POLITIEK CARNAVAL Simplex rijwielen, de beste voor den prijs 46 Bij een waarschuwingsbord De duce voor een voorrangsweg "AKKERTJE 4 Bonnet is niet ontevreden Het wachten op zijn eischen Buitenlandsch overzicht DONDERDAG 2 MAART 1939 De nationale dienst in Engeland Asylverleening voor leiders uit linksch Spanje? Duitsche troepen naar Libye gezonden Rapporten hierover zouden te Londen zijn ontvangen Schuschnïgg binnenkort naar Duitschland? Vele millioenen voor Britsche luchtvaart Gasmaskers en zandzakken voor luchtverdediging Het prestige van Frankrijk is in vele landen aanzienlijk gestegen Polen blijft trouw aan Fransche vriendschap DE BRITSCHE BEGROOTING VOOR SOCIALE ZAKEN Intussehen begint de situatie in Noord»Alrika Neem dadelijk 'n als de Griep U grijpt! 1 of 2 "Akkertjes", direct genomen, stuiten dien aanval. Die nare hoofd pijn, dat grieperige, rillerige gevoel en die opkomende koorts verdwijnen. Per koker van 13 stuks -12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. Gaat de conferentie te Londen spaak loopen? Arabische tegenvoorstellen worden heden bestudeerd Ontploffingsramp in Japansch arsenaal Amsterdam—Batavia door de lucht „Wielewaal" volbracht de 700ste vlucht De as Rome-Berlijn heet steviger ge smeed dan het hardste staal, dat uit de Krupp-fabrieken komt. Zij wordt gevormd door levend vleesch. twee uitgestrekte gespierde armen van twee ge spierde autoritaire politici: Adolf Hitler, den Führer, en Benito Mussolini, il Duce. wier handen elkander in groote vriend schap grijpen. De as is sterk. Wanneer men er op tikt of slaat, komt er een luide klank hit: een suggestief machtswoord, een biolo- geerende tooverspreuk, waarin millioenen en nog eens millioenen onvoorwaardelijk ge- looven. Zóó kan men het lezen in de gelijk geschakelde kranten, zóó kan men het hooren in de officieele redevoeringen van de oratorisch sterk ontwikkelde asgenooten zóó is het ook wezenlijk in de groote be- l&ngen-politiek. Duitschland en Italië, in 1914 nog bondgenooten op papier, in 1915 Oorlogsi/ijanden, zijn thans twee samen werkende machten door den wil van hun leiders. Zoo gaat het in de politiek, de politiek, die tijdelijk zelfs sterker kan schijnen dan de natuur. Zoo gaat het .soms ook op carnaval, waar menschen voor een avond hun wezen verliezen in het bonte costume, waarin zij zich voor de scherts hebben vermomd. Adolf Hitler verkondigde de leer van alle Duitschers in het Duitsche Rijk. Het Saargebied keerde tot de „Heimat" terug. De Oostenrijkers werden tot Duitschers verklaard, óók de Oostenrijk- sche Tirolers, en zij werden ingelijfd bij het Derde Rijk. Het Sudetenland viel als 'n met Politieke hoogte-zon rijp gestoofde appel in den wijden schoot van Groot-Duitsch- land. Duitschers behooren bij Duitschers. Dat was recht en rechtvaardig, behalve in Zuid-Tirol. In Zuid-Tirol, een deel van het lbon, dat Italië voor zijn breuk met den Duitschen bondgenoot en zijn strijd aan de zijde van de Geallieerden ontving, woont hetzelfde volk als in Innsbruck en spreekt er dezelfde taal. Het eert er in zijn hart denzelfden nationalen vrijheidsheld Andreas Hofer, maar terwijl het deel ten Noorden van den Brenner thans „Heil Hitier" heeft leeren groeten, zegt het deel ten Zuiden van dien pas ondanks alles nog het vrome: „Grüsz Gott", dat zoo zuiver past bij zijn bonte kerkjes met haald-spitse torentjes en de kruisen en heiligenbeelden langs de gevaarlijk ge wrongen en tot de wolken stijgende berg wegen. Van Zuid-Tirol heeft Adolf Hitler ten gunste van zijn grooten vriend Benito Mussolini definitief afstand gedaan, toen hy plechtiglijk en nadrukkelijk verzekerde, dat de Brenner een onveranderlijke grens vormde tusschen de nieuwe imperia: het Germaansche en het Romeinsche. Een hand vol arme Zuid-Tirolers is niet meer dan een bord linzensoep, niet de moeite waard om er de kostbare vriendschap van den Duce voor te verspelen. Het axioma van de na tuurlijke noodzakelijkheid van de veree- niging van alle Duitsche volken binnen de grenzen van Groot-Duitschland wordt niet tot gelding gebracht tegenover zgn. Duitsche minderheden overheerschende medestan ders. Ook met de dogmata van de nieuwe Germaansche ethnische mystiek van bloed en bodem valt te transigeeren terwille van zwaarder politiek belang. Adolf Hitler, de kampioen der verdrukte en ontrechte Duit sche minderheden, kiest zelf de minder heden uit, waarvoor hij op wenscht te komen. De Zuid-Tirolers behooren daar nog Plet bij, ofschoon zij het onder Italiaansch régime niet veel beter hebben dan de Su- deten-Duitschers het hadden onder het Tsjecho-Slowaaksche bewind van den zoo gesmaden „Herr Bennesj". Zoo wil het de hooge politiek, die staan blijft voor de hoogste bergen. Zuid-Tirol. Wij zijn de „onverander lijke" Brennergrens gepasseerd, en met den trein zoover als maar moge- tijk was, door de klimmende dalen opge stegen naar de harde bruine flanken der bergen. Bij het eindpunt van de spoorlijn hebben wij een auto genomen, die langs kurketrekkende serpentine-wegen ons bracht aan den voet van dik besneeuwde blauw-groene gletschers in een wijd, maar gesloten dal, een paar duizend M. hoog boven den spiegel van de Middellandsche Zee, welker reflexen de democratische Euro- Peesche grootmachten hinderlijk in de be zorgde oogen spelen. In het achteloos uit gestrooide dorpje: een paar armoedige Tiroler-huisjes en winkeltjes en een paar Pensions en hotels voor touristen, temidden Van overweldigende bergmassièven, die met hun helmen van sneeuw en ijs, gevederd met Witte wolkenpluimen, en in hun barre, slechts schamel met wat door lawines aan flarden gescheurde woudresten bedekte naaktheid aan krijgshaftige reuzen uit den bertijd doen denken, hoopten wij rust en ontspanning te vinden, ver van de klein- hienschelijke politiek en dicht bij den hemel in de ijle hooge lucht, die den adem verkort en den hartslag versnelt. Illusie: dé Duitsche naam van het dorp is officieel Veritaliaanscht, maar behalve de altijd pa- trouilleerende carabinieri noemt een ieder het bij den ouden vooroorlogschen naam. Op de kleine „scuola elementare" (Lagere School) staat op den buitenmuur met groote zwarte letters geschreven: „Credere. obedire, combattre" (Gelooven, gehoor zamen, vechten) onderteekenc met een Vervaarlijke, imperatieve MCussolini). Maar na meer dan twintig jaar hebben de Zuid-Tirolers in dit hooge bergnest nog niet geleerd te gelooven en daarom gaat het gehoorzamen en het vechten niet van harte. Zy sturen hun kinderen naar school als Daar het leger, omdat het moet, maar de eerste maanden leeren de kleinen niets, omdat zij geen Italiaansch verstaan en de leeraar geen Duitsch kan of wil spreken. Als die school en het postkantoortje en de opschriften en de lires en vooral de cara binieri er niet waren, zouden de inwoners kunnen wanen, dat er eigenlijk sinds den oorlog niets veranderd was, want ook de paar hotels zitten propvol Duitschers, die hier goedkooper dan in het eigen vergroote Duitsche Rijk komen genieten van de win- terbergsport. De paar carabinieri schijnen echter alomtegenwoordig. Men ziet ze twee aan twee wandelen over de bevroren sneeuwstraat, zij duiken plotseling op tus schen de boomen van de amechtig stijgen de baschjes, zij verschijnen nu en dan in de hotel-hall en zitten des avonds in de dans- en drinklokalen, waar de gasten met hun bespijkerde, zware ski-schoenen, verhit van de Chianti of de Terlaner, een Lambeth Walk huppelen of een tango sleepen op het rhythme van een klein muziekje van cither, harmonica en viool. Het is gevaarlijk hun alomtegenwoordigheid te vergeten. Dat be wijst een tweetal tijdens het seizoen gesloten bote's, die als grafzerken staan terzijde van de van uitbundigheid daverende andere. Daar werden Tiroler-liedjes gezongen en de eigenaar moet deze misdaad in de gevange nis boeten. Een strafsom van 8000 lire werd van hem geëischt en zijn bedrijf .staat stil gedurende de enkele maanden, dat er wat te verdienen valt. Het is geen vroolijk ge zicht die doode hotels, maar binnen in de warmte van de gelagkamer bij den rooden wijn, waar de Duitschers uit „das grosze Vaterland" hun gedisciplineerd gemoed vrijer kunnen luchten dan thuis, bemerkt men er niets van. Het is Rosenmontag en de Düsseldorfer.s en de Koblenzers en de Ber- lijners hebben hun moeheid van de zware bergtoeren vergeten. Zij vieren carnaval met veel gezang en lawaai en gelach en vooral met heel veel wijn. Zij kunnen hier royaal zijn en laten de Tirolers gaarne wat ver dienen. De muziek zet den ski-walzer in en het wordt een geklos en gestamp en gehos waarbij je het hooren en zien vergaat. Als de feeststemming het hoogst gestegen is. komt de omvangrijke waard in zijn origineel Tirolercostuum met korte gemsleeren broek en hardgroene hartjes op de ellebogen, bij ons tafeltje staan. Zijn anders altijd lachend gezicht, rond en rood als een appel, staat melancholisch en schuw rondom zich heen blikkend begint hij met zijn oude heesche stem een Tiroler-liedje te zingen, alleen voor ons. Het lied moet vroolijk zijn als een Schuh-plattern, maar het klinkt onzegbaar droefgeestig. De Duitschers in ons gezel schap begrijpen het niet. „Veel te ernstig" zegt er een en wuift afwerend met zijn van drank slap geworden hand. De waard zwijgt, verlegen, onbegrepen door de vreemde volks broeders en trekt zich terug als een kind. dat wat vragen wilde, maar bij voorbaat een weigering ontving. De dansers tillen bij de laatste tonen van den ski-walzer hun da mes bij het middel omhoog. Carnaval! Ser pentines worden over lampen en tafels en hoofden geblazen. En ginds staat de Wirt weer glimlachend als altijd met de carabi nieri Italiaansch te praten, terwille van zijn bedrijf. De bergreuzen buiten blazen met donderend geweld een lawine van hun ruige borst, maar niemand hier binnen hoort dat De waard is niet de eenige, die niet wordt begrepen door de gasten. De Zuid-Tirolers zitten hier tusschen de machtige hooge bergen tusschen alle kleine politieke stoelen in. Zij dulden noodgedwongen aan den wand van hun woning de portretten van het Italiaansche konings- en keizerspaar en van Mussolini, maar zeggen liever „Grüsz Gott" dan „Heil, Hitier". Zij zijn een minderheid en voorbestemd om het te blijven, ztooals hun bloedbroeders aan den anderen kant van den Erenner het ondanks alles gebleven zijn in het Groot-Duitsche Rijk. Mussolini en Hitier mogen zegevieren, de eeuwig on overwinnelijke blijft de verslagen Andreas Hcfer, want hij werd martelaar. Aan martelaren plegen Caesars vroeg of laat ten gronde te gaan en het is blijkbaar een natuurwet, dat Caesars martelaren ma ken. De Zuid-Tirolers loopen verloren in het tumult van het politiek Carnaval, maar zij zyn de eenige die echt zijn, omdat zij zich niet hebben verkleed. LONDEN, 2 Maart (Reuter). In het La gerhuis gaf de minister van Arbeid, Brown, enkele cijfers omtrent de aanmelding voor den nationalen dienst van 25 Januari, toen de gids voor den nationalen dienst werd uitgegeven, tot 18 Februari. Hij zeide, dat van de 371.000 personen, die zich hadden aangemeld, er niet minder dan 212.270 by de verschillende dien sten waren ingedeeld. Verder heeft volgens het Handelsblad de Labour-afgevaardigde Henderson de vraag ge steld, of de regeering bereid was volledig asyl te verleenen aan alle Spaansche republikein sche leiders en hun volgelingen, die den wensch mochten te kennen geven naar Groot-Brittan- nië te gaan, omdat zij wegens mogelijke re presaillemaatregelen niet in Spanje konden blijven. De onder-minister van Binnenlandsche Za ken Geoffrey Lloyd antwoordde, dat, indien een regeling kan worden getroffen omtrent borg stelling voor het onderhoud van een beperkt aantal republikeinsche leiders en hun volge lingen, de minister van Binnenlandsche Zaken bereid was die aanvragen in welwillende over weging te nemen. Henderson stelde daarop voor, dat de minis ter zich in verbinding zou stellen met de Spaansche republikeinsche leiders, waarop Lloyd antwoordde, dat hy niet vond, dat de minister daarvoor de verantwoordehjkheid op zich behoorde te nemen. Drukte op het St. Pietersplein te Rome, gedurende de dagen van het Con- claat, dat thans in het middelpunt der belangstelling staat PARIJS, 2 Maart (Havas). Ten aanzien van het zenden van Italiaansche troepen naar Libye schrijft de particuliere correspondent van de .Figaro" te Londen, dat op Whitehall veront rustende rapporten zijn ontvangen over het zen den van Duitsche troepen naar Libye, alsmede van materieel en koloniale uniformen. Verder is uit Italiaansche bron te Londen vernomen, dat Goering by zijn bezoek aan Italië ook Libye met een bezoek zal vereeren. Hieruit biykt de groote belangstelling welke Duitschland voor Libye be toont. Po be i~s bericht aan de „Jour" en de „Echo de Paris" dat men binnenkort een stap van Lord Perth te Rome kan verwachten om krachtiger dan tot nu toe de verwondering van Engeland uit te drukken over de versterking van de troepen in Libye. BERLIJN, 1 Maart (Havas). Ten aanzien van de geruchten, welke in het buitenland de ronde hebben gedaan inzake een binnenkort in vrijheid stellen van Schuschnigg, geven de Duit sche autoriteiten te verstaan, dat het niet on mogelijk is, dat Schuschnigg op een nader te be palen datum van hotel Metropole, waar hy m verzekerde bewaring wordt gehouden, zal worden overgebracht naar een villa in Duitschland. Om trent het régime, waaraan hy onderworpen zal worden, noch omtrent de plaats wordt iets gt- zegd. Het schijnt, dat hij in dat geval een soort „bewaakte vrijheid" zal genieten. LONDEN, 2 Maart (Reuter) De begrooting voor de luchtvaart voor 1939 bedraagt 205.951.000 pond sterling, meer dan vijftig procent, hooger dan het vorig jaar. Aan het einde van 1939 moet het aantal vlieg tuigen in eerste linie 1750 toestellen bedragen, terwijl men verwacht, dat het personeel zal worden uitgebreid tot 118.000 man, hetgeen een vermeerdering met 22.000 man beteekent. Het aantal vrijwillige piloten voor de reserve zal ge bracht worden op ruim 2500. De ovevzeesche luchtmacht zal gedurende het komende jaar versterkt worden met drie escadrilles in het midden-Oosten. De staf voor de luchtverdediging is in de laatste paar maanden meer dan verdubbeld. De regeering heeft de levering op zich geno men van 50 millioen gasmaskers voor de bur gers en 127 millioen zandzakken. Wekelijks zul len 34 millioen zakken worden afgeleverd. Voor de bescherming van zuigelingen zijn 1.400.000 speciale toestellen besteld en evenveel maskers voor kleine kinderen. De leveringen zullen de volgende paar maanden geschieden. PARIJS, 2 Maart (.Havas) Minister Bon net heeft gisteren in zijn uiteenzetting voor de Kamercommissie van Buitenlandsche Zaken verslag uitgebracht over de onderhandelingen tusschen Bérard en Jordana, en over de om standigheden waaronder de regeering tot er kenning van Franco is gekomen. Hij zou mel ding hebben gemaakt van door Jordana gege ven verzekeringen ten aanzien van de terug trekking der Italiaansche en Duitsche afdee- lingen in Spanje. Verder zou hij zich zeer voldaan verklaard hebben over de verklaringen, door Chamberlain en Halifax afgelegd ten aanzien van de Ita liaansche eischen en daaraan hebben toege voegd, dat de houding der Fransche regeering niet gewijzigd is: zij blijft bereid tot onderhan delingen in het kader der aanspraken, welke voldoening hadden gevonden door de overeen komst van 1935. Met voldoening zou de minis ter melding hebben gemaakt van een verbete ring van den toestand in Midden- en Oost- Europa, waar het prestige van Frankrijk de laatste maanden aanzienlijk is gestegen, eener zijds door factoren van binnenlandsche politiek, anderzijds door de herhaalde verzekeringen der Fransch-Britsche solidariteit. Hij zou vermeer dering van den Franschen invloed in Neder land, Denemarken, Zuid-Slavië, Roemenië en Polen daarvoor karakteristiek genoemd heb ben. Bonnet zou verder te verstaan gegeven hebben dat de Italiaansche regeering te leurgesteld is over de reis van Ciano naar Polen, daar Beek duidelijk te kennen had gegeven, dat Polen gehecht blijft aan zijn bondgenootschap met Frankrijk en trouw blyft aan zijn verplichtingen jegens Frank rijk bij een aanval. Ten slotte zou Bonnet verklaard hebben de verzekering te hebben gekregen, dat de bezetting van Hainan door de Japanners slechts tijdelijk zou zijn. Blijkens het officieele communiqué, dat na afloop van de bijeenkomst der Kamercommissie van Buitenlandsche Zaken is uitgegeven, heeft minister Bonnet o.a. gewezen op de verheugen de resultaten der reis van Bérard naar Burgos. De gedachtenwisselingen, die in een atmosfeer van vrijmoedige openhartigheid waren gevoerd, hadden het mogelijk gemaakt dat de beide re geeringen het over de kwesties, wtaarbij zij be trokken zijn, eens zijn geworden. De beide regeeringen hadden in het bijzonder uiting gegeven aan den gemeenschappelijken wil, be trekkingen van vriendschap en goede nabuur schap te vestigen. Bonnet wees eveneens op het bevredigend karakter van de betrekkingen met andere landen, o.a. Polen. Hij ontkende opnieuw, dat een particulier persoon met eeni- gerlei missie te Berlijn of Rome was belast. Ten aanzien van de Spaansche vluchtelingen had de Fransche regeering aan verscheidene buitenlandsche regeeringen verzocht om een aantal vluchtelingen op te nemen, maar tot dusver had zij slechts weigerende antwoorden ontvangen. Enkele regeeringen hadden echter ftnancieelen steun toegezegd. Zooals United Press aan haar bladen meldt, heeft bij de besprekingen met Ciano te War schau minister Beek niets laten blijken van solidariteit met de as. In het bijzonder maakte Polen in de koloniale kwestie zyn eischen los van die van de as-mogendheden. Zeer bevoegde kringen hebben aan de „Un. Press" verklaard, dat de Poolsche eischen be- LONDEN, 1 Maart (Reuter). De sociale dien sten in Engeland zullen dit jaar den belas tingbetaler te staan komen op 534.596.000 pond sterling. Hiervan is ongeveer vijf millioen be stemd voor de verdediging tegen aanvallen uit de lucht. De rest van de hiervoor benoodigde gelden zal verkregen wórden uit de begrooting voor oorlog. Niemand kan zeggen, dat Chamberlain er ditmaal niet tijdig bij gewVest is; vóór, en naar wel eens kon blijken zéér lang voordat de Duce zijn eischen stelt, heeft hij een uitspraak ge daan óver Engelands solidariteit met Frankrijk, die voor een goeden verstaander allen twijfel moest wegnemen. Niettemin werd aan die ver klaring door de Italiaansche en zelfs enkele Duitsche bladen duchtig geknaagd, zoodat de Britten het noodig oordeelden Chamberlain's verklaring nog eens te onderstrepen; hetgeen geschiedde door Lord Halifax, die het pakkende beeld „Halt, voorrangsweg!" gebruikte. Sedertdien breken Italiaansche kringen zich het hoofd over verschillende vragen betreffende dien voorrangsweg, daar zij, ondanks het devieo van „vivere pericolosamente", gevaarlijk leven, toch innerlyke bezwaren hebben tegen gecom pliceerde botsingen. benauwend te worden. In Libye werden de Ita liaansche troepen opgehoopjtelkenmale moet de Britsche ambassadeur te Rome den tocht naar het Palazzo Chigi ondernemen, om in lichtingen te vragen over nieuwe troepenzen dingen, die een inbreuk vormen op het gentle man's agreement tusschen Londen en Rome; telkenmale verontschuldigt men zich daar met te wijzen op de troepen, die Frankrijk naar Tunis zendt: de ambassadeur kan zijn tochten beter staken en regelmatig een der groote Ita liaansche bladen lezen, die hem volledig kun nen inlichten. Terwijl het hoofdartikel in de eerste kolom vervulling eischt van de natuur lijke aspiraties van het Italiaansche volk, wijst de tweede kolom op de groote troepenzendingen van Frankrijk naar Tunis, waardoor het on schuldige Italië zich bedreigd voelt. Het gaat lijken op het spel, dat wij verleden jaar in Noordelijke regionen konden zien spelen, toen het arme, onschuldige en wteerlooze Duitsch land in allerijl in staat van verdediging ge bracht moest worden tegen de agressieve plan nen van de Tsjechische soldateska. De troepen in Libye kan men thans schatten op een 100.009 man, en aan de andere zijde zal het aantal wel niet veel minder zijn. Maarschalk Badoglio hield een inspectietocht in de „bedreigde" ge bieden, en hij is thans teruggekeerd naar Rome, waar, volgens sommige berichten, de Duce thans werkt aan een nota, waarin de Italiaansche eischen aan Parijs zuilen vervat zyn. Zooveel beseft men thans te Rome wel, dat Frankrijk niet op een presenteerblaadje ag komen aanbieden, wat het „gehorsamst" kan vermoeden dat Italië verlangt. Men zal zijn verlangens kenbaar moeten maken, en de we reld, die in spanning het moment verbeidt waar oil de Duce zijn eischen zal formuleeren is van meening, dat hij bij gelegenheid van de opening der corporatieve kamers weer een prachtige gelegenheid daartoe heeft laten voer bijgaan. Het oogenblik is nog niet gunstig. De wapenschouw, die Italië houdt, heeft geen prachtige resultaten opgeleverd: Oostelijk Europa begint weer wat meer afstand te nemen van de as; te Warschau verneemt Ciano meer betuigingen van hartelijke vriendschap in het verleden dan beloften tot steun voor de toe komst; en zelfs van zijn asgenoot, die eerst eens de resultaten van het handelsoverleg met Engeland wil afwachten, is het op het oogen blik niet zeker. Vandaar, dat de Duce de zaak traineert hij is tot dusver een goed tacticus gebleken, die het geschikte oogenblik wist af te wachten. Het eenige, waarvoor men eenigs- zins moet Vreezen, is, dat een andere d'Annun- zio op eigen initiatief Tunis of Dzjiboeti wil gaan innemen dan zouden de partijen in een gewapend conflict gewikkeld zijn voordat zij het zelf willen. Wenscht de Duce een ramp, vooral voor Ita lië zelf, te vóórkomen, dan zal hij op den zij weg, waarop hij zich thans bevindt, moeten remmen. Weliswaar drijft hij, naar men zegt, zelf in de „Popoio d'Italia" den spot met den voorrangsweg, doch desondanks blijft een bot sing met Frankrijk een riskante onderneming, vooral nu hy weet, dat de Britsche vagen, die dagelyks zwaarder wordt, de ravage volkomen zal maken. Het Spaansche avontuur heeft hem dienaangaande een harde les gegeven; zoo hij al voor het waarschuwingsbord geen halt maakt, zal hij zijn vaart toch wel minderen, in af wachting van het moment, waarop de weg voor hem vrij komt. Tot dan moet hy zich vergenoe gen met het schrijven van artikelen in de dag bladen, die door allen met belangstelling ge lezen worden. treffende ruwe grondstoffen en de emigratie geheel afgescheiden zijn van de koloniale eischen van de as-mogendheden. Polen wenscht de vraagstukken van de ruwe grondstoffen en van de emigratie volkomen vredelievend en zakelijk op te lossen door middel van samen werking met anderen. Deze samenwerking moet geschieden met de staten, die koloniën bezitten, niet met die, welke ze verlangen. LONDEN, 2 Maart (Havas) Heden middag om half vier zal te Londen een spe ciaal gevormde commissie bijeenkomen ter bestudeering van de Britsche voorstellen en de Arabische tegenvoorstellen. Van een zijde, die de Britsche delegatie zeer na staat, wordt vernomen, dat de En- gelsche regeering waarschijnlyk over een tiental dagen een einde aan de besprekin gen zal maken, indien de vooruitzichten op een accoord niet beter worden. Naar Reuter meent te weten, wijken de Ara- Dische tegenvoorstellen, die Woensdag aan de Britsche delegatie zijn voorgelegd, weinig af van de voorstellen, die de Arabieren oorsprorf- kelyk hebben ingediend. De Arabieren verlangen met nadruk de sta king van iedere Joodsche immigratie in Pales tina en van allen verkoop van land, en on middellijke vorming van een Palestijnsche re geering. Na de vorming van zulk een regeering zou deze, aldus wordt voorgesteld, een plan moe ten opstellen voor de verkiezing van een wet gevend lichaam. Ook zou de Arabische verklaring er op wij zen, dat er geen behoefte is aan een ronde tafelconferentie, ter bespreking van de minder- nedenkwestie en dat de kwestie van de waar borgen en andere détails bij de thans aan den gang zynde besprekingen kunnen worden be sproken. TOKIO, 2 Maart (Reuter) By een ontplof fing en brand te Hirakata zyn ongeveer twee honderd personen gewond en anderen, naar men vreest, gedood. Officieel wordt medegedeeld dat de brand ontstaan is in een arsenaal. On geveer zeshonderd huizen zijn uitgebrand, ten gevolge waarvan omstreeks 5800 personen dak loos zijn. Verder werd officieel medegedeeld, dat bij den brand in het arsenaal van Hirakata 10 personen werden gedood, 32 zwaar gewond en 440 licht gewond. Nog 38 personen worden ver mist, terwyl 800 huizen totaal plat zyn gebrand en 100 ernstig werden beschadigd. Achtduizend inwoners van de plaats moesten geëvacueerd worden. BATAVIA, 2 Maart (Aneta). Bij aankomst van de „Wielewaal" waren verschillende verte genwoordigers van de K.L.M. en de K.NJ.L.M. aanwezig, daar dit vliegtuig met zyn aankomst te Batavia de 700ste Nederland-Indiëvlueht had volbracht. Daarom was het dubbel jammer, dat de aan komst van de „Wielewaal" een dag was ver traagd, hetgeen te wijten was aan bijzonder slecht weer in Frankrijk, waardoor ook de Air France haar geregelden dienst moest onder breken. Na Europa werd de weerstoestand ech ter beter. Piloot Brugman verhaalde het volgende van dezen tocht. Tusschen Marseille en Rome stond wind van een snelheid tusschen 90 en de 120 K.M., waardoor groote vertraging ontstond, welke mede werd veroorzaakt door tusschen- landingen buiten het schema. De hoop, dat deze achterstand later kon worden ingehaald, ver vloog. toen bleek, dat ook boven Britsch-Inchë een ongekende depressie heerschte. De regens waren daar zoo hevig, als Brugman ze n( g nooit had medegemaakt. Dit was temeer op vallend, omdat het hier de z.g. droge tyd was. Veiligheidshalve werd daarom de poging tot inhalen opgegeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9