V.V.E. afdeelingskampioen De luchtroovers van Hoitika JCdvatdaal van den dag Sports/tippers R.C.H. behoudt zijn kans G cheepsrecht ST. GEORGE WEER DE LEIDING V' A' 2 h l' c- MAANDAG 6 MAART 1939 TWEEDE KLASSE I.V.C.B. Oofc Zwaluwen Vooruit verbeterde door een fraaie 3I-zege op Saestum zijn positie Always Forward wint met groote cijfers D- o. v D- °- ST. GEORGE I—THE VICTORY 6—1 Duidelijke meerderheid SAESTUM 1—ZWALUWEN VOORUIT 2 1—3 Voor rust een mooie wedstrijd HERTHA—R.K.B.V.V. 2—3 De gastheeren leidden met 20 TWEEDE KLAS K.N.V.B. Vriendenschaar moet degradatie wedstrijden spelen Hilversum verspeelt een punt osv he O.S.V.Westfrisia 20 R.C.H.AlkmaarscheBoys 10 HilversumH.V.C. 11 HerculesZ.F.C. 21 HU - vwi - - ill i tv» r IJSHOCKEY Zwitserland kampioen van Europa Tsjecho-Slowakije verliest met 20 Verdiende zege van Den Haag Antwerpen voor den Lippensbeker met 53 geklopt 4 DAMMEN Noord-Hollandsch tiental wint van Nederl. tiental Driemaal is 14 10 16 9 16 13 13 14 16 9 11 12 12 23 21 19 17 16 12 11 8 7 6 6 48—22 48—37 43—38 35—21 29—25 31—37 33—39 18—17 16—36 29—40 18—36 Op fraaie wijze heeft Zwaluwen Vooruit zich hersteld van zijn nederlaag, vorige week tegen S.D.o. geleden. De niet minder moeilijke uit beurt tegen Saestum leverde den Utrechtenaren een 31. zege op, waardoor de kampioenskan sen weer enkele graden beter worden. Olympia handhaafde zich bij de leiders, door L.V.V. in eigen home met dezelfde cijfers te kloppen en °°k R.K.B.V.V. blijft tot de élite in deze af deling behooren. Hertha, dat heftig voor de Sunten vocht, kon den Blaricummers niet bc- ietten beide punten mee naar huis te nemen, ^•etif streed met meer succes. Met een 21 Nederlaag en zonder de zoo hoog noodige pun- ïeh kon H.M.S. 2 naar Zuilen terugkeeren. j'-V.IJ. heeft een goeden dag gehad, want de Wselsteiners toonden een éclatante meerder heid over M.S.V., dat met 4—1 werd geklopt. **et zou ook al te erg worden als er dit jaar v'eer degradatiewedstrijden moesten worden Gepeeld in IJselstein! zWal. Vooruit Saestum ^iympia K. B. V. V. h' v. V. Actif V. ij. u S' v- f1- M. S. 2 Rmha Ib heeft Constantius zijn supporters een dduchte teleurstelling bereid. Na zich keurig •A hebben opgewerkt tot de bovenste helft van 6 ranglijst, lieten de Amsterdammers zich door Always Forward de kans ontnemen om titel- j^hdidaat te blijven. En hoe? De 80 neder ig. 'Welke de gastheeren van hun bezoekers b't Hoorn te incasseeren kregen, spreekt hier "Oekdeelen! St. George blijkt ondanks zijnlan- rustperiode het voetballen nog niet verleerd, fhe Victory kon tenminste met een 61 ne erlaag jn de schoenen weer naar Weesp terug keren. De Spierdijkers hebben doordat zij 'n Wedstrijd minder gespeeld hebben de leiding jker van D.O.S.S. overgenomen. De Amster- kmsche derby's R.K.A.V.—V.I.O. en V.V.A. 2— zWaluwen leverden elke club één punt op. De patste wedstrijd'1 verstreek zonder dat er ge doelpunt werd, de eerste eindigde in een 22 klijk spel. George 0. S. s. Alw. Forward Molendam 2 p°hstantius K. A. V. r^'aluwen ^he Victory In II a is de beslissing omtrent den hoogsten "tel reeds gevallen. V.V.E. maakte geen fout k sloeg Teylingen in grootschen stijl met niet "hhder dan 5—0, waardoor de club uit Wijk a®n Zee haar puntensaldo tot voor haar concur- enten onbereikbare hoogte opvoerde en dus kt kampioenschap veroverde. E>e 21-zege kike Lisse op B.S.M. behaalde en de overwin- h'hg van A.D.O. tegen D.S.S.H. (1—0) hebben kardoor weinig beteekepis meer. Vitesse gaf Santpoort 2 geen kans om aan de laatste plaats k ontsnappen en sloeg zijn gasten met 61. V. E. Lisse ktesse JA E. M. 5- S. S. H. S. M. kylingen 1. V. Santpoort 2 13 8 4 1 20 50—22 14 9 2 3 20 5(L-33 14 9 0 5 18 58—25 11 4 4 3 12 29—40 12 5 2 5 12 21—36 16 2 7 7 11 19—37 10 4 2 4 10 21—39 14 4 2 8 10 30—34 12 2 5 5 9 15—25 14 3 2 9 8 30—54 17 12 3 2 27 49—24 16 9 4 3 22 31—23 16 7 6 3 20 27—14 17 7 4 6 18 37—30 14 6 2 6 14 36—26 15 4 6 5 14 30—31 16 2 7 7 11 23—50 14 4 2 8 10 26—26 15 3 4 8 10 22—33 16 3 4 9 10 31—54 De eerste aanvallen zijn voor St. George. Als ha ongeveer twee minuten Duin een bal van hhks goed krijgt aangegeven, scoort hij onhoud baar (I0). Als even later Blauw goed voorzet, kipt Duin schitterend nummer twee in (2--0). ilie Victory komt nu verwoed opzetten, gesteund kor den sterken wind. Eindelijk weten de gas- kh uit een corner, welke de linksbinnen in kopt, den achterstand te verkleinen (2—1). St. George heeft na de rust den wind in den rug, doch The Victory is echter het meest in den aanval. Bij een St. George-uitval maakt 'n Victory-back hands en van Leeuwen zet de penalty om in een doelpunt (31). The Vic tory is nu een geslagen ploeg. Een bal van D. Overtoom, welke de Victory-keeepr verkeerd beoordeelde, komt tegen den paal en de toe stormende Duin maakt er 41 van. Nog twee maal weet St. George het doel te vinden, een maal door een goed schot van Dignum en een maal door een schitterenden kopbal van Duin (6—1). Saestum had wind en zon mee en ook een tikje geluk, toen ongeveer 10 minuten na aan vang de keeper der gastheeren een niet gevaar lijke bal wegraapte, doch deze in een botsing met een der gastheeren liet vallen, waarna het leder door den wind de goal inrolde (10). Spoedig daarna echter ondernamen de Zwalu wen een mooie opgezetten aanval, waaruit de midvoor met een voor den Saestum-keeper on houdbaar schot den stand gelijk wist te maken (1—1). De bekende inzinking van Saestum na rust bleef ditmaal uit; de Zeister jongens zetten de tanden op elkaar en deden meerdere goede aan vallen. Nu kregen ook de gasten een puntje cadeau, toen de Saestum-keeper uittrapte en de bal via het lichaam van een dichtbij staanden Zwalu wenman het doel inrolde (12). Bij een nieuwen aanval der gastheeren ont staat een schermutseling voor het doel, waarbij de keeper valt en 't leder in 't net belandt (1—3). Direct zet Hertha eenige gevaarlijke aanvallen op. Een ervan wordt een succes door een goeden kopbal van den rechtsbuiten. Het was aan te zien dat de sterke wind de gasten te veel terugdrong en er was ook nog geen kwartier gespeeld, of de stand was al 20. Nu komen de Blaricummer» echter los. Een mooie snellen aanval van den linksbuiten van R.K.B.V.V. werd door den keeper verkeerd be oordeeld en de stand werd 21. Nog voor de rust scoort de linksbuiten den gelijkmaker. Na de thee staat het spel van de thuisclub Zaterdagavond is te Havanna een wedstrijd gebokst om het wereldkampioenschap weiter- gewicht tusschen Armstrong en Pacho. De wereldkampioen Armstrong behield den titel docr een overwinning met k.o. in de vierde ronde. Naar uit Helsinki wordt bericht zal dezer da gen bij de Nederlandsche reisbureaux Lissone— I dndeman de gelegenheid worden opengesteld tot het reserveeren van plaatsen voor alle wedstrijden der Olympische Spelen van 20 Juli24 Augustus 1940. op veel hooger peil en we kunnen wel zeggen dat ze voortdurend in de meerderheid was. Onver wachts echter vloog bij een doorbraak van de R.K.B.V.V.-ers de bal in het net (2—3). In Ia heeft R.C.H. zijn kans tegen Alkmaar - sche Boys niet verspeeld. E)en groote overwin ning konden de Haarlemmers weliswaar niet behalen, maar in ieder geval hebben zij toch op beide punten beslag gelegd en daardoor hun achterstand op E.D.O. tot twee punten geredu ceerd. H.R.C. heeft de verwachtingen niet be schaamd en in Alkmaar een keurige 21 zege op Alcmaria Victrix weten te behalen. O.S.V. w.erkte zich een redelijk eind uit de gevaarlijke zone door een 20 victorie op West-Frisia. EDO 15 11 1 3 23 34—8 RCH 15 9 3 3 21 38—22 WFC 15 8 4 3 20 26—13 HRC 16 7 4 5 18 40—31 Alk. Boys 15 5 3 7 13 27—28 Kennemers 15 6 1 8 13 38—46 16 5 3 8 13 26—34 Alc. Victrix 16 5 3 8 13 27—40 West Frisia 14 2 5 7 9 22—43 HFC 15 3 3 9 9 29—42 In Ib is het lot van Vriendenschaar beze- geld. De Utrechtenaren begonnen met op eigen veld van Spartaan te verliezen (13), maar bovendien slaagden de andere degradatiecandi- daten er allen in hun puntental op te voeren. Hercules deed dit met 21 op bijzonder keu rige wijze tegen Z. F. C. en Zeeburgia presteer de al niet veel minder, door zijn sterkeren stad genoot WWV een 32 nederlaag toe te bren gén. H.V.C. heeft voor een verrassing gezorgd door Hilversum ook zijn tweede punt te ont nemen. Evenals destijds in Amersfoort wist de ze ploeg den kampioenen thans in eigen home een punt afhandig te maken. De Amsterdam- sche derby Watergraafsmeer A.F.C. eindigde in een puntloos gelijk spel. Hilversum 16 14 2 30 42—9 AFC 16 7 3 6 17 33—29 ZFC 16 7 3 6 17 24—21 HVC 16 7 3 6 17 33—34 DWV 16 6 4 6 16 37—28 De Spartaan 16 7 2 7 16 19—21 Watergraafsm. 16 6 3 7 15 24—27 Zpeburgia 4 5 7 13 17—27 Hercules 16 5 2 9 12 17—32 Vriendensch. 16 1 5 10 7 12—30 De thuisclub speelt het eerst voor de wind en direct wordt het West Frisia-doel geducht be stookt, waardoor de gasten het zwaar te verant woorden krijgen. Het regent schoten op hun doel maar op wonderbaarlijke wijze worden zeker schijnende doelpunten voorkomen. Zoo blijft het tot 5 minuten voor de rust maar dan kopt Göbel bij een corner onhoudbaar in (10), terwijl even later Meijn er 20 van maakt. Ondanks het windnadeel in de tweede helft, zijn de Oostzaners toch niet de minderen. Wel krijgt de O.S.V.keeper meer werk, maar toch deden zich voor de gastheeren voldoende kansen voor om de voorsprong te vergrooten. De stand bleef echter ongewijzigd. mHiMiiiiiiiiiKitmmiiinmniiiiiiiiiiiiiiiimiuiiiitmiiiitmiimnmii od beproeft het zwaarst dies Hij het meest bemint iiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiimiiiiiiMiiiiiiiiiiiiii Het R. C. H. elftal schijnt de inzinking nog niet te boven, dit bleek vooral in de eerste helft, waarin het spel al van zeer matig gehalte was. Speciaal de rechterwing maakte er toen al heel weinig van en doordat er toen weinig op links gespeeld werd was de voorhoede vrijwel ongevaarlijk. Daarentegen lieten de gasten een technisch knap verzorgd spelletje zien dat de Racing-verdediging herhaaldelijk voor lastige problemen stelde en het mag een geluk ge noemd worden dat in die helft vooral Kors bui tengewoon op dreef was. De tweede helft was R.C.H. vrij regelmatig in den aanval, echter kwamen toen opnieuw de tekortkomingen in de voorhoede duidelijk tot uiting. Van d. Horst en Biesbrouck brachten her haaldelijk den bal uitstekend op, vooral de links binnen deed in de tweede helft zeer goed werk. doch de afwerking liet te wenschen over en het gemis aan goede voorzetten kwam sterk naar voren. Toch zag Mulder, na ongeveer dertien minuten, kans een van de hem toegespeelde bal len goed voor doel te plaatsen en via van Roode kreeg v. d- Horst van dichtbij een kans die hij in 'n doelpunt omzette (1-0). De hierdoor ont stane voorsprong leidde nochtans niet tot groo- tere daden, ook niet bij de gasten die het in de voorhoede vooral van linksbinnen Mulders moes ten hebben. Reeds dadelijk na den aftrap togen de rood- broeken, die in den vrij krachtigen wind een bondgenoot vonden, ten aanval. Alhoewel de bal meestal op Hilversumsch gebied bleef zweven, waren het toch de groen-witten, die, na een vluggen aanval, het eerste doelpunt wisten te scoren (10). Aanstond daarna waren de HV C-ers alweer terug en bezorgden den Hilversum mers verscheidene angstige momenten, die even wel door de goed spelende achterhoede telken male gekeerd werden. De Amersfoorters lieten zich door dat alles evenwel allerminst ontmoe digen en oefenden weldra een dusdanigen druk op het Hilversumsche doel uit, dat een tegen- punt niet meer kon uitblijven en dan ook in derdaad eenige minuten vóór het verstrijken van de eerste helft volgde (11). Tegen de verwachting in vermocht Hilversum ook na de rust, met den wind mee, niet de overhand te verkrijgen. Het einde kwam met een onveranderden stand. De Zaandamsche bezoekers hadden in de eerste helft den straffen wind mee, maar on danks dat was Hercules het meest aanvallend. Zoo kwam Keers eenmaal alleen voor Dijkstra te staan, doch hij schoot grandioos over. Even later maakte hij evenwel veel goed, toen hij v. Loo een kans bood, die deze fraai benutte (10). Evenwel.ip de volgende minuut maakte v. d- Hoeven gelijk (11). Tijdens de eerste helft had de speler Hattee van ZFC een lichte hersenschudding opgeloopen bij een botsing, doch was blijven doorspelen. In de pauze werd een geneesheer geraadpleegd, die adviseerde niet verder aan het spel deel te nemen. Vlug na het tweede begin volgde een goede aanval van Hercules, waarbij Keers in het straf schopgebied werd gehaakt. De toegestane pe nalty werd door Martens benut (21). Hoewel de Herculanen daarna bleven aanvallen, werd toch veel aandacht aan de defensie besteed en het gelukte inderdaad, den voorsprong tot het einde te handhaven. f. Hij kroop er op handen en voeten naar toe. De brief zat dichtgeplakt en het doosje was een sigarettenkoker. Hij stak er gauw twee in zfjn zak en wenkte toen den bestuurder. „Hier, baas, gevonden voorwerpen." De bestuurder trok hem den brief bijna uit zijn hand, die bevatte zijn geheime opdrachten en daar mocht niemand achter komen. In den koker keek hij gelukkig niet. Piet kreeg geducht slaap en daar de zakken toch te zwaar voor hem waren, zocht hij een goed plekje op en deed zijn oogen dicht. Hoe lang hij geslapen had, wist hij niet, maar toen hij eindelijk wakker wérd en door een rond raampje keek, zag hij diep onder zich een landschap, dat hij heelemaal niet kende. Wat zal ik nou weer beleven! Het lijken wel neger hutten daar! „Maar dat is toch al te gek! Nu vind ik het dubbel jammer, dat ik mijn regu kwijt ben! Hoewel.mijn fiets moet er toch in elk geval zijn, Kroes! Zaterdagmiddag heb ik hem hier gebracht en „Ja, 'k weet het, mijnheer, u bent vaste klant. Ik ken uw fiets ook wel, maar zij is hier toch heusch niet bij!" Ten einde raad, liep de rijwielbewaarder nog eens het rijtje langs, daarbij achtervolgd door mijnheer Kaars, die zich hoe langer hoe meer opwond. Mijnheer Kaars was boekhouder op de fabriek van de firma Lingen lederen Zaterdagmiddag verliet hij per fiets zijn pension, trapte naar het station, gaf zijn fiets in bewaring en nam den trein van 15.12, om het weekend bij zijn ouders door te brengen, 's Maandagsmorgens kwam hij dan weer terug met den trein van 8.45, zoodat hij om 9 uur weer achter zijn bureau kon zitten. Dat zou nu nu echter niet lukken. In den trein had hij gemerkt, dat hij het regu was kwijt geraakt! Onverklaarbaar! Hij stopte het altijd in zijn vestzakje, naast zijn vulpen, waar hij het dan 's Maandagsmorgens weer terug vond. Maar dezen keer was het spoorloos verdwenen. Enfin, de rijwielbewaarders kenden hem en hij zou zijn fiets wel terug krijgen. Daar was hij heelemaal niet bang voor. Lachend vertelde hij dan ook aan den dienst- doenden bewaarder dat hij zijn recu had ver loren. „Niet zoo erg, mijnheer Kaars!" had Kroes geantwoord. „Ik zal uw karretje wel even op zoeken. Vult u intusschen dit briefje maar even in, dan is de zaak in orde!" Meteen had hij hem een genummerd boekje voorgelegd. Mijnheer Kaars kon op bon nummer 89 invullen, dat hij zijn in bewaring gegeven rijwiel, nummer zooveel, waarvan het recu was zoek geraakt, terug had ontvangen. Juist zou hij den ingevulden bon met zijn naam onder teekenen, toen de bewaarder opeens vroeg: „U hebt toch geen andere fiets gehad, mijn heer? Uw eigen kar zie ik er niet bij!" „Wat zeg je me nou, Kroes?! Je bent nog niet goed wakker man! Natuurlijk, heb ik mijn eigen fiets gehad en die zal er wel tusschen staan ook. Wacht, ik zal je even helpen zoeken." Maar noch mijnheer Kaars, noch Kroes was in staat het bewuste vehikel te vinden. Onderwijl was het al vijf minuten voor negen géworden en Kaars vreesde terecht dat hij te laat zou komen. „Maar daar neem ik geen genoegen mee, Kroes! Dat is geen manier! Als jullie niet be ter op jullie zaken letten, kan ik mijn fiets even goed tegen den muur van het station zet ten. Dan is hij 's Maandagsmorgens ook weg!" „Nou, nou, mijnheer," suste Kroes, „hoeveel jaren stalt u al niet bij ons en 'twae altijd in orde. Dievers had Zaterdagmiddag dienst en heeft hem zeker anders neergezet, zonder het mij te zeggen. Komt u om twaalf uur eventjes terug, dan is Dievers hier ook. Die zal het wel op kunnen lossen." „Met dat al is het nu al negen uur en kom ik nog te laat door dat geduvel! 'tis me wat moois! Ik begrijp niet, dat jullie je zaakjes niet beter in orde hebt. Moet ik nog loopen ook! Enfinzoek het maar uit, hoor! Maar als die fiets om twaalf uur niét terecht is, spreek ik jullie aan voor schadevergoeding. Twintig pop was hij zeker nog waard!" Mopperend verdween mijnheer Kaars, om zich te voet naar zijn kantoor te haasten. Den ge- heelen morgen was hij niet te genieten. Zijn fiets zat hem leelijk- dwars, 't Karretje was nog zoo goed als nieuw en 't kwam hem drommels slecht uit, om nu alweer een nieuw te koopen. Ten slotte kon je die arme bewaarders toch ook niet het vel over de ooren halen. Die kerels hadden het al niet te breed. Als die fiets om twaalf uur nu maar terecht was?! Maar jade zwijntjesjagers werden den laatsten tijd hoe langer hoe brutaler en zijn karretje was de moeite van het meenemen nog best waard, 't Zou zoo gek nog niet zijn, als een liefhebber zijn trapapparaat had mee genomen. Eigenlijk was hij ook veel te goed voor die lui in de rijwielloods. Hij moest ook voor zijn kas zorgen en voor alles wat aan zijn zorgen werd toevertrouwd. Wacht eensMisschien waren Dievers en Kroes ook wel verzekerd tegen diefstal. Dan was alles nog niet ver- j"" loren. Hij zou di- reet om twaalf TT uur eens even 11 Cc /Cylx gaan zien. De bui was een beetje overgedre- ven, toen mijnheer Kaars zich om kwart over twaalf weer aan de rijwielbewaarplaats be vond. „Nou Kroes nog wat gehoord of gezien?" „Nee, mijnheer! Maar Dievers kan ieder oog blik hier zijn. Dan zal het raadsel wel worden opgelost, 'tls trouwens gek. Ik heb'overal nog eens gezocht en gespeurd waar maar een fiets zou kunnen worden neergezet, maar nergens iets te vinden. We zetten trouwens nooit een fiets buiten de rekken, maar jaals hij daar dan niet te vinden is, dan ga jeAh! Daar is Dievers!" viel Kroes zichzelf in de rede. „Zeg Die verswaar heb je de fiets van mijnheer Kaars toch neergezet, Zaterdag?" „Goedenmiddag, heeren! De fiets van myn heerOp het nummer natuurlijk!" „Ja, dat is het hem juist, Dievers. Ik ben miin recu, en dus ook het nummer kwijt, maar jullie zijn mijn fiets kwijtWat nu maar het ergste is!" ,,'t Zal zoo'n vaart niet loopen, mijnheer! Ik zal wel eens eventjes kijken." „Dat heb ik al tien keer gedaan, jö! Hij is er niet. Ik dacht dat je hem misschien ergens anders had neergezet, maar als dat niet het ge val is „Dan zal het jullie geld kosten, mannen! Het spijt me wel, maar „Wacht eens even, mijnheer Kaars!" onder brak Dievers zijn verbolgen cliënt en om zijn mond verscheen een vroolijk lachje. „Wacht eens even. Is u gisteravond laat thuis gekomen?" „Dat gaat je geen snars aan, mijn waarde, en bovendien heeft dat niets met mijn fiets te maken!" „Toch wel, mijnheer. Uw fiets is hier nietl" „Nee, dat weet ik nu zoo langzamerhand ook wel." „Maar ik geloof dat ik weet waar uw fiets wèl is." Dievers tikte mijnheer Kaars vertrouwelijk met zijn rechterwijsvinger op diens linkerschou der „Weet u nog mijnheer, dat het Zaterdag bar slecht weer was en dat toen de jonge mijnheer Lingen u met zijn auto hierheen heeft gebracht? Kijkt u eens in de fietsenloods van de fabriek, me dunkt...." Mijnheer Kaars hoorde al niet meer. Met een vuurrood hoofd verdween hij in de richting van zijn pension.... (Nadruk verboden) In tegenwoordigheid van 16.000 toeschouwers is Zondagmiddag te Bazel de wedstrijd tusschen Zwitserland en Tsj.-Slowakije om 't Europeesch kampioenschap, welke tijdens het tomooi om het wereldkampioenschap tot tweemaal toe in gelijk spel eindigde, gespeeld. Na een spannender, strijd won Zwitserland, waardoor dit land voor de derde maal den titel van Europeesch kam pioen behaalde. Zwitserland kwam zonder Hans Cattini uit, terwijl twee invallers voor Malecek en Pergl in de Tsjechische ploeg speelden. De Zwitsers waren den geheelen wedstrijd overwegend sterker en gaven den Tsjechen geen kans om het Zwitsersche doel te bedreigen. Het is aan de uitstekende verdediging van de Tsjechen te danken, dat slechts twee doelpunten werden gescoord, n.l. door Franz Geromini in de tweede en dpor Beat Ruedi in de derde periode Onder groote belangstelling is te Antwerpen de wedstrijd AntwerpenDen Haag om den Lippensbeker gespeeld, welke door de Neder landsche ploeg met 53 is gewonnen. In de eerste en tweede periode waren de ploegen even sterk en goed tegen elkaar opge wassen. Vijf minuten na den aanvang van den wedstrijd wist Antwerpen al te scoren, doch enkele seconden later maakte Begin gelijk (1—1). In de tWeede periode was Antwerpen direct zeer offensief, met het gevolg, dat Mac Arthur Antwerpen opnieuw de leiding gaf, doch ook nu duurde het niet lang, of Felix de Jong schoot de puck in het Belgische doel en de stand was weer gelijk. Enkele oogenblikken voor de twee de rust maakte Eeckhout echter nog een doel punt (32). In de derde periode was Den Haag overwe gend sterker en kon Quirck drie keer scoren, waardoor het einde kwam met een 53 over winning voor Den Haag, welke zeer zeker ver diend was. In gebouw Cycloop te IJmuiden werd giste ren, bij gelegenheid van het 10-jarig bestaan van den Noord-Hollandschen Dambond. een damwedstrijd gehouden tusschen het Neder- landsch tiental en een Noord-Hollandsch tiental De gedetailleerde uitslag was: Ned. tientalNoord-Hollandsch tiental Keiler—Dukel 1—1 VosSluiter 11 BomZetman 11 v. d. KraanLaros 11 RamanLigthart 02 KinneginMertens 1—1 RustenburgMaay 11 CohenE. de Jong 11 DruifBoer 11 v. <J. Sleen—Kuiper 11 Het Noord-Hollandsch tiental won dus mei 11—9. door Percy King Hij bevond zich in een logement van East End, en wist, dat alle inrichtingen van 't soort als Travellers House onder voortdurende con trole van de politie stonden. Met dit feit moest hij terdege rekening houden. De mannen van Scotland Yard hadden met hun inval in de Sun Inn er naast gegrepen, doch niets waarborgde hem, dat ze geen opdracht zouden krijgen, alle logementen in de omgeving na te zoeken. En dan was hij er onherroepelijk bij! Bovendien: 't was een onmogelijkheid, zich maar steeds op zijn kamer afgezonderd te houden; 't zou recht den achterdocht van 't personeel gaande maken. En zelfs al was dit niet 't geval, dan deden zich andere omstandigheden voor, waaraan hij niet zou kunnen ontkomen. Daar was in de eerste plaats de noodzakelijkheid om te eten. Een tweede factor, van niet minder groote betee- kenis: zijn kapitaaltje, toch al zoo gering, sterk geslonken door onontbeerlijke uitgaven, had hard aanvulling noodig, hoe dan ook. Hij bezat nog een shilling of dertig, en 't eind van dit hezit las in een zeer nabü verschiet, Cullingwood stond op, ijsbeerde door de kamer, 't Was een uitgemaakte zaak hij moést iets doen. Rustig afwachten, tot de politie hem bij de jas zou grijpen, was klinkklare nonsens. Iets doen maar wat? Daar begon 't gepieker weer. Hij had den achtergehouden brief, zon der twijfel een kostbaar pand, doch hoe kon hij er geld uit kloppen, de hem toekomende negen en negentig pond een kapitaal, waaraan de gedachte alleen hem op dit oogenblik duizelen deed? Mrs. Grielle Robinson was in zwijm ge vallen, toen hij haar gesproken had over 't epistel, aan Eric Carline gericht; niemand praatte hem uit 't hoofd, dat zij er de schrijf ster van was. Met haar kon hij evenwel niets beginnen. Bovendien, de overige vijf brieven waren in 't bezit van „Madame X" „Mada me X", die zich ten onrechte als de rechtstreeks bij de zaak betrokkene had voorgedaan. Wdór hing ze uit? Waar haar te zoeken! 't Was on begonnen werk, haar in een stad als Londen te willen opsporen. Toen hielden zijn jachtende gedachten een oogenblik halt bij nummer drie van 't trio advocaat Oakton. Die schavuit was in elk ge val géén „X"; Cullingwood wist, waar hij hem te pakken kon krijgen. En dus. Denken en handelen dit maal waren beide begrippen synoniem voor Keith Culling wood. Hij nam zijn hoed. IX Advocaat Oakton zag van zijn paperassen op, toen Miss Tartman gekleed en wel in de sesssfeeffl ea informeerde, of haar, diensten nog langer noodig waren. Oakton raadpleegde de klok boven zijn bureau-ministre, constateerde, dat 't over vijven was, en gaf 't meisje met een wuiven van de hand haar congé. „Voor vandaag is 't welletjes geweest, Evelyn. Een prettigen avond." Hij ging voort met zijn arbeid. Eenige minuten later ging niet de tusschen- deur, maar die van 't kantoor open. Ongeduldig hief Oakton 't- hoofd op. Hij verwachtte Miss Tadman te zullen zien, die, haar gewoonte ge trouw, natuurlijk weer 't een of ander ver geten was. Doch hij zag géén Evelyn. Wel een jongeman, die nonchalant tegen den deurpost geleund stond. „Elk schot is geen eendvogel, wat jij, Oak ton?" zei hij grinnikend. „Op Glamis Róad zat 't je niet glad. Er viel tenminste beroerd weinig voor Scotland Yard te schieten." „Wie ben jij?" deed de advocaat uit de hoogte. „En waar ontleen je 't recht aan, zoo maar mijn kantoor binnen te dringen?" „Ik ben Sidney Seymour." „Als 't om mijn advies te doen is, en je hebt er niet buitengewoon veel haast mee, kom dan morgenochtend om half tien terug. Op 't oogen blik heb ik 't erg druk." „Mijn geval is een spoedgeval." Cullingwood sloot de deur en kwam naar voren. „Laten we elkaar geen knollen voor citroenen verkoopen, Oakton! Een half uur, nadat 'k je uit de Sun Inn opgebeld had, ging 'k naar beneden, om een pakje sigaretten in te slaan. Op 't zelfde oogetihlik werd een wagonlading detectives, gelost, die direct 't logement van onder tot boven begonnen te doorzoeken naar zekeren Sidney Seymour. Hoe ik 't gelapt heb, begrijp 'k eigenlijk zelf nog niet maar 't lukte me, nog net op 't nippertje de beenen te nemen!" „Drommels, nu gaat me een licht op!" knikte Oakton. „Toen ik in de Sun Inn kwam, werd me gezegd, dat je er niet was, ofschoon je be loofd had, mijn bezoek af te wachten. Welzoo; hebben de russen (1) je bijna bij de kladden gehad? Wie zou je die aardigheid geflikt heb ben?" Keith slikte met een stalen gezicht 't smoesje van den advocaat en haalde de schouders op. „Daar heb 'k mijn eigen opinie over, Oakton. Enfin, 'k ontsprong den dans daar komt 't voor me op aan. Natuurlijk is daarmee niet gezegd.dat ik een volgenden keer wéér zoo'n ge luk zal hebben. In ieder geval," Cullingwood maakte een luchtig gebaar, „ben 'k er in ge slaagd, je te bereiken. Wil je me in dit zaakje bijstaan?" „Dat zal er van afhangen. Begin maar eens met me de toedracht uit te leggen." Cullingwood draaide zijn armstoel zóó, dat hij den advocaat onafgebroken in 't oog had. Vóór alles wilde hij zich een oordeel over Oakton's handen vormen. Dezen keer moest hij wel op handen afgaan, omdat hij een advo caat voor zich had, en zoo iemand wist zijn gezicht te goed in bedwang te houden, dan dat hij er iets uit zou kunnen afleiden. Terwijl (1) Term cheurs. in de onderwereld voor recher- hij een sigaret opdiepte en haar langzaam aanstak, nam Keith zijn vis-a-vis nauwkeurig op. Oakton's handen waren groot, dik, week, op 't papperige af. Zijn vingers stonden eenigs- zins krom, alsof ze niets liever deden dan in geld graaien. Gunstig kon Cullingwood's oor deel, al was zijn observatie maar vluchtig ge weest, niet luiden. Alfred Oakton scheen er een voorliefde voor te hebben, zich met zwier te kleeden. Zijn pak zag er duur genoeg uit; 't kleurde hem echter niet. De das was kakelbont en de speld met briljant veel te groot. Een man, die zich moeite gaf, „fijn" te doen, en zijn doel voorbijschoot, per slot van rekening een mooi opgedirkte plebejer bleef. Zijn toon klonk vrij beschaafd; ioch had een meer middelmatig opmerker spoedig in de gaten, dat deze bestu deerd, aangenomen was. Oakton had 't was van algemeene bekendheid als zoon van een werkman zichzelf een weg moeten banen, en die was geenszins over rozen gegaan, vooral niet in 't begin van zijn carrière. Wanneer Oakton niet zoo'n ongemotiveerde tegenwer king van de zijde zijner minder schrandere col lega's ondervonden had, zou hij hoogstwaar schijnlijk een door ieder gerespecteerd rechts geleerde geworden zijn, want hij bezat er on tegenzeglijk de talenten voor. Nu hadden de omstandigheden hem een andere richting uit gedrongen en hij was een advocaat-van-kwade- zaken geworden. Toch waren er in Londen heel wat achttien karaats meester-in-de-rechten, die Alfred Oakton 't jaarlijksch inkomen benijd den. dat hii toucheerde Keith vertelde hem in détails de gebeurtenis sen van den vorigen avond, met uitzondering van 't feit, dat hij één van de zes brieven achterover gedrukt had. Toen hij gevorderd was tot 't verhaal hoe de vrouw hem met de kolf van haar revolver neergeslagen had, maakte hij een pauze. „Op zooiets had je voorbereid kunnen zijn." zei Oakton ongevoelig. „Tusschen twee haak jes," hij zag zijn bezoeker scherp aan, „hoe kom je er bij, juist mijn advies in te winnen? Er zijn in Londen, zooals jij 't noemt, gehaaide advocaten bij de vleet" „Gisteravond ontmoette Tc je toevallig in de bar op Millstream Road, 'k Kreeg toen den in druk, dat je niet ongenegen was. me een dienst te bewijzen." „Verder," zei de advocaat kort. „Wel, 'k heb hiermee zoowat alles verteld," mtwoordde Cullingwood. „Wat raad je me?" „Je verhaal klinkt buitengewoon fantastisch. Begrijp me niet verkeerd ik ben bereid, *t voor waarheid aan te nemen, tenminste wat de hoofdzaken betreft, 'k Bedoel maar, hoe een jury er over denken zal. Wanneer Eric Carline aan zijn verwondingen sterft, is 't moord in een heel leelijken vorm met voorfgaande in braak. In negen van de tien gevallen betee- kent dat de strop." De advocaat wreef zich met de vlakke hand over den nek. „Doorgaans adviseer ik mijn cliënten, te ontkennen 't bewijsmateriaal moet uitsluitend door den an deren kant aangebracht worden. Zooals daaren tegen de zaak er met jou voorstaat. Seymour...." Oakton zuchtte en zweeg. (Wordt vervolgd) ^1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 11