OLIJFOLIE Flitsen uit het leven van Z.H. Pius XII griep/ Moreele energie en levensmoed van ons vólk gezakt Wie is kiezer?" GEBOORTEDALING EN WERKLOOSHEID sinds eeuwen het Imtc oiatmhIijk& schcxmheldsnüjddeL GEVAARLIJKE MOMENTEN TE MUENCHEN VRIJDAG 3 MAART 1939 Inleiding van ir. M. C. E. Bongaerts voor den Ned. Werkloos- heidsraad Bevolkingspyramide verwrongen SPECIALE REGELING VOOR HOOGO VENPERSONEEL Geldigheidsduur van retour-trein- biljet verlengd DE STRIJD TEGEN DE WILDE BUSSEN Ook een veroordeeling te Apeldoorn SOCIALE PROBLEMEN IN DE GENEESKUNDE Samenwerking tusschen huisarts en Wit-Gele Kruis VERGIFTIGING OF WRAAK? EEN VERRASSING V0ÜR DE KINDEREN. Door Zijn hooge waardigheid heen straalt de brandende ziel van een nederig Priester Onvermoeibaar werker Wat ieder weten moet voor de komende verkiezingen Stemmen in een andere gemeente Zuster Boonstra weer naar het Hof Ter hulpverleening bij de ver wachte blijde gebeurtenis Felle brand te Haarlemmermeer Schade f 50.000 a f 60.000 Baron De Smeth aangereden Toestand van den hofmaarschalk zeer ernstig Museum van den Arbeid te Amsterdam Langdurig bezoek van minister Romme MINISTER v. DIJK TE LEIDEN Bezoek aan Instrument- makersschool ONDERWIJS VOOR SCHIPPERSKINDEREN Ruim 3000 leerlingen op de binnenvaartscholen N Bescherm U VjT bijtijds door fm "panflavin-pastmes Geregeld luchtverkeer op Eindhoven Diensten voor 5 a 7 jaren verzekerd Inhoudsvermelding op flesschen spijsolie Vandaag is te 's-Gravenhage in een dei- Zalen van- het departement van Sociale Za ken een algemeene vergadering gehouden van den Nederlandschen Werkloosheids- raad. In de ochtendbijeenkomst werd een aantal onderwerpen van huishoudelijken aard afge handeld. 's Middags heeft ir. M. C. E. Bongaerts, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, een Inleiding gehouden over den invloed van de demografische verschuiving op de werkloosheid. De demografische verschuivingen zoo be- 6°n spr. doen zich niet alleen in Nederland gevoelen. Doch in de ons omringende landen, Engeland, Duitschland, België en Frankrijk, Vier conjunctuurtoestand van zoo'n grooten in vloed is op het beeld, dat het bedrijfsleven in Nederland vertoont, hebben zij een eenigszins ander aanzien. Immers die landen hebben vier jaren lang aan den wereldoorlog deelgenomen en zij hebben dientengevolge een groot aantal dooden en invaliden te betreuren. Er is een tweede gevolg. De ons omringende landen hebben, wegens het uitvallen van zoo- Veel gezonde jonge mannen betrekkelijk min der huwelijken en minder geboorten' te re- - gistreeren gehad. De te bevredigen behoeften voor het opgroeien en opvoeden van de jeugd, alsmede voor het levensonderhoud van volwas senen zijn aldaar relatief ingekrompen. Neder land had vroeger in die behoeftenbevrediging, door zijn export naar de omliggende landen in Noord-West-Europa een betrekkelijk belangrijk deel. Dit deel kromp, ook afgedacht van han delspolitieke maatregelen, in. Een derde verschijnsel is het inzakken van de bedrijvigheid in geheel Noord-West Europa, vanwege het inkrimpen van den wereldhandel, deele van wege dezelfde verschijnselen el ders en de mede als gevolg daarvan genomen autarchische maatregelen. Gezien dat alles en gezien den huidigen omvang der werkloosheid in Nederland, verge leken met dien in de ons omringende landen, mag dankbaar worden geconstateerd, dat in Nederland de door de overheid en door het bedrijfsleven ontplooide energie tot bestrijding der werkloosheid zeer intensief is geweest en goed resultaat heeft te boeken. Doch Nederland moet nog dieper ingrijpende maatregelen nemen dan de ons omringende janden. Dat is een prijs, dien wij moeten be talen voor het zoo gelukkig bewaren van den trede in 1914-1918. In afwachting daarvan breken in het maatschappelijk leven zekere verschijnselen zich baan. Het aantal geboorten vermin dert jaar op jaar. De angstwekkende be- teekenis daarvan spreekt boekdeelen, als men die geboortedaling beschouwt in ver band met het nog steeds stijgende aantal jonge huwbare of gehuwde vrouwen. De levensmoed, de moreele energie der bevol king zakt blijkbaar in. De bevolkingspyramide in Nederland is bezig een verwrongen beeld aan te ne men, in dien zin, dat de fundeering, dit is de schijf beneden de leeftijdsgrens van 15 jaar, inkrimpt en dat voorts de groote mid denmoot van 15 tot 65 jaar haar kegelvorm Verliest en daarentegen de gedaante van een ton gaat aannemen. De moot boven de 65 jaar wordt een kleinig heid langer, doch deze uitzetting valt geheel m 't niet in vergelijking met het inkrimpen van het fundament der pyramide. ft Dat fundament had tijdens Nederlands op- bloeiperiode van vóór den oorlog een inhoud *an ongeveer 35 procent der bevolking. Hü is bans reeds gedaald tot ongeveer 30 procent en alle teekenen wijzen erop, dat de daling snel Voortgaat. Dat wil zeggen, dat juist het deel ber bevolking, dat voor alle zorgen en behoef- het werk en de hulp van ouderen noodig beeft, zonder zelf aan het productieproces deel ve nemen, verhoudingsgewijze ineenschrompelt thans reeds voor 1/7 deel is ingeschrompeld. Ee moot boven de 65 jaar is uitgegroeid met ehkele tiende gedeelten van een procent, dus °hbeteekenend. Daarentegen is de moot die de Zorg voor de behoeftenbevrediging van heel de bevolking draagt, uitgezet met nagenoeg 5 pro- Cent der bevolking, van ruim 59 procent tot hagenoeg 64 pet. De invoering van den verkorten arbeidstijd fboedig na den oorlog heeft de werkgelegen heid verruimd, doch de concentratie, de ratio nalisatie en de mechanisatie in de bedrijven hebben, te zamen met de inkrimping der be- lijvigheid in N.W. Europa en het repatrieeren van vroeger buitenslands werkende mannen, hie verruiming meer dan te niet gedaan. En bovenop dien samengestelden onderbouw aan schouwen wij nu den werkgelegenheid vernie tigenden invloed van de demografische verschui vingen. Deze uit zich eenerzijds in relatief meer arbeidsaanbod van volwassenen en anderzijds 'n relatief minder vraag om behoeftebevredi ging van de jongeren en de jongsten. Laat men dat proces voortgaan, zonder spe- biale, op die bijzondere omstandigheid gerichte hiaatregelen te nemen, dan zal de maatschappij aich geleidelijk zelf herstellen op een evenwicht 'n de arbeidsmarkt, dat past bij een kleiner arbeidsaanbod. Doch dat zal dan ongeveer een hienschenleeftijd duren. De plicht der naastenliefde eischt een an dere gedragslijn, de goede orde in den gecon- Boiideerden staat eveneens en deze maakt het Volgen van eene andere gedragslijn tevens mo gelijk, n.l. deze, dat de vraag naar arbeidsaan bod wordt gestimuleerd, dat de beschikbare arbeid wordt uitgespreid in de, naar haar leef tijd tot werken bestemde schijf der bevolking en dat de maatschappij in haar geheel de daar voor noodige financieele offers brengt. De pogingen der regeering om de jongens eerst een jaar later en de meisjes twee jaar later tot loonarbeid toe te laten, zoomede om den ouderen van dagen eene vervroegde finan cieele ouderdomsregeling te doen geworden, der halve eene inkrimping van de werkende schijf van onder en van boven gelijktijdig, werken bereids in die richting. Daaraan zullen zich moeten aansluiten maat regelen tot het invoeren van een rouleersysteem van ploegen van arbeiders of, indien de aard van het werk zich daartoe beter mocht leenen, tot het inkrimpen van den arbeidsduur met 2 of 3 uur per week. Dergelijke maatregelen zul len bedrijfsgewijze voor geheel het land, zoo veel mogelijk in onderlinge samenwerking tus- schen de overheid en het bedrijfsleven moeten worden uitgekozen en krachtig doorgevoerd. Het is noodig noch gewenscht, dat op dit punt wordt gewacht, totdat dergelijke maat regelen internationaal naar voren komen, al zal dat afwachten voor sommige bedrijven niet zijn te ontgaan. Doch deze moeten nationaal dan alvast op andere wijze medewerken. Wel licht zullen velen daartoe eerst wat moreele en geestelijke herbewapening noodig hebben. Die geestelijke en moreele herbewapening zal tevens geheele de bevolking moeten doordringen, opdat de levensmoed en de levensdurf zich op nieuw kunnen ontplooien. Dan kan de bevol kingspyramide weer het redelijk, bij een naar ziel en lichaam gezond en welvarend volk pas send beeld gaan vertoonen en de arbeidsduur zal zich noodzakelijk daarbij dan opnieuw aan passen. Eenmaal de kentering bereikt, zal de opgang zich vertoonen als een voortrollenden sneeuwbal en dan zal de ellende der werkloos heid wegsmelten. Voor de op korten termijn door te voeren maatregelen is solidariteit tus- schen overheid, werkgever en werknemer ge boden. Deze inleiding gaf aanleiding tot een leven dige gedachtenwisseling. Op verzoek van de Commissie van Overleg uit de beambten van het Hoogovenbedrijf heeft de directie van dit concern zich in verbinding gesteld met de directie der Nederlandsche Spoor wegen teneinde de mogelijkheid te onderzoeken of voor het personeel der Hoogovens een spe ciale regeling getroffen zou kunnen worden, welke den geldigheidsduur van retourbiljetten zou verlengen. Zulks in verband met het feit dat velen op Zaterdag naar elders vertrokken en op Maandagmorgen eerst terugkeeren. Hierdoor was men genoodzaakt tweemaal een enkele reis te koopen. Thans vernemen wij dat bij wijze van proef de directie der Nederlandsche Spoorwegen er in toegestemd heeft het personeel der Hoog ovens toe te staan retourbiljetten te bezigen, op voorwaarde, dat de terugreis des Maandags vóór 12 uur moet zijn volbracht. De kantonrechter te Apeldoorn heeft den directeur van een N.V., welke een wilden auto busdienst va.n Apeldoorn op Amsterdam onder houdt, wegens twee overtredingen van art. 2 Van het nieuwe R.A.P. tot tweemaal f 100, boete of 100 dagen hechtenis veroordeeld. In de dezer dagen verschenen aflevering var het Wit-Gele Kruisorgaan „Katholieke Ge zondheidszorg" schreef Dr. A. van der Werf over de samenwerking tusschen huisarts en Wit-Gele Kruis; uit dit artikel citeeren wij: De nieuwe richting welke in de Katholieke Artsenvereeniging door den voorzitter (in zijn open brief) is ingeluid, zal haar speciale zorg wijden aan de sociale problemen in de geneeskunde, van katholiek standpunt be zien, waaronder de geestelijke volksgezond heid uit den aard van de zaak een ruime plaats zal innemen. Het Wit-Gele Kruis zal die nieuwe actie ongetwijfeld met belangstelling volgen. Im mers voor haar als sociaal-hygiënische orga nisatie kan de vrucht van de nieuwe of her nieuwde zienswijze slechts zijn, een verhoogde belangstelling en, laten we hopen, ook een intensieve medewerking van de medici-prac tici in de organisatie en het werk van het Wit-Gele Kruis. De werkzaamheden van het W. G. Kruis zijn heden ten dage zoo uitgebreid, dat prae- tisch het werk der organisatie verweven moet zijn met den dagelijkschen arbeid van den geneeskundige. Ik heb hier speciaal op het oog de huisartsen, Wier taak zich langzamer hand gaat wijzigen in een gedeeltelijk cura tieve en gedeeltelijk preventieve geneeskunde. De volksgezondheid is het object zoowel van het Wit-Gele Kruis als ook van de me dici-practici. De huisartsen behooren te zijn de groote propagandisten voor de sociaal-hygiënische organisaties, in den zin, dat zij bij het pu bliek vertrouwen wekken en een woord van aanmoediging spreken om er gebruik van te maken. In het vervolg van deze beschouwing wordt dan bepleit de katholieke medici meer te be trekken bij het werk van de maatschappelijke gezondheidszorg, zooals het Wit-Gele Kruis dat verricht, omdat alleen door doelmatige samen werking tusschen medici en particuliere orga nisaties de belangen van de volksgezondheid zoo goed mogelijk kunnen worden gediend. Omtrent de opgraving van een lijk te Rot terdam op vermoeden van vergiftiging verne men we nader, dat de politie hier eerder denkt aan een laffe wraakneming van iemand, die de weduwe van den overledene smadelijk wilde treffen. Niettemin zal sectie toch worden verricht om zekerheid te verkrijgen. Wij hebben voor de kinderen 6 prachtige uitknip- kaarten van Sneeuwwitje den Prins en de 7 dwergen (in totaal 32 figuren), speciaal ge- teekend door Walt Disney voor Palmolive. uitgegeven. Zij worden franco toege zonden tegen zending van drie zwarte Palmolive bandjes en 2 postzegels van 5 cf. aan Palmolive Afdeeling 13 Postbus 635 A'dam-C. De koninginnen van' t oude Egyp te wisten reeds hoe de teint der jeugd te behou den: namelijk met olijfolie! De zeden en gewoonten veranderen en ook de schoonheids-methoden... maar olijfolie als schoonheids middel voor de vrouw is nog steeds onovertroffen. Volg daarom ook een schoonheids-behandeling met Palmolive, de olijfolie-zeep. Moeders, bedenkt dat de verzorging van de huid van Uw kinderen in hun jeugd een beslissende invloed heeft op hun teint. Palmolive, de olijfolie-zeep werd gekozen voor de zoo gevoelige huid van de Vijfling Dionne. Volg dit voorbeeld! Gebruik Palmolive Zeep ook voor Uw kinderen. Met toest. Wak Disney Mickey Mouse S. A. Toen destijds Mgr. Pacelli Berlijn ging ver laten, om in Rome tot Kardinaal gecreëerd te worden, zeide een Duitsch prelaat over hem: „Non Nuntius, sed Angelus", (Hij is geen Nun tius, maar een Engel). Deze roep van heiligheid ging overal uit, waar Kardinaal Pacelli op zijn reizen vertoefde, zoowel in Buenos Aires, als in Lourdes, Lisieux en Boedapest. Bij het Internationaal Eucharistisch Congres lag hij twee uur lang geknield voor het Aller heiligste zonder te bewegen. Toen men hem la ter de film van de plechtigheid vertoonde, riep hij uit: „Hoe schoon is dit alles geweest, maar zelf heb ik er niets van gezien." De afloop van den wereldoorlog stelde Mgr. Pacelli in München voor onverwachte moeilijk heden. Door roode soldaten werd hij met een revolver bedreigd, en men wilde hem dwingen naar Rome terug te keeren. Maar in dit oogen- blik van levensgevaar vergat hij zijn plicht niet Moedig weigerde hij en de aanvallers trokken af Kardinaal Pacelli kende geen vermoeidheid Na den terugkeer van zijn vermoeide reis in de Vereenigde Staten ging bij onmiddellijk weer aan het werk. Op den avond van zijn aankomst werkte hij tot na middernacht in zijn studeer vertrek; en den morgen daarop begonnen in de vroegte reeds de audiënties. Bij een van de laatste Internationale Con gressen te Rome had Kardinaal Pacelli een groote rede gehouden in twaalf verschillende talen. Den dag daarop zouden de deelnemers ontvangen worden in Casteigandolfo door Pius XI. Men verwachtte hier een nieuwe rede, maar Pius XI verklaarde glimlachend, dat Hij niets zou zeggen, om den indruk aan de woorden van Pacelli niet te ontnemen. Hij zeide: „De woor den van mijn dierbaren Staatssecretaris zijn mijn gedachten." Tijdens het Eucharistisch Congres in Buenos Aires heeft Kardinaal Pacelli een aantal pries ters gewijd. BTj deze priesterwijding was ieder zeer verrast, toen niet het program gevolgd werd, maar Pacelli stond toen plotseling op en hield een groote treffende rede over het pries terschap. Hij zelf leidde, tegen de gewoonte in, de korte toespraken over de beteekenis der ce remoniën bij het toedienen der H.H. Wijdin gen Bij het einde van de sluitingsplechtigheid van het Internationaal Eucharistisch Congres te Boedapest op Zondag 29 Mei. van het vorig jaar, hadden vier Duitsche geestelijken zich opge steld bij den uitgang van het Heldenplein. Toen de Pauselijke Legaat zich vertoonde, drongen zij naar voren en zeiden hem: „Eminentie, wij zijii hier slechts met vier pelgrims uit Duitschland; wy hadden hier met 40.000 kunnen zijn. Onze vreugde om hier aanwezig te zijn, is onzegbaar groot. Wij zijn en wilden blijven trouwe zonen van den H, Vader." Even stond de Kardinaal stil, en zichtbaar ontroerd zag hij hen aan met milden blik. Dan schonk hij hun afzonderlijk den Pauselijken Ze gen. Zijn geheugen fs fenomenaal; men zegt dat hij twintig versregels van Homerus uit het hoofd kan opzeggen, als hij ze tweemaal gelezen heeft. Zijn stiptheid is algemeen bekend. In Rome moet men veel antichambreeren en men is hiermede uren kwijt. Maar als Kardinaal Pa celli u liet melden, dat hij u om 11 uur zou ontvangen, dan ging de deur inderdaad om elf uur voor u open. De welbekende Fransche schrijver Mauriac, Heerlijke chocolade, uit ..eerste keus"cacaoboonen. In4smaken: Naturel, Hazelnoot, JP Caramandel3 ct Romelka, 99 In verband met de verkiezingen voor de Provinciale Staten (19 April) en voor de Gemeenteraden (in Juni) vestigen wij de aandacht onzer lezers op het volgende: Om kiezer te zijn voor de Provinciale Staten of Gemeenteraad moet men aan de volgende vereischten voldoen: le. Op 1 Januari van het jaar, waarin de verkiezingen worden gehouden, binnen de Pro vincie, resp. binnen de Gemeente, zijn wer kelijke woonplaats hebben en tevens Nederlan der zijn of door de wet als Nederlandsch on derdaan erkend zijn. Tot nu toe moest men, om in een bepaalde provincie of gemeente aan de verkiezingen voor de Provinciale Staten of Gemeenteraad te kun nen meedoen, op 1 Januari van het jaar, waar in de verkiezingen geschieden, minstens 1 jaar binnen de provincie hebben gewoond. Dit is nu niet meer noodig. Thans is het vol doende, dat men op 1 Januari van het verkie zingsjaar binnen de provincie (de gemeente) zijn werkelijke woonplaats heeft. Ieder, die dus op 1 Januari 1939 binnen de provincie (gemeen te) woont, al is het slechts één dag, kan natuurlijk mits hij overigens aan de gestelde vereischten voldoet aan de verkiezingen' voor Provinciale Staten en voor den Gemeenteraad deelnemen. 2e. Vóór 16 Mei van het jaar, waarin de kie zerslijst is vastgesteld, 25 jaar oud zijn. De kiezerslijst wordt vastgesteld op 22 Fe bruari naar den toestand op 1 Januari. Het zal dus voorkomen, dat iemand, die na 1 Ja nuari naar een andere gemeente verhuist, niet op de kiezerslijst van zijn nieuwe gemeente voorkomt. Hij is dan gerechtigd in zijn vroe gere woongemeente aan de verkiezingen deel te nemen. De kiezerslijst ligt ter inzage ter ge meente-secretarie van 23 Februari tot en met 16 Maart en wordt op 1 April van kracht. Bezwaren tegen de vastgestelde lijst, wegens niet of verkeerd plaatsen, kunnen worden in* gebracht tot 9 Maart (dus niet 16 Maart). Per sonen, die dit jaar tusschen 19 April en 15 Mei 25 jaar worden, stemmen dus dit jaar* reeds op 24-jarigen leeftijd. Voor de Provinciale Staten is het mogelijk, dat men op den dag der stemming in een an dere plaats in dezelfde provincie, dan waar men woonachtig is, kan stemmen. Hiervoor moet men zich uiterlijk veertien da gen vóór de stemming zal plaats vinden in per soon ter secretarie van een gemeente aan melden. Dit behoeft niet te geschieden in de plaats, waar men woonachtig is, noch in de plaats waar men wil stemmen, maar kan geschieden in elke gemeente in de provincie, waar men toevallig verblijft. Bij aanmelding moet men opgeven: Naam en voornamen, de dagteekening en plaats van geboorte, de gemeente waar men op de kiezers lijst staat en een adres in die gemeente, waar men wil stemmen, zoo mogelijk met aanduiding van straat en huisnummer. Indien men geen oproepingskaart ontvangen heeft, informeere men een of twee dagen vóór de stemming aan het hoofdbureau Verkiezin gen, wat hiervan de reden is en' verzoeke men een duplicaat. Ook kan men op den stemmings dag zich aanmelden aan het stembureau, waar men gewoon is te stemmen en verzoeken om een duplicaat. Ter overtuiging brenge men be lastingbiljet of trouwboekje mee en dan ont vangt men daar een nieuwe oproepingskaart. schreef eenigen tijd geleden, na het bezoek van Kardinaal Pacelli aan Frankrijk: „Evenals wij zelfs onder het plaveisel van den Sint Pieter nog in stilte het leven van de Apostolische tijden hooren trillen, even schoon is het ook door de kardinale waardigheid heen de brandende ziel te zien stralen van een nederig priester. Zóó hebben wij Kardinaal Pacelli, den staatssecre- cretaris, mogen zien. Men moet hem zien, zoóals ik en onze Minis ter van Buitenlandsche Zaken hem zagen. En daar M. Pierre Laval den zin bezit om de men- schelijke waarden te kunnen schatten, heeft deze waarde vooral hem moeten treffen, welke zich gewoonlijk slechts openbaart aan ae klei nen van geest en aan de machtigen der aarde verborgen blijft: de zichtbare heiligheid, dien avond omkleed met het plechtige Romeinsche purper." Men meldt ons van officieele zijde, dat zus ter Trijntje Boonstra, diacones van het Haag- sche Diaconessenhuis, namens Hare Koninklijue Hoogheid uitgenoodigd is, wederom hulp te ver- leenen bij de aanstaande blijde gebeurtenis, welke dezen zomer in het prinselijk gezin wordt verwacht. Zuster Boonstra zal terzijde wor den gestaan door zuster Feith. die, zooals be kend, reeds thans met de verpleging van Prin ses Beatrix, is belast. Hedenmorgen te 9.50 uur brak brana uit in de pakhuizen van de firma van Wijk en Catz aan de Cruquiusweg te Haarlemmermeer. De brandweer was binnen enkele minuten aanwe zig, maar de manschappen zagen al spoedig in, dat assistentie vereischt werd. Die verkreeg men uit Heemstede. Met vele slangen op de waterleiding trachtte men geza menlijk het vuur te bedwingen. De brand ontstond in een silo, waarin granen en zaden waren opgeslagen. Toen deze afge brand was, gingen een huis en een kantoor in de vlammen op, voornamelijk omdat veel mate riaal van hout was. Het gelukte de brandweer een groote loods met regeeringsgranen te behouden, evenals het huisje van den chef van het bedrijf. Een ge deelte van den inboedel en het kantoormate riaal konden gered worden. De schade wordt geschat op f 50.000 a f 60.000 De firma was verzekerd, ook voor bedrijfsschade Het personeel, ongeveer 30 man, zal daaruit schadeloos gesteld kunnen worden. In den afgeloopen nacht omstreeks twee uur is de kamerheer en hofmaarschalk van H. M. de Koningin, mr. F. F. baron de Smeth op de Koningskade te 's-Gravenhage, ter hoogte van den dierentuin bij het oversteken van den rij weg door een personenauto aangereden en te gen den grond geworpen. Baron de Smeth brak daarbij het rechterbeen, terwijl het linkerbeen werd versplinterd. Bovendien bekwam hij een schedelfractuur. In zeer ernstigen toestand heeft de G.G.D. het slachtoffer naar het zie kenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Voor nader onderzoek is de auto, welken een 31-jarige bewoner van de Prinses Mariestraat bestuurde, in beslag genomen. Omtrent de schuldvraag is nog niets vastgesteld. De minister van Sociale Zaken, nar. C. P. M. Romme, bracht Donderdag een bezoek aan het Museum va nden Arbeid. Minister Romme werd ontvangen door het bestuur. Hij besteedde ruim twee uur aan het bezichtigen der verzameling en uitte zijn groo te waardeering voor hetgeen hij had gezien. De minister van Defensie, dr. J. J. C. van Dijk, heeft zich hedenochtend, vergezeld van zijn waarnemend adjudant, kapitein Kruis er. den regeeringscommissaris voor de industrieel? verdedigingsvoorbereiding, ir. A. Groothoff naar Leidfen begeven ter bezichtiging van de instrumentmakersschool, welke verbonden is aan het Kamerlingh Onnes-laboratorium. Onder voorzitterschap van den heer W. Pol derman, inspecteur van het nijverheidsonder wijs, is dezer dagen te Amsterdam de jaarver gadering gehouden van het stichtingsbestuur van het Onderwijsfonds voor de scheepvaart. In het in deze vergadering uitgebrachte jaar overzicht van de werkzaamheden van het on derwijsfonds voor de Scheepvaart verklaart de directeur, de heer G. de Jong, dat er alle reden tot dankbaarheid bestaat. Volgens het register van varende schippers kinderen waren er in het afgeloopen jaar 11.345 schipperskinderen in den leerplichtigen leeftijd, van 3.358 of 29.6 procent (vorig jaar 27.6 procent) gedurende het geheele jaar een school bezochten. Niet minder dan 2.969 kinde ren of 262 procent (vorig jaar 28.2 procent) bezochten in het geheel geen school. Door het' onderwijsfonds voor de scheepvaart werden in het afgeloopen jaar 1.006 schippers kinderen aan den wal gehuisvest voor het ont vangen van lager onderwijs. De binnenvaartscholen (vakonderwijs) van het onderwijsfonds werden bezocht door 3.011 leerlingen. Alle op de beide instructieschepen opgeleide jongens konden aan het einde van den cursus op gunstige voorwaarden in het bedrijf worden geplaatst. Het stichtingsbestuur heeft onder dankzeg ging van den heer G. de Jong het jaarverslag evenals de financieele verslagen, gecontrolterd door den rijksaccountant, goedgekeurd. De begrooting voor 1940 werd vastgesteld op f 352.568.61. Besloten werd bij het gemeentebestuur van Rotterdam ingevolge art. 25 der nijverheidson derwijswet een aanvraag in te dienen voor de oprichting en instandhouding van een dagnij verheidsschool te Rotterdam voor de Rijn- en binnenvaart Eenigen tijd geleden kon gemeld worden, dat de K. L. M. dezen zomer weder een dubbel- daagschen dienst tusschen Eindhoven. Rotter dam en Amsterdam zou vliegen. Van aanmer kelijk grooter belang is het, dat thans kan wor den medegedeeld, dat door ernstige onderhan delingen, gevoerd tusschen de directies der K. L. M„ der N.V. Philips en de gemeente, volle overeenstemming bereikt is over de voorwaar den, waarop de K. L. M. dezen dienst gedu rende 5 (maximaal 7) jaren zomer en winter vliegen zal. De N.V. Philips heeft daarbij een zeer belanrijke rol gespeeld en daarmede alle belanghebbenden zeer aan zich verplicht. Van een plotseling stoppen der diensten kan dus voortaan geen sprake meer zijn en er zul len alleen, maar dan uitsluitend in onderling overleg, tusschentijdsche korte onderbrekingen in het verkeer in het slechtste jaargetijde mo gelijk zijn, wanneer het uit veiligheids- en eco nomische overwegingen onverantwoord moet worden geacht, het verkeer in alle geval gaan de te houden. Men vergelijke bijv. het stilleg gen van een scheepvaartverbinding, zooals StavorenEnkhuizen. Als begindatum is, op bedrijfstechnische gronden en in afwijking van wat daaromtrent eerder gemeld werd, 15 Mei vastgesteld, waarop het geheele zomerdienstschema in het binnenlandsche luchtverkeer begint. De dienst, die weer een toenemend aantal luchtverbindingen mogelijk maakt (om. zijn er direct doorgaande diensten op heel Scandina vië en Finland bij gekomen) zal voorloopig nog worden onderhouden met Douglas D.C. 2-vlieg- tuigen, waarna het materieel, dat de K. L. M. speciaal voor het binnenland gaat aanschaf fen, zoo spoedig mogelijk in gebruik zal wor den genomen. Wat het totstandkomen van dit contract voor de verdere ontwikkeling van Welschap betee- kent, behoeft hier wel niet gezegd te worden. De toeneming van het aantal passagiers op de Eindhoven-lijn in het vorige jaar stemde tot groote tevredenheid. Het is bijzonder verheu gend. dat thans de mogelijkheid geboden wordt om ononderbroken met vereende krachten de zaak van het Eindhovensche luchtverkeer steeds hooger op te voeren. Ingevolge een voorschrift der spijsolieconven- ie moet voortaan op alle flesschen spijsolie de juiste inhoud worden vermeld, zoowel in deci liters als in grammen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9