Kardinaal Kaspar verhaalt over de Pauskeuze De Heilige Vader pleit voor den Vrede Wordt Mgr. Tardini staatssecretaris? Het nieuws van heden De H. Vader zegent Nederland In Zijn radioboodschap tot de geheele wereld KAPEL De radio-rede van den Paus EEN OPVALLEND SNELLE VERKIEZING VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MÊT OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR D€ N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM ZATERDAG 4 MAART 1939 - OCHTENDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21668 Wat een oud-leer aar zich van den jongen Pacelli weet te herinneren De familie van den H. Vader De wapenspreuk van den Paus Krijgt Polen vier Kardinalen? Omringd door de leden Van de Pauselijke hofhouding begeeft Z. H. Paus Pius XII zich op Weg naar de Sixtijnsche kapel om er de plechtige obediëntie en hulde der Kardinalen in ontvangst te nemen Voorloopig zou het ambt van staatssecretaris vacant blijven LAMERIS Hoe Italië reageerde op de vredes boodschap van den H. Vader o o NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Inoez. mededeeiingen 50 cent; idem op peg. één 65 cent per regel. Bi} contract sterk verlaagde prijzen ypor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Onze Romeinsche correspondent seint ons Ö.d. 3 Maart: De Tsjechische Kardinaal Kaspar heeft enkele onthullingen gedaan over het Conclaaf, voorzoover hem dit mogelijk was zonder het Conclaaf geheim te schenden. Hij deelde mede, dat terwijl om kwart voor vijf de stemmentelling begon, reeds om vijf uur de meerderheid van twee derden voor Kardinaal Pacelli overschreden Was. Kardinaal Pacelli zag zeer bleek en zag strak voor zich uit. Op de vraag of Hij zijn keuze aannam, ant woordde Hij bevestigend, omdat, zoo als Hij verklaarde, Hij in die ver kiezing den wil van God zag. ,,Ik be veel Mij in Zijn barmhartigheid aan", zoo zeide Hij. Kardinaal Kaspar noemde het feit, dat bin- hen acht uur een Paus gekozen was, vooral van bijzonder belang, omdat de Kardinalen tot Ge meest verscheidene naties behoorden, dik wijls naties, waartusschen zulke groote moei lijkheden bestaan. Dit had niet den minsten invloed uit kunnen oefenen op het Conclaaf. Er heerschte onder de Kardinalen een sfeer van de grootste eendracht. Uit de woorden van Kardinaal Kaspar zou then kunnen afleiden, dat Kardinaal Pacelli inderdaad, zooals vermoed werd, met algemee- ne stemmen verkozen werd. Een oud-leeraar van Paus Pius XII heeft ons enkele interessante bijzonder heden gegeven over de jeugd van Zijne Heiligheid. „Het is mij of ik den leerling Pacelli nog voor hhj zie: groot, een beetje mager. Hij droeg toen reeds een bril. Ja, hij zat in de tweede bank. Hij was een model van een leerling, ernstig, ijverig, intelligent. Leeraar in het italiaansch was toen dr. Deila Giovanni, een bijna al te streng man, die de schrik was van de jongens en de families. Maar Gen jongen Pacelli mocht hij erg graag en op al lerlei manieren stimuleerde hij den grooten aanleg, waarvan de jonge Pacelli blijk gaf. Dat Gr. Delia Giovanna zooveel in hem zag zeide hijj alles. Aneedotische voorvallen? Ze zijn er zeker wel geweest, maar ik heb Zooveel leerlingen gehad Wij zitten in de studeerkamer van dr. Ne- viari, die op het lyceum een van de leeraren Van Paus Pius XII was. Hij gaf natuurkunde en scheikunde. Drie jaren lang had hij den jon- ëen Pacelli onder zijn leerlingen. Dat was van 1892 tot 1895. De oud-leeraar, die al geruimen tijd een welverdiende rust geniet, ontving ons hartelijk en begreep aanstonds waarom het ons te doen was. Maar veel kon hij niet vertellen. Zeide hij. „U moet denken, ik werd in het lesgeven êrijs. Toch heb ik mijn leerling Pacelli nooit Vergeten. Hij werd niet vergeten, daar zorgde hij zelf wel voor. Hij werd immers al spoedig Wijd en zijd vermaard. En het bijzondere is biet, dat de leeraar den leerling niet vergat, Goch omgekeerd de leerling den leeraar niet. Toen hij Nuntius was te Berlijn, hebben wij eenigen tijd in briefwisseling gestaan en het Was een van de mooiste momenten van mijn leven, toen ik een keer een wetenschappelijke zitting bijwoonde, welke Kardinaal Pacelli met zijn tegenwoordigheid vereerde en hij op mij ik hield mij eerbiedig terzijde toetrad en biet beide handen mijn hand drukte". Wij danken dr. Neviari hartelijk voor zijn Waardevolle herinneringen. „Kom, kom, lachte hü, waardevolle herin beringenNu overdrijft u toch. Voor mij zijn zij waardevol, maar voor U en uw le zers „Een leerling is Paus geworden, antwoor- Gen wij en daarmede is de kleinste herinnering, Gie u van den jongen Pacelli heeft, een diep- gianzend kleinood geworden voor lederen Ka tholiek en al zou u niets anders kunnen vertel len, dan dat u zich herinnert, dat de leerling Pacelli groot was en een beetje mager en reeds een bril droeg, dan zou de Katholiek nog aan Uw lippen hangen." „Ja. geeft nij toe, als kinderen die het sprookje telkens weer opnieuw willen hooren: er was eens een groote, magere jongen. Die jon gen zou later Paus worden." Het is alleen veel meer dan een sprookje, hst 3s een mysterie van Gods raadsbesluiten. Paus Pius XII is een geboren Romein en de familie van den nieuwen Paus leeft te Rome. De Paus heeft twee zusters, n.l. Giuseppina en Elisabetta. De eerste is gehuwd met prof. Ettore Mengarini. De tweede is ongehuwd. Be halve deze zusters heeft de Paus nog drie neven, zonen van zijn onlangs overleden broer Francesco. Hun namen luiden: markies Carlo. Consigliere generale van Vaticaanstad, die ge huwd is met donna Marcella Benucci, markies Marc. Antonio, Edelgardist, gehuwd met donna Gabriella Ricci Bertolloni en markies Giulio eveneens Edelgardist. Intusschen blijft aller aandacht te Rome zich richten op den nieuwen Opperherder der H. Kerk, een belangstelling die ook wel eens tot minder juiste praktijken aanleiding geeft. Zoo werden reeds vanmorgen op het St. Pietersplein portretten aangeboden van Pius XII in de witte pauselijke toga, terwijl Hij zegenend de hand opheft. Het zegenend gebaar van den overleden Paus Pius XI is echter te algemeen bekend, dan dat niet ieder zich sterk verwonderde over de frappante gelijkenis welke het zegenend gebaar van Paus Pius XII op deze foto's daarmede vertoont. De Romeinen zijn in sommige dingen nogal gemakkelijk en zoo kostte het eenigen hunner weinig moeite om den Pauselijken fotograaf, den heer Felici, voor te zijn. Daartoe wa.s het zeker niet noodig dat zij tot Paus Pius XII werden toegelaten. Havas verneemt uit Vaticaanstad dat de Paus het devies zal houden hetwelk hü reeds als Kardinaal voerde. Dit devies is, zooals wij reeds eerder in ons blad mede deelden; „Opus justitiae pax". „De vrede is het werk der rechtvaardigheid". Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 3 Maart; Den procurator van de Nederlandsche bis schoppen bü den H. Stoel, Mgr. B. Eras, viel hedenmorgen de bijzondere eer te beurt toegelaten te worden tot den H. Vader. Mgr. Eras deelde ons mede, den H. Vader om Zijn zegen gevraagd te hebben voor het Nederlandsche priestercollege te Rome en voor de Nederlandsche Katholieken. Een en al vriendelijke goedheid deelde Pius Xn oogenblikkelijk dien zegen mede. WARSCHAU, 3 Maart. Uit Rome wordt aan de Poolsche bladen gemeld, dat daar geruchten in omloop zijn over de a.s. benoeming van nieuwe Poolsche kardinalen, wier aantal van twee op vier zou worden gebracht. Op het oogenblik is er één kardinaalszetel in Polen vacant wegens het overlijden van kardi naal Kakowsky. Hieronder geven wij een vertaling van de Latijnsche rede, door Z. H. Paus Pius XII Vrijdagmiddag voor den Vaticaanschen zender uitgesproken: Terwijl de diepste ontroering van Onze ziel meester is en Wij Ons als verkleind gevoelen door de overweldigende verantwoordelijkheid, waartoe de Goddelijke Voorzienigheid in Haar ondoorgrondelijke beschikking Ons heeft geroepen, gevoelen Wij de behoefte U aanstonds Onze gedachten zoowel als Ons Vaderlijk woord mede te deelen. Allereerst strekken wij met bijzondere liefde Onze armen in vaderlijke omhelzing uit naar Onze zeer beminde Kardinalen van het Heilig College, wier Godsvrucht, deugd en eminente gaven der ziel Wij uit langdurige ervaring kennen. Vervolgens groeten Wij met bijzondere toegenegenheid Onze eerbied waardige Broeders in het Episcopaat en tegelijk zegenen Wij de priesters, de mannelijke en vrouwelijke religieuzen, hen, die in de missies arbeiden voor de verspreiding van het Rijk van Christus en hen die in de rijen van de Katholieke Actie onder de leiding der Bisschoppen medewerken aan het hiërarchisch apostolaat. Ten slotte al Onze kinderen over geheel de wereld, in het bijzonder hen, die in armoede en lijden gedompeld zijn. Mogen over hen allen overvloedig de zegeningen nederdalen van de meest bijzondere genade des Hemels. Maar op dit plechtig moment gaat Onze gedachte ook uit naar allen buiten de Kerk, wie het gelukkig zal stemmen re weten, dat de Paus voor hen bidt tot God den Allerhoogste, en hun alles wat goed is toewenscht. Wij willen aan deze Onze vaderlijke boodschap een wensch en een uit- noodiging betreffende den vrede toevoegen, betreffende dien vrede, zoo bedoelen Wij, welken Onze Voorganger zaliger gedachtenis met zooveel klem den menschen aanbeval en met zoo vurige gebeden van God heeft afge smeekt, voor welken Hij aan God spontaan Zijn leven opofferde. be treffende dien vrede, die het sublieme geschenk des Hemels is en waarheen het verlangen uitgaat van alle oprechte zielen, den vrede, die de vrucht is van de liefde en de gerechtigheid. Wij roepen allen op tot den vrede van het geweten, dat rust vindt in de vriendschap met God, tot den vrede in de familie, harmonieus vereenigd door de heilige liefde van Christus. Ten slotte tot den vrede tusschen de naties door middel van broederlijke onderlinge hulp, vriendschap, samenwerking en hartelijke eenstemmigheid, ter wille van de hoogste belangen der groote menschelijke familie, onder het toezich.: en de bescherming van de Goddelijke Voorzienigheid. En in deze ernstige en moeilijke uren, nu zich zoo vele moeilijkheden of belemmeringen schijnen op te werpen op den weg naar den vrede, die de diepste begeerte des harten is, verheffen Wij tot God een bijzonder gebed voor allen op wie de zeer hooge eer en de zeer zware last rusten om de vol keren te leiden langs den weg, die voert naar voorspoed en vooruitgang. Ziet hier beminde Heeren Kardinalen, eerwaarde Broeders, beminde Zenen, den eersten wensch, die welt uit het Vaderlijke gevoel, dat God Mij in het hart gelegd heeft. Voor Ons rijst het gezicht van de ontzaglijke ellenden, die de wereld overweldigd hebben, en tot welker afweer God Ons heeft uitverkozen, hoe hulpeloos Wij er ook tegenover staan. Toch willen Wij vertrouwen. Wij herhalen met Sint Paulus „capite nos!" Mijn Broeders en Zonen, Gij zult Ons vertrouwen zeker niet willen be schamen. Wij houden Ons daarvan tèn volle overtuigd. Na Gods genade is het zeker op Uw bereidwilligheid, dat Wij uit den grond van Ons hart Onze hoop gevestigd houden. Behage het Onzen Heer Jezus Christus, aan Wiens volheid Wij allen deelachtig zijn, dezen wensch te zegenen met vruchtbaarheid en dat hij een boodschap moge zijn van heilige vertroosting, die zich over geheel de wereld uitsbekke, en dat Gods zegen dien wensch kracht moge schenken Gods zegen, dien Wy U hierbij allen mededcelén,. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 3 Maart: In Vaticaansche kringen hecht men aan het feit dat Paus Pius XII heden nog geen staatssecretaris benoemd heeft, de volgende waarde: Men is geneigd hieruit te concludeeren, dat voorloopig het ambt van Pauselijk staatssecretaris vacant zal blijven. In tegenstelling met geruchten wel ke hedenmorgen liepen en die in de toekomst Mgr. Montini als staats secretaris zagen, verwachtte men in genoemden kring, dat Mgr. Tardini, thans secretaris voor Buitengewone Kerkelijke aangelegenheden, den titel van pro-secretaris zal krijgen en als zoodanig practisch de functie van Staatssecretaris zal vervullen. In het eerste consistorie, dat de nieuw-ge- kozen Paus zal houden, zou Mgr. Tardini tot Kardinaal verheven worden, waarna hij ook den titel van Staatssecretaris zal verkrijgen. Ook Paus Pius X heeft aanvankelijk geen Staatssecretaris benoemd, doch behielp zich met een pro-secretaris, den lateren beroemden Staatssecretaris Kardinaal Merry del Val. UURWERKHANDEL LEIDSCHESTRAAT 18' 10 11 12 1 2 Onze Romeinsche correspondent seint ons Vrijdagavond: De eerste boodschap, welke de H. Vader Vrijdagmorgen tot de wereld richtte, heeft in Italië een grooten weerklank gevonden. Men mocht het wenschen, maar het kon helaas niet verwacht worden, dat de woorden van den nieuwen Paus ontvangen zouden worden zonder eenigen commentaar, tenzij deze: de Paus heeft gesproken, laten wij de woorden van Hem, Dien de wijsheid van den Geest Gods verlicht, ter harte nemen. Men interpreteert daarentegen de woorden van Paus Pius XII en waar hij spreekt over den vrede, die de vrucht is van liefde en rechtvaardigheid, meenen vele Italiaansche bladen het ideaal van Mussolini te hooren verkondigen: de vrede die gebaseerd is op de rechtvaardigheid. Om als het ware echter aanslonds te demonstreeren. dat het vredesideaal van Pius XII en Mussolini, zoo als zij dit blijken te verstaan, essentieel ver schillen, gebruiken zij, zooals b.v. het Giornale dTtalia doet, de pauselijke woorden als wapenen tegen „den abstracten vrede dien het democra tisch pacifisme wil, de democratische pacifisten die zich van pacifistische theorieën bedienen om hun privileges en onrechtmatig verkregen bezit tingen veilig te stellen." Dit laatste moge waar zijn, dan nog kan men de strijdmethode niet bewonderen en de geest waarvan zij getuigt is zeker niet de geest, dien de woorden van den Paus ademden. Het pause lijk ideaal baseert zich op rechtvaardigheid en Mgr. Tardini zou in aanmerking komen voor het ambt van pauselijk Staats secretaris. Soudan's pogingen tot Kabinetsformatie mislukt; ook Max weigert een opdracht. Besprekingen tusschen Polen en Danzig tot liquidatie der politieke incidenten. Sir Maurice Drummond Peterson be noemd tot Britsch ambassadeur te Burgos. Boot omgeslagen in onze West; vier Franschen verdronken. Oudheidkundige vondst te Drempt (G.) Drie jaar gevangenisstraf geëischt tegen dronken man, die te Rotterdam een politieagent bedreigde. Doodelijk ongeluk op onbewaakten over weg onder Teteringen. Beurs van New York: Stemming vast; slot op het hoogste punt. liefde. Of echter op deze laatste deugd ook het vredesideaal van het Giornale dTtalia steunt? Men is geneigd het te betwijfelen, wanneer men de zachtmoedige boodschap van den Paus als wapenen in een feilen politieken strijd betrekt. Kan men dus met de algemeene instemming, waarmede in Italië de keuze van kardinaal Pa celli begroet werd, niet op zijn beurt algemeen instemmen? Met eenig voorbehoud mag men haar toch een gelukkig «verschijnsel noemen. Zoomin als onder Pius XI zullen misschien onder Pius XII conflicten tusschen Italië en den H. Stoel uitblijven. Maar de achting, die men in Italië allerdings toont, geeft gegronde hoop dat die conflicten nimmer van langen duur zullen zijn en nimmer tot gewelddaden zullen voeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1