Als vrouwen brand blusschen D Het „Evviva il Papa" van de pers „NAAR ROME" N.V. REISBUR. GENTROPA St. Willibrordus- herdenking Simplex rijwielen - veilig rijden - 4650 PIP EEN GROOTE FIGUUR WERD GEKOZEN PROEVEN BIJ HAAGSCHE LUCHTBESCHERMING MELK DE REISGIDS Restaurant DORRIUS CARRO S van Kerkelijk leven ZATERDAG 4 MAART 1939 IN DE MAASBODE VAN 2 MAART ROEMT Dr. L. BENDER O.P. ALS „DE BESTE GIDS, DIE ER BESTAAT" Onze Rome-reis Het graf van Paus Pius XI bezocht POSTZEGELONTWERPEN Tentoonstelling in mu&eum Boy mans te Rotterdam Middenstandsjongeren begroeten den nieuwen Paus Programma van de plechtige samenkomst in de Domkerk te Utrecht Ook een tentoonstelling Carillonbespeling Ongeveer 6 a 700 menschen noodig voor de vrijwillige brandweer 60 tweewielige spuiten worden aangeschaft De blok-, en wijkbrandweer Nederlandsch centrum te Parijs geopend Lokalen werden Woensdag in gebruik genomen Nederlanders te NewYork Voorbereiding der deelneming aan wereldtentoonstelling K.O.V.-REIS NAAR ROME Nat. Fonds voor bijzondere nooden Zware brand te Zaandam Cacaofabriek Aurora" geheel verwoest Bij een gevatte koude. H.H, WIJDINGEN In de Nederlandsche Pers wordt de Pauskeuze 4'om toegejuicht. Zoo schrijft „de Maasbode" de verkiezing van een Paus met diplomatie ker. inslag in de verwachting las: Thans kon. met het oog speciaal op toe standen als in Duitschland, ook worden ver wacht, dat deze diplomatieke inslag niet buiten beschouwing zou blijven, maar even eens kon worden verwacht, dat met het oog op de scherpe principieele en religieuze spanningen in de wereld, ook de aandacht zou uitgaan naar een Paus van zooal niet een domineerende, dan toch zeker ook van Uitgesproken herderlijke allure. En dan gin gen toch de gedachten onwillekeurig aan stonds uit naar die fijne priesterfiguur van kardinaal Pacelli, diplomaat als weinigen, maar eigenlijk tegen wil en dank: Keel zijn priesterziel hunkerde naar het herdersambt, naar zielenwerk, naar zielzorg. Wat zou hij niet gaarne aartsbisschop van Florence zijn geworden! Maar het was hem niet gegeven: hij moest op zijn diplomatieke posten blijven. En het waren niet de minste: München. Berlijn, tenslotte Staatssecretaris. Set „Alg. Handelsblad" hoopt, dat de nieuwe ^aus zal bijdragen aan de redding der wereld: Wat de toekomst zal brengen, wagen wij tegenwoordig op geen dag of geen uur meer vooruit te gissen. Maar wij willen hopen, dat de nieuwe Paus, nu de hoogste belangen der menschheid, die van humaniteit en vrede, aan één stuk door op het spel staan, de kracht zal vinden om het zijne tot de red ding daarvan bij te dragen. En dat hij met beleid en onversaagdheid die hooge waarden zal weten te beschermen en te redden, die helaas in onzen tijd in grooter gevaar zijn dan ooit tevoren. >.Het Volk" verwacht van den nieuwen Paus ten versterking der democratie: Maar het staat onomstootelijk vast, dat deze verkiezing een bemoediging is voor de democratie en een moreele nederlaag voor het fascisme. Meer mochten wij er niet van verwachten. Zelfs het „Nationale Dagblad" biedt zijn beste Menschen aan: Paus Pius xn heeft het behoud van den vrede tot zijn taak gekozen. Moge het hem gegeven zijn de groote verzoening te helpen bevorderen, die de Europeesche Staten be hoeven als zij hun taak van leidersvolken der Wereld willen blijven vervullen. Zoo sympathiek is „De Avondpost": Een buitengewone persoonlijkheid is tot Paus gekozen. Dit kan zonder eenig voorbehoud worden erkend en dit is van belang voor de geheele menschheid, kan het althans zijn. Immers, iemand die op zulk een post staat, aan het hoofd van een wereldkerk met 350 millioen aanhangers, en die, krachtens de bevoegdheden hem door die Kerk toegekend, over zulk een invloed beschikt, kan beslis singen nemen en een beleid volgen, die voor de geheele wereld van beteekenis zijn. Daar om is het ook voor de geheele wereld van belang, wie er op dien post staat. Gul moet worden erkend, dat de kardinalen met hun keuze vooral in latere tijden geluk kig zijn geweest. „Een politieke Paus", dit is de eerste gedachte. »J>e Nederlander" wijst er op, dat dit niet het Beval behoeft te zijn. De positie, door den nieuwen Paus tevoren bekleed, zou de meening kunnen doen post vatten, dat wij hier te doen hebben gehad met de verkiezing van een politieken Paus. Dit behoeft niet het geval te zijn; er is menige rede van kardinaal Pacelli bekend om den herderlijken toon, die er in klonk, redevoeringen, die diepen indruk hebben ge maakt door het warme geloof, dat er uit straalde. Maar meer dan ooit zal de Paus, die nu zijn taak aanvangt, politiek beleid noodig hebben om zijn Kerk tusschen de geweldige klippen heen te koersen. Van Pius XI wist de wereld wat zij aan hem had, van Pius XII kan zij weten wat zij naar alle waarschijnlijkheid aan hem krijgt. En dat zal dan ook wel de reden zijn, dat de kardinalen ditmaal zijn afgeweken van de gewoonte: een kardinaal-staatssecretaris niét tot Paus te kiezen, maar juist nü dezen den meest geschikte achtten om het werk van den ge storven Paus voort te zetten. Het „Utrechtsch Dagblad" verwacht een öachtig beleid: Toch dient niet uit het oog te worden ver loren, dat Pacelli tot dusverre den politieken wil van Pius XI exécuteerde, met andere woorden, dat hij in de eerste plaats dienaar van zijn voorganger en ambtenaar van het Vaticaan is geweest. Thans, nu hij als Pius XII een souvereine positie heeft verworven, bestaat de mogelijkheid zij het niet de waarschijnlijkheid dat hij, met behoud van het in de leer zijner Kerk verankerd liggende doel, andere methoden zal kiezen dan zijn voorganger hem aanwees om dit doel te be reiken. Gelet op den levensloop en de qua- liteiten van den kardinaal Pacelli, is het niet te boud cm de stellige verwachting uit te spreken, dat hij als Paus eveneens blijk zal geven van kracht en beleid. Een Staatssecretaris werd Paus, schrijft „De Nieuwe Dag": Het moge waar zijn, dat er thans een groo te eenzaamheid gevallen is rondom de tot de hoogst denkbare waardigheid uitverkoren rij zige en slanke figuur van den voormaligen pauselijken staatssecretaris, maar in de een zaamheid van zijn nieuwe waardigheid zal hij leven dichter aan het hart van God en omkoesterd van de onwankelbare tiouw en de innige kinderlijke genegenheid en volg zaamheid van de millioenen en nogmaals millioenen, die in één geloof in de eenig ware Kerk vereenigd zijn. Het schip van St. Petrus heeft thans weer een hieuwen stuurman, aldus het „Limburgsch Dag blad": „Habemus Pontificem Pium XII!" Het is waarlijk geen toeval, dat de nieuwe Paus den naam van zijn voorganger heeft overgenomen. Wie getwijfeld mogen hebben aan den koers dien het schip van St. Petrus volgen zou, weten tl)ans welke krachtige hand het stuur zal houden. In vaderlijke goedheid, in barmhartigheid voor berouwvolle boetelingen zal hij zijn grooten voorganger wellicht evenaren. Maar naast een wijze toegevendheid waar het kan, zal dezelfde onverschrokken vastberadenheid waar het moet, ongetwijfeld al zijn daden kenmerken. Dr. H. van Rooijen in de „Leidsche Courant" ziet Paus Pius XII als „pastor angelicus": Wij moeten hier wel aan de overigens zoo in twijfel getrokken profetie van Malachias denken, die dezen Paus als den „pastor ange licus", den engelachtigen herder heeft aan gekondigd. De engelachtige Herder! Inderdaad: Bezie hem op zijn portretten en merk dan dat ver geestelijkte, onaardsche op, dat loszijn van alle wereldsche bekommernis, een engel in menschengedaante. Maar tegelijkertijd een herder, een met een heel groot hart, die zoo graag de kinderkop jes bekruisde en streelde, een wijze ook, met een diepen vèrzienden blik, wiens eenige be kommernis de gerechtigheid en de vrede in het Rijk van Christus zijn. „De Volkskrant" schreef reeds Donderdag avond Pius XII, als Paus een onbeschreven blad. Inderdaad, maar het H. College dat hem uit zijn midden koos, kende zijn verleden, de arbeid van een welgevuld mensenleven aan de dienst der Kerk gewijd, zijn innige over eenstemming in denken en doen met den groten Paus die de Kerk een ogenblik ver weesd liet. Pius XII heeft een schier bovenmenselijke taak op zich genomen, gedreven door plichts besef nu zijn ambtgenoten in het H. College hem tot de hoge post riepen. Aan de arbeid ter ere Gods, voor het heil der Kerk en der zielen meer dan een kwart eeuw gewend, gevormd in de school van grote voorgangers, gestaald door de genade Gods, zal de nieuwe Paus het werk van een Pius X, een Benedictus XV, een Pius XI, voortzetten met al de liefde maar ook met al de vast beradenheid die hem eigen zijn. Wat verwachten de geloovigen van den nieu wen Paus? vraagt „Het Huisgezin". Van den Paus verwachten zij in deze fel- bewogen dagen het gebaar, dat hun den veiligen weg wijst te midden van dreigende gevaren, het bemoedigende en opbeurende woord, dat hen sterkt in den strijd des le vens, den priesterlijken zegen, die een on derpand is van Gods genade over al hun werken. Thans is Kardinaal Pacelli onze Opperherder, aldus Mart. Haring in „De Residentiebode": Men moge tot Hem opzien als geleerde van naam of fijn diplomaat, als bevorderaar der kunst of beminnelijk mensch, als Leeraar, Herder en Opperpriester van de H. Kerk is Hij de Plaatsbekleeder van onvergelijkelijke van Mgr.Dr. J.O. SMIT en Dr. R. R. POST Deze gids wordt a f 5.— geleverd in den boekhandel of franco gezonden na storting van f 5.15 op giro 67021 v. d. uitgever UTRECHT hooge waardigheid en Christus op aarde en dit vormt zijn macht. Op de „Nieuwe Venlosche Courant" heeft de figuur van den nieuwen Paus grooten indruk gemaakt: Als men deze figuur eenmaal gezien heeft, vergeet men hem nooit meer. De portretten van hem imponeerden reeds eenieder. Daar bij zijn invloedrijk optreden te Berlijn, in de Vereenigde Staten, in Londen en Lisieux, in Buenos Aires en last not but least als Pau selijk Staatssecretaris hebben hem nog meer met een aureool omgeven, die velen deed zeggen, dat hij wel Paus zou worden, al geldt volgens sommigen dan de „wet", dat een Pauselijk staatssecretaris geen Paus wordt. Het woord: „Vox populi, vox Dei", wordt hier wel heel bijzonder bewaarheid. Het Pausschap legt een menschelijker wijze gesproken onmenschelijke taak op menschelijke schouders, aldus de „Neerlandia pers": Het is goed in deze ure ook eens even te bedenken wat opoffering er wordt gevraagd van een mensch, door Christus uitverkoren als Zijn Plaatsbekleeder op aarde. Men zegt van Kardinaal Pacelli, dat hij wel eens het brandend verlangen heeft geuit om uit de drukte van het Staatssecretariaat weg te vluchten in de zuivere zielzorg. Wat moet hem dan thans geen schroom bevangen heb ben bü de uitverkiezing tot Opperherder, nu de volle bestuurslast en de volledige verant woordelijkheid op Zijn schouders kome te rusten. Dienaar van de dienaren Gods is maar niet een vrome uitdrukking, doch een harde werkelijkheid, welke slechts met be hulp van Gods bijzondere genaden te torsen is door een menschenkind. Men schrijft ons uit Rome: Bij stralend heerlijk lenteweer het leek een warme zomerdag zijn de deelnemers aan de reis, welke de Vereenigde Katholieke Pers en de Nederl. Reisvereeniging voor Katholieken met het officieele Italiaansche Verkeerbureau C. I. T. hebben georganiseerd, Dinsdag te Rome aange komen. Allen verkeerden in goeden welstand en hadden veel genoten van de reis door de won dermooie streken van Beieren, Oostenrijk en Italië. Reeds den eersten dag heeft het reisge zelschap, na in een drietal hotels en instituten te hebben uitgerust, een eersten rondrit door Rome gemaakt om een indruk van de stad der Pausen te bekomen en zich te oriënteeren. Het was een rit van ruim drie uren. Den volgenden dag stond op het program een bezoek aan den St. Pieter met het graf van Paus Pius XI, als mede bezichtiging van verschillende kerken. Het gezelschap blijft tot Maandagmiddag te Rome. Naar wij vernemen zal de volgende week in het prentenkabinet van het museum-Boymans te Rotterdam een tentoonstelling worden ge opend van „Ontwerpen door Nederlandsche kun stenaars van postzegels van 1852 tot heden." Deze expositie wordt ingericht in samenwer king met het Nederlandsche Postmuseum te 's-Gravenhage. Aanwezig zullen zijn ontwerpen van: Jan Veth, De Bazel, Derkinderen, Jan Toorop, Wil lem van Konijenburg, Pijke Koch e.a. Het Nationaal Verbond van K.J.M.V. heeft het navolgend telegram aan den Pauselijken Inter nuntius te Den Haag gezonden: Nationaal Verbond van K.J.M.V. in Nederland begroet namens 5000 jonge middenstanders met enthousiasme den nieuwen Paus Pius XII, bidt Hem Gods kracht toe en belooft eerbiedig on voorwaardelijke volgzaamheid. N. Z. Voorburgwal b. h. Spul, Amsterdam. PLATS OU JOUR EN LA CARTE In het Nationaal Comité, dat gevormd is ter gelegenheid van de St. Willibrordherdenking te Utrecht hebben de navolgende wereldlijke en geestelijke autoriteiten zitting genomen: Dr. H. Colijn, Minister van Staat en Minister van Algemeene Zaken en Jhr. Mr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, als eere voorzitters; mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, bur gemeester van Utrecht, als voorzitter; prof. dr. W. J. Aalders te Groningen; dr. W. Banning te Bentveld; mr. P. C. J. A. Boeles te Leeuwar den; dr. C. W. Th. baron van Boetzelaer van Dubbeldam te De Bildt; H. Botterweg. wethou der van Utrecht; prof. dr. G. Brom te Nijme gen; prof. dr. H. Brugmans te Amsterdam; mgr. dr. P. J. M. van Gils te Roermond; prof, dr. J. Huizinga te Leiden; dr. H. Th. s'Jacob, oud-commissaris der Koningin in de provincie Utrecht te Huis ter Heide; prof. dr. G. W. Kernkamp te Utrecht; jhr. J. W. Michiels van Kessenich, burgemeester van Maastricht; ka nunnik Th. J. M. Knuvelder, deken en pastoor te Utrecht; E. Lagerweij, oud-katholiek deken en pastoor te Utrecht; jhr. ir. O. C. A. v. Lith de Jeude te 's-Gravenhage; mr. A. Meerkamp v. Embden te Middelburg; dr. H. W. E. Moller, lid van de Tweede Kamer te Tilburg; prof. dr. A. K. M. Noyons te Utrecht; prof. dr. M. van Rhijn te Utrecht; jhr. mr. A. F O. van Sasse van IJsselt te 's-Hertogenbosch en prof. dr. A. A. van Schelven te Bentveld. Het secretariaat van het comité nemen dr. W. C. Schuylenburg, directeur van het Centraal Museum te Utrecht en mr. J. W. C. van Cam- pen, chartermeester eerste klasse, waar. Het provinciaal bestuur van Utrecvht heeft besloten deel te nemen in het Waarborgfonds, waarvoor het met de gemeente Utrecht tot een totaal bedrag van f 15.000 zal deelnemen, onder beding, dat het comité voor een gelijk bedrag zal zorgen Tegen het einde van April zal het carillon van den Domtoren op de heele uren gezang 245 Zendehngenlied) ten gehoore brengen en op de halve uren een loflied op St. Willibrord uit het „Paradijs van geestelijke en kerkelijke lofgezangen." De stadsbeiaarder J. Wagenaar heeft een programma samengesteld voor passende caril lonbespelingen gedurende de komende zomer maanden. Met 't bestuur van de Ned. Klokke- nistenvereeniging te Utrecht is besproken, dat vanwege deze vereeniging carrillonbespelingen gegeven zullen worden, passende bij deze her denking. In de Domkerk zal een plechtige samen komst worden gehouden, waarvoor prof. dr. W. Mengelberg reeds zijn volle medewerking heeft toegezegd. Den door hem te drrigeeren zang bereidt inmiddels de heer J. C. M. van der Eerden voor. Er zal getracht worden een koor te vormen uit de beste zangers van de ver schillende zangvereenigingen. Het gregori- aansch zal worden ingestudeerd onder leiding van dr. C. Huygens, directeur der R.K. Kerk- muziekschool. Het programma van het muzikale gedeelte in de Domkerk is samengesteld op advies van een commissie bestaande uit prof. dr. A. A. Smijers, dr. Joh. Wagenaar. E. Lagerwey en pater dr. C. Huygens en luidt als volgt: 1. J. S. Bach, es-dur preludium voor orgel, uit te voeren door den organist St. van Vliegen. 2. Antiphoon, Egregius Christi Pontifex Wil- „Water".... Een felle witte straal schiet uit de pijp omhoog en het water dwarrelt enkele meters verder in een stuifregen in de windslierten uiteen. De regen zakt, de straal zakt en de pijp zakt, want de dame op het dakje kan 'm niet houden. En dan moet er een heusche brandweer man bijkomen, die deze juffrouw met een zwartglimmend pak en 'n glimmenden helm met een lokje eronder uit, leert hoe een geroutineerde brandweer zijn straalpijp vasthoudt en richt. Dit was een fragment van een oefening, die enkele leerlingen van de Haagsche vrouwelijke brandweer hielden op een kouden middag. Want in navolging van het Engelsche voor beeld heeft Den Haag ook thans als onderdeel van den luchtbeschermingsdienst een vrouwe lijke brandweer in het leven geroepen, welke in tijd van oorlog in staat is het tekort aan mannelijke hulp aan te vullen. Zooals bekend is de luchtbeschermingsdienst in de Residentie reeds op voorbeeldige manier georganiseerd. Niet dat men meent reeds de helft van den te verrichten arbeid te hebben verzet, maar de steeds groeiende medewerking van de bevolking heeft het mogelijk gemaakt een goede organisatie te verwezenlijken. Er bestaat een afdeeling hulppolitie, een af- deeling ziekendragers, een opruimingsdienst en een brandweer. De hulpkrachten van den luchtbeschermings dienst voor de brandweer bestaan uit manne lijke en vrouwelijke krachten. Naar schatting zullen in totaal 7000 menschen noodig zijn. Be halve met de vrijwillige mannelijke brandweer is thans een aanvang gemaakt met de opleiding van ongeveer 100 vrouwelijke brandweerlieden, die in verschillende posten wekelijks worden geoefend. Men ziet dan, dat het aantal nog verre van voldoende is, temeer, daar de vrouwelijke brandweer zoo groot mogelijk moet zijn, omdat in oorlogstijd het minst op de aanwezigheid van mannen mag worden gerekend. De reglementen der hulp-brandweerkrachten schrijven voor, dat de diensten gratis worden verricht, dat de leden hun arbeid volgens een vasten dienstrooster hebben te vervullen en dat zij verplicht zijn de oefeningen bij te wo nen. Als eenige sanctie geldt ontslag. De hulpbrandweer wordt verdeeld in blok- brandweer en wijkbrandweer. De eerste groep heeft tot taak het blusschen van kleine branden in het hun aangewezen blok. Zij worden daartoe verdeeld in posten be staande uit meerdere personen. Deze blokken te zamen vormen een wijk, enkele wijken op hun beurt een sector. Zoo zijn er in Den Haag 14 sectoren, 60 wijken en enkele honderden blokken. De beste vrijwillige krachten, de dames, die het meeste begrip en de grootste handigheid aan den dag leggen bij het bedienen van het materieel en het optreden in gevaar worden ingedeeld bij de wijkbrandweer. Deze wijkbrand weer bestaat uit een ploeg van vier goed-ge- trainde personen, die bovendien de beschikking hebben over goed materieel. In aansluiting daarop verdient het vermel ding, dat van Rijkswege voor Den Haag 60 tweewielige motorspuiten worden verstrekt, die in tijd van nood uitstekende diensten kunnen bewijzen. Van gemeentewege wordt gezorgd voor de verdere uitrusting van het personeel, kleeding, maskers, enz. Men rekent er op in de toekomst 600 a 700 geoefende vrouwelijke brandweerlieden te heb ben, die het toezicht houden op de grootere branden in de hun toevertrouwde wijken. De wijkbrandweer staat onder leiding van den sectorcommandant, maar in iedere groep treedt een der leden als leidster op; zij is dan ook verantwoordelijk voor den goeden gang van za ken. De opleiding der vrouwelijke brandweer is op het oogenblik in vollen gang. Zij geschiedt onder toezicht van de politie, omdat in Den Haag politie en brandweer één lichaam uitmaken; de hoofdcommissaris van politie is tevens hoofd van den luchtbeschermingsdienst. Alhoewel de stad wat de luchtbescherming! betreft in 14 sectoren verdeeld is, beschikt men slechts over negen bureaux van politie, waar de oplei ding kan geschieden. Deze opleiding bestaat uit vijf theoretische lessen en tien practische oefeningen. Wij waren dezer dagen in staat een der oefeningen bij te wonen en zagen hoe een post van vier dames met een kleine tweewielige mo torspuit uitrukte om een schijnbrand te blus schen. Ieder had haar taak. Het was een kos telijk gezicht deze vroolijk lachende blozende gezichtjes onder den zwaren glimmenden helm. En dan die zwarte wijde pakken, waarin de da mes zich blijkbaar wel eenigszins onwennig voelden. De slangen werden omzichtig uitgelegd en aan de brandspuit aangesloten. Langzaam, echt onwennig beklom een charmante brandweer dame een laddertje, waarbij we en passant za gen, dat zij haar mooie mat-zijden kousen en schoenen met half-hoogé hakjes nog droeg. Maar dat was geen bezwaar om den denkbeeldigen vuurhaard met kracht aan te tasten. En toen verliep de oefening zoo als we dat in den aan hef van deze regels beschreven. Maar het was bitter koud dien middag en er woei een felle wind, zoodat het meisje met haar bloote handen het zuur had op het dak. De oefening was afgeloopen, het water werd afgesloten. Maar o wee, hoe kan de brandweer dame van het dakje weer op het laddertje ko men? En de mannelijke assistent was weer zoo vriendelijk zijn sterken arm te geven om de af daling te vergemakkelijken. Een kleine verlegen blos kleurde de wangen van de dame toen ze op den beganen grond de mannen met de cri- tische blikken passeerde. Maar een gulle lach maakte alles in orde. Keulen en Aken zijn niet in één dag gebouwd, en de vrouwelijke brandweer van Den Haag zal niet op één kouden middag getraind zijn. iibrordi, gevolgd door het „Magnificat", onder 'riding van dr. S. Huygens. 3. Di. Joh. Wagenaar, intrade voor keper, dirigent dr. W. Mengelberg. 4. Spreker. 5. Palestrina, motet „Exultate Deo Adjutori lostro", 5-stemmigkoor. 6. Spreker. 7. Gabriël, sonate voor koper, dir. dr. W. Mengelberg. 8. Spreker. 9. Wilhelmus, voor koper en orgel, dir. dl-. W. Mengelberg, organist Piet van Egmond. In de aula van de kloostergang in de Dom kerk zal een tentoonstelling worden ingericht. De afsluiting van den kruisgang is inmiddels voltooid. Er zal een installatie worden aange bracht voor het verlichten en vochtvrij maken van de ruimten. Met het vervaardigen van passende vitrines is reeds een aanvang gemaakt. Behalve uit ons eigen land, worden inzendingen verwacht uit België, Luxemburg, Zwitserland, Frankrijk-en Ierland, terwijl nog besprekingen gaande zijn met Duitschland, zoodat een be langrijke verzameling kan worden tentoonge steld. De openingsdatum is bepaald op 15 Juni as.). Voor deze tentoonstelling is de volle mede werking verkregen van de Departementen van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Buitenlandsche Zaken. Bij de opening zullen prof. dr. H. A. F. Lampen en dr. W. C. Schuy lenburg een korte uiteenzetting geven van de beteekenis van de tentoongestelde voorwerpen. Vervolgens brengt een koor onder leiding van dr C. Huygens de Sequens van St. Willibror- dus ten gehoore. Een ontwerp voor een affiche voor de ten toonstelling heeft de schilder Karei Tholen te Bussum vervaardigd, hetwelk reeds een com missie, bestaande uit de heeren J. E. Brom, dr. W. C. Schuylenburg en prof. dr. W. Vogelsang goedgekeurd heeft. Verbinding is gezocht en verkregen met het Centraal Bureau voor den Omroep in Neder land. In overleg met dit bureau zal verder wor den onderhandeld met den KRO en de NCRV. Ten slotte kan nog worden medegedeeld, dat een Brabantsch Comité voor de St. Willibrord herdenking tot stand is gekomen, dat zich reeds in verbinding heeft gesteld met het Nationaal Comité. PARIJS, 4 Maart (A.N.P.) Een lange wensch van de Nederlandsche Vereeniging te Parijs is dezer dagen in vervulling ge gaan. Een Nederlandsch centrum, dat reeds vele jaren op het programma stond, is sinds enkele dagen verwezenlijkt, z(ij het dan ook op zeer bescheiden schaal. Het bestuur der vereeniging is er namelijk in geslaagd met de directie van het Claridge Hotel op de Champes Elysées tot een overeenkomst te komen, waarbij deze directie een apartement, bestaande uit een grooten salon met aangren zende kamer ter beschikking van de vereeni ging stelt. De lokalen staan het geheele jaar door dage lijks ter dispositie van de leden, die in deze in het centrum der stad gelegen lokalen ook hun maaltijden kunnen gebruiken. Aan alle leden der Nederlandsche Vereeniging is tevens een soort lidmaatschapskaart uitgereikt, op ver toon waarvan een belangrijke reductie verkre gen wordt op hotelprijzen, gymnastiekzaal enz. De nieuwe lokalen zijn 1 Maart in gebruik genomen. Mocht deze instelling zich in een groote belangstelling verheugen, dan is hier mede misschien de eerste stap gezet op den weg naar een definitief en grootscher Nederlandsch centrum te Parijs, iets waaraan de Nederland sche kolonie in de Seinesad zeer zeker behoefte heeft. NEW YORK. 4 Maart. (A. N. P.). In de kringen waar men werkzaam is voor de Neder landsche deelneming aan de wereldtentoon stelling te New York wordt thans groote acti viteit ontplooid, in afwachting van de opening der tentoonstelling op 30 April a.s. De Neder landsche missie, zoo is in de Amerikaansche pers aangekondigd, zal op 29 April te New York aankomen. Mr. E. Elias, die werkzaam zal zijn als „press-officer" bij de Nederland sche deelneming, bevindt zich reeds in de Ame rikaansche hoofdstad. De heer Crommelin, een Nederlandsch zakenman die reeds jarenlang in New York is gevestigd, zal werkzaam zijn als begeleider van bezoekers uit het Nederland sche zakenleven. Verschillende standhouders zijn reeds aan gekomen, o.a. de geheele staf van den stand der P. T. T., onder leiding van Ir. van Marle, die de brievensorteermg chine zal demonstree- ren, welke te zien zal zijn in de „Hall of Na tions." Verschillende figuren uit het Nederlandsche openbare leven bevinden zich in New York. Behalve vice-admiraal van Duim logeerde hier onlangs dr. Fentener van Vlissingen, die van zijn dochter vergezeld was, alsmede de heer J. van Landschot, bankier te 's Hertogenbosch. Aangemoedigd door het succes van zijn vorige reizen organiseert het Katholieke Onderwijzers Verbond zijn vijfde reis naar Rome met bezoek aan Milaan, Genua, Napels, Florence en Venetië. Het vertrek is Woensdag in de Goede Week en de reis eindigt Maandag na Beloken Paschen. Het Nationaal Fonds voor bijzondere nooden deelt meae, dat de ontvangsten over de maand Februari 1939 hebben bedragen 7.979.10, zijn de 6.746.73 uit periodieke bijdragen en 1.232.37 uit losse giften. De uitkeeringen over hetzelfde tijdvak be droegen 14.677.73. De plaatselijke commissies van samenwerking brachten ten behoeve van dezelfde gevallen bij een 28.125.91. zoodat in die maand aan aan vragers, verdeeld over 102 gemeenten, een be drag van 42.803.64 kon worden uitgekeerd. TROMMELS f. 1.50. DOOSJES v.a. 25 CT Te Zaandam heeft hedenmorgen een felle brand de cacaofabriek „Aurora", staande aan 't Kalf het noordelijk deel der gemeente benevens het aangrenzende pakhuis met den daarin aanwezigen grooten voorraad cacaoboo- nen en afgewerkte producten geheel verwoest. Het was ongeveer half vijf, toen een der drie werklieden die des nachts het bedrijf gaande houden er wordt in continu gewerkt een brandlucht gewaar werd. Bij zijn onderzoek naar de oorzaak daarvan, bemerkte hij, dat op de tweede verdieping in een hoek een partij grondstoffen smeulde. Na eerst zijn beide kameraads te hebben ge waarschuwd, werd direct gepoogd met behulp van in de fabriek aanwezige schuimblusschers het vuur te bedwingen. Dit bleek echter onbegonnen werk. In enkele oogenblikken nam het vuur zoo'n omvang aan, dat de arbeiders op eigen lijfsbehoud bedacht moesten zijn en de vlucht namen. Terstond alarmeerden zij toen de politie en de brandweer. Spoedig daarop verscheen de brandweer. Zoo snel greep het vuur om zich heen, gevoed door den in de fabriek aanwezigen voorraad brandbare grondstoffen, dat binnen korten tijd de vlammen naar alle kanten naar buiten sloegen. De drijvende spuit uit Zaandijk en de 300 L. motorspuit uit Koog staken weldra de Zaan over. om hun diensten te verleenen. Te zamen werd nu het vuur op krachtige wij ze bestreden met 18 stralen. Ondanks deze krachtige pogingen slaagde men er niet in. het vier verdiepingen hooge steenen fabriekspand te redden. Ook het aangrenzend pakhuis, waarin 150 ton cacaoboonen was opgeslagen en dat grooten- deels van gegolfd plaatijzer is opgetrokken, brandde tot den grond af. De schade is zeer aanzienlijk en zeker groo ter dan een kwart millioen gluden. De brand woedde over een oppervlakte van ongeveer 1200 M.2. De eigenaar, de heer Jan Stuurman Dz„ wo nende te Koog aan de Zaan. is verzekerd te gen brandschade op beurspolis. Echter is zijn schade niet door een bedrijfsverzekering ge dekt. Met Mijnhardtjes steeds vlugge resultaten. Doos 30 en 50 ct. In de Congregatie der Paters Assumeiionisten hebben de navolgende fraters de Wijding van het H. Priesterschap ontvangen: Fr. Adulphus van de Wal, 's-Hertogenbosch; Fr. Rcdulphus van Asten, Helvoirt; Fr. Martin Rutten, Ara- hem; Fr. Romualdus Nijssen, Nijmegen; Fr Leo- nardus in 't Zand, Venlo; Fr. Arthur Horst huis, Breda; Fr. Leo Leurink, Borne. Zijne Hoogw. Excell. Mgr. A. F. Diepen, Bis schop van 's-Hertogenbosch, heeft Zaterdag 4 Maart, in de kapel der Bisschoppelijke Kweek school te 's-Hertogenbosch, de volgende HE. Wijdingen toegediend: De Tonsuur aan de Eerw. Fraters: Antonius van Hillo, Godefridus van der Looij, Leonardus Kerstens, Jacobus Hendriks. Julius Veenboer, Nicolaus Veen, Michael Nijholt, Hen- ricus Komips, Joannes Kissen, Antonius van den Hurk, Carolus van Zeeland, Petrus Verdijk, Johannes Koekkoek, Martinus van de Burgt, Cornelius Pouw, Petrus de Louwere, Antonius Kooien, Theodorus Peters, Gerardus de Kort, Hubertus Verdijk, Theodorus van Maastricht, Albertus van Eimeren, allen van de Congrega tie der Paters van den H. Geest te Uden. (In de Bisschoppelijke huiskapel diende Z. H. Exc. Mgr. Diepen Vrijdag de Tonsuur toe aan den Eerw. Frater Gulielmus van Eijk, van dezelfde Congregatie). De vier mindere Orden aan de Fraters: P. J. N. M. van Moorsel, J. H. van den Eisen, N. L. van den Meiracker, J. L. Standenmeijer, J. A. A. Roemer, J. M. Biezeno, W. Bronkhorst, H. A. Grollenberg, A. F. J. M. van Wagenberg, van de Orde der Dominicanen; Redemptus Vink, Mansuetus Michielsen, Caspar Oddens. Daniël Liphuijzen, Jeremias Meijer, David Boin, Benedictus Sax, Thomas van Thienen, Isaias Mijnsbergen, Fulgentius van Kleef, Eduardus Boerssee, van de Orde der Paters Augustijnen; Franciscus Soontiëns, Donatus Kuster, Henricus Arends, Antonius Verheijen, Petrus van Nies, Johannes Berkers, Martinus Bodé- wes, Gulielmus Tulleken, Hubertus Egelmeers, Theodorus Gottenbos, Gulielmus van Son. Jo hannes van Doorne, Sidonius van der Werf, Andreas Wouters, Ludovicus Soontiëns. Amol- dus Habraken, Henricus van Rooy, Gulielmus Besselink, Joannes Vissers, Henricus van Put ten, Andreas Arts, Gulielmus van Eijk. van de Congregatie der Paters van den H. Geest, en het H. Subdiaconaat aan de Fraters; Antonius Rijnen, Antonius Kosian. Jacobus de Ruiter. Hermanus Vloet, Petrus Scholten, Martinus Aarts, Hubertus Steur, Albertus van den Berg, Joannes Stas, Jacobus van der Lub- be, Gulielmus Verheul, Martinus Sillekens. Al bertus van Lieshout, Antonius de Winter, Theo dorus Rooijakkers, Henricus Lammers. Petrus van Doom. van de Congregatie der Paters van den H. Geest. e optimist is een beter hervormer dan de pessimist

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9