Gewetensbezwaren tegen hulp bij luchtaanvallen Laatste Nieuws D Zoekt gij betrouwbaar Personeel? 1 Herman Moerkerk zestig jaar 's Pausen Zegen aan Argentinië I Plaats dan een „Omroeper" voor 90.000 gezinnen Maar dat is toch zuivere naastenliefde! giiiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiinniinnninimiiiiimtiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiinitiiiiiinininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii VRIJDAG 3 MAART 1939 gntiiiiiiinniittimtmninmmmmnitiiiiiiiiiiiiimiMiniiHiniiitmmnniiiiimnmmnimniiimniiiffliimiiiiiui Serenade voor zijn woning aan den Koninginneweg De receptie „De Sandhaes" gered!!! 10e Verantwoordingslijst Voor den Haarlemschen rechter Inbraken in den Haarlemmer meer Schedelbreuk tengevolge van aanrijding VOGELENZANG IJMUIDEN Jeugdige boefjes Passiespel Veertigjarige bruiloft VELSEN Fraaie aanwinst voor Velserbeek (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage Canadeesch schip in nood? Alle emigranten in één kamp? HERZIENING DRANKWET Commissie van onderzoek geïnstalleerd Onze reis naar Rome DEZEN ZOMER GEEN LUCHT- DIENST OP TWENTE Slechte resultaten en gebrek aan materieel RADIOREDE MINISTER ROMME BEGROOTING VAN KOLONIËN GEMEENTERAAD HEEMSTEDE Het voorstel tot vernieuwingen aan de gasfabriek werd van de agenda afgevoerd De a.s. verkiezingen Grondzaken Plantsoen Joh. Wagenaarslaan Verbetering Zandvoortsche- laan Schenking van schilderijen Vrouwen en oorlogsgevaar Vernieuwingen gasfabriek (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Hartelijke Woorden van den H. Vader tot Kard. Copella EERSTE KAMER Agenda gewijzigd Zedenmisdrijven te De Rijp Zeven verdachten opgesloten IJSHOCKEY A.IJ.H.C. met 6-4 geslagen Etoile du Nord wint onbelangrijke ontmoeting SÏIIIIIlllllll!llllllHllllllllllll!llllllllllllllUlll!lllllll]IIIIIIIlllllllllllll!H!IIIIIIIi!lllllllIIIII!!llllIllllllUlllilil!IIIIIIIii NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiininiiiiiiiis STAD In zuidelijke dreven brengt men een popu lation jubilaris een serenade en bij zeer bij zondere gelegenheden neemt men deze gewoonte in onze stad wel eens' over. Zoo'n zeer bijzon dere gelegenheid heeft zich nu gisteren voor gedaan, want de kunstschilder en illustrator Herman Moerkerk vierde zijn zestigsten ver- Jaardag en de Haarlemmers hadden eigenlijk een moreelen plicht om dezen oer-echten Bos schenaar, die ruim tien jaar geleden naar de Spaarnestad kwam en zich hier moeizaam wist te acclimatiseeren, te bewijzen dat hij hier niet minder populair is geworden dan in zijn ge boortestad en dat men zijn zonnige natuur, zijn optimisme en last not but least zijn kunst hier ook op hoogen prijs heeft weten te stellen. Er was dus een bijzondere gelegenheid en er was dus iets bijzonders te doen op den Konin ginneweg. Twee muziekcorpsen trokken om kwart over acht van de Juliana van Stolbergstraat naar het huis van de familie Moerkerk. „Euphonia" o. 1. v. den heer Lefebre en ..De Spaame-Bazuin" O. L v. den heer Ha braken. De brandweer was zoo welwillend om een twaalftal fakkels af te staan, zoodat de bij deze gelegenheid zoo noodzakelijke romantische sfeer volkomen aanwezig was. Het spreekt vanzelf, dat het publiek zich niet onbetuigd liet er. m»e optrok naar ..het gouden bruidspaar", want iets anders kon het toch niet zijn. ..Euphonia" vertolkte de blijde gevoelens van de Drukkerij ..De Spaarnestad" en -De Spaame- Bazuin" van het Centrum-Comité „Koningin nedag", dat zooveel aan den knappen ontwerper van den laatsten optocht te danken had. Voor dit comité waren o.a. aanwezig de voor zitter. mr. dr. F. A. Bijvoet, de heer van Maris, terwijl voor de voormalige optochtcommissie het feest bijwoonden de heeren D. J. van El- linckhuysen en B. Engelenberg. Onder de tonen van Rucphen's Feestmarsnh van J. v. d. Glas kwamen de beide fanfares in de anders zoo stille buurt aangemarcheerd, om geven door een hèelen stoet van belangstel lenden en een feestelijk gestemde vrienden schaar. De jubilaris en zijn echtgenoote ver schenen in den voortuin en luisterden daar naar de vroolijke marschen die achtereenvolgens wer den uitgevoerd, en waaronder de Jubileum- Marsch van Vlessing met het „Lang zal hij leven"-motief wel zeer toepasselijk was. De fotografen lieten lustig de blitz-lampen flitsen en vereeuwigden het blijde slot van een vroo- lijken dag. Ter receptie kwamen tientallen vrienden en bewonderaars, voornamelijk natuurlijk uit Haarlem, daar de Bossche burgerij Zondag ge legenheid krijgt om den jubilaris te huldigen. Wij noemen: Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, het be stuur van het Teekencollege „Kunst zij Ons Doel", het hoofdbestuur van de Vereeniging „Koninginnedag", de Rederijkerskamer „Alber- dingk Thijm" en de R.K. Tooneelvereeniging „Thalia", de Plebaan van de Kathedrale Kerk St. Bavo, het armbestuur van de Paterskerk aan de Groenmarkt, hoofdredactie Nieuwe Haarl. Crt„ de critici J. B. Schuil en J. Vos- kuyl. den glazenier Karei Trautwein. etc. De telegrammen en schriftelijke gelukwenscher» overschreden verre de honderd. Geestig waren er vele, vol humor, dien Moerkerk zoo waar- deeren kan. Zoo ontving hij van een vriend drie potlooden om „voorloopig vooruit te kun nen"! De burgemeester van Den Bosch, de heer F. J van Lanschot, stuurde het volgende tele gram: Hartelijke gelukwenschen op Uw 60sten ver jaardag van alle Bosschenaren, die U voor een teekening inspireerden. Namens Leerke Ple- zierke, Spulleke van Ledderum, Veerpontje. etc. Van Lanschot. Dan was er een gelukwensch van: prof. B. Molkenboer, directie K_RO.. Annie de Hoog Nooy, Carel van Hees. oud-directeur van den Stadsschouwburg te Haarlem, oud-minister M. A M. Waszink, Jo Spier, Trio Kwant uit Utrecht, D'n Dré uit Ulvenhout, den componist Bart Verhallen uit Rotterdam (een felicitatie op muziek!) pater van Wel S.J., den dichter Ko de Haan, de familie Beynes en de directie der Wagonfabriek van Beynes, architect Jac. van den Bosch te Bloemendaal. architect ir. J. Th. J. Cuypers, directie van „De Tijd" en van „De Spaarnestad", Cor v. d. Lugt Melsert, den kunstschilder André Verhorst, etc. etc. Uit Den Bosch van: Mgr. Prinsen, Vincent Cleerdin, griffier der Staten van Noordbrabant, ir. Dony, Belgisch Consul te Den Bosch, het be stuur van de R. K. Openbare Leeszaal, Kees Spierings, directie „Het Huisgezin" en de Bos sche Courant, de Oeteldonksche Club, den ge schiedschrijver Mosmans, Rob. Gevers, het zangkoor van de Kathedrale Basiliek, frater Rodulphus, den beiaardier Toon van Balkom, Ver. Koninginnedag, den kunstschilder Slager, etc., etc. Santpoorts Bloei schrijft: Onze oproep is niet zonder gevolg gebleven en vij werden, naast eenige kleinere giften, ver blijd met een zeer belangrijke bijdrage van f 35 van een onzer plaatsgenooten, dien wij hiervoor van harte dankzeggen. Niet alleen door de grootte van het bedrag was deze gift zoo be langrijk, maar ook. omdat hierdoor het totaal der bijdragen aan het „Sandhaesfonds" steeg tot over de f 1000 met het verblijdend gevolg dat w;j in het bezit werden gesteld van de vor stelijke gift van f 200. die tot nu toe voorwaar delijk was geweest. Dientengevolge staat mo menteel een bedrag van ruim f 1200 te onzer beschikking, waardoor wij in staat zijn op dracht tot herstel van den molen te geven. „De Sandhaes" blijft dus voor Santpoort en geheel Nederland behouden. Een woord van dank aan alle medewerkers en vooral aan den eigenaar van den molen is hier dan ook wel op zijn plaats. Hoewel de gelden, benoodigd voor de restau ratie, nu bijeen zijn, blijven wij toch het „Sand haesfonds" ook verder in uw belangstelling aanbevelen, om in de toekomst, indien noodig, steeds onmiddellijk te kunnen handelen. De tooneelavond op 4 Februari jl, is in alle opzichten succesvol geweest: een volle zaal, een mooi blijspel, dat door de HA.S.-reünisten op kunstzinnige wijze ten tooneele werd gebracht, een vroolijk en druk bezocht bal en last but not least.... een saldo voor het „Sandhaesfonds". Ook de verkoop der prentbriefkaarten, voor stellende „De Sandhaes" in historische omge ving, is volledig geslaagd. Hierbij hebben wij de niet hoog genoeg te waardeeren steun onder vonden van een dame, niet in Santpoort woon achtig, die het heeft klaargespeeld in een land streek vér van Santpoort verwijderd en aan menschen, die voor het meerendeel nog nooit „De Sandhaes" gezien hebben, reeds 500 kaar- te verkoopen. Dit spreekt boekdeelen! De prettige verrassingen nemen geen einde, zoodat wij hebben ondervonden, dat de laatste loodjes niet altijd het zwaarst behoeven te we gen. Zoo mochten wij onlangs het buitengewoon groote genoegen smaken in het bezit gesteld te worden van een bijzonder fraai schilderstuk, voorstellende den molen in de omgeving als op de prentbriefkaart. Dit schilderij werd vervaar digd en ons ten geschenke gegeven door ds. R. H. Oldeman, dien wij hiervoor van ganscher harte dank zeggen. Wij zullen binnenkort dit schilderstuk tentoonstellen en verloten, ervan overtuigd zijnde, dat geen inwoner van Sant poort de gelegenheid wil laten voorbijgaan de kans te hebben voor een gering bedrag «in het bezit te komen van een der werken van ds Oldeman. Semper Avanti! In dank ontvangen: S. G. L. baron v. F., Schoorl f 2.50; mevr. A. C., Alkmaar f 1; H. E. W„ Santpoort f 1; Tooneelavond f 8.20; dr. H. A. v. B., Santpoort f 35; N. N., Santpoort f 200; mevr. J. C. D. v. C., Bussum, f 10; N. N., Velsen f 5; P. K., Driehuis f 2; mevr. A. C. S.de B„ Alkmaar f 1; A. J. v. H„ Santpoort f 1; C. V., Santpoort f 2.50; winst op prentbriefkaarten f 25; totaal f 294.2Q; totaal 9e lijst f 952.17, to taal-generaal f 1246.37. HET BESTUUR v. d. V.V.V. SANTPOORTS BLOEI In de maand Januari zijn in verscheidene scholen en kerken in de Haarlemmerméér in braken gepleegd. De buit was doorgaans gering; op 17 Januari vermiste men in de Hervormde Kerk te Hoofddorp een stapeltje kinderkleeren, die in de consistoriekamer hadden gelegen, vijf dagen daarvoor was er uit een school aan den Sloterweg een busje met iets meer dan f 1 verdwenen, terwijl uit de kerk te Abbenes op 10 Januari een offerbusje gelicht was, doch de beide daders hadden nog meer op hun geweten. Zoo hadden zij nog verschillende andere inbra ken gepleegd in de Meer en zelfs ver daarbuiten. Een der verdachten, een werklooze, bleek de hoofddader te zijn, die den ander zelfs min of meer op het pad der misdaad gelokt had. Hij werkte in twee ploegen. Nu eens met zijn meeverdachte, dan weer met een ander. En niet alleen in het arrondissement Haarlem, doch ook in dat van Alkmaar en Utrecht. Tegen beiden eischte de Officier een jaar ge vangenisstraf, in aanmerking nemend, dat de hoofdman ook nog door de andere rechtbanken gestraft zou worden. Mr. Van Tijn bepleitte voor dezen uiterste clementie, terwijl mr. Baron voor den anderen verdachte een gecombineerde straf verzocht, te meer, waar zijn cliënt binnenkort weer aan slag zou kunnen gaan. Op 26 November van het vorige jaar werd te Oostzaan een slager, die aan den rech terkant van den weg op een sintelpad reed, aangereden door een auto, die zoo dicht langs een stilstaande groentenkar reed, dat de sla ger bekneld raakte. De man kwam te vallen en werd met een hersenschudding en een schedelbreuk naar het ziekenhuis gebracht, waar hij tot 14 Januari moest verblijven. Verdachte zei: Hij had maar tegen den groe- tenwagen moeten rijden. Tegen hem werd 6 weken hechtenis geëischt. Uitspraken 16 Maart. Stille Omgang. Alhier hield het Genoot schap van den Stillen Omgang, afd. Vogelen zang een ledenvergadering in het Vereenigings- gebouw. De vergadering stond onder leiding van den secretaris van het Genootschap, den heer Th, Remmerswaal. Na het voorlezen van de notulen en jaarver slag volgden verschillende mededeelingen. Ver zocht werd aan de algemeene intentie toe te voe gen de intentie voor pastoor en Paus. Medege deeld werd, dat as. Zondag na de Vroegmis en na de Hoogmis gelegenheid wordt gegeven in de R. K. School zich definitief voor den tocht naar Amsterdam te laten inschrijven. Hierna werd de vergadering onderbroken en zong een koortje onder leiding van den heer C. Schrijvers a capella een meerstemmige Ave Verum en vervolgens met piano-begeleiding van den heer de Goeij het Mirakellied. De penningmeester bracht hierna verslag uit over de financiën. In het afgeloopen jaar was er een voordeelig saldo van 7.60. Vervolgens werd de tocht besproken. De af- deeling Vogelenzang maakt den Stillen Omgang in den nacht van 18 op 19 Maart. Als kerk is aangewezen „De Duif" van 34 uur. Besloten werd om ook dit jaar wederom de reis per auto bus te maken. Zaterdagavond 18 Maart zal er om tien uur 's avonds Lof zijn, waarna om half elf de groep naar Halfweg vertrekt. De groep naar Amster dam vertrekt om 12.15 uur. In totaal gaven reeds 75 deelnemers zich op. Vervolgens hield de weleerw. kapelaan Ver heul een korte toeespraak en verzocht den le den voor de volgende intenties bij den Stillen Omgang te willen bidden. Allereerst voor pastoor Terra, die om gezond heidsredenen Vogelenzang moet verlaten en een zwaar ziekbed heeft. Dan verzocht spr. te wil len bidden voor den nieuwen pastoor, opdat hij met goed inzicht deze parochie zal mogen be sturen. Ten slotte vroeg spr. ook te willen bidden voor den Paus. Nadat er nog aan herinnerd was, dat ook de dames lid kunnen worden van het Genootschap, vooral In verband mét eén H. Mis na den dood, en een dankwoord tot alle medewerkenden, sloot dè kapelaan met gebed de vergadering. Door de recherche werden twee nog minder jarige inwoners van IJmuiden-Oost aangehou den en voorloopig aan het hoofdbureau van po litie in arrest gesteld. Zij werden verdacht van resp. rijwieldiefstal en neling. Een van hen werd voor nader onderzoek op transport gesteld naar het commissariaat van politie te Zaandam. Zondag 2 April te 8.15 uur zal in het Patro naatsgebouw een Passiespel worden gespeeld door leden van de St. Josephgezellenvereeniging uit het district Haarlem, o.l.v. den heer A. Sweers. Den 9den Maart hopen de heer en mevrouw v. d. Doesv. d. Pas, Zeeweg 123, IJmuiden-O. hun 40-jaxige echtvereeniging te herdenken. Door de welwillende medewerking van den jachtopziener van het nationale park „De hooge Veluwe", den heer Nap, is Velserbeek verrijkt met eenige Mufflons (Ovis-Musinon). Het feit dat deze dieren nog in geen enkel hertenkamp voorkomen, maakt de waarde van deze aan winst des te grooter. De Mufflon is het eenige soort wild schaap, dat in Europa inheemsch is. Oorspronkelijk kwam het op Sardinië en Cor sica in groote kudden voor. Voor 1900 werden op een drijfjacht wel 500 exemplaren geschoten, doch thans zijn ze op die plaatsen vrijwel uit gestorven. In 1868 werden ze voor het eerst in het Europeesche vasteland ingevoerd n.l. in Hongarije en via de Duitsche bosschen door ae „Hooge Veluwe" geïmporteerd, waar zij ge heel tegen ons klimaat bestand bleken te zijn. Deze dieren leven in het wild in groote kudden welke niet door een bok, doch door het oudste schaap geleid worden. Zij brengen ongeveer in Juni een of twee lammeren voort. Deze lamme ren blijven twee jaar bij de moeder, dus ook nog als er reeds weer jongere lammeren te verzorgen zijn. Na drie jaar zijn deze dieren volwassen. NEW-YORK, 2 Maart (Havas) Volgens de laatste opgevangen draadlooze berichten van 't Oanadeesche stoomschip „Ranger", dat op 385 mijl ten Noordoosten van Halifax in nood ver keert, bevinden zich 150 personen aan boord. Het is een houten schip en wordt gebruikt voor walvischvaart. Twee 6chepen zijn uitgevaren om hulp te bieden. Het ligt, naar de Telegraaf verneemt, in de bedoeling der Regeering om de vluchtelingen kampen voor illegale emigranten op te heffen en te vereenigen tot één groot kamp. Een ter rein op de Veluwe met een oppervlakte van 35 H.A. zou hiervoor worden bestemd. Zoodra dat kamp gereed zal zijn. zullen ook de vrouwen en kinderen bij de mannen kun nen gaan wonen, waarmede de voornaamste factor van een prikkelbare stemming bij vele vluchtelingen zóu zijn verdwenen. Het voor nemen zou reeds de principieele instemming van den geheelen ministerraad hebben. De minister van Sociale Zaken, prof. mr. C. M. Romme, heeft Donderdagochtend te zijnen departemente de commissie geïnstalleerd, aan welke is opgedragen te onderzoeken, welke wij zigingen moeten worden aangebracht in de Drankwet en deze wijzigingen voor te bereiden. In zijn installatie-rede zeide minister Romme, er zich van bewust te zijn, dat bij een wijzi ging van de Drankwet vele belangen betrokken zijn: de ideëele belangen van de drankbestrij ding, de materieele belangen van hen. die werkzaam zijn in de bedrijven, die de Drank wet regelt of beïnvloedt. Daarom heeft de mi nister gemeend in oeze commissie een veelzij dige vertegenwoordiging van al deze belangen te moeten samen brengen, aangevuld met ver tegenwoordigers van overheidsinstituten, die op de een of andere wijze bij de uitvoering van de Drankwet zijn betrokken. Aan allen, die bereid zijn gevonden, een be noeming tot lid van deze commissie te aan vaarden, bracht de minister een woord van dank, in het bijzonder aan den voorzitter Met de beste wenschen voor het welslagen van haar arbeid verklaarde de minister de commissie voor geïnstalleerd. De voorzitter der commissie, mr. dr. A. L. Scholtens, secretaris-generaal van het depar tement van Sociale Zaken, beantwoordde de rede van den minister. Hierna heeft de commissie onmiddellijk haar taak aangevangen. Onze Romeinsche correspondent seinde ons Donderdagmiddag, dat de deelnemers aan de door ons, in samenwerking met de Ned. Reisvereen;- ging voor Katholieken en de C. I. T„ georga niseerde reis naar de Euwige Stad, in de beste stemming verkeeren. Reeds Woensdag hebben zij een aantal kerken te Rome bezocht. De slechte resultaten van het vorig seizoen, alsmede gebrek aan materieel, hebben de K. b. M. na overleg met de betrokken Twent- sche luchtverkeersinstanties er toe doen beslui ten dezen zomer geen luchtverbinding Amster damTwente te openen. Wanneer het nieuwe materieel uit Amerika is aangekomen, hoopt men het volgend jaar deze verbinding te her stellen. Naar wij vernemen, zal de minister van So ciale Zaken, prof. mr. C. P.. M. Romme, Don derdag 9 Maart een rede houden over „De organisatie der geestelijke en lichamelijke ont wikkeling van werkloozen ter vervanging van het z.g. stempelen." Deze rede zal over de beide Nederlandsche radio-zenders des avonds te kwart over zeven worden uitgezonden. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het twaalfde hoofdstuk (departe ment van Koloniën) der Rijksbegrooting voor 1939 zegt de minister o.a.: De leden, die als hun meening te kennen gaven, dat bij de behandeling van het onderhavig be- grootingshoofdstuk in de Tweede Kamer de nei ging was gebleken, juist bij voorstanders van toe kenning van grootere bevoegdheden aan den Volksraad, om zich tot in onderdeelen mede bezig te houden met zaken, welke naar algemeene op vatting tot de eigen aangelegenheden van Neder- landsch-Indië kunnen worden gerekend, en van deze neiging een schadelijken invloed duchtten ten aanzien van de ontwikkelingsmogelijkheden der autonomie in genoemd gebiedsdeel, mogen het den minister ten goede houden, dat hij zich onthoudt van het uitspreken van een oordeel hieromtrent, vermits het niet op zijn weg ligt in beoordeeling te treden van de wijze, waarop de Tweede Kamer meent haar taak te moeten uitoefenen. De leden, die de bijdrage van het moederland in de vlootkosten van Nederlandsch-Indië ad f 5 millioen nauwelijks voldoende achtten, zien blijkbaar over het hoofd, dat Nederland, behalve deze tegemoetkoming in de exploitatie-uitgaven, ook de volle kosten van aanbouw van het In dische vlootmaterieel voor zijn rekening heeft genomen. Voor 1939 worden deze kosten met inbe grip van de op den buitengewonen dienst der Indische begrooting uitgetrokken bedragen, wel ke door Nederland in den vorm van rente en af lossing worden terugbetaald geraamd op f 39.447.000.—. Onder voorzitterschap van den burgemeester, Jhr. J. P. W. van Doorn, kwam gisterenavond de raad der gemeente Heemstede in openbare ver gadering bijeen. Besloten werd als stemlokaal voor het achtste Stemdistrict aan te wijzen een lokaal van de Crayenesterschool aan den Crayenestersingel. Vervolgens werden de leden der stembureaux en die van het Hoofde - vol gens de ljjst, eerder in ons blad afgedrukt. Voor het jaar 1939 werden verpacht aan A. Milatz 5.75.05 H.A. weiland bij de Molenwerfs- laan voor f 412.en het weiland tusschen de bocht van de Wippelvaart en het Heemsteed- sche kanaal, met een oppervlakte van ongeveer 1.6 HA., voor een pachtsom van f 125. Vastgesteld werd de rooilaan langs Zandvoort- schelaan tusschen Amaryllislaan en Laan van Bloemenhove. De woning van den agent van politie te Groe- nendaal zal worden uitgebreid met een slaap kamer. B. en W. kregen een crediet van f 450 daarvoor; de huur van de woning werd verhoogd met f 0.50 per week. B. en W. stelden voor hun een crediet van f 3000 te verleenen voor aanleg van een plant soen, gelegen aan de Joh. Wagenaarlaan op den hoek van de Franz Schubertlaan. De heer VOORS (C.H.) betreurde het, dat het ontwerp niet in de commissie van plantsoenen is gekomen. Spr. kon het ontwerp niet mooi vinden. Is de aanleg van dit plantsoen van het begin af voorzien? De heer KROMHOUT (C.D.U.) vroeg zich eveneens af waarom dit ontwerp niet in de plantsoenen-commissie aanhangig is gemaakt. In de teekening staat alleen waar en niet hoe het plantsoen er zal komen. Wethouder DROOG antwoordde, dat de Joh. Wagenaarstraat thans een zeer eentonige straat is. Het opmaken van het plan is plotseling ge gaan, doch de wijze van aanleg zal zeker in de plantsoenencommissie komen. De grond was gratis aangeboden. Ook de VOORZITTER kon zich voorstellen, dat men het onaangenaam gevonden heeft, dat de commissie van plantsoenen niet gehoord is. In tegenstelling met den heer VOORS, die het plan, uit stedebouwkundig oogpunt bezien, min der juist vond, achtte wethouder DROOG dit plantsoen een groote verbetering. De heer JONCKBLOEDT (R.K.) vond het toe te juichen, dat er weer een plantsoen bij zou komen. Evenals de heer RIJKES (V.B.) wenschte de heer KROMHOUT (C.D.U.) het plan aan te houden, om het eerst in de commissie te brengen. Wethouder DROOG: Het is een mooie daad om 1200 M.2 grond cadeau te geven. De eige naar zal graag zien, dat er schot in de zaak komt. Het voorstel-Kromhout werd met 8-6 stem men aangenomen. B. en W. stellen voor, tengevolge van den ver bouw van het café „De Oude Beuk" tot win kelhuizen, onderhandelingen te openen over af- stand van den hierdoor vrijgekomen grond voor verbetering van den gevaarlijken hoek Zand- voortschelaanHeerenweg. Door mevr. de wed. M. J. von Brucken Fock, geb. Pompe van Meerdervoort, is aan de ge meente Heemstede ten geschenke aangeboden een twaalftal schilderijen, vervaardigd door wij len haar echtgenoot, den heer G. H. G. von Brucken Fock. Deze schilderijen zullen ten Raadhuize of in andere gemeentelijke gebouwen worden opge hangen. Onder applaus werden de schilderijen aan vaard. Bij artikel 21 van de Besmettelijke Ziekten- wet is voorgeschreven, dat iedere gemeente rech ten moet heffen als bijdrage in, of vergoeding van de kosten van vervoer, afzondering, onder zoek, verpleging, reiniging en ontsmetting. De raad stelde een verordening dien aan gaande vast. De raad besloot, gezien het voorstel van B. en W„ het werklieden- en ambtenarenregle ment, zoo ook de verordening der gemeentepo litie, aan te vullen met een bepaling, welke be trekking heeft op de luchtbescherming. De heer DISSELKOEN stelde voor, dat de ambtenaren in gemeentedienst de oefeningen voor de luchtbescherming in diensttijd zullen houden. Spr. kon de noodzaak van de oefeningen ei genlijk niet geheel inzien. Luchtbescherming is eerst noodig, ingeval van mobilisatie en dan zullen immers vrijwel alle ambtenaren tot 45 jaar niet in de gemeente zijn. De heer KROMHOUT (C.D.U.) hoopte, dat ambtenaren, die gewetensbezwaren zouden heb ben om actief deel te nemen aan de luchtbe scherming, van den plicht daartoe ontslagen zul len worden. „Wat kan men er voor gewetensbezwaren te gen hebben, zijn medemenschen te helpen?" riep de heer v. d. ERF (R.K.) uit. Spr. kon zich gewetensbezwaren tegen het hanteeren van een geweer indenken, maar hier is toch slechts van hulp aan oorlogsslachtoffers sprake. Wethouder DROOG beantwoorde de verschil lende sprekers. De oefeningen in diensttijd hou den achtte spr. niet juist, Burgers doen het toch ook vrijwillig. De VOORZITTER was het ge heel eens met den heer v. d. Erf inzake de ge wetensbezwaren. Met het samenstellen van groepen is er op gerekend, dat in tijden van mobilisatie vele ambtenaren niet' hier zullen blijven. De VOORZITTER deelde na een voortgezette discussie over de luchtbeschermingscursussen mede. dat er overwogen wordt een beroep te doen op de vrouwen, om uit hun midden ook een geoefende groep te vormen Gewetensbezwaren zijn niet te beoordeelen door anderen dan de persoon in kwestie, zeide de heer DISSELKOEN voortbordurende op het door den heer Kromhout opgeworpen denkbeeld. Er zijn zelfs menschen, die werkelijk gewe tensbezwaren hebben om belasting te betalen, merkte dr. Droog op, omdat zjj meenen, dat het geld niet meer nuttig wordt besteed. Wie zal dergelijke motieven echter accepteeren? De heer v. d. ERF: de door de heeren Dis selkoen en Kromhout opgeworpen mogelijkheid tot gewetensbezwaren acht ik een miskenning van den geest der gemeente-ambtenaren. De heer KROMHOUT (C.D.U.) diende toch een voorstel in om de verordeningen in dier voege te veranderen. Het voorstel vond echter slechts steun bij den heer Disselkoen. zoo-dat het niet tot stem men kwam. De heer v. d. LINDEN (R.K.) diende een voorstel in om in de bijzondere voorwaarden op het Werkliedenreglement ten behoeve van de invallers in de continubedrijven een gunstiger -bepaling op te nemen wat betreft de vergoe ding, Dit voorstel werd aangenomen. Voor vernieuwingen aan de gasfabriek wordt een crediet gevraagd van 170.000.De ver nieuwingen zullen o.m. omvatten een bunker huis, bijbehoorende transportwerktuigen, een nieuw ovenblok, de verhooging van het stokerij gebouw. Dit voorstel werd van de agenda afgevoerd. De vergadering werd hierna gesloten VATICAANSTAD, 2 Maart (Havas). Z. H. Paus Pius XII machtigde Z. Em. Kard. Copella aan Argentinië te doen weten, dat Hij in de eerste oogenblikken van Zijn verheffing tot het Pontificaat Zich met aandoening Buenos Aires en de Republiek Argentinië herinnerde, die Hy tijdens het Eucharistisch Congres in 1934 als Pauselijk Legaat bezocht heeft. Z. H. schenkt aan dit land Zijn Pauselijken Zegen. Deze geste jegens de Argentijnsche Republiek is de eerste geste, die de H. Vader in het pu bliek gedaan heeft. De agenda voor de openbare vergadering der Eerste Kamer op Dinsdag 7 Maart, des avonds te half 9, is gewijzigd. Daarop komen thans al leen voor: 1. Begrooting Werkloosheids.Vibsiöie- fonds voor 1939. 2. Aanvulling en wijziging Hoo- ger-Onderwijswet. 3. Wijziging en aanvulling Wegen wet en Waterstaatswet 1900. Omstreeks December van het vorig jaar heeft de gemeentepolitie van De Rijp en Graft (N.- H.) geassisteerd door de rijksveldwacht, een onderzoek ingesteld naar een zedenmisdrijf, hetwelk te De Rijp zou hebben plaats gehad. Een groot aantal nog zeer jeugdige meisjes en jongens, in hoofdzaak schoolkinderen, werd toen een verhoor afgenomen, waarna een ver dachte uit De Rijp werd gearresteerd en over gebracht naar het Huis van Bewaring te Alk maar. Daarna werd een minitieus en langdurig on derzoek ingesteld. Na verloop van eenige we ken konden niet minder dan tien personen, woonachtig in De Rijp en in andere gemeen ten, verdacht van diverse, meestal op zichzelf taande zedenmisdrijven worden achterhaald.Vijf personen zijn in het Huis van Bewaring to Alkmaar ingesloten Naderhand is in De Rijp nog een arrestatie verricht en wel van een omstreeks 75-jarigen alleenwonenden man, die zich aan een zeden misdrijf zou hebben schuldig gemaakt. Deze verdachte is eveneens in het Huis van Bewa ring te Alkmaar opgesloten. Het verdere Onderzoek in deze delicten heeft er toe geleid, dat Donderdag nog een persoon, afkomstig uit de provincie Gelderland, werd gearresteerd. Deze zou het vorig jaar in Graft eveneens een ernstig zedenmisdrijf hebben ge pleegd. Hij is overgebracht naar het huis van Bewaring te Alkmaar. In totaal zijn thans dertien verdachten ach terhaald, van wie er zeven zijn ingesloten. De voorlaatste wedstrijd op de Amsterdam- sche kunstijsbaan is er een geweest, die wel spoedig vergeten zal zijn. Behoudens enkele spannende momenten en aardige rushes is er althans in speltechnisch opzicht weinig te be leven geweest. De zege is tenslotte terecht ge recht gekomen, waar ze inderdaad ook thuis hoorde. Met 6—4 bleef Etoile du Nord in de meerderheid, vooral dank zij het prachtige spel van Down, die niet alleen als achterhoede speler drie doelpunten scoorde, maar boven dien met Plumb de bezieling van de Belgische ploeg vormde. Dit in tegenstelling met de Am- sterdamsche Canadeezen, die heusch niet mpt kop en schouders boven hun ploeggenooten uit staken, al is Martin er sinds zijn komst te Amsterdam wel op vooruit gegaan. Van de hoofdstedelingen hebben vooral Lammerts en van Os een goeden wedstrija gespeeld. Het begin was voor de gastheeren, die er tegen hun gewoonte in, danig op los schoten. Al spoedig had Lammerts met een fraaien kogel succes (10). Maar toen kwamen de Belgen opzetten. Twee rushes van Down hadden even- zoovele goals tengevolge (12" In den tweeden speeltijd begon het cp een débacle te lijken, toen Pootman en Down den stand al heel gauw op 14 hadden gebracht, maar gelukkig kwam de kentering toen Martin het voorbeeld van zijn „Brusselschen" landge noot volgde en driemaal achtereen scoorde (44). Tenslotte trokken de Belgen toch aan het langste eind door doelpunten van Plumb en Pootman. Hoewel de Nederlanders nog eeni- gen tijd numeriek in de meerderheid waren het strijdvuur laaide zoo nu en dan wel eens wat tè fel op slaagden zij er niet meer in het Belgische doel te doorboren. De juniores uit Den Haag en Amsterdam speelden hun zesde ontmoeting om den Lim burg Stirum-beker. welke door Amsterdam na aardigen strijd met 32 gewonnen werd. De beker viel daardoor aan de hoofdstedelingen ten deel. oor het wordt de baar. bloed van martelaren akker der Kerk vrucht-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4