Herinneringen aan Mgr. Pacelli als Nuntius te Berlijn Soudan niet geslaagd in de vorming van een kabinet M De Britsche gezant te Burgos LUNCH BIJ KEMPINSKI New-Yorksche Beurs GROOT VRIEND VAN DUITSCHLAND DE BAROMETER KAMERONTBINDING DE EENIGE OPLOSSING? ZATERDAG 4 MAART 1939 Hij was een steun voor Carl Sonnenschein Het Weer De Poolsch-Duitsche incidenten Besprekingen worden gevoerd tusschen Polen en Danzig De liberaal Max weigert de op dracht tot vorming van een nieuwe regeering Pierlot bij den Koning De houding der liberalen Sir Maurice Drummond Peterson benoemd BRIDGE Persoonlijk kampioenschap van Nederland LAWNTENNIS NEDERL. KAMPIOENSCHAP DER OEFENMEESTERS Stemming vast; slot op het hoogste punt FAILLISSEMENTEN MARKTNIEUWS WISSELKOERSEN AMERIKGOEDERENMARKT AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 3 Maart STOOMVAARTLIJNEN Clearingkoersen Wij hebben het groote voorrecht gehad in de lange jaren van ons ver blijf in Duitschland den nieuwen Paus, Z. H. Pius XII, verschillende malen te hebben mogen ontmoeten. De eerste maal gebeurde dit tijdens den Duit- schen Katholiekendag te Frankfurt aM. Deze Katholiekendag (1921) was de eerste na den wereldoorlog. De Nuntius, Mgr. Pacelli, was hierbij tegenwoordig en woonde alle openbare vergaderingen bij. Zijn hooge gestalte, zijn voornaam wezen domineerden over het con gres en zetten aan alle plechtigheden luister bij. Wü herinneren ons nog levendig, dat wij toen met eenige journalisten door hem werden ontvangen. In vloeiend Duitsch sprak hij zijn voldoening er over uit, dat de beroemde Ka tholiekendagen weer waren herleefd. Minzaam schonk hij ons zelf de koffie en reikte ons de koek. glimlachend er bij opmerkend, dat hij het niet helpen kon, dat de koek meer op koek leek dan er naar smaakte. Dat was de schuld der naweeën van den wereldoorlog. Vurig hoop te hij. een volgenden keer ons beter te kun nen „bewirten". Hij hoopte dit zoo vurig, niet cm de koek zoozeer, maar omdat dit dan een teeken zou zijn, dat het Duitschland, dat hii zoo lief had. beter ging. Op dien Frankforter Katholiekendag is het haast nog tot ernstige ongeregeldheden gekomen. De toen nog mach tige communisten hadden het plan opgevat, de openbare vergadering, waarin Mgr. Pacelli zou spreken, in de war te sturen. Zij organiseer den een grooten optocht, om het circusgebouw tegenover het Hauptbahnhof, waar de Ka tholiekendag zetelde, te omsingelen en de ver gadering te verstoren. De leiding van den Ka tholiekendag meende Mgr. Pacelli den raad te moeten geven, afwezig te blijven, omdat zij zijn persoon niet aan pijnlijke scènes wilde blootstellen. De vertegenwoordiger van den Paus liet zich echter niet weerhouden. Onverschrokken kwam hij ter vergadering en onverschrokken hield hij zijn rede, waarin hij osl. het communisme be streed en diep gevoelde eer bracht aan de na gedachtenis van den toen pas vermoorden Rijksminister en Centrumleider Mathias Erz- berger, daarbij de gelegenheid nemend om den tegenhanger van het communisme het overdre ven nationalistische chauvinisme te veroordee- len. Wjj hadden dien dag toevallig Willem Roy- aards in Frankfort ontmoet en hem medege- troond naar de Vergadering, om hem getuige te doen zijn van de grootsche regie van zulk een bijeenkomst. Onze groote tooneelleider was diep getrof fen, het meest door de waarachtig koninklijke houding en verschijning van Mgr. Pacelli op het door kerkelijke en wereldlijke autoriteiten bezette podium. Hij roemde ook de elegantie van de rede en de pracht van het gebaar van den Nuntius. Aanvankelijk was Mgr. Pacelli, ook als Nun tius eerste klasse te Berlijn, in München blij ven wonen, waar hij Nuntius in Beieren was geweest. In 1920 betrok hij het pas gestichte Nuntiatuurpaleis in de Rauchstrasse te Ber lijn, dat eenige passen afligt van ons prachtig gezantschapsgebouw in diezelfde straat. Wij hebben toen de eer gehad, twee maal door Mgr. Pacelli te worden ontvangen, om hem eenige inlichtingen te vragen ten behoeve van ons blad. Het onderhoud werd In het Duitsch ge voerd. De Kerkvorst hij was toen titulair Aartsbisschop was de voorkomendheid en vriendelijkheid zelf, maar hij leed ook toen reeds aan „gebrek aan tijd" (waaraan hij heel zijn werkzaam leven leed en nu pas goed za! beginnen te lijden), zoodat de audiënties maar kort duurden. Zij bleven voor ons echter onver getelijk en zullen het nu vooral blijven, nu üe zoo innemende, eenvoudige prelaat van toen het Opperhoofd der Kerk is geworden. Groote dagen voor den Nuntius te Berlijn waren de nieuwjaarsdagen, waarop hij als doyen van het Corps Diplomatiqué het Duitsche staatshoofd toesprak en gelukwensch-e. Het zal interessant zijn, bij gelegenheid deze rede voeringen nog eens uit de courantenarchieven op te graven. Hij heeft deze toespraken gehou den voor de drie presidenten, die de Duitsche republiek tot nu toe heeft gehad: Friedrich Ebert. von Hindenburg en Adolf Hitier. Het was altijd een imponeerend gezicht, Nuntius Pacelli bij het presidentspaleis in de Wilhelm- strasse uit zijn auto te zien stappen en met vorstelijk gebaar de eerewacht te zien begroe ten. die voor 's Pausen vertegenwoordiger de trommels roffelde en het geweer presenteerde. In de vestibule begroette hij steeds vriendelijk de aanwezige journalisten. Met de pers had hij trouwens de beste rela ties. Telkenjare zat hij aan aan het banket van den Verein der auslandischen Presse. Naast den voorzitter gezeten, troonde hij aan tafel als de meest gewaardeerde gast. Ook bij die gelegenheden hield hij als deken van het diplomatieke corps een toespraak. Geen redevoering, maar een geestigen toast, vol die pen inhoud echter. De laatste maal, dat wij op Zaterdag 1 uur v.m. 760.1 Vorige stand 764.1 aanwezig waren, zat Mgr. Pacelli tusschen den voorzitter en kanselier dr. Brüning. Het viel toen op, hoe tusschen lach en ongedwongen heid beide eminente staatslieden plotseling naar het scheen ernstige en bezorgde korte ge sprekken met elkander hielden. Er zat toen al veel „onbekende toekomst" in de lucht. De laatste maal, dat wij Mgr. Pacelli te Berlijn zagen, was bij een even droeve als grandioze plechtigheid. Dr. Carl Sonnenschein, de apostel der moderne grootstad Berlijn, was gestorven. Pacelli was een warm vriend en groot bewon deraar van Sonnenschein. In nauw contact was hij met den doctor gekomen, omdat deze bijzijn alles omvattend werk, ook de zielzorg der tal rijke in Berlijn wonende Italianen op zich had genomen. Hij waardeerde dit werk 1 ooglijk. Maar ook voor het andere werk van Sonnen schein. waarbij deze zoovele nieuwe en schijn baar vreemde wegen bewandelde, had hij groote bewondering. Hij hield hem steeds oe hand boven het hoofd en wist moeilijkheden te over winnen, die de voortvarende doctor met de Duitsche kerkelijke autoriteiten soms onder vond. Dit bewijst, dat Pacelli een open oog had voor nieuw georiënteerde zielzorg in het woelig-modeme heden. En wat was Sonnen- schein's werk anders dan katholieke actie par excellence? Sonnenschein was gestorven. Zijn uitvaart werd gehouden in de St. Hedwigskathe- draal Unter den Linden te Berlijn. De kerk was berstensvol. De straten om het gebouw waren zwart van de menschen, waaronder de berooi den, de armen, de maatschappelijke schipbreu kelingen en wrakken het meerendeel vormden. De uitvaart zou beginnen. Nog wachtte men. Daar werden de groote deuren geopend en ver scheen de hooge voorname gestalte van den Pauselijken vertegenwoordiger, Mgr. Pacelli. Allen voelden, dat dit de hoogste eer was, die den dooden doctor kon te beurt vallen. Diep boog de Nuntius voor het stoffelijk overschot In die pieuze buiging lag een program. W. F. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu; VOOR HET GEHEELE LAND: meest licht bewolkt, overdag zacht, rwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid- Oostelijke wind. WARSCHAU, 3 Maart (Havas). De be sprekingen tot liquidatie van de anti-Pool- sche incidenten te Danzig en de anti- Duitsche betoogingen in Polen worden thans gevoerd door Polen en Danzig, daar de Duitsche regeering heeft verklaard ge noegen te nemen met de verontschuldigin gen der Poolsche regeering. Intusschen zijn de onderhandelingen te Dan zig op het doode punt gekomen. De autoritei ten van Danzig staan op het standpunt, dat zij geen verantwoordelijkheid dragen voor het aanplakbiljet met de woorden „Geen toegang voor honden en Polen-" De senaat der Vrije Stad heeft den Poolschen commissaris-gene raal gevraagd namens zijn regeering de door de Poolsche studenten aangenomen resolutie te desavoueeren. In deze resolutie werd gesproken over „nationaal-socialistische terreur in de Vrije Stad, Poolsche rechten op de Weichsel- delta, uit het Westen gekomen vijanden en den „Drang nach Osten." Van Poolsche zijde is voorgesteld, dat een gemengde commissie voor de regeling van het geschil zal worden be noemd. Onze Brusselsche correspondent seinde ons Vrijdagavond: De Belgische kabinetsformateur Soudan heeft zijn pogingen tot het vormen van een nieuwe regeering opgegeven. Even na 17 uur had Soudan op het depar tement van Buitenlandsche Zaken een zeer kort onderhoud met de voorzitters der liberale Senaats- en Kamerfracties, Henricot en Max Daarna heeft hij tegenover de pers de volgen de verklaring afgelegd: „Ik heb den Koning verzocht mij te onthef fen van de opdracht, waarmede hij mij wel heeft willen vereeren. De Koning heeft daarin toegestemd. Ik heb den Koning gezegd, dat ik meende mijn plicht gedaan te hebben, dat ik geen kans heb gezien het beter te doen en dat ik, door mijn pogingen voort te zetten, het land niet gediend zou hebben. Ik weet thans niet, wat er verder gaat gebeuren. De heer Max is op het paleis ontboden." De politieke toestand te Brussel is thans erger verward dan ooit. Er is niet veel hoop meer, dat een andere uitkomst zal worden gevonden, dan dat de afgetreden regeering-Pierlöt, waarvan de ministers de loopende zaken moeten afdoen, den Koning zal voorstellen het ontbindingsdecreet te onderteekenen, de Kamers naar huis te sturen en binnen den voorgeschreven wette- lijken termijn van veertig dagen nieuwe ver kiezingen voor Kamer en Senaat uit te schrijven. Het spreekt vanzelf dat deze verkiezingen dan geheel in het teeken zullen staan van de Vlaamsch-Waalsche tegenstelling. Wij hebben den indruk dat binnen eenige uren daarover zal worden beslist. Na de mislukte pogingen van Soudan werd Max, de lioerale burgemeester van örussel bij den Koning ontboden. Op het verzoek een re geering samen te stellen antwoordde Max, dat hij dit niet kon doen. Hij gaf voor dat hij te veel tijd moest besteden aan zijn ambt van burgemeester van Brussel. Dat de liberalen zouden worden aangezocht om een uitweg in de crisis te zoeken was ge heel volgens de regelen van het politieke spel, omdat zij de oorzaak waren dat Soudan niet slaagde. Alle normale politieke middelen zijn echter hiermee ongeveer uitgeput. De Koning heeft op den laten avond den heer Pierlot, afgatreden eerste-minister, ont boden voor een speciale opdracht, waarvan de inhoud op het oogenblik nog niet bekend is. Indien de Kbning bereid zou zijn het decreet van ontbinding te onderteekenen, moet de af getreden regeering-Pierlot dit decreet aan de Kamers voorleggen. Op het oogenblik beraad slaagt Pierlot met zijn demissionair kabinet. In de publieke opinie, zelfs in de Fransche pers, bestaat op het oogenblik een felle reactie tegen de liberalen wegens de achteloosheid, die zij in deze tijden by den moeilijken financieelen en economischen toestand getoond hebben. Omtrent de bespreking der liberale fracties van Kamer en Senaat is aan de pers een com muniqué verstrekt, waarin o.m. wordt gezegd, dat mededeeling werd gedaan van een plan van den heer Soudan, een commissie van leden der rechterlijke macht samen te stellen onder lei ding van den heer Gesche, procureur-generaal van het Hof van Beroep. Deze commissie zou worden belast met een bestudeering van het dossier van 17 April 1920, waarbij Martens bij verstek werd veroordeeld en het instellen van een onderzoek naar alle feiten, welke aan Martens worden toegeschre ven, welke feiten zich in de jaren 1914-1918 zouden hebben voorgedaan. Op grond daarvan zou de commissie zich met „ja" of „neen" moeten uitspreken over de vraag of Martens dingen zou hebben gedaan, welke hem onwaardig zouden doen zijn voor de func tie van lid van de Koninklijke Vlaamsche Aca demie voor Geneeskunde. Het besluit zou niet worden gemotiveerd Na een diepgaande bespreking heeft de overgroote meerderheid der vergadering de onmogelijkheid voor de liberale party er kend deze formule te onderschrijven. LONDEN, 3 Maart (Reuter). De Engel- sche Koning heeft de benoeming bekrach tigd van Sir Maurice Drummond Peterson tot ambassadeur in Spanje. Peterson, die thans gezant in Irak is, was in 1929 secretaris van de ambassade te Madrid. In 1930 en 1931 trad hij op als zaak gelastigde te Madrid. Aan den R. K. Dekenalen Bridgebond „Am sterdam" is toestemming verleend om ter ge legenheid van zijn tweejarig bestaan een wed strijd te organiseeren om het persoonlijk kam pioenschap van Nederland. De bedoeling is om aan alle R. K. bridgers de gelegenheid te geven mede te dingen. De demi-finale en de finale zullen te Amster dam gehouden worden. De voorronde zal op een zoodanige wijze ge schieden, dat een ieder in eigen omgeving een opgave krijgt op te lossen, welke hem een plaats in de demi-finale kan bezorgen. Clubs en personen buiten clubverband kun nen zich voor nadere inlichtingen wenden tot het Bondssecretariaat: -Orteliusstraat 1491, Am sterdam (West). De wedstrijden om het kampioenschap van Nederland voor tennis-oefenmeesters, welke gespeeld worden op de overdekte banen van 't tennispark Marlot te 's-Gravenhage zijn Vrijdag voortgezet. De uitslagen luidden: Waasdorp slaat Stas 6—1, 6—3, 64; M. Goedraad slaat Schuuring 11—9, 6—2, 6—0. eer dan ooit eischt de tijd van ons edelmoedigheid. Bedenk, dat God zich in edelmoedigheid niet laat overtreffen. NEW YORK, 3 Maart (Part.). Bij de opening van de effectenbeurs zag het er heden naar uit alsof de markt de aarzeling, die zij gisteren aan den dag had gelegd, overwonnen had. De stemming was vast en de handel tamelijk le vendig, terwijl de omzet een vrij belangrijke uitbreiding te zien gaf. Vooral staal-, vliegtuig en rubberwaarden alsmede aandeelen van bouwondernemingen waren gevraagd en gaven koerswinsten van tot 1 dollar te aanschou wen. Ook elders echter werden vrij algemeen koerswinsten geboekt, al bleven de verbeterin gen daar dan tot fracties van een dollar be perkt. Het sentiment was zeer gunstig, als ge volg van het meerendeels gunstige nieuws uit het bedrijfsleven en de officieele ontkenning van de geruchten omtrent een algemeene mo bilisatie in Italië, die gisteren de ronde hadden gedaan. Ook de Europeesche beurzen waren heden vast gestemd, hetgeen Wallstreet uiter aard eveneens gunstig beïnvloedde. Na de eer ste transacties konden de noteeringen over het algemeen dientengevolge nog iets stijgen, maar reeds tegen het einde van het eerste uur bleek, dat de beweging weer niet doorzette. Wel kwam er geen groot aanbod af en kon het grootste deel der aanvankelijk behaalde winsten behou den blijven, doch de handel kromp in het tweede uur scherp in, wel een bewijs, dat koo- pers zich weer terugtrokken en dat men de onzekerheid in het algemeen nog te groot achtte om zich verder vooruit te wagen. Vooral ten aanzien van de toekomstige regeeringspoli- tiek blijft nog altijd een zekere twijfel be staan, een twijfel die door de recente verzoe nende uitlatingen van vele regeeringsleiders niet ten volle is weggenomen. Men wacht thans vol spanning op hetgeen Roosevelt morgen in zijn boodschap aan het Congres zal zeggen. Wanneer hij inderdaad de uitlatingen van en kele regeeringspersonen in de laatste weken zal onderstrepen en zich eveneens tot verdere con cessies bereid zal toonen, zal, naar men hier algemeen aanneemt, het latente optimisme, dat juist deze week krachtig versterkt is door de uitspraak van het Hooggerechtshof inzake de stakingskwestie, onmiddellijk in een grootere belangstelling voor de fondsenmarkt tot uiting komen. Het is echter te begrijpen, dat men thans even een afwachtende houding aan neemt, al is de verminderde kans op stakingen, die van boven gememoreerde uitspraak het gevolg is, op zichzelf reeds een voldoende fac tor voor zeer gunstige verwachtingen, daar het voorjaarsherstel thans zeer waarschijnlijk in elk geval niet door groote arbeidsconflicten zal worden belemmerd. De omzetten bedroegen he den in het eerste uur 280.000 shares, maar krompen, gelijk gezegd, in het tweede uur scherp in tot slechts 150.000 shares. Gedurende het tweede uur waren de koersfluctuaties over het algemeen gering. In het verdere verloop schommelden de no teeringen nogal wat heen en weer, doch aan vankelijk kwam er niet veel verandering in het koerspeil. In het laatste uur echter, ge paard gaande met een toeneming der omzet ten, volgde weer een flink herstel en het slot van den dag kwam op het hoogste punt van den dag terecht, waarbij er koersverbeteringen van om en nabij 1 dollar vielen te registreeren. Eenige fondsen waren zeer vast en 2 dollar en meer hooger. Staalwaarden maakten in het laatste uur een koersverbetering mee van een halven a één dollar, zoodat voor U.S. Steel, Bethlehem Steel en Youngstown de winst resp. 1, 1 3/8 en 2 dollar bedroeg. Bij de automobiel waarden waren Chrysler gefavoriseerd, die bijna 2% dollar konden monteeren, terwijl General Motors 1 punt aan hun koers konden toevoe gen. Ook sporen trokken goede belangstelling Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance Verleend voorloopig surséance van betaling aan Antoon van der Aa, koopman, wonende te Alm'elo, aan de Grootestraat!. Benoemd' mr. H. G. Veth, advocaat en procuraur te Almelo, tot bewindvoer- ser, teneinde met den schuldenaar het beheer over zijn zaken te voeren. Schuldelschers, bene vens de schuldenaar zullen door den Griffier bij brieven worden opgeroepen om' te verschijnen in Raadkamer der Rechtb. te Almelo van Woensdag 22 Maart 1939 des v.m. 11.30 uur, teneinde, al vorens beslist wordt omtrent het definitief ver- leenen van de gevraagde surséance, op het ver zoekschrift te worden gehoord. 24 Febr. 1939 is surséance van betaling ver leend aan- 1. de vennootschap o.d. firma A. van Aken's Stoffenhandel, Rotterdam. Hoogstr. 259 en aan 2. Antony van Aken, Hillegersberg en Wilhel- mina Landsheer. Rotterdam', beheerende ven- nooten van voornoemden vennootschap, zulks tot 24 Maart 1939, ingegaan op 13 Jan. 1939. Tot be windvoerder is benoemd mr. A. Blussé van Ond Alblas, Rotterdam. Failliet verklaard': 1 Maart: Gerrit Krijgsman, Prins Hendrikkade 45a, Rotterdam en A. J. Stuurman, echtgenoote van G. Krijgsman, houdster van een rusthuis, Maaskade 168 te Rotterdam. R.c. mr. dr. J. M. de Moor. Cur. mr. J. W. van Zanten, Rotterdam 2 Maart: Meindert Pol, stoelenmaker, Leeuwar der» R.c. mr. S. N. van Opstall. Cur. deurwaar der G. Hooghiem, Leeuwarden. Nicolaas de Wilde, broodventer, Leeuwarden, Sibrandar Leostr. 5. R.c. mr. S. N. van Opstall. Cur. mr. P. T. van den Herberg, Leeuwarden. Franciscus Theunissen, koopman, Horst Venrayscheweg D. 93. R.c. mr. J. Jurgens. Cur. mr. J. Truyen, Venlo. - Adolf Bormann. koopman, Amsterdam. Kromme Mijdrechtstraat 1 I. R.c. mr. H. D. Feen- stra. Cur. mr. G. B. Krueemann, Amsterdam, Vos- siusstraat 22. Jeen Zondervan, winkelier, Amsterdam, Ten Katestraat 35. R.c. mr. H. D. Feenstra. Cur. mr G. E- Kruseman, Amsterdam, Vossiusstraat 22. Opgeheven wegens gebrek aan actief de fail!, van: C. Romijn, De Bilt; M. A. J. Heesbeen, Gin- neken; J. Fokkema, Breda; H. van Oosterboscb, zich ook noemende en schrijvende H. van Ooster boschSchellekens, Rucphen c.a,; Aug. Vcillaerts, Bergen op Zoom en aldaar handelende o. d. naam of firma Aug. Vollaerts Zn; W. Riensema. En schede: H. Dresselhuis, Amsterdam; C. G. H. Ihns, Amsterdam1; A. J. M. Verlegh, Heeze. 's HERTOGENBOSCH. 3 Maart. N.V. Botermljn. Aanvoer 16975 kg. Hoogste prijs 1.45, laagste prijs I.38. middelprijs 1.49 per kg. ARNHEM, 3 Maart. Aanvoer 2.400.000 stuks eieren. Kippeneieren 2.903.50, Eendeneieren 2.80—3.10. LEEUWARDEN, 3 Maart. Graannoteeringen. Gerst zomer puike 7.758.60. Gerst winter pui ke 7.007.50. Haver witte puike 6.00—6.60. Ha ver witte mindere 5 00—6.Lijnzaad witbloei goedgekeurd 1214; niet goedgekeurd 9.50 II.25. Groene kleine kook 9.00—10.20. Buitenl. Granen Gele Am. mais 167.50 boord vrij Leeuwarden. Gele Am. mais 159.50 boord vrij Rotterdam. Gele laplatamais disp. 172 boordvrij Leeuwarden. Gele laplatamais disp 164 boordvrij Rotterdam. Donau Galfoxmais disp. 163 boordvrij Leeuwarden. Donau Galfox mais disp. 155 boordvrij Rotterdam. Russische gerst disp. 167 boordvrij Leeuwarden. Russische gerst disp 159 boordvrij Rotterdam. Amerikaan- sche gerst 165 boordvrij Leeuwarden, 167 boord vrij Rotterdam. Noord-Am. lijnkoeken disp. 8.50 boordvrij Leeuwarden, idem 8.05 boordvrij Rotterdam, idem merk S.K. disp. 8.05 boordvrij Rotterdam. Stemming prijshoudend. en op deze afdeeling waren Pennsylvania en South. Rails goed gevraagd en VA punt beter, terwijl Atch. Topeka 1 en Union Pacific, (die heden ex-dividend $1.50 werden verhandeld), rekening houdende met deze uitkeering 1 dol lar opliepen. Mijnen, rubbers, equipmentshares en aandeelen in fabrieken van electrische ap paraten gaven winsten te zien tot 1% punt. General Electric konden bijna 1 dollar aan trekken op de verhooging van het kwartaal dividend van 0.20 tot 0.25. Chemische waar den waren eveneens hooger; Allied Chemical zelfs 2 dollar. Oliewaarden, warenhuisfondsen, luchtvaartwaarden, public-utilities, tabakken en aandeelen in telegraafmaatschappijen ver lieten de markt in goed prijshoudende stem ming. De omzetten bedroegen in totaal 1.020.000 shares. Laatst gedane koersen Mrt. 3 2 1 Allied Chemical 176 174 175 American Cm Co. 93% 93 92% Am. Car F.dry 30% 29% 30% Am. Rolling Mills 19 18% 18% Am. ómelt Ref. 46% 45% 45% Am. Tel. Tel. 160% 159 159 Am. Tobacco B. 88 87% 87 Am. Waterworks 13% 13% 13% Anaconda Copper 31 Vs 30 303/8 Atchison Topeka 39 Va 38% 37% Baltimore Ohio 7 6% 7 Bethlehem Steel 75% 73% 733/4 Canadian Pacific 4% 5 4% Case Tres-ing 90 83 88 Chase National B. 33% 33 32% Ches. Ohio 39 38 3/8 37% Chicago Rock Isl. Chrysler Motor 82% 80% 79% Cities Service 8 7% 8% Consol Gas N.Y. 33% 33% 33% Continental Oil 26 26% 26% 7 Dawesl. 25% 25% 5JA Young 20% 20% 20% Deleware Huds. 23% 23% 22% Douglas Aircraft 71% 71% 71 Dupont de Nem. 151% 150 149% Eastman Kodak 172 171 172% El. Bond Sh. 12% 11% 12 General Electric 42% 413/8 41% General Motors 50% 49% 49% Good Year 34% 33% 34 Hudson Motor 7% 7% 7% Illinois Central 18% 18 18 Intern. Harvester 63% 61 61% Intern. Nickel 53% 52% 52% Intern. Tel. Tel. 9% 9% 9% Kennecott Copper 38% 37 37 Vs Missouri Pacific 3/4 3/4 Idem pref. 1% 1% 13/s Montgomery Ward 52% 51 51 Nat. City Bank 26% 25% 24% Nat. Dairy Prod. 15% 12 15 New York Central 20% 19% 19% North Am. Av. 18% 18% 18% North. Amer. n.a. 26# 253/4 25:% Norfolk Western 186 185% 180 Pennsylvania 22% 22% 223/g Phillips Oil 39% 39 39 Proctor Gamble 56% 55% 55% Pubi. Serv. N. J. 36% 36% 363/s Radio Corporation 7 3/4 7% 7% Rep. Steel 22% 21% 21% Sears Roebuck 74% 74 73 Shell Union Oil 13% 12% 13% Socony Vacuum 13% 12% 12% Southern Pacific 19% 18% 18 3/8 Southern Railway 22% 21 3/g 21% Standard Brands 6% 7 7 Stand. Oil ot N.-J. 49% 48% 49 Tidewater Ass. Oil 13% 13 13 Union Pacific, 102 102% 102 United Aircraft 40% 40 393/s United Corp A. 3% 33/8 3% U. S. Leather 4% 4% U. S. Rubber 50 49 49% U. S. St- .1 64 63% 63 3/s Western Union 23 22% 22</4 Westingh. Electr. 113% 112 111% Wool worth Building 49% 49 48% S ex. dividend ex coupon, ■f nieuwe aandeelen Gedaan en laten t bieden. nominaal NEW YORK, 3 Maart Slotkoersen Mrt. 3 2 1 Brussel 16 82% 16.82% 1683 Rome 5.26% 5 26% 5.261/1 Bern 22-73 22.72% 22.73 Madrid OSlo 23.73 23,56 23.56% A'dam 5313 53.14% 53.08 Londen 4 683/4 4.68:2 4.68# Parijs 2-65 2-65%. 2.65% Berlijn 40.13% 40.13% 40,13 NEW YORK, 3 Maart 3 Mrt. 2 Mrt. 3 Mrt.. 2 Mrt. Suiker Jan. 1.80-81 Sept. 1.98-— 1 96- 7 Mrt. 1 86-87 1.80-81 Nov. 2.00 Mei 1.91-92 1.88-89 Jan. 1.93.94 1.94 95 Juli 1.95-96 1.93-94 Katoen Mrt. 8 65 Mei 8.30 Juli 8.08 Koffie (Rio - Nieuw contract) Deo. Mrt. 4 15 Mei 4,23 Juli 4 26-— Sept. 4.28 Dec. 4.30 Rubber Standaard Juli 16.68-f Mei 16,'6 Mrt 16.70 Sept. 16.67 Tin Loco 46.00 45 75 8.60-61 Oct. 7.637,60- 8 27-29 Deo. 7 577.54- 8 04-05 Jan. 7,57-— 7,53- (Santos) 4.18 4 28- 4.31- 4 34- 4.56- Mrt. Mei Juli Sept. Dec. 5.97-- 6.10- - 6.17-18 6 25 6 30 Maart 6.33 602 6,16-17 0.25 6.32 637 6 40 16. 5- 16 68- 16 60- 16.53- Oct. 16.63-f 16-58 Dec. 16 67-f 16.58 Jan. 16 68-— 16.58- 3 Mrt. Termijn 46.00 45 75 CHICAGO, 3 Maart 2 Mrt. 3 Mrt.. 2 Mrt. Tarwe Haver Mei 69-68% 68%-% Juli 69-68% 683/4-% Sept. 69%-— 69%-% Mei Juli Sept. 29%-- 27% 26% - 29% 27% 26% Maïs Rogge Mei 49% 4 - Juni 50%-— 50yg- Sept. 51%-— 51%--— Mei Juli Sept. 45% 463/8- 47%-- 453/g 46% 47% Reuzel Mrt. 6,82% 6 67 Mei 6.95 6,82% Juli, Sept 7.10 7-27% 6 97% 715 3 Mrt. Tarwo Mei 623/s62%- Juli 63%63%- Oct. 63%63%- Rogge Mei43 Juli 43 433/i Dec. 43 s/8 Haver Mei 29 29% Juli 283/4 28% gedaan en laten t WINNIPEG, 3 Mrt. 2 Mrt. 3 Mrt.. 2 Mrt. Gerst -Mei 33)/,38 - Juli 37 37 -Dec. Lijnzaad Mei 151%151% Juli 147% 147% Oct. 28%. ss bieden 2S%- (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Philips Unilever Anaconda U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel A'dam Rubber Am. Car en Foundry Lappen Wilton 322 Yi322 220—221 138%—140 23%—23 13/16 48 11/16—48% 56%—56% 16%—16 11/16 209%210 231/, 18% Van 4.305 uur Philips 219—218 Anaconda 23% U. S. Steel 48% Beth. Steel 5656% Rep. Steel 16 11/16 Ver. Vorstenl. Cult. 81% binnenlandsche havens IJMUIDEN. Aangekomen 2 Mrt.: Catharina, mk. ESbjerg; Wilbo, m.s., Londen; Megara, tank. Aruba; Mars, s., Hamburg. 3 Mrt'.: Vechtstroom, s., Huil; Marne. m.s., R'dam; Enid Mary.- s„ Goole; Mr. Harm: Smeenge, m.s., Danzig; Holland, m.s.. Londen voor Vel- sen); Braga, s., Yarmouth (voor Velsen); Amstel- stroom, m.s., Laira; Ransdorp, m.s., Agamemnon, s., Middl. Zee. Vertrokken 3 Mrt.: Astarte, s., Bremen. Aangekomen 3 Mrt.: Boschfontein, m.s.. Ham burg. Vertrokken 3 Mrt.: Colombia, m.s., W.-Indië: Narocz, s., Gdynia; Doris, s., Cardiff; Akershus, s., Oslo; Perseus, s.. Aarhuus. Vertrokken. 3 Mrt.: Vesta, m.s,. R'dam. AMSTERDAM. Aangekomen 2 Mrt.Catharina, Esbjerg, ledig, Steiger H.A.L., Scheepv. Bedt. Gruno; Wilbo, Londen, stukgoed. Steiger H.A.L., Kampman; Megara, Aruba, diesel- en crudeolie. Steiger Bat. Petr. Mij., Ruys Co.; Plnguin, Koog a.d. Zaan, uitklaren, Steiger H.A.L., Scheepv. Bedr. Gruno. 3 Mrt'.; Mars, Hamburg, stukgoed, Suraatra- kade, Verg. Cargadoorsk&ntoor; Vechtstroom, Huil, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoom'b. Mij.; Marne, R'dam, stukgoed, J. P. Coenhaven, Wm. H. Muller Co.; Enid Mary. Goole, stukgoed en steenkolen, Handelskade, Gebr. Scheuer; Mr. Harm Smeenge, Danzig- hout, Houthaven, Wagen borg; Amstelstroom. Laira. klei, Rietlanden. Holl. Stoomb. Mij.; Ransdorp, Hoboken, awavelzuur, Nieuwendammerkade, Ketjen Co. Aangekomen 3 Mrt!.: Agamemnon, Middl. Zee, stukgoed, Surinamekade, Verg. Cargadoorskant.; Prinses Juliana, Veghel, ledig, J. P. Coenhaven, Scheepv. Bedr. Gruno. KON. NED. STOOMB. MIJ. MEROPE, 3 Mrt. van Dubrovnik naar Bari. ODYSSEUS, 3 Mrt. Van Oporto n. Lissabon. PERSEUS, 3 Mrt. van Amst. n. Aarhuus. TRAJANUS, 3 Mrt!. van Malta naar Venetië. ACHJLLES, 2 Mrt. van Napels n. Castellon. AJAX. 2 Mrt. van Danzig naar Stettin. COLOMBIA, 3 Mrt. van Amst!. naar W.-Indië. AMOR, 3 Mrt. van New-York naar W.-Indië. GANYMEDES, 2 Mrt. van Thessaloniki naar Neaplaya. HEBE, 2 Mrt. van Bilbao naar Vigo. IRENE, 2 Mrt. n.m. 10 uur van Amst. te Ham burg PYGMALION, 3 Mrt'. van Amst. te R'dam. THESEUS, naar Kopenhagen, pass. 3 Mrt. v.m. Holtenau. TITUS, 3 Mrt. van Am-st. te Rotterdam. TRITON. 2 Mrt'. van Istanboul naar Bourgas. VULCANUS, 2 Mrt. van Derindje te Kimussi. SIMON BOLIVAR, uitr. 2 Mrt. v. Kingston (J). AGAMEMNON, 3 Mrt. van Middl. Zee te Amst. DOURO. 1 Mrt. van Puerto Barrios n. Cristobal. ORPHEUS, 3 Mrt. van Gothenburg te Aarhuus. VESTA, naar R'dam, pass. 3 Mrt. v.m. li uur Ouessant. BREDA, uitreis, I Mrt. van Callao. BODEGRAVEN, uitreis, 1 Mrt'. te Valparaiso. MARS, 3 Maart van Hamburg te Amst. ORESTES, 3 Mrt. van Tripoll naar Haifa. AURORA, 3 Maart van R'dam te Lissabon KON. HOLL. LLOYD EEMLAND, uitreis. 3 Mrt. te Santos. HOLLA ND-AMERIKA LIJN NOORDAM, 3 Mrt. v. Philadelphia t:e New-York. BREEDIJK, 3 Mrt. van R'dam te Antwerpen. MAASDAM, 2 Mrt. van New Orleans te Tampico. LEERDAM, 2 Mrt. van New Orleans n. R'dam. BILDEKDIJK, uitreis, was 2 Mrt. 1 uur 25 n.m. 500 mijlen W. van Valentia. EDAM, thuisreis, was 2 Mrt. 12 uur 's middags 700 mijlen Z.W. van Lands End. ROTT. LLOYD KEDOE, thuisreis, pass. 3 Mrt. Finisterre. KERTOSONO, 3 Mrt. Van Londen te Hamburg. KOTA BAROE, uitreis, pass. 3 Mrt. Kaap Guar- defui. SITOEBONDO. uitreis, pass. 3 Mrt!. Ouessant. WELTEVREDEN, thuisrais, 4 Mrt. van Marseille. DEMPO, thuisreis, 3 Mrt. van Port Said; wordt 7 Mrt. v.m. 7 uur te Marseille verw. KOTA NOP AN, uitreis, pass. 2 Mrt. Gibraltar. MIJ. NEDERLAND CHR. HUYGENS, uitreis. 3 Mrt. van Southamp ton. JOHAN DE WITT, thuisreis, 3 Mrt. van Singa pore. POELAU LAUT. uitreis, 3 Mrt. te Genua. POELAU BRAS, thuisreis, 3 Mrt. van Port Said. POELAU ROEBIAH. uitreis, 2 Mrt. van Sabang, HALCYON LIJN STAD HAARLEM, 1 Mrt. van Morphoubaai. JAVA-NEW-YORK LIJN TALISSE, 2 Mrt. van New-York naar Java. KOTA RADJA. 3 Mrt. van New-York te Batavia. SINGKEF, 2 Mrt. van Sabang naar New-York. NED. IND. TANKSTOOMBOOT MIJ. ADINDA, 2 Mrt. van Port Said te Alexandrië. KON. PAKETV. MIJ. TEGELBERG. 2 Mrt. van Tam'atave naar Lo renzo Marques. MIJ. OCEAAN POLYDORUS, Java naar Amst., pass. 2 Mrt. Gi braltar. EURYMEDON, Java naar Amst., 3 Mrt van Port Said. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-AFRIKA LIJN BOSCHFONTEIN, 3 Mrt. n.m. 7 uur van Ham burg te IJmuiden verw. JAGERSFONTEIN, thuisreis, 3 Mrt. te Ant werpen. MELISKERK, 2 Mrt. n.m. 4 uur van Dar es Salaam naar Port Amelia. HOLLAND-O. AZIE LIJN ABBEKERK, uitreis, 3 Mrt. te Antwerpen DIVERSE SCHEPEN SCHOKLANND, 3 Mrt. van de Tyne te Harlmgen (later ber.). NAALDWIJK, naar Malta, pass. 3 Mït. Gi braltar. PARKLAAN naar Hamburg, pass. 2 Mrt. Oues sant. TR1TO, 2 Mrt. vanB elfast te Fowey. ROTTERDAM, 8 Mrt. van Las Piedras te R'dam verwacht. WOENSDRECHT, 12 Mrt. van Constanza te R'dam verwacht. SCHEPENVERKOOP Het s.s. „Sarkani", groot bruto 2202 ton, ge bouwd in 1916, van het Nederlandsch Bevrach tingskantoor te Amsterdam, is verkocht aan de Schepevaart Steenkolen Mij. te Rotterdam. SCHEEPSBOUW Het SS. „Batavier HI", in aanbouw bij de werf de Noord te Alblasserdam, voor Wm. H. Müller Co. te Rotterdam, is met goed' gevolg te water gelaten. Het schip heeft accommodatie voor c.a. 170 passagiers, een laadvermogen van ca. 950 ton en wordt voorzien van Werkspoor stoommachine, met een capaciteit van 3000 I.H.P. Koersen voor stortingen op 4 Maart tegen verplichtingen luidende in: Reiclismarken f 75,55 en Lires 9,77. 9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2