Haarlem en straten EMSER-ZOUT Haarlem, 3 Maart Garage R.A.B.O. ST. VINCENTIUS- VEREENIGING zijn Interessante gegevens ait de geschiedenis 'VRIJDAG 3 MAART 1939 GENOOTSCHAP STILLE OMGANG Jaarvergadering Van onzen winkelstand Speciaalzaak in glasgordijnen RECEPTIE VAN LOOY $ÊÊmW§*M REMBRANDT-THEATER Onder de wilden van de Kanni balen-eilanden STUDIE- EN DEBATINGCLUB „ST. JUSTINUS" Programma Radio-Centrale Waar deer ing van het gemeente bestuur voor het werk der S pijskoker ij Burgerlijke stand Hei Echie Natuurlijke is alleen verkrijgbaar in vierkante glazen flacons Prijs per flacon f 1.10 STADSSCHOUWBURG Balletavond Tilly Sylon Rede van Mgr. N. L. A. Ammerlaan Het jaarverslag Zelfheiliging Voor Z. H. Paus Pius XII Voorgeschreven gebeden in het bisdom Haarlem maar ze zijn niet altijd even versch. Daarom gebruikt Oud uitsluitend Neder- landsche eieren, versch van de kip versch in de advocaat. AGENDA Bioscopen 4 Maart Voor LUXE-VERHUUR zonder chauffeur alleen Gasthuisvest 11 - Haarlem Telefoon 17266 VERZEKERDE WAGENS Zware brand in de Haarlemmermeer Dank van het gemeentebestuur 'feitteüüq&t fów&tj dan&i EEPERKORN He e Kstede Buel w? 2B&9Q STAD Even buiten onze stad, in de wijdsche heuve- ling der duinen, ligt de hoogste top van Ken- nemerland, de top, door de oude dichters reeds bezongen. Hier trokken in de oertijdenonze voorouders in grooten getale naar toe, om in de Heilige bosschen de Goden te raadplegen. Hier streed men in de Middeleeuwen voor de vrijheid van het land en in de jaren van onze jeugd speelden wij in de mulle, warme glooiing De Blinkerd, oude goede naam, die ons alles doet herinneren uit de eerste dagen van ons leven, op wiens breede schouderen wij de „we reld" begrenst zagen door de grauw-blauwe streep der zee. Helaas, er is veel veranderd sinds die jaren Het blanke Corusca heeft het luisterrijk hoofd gebogen en de klacht van den grooten Beets scherper doen hooren: Uw Blinkerd, door Van Walré's lied Zoo luid en hoog geprezen, Is sedert lang de Blinkerd niet, Waarvoor zijn zangen rezèn. De mensch heeft hem te zeer geplaagd, Zijn hooge schedel is verlaagd, Zijn romp ineen gezonken, Zijn lenden zijn geslonken. Zoo is ook hier het schoone werk van de na tuur door menschenhanden gebroken, het pa radijs der eeuwen verwoest. Een nieuw duin is nu het onze, dat hoewel prachtig van aanleg, het ruwe van een echt heuvelland mist. De kinderen spelen er graag op de vrije dagen en ook wij trekken dikwijls naar het wonder mooie „Kolkje", om onze oude goede stad te overzien. Onze oude stadReeds in de zevende eeuw hooren we spreken over een nederzetting aan het Spaame; de machtige gebouwen uit de Mid deleeuwen verkondigen den bloei van Haarlem uit die jaren en vele straten doen in ons de herinnering herleven aan groote historische per sonen, die binnen onze muren hebben geleefd. Ze doen ons denken aan een Frans Hals, een Kenau, een Potgieter en geven een vage aan duiding van belangrijke industrieën uit die lang- vervlogen jaren. Zoo kennen wij vele namen, maar er zijn ook talrijke, die ons vreemd in de ooren klinken en waarvoor we jaren in de geschiedenis moeten teruggaan om hun ontstaan te leeren kennen Wat weten wij van een Bartel Joris, van een Krocht, een Bakenessergracht? Het is daarom zoo interessant en leerzaam daarover het een en ander te vernemen. In onze gedachten maken wij een wandeling door Haarlems binnenstad en hebben de Groote Kerk als uitgangspunt gekozen. Voor ons ligt de Barteljorisstraat, waarschijnlijk genoemd naar een zekeren Bar tel Joris, die in het begin van de dertiende eeuw geleefd heeft. Veel weten wij niet van dezen man, doch dat hij een belangrijk persoon ge weest moet zijn, blijkt uit het feit, dat wij reeds in de 15de eeuw over een Batle Jorisstraat hoo ren spreken. Krocht, afgeleid van het woordje „Croft" (hooge zandgrond)In de 15e eeuw lag de Krocht nog ten deele onbebouwd, waarop in die dagen ruiterfeesten plaats vonden. Ook is er sprake van varkensmarkten, welke omstreeks de zeven tiende eeuw geregeld op de Groote Krocht (Nieuwe Groenmarkt) en Kleine Krocht gehou den werden. In het begin van deze eeuw wensch- ten eenige inwoners een meer wejluidenden naam dan Krocht, b.v. Oirschotstraat, Potstraat, Korte Barteljorisstraat e. d. De gemeenteraad heeft echter dit verzoek afgewezen. Koudenhorn. We zijn verder gewandeld, door de Kruisstraat, langs de Nieuwe Gracht en zoo op den Koudenhorn gekomen. In verband met den guren Oostenwind, die Jaren geleden hier vrij spel had, werd deze plaats „Koude hom" geheeten, hetgeen niets anders wil zeggen dan Koude hoek. Bakenessergracht, de gracht, die de laatste jaren zoo in het middelpunt van onze belangstelling staat en reeds zoo oud is als Haarlem zelf. De sterk gebogen loop van het Spaame tus- schen Gravensteenenbrug en het ëlnde van de Koudenhorn vormt met deze oude stadsgracht een uitspringenden hoek. Dergelijke hoeken noemde men „Nes", waarschijnlijk afgeleid van het Fransche woordje „Nez" (neus). Door de woeste golving van het Spaame, hetgeen zijn oorzaak vond in 't gemis aan sluizen bij de uit monding in het „U", was ten gerieve van de varenslieden in deze Nes een baken gezet waaraan wij den naam „Bakenes" te danken hebben. Jansstraat. We hebben de Bakenesser gracht den rug toegekeerd en zijn naar de Jans straat getogen. In 1310 schonk de kanunnik G. v. Tetterode zijn erf met woonhuis hier te Haar lem aan de Heeren van Sint Jan, hetgeen de grondslag werd voor het machtige Sint Jans klooster. Bij het overlijden van den laatsten commandeur Andries v. Souwen in het jaar 1625 kreeg de stad vrije beschikking over deze goe deren. De gronden tusschen Jansstraat en Kruisstraat werden 10 jaar daarna door de „Stad" verkocht en met woonhuizen bebouwd. Even voorbij de Korte Jansstraat en Ridder straat stond vroeger de Sint Janspoort, die ge durende het Spaansche beleg geheel vernield werd. Paarlaarsteeg. Nadat we de Groote Markt zijn overgestoken, brengen we een be zoek aan een der nauwste Haarlemsche win kelstraten. De meest gangbare meening is dat de Paar laarsteeg haar naam dankt aan hier vroeger wonende paarlen-verkoopers, die in deze straat hun winkels hadden. Ook meenen velen, dat men den naam „Peer- lensteeg" moet bezigen, dit in verband met den vroegeren rijkdom aan peren in deze omge ving. Wij voor ons hechten dan ook meer waarde aan deze laatste verklaring. V e r w u 1 f t. Een eeuw geleden, toen de Oude Gracht nog niet gedempt was, werd zij tusschen Houtstraat en Gierstraat overwelfd. Dit „ver wulfsel" werd gebouwd, op het eind van de zestiende eeuw en in 't begin der zeventiende Koemarkt genoemd. Dat men in 1861 een schoo ne ren naam bedacht had, bleek in de gemeente raadszitting op 8 Mei van dat jaar, waar een amendement werd ingediend om den naam Ver- wuift te veranderen in Koningsplein. Gierstraat. Door het spits toeloopen van het terrein, dat genoemde straat begrenst, is er bij het z.g. Proveniershuis, in de Groote Houtstraat, een weidelijke punt ontstaan, het geen door het woordie „gere" (puntig stuk land) wordt aangeduid. Hierdoor kwam men tot den naam Ge er-straat, oftewel Gierstraat. Tot slot van deze wandeling willen we nog een bezoek afleggen aan de Tempeliersstraat. Deze straat ontving haar naam van de Tem peliers, die hier hun klooster hadden. Als stich ter daarvan wordt genoemd Jhr. Willem van Egmond, dezelfde, die het klooster (Ter Lazaris ten deed bouwen. Het klooster der Tempeliers stond op den westelijken hoek van de Singel gracht en strekte zich uit over het Plein. De naam werd in de 16e eeuw nog in herinnering gehouden door een stuk land, gelegen bij de groote Houtpoort, dat het Tempelieren of St. Jans kerkhof heette. De jaarlijksche vergadering van het Genoot schap van den Stillen Omgang, had gisteravond plaats in gebouw St. Bavo. De voorzitter, de heer J. Ph. H. Castricum, opende deze vergadering en herdacht de over leden leden met een kort gebed. Aan den nieuw gekozen Paus Pius XII wer den door den voorzitter woorden van eerbied en hulde gewijd. De secretaris, de heer H. N. J. Neelissen, bracht hierna zijn jaarverslag uit, waarvoor hem door voorzitter en vergadering dank werd gebracht. Vervolgens werd nog eens uitvoerig besproken de circulaire, welke aan alle leden is toegezon den. De leden worden vriendelijk verzocht om toch vooral in de kerk te gaan, welke op hun kaart aangegeven staat. De voorzitter hield hierna een mooie toe spraak over de algemeene intentie van de Be devaart: „Beoefening van sociale rechtvaardig heid en sociale liefde." De Zeereerw. Heer Pastoor P- Roovers hield hierna een toespraak over het Heilig Sacrament van Mirakel in Amsterdam. die ge en Inleider was de heer A. v. 'd. Veldt, lid v. d. gemeenteraad. Spr. behandelde het onderwerp: „De nieuwe genieenschapUtopia?? Uitvoerig besprak spr. de moeilijkheden zich zullen voordoen alvorens de nieuwe meenschap een feit zal zijn. Vertrouwen offergeest zullen de factoren zijn die naar het gewenschte doel moeten leiden. Een aangename gedachtenwisseling volgde. „Het venster is het oog van Uw woning" zegt mejuffrouw An van der Plas, die in den verbouw- den winkel aan de Gr. Houtstraat 175 debuteert met eert speciaalzaak in glasgordijnen. Aan het venster en zijn stoffeering dient de meeste aan dacht te worden besteed. Op het gebied der aankleeding van het ven ster is mejuffrouw v. d. Plas uiterst deskundig. Reeds 12 jaar is zij in het „vak" werkzaam. Haar winkel, die de eerste en tot nu toe de eenigste speciaalzaak in Haarlem op dat gebied is, draagt dan ook het stempel van haar deskundigheid, en maakt een buitengewoon frisschen indruk. Een keur van gordijnen ligt langs de wanden opge stapeld, gekozen met een fijnen smaak; gordij nen, die de sfeer in de woningen van de koopers zullen verhoogen, Dat is ook de opzet van mej. v. d. Plas. Ongetwijfeld zal zij daarin slagen, en wij ho pen, dat haar zaak in Haarlerm spoedig een groote populariteit zal genieten. Gisteren bestond de oude Haarlemsche kap perszaak van het echtpaar van Looy in de Jansstraat, 50 jaar. ït/r waren zeer veel bloemstukken, brieven en telegrammen binnengekomen; zoo had ook het gemeentebestuur schriftelijk gefeliciteerd, ter wijl er bloemstukken waren binnengekomen van den Ned. Kappersbond en van vele vrien den en kennissen. Ook bij de receptie 's middags van 16 uur bleek de groote populariteit van het echtpaar. Vele klanten en bekenden kwamen hun ge- lukwenschen aanbieden. Herman Moerkerk werd gisterenavond een serenade gebracht door twee muziek corpsen. Men ziet hier den 60-jarigen kunstschilder met zijn echtgenoote, jongste dochter, verdere jamilie en hoofdbestuursleden van de vereenigingKoninginnedag tijdens dit onverwachte muziek.}estijn. Men ziet op de foto ook den heer F. W. Hoogveld, die zich zooveel moeite getroostte om deze serenade namens de gehcele „Spaarnestad" mogelijk te maken. Zijn mede-commissieleden waren mej. Laura Kuiper en de heer Antoon Heyn, assistenten van den heer Moerkerk In de stille Zuidzee, als door water omgeven paradijzen, liggen de Fidzji- of Kannibalen- eilanden, slechts door inboorlingen bewoond. Nu en dan komen Amerikaansche toeristen er kijken, maar ook verschrikkelijke drama's heb ben zich daar afgespeeld. Boena is de dochter van een gids, die een Zweedsche expeditie op het eiland heeft ge diend. En haar avonturen, benevens die van haar zuster en van een jongen man, zoon van de heks en rivaal van een rijken speler, maakt men mee. Dat is echter slechts een draad die door de film loopt, als houvast, in werkelijk heid is het de zonnigste en fraaiste en levens- digste kuituurfilm die men zich kan denken. Heel bijzondere gebruiken van deze inboorlin gen worden er in gedemonstreerd, die eigenlijk zóó sterlj van werking zijn, dat men het prach tige landschap bijna vergeet op te merken. En ook dit is zeer merkwaardig! De film is voor alle leeftijden goedgekeurd en heeft zoo wel te Amsterdam als te 's-Gravenhage zeer veel belangstelling getrokken. De studie- en debatingclub „St. Justinus", on- derafd. v. d. R. k Volksbond, hield wederom een bijeenkomst. ZATERDAG 4 MAARTI 1939 Programma I: Jaarsveld. Programma II; Hilversum I en II. Programma IH: Keulen 8.00, Parijs Radio 9.20, Radio P. T. T. Nord 9.30, Fauze 9.50, Parijs Ra dio 10.00, Radio P. T. T. Nord 12.05, Ned. Brus sel 12.20, Keulen 1.30, Ned. Brussel 2.25, Keulen 3.20, Ned. Brussel 5.20, Fransch Brussel 5.35, Ned. Brussel 6.20, Boedapest 7.50, Fransch Brus sel 8.20, Ned. Brussel 10.20, Boedapest 10.30, Parijs Radio 11.20. Programma IV: Ned. Brussel 8.00, Diversen 9.20, London Regional 10.35, Droitwich 11.50, Pauze 2.50, Fransch Brussel 2.55, Droitwich 5.20, London Regional 10.50, Droitwich 11.20. Programma V: 8.007.00 Diversen, 7.008.00 Gramofoon. Verzoekprogramma: 8.0012.00 Diversen! Geboren: 2 Maart: H. M. v. Wees—Redeker, z.; 2 Maart; J. W. v. Eerdenv. Heerdén, d.; 2 Maart: A. J. InpijnNegrijn, z. Overleden: 2 Maart:: H. G. Hammink—Ste- gernan, 54 J., Zaanenstraat; 2 Maart:; I. van Campen, 79 j., Olieslagerslaan; 28 Febr.: H. GlazenerSnethlage, 81 j., Hasselaerplein; Maart: A. E. Rijbroek-)—de Nijs, 72 j., Kenau park; 2 Maart: F. J., 3 j., z. van E. G. J. v. d Werff, Kloosterstraat; 2 Maart: C. v. Wierin- gen, 13 j., Hazepaterslaan; 2 Maart; G. v. Urk, 53 j., Hazepaterslaan; 2 Maart: B. v. d. Mue- renVos, 48 j., Klerverprkweg. Let op dit Handels merk Het Is inderdaad een verdienste apart met dergelijk deels weinig bevattelijk materiaal een avond te geven als deze, welke aan het publiek een meer dan middelmatige voldoening schenkt. Waren de leerlingen-avonden van voorheen, slechts tamelijk primitieve exposities van aan geleerde en kwalijk uitgevoerde bewegingen zonder meer, thans is, kennelijk geïnspireerd door de balletten-Jooss c.s. zoo'n avond meer een show, waarin „verhaaltjes" en heel bevattelijke vertellingen verwerkt zijn, welke voor de duide lijkheid nog ten overvloede van een exposé zijn voorzien. Op deze wijze is dus het nuttige met het aan gename vereenigd, en kunnen ook de out-siders- belangstellenden er met meer reden nota van nemen, wat zij dan ook blijkbaar doen, daar er een overvloedige belangstelling was. Hoewel de nummers op zichzelf niet nieuw waren, zoo is het toch niet juist van een oude uitvoering te spreken, daar vermoedelijk ieder jaar met ander materiaal wordt gewerkt; dat is den eenen keer natuurlijk dankbaarder dan een andere maal. Ook vergelijkingen gaan uit den aard der zaak mank, aangezien slechts een paar leden van de groep in staat kunnen zijn een heel arrangement te bederven. Het eenige wat we dan ook zouden willen opmerken, is, dat de choreografie vaak ongemotiveerd langdradig was, doordat sommige figuren en vormen wat al te veel worden herhaald, met als gevolg, dat kleine gebrekjes extra strak worden geaccentueerd. Een zeer geslaagde dans was o.a. Die Moldau (Fr. Smetana) welke niet alleen heel gracieus en sierlijk, doch ook tamelijk gaaf van conceptie en idee was. Dan was er een Valse van Tschaikows- ky, oud-Nederlandsche dansen van Jul. Röntgen welke met: De Universiteit (Marinus Adam) en Andante (Tschaikowsky) wel de minst emotio neele dansen waren. Dan kwamen weer op het programma: Schouwburg-bezoekers en De Schil derijen-tentoonstelling voor, welke beide „dans drama's" zooals men weet, zeker niet van geest en aantrekkelijkheid gespeend zijn en alleen reeds door de aankleeding de aandacht en de belangstelling vragen. Voor Tilly Sylon en haar man Marinus Adam, die met het H. O. V.-orkest verdienstelijke medewerking verleende, waren aan het einde der voorstelling veel bloemen en andere stoffelijke blijken van sympathie der leerlingen, terwijl het publiek royaal was met hartelijke en langdurige klap-ovaties. V-t. In het eigen gebouw aan de Nieuwe Groen markt hield de St. Vincentiusvereèniging gis terenavond de algemeene jaarvergadering on der voorzitterschap van den heer P. J. van Kessel. De hoogeerw. heer Mgr. N. L. A. Ammerlaan, vicaris generaal, de hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal, deken van Haarlem, pastoor Melgers, benevens de heer W. J. B. van Liemt, wethou der van Sociale Zaken, woonden de vergade ring bij. Met het gebruikelijk gebed opende Mgr. Am merlaan de bijeenkomst, waarna de heer Grimberg een geestelijke lezing hield. In zijn openingswoord bood de voorzitter, de heer P. J. van Kessel, de aanwezige geeste lijkheid zijn gelukwenschen aan met de verkie zing van den nieuwen Paus. Daarna heette hij alle aanwezigen van harte welkom, bijzonder den hoogeerw. heer Ammerlaan, die door zjjn tegenwoordigheid blijk gaf van zijn sympathie en medeleven met het werk der vereeniging. Speciaal bedankte hij de eerw. heeren geestelij ken voor den grooten steun, zoowel op stoffe lijk als materieel gebied, ook dit jaar weer ge geven en eveneens de overige aanwezigen, die door hun nauwe samenwerking er toe hebben bijgedragen dit jaarfeest te doen slagen. Ook de stille gevers dankte hij in het bijzonder voor de talrijke giften, die zij aan het liefdewerk hebben geschonken. In het algemeen mag de Internationale Vmcentiusvcreenfcing zich verheugen in vooruitgang op welhaast elk gebied. Zij telt thans ongeveer 200.000 werkende leden, terwijl de conferenties de 10,000 hebben overschreden. De totale uitgaven bedroegen 3.500.000,—. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer Drs, W. Kloosterman, bleek, dat ook de Haarlemsche Vereeniging zich in een vermeer dering van haar ledental kan verheugen; het bedroeg 157 leden. Het initiatief van minister Romme (de spaarregeling) heeft vele gezinnen tot sparen gebracht. Dank zij den velen giften is de vereeniging in staat geweest om hulpbehoe venden tijdelijk te helpen. De retraiten voor mannen, waaraan door tachtig personen werd deelgenomen, is een groot succes geworden. De samenwerking met de geestelijkheid is uitstekend; het bezoek aan de gezinnen is goed verzorgd. Hoewel het Vincentiuswerk van de slechte tijdsomstandigheden ook de nadeelige gevolgen ondervond (enkele verminderingen van conferenties) staat daar tegenover een vooruitgang van geestelijke barmhartigheid, godsdienstonderricht, het betere bijwonen van de H. Mis. In wel haast alle opzichten is een verbetering waar te nemen en mocht hier en daar een minder geslaagd cijfer vernomen wor den, dan moet men toch denken hoe het ge weest zou zijn, indien er niet zoo hard geijverd was als thans het geval was. De commissie van het Liefdewerk kan ook nu tevreden zijn, zij heeft vooral dit jaar van de actie voor Kinderpostzegels geprofiteerd. Met oprechte blijdschap maakte de se cretaris gewag van het voortreffelijk werk van de Spijskokerij, die in de koude dagen van den afgeloopen winter zoo buitenge woon goed georganiseerd was. Volgens haar tachtig-jarige traditie heeft ook dit jaar de Spijskokerij 1300 a 1400 kinderen, alsook bewaarscholen en bekochte gezinnen van warme spijzen voorzien. Het aantal warme porties bedroeg niet minder dan 293.203 stuks ten bedrage van f 30.394, In de geestelijke spijskokerij is het echter anders gesteld en daar de geestelijke maag niet zoo spoedig aan overlading lijdt als de lichamelijke is het niet te verwonderen, dat de cijfers hier beduidend zachter klinken. Niettemin is het aantal lezers gestegen tot 1362. De uitgaven van de bibliotheek be droegen f 2696, De totale uitgaven van dit jaar waren f 91.254,dus ongeveer f 2000,minder dan de onkosten van het vorig jaar. Nadat de president den secretaris namens alle leden bedankt had voor het uitstekende en gedetailleerde jaarverslag, werd het woord ge geven aan den vicaris-generaal Mgr. Ammer laan, die dé aanwezigen aanspoorde God te danken voor den nieuwen Paus en Hem te wa- 23 om 32 S3 S3 S3 12323282 SS •O S3 S3 §3° O» SS voor, SS Wij schrijven bij dezen dat op Zondag 5 Maart in alle kerken en kapellen van ons Bis dom, na de Hoogmis, onder het luiden der klokken, het Te Deum met gebed voor den Paus gezongen worde, om God te bedanken voor de keuze van den nieuwen Paus. SS Vervolgens dat in alle vast ge- 52 SS stelde Heilige Missen tot en met SS den dag van de kroningsplechtig- ss 5- heid de Oratio pro Papa (Tam- 82 SS quam pro re gravi) worde gebe- SS den, om Gods zegen af te smeeken SS over Zijn Opperherderlijk bestuur. Haarlem, 3 Maart 1939. J. P. HU1BERS, Bisschop van Haarlem. SS*S3SSSSSS«SSS83SSSSS3SS28»8SSSSÏSSöSSSSSSSSScSSsc2*«fs beta»» mMthoudemJa Vergelijk IMSANPEPSJ Gebouw St. Bavo: Ledenvergadering Tram personeel, 8 uur; H.G.K., 8 uur; Schaakclub St. Bavo, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Kapel St. Joannes de Deo: Middenstandstri- duum, half negen. Gem. Concertzaal: H.O.V. Beethovenconcert, 8.15 uur. Kunstzaal De Rois: Expositie 95 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. gen, dat Pius XII met de kracht van den H. Geest zijn zware taak zou kunnen vervullen. Spr. toonde een groote belangstelling voor het werk van de St. Vincentiusvereeniging en het verheugde hem dat hij hier in Haarlem in nau wer contact daarmee kon komen. De arbeid van de leden is een groote steun voor de gees telijkheid, daar hij in groote mate tegemoet komt in de geestelijke verzorging, die zoo zwaar drukt op de bedienaren van de Kerk, Vooral het doel, dat tot zelfheiliging streeft, moedigde hfj ten zeerste aan, daar het er, bij het helpen van anderen in hun geestelijke nooden, op aan komt zelf gesterkt te zijn met voldoende gees telijke krachten! En in het arbeiden voor de zielen van anderen vindt gij juist het machtige middel: de zelfheiliging-, de bron waaraan gij anderen hun dorst kunt laten lesschen. Dit is 't middel dat gij kunt gebruiken tot eigen grooter heil en zaligheid." Rembrandt: „Zestig glorierijke jaren", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Vreemde kostgangers", „De geheim zinnige Dr. Clitterhouse", 2 en 8.15 uur. Luxor: „Wat leven wij toch gelukkig", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Spotternij en Zotternij", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac„Wenn am Sontagabend die Dorfs- musik spielt", 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Gebouw St, Bavo: Geel-Wit, 6 uur, Gew. zittingen, 5- en 7 uur. Stadsschouwburg: „Op vrije voeten", 8,15 u, Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Kunstzaal Leffelaar; Expositie 105 uur. Hierna sprak de heer van Liemt zijn waar deering uit voor het werk der vereeniging en hij verzekerde het bestuur, dat het steeds kan rekenen op de medewerking van het gemeente bestuur. Het is nu eenmaal noodig dat wij el kander helpen en het kan niet anders of de overheid heeft den steun noodig van de parti culiere charitas. Sprekende over de spijffkakerij, dankte spr. ook namens het college van B. en W., voor de spoedige en zoo snelle hulp in de dagen van barre koude, toen de vuurketels op de straten niet in staat waren de leege magen voldoening te schenken. Maar bin nen 24 uren waren de warme spijzen ge reed om de hongerigen en kouden tevreden te stellen. Hiermede heeft de Spijskokerij wel bewezen welk een goede en onmisbare instelling zij is in onze stad. Na gewezen te hebben op het met succes toe gepaste systeem van de spaarregeling van Mi nister Romme, sprak spr. de hoop uit, dat ook in de toekomst gerekend zou mogen worden op den steun der vereeniging, in het belang van de behoeftige inwoners van Haarlem. Nadat de gebruikelijke collecte was gehouden en de voorzitter den vicaris generaal zijn er kentelijkheid betuigd had voor zijn geëerde tegenwoordigheid, werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Het wordt dos tijd, Uw gar derobe eens na te zien. Costuums, japonnen, mantels en jassen, kunnen van oud weer als nieuw worden door de speciale behandeling van Peeperkorn. Zooals wij elders berichten is hedenmorgen een zware brand uitgebroken in de graanpak- huizen der firma v. Wijk en Catz, zooals nog zelden in de Haarlemmermeer is te zien ge weest. Om circa half 10 was eenig personeel bezig in de z.g. droogkamer, waar de granen en meel gedroogd en gezuiverd worden. Plotseling hporde zij een hevigen knal en bleek er een explosie te zijn geweest in de trech ter, waardoor de stof van het meel naar bui ten wordt gevoerd. Een der arbeiders trachtte nog het vuur, dat de explosie had teweeg ge- brach smet voorhanden zijnd bluschmate- riaal te blusschen, maar de vlam verspreidde zich als een wolk door de silo. Direct werd de brandweer gealarmeerd, die spoedig onder leiding van commandant Jeloma! aanwezig was. Ziende dat zij er alleen hopeloos tegenover stond, de groote silo brandde toen al in zijn geheel, werd de Heemsteedsche brandweer ter assistentie geroepen. Nu kon het vuur aan beide zijde bestreden worden. De Heemsteedsche brandweer kreeg daarbij tot taak het oostelijk deel te bestrij den, waaraan de brandende Silo was aange sloten van 85 bij 25 M. en waarin voor een groot deel regeeringsgraan is Opgeslagen en aan welke zijde ook het woonhuis van den heer V. d. Leeden gevaar liep. Ook van deze zijde werd die silo aangetast, maar deze, volgeladen hoofdzakelijk met mos terdzaad, was als een brandende fakkel. De be lendende loods en de er in geplaatste machine kamer kon grootendeels behouden blijven, even als het woonhuisje. Met donderend geraas stortte ten slotte het dak der shilo in, gepaard gaarnde met konon- nades der springende arbestplaten. Aangewakkerd door den wind vrat het vuur door, tastte de overige loodsen aan en ten slotte het woonhuis en de kantoorlokalen. Tus schen silo en overige loodsen lag een groot aantal lijnkoeken opgestapeld, 't Werd een vuurpoel. En steeds laaide de vlammen op. Tot op een grooten afstand was de hitte onver draaglijk. Eindelijk zou de brand iets vermin deren als van het woonhuis en kantoor het dak is ingestort. Zelfs een groot aantal zakken graan, voor de gebouwen, aan den Cruquusdijk vatten ten slotte vlam. Troosteloos ziet alles er uit. Enkele stukjes schot staan nog overeind, evenals een steenen schoorsteen in het woonhuis. De schade is enorm, daar alles tot in de uiterste hoeken vol was met graan en zaden. Deze is echter nog moeilijk te schatten, doch stellig f 50 a 60.000, doch alles was verzekerd terwijl wij vernamen dat ook tegen bedrijfs schade verzekerd is, zoodat het uit circa 30 man bestaande personeel niet zonder werk zal raken. Toen wfj om circa 1 uur het terrein van den brand verlieten, was het gevaar voor uitbrei ding o.a. naar het theehuis en aan de andere zijde staande huisjes, geweken, terwijl ook óe groote loods nu wel behouden was, hoewel daar ook wel veel waterschade was. De brand werd door honderden vanaf den Cruquisweg gadegeslagen. Het was een lugu ber gezicht die zaak in vlammen over het mobie Spaarne. Rest ons nog te melden dat mede aanwezig was mr. Sikkel, officier van Justitie te Haarlem en de staf der beide brandweren. De heer Van Wijk was tijdens den brand af-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2