Gabriels geweldig op dreef in het wereldtornooi Chelsea voor de cup uitgeschakeld Reis en geest Auto viermaal over den kop DE BELG VERNIETIGT GALMICHE ZONDAG 5 MAART 1939 BILJARTEN Van Eymeren maakt met zijn derde winstpartij een fraai debuut. Sweering slaat Claeys Dommering verliest van Cote Gabriëls for ever! BRIDGE OM DE EUROPEESCHE TITELS Prins Bernhard beschermheer van het tournooi SCHAKEN Wedstrijd BelgiëNederland MOTORSPORT DE RACES OP HET CIRCUIT VAN LIMBURG Ministerieele toestemming verleend PAARDENSPORT INTERNATIONALE MILITARY TE TURIJN Nederlandsche deelneming? LAWNTENNIS Kampioenschap van Nederland der oefenmeesters VOETBAL IN ENGELAND Everton opnieuw door Wolv. Wanderers geslagen Rare capriolen van Fulham SKISPORT De Holmenkolwedstrijden begonnen Ootmarsum, de N.S.B. en de Koningin Misselijk gedoe van den ex-burgemeester JONGETJE OVERREDEN DOOR VRACHTAUTO Aan zijn verwondingen bezweken R. K. Universiteit Academische examens De drie inzittenden liepen ernstige verwondingen op Schuldige reed door HET JUBILEUM VAN HET ZESDE MOTORRIJDER DOOR DE ZON VERBLIND Tegen afsluitboom gereden en op slag gedood Feestelijkheden te Breda voortgezet Op den derden dag van het tomooi om het wereldkampioenschap 45/2 cadre schit terde Gabriëls weer door zijn partij tegen den Franschman Galmiche in vier beurten uit te maken, spelend met een gemiddelde van 100. Sweering won van Claeys, terwijl ook Cote ziin vierde partij won Onder groote belangstelling werd in de mid daguren van Zaterdag het tornooi voortgezet met de partijen Loebvan Eymeren en Sweering-Claeys. In de partij tusschen Sweering en Claeys ging het voortdurend gelijk op. De Belg begon met een serie van 90 en in de vierde beurt antwoordde Sweering met 72. Met 89 in de 7e beurt nam de Amsterdammer de leiding over, doch de Belg gaf zich niet gewonnen en liep met 48 (in de 8e beurt) en 83 (in de 10e beurt"» weer uit. Sweering liet zich door zijn achter stand niet ontmoedigen, scoorde 90 in de 13e beurt, waarna de stand 333293 was in het voor deel van den Insulindespeler. Met een goed ge speelde slotserie van 67 maakte Sweering de 400 vol. Claeys kreeg den nastoot en wist zijn to taal nog tot 361 op te voeren. Sweering Claeys 400 361 15 15 90 90 26.66 24.06 Loeb-van Eymeren was zeer spannend. De Zwitser speelde ditmaal heel goed en begon met een serie van 83. In de 9e beurt noteerde Loeb zijn eerste 100 in dit tornooi en in de 16e beurt volgde er nog 'n 73. Met kleine series bleef van Eymeren steeds ongeveer 100 punten ten achter. Maar na 18 beurten leidde Loeb nog slechts met 358 om 355. De Rotterdammer was de beste in de eindspurt, waardoor hij 3 van de 4 par tijen heeft gewonnen. Loeb Van Eymeren 372 400 21 21 108 17.71 19.04 Galmiche miste tegen Gabriels den acquit- stoot. De E'e'g produceerde vervolgens 166 in r.og geen 20 minuten. Na een 4 in de 2e beurt kjeeg de wereldkampioen in de 3e beurt de ballen weer uitstékend "bij elkaar. Mathematisch zuiver waren zijn rappels, korte tikjes in het kleine spel, weer een roffel en dan lagen de ballen weer keurig bijeen. In de ondraaglijk warme temperatuur van het Overvolle zaaltje moest de Belg telkenmale de serie onderbreken om de handen en de queue af te vegen, het geen natuurlijk niet bevorderlijk was voor de concentratie. Opnieuw werden de 100 caram boles gepasseerd, zijn 7e century in dit tor nooi. Op 155 strandde de serie door een on nauwkeurigheid. Galmiche presteerde niets en met 75 in de 4e beurt was de partij al weer, dit maal in precies één uur, door Gabriels ge wonnen. Galmiche Gabriels 21 400 12 525 166 100.— Op de andere tafel begonnen Cote en Dom mering zeer slecht en na 13 beurten had de Arnhemmer er 111 en de Franschman 60 bij elkaar. In de 14e beurt lukte het bij Cote pas goed. Klein spel werd afgewisseld met breede stooten, voor moeilijkheden ging de Fransche kampioen niet uit den weg. Af en toe ging het wat langzaam en al waren zijn rappels niet zoo op den millimeter zuiver als die van Gabriels, Cote hield het ivoor toch maar goed bij elkaar. Op 200 kreeg hy een ovatie van het publiek in ontvangst te nemen. Op 206 strandde de serie. Voor Dommering was de strijd hope loos geworden. Dommering 296 21 COte 400 21 61 206 14.09 19.04 Zooals reeds enkele maanden geleden vermeld werd heeft de Nederlandsche Bridge Bond de uitnoodiging van de International Bridge Lea gue (European Division) aanvaard om de voor bereiding en verzorging van het congres en de Europeesche kampioenschappen 1939 op zich te nemen en is eene commissie druk bezig het veel omvattende werk uit te voeren. Het bestuur van den N. B. B. richtte het ver zoek tot Prins Bernhard om het beschermheer schap wel op zich te willen nemen en mocht het heuglijk bericht ontangen, dat Z. K. H. daar in welwillend heeft toegestemd. Inschrijvingen zijn reeds ontvangen van Bel gië, Duitschland, Engeland, Frankrijk en Italië, terwijl ongetwijfeld Denemarken, Noorwegen en Zweden evenals elk jaar van de party zullen zijn. Dat Hongarije, winnaar van het kampioen schap voor open teams in 1938, zijn titel zal ver dedigen, achten wij vrijwel zeker. Een eere-comité wordt gevormd onder voorzit terschap van mr. A. baron Schimmelpenninck van der Oye, voorzitter van het Ned. Olympisch Comité. Congres en Wedstrijden worden gehouden in de zalen van Pulchri Studio te 's Gravenhage. Naar wij vernemen, zal op Zaterdag 29 en Zondag 30 April te Brussel een landenwedstrijd worden gespeeld tusschen de tientallen van België en Nederland. De spelers komen twee maal tegen elkaar uit. Het ligt in de bedoeling, dat het volgend Jaar de Belgen naar Nederland komen. Gabriels Naar wij vernemen heeft de stichting „Cir cuit van Limburg" van den minister van W«- terstaat de officieele goedkeuring verkregen voor de motorraces op het circuit nabij Roer mond, welke zij voornemens is te organiseeren onder auspiciën van de K. N. M. V., op Zondag 21 Mei as. Op 23, 24 en 25 Juni wordt te Turijn een internationale military gehouden, waaraan, naar aangenomen mag worden, de beste equipes van Europa zullen deelnemen. Naar wij vernemen is het zeer waarschijnlijk, dat ook een Nederlandsche equipe, bestaande uit 3 ruiters en een chef d'equipe, aan deze military, welke als een voorproefje van Hel sinki mag worden beschouwd, zal deelnemen. De uitslagen van de Vrijdagavond in het tennispark Marlot voortgezette wedstrijden om het kampioenschap van Nederland voor oefen- meesters, luidden: J. Goedraad slaat A. Hem mes 64, 63, 64. A. van Beem slaat D. de Mos 57, 63, 75, 6—4. Waasdorp slaat M. Goedraad 60, 62 (Goedraad heeft opgege ven wegens verstuikten enkel). J. Goedraad slaat van Beem 61, 6—3, 63. Dubbelspel: M. Goedraad en "Waasdorp slaan de Mos en Schuuring 61, 62. De wedstrijden om het kampioenschap van Nederland voor tennisoefenmeesters, gehouden op de overdekte banen van het tennispark Mar lot te 's Gravenhage, werden Zaterdag voort gezet. In het heerendubbelspel wonnen J. Goed raad en van Beem van Rehling en Kauling met 6—2, 6—0. De uitslagen van de voetbalwedstrijden, welke Zaterdag voor de zesde cupronde en de League zijn gespeeld, luiden als volgt: Voor de zesde cup-ronde (kwart eindstrijden) ChelseaGrimsby Town 01; Wolverhampton WanderersEverton 20; Huddersfield Town Blackburn Rovers 1li PortsmouthPreston Northend 10. Eerste af deeling League: ArsenalBolton Wanderers 31; Aston VillaBirmingham 51; BrentfordCharlton Athletic 10; Sunderland —Manchester United 52; Liverpool—Leicester City 1—1. De stand is nu: Everton 30 20 2 8 42 59—37 Wolv. Wand. 30 16 8 6 40 61—22 Derby County 31 16 7 8 39 54—38 Middlesbrough 31 14 7 10 35 65—48 Charlton Athl. 30 15 5 11 35 55—46 Aston Villa - 31 14 6 11 34 58—43 Bolton Wand. 30 12 9 11 33 56—46 Arsenal 31 12 9 10 33 38—29 Stoke City 31 12 9 10 33 53—52 Liverpool 31 11 9 11 31 47—49 Sunderland 30 11 8 11 30 41—45 Grimsby Town 30 11 8 11 30 42- -50 Bretford 31 12 6 13 30 45- -58 Preston N.E. 29 10 9 10 29 41—42 Manch. United 31 9 11 11 29 47- -42 Leeds United 29 10 7 12 27 45- -53 Blackpool 29 7 10 12 24 37- -52 Leic. City 31 7 10 14 24 36- -58 Hudd. Town 30 9 5 16 23 43- -49 Portsmouth 29 6 11 12 23 26- -49 Chelsea 28 8 5 15 21 47- -59 Birmingham 31 8 5 18 21 47- -57 Tweede af deeling: BradfordNewcastle United 01; Bury Burnley 10; ChesterfieldCoventry City 3—0; Fulham—Plymouth Argyle 12; Manchester CityWestbromwich Albion 33; Millwall Norwich City 60; Sheffield WednesdayShef field United 10; Swansea TownNottingham Forest 10; Tranmere RoversSouthampton 11; Westham UnitedTottenham Hotspurs 0—2. De stand aan den kop is: Blackburn Rovers 31 18 3 10 39 75—48 Sheffield United 31 14 11 6 39 48—34 Sheffield Wedn. 29 16 g 8 37' 68—44 Coventry City 30 16 5 9 37 49—37 Newcastle United 31 16 5 10 37 50—34 De uitslagen luiden: 18 K.M.-wedstrijd: 1. Trygve Brodahl (Noor wegen) 1 uur 10 min. 29 sec.; 2. Eino Olkinuora (Finland) 1 uur 11 min. 11 sec.; 3. Johos Ku- rikkala (Finland) 1 uur 11 min. 24 sec.; 4. en 5. Matin Matsbo (Zweden) en Sven Edin (Zwe den) beiden 1 uur 11 min. 38 sec. De stand in de combinatie (18 K.M. en sprin gen) is na den eersten dag: 1. Hoffsbakken (Noorwegen) 1 uur 12 min. 6 sec.; 2. Fosseide (Noorwegen) 1 uur 13 min. 24 sec.; 3. Odden (Noorwegen) 1 uur 13 min. 31 sec. O* arm van eer fletser Ij geen too verstaf: vóór het veranderen van richting moet hij zich ervan over tuigen of de ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun- nen marden I '-i- De Roemeensche staatsraad heeft ter gelegenheid van den verjaardag der staatshervorming voor het koninklijk slot te Boekarest geparadeerd In sommige tijden ziet 't er naar uit, alsof de kwestie van ras en geest inderdaad een natuur wetenschappelijke, een biologische kwestie is. Men ziet de geleerden tegen elkaar te velde trekken met tal van zware en spitse argumen ten. Zoo zijn er thans Duitsche geleerden, die zeggen dat het Noordsche ras het beste ter we reld is en dat er met het Noordsche ras een geheele reeks voortreffelijke geesteseigenschappen gepaard gaan. Bovendien beweren zij, dat alles wat er ooit aan groots in de wereld is gepres teerd, door het Noordsche ras is tot stand ge bracht. Wanneer er nu bewezen wordt, dat andere volken eveneens deel hebben aan het tot stand komen van groote daden en werken; wanneer er verder bewezen wordt, dat die voor 't Noord sche ras opgeëischte karaktereigenschappen in 't geheel niet aan dat ras tigen zijn, meent gij dan dat men de rassentheorieën zal opgeven? Dat zal men niet, want de Duitschers hebben zich nu eenmaal een bepaald ideaal gevormd, zij hebben een denkbeeld van een voorbeeldigen Duitscher in het hoofd, natuurlijk naar de ge lijkenis van historische proeven; en dat ideaal willen ze niet opgeven. Kunnen ze hun ideaal verdedigen met deze of gene wetenschap, b.v. met populaire ras-theo rieën, dan vinden zij dat een meevaller; maar bewijst men hun, dat de wetenschap geheel an ders over den aard van het Noordsche ras oor deelt, dan de leiders oordeelen over de idealen en toekomst van het Duitsche volk want daar gaat het eigenlijk om dan zullen zij den steun der wetenschap met een licht hart vaarwel zeggen. Desniettemin is de vraag naar het verband tusschen ras en geest een heel interessante vraag. De eerste en grootste moeilijkheid is, dat wij het waarom niet begrijpen. Ik bedoel het vol gende: Wij weten dat menschen met een be paalden lichaamsbouw bepaalde eigenschappen hebben, maar wij begrijpen niet waarom. Na- denkelijke menschen met groote theoretische begaafdheden zijn vaak slank, mager, hebben vrij lange armen en beenen, een hoog voorhoofd, een kleine onderkaak. Waarom gaat een derge lijke lichaamsbouw samen met theoretische be gaafdheden? Dat weet niemand. En dit nu is de voornaamste moeilijkheid bij de kwestie van de rassen. Stel b.v. dat de Afrikaansche negers dom en muzikaal zijn, dan weet men nog niet waarom ze het zijn en zoolang men dat niet weet, kent men geen noodzakelijk verband tus schen hun neger-lichaamsbouw en hun dom heid en muzikaliteit. Het kan dus heel goed zijn, dat in andere omstandigheden de negers andere eigenschappen hebben. Natuurlijk is het wel zoo, dat iedereen voor de eigenschappen, die hij bezit, ook aanleg heeft. De negers zijn in de muziek zeer rhythmisch. Daarvoor hebben ze den aanleg; het kan zijn,, dat er een bijzondere situatie noodig is, om de zen aanleg tot uiting te doen komen. Hoe dit ook zij, zeker is dat de neger dezen aanleg heeft. Van iemand, die geen rhyhmische talenten ver toont, is het niet zeker dat hij aanleg heeft. Vroeger stelde men zich de vraag, of ook de Japanners in staat zouden zijn de wetenschap op dezelfde wijze te beoefenen als de Europea nen, want tot dusverre had de Japanner dat nog niet gedaan. Welnu, hij heeft bewezen daartoe even goed in staat te zijn als de Europeaan. Men zal moeten beginnen met precies te be- studeeren, welke geestelijke eigenschappen met bepaalde rassen samengaan. Dit is tot nu toe nauwelijks geschied. Om een eenvoudig voor beeld te noemen: de rhythmische begaafdheid van den neger. Men zou moeten nagaan of die begaafdheid zich ook uit buiten Afrika en an derzijds of Europeanen, die in Afrika gaan wo nen, ook rhythmisch worden. Verder of die rhythmische aanleg aan alle negers gemeen is en of hij misschien samengaat met de gewoonte van dansen Immers dan zou er een kans zijn, dat het een aangekweekte eigenschap was, waar voor oorspronkelijk de negers niet meer aanleg hebben dan een ander volk. U begrijpt wel, dat dergelijke onderzoekingen weinig geschieden. Zij vergen geld en geduld en ook een ware liefde tot de wetenschap. Daar is niet veel mee te verdienen, en ook de eer en het succes hangen veel van het geluk af. Maar boeken, waarin aan de landgenooten bewezen wordt dat zij, de landgenooten, de braafste en heldhaftigste kerels geweest zijn, worden in groote hoeveelheid geschreven en gekocht. Daarvoor dient thans de rassentheorie. Maar, zal men zeggen, het feit dat de negers niets gepresteerd hebben, is toch niet te loo chenen en van bepaalde tijdperken van andere volkeren is ook niets overgebleven, b.v. niets van de Indische bevolking vóór dat de Ariërs binnendrongen, enz. enz. Bewijst dat dan niet, dat de negers een laagstaand ras zijn? Doch dan komt het antwoord dat ook van het Noordsche ras vrijwel niets is overgebleven uit den tijd, dat het nog vrij was en nog niet met de Ro meinen in aanraking gekomen was. Het pres teerde niets, maar in verbinding met andere volkeren heeft het veel gepresteerd. En daarom kan men wel zoo redeneeren, dat de Afrikaan sche negers nu staan, waar de Germaansche stammen vóór tweeduizend jaar stonden, n.l. aan het begin van hun beschaafdwording. Zoo blijft er dus zelfs van dergelijke kolossale feiten, als de onbeteekenendheid van het Afri kaansche ras, heel weinig over voor de verdui delijking van het vraagstuk, in welk verband geest en ras staan. Merkwaardig is in dit opzicht de opvatting der oudere anthropologen, die de menschenras- sen indeelden naar de temperamenten, flegma tisch, sanguinisch cholerisch en melancholisch. Bij elk temperament hoorde een ras. Tegen woordig echter houdt men en naar 't schijnt, met recht er aan vast, dat elk ras bijzondere eigenaardigheden heeft, en daarbinnen, in eigen kring, vertoont het dan weer typen_ die in tem perament verschillen. Men heeft dus flegmatieke Indianen, flegmatieke negers en ook Chineezen. Men kan dus niet zeggen, dat alle negers of Chineezen of wie dan ook flegmatiek zijn. Men vindt flegmatieke menschen, evenals sanguini sche, cholerische, melancholische onder alle ras sen. En tegenwoordig gebruikt men andere ter men: en wel dat er pyknische, athletische en asthenische typen onder alle rassen voorkomen. Weidenreich heeft op dit punt veel licht ver spreid in zijn boek: Rasse und Körperbau. Het komt er dus op neer, dat men de geeste lijke eigenschappen van het ras eigenlijk nog nooit goed met de vereischte nauwkeurigheid heeft bestudeerd. Het is natuurlijk in 't geheel geen kunst om uit de geschiedenis van b.v. Frankrijk tienduizend feiten te lichten en daar mee te bewijzen dat de Franschman wispel turig, oppervlakkig en edelmoedig is: het is even gemakkelijk het tegendeel te bewijzen. Welnu, zoo zijn de meeste boeken over het ras samengesteld. Daarin worden aan het Noordsche ras allerlei eigenschappen toegeschreven_ die de auteur de mooiste vindt. Vandaar, dat sommige schrijvers vooral een krijgshaftige of ook een krijgszuch tige gezindheid aan het Noordsche ras toe schrijven; anderen vinden het weer in de eerste plaats eerlijk, trouw, ijverig, edel van opvatting. Weer anderen zien in hem den eenzame, die met zijn geest alleen in groote gedachten leeft, ook tragisch is en zich tot geen gemakkelijke en vlot te opvatting van 't leven laat verleiden. Tegelijk geeft men dan een beschrijving van de andere rassen. Deze vallen heel wat minder gunstig uit. De rasstudie is voor leeken, naar het mij voor komt, zeer aan te bevelen. Wanneer men n.l. pre cies leert te onderscheiden het Noordsche, het Oost-Baltische, het Dinarische, Alpine- of Mediterrane ras, dan wordt daardoor de op lettendheid zeer gescherpt. Men kan wederom „leeren zien". Maar men moet niet bij het ras blijven stilstaan, maar ook de individueele ver anderingen goed bezien en daaruit leeren hoe een gelaat, dat psychologische landschap, is sa mengesteld. Daarvoor geeft de rassenkunde, omdat zij leert een aantal soorten te onderschei den, een goede inleiding. Want men moet een of andere indeeling beginnen, anders is het ter rein al te verward. En probeer dan eens een gezicht te beschrijven, dan begint ge de kunst van teekenaar en schilder te bewonderen. Want die kunnen het wel. Dus ook daarvoor is de rassenkunde goed. Dr. TH. H. SCHLICHTING De „Avondpost" schrijft: Het is bekend, hoe de organen der N.S.B. de leden van ons Koninklijk Huis meermalen hebben bejegend. Uit de redevoeringen van de Koningin wer den gedeelten, die de N.S.B. niet aanstonden, weggelaten; het bezoek van Prinses Juliana aan „De Joodsche Invalide" werd verzwegen, omdat dit onzen fascistischen broederen een doorn in het oog was; critiek werd geoefend op een hooggeplaatst persoon van het Hof, die aan de collecte voor de Joodsche vluchtelingen had bijgedragen (dit was de Koningin) volmaakt in strijd met de waarheid werd verklaard, dat de Koningin in haar jongste radio-rede „instemming" had betuigd met het „eenheids"-streven der N.S.B., en dit, terwijl Zij in de laatste jaren vele malen met grooten na druk haar onwankelbare gehechtheid betuigde aan ons staatsbestel en aan onze rechten en vrijheden. En wat het Nationale Dagblad nu doet ligt in precies dezelfde lijn, is feitelijk nog erger. De Burgemeester van Ootmarsum is ontslagen. De Regeering heeft hiervoor natuurlijk haar zeer dringende en overwegende redenen, anders gaat zij tot zoo iets niet over. Maar de N.S.B. schrijft het toe aan een „intrige" van het „po- litiek-katholicisme". Tusschen twee haakjes: het is aardig om te bespeuren dat het communisme in de actie en de propaganda der N.S.B. bijna geheel is verdwenen. Vóór de verkiezingen van '37 was dit het groote argument, maar omdat toen behalve het fascisme ook het communisme bij de stembus een nederlaag leed, kon men de leus van het communistisch gevaar niet meer gebruiken; nu is het „politiek-katholicisme" de groote zondenbok geworden. Terzake. De Burgemeester van Ootmarsum heeft een verzoek gericht tot de Koningin: hij vraagt een audiëntie. Hij zegt hierin, dat zijn ontslag gevolg is van: „een lafhartige intrige, gepaard met politieke wraakneming". En hij wenscht zijn „ernstig beklag" te doen over de wijze, waarop door den Minister van Binnenlandsche Zaken en andere officieele per sonen tegen hem is opgetreden. In dit adres geeft dus de ontslagen Burge meester te kennen, dat Hare Majesteit haar handteekening heeft gezet onder een besluit, dat gevolg is van „een lafhartige intrige" en „een politieke wraakneming", in een tweede adres aan de Koningin heeft hij het zelfs over „aller-laf- hartigste intriges", met „opzettelijke verwaarloo- zing" van het recht door de ambtenaren. Maar mooier nog is de commentaar van het Nationale Dagblad. Men hoore: „De door het politiek katholicisme wegge werkte burgemeester van Ootmarsum heeft zich op Oranje beroepen.... Het Koninklijk woord over moreele en geestelijke herbewapening heeft ook Twente bereikt en vol verwachting ziet men thans op naar oranje, waarvan men herstel van het onrecht en bescherming tegen het politiek katholicisme verwacht.... Door zijn sollicitatie naar het thans onvervulde ambt van burgemees ter van Ootmarsum biedt hij Hare Majesteit de gelegenheid rechtsherstel te doen". Ieder, die rustig dit alles beziet, deze zaak beschouwt en aanvoelt, moet toegeven, dat de manier, waarop de Koningin hier in deze zaak wordt betrokken, eenvoudig ontoelaatbaar is en bovendien inconstitutioneel. Dat de ontslagen Burgemeester een audiëntie vraagt, is to1; daar aan toe; dat hij echter én in dat verzoek én in zijn sollicitatie-brief (naar het burgemees terschap van.... Ootmarsum) spreekt van „allerlafhartigste intriges" en Hare Majesteit's ambtenaren, den Minister incluis, beschuldigt van „opzettelijk" het recht te hebben verwaar loosd, is in zulk een schrijven aan de Koningin onverdedigbaar. Niet minder onverdedigbaar is de commentaar van het dagblad der N.S.B.: nu heeft de Koningin aanleiding om recht te doen; nu zal zij kunnen toonen dat het haar ernst is met haar rede over moreele en geeste lijke herbewapening; en men leest het tusschen en in de regels, Hare Majesteit moet blij zijn, dat de ex-Burge- meester haar „de gelegenheid" geeft tot „rechts herstel". Ieder gevoelt de conclusie: wanneer alles, wat de oud-Burgemeester en de N.S.B. nu vragen, niet geschiedt, dan zal Oranje géén recht heb ben gedaan, dan zal het Oranje géén ernst zijn met het streven naar herbewapening, dan zal onze Vorstin niet „de gelegenheid" hebben aan gegrepen, die de ontslagen Burgemeester en de N.S.B. thans zoo genadig zijn haar te bieden. Als men aan die zijde niet gevoelt, dat de manier Waarop het Hoofd van Staat in deze zaak wordt gemengd, onverdedigbaar en in constitutioneel is, dan zullen wij verder geen moeite doen het duidelijk te maken. Het is alweer een leerzame historie voor de verhouding van de N.S.B. tot de Kroon. Inderdaad, een woord van commentaar is hierbij overbodig. De houding, welke de N. S. B. en de ex-bur gemeester hier tegenover het Staatshoofd aan nemen, is beneden alle peil. Van de N. S. B. en het „Nationale Dagblad" was niet anders te ver wachten. En wat jhr. von Bönninghausen be treft: wanneer deze zoo afdoende mogelijk had willen bewijzen, dat het hoog, hoog tijd was, dat hij ontslag kreeg, dan had hij geen beter middel kunnen kiezen dan de twee brieven aan de Koningin en derzelver publicatie! Het is onbegrijpelijk dat er nog menschen zijn die dit ontslag op korten termijn in strijd vin den met onze begrippen van recht en vrijheid. Maar dat is dan ook maar een heel kleine min derheid! Vrijdagavond werd het vijfjarig zoontje van den heer K. te Deurne, toen het plotseling den weg overstak, door een vrachtauto uit Mil- heeze gegrepen. Met een zware hersenschudding werd het knaapje opgenomen. Zaterdagmorgen ia het aan de bekomen verwondingen overleden. NIJMEGEN. Geslaagd voor het candidaats- examen in de rechten de heeren J. S. M. Star mans uit Heerlen en P. H, G. Herbers uit Nij megen. AMSTERDAM. Bevorderd tot apotheker mej. A. Elshove en de heeren W. F. Daems en J. Clason. «en mensch kan evenmin een pri vaten godsdienst hebben, alsdat hij een private zon of een private maan heeft. Zaterdagavond omstreeks kwart voor zeven heeft zich op het gedeelte, van den rijksweg AmsterdamSassenheïm tusschen den Venneperweg en den Lisserweg bij Hoofddorp een auto-ongeluk voorgedaan, waarbij drie personen ernstig gewond wer den. Drie personenauto's reden achter elkaar in de richting Den Haag. De achterste wagen stak, om de andere auto's te passeeren, zijn linker- •ichtingaanwijzer uit en zwenkte naar links. Toen hij echter naast den tweeden auto gekomen was, ging deze eveneens naar links, om den voor sten wagen voorbij te gaan. De achterste auto, welke zich juist naast de zen tweeden wagen bevond, werd door deze onverwachte manoeuvre gedwongen naar de uiterste linkerzijde van de autobaan uit te wijken. Het voertuig vernielde hierbij een bermplankje en schoot den berm van den weg in, sloeg vier maal over den kop en kwam terecht op de linker-rijbaan. Van de drie inzittenden werd de heer Z. uit Amsterdam uit den wagen geslingerd en ernstig gewond. Ook de overige inzittenden, 't echtpaar K. uit 's-Gravenhage, kwamen er niet zonder lichamelijk letsel af. De heer K. liep een hersenschudding op, zijn echt- genoote viel door de voorruit en kreeg ern stige snij wonden. De drie slachtoffers zijn per ziekenauto van de gemeente Haarlemmermeer naar de re sidentie vervoerd. De bestuurder van den tweeden personen auto, die, naar men vermoedt, het ongeluk veroorzaakt heeft, is wel uit zijn wagen geko men om te zien, wat geschied was, doch is di rect daarop doorgereden. Hoewel men niet in de gelegenheid is geweest het nummer van de zen wagen te noteeren, raadt de politie van Haarlemmermeer dezen persoon aan, zich binnen 24 uur aan den post te Hoofddorp te vervoegen, aangezien de verzamelde gegevens voldoende zijn om de identiteit van den ver- moedelijken schuldigen vast te stellen. Op den rijksweg langs Gouda naar Rotter dam en Den Haag is Zaterdagmiddag onder de gemeente Waddinxveen een uit de richting Gouda komende motorrijder, de 34-jarige aan nemer H. van der Loo uit Rotterdam, tegen den afsluitboom van de brug over de Gouwe gereden. De heer Van der L. reed tegen de zon in en werd hierdoor verblind. Dientengevolge zag hij niet, dat de afsluitboom van de voor het rij- verkeer juist weer vrijkomende brug nog niet geheel omhoog was gehaald. De motorrijder, die met een kalmen gang reed, sloeg er met het hoofd tegen aan en smakte vervolgens tegen den grond. Hij was op slag dood. Zijn lijk is voorloopig naar het lijkenhuisje op de algemeene begraafplaats te Waddinxveen overgebracht. De motor bekwam geen schade. Zaterdagmorgen zijn de feesten bij gelegen heid van het 125-jarig bestaan van het 6e reg. infanterie te Breda voortgezet. Na de reveille door de gezamenlijke tamboers en hoornblazers, werd te tien uur gelegenheid gegeven tot het aanbieden der geschenken. Namens de burgerij van Breda bood mr. F- Smits een tweetal schelleboomen aan. Hij werd gevolgd door den heer Ingen-Housz uit Gilze. die namens de reserve-officieren van het regi ment aan den commandant een viertal diepe trommen aanbood. Sergeant-majoor GielkamP overhandigde namens de onderofficieren van het regiment vier bazuinen, waarna de heer VOermans, namens de leveranciers van het regiment, een fraaie klok en de burgerwerk lieden een barometer aanboden. Nadat overste J. H. W. Bruins allen had be dankt voor de zeer welkome geschenken, werd een begin gemaakt met het défilé. Generaal* majoor A. A. van Nijnatten, commandant van de derde divisie, had zich met gevolg op da Oude Vest opgesteld en liet het jubileerende regiment langs zich voorbijtrekken. Op het bordes van het stadhuis op de Groots Markt waren verschillende burgerlijke en mi litaire autoriteiten bijeengekomen, toen het regiment, voorafgegaan door het stafmuziek- corps, zich vóór het stadhuis opstelde. Na een kort woord van gelukwensch door den garnizoenscommandant, kolonel C. F. Brueckel, werd het woord gevoerd door den burgemeester van Breda, B. W. T. van S.obbe, die namens de Bredasche bui-gerij de gelukwenschen over bracht bij dit jubileum. Hij memoreerde de goede samenwerking tusschen de burgerij en het 6e regiment infanterie en sprak de hoop uit, dat deze goede verstandhouding nog lange jaren zal worden bestendigd. In den middag werd in de vereenigingszaal der officieren een zeer druk bezochte receptie gehouden, waarna des avonds te negen uur de feesten werden besloten met een taptoe op de groote markt door de stafmuziek van het 6e R. I., onder leiding van kapelmeester van Leeuwen, met medewerking van de gezamen lijke tamboers en hoornblazers van het 6e R, L

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6