Laatste Nieuws Waar de filmband rolt Zoekt gij betrouwbaar NIEUWl HAARLlMSCHE COURANT I P dan een Omroeper Personeel? voor 90.000 gezinnen GANDHI MET VASTEN BEGONNEN DE CORRESPONDENTIE VAN MACMAHON GELUKWENSCHEN VOOR DEN PAUS BiiiiiniiiinniiuiiiiiiiiiiiiiiimiimiiuiiumiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiS ZATERDAG 4 MAART 1939 HiiiiiiiiiniiiiiiiiiinimniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiniii!iiiiminiiii5 R. K. SCHAAKCLUB „HET WITTE PAARD" Uitslagen Damclub Haarlem V.S.V.—Ajax XerxesStormvogels E.D.O.'t Gooi R.C.H.Alkmaarsche Boys De burgemeester bij de diorama's (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Wegens weigering om het volk aandeel te geven in het bestuur Britsch witboek van de onder handelingen met Hoessein gepubliceerd Britsch-Joodsche bespreking PALACE FAMILIE-CINEMA De geheimzinnige dr. Clitterhouse LUXOR-THEATER Wat leven wij toch gelukkig R. K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Lezing Antoon Coolen UITSPRAKEN RECHTBANK „Geloof en Wetenschap" Gevonden voorwerpen Telegrammen van President Roosevelt en Minister president Daladier Hongaarsche delegatie naar Rome „Waf leven we toch gelukkig" REMBRANDT-THEATER Zestig glorierijke jaren MOVIAC-THEATER „Wenn am Sonntagabend die Dorfmusik spielt" De brand aan den Cruquiusweg Frankrijk staat voor alles gereed" De defensie van het Fransche koloniale rijk Goering naar Italië op vacantie De Duitschers in Joego-Slavië Samenwerking tusschen de politie der intern, concessie en Japanners Mr. F. F. baron de Smeth overleden Maurice Chevalier in Spotternij en Zotternij" De terreur-bestrijding in Sjanghai (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage) FRANS HALS-THEATER Spotternij en Zotternij Gezeten voor het altaar van de Sixtijnsche Kapel, ontvangt Z. H. de Paus de plechtige hulde der Kardinalen, die als blijk van onderdanigheid en eerbied den H. Vader den voet kussen iifniiiiiiiniiifiiiiiiiiiifiiiiminiiiiiniiHiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiHJiniiiiiiiiiniiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuii^ ||H| HI iff fl* 11 A Ml PKIAAIIP MMIIM A IIV ËiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiüiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiilHiiniiiiii Spaarnwouderstraat 37; renteKaart: btrrean politie, Smedestraat 9; knipmes: K. Jonkhof, Ridderstraat 26brd.; fietspomp: C. Jansen, Oost-Indiëstraat 59; Rijwielbelastingplaatje: Jansen, Emmakade 3 rd.; sigarenkoker: Loberg, Juiianalaan 112; kinderhandtaschTh. Wessel- man, Kedoestraat 31; kindertaschje met in houd: H. de Jong, Bataviastraat 43; tasch met inhoud: Van Vliet, Wilhelminapark 37; dames- tasch: Ophuizen, Dorreboomstraat 12; vulpot lood: C. v. Gooi, Archipelstraat 61; vulpenhou der: F. Kroder, Putrystraat 19. le klas: C. v. Soest—W. Koster J- de LangeB. Walker 01; J- SleweM. v. d. Berg 01, A. C. HablousB. Spoor 1—0, J. ReeuwijkJ. v. d. Kamp 10. 2e klasse: J. WijfjesA. Heesakkers 01, P. StamG. v. d. Stoop 10, R. HartochG. Joosten 01, G. v. d. ReepP. stam 10; A. HeesakkersJ. Wijfjes 01, G. v. d. Stoop P. v. Deyzen 01. P. StamG Vissers 10, R. HartochP. v. Deyzen 10. Th. GrootsenTh. v" Schie 01, G. BakkerN. Hoogland 01. Uitslagen van den onderlingen wedstrijd om het clubkampioenschap 1938-'39, tevens jubi leumwedstrijd ter herdenking van het 35-jarig bestaan van de club: R. C. BroekmeijerH. W. de Mol 02, P. v. WamelJ. Hartel 02. A. RussC. Dikkeboom 02, F. MollemaJ. H. Burghout 11, C. v. d. WerffJ. Holm 11, B. GabrielR. Groos 11, J. J. v. KesterenG. P. Heek 20, R. Groos A. Russ 02, A. P. de ZwartB. Gabriël 20, F MollemaC. Dikkeboom 20, C- Bouwens C. v. d. Werff 0—2, G. P. Roet—L. P. Huges 02, H. W. de MolP. Mollema jr. 20, C. BouwensG. P. Roet 20. V. S. V.: Michel; Van Roon. Voets; Heins, De Vries, v. d. Gevel; Dohrine, Balvers, v. d. Lugt, Bots, Sterk. Stormvogels: Hollenberg; Haak Sr., Haak Jr.; Glas, Tol, Gerrits; Van Pel, Schoor 1, Prins, Woudenberg, Opbergen. Zondag as. speelt EDO op zijn terrein, 2 uur. een oefenwedstrijd tegen 't Gooi. J. G. Wille; J. Steffens; K. Landstra; G. W. Roene; H. Schijvenaar; H. Oomen; S Spek; P. v. Zaanen; Th. v. d. Putten; B. Timmer man; P. Spek. Door een wijziging in het wedstrijd-program ma is thans voor a.s. Zondag vastgesteld de thuiswedstrijd tegen Alkm. Boys. Het R. C. H.-elftal, dat om zijn kans te be houden, dezen wedstrijd beslist moet winnen, verschijnt als volgt: Verkaaik v. Thiel, Kors, Slot, v. Dansik. Prevost Sr. Mulder, Hoogendoom, v. d. Horst, Biesbrouck, v. Rooden. Een dezer dagen werden de Palestina Diora ma's aan den Schotersingel 117a bezocht door den Burgemeester van Haarlem. In verband met dit bezoek werd door den kunstschilder, den heer S. v. d. Schaar, een explicatie gegeven, waarna de burgemeester zijn volle tevredenheid en groote bewondering te kennen gaf. RAJKOT, 3 Maart (ReuterjGandhi is een hongerstaking begonnen, om kracht bij te zetten aan de actie voor een meer demo- cratischen regeeringsvorm, waartegen de vorst van dezen staat zich verzet. Als laatsten maaltijd heeft de mahatma ge bruikt een kop warme geitenmelk met brood, tomaten, gekookte groenten en sinaasappelen Gandhi is thans 70 jaar. De bevolking van de stad Rajkot is uit sympathie met den mahatma een dag in staking gegaan. Gandhi had een ultimatum gezonden aan den heerscher van Rajkot en hem 24 uur ge laten om te antwoorden op zijn voorstellen voor een minnelijke schikking van het conflict tus- schen den vorst en zijn onderdanen. Aangezien het antwoord niet binnenkwam, is Gandhi weer, evenals bij vorige gelegenheden, tot een hongerstaking overgegaan. Aan den vorst van Rajkot was verzocht een regeeringsvorm in te voeren, welke aan zijn volk een stem gaf in het bestuur. Begin Februari was reeds een actie van burgerlijke ongehoorzaamheid ontstaan om den eischen kracht bij te zetten, doch Gandhi had de actie afgelast, teneinde persoonlijk stappen te doen. Bij meer dan een gelegenheid, waar groote politieke belangen op het spel stonden, is Gandhi, zelfs met gevaar voor zijn leven, in hongerstaking gegaan. Volgens de medici is het weerstandsvermogen van Gandhi op het oogenblik zeer gering. LONDEN, 3 Maart (Reuter). De brief wisseling tusschen Sjeriff Hoessein van Mecca en Sir Henri MacMahon, die in 1915 Britsch commissaris te Cairo is geweest, welke correspondentie leidde tot den opstand der Arabieren tegen het Ottomaansche rijk, is gepubliceerd in den vorm van een witboek. Op deze correspondentie hebben de Palestijn- sche Arabieren steeds hun onafhankelijkheid gebaseerd. Het desbetreffende schrijven van MacMahon aan Hoessein is gedateerd 24 October 1915. Er wordt in verklaard, dat Groot-Brittannië bereid is de onafhankelijkheid van Arabië te erkennen, doch dat de districten Mersina, Alexandrette en deelen van het vooroorlogsche Syrië, liggende ten Westen van de districten Jumascus, Yoms, Hama en Aleppo, waarvan niet kon worden ge zegd, dat zij zuiver Arabisch waren, zouden wor den uitgesloten. De officieele Britsche opvatting is geweest, dat geheel Palestina ten Westen van de Jor- daan was buitengesloten, doch de Arabische opvatting was, dat de toezegging het Zuidelijk deel van het oude Vilayet van Beiroet en de toenmaals onafhankelijke Sandjaks van Akko, Baloa en Jeruzalem niet uitsluit. Over deze tegenstrijdige opvattingen geeft de briefwisseling geen opheldering. Vrijdagmiddag is een informeele bijeenkomst gehouden tusschen de Britsche gedelegeerden en eenige leden van de Joodsche delegatie. De bespreking duurde anderhalf uur. Zij werd verdaagd tot Maandagavond. Het Joodsche Na De Zusters hebben we thans ,.De geheim zinnige dr. Clitterhouse'' gezien een film die boeit, al was net alleen om den zonder lingen figuur van Edward G. Robinson als dr. Clitterhouse, een medicus die studie maakt van de reacties van misdadigers bfj het uitvoe ren van hun bedrijf. Deze studie dwingt hem zichzelf als proefkonijn te gebruiken en dus pleegt hfj enkele inbraken, die hem ten slotte ir. contact brengen met een bende dieven en helers, waaronder een jonge vrouw, die van hem gaat houden en een jaloersche man, die hem naar het leven staat. Als Clitterhouse na vol doende proefnemingen weer in zijn eigen wereld treedt om zijn ervaringen te boekstaven, wordt hij achterhaald door zijn vijand, die hem met de revolver in de hand dwingt op het pad der misdaad te blijven. Dit is voor Clitterhouse vol doende motief om den chanteur met een vergif tige whiskey naar de andere wereld te helpen. Deze moord leidt tot zijn arrestatie, maar een bevriend advocaat weet hem voor het gerecht vrij te pleiten, of liever hijzelf pleit zich vrij door in een brandend betoog zijn goed recht te bepleiten, met geen ander gevolg, dan dat men hem voor ontoerekenbaar verklaart.... Zoo vertelt de oorspronkelijke film, die wij 'niet te zien kregen, omdat de Centrale Commis sie voor de Filmkeuring het noodig vond het voornaamste stuk van de film te laten vervallen, zoodat het verhaal eindigt op het oogenblik, dat dc advocaat belooft zijn vriend te zullen vrij pleiten. Na zulk een einde blijven alle problemen onopgelost en heeft de heele film eigenlijk geen reden van bestaan meer. De -clou van de intrige valt juist in de oplossing van Clitterhouse's con flict, dat zijn in vrijheidstelling oplevert op heel andere gronden dan hij ooit zou w;llen erken nen. Deze tragi-komische oplossing en de on middellijke voorbereiding daartoe-hadden de film een stuk kunnen ophalen. Nu echter valt de deur dicht op het oogenblik, dat zij moest open gaan en men zoekt vergeefs naar de oorzaak van zulk een zonderlinge en abrupte operatie. Noch Clitterhouse noch zijn juridische vriend zouden steekhoudende argumenten kunnen vin den voor deze manoeuvre en zij zijn toch nog al wat mans. Wie het niet gelooft, moet maar eens gaan zien. Achttien jarigen worden in de bioscoop toe gelaten. Behalve van een verfilmd verhaal van E. Philips Oppenheim, getiteld „Vreemde kost gangers", kan men verder genieten van het sublieme spel van Bernard Drukker op het her leefde Cinema-concert-orgel. In „Wat leven wij toch gelukkig" wil de ge schiedenis dat Mrs. Kilbourne 'n zwak heeft voor landloopers. Zij haalt deze maatschappe lijk uïtgestootenen in haar huis, stelt ze aan als chauffeur en tracht dan 'n goeden en w'el- dadigen invloed op de arme drommels uit te oefenen. Gewoonlijk eindigt deze welgemeende philantropie met het voorbarig verdwijnen van den beschermeling, waarbij dan het medene- men van het tafelzilver nog maar kinderspel is. Zoodat het niet te verwonderen is, dat de Toen wij gisterenmiddag om een uur het terrein van den brand verlieten, was alles nog een groote vuurzee, hoewel het ergste gevaar voor uitbreiding was geweken. Toen wij in den namiddag even een kijkje namen, was de ruïne beter te overzien. Het was een troosteloos beeld van verwoesting. Het eenige wat nog een idee gaf van wat er gestaan had was de elevator, die over den weg hing en alle verkeer over den Cruquiusdijk stremde. Onafgebroken stonden de beide brandweermotoren te brommen tr richt ten de spuitgasten nu hier, dan daar hun stralen op de steeds weer oplaaiende vlammen. Om eenig idee te geven van de watermassa, die in het vuur geworpen werd, zij vermeld, dat de motor van Heemstede vrijwel onophoudelijk werkte met een capaciteit van duizend liter per minuut, en die van Hoofddorp met acht- honderd liter per minuut. Tegen half zes had men het vuur in zoo verre bedwongen, dat de spuit van Heemstede kon inrukken, terwijl die van Hoofddorp bleef. Op de plaats van de loods lag het meel als een groote ashoop meters hoog en daartusschen lekten de vlammetjes. Zelfs om half 10 hing er nog een rookgordijn over het Spaarne. Was er des morgens een ongekende belang stelling, ook in den middag en avond stroom den de nieuwsgierigen in grooten getale toe, doch zij werden door de politie op een veiligen afstand gehouden, terwijl het groote verkeer was omgelegd. Het was een heel werk den grooten elevator, die aan den Ringdijk stond, te sloopen. Dit is in den middag gebeurd. Een aak, die juist ter plaatse gelost werd. moest een andere ligplaats kiezen. Vandaag zal men nog moeten nablusschen. De bekende romanschrijver Antoon Coolen zal op Dinsdag 21 Maart as. om 8.15 uur in de Muziekzaal van café-rest. Brtoikmann. Groote Markt, alhier, voor de R. K. Leeszaal een voor dracht houden over „Eigen werk". Antoon Coolen zal daarbij beschouwingen geven over land en leven in de Brabantsche Peel en Kempen, en eenige zijner boeken over zichtelijk behandelen. Plaatskaarten zijn vanaf heden verkrijgbaar aan het gebouw der R. K. Openb. Leeszaal en Bibliotheek, ook telefonisch, no. 13778 en verder by boekhandel Coebergh. A. C. de J., metselaar, wonende te Amsterdam Ontslagen van rechtsvervolging. H. F. P., los-werkman. wonende te Zaandam, thans ged. Diefstal door middel van braak, zes maanden gevstraf met aftrek prev. hecht. o.v. H. C. M„ vischhandelaar. wonende te IJmui- den, gem. Velsen, thans ged. J. v. P., vischroo- ker, wonende te IJmuiden, gem. Velsen, thans ged. Diefstal in vereeniging, ieder tien maanden gev.straf met aftrek prev. hecht. o.v. K. K., los-werkman, wonende te Wormerveer. Bedriegelijke bankbreuk, zes maanden gev.stral o.v. M. C. D., werkster, wonende te Amsterdam. Diefstal, twee maanden gev.straf o.v. Op de vijftiende bijeenkomst van Geloof en Wetenschap", Vrijdag 10 Maart, des. avonds om kwart over 8 in den Stadsschouwburg, zal mej. mr. A. W. Hénny uit Scheveningen een voordracht met lichtbeelden en smalfilm houden over „Een tocht door Binnen-Mongolië". Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Bril: Van Rijkom, Bisschop Callierstraat 26; woordenboek: Van Rijkom, Bisschop Callier straat 26; broche: bureau van politie, Smede straat 9; een paar handschoenen: H. Vogel, heer Kilbourne zijn nieuwen chauffeur (kers- versch van de straat opgeraapt) met eenig wantrouwen begroet. Het onheil laat dan ook niet lang op zich wachten. De twee dochters ds huizes, w'aarvan de een nog stompzinniger is dan de ander, worden prompt verliefd; het vrouwelijk dienstpersoneel raakt geheel van streek onder de charmante bekoorlijkheid van hun mannelijken collega, terwijl mevrouw zelf zich zoo opgewonden en geagiteerd gedraagt, dat zij volkomen rijp is voor het gekkenhuis. Inmiddels slaagt chauffeur Pawlins er in, nog diverse dwaze en rampzalige capriolen uit te halen, die alle min of meer lachwekkend zijn. Na vele wederwaardigheden, waarin Pawlins aan den heer des huizes nog eenige zaken- diensten bewijst, ontpopt hij zich als groot ro mancier en huwt een der dochters, om zoo doende de film gelukkig te doen eindigen. Brian Aherne als Pawlin, Constance Benneth en Billie Burke als de beide drukdoende meis jes en vooral Allan Mowbray als de hevig ver ongelukte butler laten zich van hun beste en vroolijkste zijden kennen in deze film, die vol wassenen kunnen gaan zien. De binnen- en buitenlandsche journaals, en een charmante teekenfilm van Walt Disney, waarin Donald Duck als golfspeler optreedt, gaan aan de inderdaad koninklijke hoofdfilm van deze week vooraf, terwijl op het tooneel een komisch mensch, dat den vlijmscherpen naam van Bob Gilette draagt, een kwartier lang met zijn fratsen het publiek aangenaam bezig houdt. Toch is de hoofdfilm: „Zestig glorierijke jaren" met Adolf Dalbrook en Anna Neagle verreweg het allerbelangrijkste nummer van dit programma. Een Zuid-Duitsche film, met een raszuiveren Zuid-Duitsehen geest. Er zweeft een geest van humor, van ongebonden vroolijkheid in de film „Wenn am Sonntagabend die Dorfmusik spielt", die deze week in het Moviac-theatei draait. Het is een luchtige, aardige film, met veel lach en veel komische fragmenten, frag menten waarin de warmbloedigheid zich uit in vechtpartijtjes; een film, waarin een boeiend STAD BERLIJN, 3 Maart (Reuter) Goering is met zijn vrouw per trein naar Italië vertrokken, waar hij zijn vacantie zal doorbrengen. Het verluidt, dat zij drie weken te San Remo zullen vertoeven. Goering zal Zaterdag te Rome aankomen. Hoewel zijn bezoek aan Italië van particulieren aard zal zijn, zal hij toch gelegenheid hebben zijn Italiaansche vrienden, Mussolini inbegre pen, te ontmoeten. Aangezien hij zich niet zoo goed gevoelt, al dus Reuter, wil hij tijdens zijn afwezigheid niet gestoord worden over aangelegenheden zijn ver schillende departementen betreffende. BELGRADO, 3 Maart (D.N.B.) Minister president Tswetkowitsj heeft hedenmiddag de parlementaire vertegenwoordigers van de Duii- sche volksgroep ontvangen. De premier zeide toe, dat hij zorg wilde dragen voor een onge hinderde ontplooiing dezer volksgroep in Joego slavië op cultureel en economisch gebied. SJANGHAI, 3 Maart (Havas) Een Ja- pansch communiqué meldt, dat een accoord tot stand is gekomen met de autoriteiten der internationale nederzetting van Sjang hai ten aanzien van de onderdrukking van het terrorisme. In het communiqué wordt om. gezegd, dat de gemeenteraad er in'heeft toegestemd nauwgezet de termen der verklaring van Juli 1938 toe ts passen, waarin hij er in toestemde den buiten- landschen troepen individuen uit te leveren, cie schuldig waren aan aanslagen op die troepen. Het document voegt hieraan toe, dat de ge meenteraad de Japanners gemachtigd heeft deel te nemen aan de controle op de personen, die de concessie binnentreden over de rivier Wang en aan de fouilleering van Chineezen op de belangrijkste punten der concessie. Ten slotte heeft de raad er in toegestemd 't aantal Japan- sche agenten bij de internationale politie te verhoogen. Het communiqué voegt hieraan toe, dat het antwoord van den raad sommige Ja- pansche eischen niet inwilligt. Welingelichte kringen verklaren, dat het in ternationale gemeentebestuur op zijn standpunt is blijven staan en dat alleen de internationale politie het recht zal hebben van politiedienst op het gebied der concessie. Mr. F. F. baron de Smeth is Vrijdag te half twee in het gemeenteziekenhuis aan den Zuid- wal te 's-Gravenhage overleden. Mr. F. F. baron de Smeth is in 1887 geboren In 1912 werd hij commies ter provinciale grif fie van Overijssel. In 1915 volgde zijn beroeming tot burgemeester van Ferwerderadeel, in 1918 tot burgemeester van Sassenheim, in welke functie hij tot 1920 bleef. In de jaren 1922 en 1923 was hij secretaris en procuratiehouder van de Hollandsche Bank voor de Middellandsche Zee te Constantinopel. Van 1922 tot 1924 was hij gezantschapsattaché, werkzaam gesteld aan het kabinet van den mi nister van Buitenlandsche Zaken. In 1924 was hij burgemeester van Schoonhoven, ir 1925 volgde zijn benoeming tot kamerheer en hof maarschalk van H. M. de Koningin. Baron de Smeth is oud-reserve-ritmeester van het eerste regiment huzaren. Hij was lid van den Hoogen Raad van Adel, officier in de orde van Wasa van Zweden, ridder in de orde Polo- nia Restituta, grootofficier van de Eikenkroon van Luxemburg en drager van het grootkruis van de orde van Leopold II van België. President Roosevelt heeft den H. Vader het volgende telegram gezonden Met oprechte vreugde heb ik uw verkie zing tot Paus vernomen. In blijde herinne ring aan onze ontmoeting ter gelegenheid van uw recent bezoek aan de Vereenigde Staten, wil ik van deze gelegenheid gebruik maken om u mijn persoonlijke felicitaties en goede wenschen te doen toekomen. Minister-president Daladier heeft den deken van het Heilig College te Rome, Kardinaal 'Granito di Belmonte, een telegram gezonden, waarin hij verzoekt Z.H. Pius XII zijn eerbie dige gelukwenschen over te brengen. De Hongaarsche minister van Buitenlandsche Zaken, Csaky, zal aan het hoofd staan van een delegatie, welke de plechtigheden ter ge legenheid van de kroning van Paus Pius XII zal bijwonen. Het bezoek, dat Csaky aan Ciano moet brengen, is nog steeds op de volgende maand bepaald. standpunt, dat, naar Reuter verneemt, onge wijzigd blijft, werd door de Joodsche vertegen woordigers verder uiteengezet. verhaal geweven is, en die het bekijken zeker waard zal zijn. In het voorprogramma draaien het Moviac- journaal en een leutig teekenfilmpje. Twee jeugdige cabaret-artisten doen boven- menschelijke pogingen, om in de revuewereld naam te maken. Aangezien zij echter niet op de gewone wijze slagen, besluiten zij tot een paardenmiddel hun toevlucht te nemen. Een moordaanslag waarbij de eene artist zijn vriend en collega van het leven zal berooven, wordt in scène gezet. De bedoeling daarvan is via den weg van politie, rechtszaak, pers en sensationeele ont knooping de publieke belangstelling en aan dacht volledig op zich te doen vestigen om zoo doende den zoozeer begeerden „naam" te ver krijgen. Hoewel meesterlijk van opzet, is het moord- geval aanvankelijk toch tot een fatale misluk king gedoemd, daar de „moordenaar" (Maurice Chevalier) ten eenenmale de noodige dramatische talenten blijkt te missen. Eerst wanneer het werkelijk ernst wordt (de eene vriend wordt met den electrischen stoel en zijn collega met executie door den kogel bedreigd) komen de pers en de publieke interesse in werking, waar door het beoogde doel toch wordt bereikt. Een vlot gespeelde, amusante goedgekeurde film waarin vele scènes inderdaad den schater lach wekken. PARIJS, 3 Maart (Havas). Voor de commissie van Koloniën heeft de minister van Koloniën, Mandel, een uitvoerige uiteenzetting gegeven van het werk van zijn departement, in het bij zonder ten aanzien van het in staat van ver dediging brengen van het Fransche koloniale rijk. De minister duidde o.m. aan, dat door het oprichten van wapenfabrieken, fabrieken voor vliegtuigbbuw en de oprichting van een corps inlandsche technici Indo-China in zekere ma to een militaire autonome organisatie heeft ge kregen. Voorts wees hij er op, dat de recrutee- ring van koloniale troepen sedert het laatste jaar verdubbeld ls. Ten slotte verklaarde minis ter Mandel met klem, dat het geheele rijk in staat van alarm verkeert en gereed is het hoofd te bieden aan alle eventualiteiten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4