicht ergens zal iaten werken, zegt hij, dat hy daar niets mee te maken wil hebben. Of dit nu abnormaal is, betwijfelde de Offi cier. Er zijn nu eenmaal duizenden egoïsten, duizenden, die alleen eigenbelang zoeken. Die anderen plegen alleen mi.sschiengeen strafbare feiten, omdat ze zulks wellicht niet profijtelijk achten, omdat ze opzien tegen hetrisico, dat er aan verbonden is. Verdachte nam het risico wel.. Hij had geen zin om te fietsen en hy nam het geld. Door fatsoen en moraal wordt hij van deze strafbare handelingen niet teruggehouden. Er zijn kwalen, waarvan men slechts kan genezen door pijnlenke middelen toe te passen. Mis schien is de eenige mogelijkheid tot verbetering hier een zware straf. Spreker eischte een gevangenisstraf van drie maanden, zonder aftrek van preventieve hech tenis. Mr. Römelingh, de verdediger, belichtte den persoon van zyn cliënt van de tegenovergestelde zijnde. Hy kreeg een opvoeding, die in den tegenwoordigen tyd onmogelijk zou achten, al tijd had hy het gevoel van zyn vrijheid beknot te zyn. En Juist, omdat uit alles blijkt, dat de jongen zijn leven lang gehunkerd heeft naar liefde, kan hij onmogelyk een egiïst zijn. Spr. achtte alleszins termen aanwezig voor een voor waardelijke veroordeeling en concludeerde daartoe. (Ongecorrigeerd.) LOTISICO >99 Deze prezen gelden alleen a/fhaling uit den winkel. Aanbevelend, De zestigste verjaardag van den kunstschil der, illustrator en journalist Herman Moerkerk is reeds vanmorgen op zeer hartelijke wyze in gezet. Het atelier in den koepel van „De Spaarne- stad" was op „passende", dat wil in dit geval dus zeggen kleurrijke en humoristische wyze versierd en om tien uur kwamen velen van den redactionneelen staf op even passende wyze hun gelukwenschen aanbieden. Op twee plaatsen werden intussehen bloem stukken bezorgd, onder den koepel en aan het woonhuis van den jubilaris op den Koninginne weg. Wy zagen prachtige bloemenmanden van de directie van de N.V. „De Spaarnestad", van de hoofdredacties en redacties van de tijdschrif ten en de Nieuwe Haarlemsche Courant, van de directie der 's Hertogenbossche Courant, van het centrum-comité Koninginnedag, van de Rederijkerskamer Alberdinck Thym, van vele vrienden en bekenden etc. Stapels telegrammen bezorgde de post reeds, maar de inhoud zou eerst gelezen worden als de „grijsaard!" thuis kwam. De firma Lambermont uit Den Bosch zond een groteske Bossche koek en zoo waren er meer van die alleraardigste attenties, speciaal ook van leerlingen. Mies Deinum bood een kos telijke karikatuur aan, de gebroeders Funke il lustreerden „de beste mop" van Moerkerk etc. In den vroegen morgen waren de heer en mevrouw Moerkerk al even ontroerd geweest door twee kleurige teekeningen van hun 5-ja- rigen kleinzoon Herman. Deze kleuter heeft ontegenzeglijk de gave van zyn grootvader en deze wetenschapoch, het is zoo goed te beseffen hoe blij de jubilaris er mee is. Gisteren is de heer Jan Roodnat in alle een voud en in de intimiteit van een kleinen fami lie- en vriendenkring te Utrecht ten grave gedra gen. De zeereerw. heer F. J. P. Loots Roodnat, pleegzoon van den overledene, celebreerde de plechtige Uitvaartmis. De overledene heeft de voldoening gesmaakt zijn pleegzoon, waaraan hy zooveel vaderlijke liefde en zorgen besteed heeft, enkele maanden voor zyn dood, als pastoor in Noord-Frankrijk op een eervolle bestemming te zien. Onder de aanwezigen merkten wy op den heer J. Beynes, die, ondanks zyn drie en tach tigjarigen leeftijd, uit Haarlem was gekomen, en onder de Uitvaartmis communiceerde. De heer Beijnes is een veteraan in de bevordering van het bijzonder onderwijs en had zyn relaties met den heer Roodnat in de oprichting en het bestuur van de R. K. Schoolvereeniging nog niet vergeten. Mej. A. Smit, de oudste onderwijzeres van de R. K. school in de Qruqiusstraat was door jarenlange samenwerking met den over ledene de aangewezen vertegenwoordigster van het onderwijzend personeel dezer inrichting. Pa ter Grypinck, Augustijn, vertegenwoordigde de oud-leerlingen. De twee oudste en de jongste dochters van den bekenden, vroegeren kerk- schilder Frans Loots, waarmee de ontslapene bijzondere vriendschapsbanden onderhield, ver tegenwoordigde de familie van zijn pleegzoon. Behalve de familieleden en bovengenoemden waren talrijke vrienden uit Breda, Antwerpen en Utrecht tegenwoordig, waar de overledene de laatste jaren van zijn leven gewoond heeft. De weleerw. heer Charles Schoemaker, de bekende missionaris van Mill-Hill, assisteerde den cele brant bij de laatste eerbewijzen op het kerkhof. Onder de bloemstukken merkten wy een groo ten krans op van het bestuur van de R. K. Schoolvereeniging. Onder de talrijke brieven en telegrammen vertolkte mr. J. N. J„ E. Heerkens- Thijssen misschien het beste de gevoelens van R. K. Haarlem: „De herinnering aan den heer Roodnat leeft nog by zeer velen voort, men schen die hem gekend hebben als docent en schoolhoofd, menschen vooral, die onder zyn leiding gevormd en gekneed zijn, die van zyn hand 'n zegenrijk stempel in hun karakter in gedrukt kregen, dat ze hun gansche leven zou den meedragen." Met vreugde en dankbaarheid heeft de weduwe van den overledene kennisge nomen van de H. Mis, die de oud-leerlingen en vrienden van den heer Roodnat in de Sint Bavo- kathedraal te Haarlem willen laten lezen. Wel licht zal zij thans in het verblijf op de pastorie van haar pleegzoon een vervulling vinden voor de leegte, waarin het heengaan van haar, voor velen, zoo onvergeteiyken echtgenoot haar ge laten heeft. De wethouder van Openbare Werken, de heer M. A. Reinalda, zal Vrijdag geen spreekuur hou den, maar Maandagmorgen van 1012 uur. Ondertrouwd 1 Maart 1939: W. A. Philippo en T. Dekker. 2 Maart: H. Paardehaar en A. C. Nolet; H. W. Moot en R. G. C. v. Sermondt; A. G. Eshuis en C. H. M. Weys. Getrouwd 2 Miaart 1939: H. C. Ackermann en J. A. ten Broeke; J. W. Middelink en H. F. Kwast. Geboren 27 Febr.: M. E. Breugelmans Schwarzer, d; 28 Febr.: G. J. VisseriJroon, d; 1 Maart: M. A. v. NieuwenhuizenFranken, z; M. E. G. VersterreKluitenberg, d; 2 Maart H. M. v. d. BaanSchreiber, z; M. G. Rijbroek— Brokmann, z; C. J. v. PolenKrom, z. Overleden 1 Maart: M. C. v. DortPalsen- barg, 81 j., Jansstraat; H. Stals, 60 j., Mrt. v. Heemskerkstraat. De strijd tegen de wilde autobusdiensten is in een nieuwe fase gekomen. Nadat het nieuwe R. A. P. op 13 Februari in werking is getreden, heeft de politie een groot aan tal processen-verbaal opgemaakt tegen de wilde busdiensten, die zich aan de nieuwe bepalingen niet stoorden. Thans hebben de eerste strafzaken voor den Amsterdamschen Kantonrechter, mr. I. van Creveld, gediend. Er was voor de behandeling zeer groote belangstelling uit het autobusbe- dryf. De eerste verdachte was H. de Jong, die een wilden busdienst onderhoudt tusschen Amster dam en Haarlem. De verbalisant H. Opstal verklaarde, dat hij op 20, 21 en 22 Februari proces-verbaal had opgemaakt tegen verdachte, omdat hy zonder de vereischte vergunning een autobusdienst onderhield, een dienst, die nog steeds doorgaat. Verdachte verzocht uitstel van behandeling, omdat de verdediger verhinderd was aanwezig te zijn. De ambtenaar van het O. M., mr. Overbeek, verzette zich hiertegen. Door de wetswijziging is een vervolging met succes van de exploitanten van wilde busdien sten mogelijk geworden. Er is zoowel van de zijde van de politie als van het O. M. spoed betracht deze zaken op de zitting te krijgen. De Kantonrechter was het met deze ziens wijze eens. Het wilde autobusbedryf dient zoo snel mogelyk beëindigd te worden en by uit stel van behandeling zou verdachte kalm met zyn bedrijf doorgaan. De behandeling werd dus voortgezet en ver dachte bepaalde zich tot het toegeven van de ten laste gelegde feiten. De ambtenaar van het O. M., mr. Over beek, zeide in zijn requisitoir, dat de strijd tegen de wilde bussen in een nieuw sta dium is gekomen. De technisch-juridische moeilijkheden, die verhinderden, dat ver oordeelingen volgden, zyn thans opgehe ven. De exploitanten zijn ook na de inwer kingtreding van de nieuwe bepalingen kalm met hun bedrijven doorgegaan; zij zullen blijkbaar door strenge straffen tot andere gedachten moeten worden gebracht. Op deze gronden vorderde spr. tegen den ver dachte een geldboete van f 500. De verdachte riep de clementie van den kantonrechter in. „Onze wagens moeten worden betaald, we willen toch een boter ham verdienen." De Kantonrechter wilde, omdat het hier de eerste overtreding betreft na het in werkingtreden van de nieuwe bepaling, clementie betrachten. Hij veroordeelde den autobusexploitant tot f 300.— boete. De tweede verdachte, J. W. Bredenhorst, ex ploiteert een dienst tusschen Amsterdam en Utrecht. Deze verdachte was niet verschenen, zoodat zijn zaak bij verstek werd behandeld. Ook tegen hem eischte de ambtenaar f 500 boete en ook hij werd tot f 300 boete veroor deeld. Vrijdagavond a.s. zal het eerste concert van de Beethoven-cyclus worden gegeven. Op dft concert dat door Marinus Adam wordt geleid en waaraan de Russische pianfst Edouard Darsky medewerkt, zal worden uitgevoerd de ouverture Leonore I en II en de 8e Symplior.ie. De solist zal het 4e pianoconcert spelen. In café Insulinde aan de Cronjéstraat were Woensdagavond het tournooi om het plaatselijk kampioenschap voortgezet met 2 partijen. Corver behaalde zijn eerste zege door zijn clubgenoot Huiskens (Ins.) gedecideerd te klop pen. Met series van 17 en 24 liep hij van meet af uit. Bij de 20e beurt was de stand 146 om 81 in het voordeel van Corver. Huiskens kon er niet inkomen en verloor kansloos. A. Corver A. W. Huiskens 250 164 33 33 24 21 7.57 4.96 Tégen Lamers Jr. (Exc.) was Huiskens ook uit vorm en stond van begin af achter. De Wy kerooger liep mét fraaie scores meer en meer uit en beëindigde de match in Slechts 24 beur ten. De cijfers zyn: Lamers W. Huiskens 250 78 24 24 31 14 10.41 3,25 Het programma voor Donderdagavond luidt: 6.30 uur: v. d. HoekCorver; 8.30 uur: Metz— v, d. Hoek; 10.15 uur: Steffers—Lamers. Als iemand zich gaat presenteeren als onder wijzeres, ziekenverpleegster, huishoudkundige of steno-typiste, dan zal men in de eerste plaats informeeren naar de opleiding en praktyk, die zij gehad heeft. En dat met reden. Want zon der studie en oefening brengt men van geen der bovenstaande beroepen iets terecht. Zij eischen voorbereiding. En hoe staan we tegenover de voorbereiding voor het veel belangrijker „beroep" van huis vrouw en moeder van een gezin? Zal een jonge vrouw dit veel-eischend en veelomvattend beroep volledig meester zijn, zoodra zij het huwelijkscontract gesloten heeft? Neen, ook dit beroep, dat toch voor het mee- rendeel der vrouwen is weggelegd, vraagt een voorbereiding van jaren. Zooals een man een vak moet kennen en een loonenden werkkring moet bezitten om een gezin te mogen stichten, zoo moet een vrouw om een huishouden te kunnen besturen en in al de materieele nooden van een gezin te kun nen voorzien, zich grondig bekwamen en oefe nen in alle bezigheden, welke de zorg voor een gezin eischt. Wanneer zij in alle opzichten be kwaam is voor haar huishoudelijke taak, schept zij die sfeer van rust en orde, die zoo dringend noodzakelijk is voor de harmonische ontwikke ling van haar gezin. En is zij hiermede volledig op het huwelijk voorbereid? Nog niet. Want alhoewel de huishoudelyke vorming uiterst belangrijk is, is zy alleen niet voldoende. Ze is zelfs niet het essentieele. Want evenmin als een bekwaam vakman en kostwin ner daarmee ook alle eigenschappen bezit om een goed vader te zyn, evenmin is een bekwame en zuinige huishoudster hierdoor meteen een goede moeder. Het omgekeerde kan waar zijn. Een goed kostwinner kan een slechte vadër zijn, en een bekwame huishoudster een allesbehalve goede moeder. Wat is dan wel dat andere, dat blijkbaar nog voornamer is? Dat is, dat men van zijn jeugd af aan het eigen karakter gevormd heeft. Jlie- mand geeft, wat hij niet heeft. Om kinderen voor God op te voeden moet men zelf waar achtig godsdienstig zijn en uit het geloof leven. Om kinderen te leeren zich te beheerschen en zich te overwinnen, moet men ziehzelve daarin geoefend hebben en blijven oefenen, en weten wat het kost. Een moeder moet weten te geven en te ne men. Vast te houden aan principieele punten, maar toe te geven en soepel te zijn in het bij komstige. Een moeder moet zich niet alleen geven aan de kleine kleuters, maar ook aan de opgroeiende kinderen en in de eerste plaats aan haar man, voor wien zij levenslang in alle op zichten werkelijk een levensgezellin moet zijn. Zij moet een vrouw zijn, die belangstelling heeft, zonder nieuwsgierig te zijn, die niet steeds over de zorgen en moeilijkheden van den dag praat en klaagt, maar rustig weet te luisteren; die zorgt, dat haar man zich prettig en ver trouwd voelt gedurende de uren, dat hij thuis is, en hem die uren niet bederft door steeds maar te klagen, dat deze zoo weinig in getal en zoo kort zijn. Een vrouw, die sfeer weet te scheppen in haar huis. Die de feesten van het jaar, zoowel ker kelijke feesten als familiefeesten weet te vie ren op zoo'n aantrekkelijke wijze, dat haar kinderen deze traditie voortzetten in het eigen gezin, en zich na een menschenleven deze fa miliefeesten nog weten te herinneren als stra lende dagen in een zonnige jeugd. Een goede moeder te zijn vraagt sterkte van karakter naast een groote soepelheid en on zelfzuchtigheid. Het vraagt een groot hart en een onwankelbaar Godsvertrouwen. Alle moei lijkheden kunnen overwonnen worden door wie waarlijk liefheeft en op God vertrouwt. Om de Katholieke jonge meisjes en vrouwen van het Bisdom Haarlem in de gelegenheid te stellen meer inzicht te krijgen in de voorberei ding op haar toekomstige levenstaak, of dit inzicht te verdiepen, zullen er weekend-cursus sen gehouden worden in de Centrale voor Ka tholieke Actie, Scheveningscheweg 90, Scheve- ningen, gedurende drie achtereenvolgende weekends: n.l. Zaterdag en Zondag den 4en en 5en, den llen en 12en, den 18en en 19en Maart. Hier zullen door bevoegde sprekers en spreek sters de verschillende zijden van „Je Levens taak" worden behandeld, terwijl een kleine tentoonstelling van boeken, foto's en ander ma teriaal stof zal geven op gebied van het Ker kelijk Jaar. liturgische gebruiken, godsdiensti ge en huiselijke feesten, kinderzorg, hygiëne enz. Wie nadere inlichtingen omtrent deze Weekend-cursussen wenscht, wende zich tot de Centrale voor Katholieke Actie, Schevening scheweg 90. Scheveningen. Dezer dagen hield bovengenoemde vereeni ging een algemeene ledenvergadering. De no tulen werden goedgekem'd. De topscoreprijs werd met 'n toepasselijk woord uitgereikt aan den heer J. Lucas. Voorts fs de wintercompe titie op één partij na uitgespeeld, deze gaat nog tusschen G. Zeeuwe en Jac. Bosse om den lsten en 2den prijs. Tenslotte werd besloten binnenkort 'n propagandaavond te organisee- ren. Hierna volgde sluiting. HAARLEM, 1 Maart. Witlof 14—26, Tomaten 3050 cent per kg. Andijvie .0.802.25, Sla 1.40 2.50, Spinazie 0.501.60. Boerenkool 1-1.80, Knakpeen 0.701.90, Uien 0.901.70, Winterwor telen 1.151.35 per kist. Bloemkool 1218, Roo- de kool 8—16, savoye kool 512 cent per st.uk. Selderie 935. Prei 518, Peterselie 1545, Ra barber 1015 cent per bos. Spruiten 3—3.25, Koolraap 0.70—1.40 per zak.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2