een nieuwe paus LEVENSOPGANG NAAR DE HOOGSTE TOPPEN Z.H. Paus Pius XII, een groot redenaar Een schitterende loopbaan Paus Pius XII HOEDER DER TRADITIE VAN PAUS PIUS XI Kerkelijk leven congregatie der zusters m Enkele passages uit zijn magistrale redevoeringen Zijn voorgangers, die den zelfden naam droegen VRIJDAG 3 MAART 1939 VAN SCHIJNDEL Onvergetelijk is de slotrede, welke Hij bij het Euch. Congres te Buenos Aires heeft gehouden Audiëntie Ontroerende toespraak te Boedapest in Mei '38 Het Eucharistisch Rijk van Christus De Kerk in Europa De taak der Kerk De staatssecretaris Bezoek aan Nederland Frater Alexander overleden Gouden kloosterjubilé Terwijl de doorzichtige avondsche mer over den machtigen koepel van St. Pieter neerdaalde en in den wijden schoot van het door colonnades omvangen plein een sluier van geheim zinnigheid over den gonzenden bijen zwerm der opeengedrongen geloovigen spon, was binnen één dag conclave de beslissing reeds gevallen in de hooge Vergadering van de purperen Prinsen der Kerk en Kardinaal Eugenio Pacelli onder inspiratie van den H. Geest, den Trooster, die sinds Christus' Hemel vaart Zijn wieken beschermend uit spreidt over de H. Moederkerk tot aan bet einde der tijden, tot opvolger van Paus Pius XI roemrijker gedachtenis op den Stoel van den H. Petrus gekozen. °P zijn drie-en-zestigsten geboortedag Werd Kardinaal Pacelli als Paus der H. Roomsche Kerk geboren door de gena- denrijke inwerking van den Geest Gods. ^ij hebben een nieuwen Paus en de diepe rouw en verslagenheid over het afsterven van den onoverwinn.elijken eh onverbiddelijken kampioen voor Waarheid en recht, die Paus Pius XI ondanks zijn kranken en gemartelden ouderdom tot aan zijn laatste levens- oogenblik gebleven is, worden overwel digd door een stormvlaag van jubelende Vreugde. Het schip van Christus' Kerk beeft weer een stuurman aan het roer, die, alle kleingeloovigen beschamend, bet met onfeilbare zekerheid zal weten te leiden door het stormgetij van onze dagen. Wanneer de grooten en machtigen der wereld hun oogen voor eeuwig siui- pleegt de opvolging niet zelden een sPel van felle ambities, kuiperijen en in triges te verwekken en wat de macht hebbers aan wereldlijke grootheid een Prenschenleven lang hebben opgebouwd fhet ijzeren energie en ten koste van geweldige offers stort soms ineen als een slecht gefundeerd bouwsel van lou ter ij delheid. Maar in het rijk des gees- tes, in de Katholieke Kerk, gaat nu al eeuwen lang de Visschersring van St. Petrus van de witte hand der overle den Opperherders op den vinger van bun Apostolische opvolgers overeen komstig de Vingerwijzing Gods, die zich in de stilte en de teruggetrokken- leid van het voor de wereld gesloten conclave kenbaar maakt. De Kerk is met gebouwd op het drijfzand van on- geregelde machtsbegeerte en mensche- hjken grootheidswaan, maar op het Woord van den Zoon Gods en op de steenrots, waartegen de helsche mach ten niets vermogen en te pletter slaan. Wij hebben een nieuwen Paus, die volgens de onveranderlijke en eeuwige wettten van God de Christenheid zal herderen naar haar eeuwige bestemming en einddoel, en de onverstoorbare continuïteit tusschen bet Pontificaat, dat werd afgesloten, en bat wat thans aanving, kon moeilijk bjner en pieuzer gesymboliseerd worden dun door den naam van Pius XII, wel ken de staatssecretaris van Pius XI, thans zelf Paus geworden, koos. Hij, die Zoovele en belangrijke jaren de meest onmiddellijke medewerker van den SP'ooten en on verge telij ken Pius XI is ëeweest, Hij die als met zichtbare voor liefde uitverkoren Pauselijk Legaat Verre reizen ondernam om den massalen eerbetuigingen der volkeren aan den Christus Eucharisticus den hoogsten Uister bij te zetten, Hij, die als geen under vertrouwd is met de ontzagwek kende verantwoordelijkheid, den zwa- reh, heel de wereld omvattenden ar- beid van het Vaticaan en de ervaringen, Zoowei bitter smartelijke als diep ver heugende, van het vaderschap der ^bristenheid kent, troont thans zelf in bet witte kleed van Pontifex op den ^tel van het zichtbaar Opperhoofd der kerk, den plaatsbekleeder van Jesus ^hristus. Het moge waar zijn, dat er mans een groote eenzaamheid gevailen *s rondom de tot de hoogst denkbare hardigheid uitverkoren rijzige en slanke figuur van den voormaligen buuselijken staatssecretaris, maar in de ®ehzaamheid van zijn nieuwe waardig heid zal hij leven dichter aan het hart va.n God en omkoesterd van de on wankelbare trouw en de innige kin- herlij ke genegenheid en volgzaamheid van de millioenen en nogmaals millioe- ben, die in één geloof in de eenig ware kerk vereenigd zijn. üe oude maar onvergankelijke Kerk heeft een nieuwen levenskrachtigen eh aan ervaring en gaven rijken ^aus. Te Deum laudamus, U God °ven wij in een dankbaarheid, die hechts te zingen weet op het ge- Wijde rhythme van dien verheven lof- Zang. Te Mierlo-Hout, bij Helmond, zullen de Zus- ^Srs der Congregatie van Schijndel in het St. ^lphonsusgesticht het feit herdenken, dat zij v'öór 50 jaren zich aldaar vestigden. Op initia tief van pastoor Verhoeckx heeft zich een uit gebreid feestcomité gevormd om deze herden king luister bij te zetten. Het jubileum zal op 30 April a.s. worden gevierd. Z. H. Paus Pius XII geelt van de Loggia van den St. Pieter Zijn eersten zegen „Urbi et Orbi(Telegrafisch overgebrachte foto) 2. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal a.s. Dinsdag géén audiëntie verleenen. 2. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Zater- hag van deze week en Zondag, Woensdag en Saterdag van de volgende week. geen audiëntie Verleenen. Z. H. Pius XII is bekend om zijn groot re denaarstalent, dat onderlijnd wordt door een statig gebaar en een gloedvolle stem, vol ontroering, nimmer afstootend fel. maar al tijd beminnelijk en zacht, met de nuances van een waren Vader. Wij brengen hier enkele passages uit de redevoeringen van den nieuwen Paus. In 1929 zeide de toenmalige Mgr. Pacelli, Nun tius in Berlijn, op de Algemeene Vergade ring der Duitsche Katholieken in Preiburg i. Br.: „De staat is het land, waarin de individuen en de families vreedzaam hun hutten bouwen; de Staat is geroepen om hen terzijde te staan in het scheppen van een menschwaardig be staan, dat ook in godsdienstig opzicht gelukkig is. Daarom is voor Katholieken de dienst voor volk en staat een heilig en onverbreekbaar ge bod Gods. De staatsautoriteit is in God ver ankerd. Maar de staatsautoriteit is voor den drager niets anders dan verantwoordelijkheid voor het volk. De belijders van andere wereld beschouwingen moesten ons, Katholieken, dank baar zijn voor den steun, dien wij door onze be ginselen over den staat aan den staat schen ken. De katholieke levensopvatting bevestigt niet alieen het bestaan van den staat, zij houdt ook de wortels gezond, waaruit de staat groeit. Deze wortel van den staat nu is de familie". Enkele passages uit de magistrale rede, wel ke kardinaal Pacelli als Pauselijk Legaat bii de sluiting van het Eucharistisch Congres te Bue nos Aires den 14den October 1934 gehouden heeft, laten wij hier volgen: De huidige wereld gelijkt in menig opzicht op het rechtshuis van Pilatus. De stemmen van de menschen zonder geloof herhalen den kreet: „Wij willen niet, dat Deze over ons heersche". Het is de stem van de wetenschap zonder God; het is de stem van de anti-Chris telijke politiek, die alleen in de aardsche goede ren opgaat; het is de stem van de oproerige propaganda, die doet denken aan het gehuil der wolven, die in de Bergrede zijn aangekondigd; het is de stem van een sectarische menigte, en al die stemmen, smelten samen tot een heilig schennend en godslasterlijk rumoer. Maar lot onzen troost kunnen wij zeggen, dat Christus in dit nieuwe rechtshuis niet alleen is, zooals in den Hof van Pilatus. Aan Zijn zijde staan vele vurige zielen, staat de H. Kerk. En hoe feller en roekeloozer de stem der goddeloos heid zich tegen Hem verheft, des te vuriger wordt Hij, ten getuige van hemel en aarde, tot onzen onsterfelijken Koning der Eeuwen uit geroepen. In dit rechtshuis heeft Hij zich. in plaats van met een koor van Engelen, omgeven met Zijn Kerk, die Hem verdedigt, Hem verheerlijkt ei* Hem als Koning huldigt. Welk een volheid van vrede voelt de ziel, wan neer zij met doordringende gedachten de har monie tusschen het Rijk van Christus en hei Sacrament van Zijn Liefde bloot legt. Alles is* Liefde; de Eucharistie is Liefde. Op het pad der Goddelijke Wijsheid gaan de Waarheid en de Liefde immer met gelijke schreden. Het Eucha ristisch Rijk van Jezus heeft in den loop der geschiedenis stralende sporen achtergelaten Liturgie en kunst, grootsche monumenten, his torische daden, Eucharistische wonderen, tee kenen den voortgang van Zijn weg. Maar dit alles is slechts het bloeiende grastapijt, dat den bodem bedekt. De Schar is verborgen en men moet hem zoeken in het granieten inwendige der Waarheid, waaruit de volheid der Liefde springt. De rots der Waarheid splijtende, vindt de ziel den toegang tot de Liefde. Eenmaal door die. Liefde getroffen, brandt zij van ongeduld, dat Christus in haar het Rijk van Zijn Liefde vestigen zal en voelt zij zich doordrongen van apostolisch vuur om de grenzen der Kerk uit te zetten. Het Sacrament des Rijks zal het Rijk van Jezus vergrooten langs de geheimvolle keten der geestelijke wereld, door de weidsche ruimte der Kerk, door de grenzenlooze uitstrekking der Eeuwigheid. Hierop doet ons de vlammende Liefde, die God in uw hart gelegd heeft, maar meer nog de Liefde, die als een brandend vuur uit de Eucha ristie ontspringt, hopen. Heden zal Jezus niet weigeren, zooals aan den oever van het meer Genesareth, den schepter van het Koningschap te aanvaarden. Wij willen Hem geen Koningschap geven, dat Hem niet be hoort. Hij zal onze bede, onze stem verhoorer en heerschen in alle zielen over de gransche Aardeen Zijn Rijk zal geen einde hebben. Een van de prachtigste passages uit de rede welke kardinaal Pacelli in Juli 1937 in de Notre Dame te Parijs heeft uitgesproken, willen wij hier eveneens afdrukken: „Een groot gedeelte van de menschheid iri het huidige Europa is in godsdienstig opzicht zonder vaderland, zonder haard. Voor haar Is de Kerk geen huiselijke haard meer; zij be schouwen God niet als hun Vader, Christus is voor hen slechts een vreemdeling. Gevallen uit de hoogten der christelijke openbaring kan de mensch geen orde meer zien in de contrasten tusschen tijdelijk en eeuwig doel; hij kan de harmonie, waarin de dissonanten zich oplossen, niet hooren en niet smaken. Een reusachtige economische organisatie heeft de wereld in verwondering gebracht door de fantastische stijging der productie, maar groote menigten menschen sterven van ellende. Een technische en wetenschappelijke organi satie leek den mensch meester te maken ovei alle natuurkrachten, maar de mensch sterft van vermoeidheid en van angst om te leven. Hij, die aan de machines bijna het leven geeft, heeft angst om aan anderen zijn eigen leven te geven, zoodat er meer graven zijn dan wie gen. En alle pogingen, die werden aangewend om een oplossing te vinden voor deze proble men bewijzen slechts onmacht." De geheele katholieke wereld heeft in Mei 1938 geluisterd naar de krachtige stem van den Pauselijken Legaat op het Internationaal Eucharistisch Congres van Boedapest. De rede die Kardinaal Pacelli, die Pauselijk Legaat was, daar heeft uitgesproken, getuigt van een diepte en helderheid van geest, als maar weinig voor beelden kunnen worden aangehaald. Uit de slotrede van Kardinaal Pacelli laten wij hier nog deze merkwaardige passages volgen: In zuiver aardsche dingen en doelmatigheid is de Kerk niet geroepen om partij te kiezen tusschen de verschillende systemen en metho den die in aanmerking komen om het probleem van den nood van den huidigen tijd op te los sen. Haar dienstbaarheid aan de waarheid, haar wereldomvattend apostolaat der liefde sluiten iedere beperking van haar zending in den vorm van eenzijdig partijkiezen uit. Zoolang de achting voor Gods Wet en het heil der zielen gew'aarborgd blijft volgt de Kerk deze vaak zoozeer uiteenloopende wegen der volkeren naar hun doel, met een ruimhartig heid en liefde, waarmee een moeder de ont wikkeling en groei van haar kinderen gade slaat. De Kerk weet zich vrij van bekrompen heid en vooroordeelen, gebrek aan begrip voor nieuwe doelstellingen en eischen van den tijd. Zij wantrouwt het nieuwe niet omwille van het nieuwe zelf. Bij de Kerk vervult iedere tijd en ieder volk zijn providentieele taak in het ge weldige eeuwige Scheppings- en Verlossingsplan Gods. Zij weet, dat de Geest niet steeds waait in het suizen van teen Zephyr maar soms ook in den stormachtigen donder van het onweer. Zij heeft in haar eigen geschiedenis vaak genoeg ervaren dat tijden van diepingrijpende revolu tionnaire omwentelingen meestal onbewust de materieele en geestelijke voorloopers war den van nieuwen bloei, groei en wasdom. Het uur der belijdenis Maar wanneer de geestelijke woordvoerders van heden als een vervolg op vroegere dwalin gen het individueele en gemeenschappelijke geluk zonder Christus of zelfs tegen Christus trachten te vestigen, dan is de ure gekomen van „Gij zult mijn getuigen zijn''. Dan is het de plicht van allen die aan de zijde van Chris tus geschaard staan zich te verzetten tegen deze verkeerde ontwikkeling en het „Alles her stellen in Christus", onverschrokken, met groo te liefde te verdedigen. Zij, die zoo handelen eri zich bij hun daden niet laten leiden door menschelijke motieven of belangen, doch dooi den geest van Christus zijn geen vijanden van hun volk, geen tegenstanders van aardsche grootheid, geen beletsel voor haar natuurlijken ontwikkelingsgang, geen vernielers van natio nale eenheid. Er is geen grooter geschenk voor de volksge meenschap, geen kostbaarder steun voor de oplossing der geweldige problemen, waarvoor de volkeren thans staan als de verwezenlijking van een eerlijke en ernstig bedoelde harmonie tusschen aardsch en eeuwig einddoel, althans in zooverre als. het aardsche het eeuwige niet essentieel en met opzet weerstreeft. Wij laten hieronder in chronologi sche volgorde een lijst der Pausen volgen, die eveneens den naam van Pius gedragen hebben. Pins I: Paus Piu.s I regeerde van 1-58167. Den 11 Juli wordt zijn feestdag gevierd. Hij was de elfde Paus in de reeks der Pausen Pius II: Paus Pius II regeerde van 1458—1464. Hij was de 212e Paus in de Pausenreeks. Pius III: Paus Pius III was een neef van Pius II, regeerde slechts 26 'dagen in het jaar 1503. Hij was de 217e Paus. Pius IV: Paus Pius IV regeerde van 1559 1565-. Hij was de 226ste Paus. Pius V: Paus Pius V regeerde van 15661572. Hij is de laatste heilig verklaarde Paus. Hij was de 227ste Paus' Pius VI: Paus Pius VI regeerde van 1775 tot 1799. Hij was de 252ste Paus. Pius VU: Paus Pius VII regeerde van 1800 tot 1823. Hij was de 253ste Paus. Pius VIII: Paus Pius VIII regeerde van 31 Maart 1829 tot 1 December 1830. Hij was de 255ste Paus. Pius'IX: Paus Pius IX regeerde van 1846 tot 1878. Hij was de 257ste Paus. Pius X: Paus Pius X regeerde.van 1903 tot 1914. Hij was de 259ste Paus Pius XI: Paus Pius XI regeerde van 1922 tot 1939. Hij was de 261ste Paus. Onder de menschenmenigte op het St. Pietersplein te Rome heerschte tijdens de stemmingen van het Conclave een geweldige spanning. Zusters turend naar den schoorsteen van de Sixtijnsche kapel. Hieronder bieden wij den lezer een biografie van den nieuwgekozen Op perherder, waaruit blijken kan welk een zeldzame gaven en bekwaamheid deze bezit eigenschappen die naast zijn groote vroomheid hem als voor bestemden om eenmaal de tiara te dragen. Eugenius Pacelli, die als Z. H. Paus Pius XII den stoel van Sint Petrus zal bestijgen, werd te Rome op 2 Maart 1876 geboren uit een fa milie van juristen. Zijn vader was de ken van de consistorie-advocaten, zijn broer Francesco voerde namens Paus Pius XI de onderhandelingen met den Italiaanschen staat omtrent de Romeinsche kwestie en het con cordaat, en was aanwezig bij de on- derteekening van het accoord dat op 1 1 Februari 1929 aan de genoemde kwestie een gelukkige oplossing gaf. Zijn broer werd later de rechtskun dige adviseur van den Vatikaanschen staat, in welke functie hij na zijn dood werd opgevolgd door zijn zoon Carlo. Eugenius Pacelli ontving zijn wetenschappe lijke opleiding op het Collegio Capranica te Rome en op het Seminario Romano, waar hij als een uitstekend student uitmuntte. Na zijn priesterwijding werd hij reeds spoedig minutant op de Congregatie der buitengewone kerkelijke aangelegenheden. Zijn geheele carrière maakte hij verder op de Staatssecret-arie, terwijl hij on- dertusschen nog les gaf aan de Pauselijke aca demie voor adellijke geestelijken, onder de» la- teren Paus Benedictus XV, Giacomo della Chiesa, toen substituut aan de Pauselijke staats- secretarie, werkte hij als ondersecretaris en werd later tot pro-secretaris benoemd. In 1917, toen de post van nuntius te Mün- chen door het heengaan van den lateren kar dinaal Frühwirth leegkwam, werd hij daar als nuntius benoemd en ontving uit de handen van Paus Benedictus XV de Bisschopswij ding. De tegenwoordige Opperherder telde toen slechts 41 jaar. Mgr. Pacelli in Duitschland Als vertegenwoordiger van den H. Stoel in Duitschland is Mgr. Pacelli twaalf jaar werk zaam geweest, en in dezen tijd heeft hij kennis kunnen maken met het Duitschland tijdens en na den oorlog. Zoolang de vijandelijkheden duurden, werkte hij aan het tot stand komen van den vrede en aan het verminderen van de oorlogsgruwelen. Hij bezocht de krijgsgevange nen, en door zijn interventie werden velen uit gewisseld. Op 29 Juni 1917 had hij zijn eerste ontmoe ting met- den Duitschen keizer, en hij speelde een groote rol in de vredespogingen van den Paus in dat jaar. In 1918, op het einde van den oorlog, was hij een van de weinigen van het corps diplomatique, die tijdens revolutionnaire woelingen in Duitsch land achterbleef. Zijn groote taak was het voorbereiden van een nieuw concordaat met Beieren dat het oude van 1817 moest vervangen. Ondanks veel oppo sitie slaagde hij erin dit concordaat in 1924 tot stand te brengen. Ondertusschen was hij in 1920 benoemd tot nuntius te Berlijn, waar hij ook het concordaat met het Duitsche Rijk tot stand bracht. Met deze concordaten verwierf nuntius Pacelli voor de Katholieken van Pruisen en van Beieren een positie binnen den Duitschen Staat, waar bij hun religieuze rechten verzekerd werden, en het kerkelijk bestuur opnieuw geregeld vol gens de eischen van den modernen tijd. Wan neer men weet, hoe slecht het Pruisisch Con cordaat er voor heeft gestaan, en hoe sterke tegenstand er te overwinnen was, en wat voor beteekenis juist dit Concordaat voor de Prui sische Katholieken had, dan mag men met allen eerbied de voorzichtige politiek van nuntius Pacelli herdenken, aan wien het toch voorna melijk te danken is, dat dit Concordaat, het welk den Katholieken alles behalve gegund scheen, tot stand is gekomen. In 1925 werd Mgr. Pacelli van nuntius te München benoemd tot nuntius te Berlijn, maar hij bevond zich niet meer op dien post, toen Hitier aan de regeering kwam. In December 1929 was hij naar Rome teruggekeerd als kar dinaal en Pius XI had hem benoemd tot opvol ger van kardinaal Pietro Gasparri als staats secretaris. In zijn nieuwe functie kwam hij voor moei lijke vraagstukken te staan: de kwestie van Malta tusschen de bisschoppen en de Engel- sche regeering, de eerste geloofsvervolging in Spanje. In 1931 wist hij de moeilijkheden over de Katholieke Actie tusschen de Kerk en de Ita- liaansche regeering in der minne te schikken. In 1933 en latere jaren volgden, ondanks het concordaat tusschen het Derde Rijk en de Kerk, de moeilijkheden tusschen het Vatikaan en de Duitsche regeering. Paus Pius XI heeft gewild, dat de geheele wereld dezen kardinaal als staatssecretaris zou kennen, en dat is de reden dat hij in 1934 pauselijk legaat was van het Internationaal Eucharistisch Congres van Buenos Aires, in 1935 van het jubileum-triduum van Lourdes, in 1937 van de feesten te Lisieux en verleden jaar van het Eucharistisch Congres te Boedapest. Overal is de kerkvorst toen met jubel ont vangen, niet in het minst in de Vereenigde Staten, die hij tijdens zijn jaarlijksche vacan- tie in 1936 bezocht. Op andere reizen heeft hij Engeland bezocht, België, Zwitserland en Cen- traal-Europa en weinig leden van het H. Col lege kennen het *ijk van de H. Kerk beter dan hij. Zijn persoonlijkheid stemt in zijn wezens trekken wonderwel overeen met die van den grooten Paus, wiens opvolger hij werd. Als Pius XI is hij tegelijk positief en mystiek van aanleg, diplomaat en apostel; en wan neer hij naar buiten komt met zijn inwen dig gedachtenleven, waarin hij als verzon ken schijnt, omvademt hij de werkelijkheid, tot in de minste bijzonderheden, met de scherpste en meest directe visie: getuigt hij van het soepelst denkbaar begrip van het fijnste aanvoelen van de moeilijkheden en wisselvalligheden des levens. Deze heldere geest en deze krachtige wil worden gesteund door zeldzame en kostelijke ga ven, o.a. die der talen en van een ontstellend geheugen. Hij zegt uit het hoofd twintig verzen van Homerus, na ze tweemaal te hebben gele zen. Het is dezen polyglot zelfs gebeurd, dat hij een redevoering uitsprak achtereenvolgens in zeven talen: Fransch, Italiaansch, Spaansch, Portugeesch, Duitsch, Engelsch en Latijn, zon der ook maar zijn toevlucht te nemen tot ook maar de geringste aanteekening. Wanneer men hem met neergeslagen oogen voorbij zag gaan, lijkt het alsof de stilte zijn eenig gezelschap is. Welnu," hij is een schitterend redenaar, die „Ro me doet uitloopen", wanneer hij in de Eeuwige Stad preekt. Groote werkkracht Kardinaal Pacelli verzette 18 uur werk per dag. Hij nam slechts een half uur wandeling op den Pincio, en dan nog in gezelschap van een boek. Hij kan zijn verpletterende dagtaak slechts het hoofd bieden door een voorbeeldige organisatie. Zijn nauwkeurigheid is feilloos. Ze keren dag, dat hij te Rome den trein van 11 uur moest halen, schertste de stationschef: „Wed den dat de kardinaal te laat komt? Maar de fascistische treinen moeten op tijd vertrekken. Als het noodig is vertrekken we zonder hem." Welnu, te drie minuten voor 11 verscheen de kardinaal op het perron. Hij drukte de aanwe zige persoonlijkheden en den stationschef de hand en klom in zijn wagen. Te 11 uur precies fascistischen tijd zette de trein zich in beweging. Maar de diepste wezenstrek van den H. Vader is zijn diep inwendig leven. Als Pauselijk Legaat op het Eucharistisch Congres te Buenos Aires maakte zijn intense ingetogenheid grooten in druk op de beweeglijke en vurige Argentijnsche bevolking. Hij legde het traject van de processie af op een rollend platform, getrokken door levieten. Vóór het Allerheiligste, onder den gou den baldakijn, bleef hij geknield, de gevouwen handen eventjes steunend op den rand van het gedragen altaar, de oogen gesloten. Een oog getuige verzekerde mij, dat hij twee uur in deze houding bleef, zonder dat zijn lichaam ook maar een oogenblik zijn onbeweeglijkheid op gaf. Toen men hem de film van de plechtigheid vertoonde, riep hij uit: „Hoe schoon! Maar ik heb er niets van gezien." En de getuige, waarvan ik sprak, merkte glimlachend op: „Eminentie, dat ligt aan U." Den avond van een dezer congresdagen msakt.s hij met een der geestelijken van zijn gevolg te voet een wandeling door de roode voorstad van Buenos Aires, die, daar het er wemelt van anarchisten, communisten en obscure indivi duen, voortdurend door de politie bewaakt wordt. Meester van zichzelf als altijd, kalm en zacht, ging hij door de straten, waar de lieden verwonderd en gewonnen waren, glimlachend tegen de kinderen, die de wouwen naar hem ophielden, opdat hij ze zou zegenen, omgeven door een vereering, die hij in eerten bij deze duistere bevolking had opgewekt. Het groote vertrouwen, dat Pius XI in hem stelde, bleek duidelijk uit gewichtige zendingen. In 1934 was Kardinaal Pacelli Pauselijk Legaat op het Internationaal Eucharistisch Congres te Buenos-Aires en in 1935 te Lourdes. In 1936 maakte hij een lange reis door de Vereenigde Staten, waar o.a. zijn groote rede voor de al gemeene Amerikaansche persvereeniging een grooten indruk maakte. In 1937 nam hij na mens den Paus deel aan de groote feestelijkhe den van de inwijding der basiliek ter eere van de H. Theresia te Lisieux, waar wederom zijne groote en schitterende redevoeringen den weg openden voor een betere verhouding tusschen Kerk en Fransche regeering. In 1938 was hij nog eens Pauselijk Legaat op het Internatio naal Eucharistisch Congres te Boedapest. Vermelden wij verder, dat Paus Pius XI hem meermalen blijken van waardeering en vertrou wen geschonken heeft. Op 25 Maart- 1930 werd hij tot aartspriester benoemd van den St. Pieter. en op 1 April 1935 tot camerlengo van de H. Kerk. En tenslotte mag zeker niet onvermeld blij ven, dat de nieuw gekozen Opperherder in Augustus 1927 ook eenmaal een bezoek aan Ne derland heeft gebracht. Mgr. Pacelli was toen nog pauselijk Nuntius te Berlijn en van daaruit bezocht hij in genoemd jaar de Paters van het Goddelijk Woord te Steyl. Burgemeester Coenders van Sittard noodigde den Nuntius uit vóór zijn -terugkeer naar Duitschland, naar Sittard te komen. Spontaan stemde de hooge bezoeker met dit verzoek in en verscheen in Sittard, waar hij werd ontvangen door burgemeester Coenders, mgr. Claessen en prof. Cuypers van Rolduc. In hun gezelschap werd toen de Groote Kerk te Sittard bezichtigd waarna de heer Coenders hem uitgeleide heeft gedaan tot de Duitsche grens. .err mensch kan evenmin een pri vaten godsdienst hebben, alsdat hij een private zon of een private maan heeft. In de bekende onderwijsinrichting Ruwen- berg te St. Michielsgestel is in den ouderdom van 74 jaren overleden Frater Alexander, in de wereld de heer Com. Wevers. Leerlingen en oud-leerlingen zullen dankbaar den beminden frater in gedachte houden. 7 Maart as. hoopt de eerw. Zuster Josepha Maria van de Zusters van J.M.J (in de wereld Mej. A. C. C. Christen) haar gouden klooster- feest te vieren in het St. Jacobusgesticht te Roelofarendsveen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5