UITNOODICINC lormaRatura Alle FORMA NATURA SPECIAALZAAK N.V. Wed. Oosten Zoon's Barteljorisstraat 13*17 Haarlem Schoenen Het Nederlandsch Imperium en zijn Marine VRIJDAG 3 MAART 1939 Complete Woninginrichting Tel. 13915(2 lijnen) tot bezichtiging onzer magazijnen waar in alle afdeelingen de col lecties 1939 zijn tentoongesteld. Wy' moeten onze hoop niet stellen op hulp van anderen; wij moe ten ons zelf verdedigen Interessante lezing BILJARTEN Kampioenschap van Haarlem le kl. R. K. Gymn. Ver. Blauw-Wit UIT DEN OMTREK Om het gewestelijk kampioenschap BEVERWIJK R. K. KLEINHANDELAREN Verwijten teruggewezen De aardbeien Verkooping HILLEGOM zijn voorzien van onderstaand zoolmerk. Alleen dat merk waar borgt U echtheid. Let er dus op bij het kopen der Forma Natura schoenen In Haarlem alleen verkrijgbaar bij de KRUISWEG 42 VLAK BIJ HET STATION SANTPOORT VELSEN DE LUCHTBESCHERMING Ambtenaren verplicht tot medewerking cUh, Vervoer van schoolkinderen Tegen het neo-malthusianisme Nieuwe straatnamen Begin van brand IJMUIDEN De vischomzet in Februari Omzet bijna f 9000 minder dan vorig jaar Derde directeur bij de Hoogovens Weer in de vaart f25.-f50.-f35.- NEDERLAND VEROORDEELD ZAND V OORT RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN STAD Door het Comité voor Nationale Veiligheid v°or Haarlem e.o. werd Donderdagavond een yergadering belegd in een der zalen van het res taurant Brinkmann aan de Groote Markt. De voorzitter, de heer E. H. Krelage, heette allen hartelijk welkom en wees vooral op de be langrijkheid van onze defensie, zoowel te land, water als in de lucht. Den groot deel van de gelden, die wij van °nze leden en belangstellenden mogen ontvan- Sen, aldus spreker, wordt gebruikt voor het luchtverdedigingsfonds, dat zich ten doel stelt Verscheidene burgers tot bruikbare militaire Vliegers op te leiden. Hierna werd het woord gegeven aan Zijne ■Excellentie L. J. Quant, vice-admiraal b.d., die nis onderwerp gekozen had: De Maritieme ver dediging van het Nederlandsche Imperium. Het is voor mij een aangename taak, aldus de vice-admiraal, een uiteenzetting te mogen geven dver een voornaam deel van onze weermacht, dat. helaas op zoo buitengewoon ondeskundige Wijze door ons volk wordt bekeken. Ik stel mij dan ten doel u het een en ander te vertellen °ver hetgeen onze marine in de toekomst moet Volbrengen, om op deze wijze eenige sympathie dij u op te wekken voor het maritieme gedeelte an onze verdediging. Niet alleen in onmiddel- bk oorlogsgevaar is de zeevloot van belang daar ook ten tijde van vrede. Dit laatsre wil ik d allereerst in enkele woorden duidelijk maken Onze marine heeft eenige maanden geleden eeh taak te vervullen gehad, die lang niet onbe- langrjjk was. Zij moest n.l. onze koopvaardij- Schepen in de Straat van Gibraltar zoodanig ^schermen, dat deze ongehinderd hun weg kon den vervolgen en geen last zouden ondervinden, 2°oals bij schepen van andere naties het gevolg Was. Niettegenstaande het feit, dat deze vaartuigen ftiet zoo goed voor deze bescherming berekend ^aien, hebben zij toch ieder Nederlandsch schip Veilig door deze Straat kunnen brengen. Ook de taak in oorlogstijd is van groot belang. °ns Nederlandje zal zich altijd moeten bepalen een defensieven oorlog, en daarom zij ons perste doel de zeegaten dicht te maken. We "ebben daarvoor verscheidene mijnenleggers "oodig, die in korten tijd onze havens kunnen versperren om zoo de vijandige schepen tot zin- en te brengen. Er zijn echter talrijke middelen om deze mijn- Versperringen weer weg te krijgen, daar iedere Uitvinding op defensie-gebied een tegen-uitvin ding ten gevolge heeft. Daarom moeten de verdedigingsgordels scherp "Cwaakt worden, hetgeetf des nachts scherpe Zoeklichten vereischt. Bij smalle vaargeulen XUnnen deze lichten aan de kanten worden opgesteld, bij breedere zijn lichte vaartuigen van boode. Ook vereischen de mijnversperringen een ge- ïegelde hernieuwing, waarvoor verscheidene bhjnhchters noodzakelijk zijn. En ook dit is niet alleen voldoende, daar Vijandelijke schepen, dicht bij een mijnversper- Hhg gekomen, deze zoo voorzichtig mogelijk trachten te passeeren. Om deze aanvallen af te s'aan bezit een onderzeeër de vereischto kracht, Waardoor de vraag naar dit verdedigingsvaar- uig sterk op den voorgrond treedt. D« bewering, dat de onderzeeër niet noodig zou z,Jn is dus gebaseerd op onjulsten grondslag, hetgeen de wereldoorlog genoegzaam bewezen heeft, Ook het voedingsprobleem in een eventueele °orlogsperiode vraagt bijzondere aandacht. Vroe ger was men van meening, dat Engeland daar voor wel zou zorgen, doch hiervan is men terug êekomen. Neen, ons past de zorg voor de eigen Nederlandsche maag. Hierna wees spreker op de nog voornamere Vuak van onze marine in de overzeesche gewes ten. Onze koloniën, welk® voor het grootste ge pelte uit eilanden bestaan, zijn voornamelijk Aangewezen op een verdediging ter zee. Vroeger hestond in dezen archipel door binnenlandsche Onlusten een schrijnende verdeeldheid, nu kan bten niet anders spreken dan van een groote ®enheid, een intieme gehechthei^aan geheel ons Vorstenhuis en wat daaraan annex is. We kun- ben rekenen op elkaar en moeten daarom el kander helpen. Het defensie-vraagstuk is nu niet zoozeer meer onderhevig aan politieke moeilijkheden, we kun- ben welgemoed bouwen aan een bruikbare vloot. In 1930 werd reeds het „plan'.' gemaakt, de hiarine in Ned.-Indië sterk uit te breiden, waar- Van de uitvoering door verschillende redenen bu pas is begonnen. We moeten ons hier een vloot bouwen, waar öoor men in staat is zich zelf te verdedigen en wij niet afhankelijk behoeven te zijn van Anderen. Deze vjoot zal moeten bestaan uit onderzee- booten, torpedo-jagers, mijnenleggers, kruisers, e.d.; een vloot, die zich spoedig kan verplaat sen om vooral de zoo vurig begeerde „petro leum-havens" te kunnen beschermen. De onderzeeër moet op de eerste plaats de kern van deze vloot zijn, ook al heeft hij eenige nadeelen. Een onderzeeboot n.l. kan onder water geen grootere snelheid bereiken dan 8 a 9 mijl, ter wijl de voortbeweging moet geschieden dooi accubatterijen, welke boven water door de wer king der machines weer moeten worden bijge laden. Hierdoor is men niet in staat meer dan vier uur onder den waterspiegel te blijven, wil men niet gedwongen zijn non-actief rond te drijven. Goede verkenners moeten hier den onderzeeër behulpzaam zijn, waardoor een uitstekend uit geruste kruiser (liefst met vliegtuig) van groot belang wordt. Japan is op het oogenblik, God zij dank, druk bezig met China, daar het anders nog „bloed dorstiger" naar de Zuid zou kijken. De „petroleum-havens" van Tarakan en Balik- papan zijn dan ook zeer begeerenswaardig vooi dit land en daarom moet onze vloot in staat zijn bij een eventueelen aanval van de Japan- sche oorlogsschepen weerstand te bieden. Sche pen van 28.000 ton met kanonnen van 28 c.M zouden voor dat doel buitengewoon geschikt zijn. Laten wij vooral niet uit het oog verliezen, dat wij op hulp niet mogen en kunnen rekenen, maar dat wij ons zooveel mogelijk in staat moe ten stellen ons zelf te verdedigen. Het financieele mag daarom geen invloed heb ben; we hebben een goede vloot noodig, hard noodig! Engeland geeft ons een voorbeeld, laten we ons daaraan spiegelen. We behoeven niet mee te doen aan den gewel digen bewapeningswedloop, maar we zijn ver plicht onzen achterstand in te halen. Spoedig zullen we beschikken over zes groote kruisers, drie in Indië, twee in Nederland en een reserve!! We zijn dus op den goeden weg om vooral de koloniën te kunnen beschermen tegen „invloed" van buiten. Het Indische land-leger zal de ma rinehavens verdedigen, een eventueelen land- aanval moeten afslaan. Daarom mogen er geen moeite en kosten ge spaard blijven om onze verdediging zoo inten sief mogelijk te maken! Onder zeer groote belangstelling werden Donderdagavond in Café Insulinde aan de Cronjéstraat de wedstrijden om de suprematie op het groene laken voortgezet. Er werd uitstekend gespeeld en het spel was van hoog gehalte. Metz (B. C. H.) begon tegen v. d. Hoek (D. E. S.) goed met 14, 23 en 11, doch de D. E. S.-er antwoordde met 28 en 20 en stond toen met 82 om 61 vóór. Metz maakte in de 9de beurt een brillante 57 en eenige beurten later 29, 29 en 25 en had met 100 caramboles de leiding overgenomen. Het resultaat werd: C. v. d. Hoek G. W. Metz 144 500 5 25 23 57 5.76 10.— De ontmoeting Corver (Ins.)v. d. Hoek (D. E. S.) was zeer spannend. Tot de helft der match ging de strijd gelijk op en na 23 beurten was de stand 123 om 135. Daarna nam v. d. Hoek het initiatief, scoorde o. m. 10, 16, 26 en won ondanks enkele mooie series van zijn part ner verdiend als volgt; A. Corver C. v. d. Hoek 224 250 40 40 27 26 5.60 6.25 De ontmoeting tusschen de jongste deelne mers aan het toomooi, Steffers (D. E. S.) en Lamers Jr. (Excelsior) was schitterend. De Wij- kerooger liet in de 4e beurt een fraaie 57 notee- ren, maar Steffers maakte 46 en 43, waarop Lamers weer 33 scoorde. Na 8 beurten was de stand reeds 142 om 116 in 't voordeel van Stef fers. De D. E. S.-er bleef in topvorm en liep met 21 en 48 ver uit. Alhoewel Lamers met een goede 26 flink partij gaf, won de meer gerou tineerde Steffers verdiend in slechts 15 beurten. I J. Steffers 250 15 48 16.66 J. Lamers 153 15 57 10.20 De rangschikking is thans: gsp. gw. pnt. brt. h.s. a. gm. 1. J. Steffers 4 4 1000 88 116 11.36 2. G. W. Metz 4 3 938 133 90 7.05 3. F. v. d. Berg 3 2 743 89 63 8.34 4. J. Lamers Jr. 5 3 1090 126. 57 8.65 5. C. v. d. Hoek 5 2 934 147 48 6.35 6. A. W. Huiskens 5 1 930 161 48 5.77 7. A. Corver 6 1 1130 194 37 5.82 gelijken voet bracht. Na spannenden strijd wist Bolhoven (De Roemer) met 17 caramboles van Corver te winnen. De Roemer sloeg Insulinde met 42. Ook de uitwedstrijd van Insulinde tegen haar naamgenoote in Amsterdam leverde voor de Haarlemmers een 42 nederlaag op. v. Nifterik won met gering verschil van v. d. Water, terwijl Hasselmeijer (Ins.) met slechts 5 caramboles van den Amsterdammer Blom ver loor. Corver redde de eer van de gasten door Dessauer na een felle kamp te kloppen. Klasse E. Afd. 1. Ook in deze afdeeling moest Insulinde beide puntjes aan De Roemer in Amsterdam afstaan. Chistoffels (Ins.) kwam tegen Otten 8 caram boles tekort en H. Lam bleef tegen Pennings ver achter. D. Lam (Ins.) bleef tegen Geverding ver in de meerderheid, zoodat de eindstand 42 werd in het voordeel van De Roemer. Insulinde speelt thuis echter zeer sterk. Alle hoop is dus nog niet vervlogen. 4 Aangezien de vereeniging den laatsten tijd zoo snel groeit, heeft het bestuur zich genoodzaakt gezien, met ingang van Maart 1939 de groepen te verdeelen over 2 lesavonden. Er zal dus in het vervolg op Maandagavond geturnd worden in de school Xarolingenstraat en Donderdagavond in de school der eerw. Broeders Nagtzaamplein. De uren zijn als volgt verdeeld: Donderdagsavonds van 5 tot 6 uur kleuters tot en met 9 jaar, Nagtzaamplein. Donderdagsavonds van 6.05 tot 7.05 uur meis jes 10 en 11 jaar, Nagtzaamplein. Donderdagsavonds van 7.10 tot 8.100 uur meis jes van 12 en 13 jaar, Nagtzaamplein. Donderdagsavonds van 8.30 tot 9.45 uur, dames, Nagtzaamplein. Maandagsavond van 7.15 tot 8.15 adsp. dames van 14 tot en met 16 jaar, Karolingenstraat. Maandagavonds van 8.30 tot 9.30 uur dames, Karolingenstraat. De clubs, die beslag legden op den eeretitel in hun afdeeling van den Nederlandschen Biljart bond, spelen nu een halve cpmpetitie om het kampioenschap van het gewest Noordholland. De provinciale kampioenen kunnen later deel nemen aan de clubwedstrijden van het kam pioenschap van Nederland, welke later te Utrecht gehouden zullen worden. Drie 'ploegen van de B.V. Insulinde eindigden op de bovenste plaats en zijn nu aan bovenge noemde wedstrijden begonnen. Klasse D. Afd. 1. Het drietal van Insulinde kon het in Amster dam tegen De Roemer niet bolwerken. V. d. Wa ter (Ins.) moest 65 punten vóór geven en verloor gedecideerd, waarna Hasselmeyer de partijen op Gisteravond is in het veiling gebouw ,.Ken- nemerland" de jaarvergadering gehouden van de R. K. Kleinhandelarenvereeniging „St. Petrus". De voorzitter, de heer J. Baltus, opende de drukbezochte vergadering met een welkomst woord, waarna de heer G. Poel een overzicht gaf van de omvangrijke werkzaamheden der federatie. Als afgevaardigden in de federatie werden opnieuw benoemd de heeren J. Baifus en C. Beentjes. De voorzitter wees hierna op de beweging, welke ontstaan is rondom de kwestie van het aanvoeren van aardbeien. In de vergadering van de Vereenigde Veilin gen heeft de voorzitter, de heer Nijssen, de Federatie van Kooplieden aangevallen en alles, wat er gebeurd is, de koopliedenorganisatie op het lijf geschoven. Spreker moest dat bestrij den. Hjj merkte op, dat de faderatie nooit de veilingbesturen aangevallen heeft. Er is door de kooplieden geen alarm gemaakt, want wat zij gezegd hebben, was de waarheid. De kooplieden weten wel, dat niet alle tuin ders knoeien. Het zijn er in het geheel een dertig, maar die oefenen zulk een invloed uit, dat de handel genoodzaakt was er met kracht tegen op te treden. Spr. ontkende dat de kooplieden-organisaties vertrouwelijke besprekingen in het openbaar hadden gebracht. Reeds voor de conferentie met de veilingbesturen was in de plaatselijke bladen reeds een bericht verscheenen over plan nen voor het plukken in a- en b-kwaliteit. De eigenlijke oorzaak is een ingezonden stuk geweest van een tuinder, die zich blijkbaar schaamde, aldus spr., om er zijn naam onder te zetten. Dat vond spr. erg. De handel heeft er bezadigd op geantwoord. Be vergadering van de federatie met fabri kanten en afnemers was het gevolg van den sterken aandrang van de zijde der kooplieden, die vreesden dat de kwestie op de lange baan zou worden geschoven. Spr. ontkende, dat de fe- eratie te ver is gegaan. Met nadruk bestreed spr. ook, dat de handel met de maatregelen niets te maken heeft. Hij heeft er alles mee te maken. Spr. gaf verder een nadere uiteenzetting van het aantal keuringen en wees tenslotte elk ver wijt met kracht van zich af. De vergadering betuigde met applaus haar instemming met deze uiteenzetting. De secretaris, de heer G. Hoogland, bracht hierna het jaarverslag uit, waarin o. m. gecon stateerd werd, dat de toestand van de groen- tenhandelaren nog steeds zeer ongunstig is. De rekening van den penningmeester gaf aan een ontvangst van f 1231.74'/2 en een uitgaaf van f 974.54 zoodat de rekening sloot met een batig saldo van f 257.20. Boeken en bescheiden waren in orde be vonden. Als afgevaardigde naar het Bondscongres, dat op 8 Maart te Haarlem wordt gehouden, werd benoemd de heer Weel. Bij de behandeling van de congresagenda werd besloten den heer Van Kessel wederom candidaat te stellen voor het bondsvoorzitter schap. Besloten werd verder om het voorstel tot het aanvragen van de vestigingswet en spertijd voor den kleinhandel te ondersteunen. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag deelde de voorzitter mede, dat het wetsont werp inzake de regeling van het ventbedrijf spoedig het departement zal verlaten. Bij de hierna volgende bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heeren G. Hoog land en A. van Eerde, herkozen. De voorzitter deelde verder mede, dat de kooplieden jaarlijks f 3500 betalen voor den keurmeester, het „neerzetpleintje", huur, enz Door de federatie is aan de veilingen verzocht daarin een tegemoetkoming te geven. Het bleek, dat zij daartoe wel bereid waren, maar het bedrag, dat zij wilden bijdragen, was zóó mi niem, dat de federatie het niet aanvaard heeft. Thans is aan de veilingen verzocht om een tegemoetkoming in de kosten te geven van f 500 hetgeen neerkomt op één cent per tuinder en per week. Wanneer de veilingen dit afwijzen, zal het bestuur maatregelen moeten nemen. De voor zitter vroeg hiertoe machtiging der vergade ring, zoomede de medewerking der leden, opdat wanneer die maatregelen noodig mochten zijn, allen achter het bestuur zouden staan. De vergadering ging hiermede accoord. Nadat nog verschillende aangelegenheren .waren besproken, volgde een geanimeerde ver loting. Gisterenmiddag werd ten overstaan van no taris mr. A. Moens in het veilinggebouw Het Centrum publiek geveild: 1. Een woon- en winkelhuis met erf en grond aan de Breestraat 179, groot 85 c.A. Hoogste bieder G. v. Dalen q.q. met f 5500.Niet ge mijnd. 2. Een winkelhuis met' erf en grond aan den Alkmaarderweg 5, groot 1.20 A. Hoogste bieder D. Kooger q.q. met f 4000. Niet gemijnd. De twee perceelen waren eigendom van D. Dffenberg. 3. Eeu woonhuis met schuurtje, erven en grond aan den Arendsweg 152, groot 1.38 A. en eigendom van de erven J. P. Burger Hzn. Hoogste bieder D. Kooger q.q. met f 2200. Niet gemijnd. 4. Een woonhuis met schuurtje, erven en grond aan de Adrichemstraat 52, groot 150 A. en eigendom van de erven mej. N. Claare. Hoogste bieder J. Broekhuis met f2220. Gemijnd door C. Dingier op f 50. Ouders let op uw kinderen Donderdagmid dag stak het vierjarig meisje J. C. B. onver wachts den rijweg over ter hoogte van de St. Josephkerk. Uit de richting Leiden naderde een met steenen beladen trailer. Hoewel de bestuur der door krachtig remmen en uitwijken een aan rijding wist te voorkomen, kwam het meisje toch in aanraking met de achterzijde van den trailer. Het kind kwam met den schrik vrij en werd per auto naar huis vervoerd. Later op den dag deed zich een ernstiger on geval voor. Wederom was het een jong meisje, dat den weg overstak, thans in de Burg. Pont straat. Het kind liep achter een stilstaanden auto om en stak de straat over, terwijl op het zelfde moment een auto naderde uit de richting Haarlemmermeer. De bestuurder remde krachtig, doch het kind werd door het rechterspatbord gegrepen. Dadelijk waren de leden van E.H.B.O. ter plaatse, evenzoo Dr. v. d. Kaade. Het meisje brak het bovenbeen en werd naar de Maria- stichting vervoerd. Bloembollenbeurs De beurs werd Donder dag bezocht door 163 betalende bezoekers. De firma A. C. v. d. Schoot had een kerncollectie narcissen en tulpen tentoongesteld, welke veel belangstelling trok. In de wedstrijd SantpoortTYBB verschijnt de thuisclub als volgt: Kockx J. Nijssen D. Nijssen Slok C. Tromp T. Tromp Oosterholt v. d. Pieterman Bakkum Gerrits Kaldenbach De wedstrijd vangt aan te 2 uur. Het is B. en W. gebleken, dat niet alle per sonen in gemeentedienst, die daartoe werden aangenomen, bereid waren vrijwillig aan de oefeningen en cursussen van den luchtbescher mingsdienst mede te werken. B. en W. stellen daarom voor, het Amte- B. en W. stellen daarom voor, het Ambte- ling luidende: „De ambtenaar is verplicht, indien hij daar toe door den Burgemeester wordt aangewezen, voorzoover B. en W. niet anders bepalen, zonder recht op eenige vergoeding, in tijden van oorlog of oorlogsgevaar diensten te ver richten voor de bescherming der bevolking tegen aanvallen uit de lucht en in tijden van vrede deel te nemen aan de oefeningen, ele mentaire oefeningen inbegrepen, die door den Burgemeester, in verband met de uitvoering der wet betreffende bescherming tegen lucht aanvallen, noodig worden geoordeeld." "A De overeenkomst tusschen de gemeente en de N.V. Autobusexploitatie „Stormvogels", in zake vervoer van schoolkinderen, eindigt 1 Mei a.s. B. en W. stellen den raad voor hun te mach tigen tot het aangaan van een nieuwe over eenkomst met dezelfde N.V. voor den tijd van één jaar, voor den prijs van f 2950. De afdeeling IJmuiden van den R.K. Bond voor Groote Gezinnen heeft een adres aan den raad gericht houdende verzoek, in de alge- meene politie-verordening bepalingen op te nemen ter bestrijding van het neo-malthu- sianisme. B. en W. stellen den raad voor het adres in hun handen te stellen om advies. B. en W. stellen voor, aan twee nieuw aan gelegde straten ten oosten van den Wijker- straatweg te Velsen de namen te geven van Heirweg, naar de vroegere benaming van den Wijkerstraatweg, en Wijkeroogstraat. naar de vroeger geldende plaatselijke benaming „Wij- keroog" en welke is ontleend aan een vroegere buitenplaats In een perceel aan den Stationsweg te Vel sen N. is brand ontstaan, doordat de bewoners in een open haard steenkolen hadden gestookt inplaats van berkenblokken. Hierdoor werd de onderste vuurplaat te heet en begon de vloer te branden. Door de brandweer werd dit brand je spoedig gebluscht. Ook moest de brandweer gisteren uitrukken voor een schoorsteenbrand in de woning van den heer K. in de Conradstraat. De brandweer, welke ook hier spoedig ter plaatse was, raagde het vuur weg. De omzet in de Rijksvischhallen blijkt over de afgeloopen maand vrijwel gelijk te zijn ge bleven. Bedroeg de omzet in Februari 1938 f 619.128 thans bedroeg dit f 610.598. De omzet •was dus bijna f 9000 minder dan vorig jaar. Voor een groot deel is dit de oorzaak van het minder aantal reizen der trawlers, waardoor ook de totale besomming terugliep van f 437.498 tot f 400.378. Ook het aantal reizen der motorloggers ver minderde van 211 tot 203 doch de gemiddelde be somming bleek beduidend te zijn verhoogd en steeg n.l. van f 139.233 in Febr. 1938 tot f 157.310 in Februari 1939. De vorst is hierbij in direct oorzaak geweest tot deze stijging, daar door de felle koude vrijwel alle tong uit de Hel- golander Bocht is vertrokken naar de diepere Doggersbank, waardoor vele kustvisschers mooie tongvangsten konden melden. Ook de motor- kustvisschersvaartuigen hebben hiervan gepro fiteerd. Hun aantal reizen steeg van 314 tot 364 en de totale besomming van f 18.800 tot f 37.600 De drijfnetvisscherij daarentegen was vrijwel nihil. Slechts 1 Engelsche drifter kwam binnen met een besomming van f 940 tegen 12 reizen in 1938 met een besomming van f 14.000. De omzet in de eerste 2 maanden van 1939 be droeg f 1.314.570 tegen f 1.219.876 in hetzelfde tijdvak van 1938. Op 13 Maart a.s. zullen de aandeelhouders der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken in een buitengewone vergadering bijeenkomen waar o.m. de benoeming aan de orde zal komen van een derden directeur. Voorgedragen wordt de heer dr. M. Holtrop. De stoomtrawler „IJselmond" IJm 78, welke aan den heer M. M. Weimar voor f 6600. werd verkocht, wordt momenteel voor de vis- scherij klaar gemaakt. Eind dezer maand zal deze trawler ondeT den naam „Hollandia" in den vaart komen. en overal elders^ is mede afhankelijk van Uw kleeding. Daarom een goed passend costume van moderne Engel sche stof, 'n Success costume van VCMV. N.V.KLE E Dl NGMAGAZ IJ N E N KATTENBURG IC ROTTERDAM DEN HAAG UTRECHT GOES HAARLEM ZIERIKZEE BERGEN OP ZOOM HAARLEM GROOTE HOUTSTRAAT Een 27 jarige plaatsgenoot wenschte een caféhouder bij de jaarswisseling een gelukkig en voorspoedig Nieuwjaar toe. Dat zulks ge meend was, meenen wij achteraf te moeten betwijfelen. Het nieuwe jaar was nauwelijks enkele uren oud, toen hij wederom een visite bij dezen caféhouder wilde afleggen, doch thans met andere bedoelingen. Hij had zich van een 22-jarigcn partner voorzien en door verbreking van een ruit wisten zij zich toegang te ver schaffen. De meter werd allereerst aan den tand gevoeld en van zijn inhoud ontlast. Blijk baar was het duo wat nerveus en als probaat middel daartegen voorzag men zich van een noeveelheid sigaretten. In de veronderstelling dat niets hun meer kon gebeuren .verlieten zij in het middernachtelijk uur het pand. De poli tie evenwel gooide leelljk roet in het eten. vrij wel direct na het bekend zijn van den inbraak werden zij van hun bed gelicht. De Officier eischte tegen beide verdachten anderhalf jaar gevangenisstraf. Door de rechtbank werden zjj veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf, met aftrek van pre ventief. Oranjevereeniging De Oranjevereeniging hield Donderdagavond in bodega Mustert aan den Strandweg een algemeene ledenvergadering welke werd voorgezeten door den heer Com. Siegers, vice-voorzitter, aangezien de heer H. van Alphen bericht van verhindering had ge zonden. Na opening werd door de kascommis- sie verslag uitgebracht over de geldmiddelen, waarna werd overgegaan tot verkiezing van een nieuw bestuur, daar alle aftredende bestuurs leden met uitzondering van den vice-voorzitter zich niet meer herkiesbaar stelden. Tot voor» zitter werd gekozen de heer Corn. Siegers, ter wijl de vergadering hierna nog vier bestuurs leden benoemde en wel de heeren D. van Noort, W. Hildering, C. de Vries en E. H. Brokmeijer Jr. De heer Siegers hoopte dat hij niet alleen de medewerking van het nieuwe bestuur zou mogen ondervinden, doch evenzeer die van de bevolking, warardor de door de vereeniging te organiseeren festiviteiten zeker zouden slagen. Burgerlijke Stand Geboren: Petroneila Cornelia, d. van D. Drommef en T. Smit, Tol lensstraat 20 Lamberta, d. van A. van Waar denburg en J. C. Kraaijeveld, Koninginneweg .'.6 Maria Jacoba GJjsberta, d. van M. J. Balk en J. M. H. M. Bejjersbergen, Hoogeweg 27. Ondertrouwd: N. Boon en W. C. de Wid, Koningstraat 51. Overleden: M. P. T. Koot 10 j. G. Koning "7 j. M. Marchand 82 j. IJMUIDEN, 2 Maart. Versche visch. Tarbot 62 —80 cent. Tong 0.78—1.30, Heilbot 1—1.10 per kg. Griet 15.00—26, groote Schol 13.00—16, mid del Schol 19.00, Zetschol 22.50—32, kleine Schol 7.3028, Bot 4.405.40, Schar 4 8011, Tong schar 26.00—46, Poontjes 7—8.40, groote Schel- visch 15.5029, middel Schelvlsch 21.0028, kleine middel Schelvisch 18.0024, kleine Schel vlsch 8.6021, groote Gullen 9.5011.50, kleine Gullen 7.5013.50, Wijting 46.70, Makreel 4.50 7.50, versche Haring 4.504.70, per 50 kg. Ka beljauw 17.0042 per 125 kg. Vleet 0.502.20, Leng 0.602.50, Koolvisch 1863 cent per stuk. Rog 17.0018 per koop. IJMUIDEN, 3 Maart Versche visch: Tar bot 0.82 tot 0.74 per kg., tong 1.38 tot 0.88 per kg., groote schol 13.50 per 50 kg., middel schol 16.50 per 50 kg., zetschol 33.tot 22.— per 50 kg., kleinschol 28.— tot 7.50 per 50 kg., bot 7.— tot 2.40 per 50 kg., schar 9.— tot 3.80 per 50 kg„ kleine gul 9.— per 50 kg., wijting 10.50 tot 3.60 per 50 kg., versche. haring 5.50 tot 4.60 per 50 kg., kabeljauw 42.50 tot 21.— per 125 kg., leng 1.80 per stuk. van de heden binnengekomen trawlers Jacq. Clasine IJm. 10 290 manden 2890. Utrecht IJm. 73 235 manden 2340.—, Schoorl IJm 39 240 manden 2250.Uiver IJm. 385 185 manden 1760. Holland 3 IJm. 179 110 manden f1620.—, Swald IJm. 48 700 manden f3250.— KOTTERS E.: 41 1660.—, 405 1550.—, 128 960.- 930.—, 325 1120.—. Kotter: E 322 f1540. 482 LOGGERS K.W.: 76 1590.—, 44 560.- 690.—. Logger: KW 163 f520.— 135 690.- Als u op een bepaalden weg overdag zonder ge vaar 90 kilometer per uur kunt rijden, beteekent dit .f> nog heelemaal niet, dat daar bij avond zonder risico's een SO kilometer vaart kan worden ontwikkeld. Op den weg hangt illes van de omstan digheden afregelt daarnaar uw snelheid 51

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 13