Tsjecho-Slowakije op drift Het separatisme in Bratislawa ASPIRIN J NA DE ONTBINDING DER K.D.P. Zal Praag zich kunnen handhaven? De moeilijkheden met Slowakije Paus Pius XII en Nederland GANDHI'S TOESTAND WEKT BEZORGDHEID Buitenlandsch overzicht Uit Oost en West LIJDT U AAN HOOFDPIJN? iÜM MAANDAG 6 MAART 1939 Zijn gewicht daalt en zijn bloed druk blijft stijgen Onder-koning onderbreekt zijn reis Erkenning van Franco door Washington? Het Belgische kabinet Zondag bijeen Internationaal congres van de luchtvaartpers De vijandige stemming tusschen Tsjechen en Slowaken wordt verontrustend Belangstelling van Hongarije Duitschland exploiteert Slo waaksche oliebronnen Herinneringen aan het bezoek van nuntius Pacelli aan Steyl Een overgangsperiode voor Palestina Britsche voorstellen voor een wetgevend lichaam NIEUW RAADHUIS TE ALPHEN A/D RIJN Zorg Aspirin in huis te hebben! Maandblad in beslag genomen Beleediging van bevriend staatshoofd? REGENT VAN MAGELANG ONTSLAGEN DE VERKIEZING VAN PAUS PIUS XII Dankbaarheid in Indië DE ZEDEN-MISDRIJVEN Nog geen berechting van gewezen resident van Batavia GEHEIME VERGADERING IN EEN BOSCH MINISTER DE WILDE Dat in de KD.P. niet alleen moedwilli ge querulanten en eigenzinnige en zelfzuchtige agitatoren, maar ook eerlijke en goedwillende lieden, bezield met nobele idealen waren, hebben wij steeds be toogd. En juist omdat wij deze overtuiging hadden, hebben wij het zoozeer toegejuicht, dat de KDP. werd ontbonden, zoodat deze waardevolle elementen konden terugkeeren tot de zoo noodzakelijke politieke eenheid der katholieken in de R.K. Staatspartij. De terugkeer van deze elementen beteekent voor de R.K. Staatspartij winst en zij zal verstandig doen met de redelijke en vervul bare wenschen van deze lieden rekening te houden. De eenheid der katholieken op po litiek gebied is een zeer groot belang. Wie de grootte van dat belang erkent en wil dienen, moet er zoo noodig ook offers voor weten te brengen. Zoowel de R.K. Staats partij als de K.DP. heeft dat gedaan en daardoor i« de vrijwillige ontbinding van de KDP. mogelijk geworden. Hoe zwaar het offer voor menig KD.P.er is geweest, be toogt een blijkbaar overtuigd KD.P.-lid in een schrijven dat wij dezer dagen naar aan leiding van het ontbindingsbesluit ontvin gen. Deze briefschrijver blijkt volledig ver trouwen te hebben gehad in de oprechtheid van de in de „Vaan" geschreven leuzen en h» de juistheid van de met die „Vaan" ge voerde strijdwijze. En zoo zijn er velen. Het is dan ook niet te verwonderen, dat hij niet altijd even billijk is in de opmerkingen, wel ke hij maakt. Zoo schrijft hij om.: „In en door deze partij (de K.DP.) werd gestreden voor de maatschappelijk zwakken. Als zij de maatschappelijk zwakken begrepen hadden, dat juist de K.D.P. de so ciale onrechtvaardigheid uit het maatschap pelijk leven wilde uitroeien, zouden zij in massa's naar de KDP. zijn gekomen. Nu hebben ze er zelf schuld aan, dat deze strijd moet worden opgegeven; zelf hebben ze er schuld aan, wanneer straks weer zwaardere lasten op hun niet-draagkrachtige schou- oers zullen worden gelegd. Hij of zij, die in de Kath. Dem. Partij voor de minst bedeel den iets wilde bereiken door te trachten hun sociale program te verwezenlijken, had daar mede tevens de thans gevolgde politiek van aanpassen veroordeeld. De feiten zijn er om te bewijzen, dat de RJKH.P. steeds deze aanpassingspolitiek heeft goedgekeurd." Het is voorzeker waar, dat de K.DP. vol gens haar program wilde strijden voor de maatschappelijk zwakken, maar daardoor plaatste zij zich slechts in de rij der vele politieke partijen, die hetzelfde pretendeeren. Om die reden alleen behoef den dus de maatschappelijk zwakken zich allerminst in massa's naar de K.DP. te be geven. Zij hebben dat dan ook niet ge daan. Waarom zij dat niet deden, moet aan verschillende oorzaken worden toegeschre ven, o.a. óók aan de wijze waarop de strijd voor de maatschappelijk zwakken in „Onze Vaan" en door den vaandrig van de K.DP. werd gevoerd, een wijze, die in breede krin gen eerder afstiet dan aantrok. Het geringe succes der KDP. bij hen, voor wie zij wil de strijden, mag daarom niet uitsluitend ge weten worden aan de maatschappelijk zwak ken zelf, die in kortzichtigheid hun eigen belang niet juist zouden hebben gezien. De RK. Staatspartij, die óók voor de maat schappelijk zwakken opkomt en haar in vloed met succes heeft aangewend ten bate van werkloozen, groote gezinnen en de in de verdrukking gekomen kleine zelfstandigen, zij het dan ook niet op een allen gelijkelijk bevredigende wijze, vormt door haar omvang en positie een veel effectiever instrument ter bereiking van het sociaal wenschelijke en mogelijke, dan het meest absolutistisch idealistische kruimelpartijtje. In „Onze Vaan" werd op zoek naar hulptroepen ge pleit voor een samengaan van alle anti kapitalistische en democratische partijen, onverschillig van welke richting, in één on overwinnelijk geheeten front, en deze zuivere Volksfront-gedachte, waarbij de communis ten niet werden uitgesloten, heeft zeker me- r.igen katholieken maatschappelijk zwakke, die zich het Pauselijk vermaan in de ency cliek .Divini Redemptoris" herinnerde, nog meer van de K. D. P. vervreemd. Als men wil, kan men zeggen, dat de feiten bewij zen, dat de R. K. Staatspartij een politiek volgt van aanpassen, maar dan moet men dit verstaan als een in het algemeen zich aanpassen aan harde, reëele feiten, waaraan zij niet bij machte is iets te veranderen. Zij voert de politiek van het momenteel bereik bare, zonder de idealen van het uiteindelijk te bereikene op te geven. Over wat momen teel bereikbaar geacht moet worden, kan men vrijelijk van meening verschillen, maar op grond van een meeningsverschil daarover mag men elkander geen gebrek aan goeden wil of oprechtheid verwijten. Terecht waarschuwt het K. D. P.-lid, dat men nu niet moet denken, dat de gewezen K. D. P.-ers zonder meer hun overtuiging, dat een andere politieke lijn ge volgd moet worden, hebben laten varen en dtze overtuiging als een jasje hebben uitge trokken om het aan den kapstok te hangen en er een van andere kwaliteit om niet te zeggen van andere kleur aan te doen. Wij twijfelen er niet aan, of de R.K. Staats partij heeft zich hiervan wel degelijk reken schap gegeven. Dat zij desondanks toch op de be sprekingen met K. D. P.-ers is ingegaan, mag als een niet onaanzienlijke concessie van haar kant worden beschouwd. Het spreekt wel van zelf, dat de overtuigde K. D. P.-ers niet door het ontbindingsbesluit met één slag overtuigde R.K.SP.-ers zijn ge worden en het blijft vooralsnog voorzeker een open vraag, waar de stemmen van tal van ge wezen KD.P.-ers heen zullen gaan. Het is echter te hopen, dat de nu nog bestaande verschillen van inzicht en meening op den duur in loyale samenwerking en overleg, alsmede door wederzij^sch begrip en waar deering zullen worden overbrugd. De moge lijkheid daartoe is thans geschapen. De hou ding van de K. D. P. te Delft, die, in strijd met het gevallen partij besluit, van plan is om toch met een eigen candidaat voor den gemeenteraad uit te komen, is daartoe ze ker niet bevorderlijk, evenmin als de bewe ring van onzen geachten inzender, die sug gereert, dat de geheele Staatspartij-leiding met gouden banden aan het grootkapitaal zou zijn gebonden. Al mogen ook sommige leiders der R. K. Staatspartij financieel ge ïnteresseerd zijn bij groot-bedrijven, dit geeft nog niemand het recht bij voorbaat te veronderstellen, dat hun gehechtheid aan dat groot-bedrijf sterker zal blijken dan hun trouw aan de in Quadragesimo Anno gege ven sociale richtlijnen. Een dergelijke insi nuatie is van het soort als waarmede de thans gelukkig gestreken „Vaan" zichzelf herhaaldelijk bij vele weidenkenden in dis- crediet heeft gebracht. Het denkbeeld van een meer evenredige vertegenwoordiging van de arbeiders en ambtenaren in de» partijraad der R. K. S. P., dat door onzen K. D. P.-er wordt voorgestaan, zou nog wel eens in overweging kunnen worden geno men, al dient men zich te hoeden voor den waan, dat de arbeiders- en ambtenarenbe- langen enkel en alleen maar naar behooren door arbeiders en ambtenaren zouden kun nen worden behartigd. In de R. K. Staats partij en haar leiding dient de universeele katholiciteit op den voorgrond te staan en haar politiek moet méér gericht zijn op de belangen van geheel het land en geheel het volk dan op die van speciale onderdeelen en groepen. Alleen dan kunnen de Katholie ken van Nederland de nationale taak vervul len die zij verplicht zijn naar best vermogen en in eendracht te volbrengen tot geestelijk en stoffelijk heil der gansche natie. RAJKOT, 6 Maart De toestand van Gandhi, die Donderdag in hongerstaking is gegaan, geeft reden tot ernstige bezorgd heid. Medegedeeld wordt, dat de bloeddruk van Gandhi van 168 gestegen is tot 180. Zijn gewicht is met twee pond afgenomen, wat voor iemand van licht gewicht als Gandhi ai heel wat te beteekenen heeft. Bovendien moet overwogen worden, dat Gandhi een man van zeer gevorderden leeftijd is en dat zijn ge stel nooit sterk is gebleken. Gandhi heeft 'n bijna rusteloozen nacht ge had. De vrouw van Gandhi, die sinds 3 Januari in een kamp in de buurt werd vastgehouden, is Zendag per auto overgebracht naar de plaats waar Gandhi zich bevindt. Mevrouw Gandhi bevindt zich aan zijn ziekbed. Het is niet bekend of zij in vrijheid is ge steld. De Mahatma heeft haar Zondagavond opge dragen naar het kamp terug te keeren. Reuter verneemt van zeer gezaghebbende zijde, Neem een hoofdpijnpoeder van Dr. J. B. Meenk EN DE FIJN IS VERDWENEN Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten dat tusschen een belangrijken vertegenwoordi ger van het Congres en den onderkoning onder handelingen zullen beginnen met het doel een einde te maken aan het geschil met den heer- scher van Rajkot en daarmede aan het vasten van Gandhi. De onder-koning heeft besloten zijn reis door Rajputana te onderbreken. Hij zal he den te New Delhi aankomen. Dit be sluit heeft in politieke kringen groote be langstelling gewekt. Men gelooft, dat zich vandaag belangrijke ontwikkelingen zul len kunnen voordoen. Vanochtend is Gandhi een document over handigd, dat vermoedelijk afkomstig is van oen onderkoning. Er zijn thans aanduidingen, dat men binnen kort een regeling van het conflict tusschen den Mahatma en Thakore Sahib mag verwachten. WASHINGTON, 5 Maart. Het depar tement van Buitenlandsche Zaken der Ver. Staten heeft medegedeeld, dat de ambas sadeur in Spanje naar Washington is ont boden. Men ziet hierin een eersten stap op den weg naar een erkenning van Franco. BRUSSEL, 6 Maart (Belga). De Zondag avond gehouden kabinetsraad in België, die pas om 11 uur was begonnen, is om 1 uur in den afgeloopen nacht geëindigd. Ministerpresident Pierlot heeft voor de pers de volgende verklaring afgelegd: „Wij hebben in den loop dezer langdurige besprekingen tezamen, in een geest van samen werking, gezocht naar de middelen om de te genwoordige moeilijkheden te boven te komen. Morgenochtend zal de gedachtenwisseling wor den voortgezet door twee beperkte commissies, welke gevormd zullen worden. Eventueel zal mor- gienmiddag een kabinetsraad worden gehouden op een nog niet vastgesteld uur." Op een vraag heeft Pierlot geantwoord, dat hij tot nu toe voor Maandag nog geen audiën tie bij den Koning had aangevraagd. Naar wij vernemen is de heer L. van Breem, te Den Haag, luchtvaartmedewerker aan ver schillende periodieken, uitgenoodigd om ter gelegenheid van het eerste internationale con gres van de luchtvaartpers, dat van 59 Juli te Rome gehouden wordt, een voordracht te hou den over „Kunst en luchtvaart". Wel zwaar moeten de Tsjechen voor Versailles en de jaren van gewelddadige instandhouding der na den wereldoorlog geschapen situatie boeten; niets blijft hun bespaard. Een groot deel van hun land hebben zij moeten afstaan; hun staatswezen onderging een structuurwijzi ging in zulk een snel tempo, dat de voegen van het nieuwe bestel kraken; zij bemerkten ach teraf, dat zij nog lang niet, zooals Sirovy in de eerste dagen na de crisis gezegd had, „onder ons" zijn: van buitenaf wordt een nauwelijks te weerstane druk op hen uitgeoefend en de nesteerende driehonderdduizend Duitschers in het binnenland zorgen, onder leiding van den adspirant-minister Kundt, voor de rest. Be klemd tusschen die beide machten, voelen zi» het lot bijkans onontkoombaar dreigen: tus schen twee molensteenen wordt hun verzet fijngemalen. Reeds zijn verscheidene vooraan staande persoonlijkheden uit het politieke leven van Tsjecho-Slowakije verdwenen en als alle teekenen niet bedriegen, kan men binnen niet al tg langen tijd het verdwijnen van anderen verwachten. Bij dit alles krijgt Praag thans weer te doen met de Slowaaksche landen, waarin steeds meer een beweging zich op den voorgrond dringt, die de volledige afscheiding van het Tsjechische deel van den bondsstaat eischt. De kwestie is aan de orde gekomen, toen de finan- cieele aangelegenheden geregeld moesten wor den. Vooral Slowakije staat er financieel niet al te best voor en wil het zich bü het geleden verlies aan land en menschen de inkomsten var. vroeger blijven verzekeren, dan zal het meet uit zijn overigens rijken bodem moeten halen dan tot dusver geschied is. Dit is weliswiaar op den rijken bodem mogelijk, doch het geld voor een intensiveering van de productie moet van elders komen en het is begrijpelijk, dat Praag aan de Slowaaksche vertegenwoordigers, Sidor en Teplanski, garanties gevraagd heeft. Hoe de Slowaken, die een volkomen afschei ding van Praag willen, hun staatje met nog geen drie millioen inwoners in de huidige om standigheden willen stichten en handhaven, is voor hen mogelijk reeds opgelost; voor de bui tenwereld is dit nochtans een raadsel. In elk geval wordt er scherp toegekeken naar de faits et gestes van de Slowaaksche separatisten. Berlijn heeft, naar het schijnt, reeds kostbare aanbiedingen van stroomlevering tegen bela chelijk lagen prijs gedaan: een bewijs ervoor hoezeer Duitschland er prijs op stelt landen als dit in zijn macht te krijgen. Het Hongaarsche Instinct voor het „duizendjarig rijk" ontwaakt weer: de Karpatho-Oekraïne begint weer het middelpunt van de diplomatieke gesprekken te worden, en te Warschau, waar men nog immer hoopt op opruiming van dit restant, wakkert men deze belangstelling aan, intusschen Roe menië trachtend gerust te stellen met een be lofte tot bemiddeling in het latente conflict met Boedapest. Het Ts jecho - Slowaaksche bondsstaatje, losgeslagen uit het vóór-Muen- chener systeem, raakt op drift en het is de vraag, of het zich zal kunnen handhaven op de basis, die het in October j.l. nog sterk genoeg hoopte. Sidor heeft te Praag nog niet het definitieve antwoord kunnen geven. Straks zal het parle ment te .Praag, dat niet meer in de huidige constellatie past, uiteengaan, de zaken overla tend aan een met volmachten bekleede regee ring. Die zal moeten weten, hoe de anderer. erover denken. En de stijgende invloed der separatisten te Bratislawa en in de Karpatho- Oekraine doet vreezen, dat de twintigjarige staat van Masaryk weer uiteen zal vallen in een aantal „kroonlanden", die tot vazalliteit gedoemd zullen zijn. PRAAG, 6 Maart (Havas). De vijandige stemming der Slowaken tegenover de Tje- chen wordt verontrustend. Zekere verant woordelijke Slowaken hebben in verklarin gen en artikelen de leuze „Slowakije voor de Slowaken, de Tsjechen er uit" naar voren gebracht en propaganda gemaakt voor de mogelijkheid van afscheiding, zoodat een on afhankelijke staat zou ontstaan. De economische toestand van Slowakije is echter zoo, dat het begrootingstekort moet worden opgevuld door middelen van de centra le regeering. Deze heeft echter, alvorens daar toe over te gaan, van de regeering te Bratislawa de verzekering gevraagd, dat deze met de Tsje chen in één staat wil leven. Karei Sidor, mi nister voor Slowakije in de centrale regeering, heeft zich naar Bratislawa begeven, waar de Slowaaksche ministerraad beraadslaagt over het te geven antwoord. Een resultaat is nog niet tot stand gekomen en de beraadslagingen zul len vandaag worden voortgezet. Naar Havas uit Boedapest verneemt volgen Hongaarsche politieke kringen met veel aan dacht de ernstige moeilijkheden, die sinds eenigen tijd bestaan tusschen de Slowaaksche regeering en de regeering te Praag. Hoewel of- ficieele kringen een volledig stilzwijgen bewa ren en weigeren de arbitrage van Weenen in dit verband te betrekken, verbergt men in som mige kringen de hoop niet, welke door een nieuwe crisis in Tsjecho-Slowakije zou ontstaan Inderdaad blijft de kwestie van de Karpathi- sche Oekraine en de verwerkelijking van een gemeenschappelijke Hongaarsch-Poolsche grens, ondanks het officieele wachtwoord, dat daar niet over gesproken mag worden, steeds op den voorgrond van de Hongaarsche gedachten. Het Hongaarsche telegraafagentschap publi ceert alarmeerende berichten over den toèstand in de Karpathische Oekraine: „De geweldda digheid in de Oekraine heeft zoo'n omvang aan genomen, dat Tsjechen zelfs gedwongen zijn hun bescherming te geven aan de Hongiaren en Klein-Russen." Een ander telegram uit Ungvar meldt, dat- 280 jonge Tsjecho-Slowaaksche soldaten naar Hongarije zijn gevlucht. Zonder een standpunt te bepalen, wijden de dagbladen veel ruimte aan de Tsjecho-Slowaaksche gebeurtenissen. Onder seasationeele opschriften publiceeren zij tal rijke berichten uit buitenlandsche bron over de spanning in Tsjecho-Slowakije: „Tsjecho-Slo wakije wordt met verscheuring bedreigd, Sidor wil een onafhankebjken Slowaakschen staat onder Duitsche bescherming vormen. Roemenië zal zich niet meer verzetten tegen een Hon gaarsch-Poolsche grens en wil tot iederen prijs tot overeenstemming komen met Hongarije". Naar uit Praag gemeld wordt, hebben de Slo waaksche ministers van Verkeer en Handel bij hun bezoek aan Berlijn een accoord geteekend, waarbij aan Duitschland het uitsluitende recht wordt verleend, in Slowakije naai- olie te zoe ken en de oliebronnen te cxploiTeëren. Zooals reeds in ons blad werd vermeld, heeft Z. H. Paus Pius XII in 1927 als Nun tius te Berlijn een driedaagsch bezoek gebracht aan Nederland en van 31 Juli tot en met 2 Augustus in het Missiehuis te Steyl vertoefd, het moederhuis der Missiecongre gatie van het Goddelijk Woord. In dat jaar reikte Mgr. Pacelli aan 81 Missionarissen het Missiekruis uit en richtte zich als af gezant van den Paus in een ontroerende toespraak tot de jonge Geloofsverkondigers. Voor Steyl is het bezoek van Nuntius Pacelli steeds een feit van groote beteekenis geweest, dat thans echter een bijzondere waarde krijgt. De vele herinneringen aan deze glorierijke dagen van 1927, die men steeds met groote pië teit bewaarde, hebben thans een nog grootere waarde gekregen voor het kloosterdorp. De burgemeester van Tegelen, waartoe Steyl behoort, zond dan ook een speciaal telegram van gelukwensch aan Z. H. Paus Pius XII, dat besloot met de woorden: „Aan het bezoek van Uwe Heiligheid aan deze gemeente bij gele genheid van het afscheidsfeest in het Missie huis der Paters van het Goddelijk Woord te Steyl in Juli 1927 bewaren wij onuitwischbare herinneringen." Door een der rozenkweekers te Steyl, de gebrs. Leenders, werd bij gelegenheid van het bezoek van Nuntius Pacelli aan een nieuw gekweekte roos de naam gegeven van den hoogen gast. Vol trots toonde men ons het officieele dank schrijven, dat de nieuwe Paus indertijd richtte aan de gebr. Leenders, om zijn erkentelijkheid tot uitdrukking te brengen voor deze attentie. In het tijdschrift van de Missiedrukkerij Steyl „Stadt Gottes" van 1927, vonden wij ver schillende interessante bijzonderheden over het bezoek van Nuntius Pacelli. De vreugde bij het afscheidsfeest werd aan merkelijk verhoogd door de aanwezigheid van den afgezant van den H. Vader, den Apostoli- schen Nuntius Pacelli uit Berlijn, die uitdruk kelijk verklaarde, dat hij met zijn reis naar Steyl ook een der wenschen van Zijne Heilig heid den Paus vervulde en wiens Zegen hij kwam schenken. De H. Vader had namelijk twee we ken tevoren toevallig vernomen van de groote missionaris-plechtigheid in Steyl en zijn groo te vreugde geuit daarover en dit ook aan den Nuntius uit Berlijn medegedeeld. Dat de H. Vader Pius XI zich bijzonder voor het Steyler afscheidsfeest van dat jaar interesseerde en door een hoogen kerkvorst zijn zegen zond, maakte de vreugde bij de leden van de con gregatie nog grooter. Het feest kreeg een pau selijk tintje en hierbij trad het apostolische karakter van de H. Missieroeping bijzonder naar voren. Drie dagen verbleef Z. Exc. de Nuntius in Steyl, omdat hij het geheele kloostercomplex van het oudste van alle Duitsche missiehuizen eens goed in oogenschouw wilde nemen. De Nuntius bezocht ook de beide kloosters van de Steyler missie- en slotzusters en toonde hartelijke belangstelling voor haar taak en werken. Ook de missie-drukkerij had de bijzondere be langstelling van den pauselijken nuntius. Eéni- ge uren vertoefde hij in de werkplaatsen te midden van de broeders. Hij bewonderde de persen en zetmachines en sprak meermalen zijn erkentelijkheid en zijn vreugde er over uit, dat hier op dit gebied zooveel gepresteerd werd. Uit zijn woorden bleek eeft groot begrip voor de be teekenis van den invloed, die door de missie tijdschriften over heel de wereld wordt uitge oefend. Men bemerkte duidelijk zijn bewonde ring voor het stille eenvoudige werk der broe ders, dat niettemin van een groote beteekenis is. In elke af deeling schonk hij den broeders zijn zegen. De leiding van de drukkerij wensch- te hij een zegenrijk resultaat. Eenige dagen later werd in het missiehuis te Steyl het volgende telegram ontvangen: „In Berlijn teruggekeerd, denk ik met groote waar deering en vreugdevolle herinnering aan het verheven feest van de uitzending van missio narissen. Ik wensch den afscheidnemenden en de heele congregatie Gods besten zegen. Nun tius Pacelli". LONDEN, 6 Maart (Reuter) Op de Zater dag gehouden conferentie tusschen de Britsche regeering en het Arabische comité heeft de Britsche regeering, naar men dient te weten, voorstellen gedaan inzake een Palestijnsche re geering voor de overgangsperiode. Van gezaghebbende zijde wordt medegedeeld, dat deze voorstellen de verdeeling van Palesti na in twee of meer kantons behelzen, alsmede de instelling van een wetgevend lichaam, be staande uit een Lagerhuis, waarin de Arabieren en Joden ten naastenbij in de tegenwoordige verhouding der bevolking vertegenwoordigd zouden zijn, en een Hoogerhuis, dat op soort gelijke wijze zou zijn samengesteld, hoewel de methode om besluiten te nemen in beide hui zen zou verschillen. In het Lagerhuis zouden be sluiten worden genomen door de meerderheid, terwijl in het Hoogerhuis de Arabieren en Jo den afzonderlijk zouden stemmen. Volgens onbevestigde berichten zouden on derwerpen, die zoowel door de Arabieren als Joden van allereerste beteekenis worden ge acht, zooals financiën, immigratie en landver- icoopen, eerst behandeld worden in het Hooger huis, terwijl in geval partijen het niet eens kunnen worden, de Hooge Commissaris gedu rende de overgangsperiode het recht van veto zal hebben. De overgangsperiode zou afloopen, wanneer de toestand zóó verbeterd is, dat de beide bevolkingsdeelen samenwerken in het be lang van het welzijn van het land. Men gelooft, dat gisteren als alternatief van het twee-kamerstelsel een een-kamerstelsel is voorgesteld in den geest van het bovenbedoelde Hoogerhuis. In tegenwoordigheid van tal van genoodigden, o.w. vele burgemeesters van gemeenten uit de Rijnstreek, is Zaterdagmiddag het nieuwe raad huis van Alphen aan den Rijn, dat door architect C. J. Blaauw uit Haarlem is gebouwd, officieel in gebruik genomen. Het gebouw maakt, vooral ook wat het inte rieur betreft, een buitengewoon verzorgden in druk. jBAVS=Rj HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEP! BANDOENG, 6 Maart (Aneta). Een deel van de oplaag van het maandblad „Ons Garni zoen" is door de politie in beslag genomen. Dit geschiedde in verband met de mogelijkheid van beleediging van het hoofd van een bevrienden staat. Het is echter nog niet zeker of een ver volging zal worden ingesteld. BUITENZORG, 6 Maart. (Aneta). De regent van Magelang R. A. A. Danoesoegondo is uit zijn betrekking ontslagen. Nader zal worden beslist, of dit ontslag zal worden verleend al dan niet met het praedicaat eervol. BATAVIA, 6 Maart (Aneta) In verband met de verkiezing van den nieuwen Paus is gisteren in alle voorname katholieke kerken in geheel Nederlandsch-Indië het Te Deum ge zongen. BATAVIA, 6 Maart. (Aneta). De raad van justitie veroordeelde een Europeaan tot twee jaar gevangenisstraf, met aftrek van preven tieve hechtenis. De eisch was drie jaar. Het betrof hier handelingen met minderjari gen, welke hem ter opleiding waren toever trouwd: De behandeling van een andere zaak van den zelfden aard is uitgesteld. De berechting van den gewezen resident van Batavia kan niet voor het einde dezer maand worden verwacht, mede in verband met het rap port van een psychiater. Ook is eenige vertra ging opgetreden door het vertrek van den vice- president van het hooggerechtshof, mr. Pino, naar Nederland. De instructie is nog niet geslo ten. MED AN, 6 Maart. (Aneta). De kerapatan (in- heemsche rechtbank) van Laboean-Deli heeft de zaak behandeld van de vier beklaagden, die wer den gearresteerd in verband met een geheime vergadering van de P. N. I., in een bosch nabij Belawan gehouden. Ieder der beklaagden werd veroordeeld tot anderhalve maand gevangenis straf. De zaak tegen den leider dezer vergadering, Moedin, vroeger geïnterneerd in Boven Digoel, is nog niet berecht. De minister van Financiën, mr. J. A. de Wil de, heeft vanmorgen zijn ambtsbezigheden her vat. Burgemeester Van Lanschot in gesprek met den "bekenden schilder Herman Moerkerk, tijdens het bezoek van den burgemeester aan de tentoonstelling van werken, van den Bosschen schilder, welke in de Openbare Leeszaal te Den Bosch wordt gehouden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2