Het H. College der Kardinalen heeft gisteren in de middagstemming van het Conclave gekozen tot Paus van de H. Roomsche Kerk Z.Em. Kardinaal PACELLI naam aangenomen van Levensloop van den nieuwen Paus DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Met vreugde heeft de ijle stem van den eersten Kardinaal-Dia ken het van de hoogte van Sint Pieter's gevel geroepen, en ge lijktijdig droegen de lichtsnelle aethergolven het blijde nieuws óm en óm den aardbol: Habe- mus Papaml Wij hebben een Paus, een Herder, een Vadert In den blijden klank van die twee simpele woorden wordt heel hun diepe beteekenis open baar. In deze eerste aankondiging wordt de nieuwe Paus niet ge proclameerd, noch gehuldigd, geen vivat of heilwensch wordt hem toegejuicht, maar een roep van dankbaarheid stijgt uit de Christenheid op: wij hebben een Pausl Hij wordt door de Kerk niet uitgeroepen, noch aan de Kerk opgelegd: hij wordt haar gegeven. En haar eerste woord is een woord van dank. In Paus Pius XII, den opvol ger van Pius XI roemrijker ge dachtenis, den 262en in de on afgebroken rij der Opperher ders, heeft de Kerk, na weinige dagen van verweesdheid, we derom de zichtbare Rots, die ge tuigt van de goddelijke belofte, dat de poorten der hel Haar niet zullen overweldigen; de trouw van alle broeders in het geloof heeft weer haar leviend middel punt, haar band en haar waar borg. Christus, de Weg, de Waar heid en het Leven, heeft ons in Zijn .plaatsbekleeder een gelei der op den weg, een borg van de waarheid, een beschermer van het leven geschonken. En nu de huidige wereld zich kenmerkt door een tweespalt der wegen, een vuurproef der waarheid, 'n beslissenden strijd om het leven, die in het dage- lijksch bestaan van een ieder zoowel als in het publieke leven der volken tot uiting komt, ge voelen wij allen nog méér, dan in vreedzamer of misschien slechts minder doorzichtige tij den, wat de Rots, de Herder, de Vader voor ons allen en voor elk van ons beteekent, en des te grooter en inniger is onze dankbaarheid. Dat is het, wat zich uiten wil in den kreet: Habemus Papaml Laat ons God danken voor de hernieuwde gave van den va derlijken en onfeilbaren gids op de duistere wegen van dezen tijd. En laat de dankbaarheid voor deze gave zich vertolken in onze trouw en onze liefde tot Hem, wien de meer dan menschelijke last op de schouders is gelegd, de Christenheid te bestieren en te leiden in een tijd van zoo wreeden strijd en zoo grooten nood. Historische minuten ■HB liÉiiH ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 ct.; idem op pag. 165 ct. p. regel. Bij con tract sterk verlaagde prijzen. BUREAUX voor Redactie en Administratie: Nassaulaaa 51. Telefoon 13866. ABONNEMENTEN voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal ƒ3.25; per post per kwartaal ƒ3.58, bij vooruitbetaling. Voor de kleine annonces «Omroepers" zie de rubriek. Paus Pius XII is te Rome, den 2den Maart 1876 geboren. Een oude familie-traditie scheen hem voor te bestemmen tot b«5ge kerkelijke ambten. Een overgrootvader gestorven in 1901, in den leeftijd van honderd en een jaar was minister van financiën van Paus Gre- gorius XVI, een grootvader minister van bui- tenlandsche zaken onder Pius IX; zijn vader was een gezaghebbend consistorie-advocaat onder Leo xm en Pius X; zijn broeder de markies Pacelli, was een groot jurist, die een actief aandeel had in de voorbereiding van de verdragen van Lateranen. Priester gewijd in Maart 1899, deed hij als functionaris zijn intrede in de Congregatie voor Buitengewone Kerkelijke Aangelegen heden. Uit deze periode dateert zijn kennis van de concordaatskwesties, van het Romeinsch en het internationaal recht. In 1912 werd Hij se cretaris van dezelfde Congregatie en consultor van het H. Officie. 13 Mei 1917 werd Hij door Benedictus XV tot Bisschop gewijd. Mgr. Pacelli ging in oorlogstijd als nuntius in buitengewone opdracht naar München, waar hij een historische rede uitsprak over den vrede en de christelijke vredesvoorwaarden In 1920 ging hij van München naar Berlijn als nuntius voor het Duitsche Rijk. Hij voerde met succes onderhandelingen over een reeks concordaten met Beieren, Saksen en Zwitserland. Toen hij in 1929 teruggeroepen werd naar Romf, openbaarde zich de groote genegenheid van het katholieke Duitschland in een olechtig en ontroerend huldebetoon. Den 19den December 1929 ontving Hij den kardinaalshoed. Den 7den Februari 1930 volgde hij Kardinaal Gasparri als Pauselijk Staats secretaris op. Zijn negenjarige wereldwijde arbeid als Kar dinaal-Staatssecretaris van Paus Pius XI staat allen levendig voor oogen. In het feit, dat ook Hij den naam van Pius heeft aangenomen, zou men een aanwijzing kunnen ontwaren, dat Hij de groote lijnen, door Hemzelf als naaste medewerker van Zijn voorganger gevolgd, zal voortzetten. Een ontzettende ontroering maakte zich van allen, die luisterden naar de uitzending van Radio-Vaticana, meester, toen de omroepers in verschillende talen met vreugde en opwinding in hun stem mededeelden, dat er een nieuwe Paus was gekozen. Terwijl witte rookwolken uit den schoorsteen van de Sixtijnsche kapel op stegen, stroomden duizenden Italianen naar het St. Pietersplein om te wachten op den naam van den Kardinaal die tot Opperherder geko zen was. Het Italiaansche volk was zoo enthousiast, dat de carabinieri bijna niet in staat waren, de afzetting te handhaven. Het volk juicht onaf gebroken „Ewiva il Papa". De luidsprekers hebben de geheele bevolking van Rome uitgenoodigd zich terstond naar 't St. Pietersplein te begeven, waar de naam van den nieuwen Paus bekend zal worden gemaakt in de buitenloggia der Basiliek, en waar Hij Zijn Pauselijken Zegen „Urbi et Orbi" zal geven. Onder de duizenden belangstellenden op *t Sint Pietersplein heerscht een buitengewone spanning. Het bericht dat een nieuwe Paus gekozen was, verspreidde zich met ongeloof lijke snelheid door de stad en door alle stra ten stroomt een onafzienbare menigte naar t Sint Pietersplein. Een gejuich stijgt op uit de onafzienbare menigte als Z. Em. Caccia Dominioni de Pro to Diaken van de loggia mededeelt, dat Z. Em. Kardinaal Pacelli tot Paus is gekozen en den naam heeft aangenomen van Pius XII. De geestdrift, die daarop losbarst, gaat alle beschrijving te boven. Dan wordt het Te Deum aangeheven, dat tel kens door stormvlagen van enthousiasme wordt overweldigd. Na het Te Deum gaf de nieuwe Paus Zijn eersten Zegen, waarop het samengedrongen volk als met één stem luide „Amen", het zij zoo, antwoordde. Rome trilt van den vreugdekreet „Viva il Santo Padre." Intusschen hoort men door alle radiozenders in alle talen der wereld, diepbewogen schilde ringen van het aangrijpend en vreugdevol gebeu ren in het hart der Christenheid, het Eeuwige Rome. Met onverstoorbare regelmaat wordt aanhoudend de wereld kond gedaan wie tot Paus werd verkozen. Een merkwaardige bijzonderheid is wel de toevallige omstandigheid, dat Kardinaal Pacelli tot Pans gekozen is juist op Zijn verjaardag. Kard. Pacelli, van nn af aan Paos Pins All. is op den dag zijner keuze 63 jaar geworden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1