G Verdachte brand te Laren Politie had een goed geheugen de DOODE Kerkelijk leven VRIJDAG 3 MAART 1939 Strenge straffen geëischt tegen de beide schuldigen Hulp voor Spaansche kinderen Neutraal comité voor hulp verleening opgericht IJSSELMONDERS DEDEN NIET MEE Sabotage en nalatigheid bij verduisteringsoefening Arrestatie van een schilder, wien een belangrijk zondenregister kan worden aangewreven Vooral belust op rijwielen BEELDENDE KUNST Bureau voor auteursrecht blijft bestaan Het pijporgel, dat in het Nederlandsch Paviljoen op de Wereldtentoonstelling te New York geplaatst zal worden, nadert te Zaandam zijn voltooiing UIT EEN RAAM GEVALLEN Kind in hopeloozen toestand opgenomen R.K. BOND VAN HOTEL PERSONEEL Vergadering van het hoofdbestuur HOTELPERSONEEL Uit het militaire leven Sergeant-majoor Koning 24 jaar in dienst van onze landmacht PATER E. MEUSSEN t Stichter van het rectoraat „Leenhof" Broeder Dominicus t Pater Leonardus O.M.Cap. LIJK TE ROTTERDAM OPGEGRAVEN Gedacht wordt aan vergiftiging Tijdelijke verplaatsing grens- kantoor Strijbeek DOOR EEN VRACHTAUTO AANGEREDEN D. HANNEMA EEREDOCTOR R. K. Universiteit Academische examens UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen Posterijen Kamer van toezicht notarissen Landbouwhoogeschooi van Brazilië door A. HRUSCHKA Op 1 November van het vorige jaar brak des biiddags tegen half vijf onder verdachte om standigheden brand uit in de zolderverdieping fan een café aan het Zevenend te Laren. Aanvankelijk liet de brand zich ernstig aan- zieh. doch dank zij het snelle optreden van de karensche brandweer kon het vuur beperkt bljj- ven tot de zolderverdieping, die echter geheel Uitbrandde. Een paar dagen later had het onderzoek van politie tot resultaat, dat de 54-jarige café houder E. J. w. en de 24-jarige schilder J. W. V. werden gearresteerd en ter beschikking v&n de justitie werdén gesteld. Beide mannen Werden in het huis van bewaring ingesloten en thans stonden zij terecht voor de vijfde kamer fsn de arrondissementsrechtbank, gepresideerd door mr. w. J. Dons. Officier van justitie in deze zaak was mr. J. W. Bosch. De brand aldus had het onderzoek uit gewezen was ontstaan, doordat de schilder, die bezig was het huis op te schilderen, met 'n brandlamp, die hij gebruikte voor het afbran den van de oude verf, gordijnen voor een raam fan een zolder had doen vlamvatten. In dat hamertje stond een bed met gordijnen, op welk eed waarschijnlijk films hebben gelegen. Dit zou dan oorzaak zijn van het felle en plotse linge oplaaien van het vuur. Bovendien zouden de deuren opengezet zijn °m trek te bevorderen. Reeds voor den rechter-commissaris legden zoowel de caféhouder als de schilder een beken- enis af in dier voege, dat zij toegaven, dat de rand opzettelijk was gesticht door den schil- er- Deze schilder beweert te zijn overgehaald ?°r den caféhouder. De laatste echter ver- aart, dat hij eens gezegd heeft, dat 'n brand em niet onwelkom zou zijn en dat toen de schilder spontaan aanbood om het zaakje op t® knappen. Voor den brand zou over een belooning niet zijn gesproken. Het café ging niet bijster goed, et was zwaar met hypotheek belast en er was leeds door de belasting beslag gelegd op den hbo edel. Het huis was verzekerd voor ƒ15.000 ea de inboedel voor 10.000. Aan den caféhouder heeft het O. M. ten laste Sc.egd medeplichtigheid aan brandstichting door het geven van inlichtingen, het verschaffen ^an middelen enz., subs, is in de dagvaarding ?es e'd' dat hij samen met den schilder heeft land gesticht, althans den schilder heeft uitge- lokt brand te stichten. Den schilder is ten laste gèlegd brandstich- ing, subs, dat hij samen met den caféhouder 16 misdrijf heeft gepleegd. De schilder werd verdedigd door mr. J. D. J. bcheltinga Koopman en de caféhouder door mr. Rob. P. Kokosky Jr. Eerst behandelde de •rechtbank de zaak tegen °cn schilder. Verdachte gaf toe, den brand te hebben ge sticht. De eerste getuige, de caféhouder, vertelde, dat ■J beneden in het café zat te praten, toen Qe brand uitbrak. Zijn kinderen waren nog niet thuis uit de School het liep tegen half vijf en de •hidere huisgenooten zaten beneden aan een tafeltje in het café. Getuige gaf toe, dat hü v°oraf over brand met verdachte had gesproken. D"e deskundige, B. W. Vietor, die kort na den tand een onderzoek had ingesteld, had een eden brandhaard in het zolderkamertje aan troffen. Het vuur had daar hevig gewoed, doch hij had geen filmresten gevonden. Er bestond voor i *-> gCVUllUCH, XLX UCÖfLUlU V1JVJX et belendende perceel gemeen gevaar voor goederen. Be schilder zou eens gezegd hebben, dat hij tandstichting wel meer bij de hand heeft ge- Sd. De recherche heeft hiernaar een onder- d°?!c ingesteld, doch uit niets is gebleken, dat l' inderdaad het geval is geweest. Be officier van justitie, mr. Bosch, vond het hoogst ernstig. Verdachte is al eens eerder v°°r kleine misdrijven veroordeeld. Spr. vor mde veertien maanden gevangenisstraf wegens brandstichting. De verdediger, mr. Scheltema Koopman, be pleitte een voorwaardelijke veroordeeling. Vervolgens behandelde de rechtbank de straf- bk tegen den caféhouder. Het was van mij een wanhoopsdaad, zeide erdachte. Het café ging slecht, jarenlang heb- ®b mijn vrouw en ik dag en nacht geploeterd. hen zwak geweest, maar als mijn vrouw van t Plan had gehoord, zou zij den schilder de br hebben uitgetrapt. Ie<3 rder bleek, dat verdachte dertien jaar ge tale, ®en ook al eens iets met brandstichting te "en heeft gehad en wegens uitlokking tot Jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Uih °Hicier van justitie, mr. Bosch, achtte de ,s i°kking van brandstichting bewezen. Verd. baar spr.'s meening, een zeer gevaarlijk man. J is al eens in onderhandeling geweest met a grootmeester op dit gebied, Pr. B. Toen is hk". Plan waarschijnlijk op financieele moeilijk en. afgestuit. Spr. vorderde tegen den caféhouder een ge- Vaftgenisstraf van drie jaar. B"e verdediger, mr. Rob. Kokosky, bestreed, dat het plan is uitgegaan van den caféhouder. Van uitlokking was naar spr.'s meening geen sprake. Uitvoerig besprak pl. het reclassee- ringsrapport. Verdachte is geen misdadiger, maar een radeloos mensch, die reeds vier maan den gebukt gaat onder de voorloopige hechtenis. Hij lijdt ook zeer onder het gemis van zijn vrouw en kinderen. De rechtbank zal 16 Maart vonnis wijzen. Men schrijft ons: De nood der door den Spaanschen burgeroor log getroffen bevolking en in het bijzonder der kinderen, is in al zijn verschrikkelijkheid bekend. Vele kinderen zijn door gebrek aan voedsel en kleeding omgekomen. Dit heeft in tal van kringen uit onze samen leving het verlangen doen groeien om te komen tot een krachtige, neutrale hulpactie op breede basis. Het ontstaan van een „Neutraal comité voor huipverleening aan kinderen in Spanje" is het eerste gevolg van den wensch. Het comité wil, diep doordrongen van de nood zakelijkheid eener ondersteuning van lijdende medemenschen, een hulpactie organiseerem Het wil steun verschaffen aan de in grooten nood verkeerende kinderen uit de twee nog te genover elkaar staande partijen in den Spaan schen strijd. Ook na het eindigen van den burgeroorlog wil het comité zijn actie voortzetten, zoolang dit noodig is. Ontegenzeglijk worden ook van ons volk in tal van opzichten reeds vele offers gevraagd. Het comité is er echter van overtuigd, dat Ne derland in de hulpverleening aan Spaansche kinderen niet bij andere landen achter wil blij ven en doet bij deze een beroep op alle kringen van ons volk. Bijdragen worden (met vermelding „Voor het Spaansche kind") gaarne tegemoet gezien op postgiro no. 60000 van de Nederlandschc Mid- denstandsbank te Den Haag en op postrekening no. 88267 van den penningmeester van het co mité, den heer C. J. L. Schüllèr Den Haag. Ter voorkoming van versnippering worden zij, die elders werkzaam of geïnteresseerd zijn in de oprichting van plaatselijke comité's van gelijke strekking, verzocht, zich in verbinding te stellen met het landelijk comité, voor nader overleg tot samenwerking als sub-comité. Het voorloopig adres van het comité is: Noord einde 35, Den Haag. In het aanbevelings-comité hebben zitting genomen de ex ministers: Mr. dr. L. N. Deckers, Den Haag; Mr. dr. J. Donner, Den Haag; Prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, Maastricht; Jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, Den Haag; Mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam; voorts: Staatsraad dr. A. A. L. Rutgers, Den Haag; Dr. W. de Vlugt, burgem. van Amsterdam; B. W. T. van Slobbe, burgemeester van Breda; E. Enthoven, BaarnAmsterdam; Prof. dr. ir. J. Goudriaan, Hilversum; Mr. R. Mees, Rotterdam; Ir. A. Plate, Rotterdam. Het uitvoerend comité bestaat uit de heeren: A. Asscher, mr. P. J. H. Bach, mr. E. H. von Baumhauer, mr. J. Bierens de Haan, mr. dr. J. J. Boasson, dr. J. P. Cannegieter, dr. W. A. van Dorp, dr. J. Eykman, dr. C. P. Gunning, Joh. P. van Heyst, prof. dr. G. v. d. Leeuw, A. J. van Leusen, arts, J. S. van Mesdag, mr. J. J. Ro mein, prof. dr. M. van Rhijn, prof. ir. W. Scher merhom, prof. dr. J. Schmutzer, dr. G. J. Schou- te, prof. dr. B. Schrieke, mr. dr. A. Spanjer, J. L van Tricht, dr. A. de Vletter, mr. dr. P. J. Witteman en C. J. P. Zaalberg. De rechtbank te Rotterdam heeft Donderdag uitspraak gedaan in de zaken van hen, die veertien dagen geleden hebben terecht gestaan terzake van sabotage en nalatigheid bij de ver duisteringsproef van 19 Januari Zij veroordeelde den 29-jarigen bouwkundigen opzichter G. B. van D. uit IJsselmonde tot een week gevangenisstraf; den 51-jarigen machi nist P. van Z. uit IJsselmonde tot f 20 boete subs, tien dagen hechtenis; den 39-jarlgen sla ger W. L. uit IJsselmonde tot f 10 boete, subs vijf dagen hechtenis; den 33-jarigen arbeider P. V. V. S. uit IJsselmonde tot f 5 subs. 5 dagen hechtenis; den 37-jarigen onderwijzer G H. G. uit IJsselmonde tot f 10 boete, subs, vijl dagen hechtenis; den 31-jarigen onderwij zer K. S. uit IJsselmonde tot f 10 boete, subs, vijf dagen hechtenis; den 33-jarigen bankwer ker P. V. uit IJsselmonde tot f 10 boete, subs vijf dagen hechtenis; den 55-jarigen bakker H V. uit IJsselmonde tot drie dagen gevangenis straf en den 37-jarigen scheepsteekenaar H, T. uit IJsselmonde tot f 10 boete, subs, vijf dagen hechtenis. immuun J od beproeft het zwaarst dien Hij het meest bemint. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIillllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllltlllHllirilH Op den Kreekweg te Rotterdam surveilleer den op een dag in Juli van het vorige jaar twee agenten van politie, toen zij een man zagen, die beantwoordde aan een signalement, dat de dienaren der wet zich in het hoofd ge prent hadden. Het was een schilder, de 33-ja rige L. v. D., die in het westen van Rotterdam woont. Een onderzoek van 's mans zakken leverde een merkwaardig resultaat op: drie pandhuis briefjes, waarop twee damesrijwielen en een heerenrijwiel waren beleend, nummer- en rij bewijzen van auto's en een bewijs van een kos teloos rijwielmerk van een derde en tenslotte een bewijs van Nederlanderschap, dat hem eveneens niet toebehoorde. Omdat de justitie in Dordrecht nog een ap peltje met den schilder had te schillen, werd hij naar de Merwedestad op transport gesteld om daar nog een straf te ondergaan. Op, het hoofdbureau van politie aan het Haagsche Veer bevindt zich overigens een lijvig dossier over 's mans oneerlijkheden, en dat zijn er heel wat. Intusschen werd hij op verzoek van de Rotterdamsche politie reeds naar Rot terdam teruggebracht, om de rest van zijn „Dordtsche" straf in het huis van bewaring te Rotterdam uit te zitten. De politie nam reeds eenigen tijd geleden op de kamers, die van D. in Rotterdam be woonde, een kijkje. Er werd nog een zeer groot aantal beleenbriefjes in een kast aange troffen, waarop regenjassen en rijwielen waren beleend. De rijwielonderdeelen, een dames- tasch en eenige handschoenen, die intusschen nog op zijn kamers aangetroffen waren, deden vermoedens koesteren, dat hij nog wel meer op zijn kerfstok zou hebben. Ten eerste bleek, dat hij in Nieuwenhoorn een heerenrijwiel had gestolen, waarmee hij naar Hellevoetsluis was gereden, met de bedoe ling hier weer een diefstal te plegen, hetgeen hem inderdaad gelukte. Op het indrukwekkende lijstje komt voorts nog een diefstal van een heerenrijwiel te Rot terdam voor. Nadere opsporing leidde het on- derzo'ek naar 's-Gravenhage, waar de schilder eenigen tijd geopereerd heeft. Hier zag hij zijn kans in z.g. huis-garages, kleine gebouwtjes achter woonhuizen, waarin de eigenaar zijn auto kon stallen. In eenige van deze garages brak hij in en zes fietsen waren een welkome buit. Daarna koos de man Voorburg als jachtter rein. Hier ontvreemdde hij ergens een regenjas en werden twee fietsen meegenomen. In een schuur trof de politie twee bretels aan, die de man in Delft gestolen moet heb ben. Deze voorwerpen liet hij in de schuur lig gen, maar een tandem nam hij er voor in de plaats. Het lijstje vermeldt hierna een dief stal van een fiets te Rotterdam, waarna v. D. te Gouda in een kiosk het bewijs van Neder landerschap stal. Te Bleiswijk stal hij weer twee dameshand- tasschen, te Zoetermeer nam hij een heerenrij wiel mee. Een bezoek aan Pijnacker leverde hem een damesrijwiel op, dat hij in 'n schuur vond. Bij deze gelegenheid dreigde het echter spaak te loopen. De diefstal werd gemerkt en een achtervolging ingezet. Van D. liet zich niet uit het veld slaan; hij stapte rustig af en zei tegen zijn achtervolgers, dat hij spoedig naar den dokter moest en dat hij daarom de fiets even genomen had. „Maar hier heb je hem na tuurlijk terug," zei hij vriendelijk en de men- schen lieten den haastigen man, die naar den dokter moest, gaan. Te Heenvliet brak van D. in een consumptie tent in, waar hij een honderdtal prentbrief kaarten stal. Deze kaarten zijn in zijn woning aangetroffen, evenals een verwarmingstoestel, dat ook uit de consumptietent gestolen was. Tenslotte brak hij in Den Haag nog eenige malen in, waarbij hij o.a. een portemonnaie met inhoud en eenige rijwielen stal. Van D. heeft alles bijeen een aanzienlijk aan tal rijwielen gestolen, waarvan hij het grootste deel in Rotterdam beleend heeft. Op zijn ka mer trof men niet minder dan twaalf regen jassen aan, welke volgens Van D. door hem voor een vriend, zekeren G., wonende te Delft, in bewaring waren genomen. Ofschoon Van D. door verschillende pand huishouders pertinent herkend is, blijft hij ont kennen, iets met al deze feiten te maken te hebben. In de ledenvergadering van het Bureau voor Auteursrecht v. Beeldende Kunst, den len Maart in het Frans Halsmuseum te Haarlem gehouden, werden de rekening en verantwoording over de jaren 1937 en 1938 goedgekeurd. Tot leden van den Bestuursraad werden de aftredende leden, de heeren G. D. Gratama, prof. H. J. Wolter. A. P. Smits en Jac. van den Bosch herkozen. In een vacature werd voorzien door de ver kiezing van den heer H. F. Boot. De voorzitter deelde mede, dat de leening van f 12500 afge lost is, dank zij een tegemoetkomende houding van de aandeelhouders. Hierdoor is het voort bestaan de vereeniging verzekerd. Besloten werd, nu geen geldelijke verplich tingen meer bestaan, een meer doeltreffen de propaganda voor de vereeniging te ma ken, daar nog vele kunstenaars het belang var. het Bureau niet beseffen. Dit zal geschieden door het publiceeren van artikelen in de cou ranten over doel en werkzaamheden der ver eeniging, het maken van reclame en het meer intens bewerken der leden van vereenigingen van Beeldende Kunstenaars en van hen. die niet in eenig verband zijn opgenomen." Mej. Nagelhout te Hattem nam Donderdag middag haar 2% jarig dochtertje mee naar den zolder, waar zij het een en ander te doen had. In een onbewaakt oogenblik is het kind, dat aan het spelen was, uit een openstaand raam gevallen en van een hoogte van ongeveer zeven meter op straat terecht gekomen. Met een schedelbasisfractuur werd de kleine opge nomen. Er is weinig hoop op herstel. Het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Bond van hotel-, café- en restaurant-geëmployeer den „St. Antonius" kwam in voltallige verga dering bijeen. De nieuwe bondsvoorzitter werd geïnstalleerd. In verband met de nieuw gekozen hoofdbe stuursleden werd de samenstelling van het dageliiksch bondsbestuur gewijzigd. Waar het organiseeren van musici en bios- coop-theaterpersoneel thans mede ter hand is genomen, werd een commissie benoemd, welke tot taak 'heeft wijzigingen in de statuten en re glementen voor te bereiden. Voor de wijziging van het werkloozenkasreglement zal contact worden gezocht met andere bonden in dit be drijf. Voorts werden behandeld de voorstellen aangenomen door den bondsraad inzake pen sioen- en overlijdensfonds. Tot het ontwerpen van reglementen hiervoor werd een commissie samengesteld, welke tevens de mogelijkheid zal onderzoeken of in samenwerking met werkge vers- en werknemers-organisaties een pensioen fonds voor het geheele bedrijf tot stand kan worden gebracht. In de vergadering van het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Bond van hotel-, café- en res taurant-geëmployeerden „St. Antonius" is de nieuwe bondsvoorzitter geïnstalleerd en in ver band met de nieuw gekozen hoofdbestuursleden de samenstelling van het dagelijksch bestuur gewijzigd. Daar de organiseering van musici en bioscoop- theaterpersoneel thans mede ter hand is ge nomen, werd een commissie benoemd, die tot taak heeft wijzigingen in de statuten en regle menten voor te bereiden. Voor de wijziging van het werkloozenkasreglement zal contact gezocht worden met de andere bonden in dit bedrijf. Voorts werden behandeld de aangenomen voor stellen van den bondsraad inzake pensioen- en overlijdensfonds. Voor het ontwerpen van regle menten hiervoor werd een commissie samen gesteld, die tevens de mogelijkheid zal onder zoeken'of in samenwerking met werkgevers- en werknemersorganisaties een pensioenfonds voor het geheele bedrijf tot stand kan worden ge bracht. Na 24 jaar trouw het vaderland gediend te hebben mocht sergeant-majoor G. Koning, magazijnbeheerder in fort De Bilt, Donderdag uit de hand van zijn chef, majoor J. G. M. de Groot, de kleine zilveren draagmedaille ont vangen. Deze plechtigheid, welke in de artillerie-ma gazijnen in bovengenoemd fort plaats vond, werd bijgewoond door overste A. v. d. Waag als vertegenwoordiger van den directeur van de materieele landmacht en verder door enkele manschappen. Majoor de Groot herdacht bij de overhan diging van het eerbewijs in enkele woorden de militaire loopbaan van den jubilaris. Spr her innerde aan het feit, dat acht jaar geleden sergeant-majoor Koning van Amsterdam naar Utrecht werd overgeplaatst en zijn roem als uitstekende werkkracht hem reeds vooruit was gegaan. Het was spr. een genoegen te kun nen gewagen over den plicht waarmede de ju bilaris in de afgeloopen 24 jaar de militaire zaken had behartigd. Spr. hoopte met evenveel genoegen, wanneer er wederom twaalf jaar zijn verstreken, aan den sergeant-majoor de gou den medaille te kunnen uitreiken. Na overhandiging van de medaille bood ser geant-majoor M. K. W. Schönfeld de vrouw van den jubilaris een mand met bloemen aan, waarmee tevens de plechtigheid ten einde was. In het sanatorium te Heerlen, waar hij de laatste maanden verbleef, is overleden pater E. Meussen S.M.M. Hij werd geboren te Maas tricht 21 September 1882 en werd priester ge wijd 25 Mei 1907. Gedurende zijn eerste pries ter jaren was hij als missionaris werkzaam m Canada. Bij zijn terugkomst werd hij belast met het oprichten van het rectoraat „Leenhof". Daar zal hij nu conform zijn laatsten wensch Zaterdag worden begraven. Laatstelijk was pater Meussen ais kapelaan werkzaam te Hoensbroek, totdat zijn opneming in het sanatorium te Heerlen aan zijn parochialen arbeid ere einde maakte. In den ouderdom van 52 jaar is in de missie van den Franschen Soedan overleden Broeder Dominicus, van de Sociëteit der Witte Paters. De overledene, in de wereld W. Denissen uit Esch, trad op 31-jarigen leeftijd in de genoem de congregatie. In het klooster der Eerw. Paters Capucijnen te Handel is overleden Pater Leonardus O.M. Cap. (in de wereld Jan Lammers). Hü was in het vijftigste jaar van zijn priesterschap. Donderdagmorgen is op last van de jus titie te Rotterdam het stoffelijk overschot van zekeren B., die gewoond heeft in de Rubroek- straat en daar 2 Februari op 58-jarigen leeftijd is overleden, opgegraven voor sectie-onderzoek Er loopen n.l. geruchten, dat de man geen na tuurlijken dood gestorven is, doch vergiftigd is. Wegens werkzaamheden aan den, voor het verkeer tusschen Breda en België zoo belang rijken weg BredaStrijbeek is deze voor ge- ruimen tijd afgesloten. Het verkeer wordt in middels geleid over Galder en Meersel Dreef Aan dezen weg ligt echter geen grenskantoor. waar carnets en triptieken van auto's kunnen worden afgeteekend. Na gehouden overleg van de K.N.A.C. met het departement van Financiën en den dienst van invoerrechten en accijnzen te Breda ont ving de K.N.AC, bericht, dat terstond zal wor den overgegaan tot tijdelijke verplaatsing van het grenskantoor, voor zooveel betreft de mo gelijkheid tot afteekenen van carnets en trip tieken, naar den weg GalderMeersel, waar langs het verkeer wordt omgeleid. Donderdagmiddag om kwart over vijf is op den rijksweg te HoutBlerick de 26-jarige mej. Schoen door een vrachtauto uit Blerick aange reden. Zij kreeg een schedelbasisfractuur en een ge compliceerde armbreuk en is in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Venlo overge bracht. De Senaat der Rijksuniversiteit te Utrecht heeft op voorstel van de faculteit der letteren en wijsbegeerte den heer D. Hannema, directeur van het museum Boymans te Rotterdam, het doctoraat honoris causa in de letteren en wijs begeerte toegekend. De promotie zal geschieden in de openbare senaatsvergadering op 27 Maart e.k. bij gele genheid van de viering van den dies der univer siteit. NIJMEGEN Geslaagd voor het doctoraal examen in de klassieke taal- en letterkunde mej. E. M. Th. W. Nuiens uit Den Bosch. AMSTERDAM. Geslaagd voor het caricidaats- examen economie de heer A. C. Razoux Schultz, voor het candidaatsexamen klassieke '.etteren de heer E. Hoek en voor het doctoraal examen klassieke letteren de heer A. C. M. Westen broek LEIDEN. Geslaagd doctoraal examen rech ten: ae heer R. P. A. Dijker, Wassenaar. Candidaats-examen rechten mej. E. M. L. Korsmeijer, den Haag en de heer 3. Gelcerman, Oldenzaal. Aansl. Academ Examens GRONINGEN. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten ds. H. de Jong te Groningen. Aan jhr. J. A. de Jonge van Zwijnsbeigen, te Soestdijk, is verlof verleend tot het aannemen van het vreemde eereteeken: groot officier der orde van de Kroon van België en is aan J. M. Bendien te Amsterdam verlof verleend tot het aannemen van de benoeming door de regeering der Fransche republiek tot officier d'academie. Toegekend is de aan de orde van üranje- Nassau verbonden eere-medaille, in zliver, aan N. Koek, magazijnchef bij de firma P A. W. Philippona, te 's-Gravenhage. Te rekenen van 1 Februari 1939 is eervol ont slag verleend aan de tijdelijke vast-assistente aan de Landbouwhoogeschooi te Wageningen, mevr. dr. C. A. ReindersGouwentak, aldaar. Met ingang van 16 Mei 1939 is aangewezen als directeur van het P.T.T.-kantoor te Gen nep de commies bij den P.T.T.-dienst E. J. Ja cobs, thans te Enschede. Herbenoemd is tot lid der kamer van toe zicht over de notarissen en candidaat-notaris- sen te Groningen: mr. W. J. M. Weersma, kan tonrechter te Groningen. Voor het tijdvak van 16 Maart 1939 tot 16 Maart 1940 is wederom benoemd tot tijdelijk assistent aan de landbouwhoogeschooi te Wa geningen dr. H. de Haan, aldaar. Hoe kan meneer zoo iets van mij denken? ieh, ik heb, gelijk iederen avond, de poort ge en en den sleutel meegenomen naar mijn ka- slotL ^er- Ik zou anders geen rust hebben gehad. j®°ral met 't oog op de inbraak bij de juffrouw. begrijp ook heelemaal niet, hoe men vanmor- ^eb of dezen nacht zonder sleutel de poort kunnen openen. Maar één ding is zeker: ^b ik beneden kwam, stond ze wagenwijd open. g,Wel vreemd! Doch er is zeker een vergis- vbg in 't spel. 't Lijdt geen twijfel, dat de auto °°r een andere villa was besteld, en dat, de baufjeur Zich in den naam heeft vergist. Mis kien had hij een glas te veel gedronken.... ■Mr aar ik vraag me af, hoe hij de poort heeft ^'bnen openen. Nu, dat zullen we spoedig te ®ten komen.... Is 't een gesloten of een open aUto? Ven. Gesloten, en de gordijntjes zijn toegescho- Zoo! Wel, dan zal meneer de chauffeur l*eel zeker op de kussens van den wagen zijn °es uitslapen. Ga eens zien, Klockmann; schud ~®b kerel wakker en lees hem de les over de ^ak met de tuinpoort. Dreig hem gerust met een aanklacht wegens huisvredebreukNeen, wachtik zal liever zelf meegaan. Dat zal meer indruk op hem maken. Hij stond op en Nelly deed zooals hij. Ik ga ook mee, verklaarde zij. Voor 't huis stond inderdaad een gesloten huurauto met dichtgeschoven gordijntjes. De chauffeursplaats was onbezet. De kolonel ging naar 't portier en maakte het open. Hé daar! Wordt 'ns wakker! Wat Hij zweeg plotseling. De jonge man, die ach terover in een hoek van den auto leunde, ver roerde zich niet. Maar de kolonel zag iets, dat hem 't bloed in de aderen deed stollen., De jonge man was dood, en blijkbaar vermoord. Zijn gezicht had de kleur van was, de oogen stonden half open. Aan zijn voeten een bloedplasje; talrijke bloedvlekken op de licht grijze kussens en tegen de wandbekleeding. Nelly keek over den schouder van haar oom heen, klampte zich aan hem vast, slaakte een hartverscheurenden kreet: Petero mijn God't Is Peter! De kolonel, die akelig bleek was geworden en van 't hoofd tot de voeten beefde, sloeg bescher mend den arm om haar heen. Nellymijn arme lieveling.... dat is niet mogelijk.... je moet je vergissen.... stot terde hij. Maar het meisje schudde het hoofd en breidde luid schreeuwend de armen naar den doode uit. Maar oom moest haar met geweld weerhouden. Hij sloeg 't portier dicht, trok haar zacht mee naar de villa. Over den schouder heen riep hij Klockmann toe: Niets aanroeren vóórdat de politie komt! Loop naar den eersten post en doe aangifte! Klockmann ijlde weg. De kolonel trok de voor deur achter zich toe en hield zich nu uitsluitend bezig met Nelly die geheel gebroken op de bank in de vestibule neergezonken was. Zij snikte hevig en herhaaldelijk kwamen deze woorden over haar lippen: Nu is hij daarmijn Peter! Zóó moest ik hem wederzien. Plotseling sprong Nelly op; geen tranen meer: Horstik moet 't Horst mededeelen en meneer Hempel! 17 U Zü ijlde naar de telefoon. 't Moest den kolonel opvallen dat zij 4gn ad vocaat bij zijn voornaam noemde. Maar 't was nu geen oogenblik om een opmerking daarover te maken Een half uur later verscheen op villa Roland 't parket, bestaande uit den commissaris van po litie, een rechter van instructie, den gerechts dokter en eenige agenten. Terwijl de heeren nog bezig waren met het ondervragen van de bewoners der villa en met 't zoeken naar sporen in dgn omtrek van 't huis, kwam ook Mr. Wald- lew met Silas Hempel opdagen. Waldlew keek niet om naar de heeren van 't parket, maar liet zich onmiddellijk aanmelden bij kolonel Lindweg en Nelly, voor wie zijn komst blijkbaar een verlichting was. Maar Hempel voegde zich bij de heeren van 't gerecht, die hem allen kenden en hem vrien delijk groetten. Vooral de rechter van instructie, Mr. Wasmut, een persoonlijk vriend van den detective, was niet weinig verheugd over zijn komst. Tot hem wendde zich Silas terwijl de commis saris van politie een der agenten verschillende bevelen gaf. Wel, vroeg Hempel fluisterend, wat heb je tot nu toe ontdekt? Niet veel. 't Schijnt een zeer ingewikkelde historie te zijn. De jonge man werd gedood door een schot in 't hart, dat punt staat vast. Ook, dat de moord in den auto is gepleegd. Wij von den op 't lijk een portefeuille, een horloge, rin gen, maar geen enkel papier, met behulp waar van wij de Identiteit van den doode zouden kunnen vaststellen. Afgaande op de stellige ver zekering van zijn nicht, heeft kolonel Lindweg verklaard, dat het zijn neef is, Peter Lindweg uit Brazilië. Juffrouw Lindweg zelf heb ik nog niet ondervraagd, maar ik zal het nu onmid dellijk doen. Zij moet haar broer sinds twaalf jaar niet meer gezien hebben, maar zij ver klaart niettemin hem onmiddellijk te hebben erkend. Dit kan ik echter moeilijk aannemen. Hempel toonde den rechter van instructie een foto. Watmut keek hem verwonderd aan. Jijjij hebt een portret van Peter Lind weg? Hoe ben je daar aangekomen? Op 'n zeer eenvoudige manier: juffrouw Lindweg zelf heeft 't mij gisteren gegeven, toen ze mij kwam verzoeken het verblijf van haar broer te Weenen uit te vorschen. En hij vertelde den rechter alles, wat verband hield met Nelly's bezoek en de aanleiding daar toe. En je bent er natuurlijk onmiddellijk op uitgetrokken en hebt Lindweg's hotel al gevon den, hernam Wasmut. Juist iets voor jou. Je bespaart er ons heel wat werk mee. Maar Silas schudde het hoofd. Maak je niet te gauw blij, beste vriend. Ik ben wel is waar onmiddellijk op zoek gegaan, maar gevonden heb ik niets absoluut niets! Een Peter Lindweg heeft zich niet als vreemde ling bij de politie aangemeld, evenmin Zijn in trek genomen in een hotel of pension. Dat is zeker? In zooverre ik heb kunnen nagaan. Moge lijk is het, dat hij ten huize van een particulier verbleef of zich onder een valschen naam heeft laten inschrijven; maar beide dingen lijken mij onwaarschijnlijk, want de jonge Lindweg kwam voor de eerste maal naar Weenen en moet vol slagen vreemd geweest. Nu, ergens moet hij toch een onderkomen gevonden hebben; waar, dat zullen wij nog wel ontdekken. Intusschen verheugt het mij, dat wij weer eens kunnen samen werken. Daarmee hebben wij altijd succes gehad. Om Hempel's lippen speelde een fijn lachje. Hij kende zijn vriend door en door. Als rechter van instructie was mr. Wasmut zeer bekwaam, wat betreft het verwerken van hem „thuis ge bracht" materiaal. Maar overigens.... Hij kon heel goed sporen volgen, maar sporen vinden, dat was iets anders. De twee vrienden hadden als wij deze uit drukking mogen bezigen elkander steeds aan gevuld. Hempel was juist een genie wat betreft 17 V het ontdekken van sporen. En daar hij zjjn be looning en voldoening in het werk zelf vond, liet hij mr. Wasmut gaarne de eer ervan. Geen won der dus, dat deze gaarne samenwerkte met den vermaarden detective, die zoo weinig gaf om uiterlijk succes. Er werd nog vastgesteld, dat het portret van Peter Lindweg volkomen overeenstemde met de trekken van den doode, aangaande wiens identi teit dus geen twijfel scheen te bestaan. De tuinpoort was met een looper geopend. De agent, die in den afgeloopen nacht toe zicht had gehouden, in den omtrek van Villa Roland, had niets bijzonders gezien. Om tien uur was hij afgelost, en toevallig juist vóór de villa. Op dat oogenblik was de tuinpoort nog gesloten geweest. Zijn opvolger was tweemaal de villa 'voorbij gekomen, om twee uur en eenige minuten vóór drie. Beide keeren was de poort gesloten ge weest. i Onmiddellijk daarop had de agent tussclaen- beide moeten komen in een asyl voor dakioozen, waar twist was uitgebroken en dat had hem vrij lang opgehouden. Eerst tegen half vijf was hij villa Roland nogmaals voorbij gekomen, toen stond de poort open en zag hij een auto voor het huis staan. Hij dacht dat men dien auto had besteld, of dat er in huis plotseling iemand ziek geworden was en men een dokter had gehaald. Dus had hij er verder niet opgelet De doode moest derhalve tusschen drie uur en kwart over vier in de Villa Roland gebracht zyn. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3