De malversaties te Doornspijk Oranje-elftal ongewijzigd New-Yorksche Beurs v VRIJDAG 10 MAART 1939 Than* ook de gemeentesecretaris aangehouden Loop der bevolking Interessante gegevens over geboor ten, huwelijken en sterfte DE ROME-REIS Deelnemers behouden in het vaderland terug Rectificatie BEHOEFTIGEN IN DRENTSCHE VEENKOLONIËN Oproep van den burgemeester van Emmen onjuist STEUN AAN KLEINE BOEREN Geen wijziging in de bestaande voorschriften HET TELEFOONVERKEER NEEMT TOE Mutatie bij de Philips-fabrieken Sterfte tengevolge van het mond- en klauwzeer Kind overreden en gedood VOETBAL Samenstelling voor den wedstrijd tegen België Het jeugdelftal A. VAN WEEZEL ERRENS OVERLEDEN Bekend kunstschilder en oud- leeraar te Amersfoort VICE-ADMIRAAL K. T. SLUYS OVERLEDEN Noteering veekoeken Opslag en vervoer van snoek R. K. Universiteit Academische examens Examen paedagogiek M.O.B. Apothekersassistentsexamen Verdeelde stemming AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 9 Maart BOTERNOTEERING Boterheffing Clearingkoersen Godsdienstexamen WISSELKOERSEN AMER1K. GOEDERENMARKT gedaan en laten t bieden STOOMVAARTLIJNEN FAILLISSEMENTEN 6 sec- S In verband met de aan het licht gekomen knoeierijen van den gemeente-ontvanger van Doornspijk, R. P., is Donderdagavond verdacht van medeplichtigheid, de gemeente-secretaris van Doornspijk, de heer R. de V., aangehouden, die voor P. de administratie voerde. Hij is eveneens naar de marechaussee-kazer ne te Wezep overgebracht. Naar wij vernemen, heeft P. bekend, zich aan onregelmatigheden en aan valschheid in ge schrifte te hebben schuldig gemaakt. Het is niet uitgesloten, dat in de komende dagen nog meer arrestaties zullen volgen. Dezer dagen verschijnt bij de Rijksuitgeverij te 's-Gravenhage de jaargang 1937 van de statistiek van den loop der bevolking. De nieuwe uitgave wijkt in menig opzicht van de vorige af. Door de mechanisatie van het werk der af- deeling bevolking van het Centraal Bureau voor de Statistiek eenige jaren geleden, werd het mogelijk, het beschikbare materiaal om trent geboorte, huwelijken en sterften belang rijk te verbeteren. Nadat daaruit reeds eerder enkele afzonderlijke publicaties waren samen gesteld, is het mogelijk gebleken, de nieuwe gegevens thans in de jaarlijksche bevolkings statistiek te belichamen. Deze statistiek is nu geheel nieuw opgebouwd en van een nieuwe wetenschappelijke inleiding voorzien. Deze bevat tal van samenvattende staten en een reeks .grafische voorstellingen. Het is onmo gelijk het omvangrijke materiaal hier beknopt te vermelden; enkele speciale punten worden slechts naar voren gebracht. De netto-vervangingsfactor der Nederland- sche bevolking, weergevende, in hoeverre het aantal geborenen voldoende is, om de bevolking op den duur in stand te houden, werd onder gebruikmaking van de nieuwe sterftetafels opnieuw berekend. Hij bedroeg in de jaren 1935—1937 resp. 1.14, 1.14 en 1.12. In de paragraaf, gewijd aan de geboorten, trekken os. de cijfers omtrent de meerlingge boorten de aandacht. Per 1000 geboorten wa ren er 12.9 meerlinggeboorten. In de platte landsgemeenten komen meerlinggeboorten meer voor dan in de groote steden; haar aan tal neemt toe met den leeftijd der moeder (tot 40 jaren). Bij de eerste geboorte komen zij het minst voor, bij de hoogere geboortenummers meer. Opmerkelijk zijn de cijfers omtrent de eerste geboorten naar den duur van het huwelijk. Bin nen 6 maanden werd 192 pCt. der kinderen ge boren, van 6S maanden 8.4 pCt., 9 maanden 7.4 pCt., later 65 pCt. De geboortecijfers zijn gunstiger voor het platteland dan voor de ste den. Per 1.000 gehuwde vrouwen beneden 50 jaar daalt het cijfer der wettig levendgeborenen regelmatig van de groep gemiddeld van 5.000 en minder inwoners tot de groep gemiddeld met meer dan 100.000 inwoners. Het gemiddelde cij fer voor het Rijk is 143. Voor de groep 5.000 in woners en minder bedraagt dit aantal 181, voor de groepen 5.00020.000 inwoneis, 20.00050.000 inwoners, 50.000100.000 inwoners en meer dan 100.000 inwoners resp. 167, 135, 141 en 100. De provincies Noord-Brabant en Limburg staan aan de spits met 215 en 189, de provincies Zuid-Holland en Noord-Holland hebben de laag- •te cijfers met 124 en 110 wettig levendgeborenen per 1.000 gehuwde vrouwen beneden 50 jaar. Naar de kerkelijke gezindheid der moeder ge splitst, waren deze aantallen als volgt: R.K. 206, Protestant 129, Israëliet T7, geen kerkelijke ge zindte 69. Er worden meer kinderen 's nachts geboren dan 's morgens, 's middags of 's avonds. Wat de huwelijken betreft, stippen wij aan, dat de ge middelde huwelijksleeftijd voor voor het eerst gehuwde mannen 27.6 en voor voor het eerst ge huwde vrouwen 252 bedroeg. Op het platteland huwen de mannen later dan in de steden. De zuigelingensterfte bedroeg in 1937 3.9 pCt., nJ. 4.4 pCt. voor jongens en 3.4 pCt. voor meis jes. Zij is grooter naar mate de gemeenten klei ner zijn. Bij de R.K. is zij het hoogst. Hooge sterftecijfers, zoowel voor zuigelingen als vol wassenen vindt men in de eerste maanden des jaars. Per 100 gehuwde paren kwamen in 1937 2 echtscheidingen tot stand. Per 1.000 inwoners zijn er 51 van woonplaats veranderd. Het reisgezelschap der Vereenigde Katholieke Pers en Ned. Reisver. v. Katholieken, dat naar Rome is geweest om het conclave bij te wonen, is wederom in ons land teruggekeerd. Mede door de goede zorgen van het officieele Italiaansche Verkeersbureau C.I.T., waarvan een vertegen woordiger de reis meemaakte, had de tocht een voorspoedig verloop. De A.-groep was in een der bekende hotels van de binnenstad gelo geerd, terwijl de B.-groep in een tweetal insti tuten was ondergebracht. Doordat een der da mes die ziek werd, in de Custa della Madonna de Buon Consilio logeerde, genoot ze van de zusters onmiddellijk een goede verpleging. Ze is herstellende en zal spoedig de reis terug kunnen aanvaarden. Voor alles is gezorgd. Vier dagen hebben de moderne autobussen van de C.I.T. en de deskundige gidsen het ge zelschap 's middags rondgeleid door de stad; de voornaamste merkwaardigheden zijn bezichtigd. Des Zondags is ook nog, buiten het officieele programma om, een tocht naar Frascati en de Pauselijke tuinen ingevoegd en een bezoek aan de opera. Heel de week was het zomerweer in Rome en volop heeft het reisgezelschap van het heerlijke zuidelijke weder genoten. Het was wel zeer bijzonder, dat juist op den dag, welken de reisleiding vrij had doen blijven van rondvoeringen, zoodat allen heel den dag op of rondom het St. Pietersplein konden toeven, de Pauskeuze is geschied. Daardoor maakten de leden van het reisgezelschap zoowel het op stijgen van den zwarten rook in den voormiddag als van den witten rook des namiddags mede, met de zegening van den nieuwen Paus. Onvergetelijk zal voor allen deze zegening blijven. De avond viel reeds. De lichten werden ontstoken; majestatélijk rees het bouwwerk van St. Pieter uit het plein omhoog; de duizenden rondom waren vol blijdschap en eerbied tevens. Alles was zoo grootsch en toch zoo vol eenvoud; zoo vol jubel en vol ingetogenheid tevens. Deze reis is geen pelgrimage geweest maar natuurlijk ook geen plezierrijs in de gewone be- teekenis; het doel der reis, de pauskeuze, stem pelde haar ernstig karakter. Het gezelschap werd daarom eensdeels 's middags rondgeleid om Rome te leeren kennen doch had bovendien de ochtenduren vrij voor persoonlijke intenties. Dé priesters konden aldus de H. Mis lezen in een kerk naar keuze en meermalen werd door som mige hunner de Mis opgedragen in de catacom be van Callistus, i.l. in de cryffte van St. Cae- cilia. De C.I.T. had gezorgd voor gidsen, ook aan de verschillende stations waar onderweg moest worden overgestapt. En toen op de terugreis door het nite op tijd vertrekken der treinen in Duitschland ernstig gevaar dreigde, dat het gezelschap dien avond niet meer Nijmegen kon bereiken, is door telegrafische tusschenkomst verkregen, dat aan de tusschenstations de aan sluitende trein bleef wachten op ons gezelschap. Het hoogtepunt der reis is bereikt geworden: de Pauskeuze en den Pauszegen op het St. Pie tersplein hebben allen mede kunnen ma ken. En Rome is aanschouwd in het licht van een nieuwe zon. Naar aanleiding van het in ons blad opge nomen bericht, omtrent het faillissement van de Kruisvaarders van St. Jan, merkt men ons op, dat de beide stichtingen van prof. Van Gin- neken, n.l. de Vrouwen van Bethanië en de Vrouwen van Nazareth, geen takken of on- derdeelen zijn van de Peter Caiïïsstichting (De Kruisvaarders van St. Jan), dus niet tot de zelfde rechtspersoonlijkheid behooren. Op vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Posthuma, in verband met een in eenige dagbladen gepubliceerd verzoek van den burge meester van Emmen om toezending van afge dankte kleeding en dekking voor behoeftigen in de Drentsche veenkoloniën, heeft de heer Van Boeyen, Minister van Binnenlandsche Zaken, mede namens den heer Romme, Minister van Sociale Zaken, geantwoord, dat de regeering in bedoelden oproep een op zich zelf lofwaar dige poging ziet tot stimuleering van de parti culiere armenzorg, welke volgens het stelsel der Armenwet steeds primair moet zijn. Dit sluit echter niet in, dat zij den vorm, aan den op roep gegeven, in alle opzichten gelukkig acht. Zoo zou zich de indruk kunnen vestigen ge lijk uit de vraag reeds blijkt dat in de be hoeften aan kleeding en dekking in de veen koloniën uitsluitend door afgedankt goed zou kunnen en moeten worden voorzien. Dit is natuurlijk onjuist. De aandacht van den bur gemeester zal hierop worden gevestigd. De wijze, waarop de noodige hulp zal moe ten worden verleend, staat echter ter beoordee ling van het betrokken orgaan van plaatselijke armenzorg. De Minister van Sociale Zaken wil gaarne den Drentschen gemeenten verzoeken, de deelneming aan de spaarregeling nogmaals aan de betrok kenen op het hart te binden Op vragen van het Tweede Kamerlid den heer van Lienden in verband met de wijziging van de berekening van het theoretisch inko men van voor steun in aanmerking komende kleine boeren, hebben de heeren Romme en Steenberghe, ministers van Sociale Zaken en van Economische Zaken, geantwoord, dat de fmancieele gevolgen voor betrokkenen aan hen bekend zijn. Zij zijn, mocht de Kamer daarop prijs blijken te stellen, bereid de berekening van het theo retisch inkomen in verschillende gedeelten van het land over te leggen. De ondergeteekenden meenen, dat er geen aanleiding bestaat om wijziging in de bestaan de voorschriften te brengen. Zij gronden dit op de overweging, dat de steunveranderingen haar grond en tegenwicht vinden in een nood zakelijk gebleken wijziging in de schatting der betreffende bedrijfsinkomsten, terwijl de verschuiving geheel in de lijn der steunregeling voor kleine boeren ligt, welke regeling beoogt de kleine grondgebruikers weer terug te bren gen op hun bedrijven en hun de gelegenheid te geven, de rendabiliteit daarvan te bevorde ren. Een duidelijk beeld van den groei van het telefoonverkeer geeft het volgende overzicht van het aantal interlocale en internationale telefoon gesprekken in 1938 (uitgezonderd de geheel langs radio-telefonischen weg afgewikkelde gesprek ken), vergeleken met dat van 1937: Interlocale gesprekken 55.633.023 (47.408.755) 17.3 pet. meer; Uitgaande internat, gesprekken 1.190.800 (1.124.627) en inkomende internat, gesprekken 1.324.438 (1.195.304) 8.4 pet. meer; Totaal aantal gesprekken 58.148.261 (49.728.686) 16.9 pet. meer. Naar wij vernemen, zal de heer W. J. Wa terman, directeur van de verkoopafdeeling Nederland en Koloniën der N.V. Philips Gloei lampenfabrieken, welke functie hij gedurende een reeks van jaren Vervuld heeft, zich binnen kort naar Australië begeven, waar hij met de behartiging der Philipsbelangen aldaar wordt belast. Als opvolger van den heer Waterman is be noemd de heer J. J. Haver Droeze, die sedert vele jaren als procuratiehouder aan de ver koopafdeeling Nederland en Koloniën is ver bonden. Tengevolge van het mond- en klauwzeer zijn in de week van 26 Februari tot en met 4 Maart 1939 bezweken 4 runderen, 10 kalveren en 1 varken. In totaal zijn sinds 19 September 1937 bezwe ken aan mond- en klauwzeer: 6054 runderen, 6816 kalveren, 4876 varkens en biggen, 388 scha pen en 85 geiten. Donderdagavond omstreeks half zeven is het vierjarig kind van de familie A. Snoek te Rijen door een boerenkar overreden en op slag ge dood. De keuze-commissie van den Koninklijken Nederlandschen Voetbal Bond heeft het Ne- derlandsch elftal, dat Zondag 19 Maart a.s. te Antwerpen tegen België speelt, als volgt sa mengesteld Doel: Van Male (Feijenoord). Achter: Blomvliet (Ajax) en Caldenhove (D. W. 3.). Midden: Stam (V.U. C.), Anderiessen (Ajax) en Schubert (Ajax). Voor: Draeger (D.W.S.), Van der Veen (He racles), Vente (Feijenoord), Smit (Haarlem) en De Harder (V. U. C.). Als reserves zijn aangewezen: Dijkstra (Z.F. C.), Van Ierland (Willem 2), Bonsema (G.V A. V.) en De Harder (V. U. C.) De keuze-commissie heeft dus geen wijzigin gen gebracht in het elftal, dat Zondag 26 Fe bruari een fraaie overwinning te Rotterdam op Hongarije behaalde. Men was van oordeel, dat in dit geval zeker de uitspraak, geen wijzigingen in een winnende ploeg te brengen, van kracht was. Het Nederlandsch jeugdelftal, dat Zondag 19 Maart tegen het Belgisch jeugdelftal speelt, is door de keuze-commissie van den K. N. V. B. als volgt samengesteld: Doel: Vos (H. S. C.). Achter: Louwe (Xerxes) en Walter (D.W.S.i Midden: Blatter (P. S. V.), Bekenes (D.H.C.' en Stofmeel (N.A. C.). Voor: Colthof (H.V.V.), De Jong (Vole- wijekers), Dp Boer (K.F.C.), Lenstra (Hee renveen) en Heideveld (Velocitas). Reserves: Bos (Muntendam), De Boer (Vole- wijekers), Vanger (D.W.S), Lodensteyn (N.E C.) en Janse (N. O. A. D.). Deze ontmoeting wordt gespeeld vlak voor den wedstrijd tusschen de officieele teams van Bel gië en Nederland. In den ouderdom van 72 jaar is Donderdag avond in het R. K. Ziekenhuis te Amersfoort overleden de kunstschilder A. van Weezei Er- rens, die niet alleen hier te lande, maar ook in den vreemde veel successen met zijn werken behaalde. Op een groote internationale tentoonstelling te Tours werd hem een zilveren medaille toe gekend en op een in 1906 te Lyon gehouden internationale expositie een gouden medaille. Behalve in zijn vaderland exposeerde hij zijn schilderijen en etsen ook in Rijssel, Barcelona en Leningrad. Het meerendeel van zijn etsen bevindt zich in het Rijksprentenkabinet te Am sterdam. Van 1903 tot 1931 was de thans ontslapene leeraar in het teekenen aan de H. B.S. te Amersfoort, terwijl hij tevens gedurende twin tig jaar als leeraar aan het gymnasium aldaar verbonden was. Te 's Gravenhage is in den ouderdom van 67 jaar overleden vice-admiraal b.d. K. F. Sluys. De thans overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, ridder in de orde van Oranje-Nassau, ridder in de Leopolds orde van België, commandeur der Danebrogsorde van Denemarken, officier in de orde van de Kroon van Italië, drager va ntwee eereteekenen voor belangrijke krijgsverrichtingen in Atjeh, Naar wij vernemen zijn de Nederlandsche oliefabrikanten voornemens, met ingang van Maandag 13 Maart, veekoeken ook op den na jaarstermijn te noteeren. Dezer dagen is de publicatie te verwachten van een algemeenen maatregel van bestuur, die het aan door den minister van Economische Za ken erkende handelaars-exporteurs van zoet- watervisch mogelijk zal maken, him op 21 Maart 1939 in opslag gehouden snoek onder nader te stellen voorwaarden tot en met 20 April 1939 in opslag te houden, te vervoeren en uit te voeren. Zij, die meenen voor zoodanige erkenning in aanmerking te komen, kunnen zich reeds thans tot het ministerie van Economische Zaken, Be- zuidenhout 30, Den Haag, wenden. NIJMEGEN. Geslaagd voor het doctoraal examen klassieke taal- en letterkunde de wel eerwaarde pater H. A. Wilderbeek O.E.S.A., te Venlo, AMSTERDAM Geslaagd voor het candi- daatsexamen economie de heer M. van der Mei. ROTTERDAM. Handelshoogeschool. Geslaagd voor het candidaatsexamen economische weten schappen mej. J. F. Huizenga. Geslaagd voor het doctoraal examen in de economische wetenschappen de heer H. A. H. Boelmans Kranenburg. UTRECHT. Geslaagd voor het doctoraal exa- en Indisch recht J. H. Scheers. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd: H. J. Osse,Den Haag; A. A. E. van Driel, Den Haag en G. J. Westgeest, Wassenaar. AMSTERDAM Geslaagd de dames: A. J. D. Ouwerkerk te Heemstede, C. Koster te Am sterdam en A, H, Stein te Leiden. NEW-YORK, 9 Maart. (Part.). De effecten beurs verkeerde heden bij opening in een op gewekte stemming en de markt bleef aanvan kelijk vast gestemd. Het krachtige herstel van gisteren heeft een goeden indruk gemaakt en had nieuwen kooplust in het leven geroepen. Echter daartegenover stonden ook ruime winst nemingen, die een verdere stijging van betee- kenis verhinderden, al werd dit aanbod dan ook vlot geabsorbeerd. De omzetten waren vrij groot. Bij de eerste transacties bleven de win sten in hoofdzaak tot fracties beperkt, terwijl de koersontwikkeling eenigszins onregelmatig was, al kwamen koersverliezen slechts in zeer weinig gevallen voor. De aanhoudend vaste stemming' in Londen oefent op Wallstreet een stimuleerenden invloed uit en heeft er toe bij gedragen de vrees voor politieke moeilijkheden in Europa naar den achtergrond te verdringen Toch. kon de vaste tendenz zich heden niet lang handhaven. Terwijl het aanbod uit hoofde van winstnemingen aanhield, verminderde de vraag reeds spoedig in omvang. Waarschijnlijk was dit mede een gevolg van berichten, dat in Chili nieuwe belastingen op de kopermijnen zouden worden ingesteld, onder invloed waar van zich voor koperwaarden een zwakkere stem ming' openbaarde en deze, voorzoover zij ten minste belangen in dat land hebben, algemeen terugliepen, hetgeen de geheele markt beïn vloedde. In tegenstelling met de andere koperwaarden bleven American Smelting vast, waarschijnlijk als gevolg van hetgemelde uitstellen van de staking bij de bedrijven der maatschappij in Mexico, hetgeen de hoop heeft doen ontstaan, dat deze staking' in het geheel niet zal door gaan. Berichten omtrent oneenigheid in de regeering en in arbeidskringen in Mexico om trent de tot nu toe gevolgde politiek werken deze verwachting nog in de hand. Overigens echter liep de geheele markt terug en gingen de aanvankelijk behaalde winsten meerendeeL verloren. De daling nam échter geen scherpe afmetingen aan. In de meeste gevallen konden de koersen zich op ongeveer het slotpeil van gisteren handhaven. Sporen, die aanvankelijk vast waren op de stijging der wagonverladingen in de afgeloopen week met 38.082 tot 598.700. welke stijging veel grooter is dan verleden jaar het geval was, liepen onder invloed van de al- gemeene koersontwikkeling echter ook terug. De omzetten namen tijdens de daling echter geleidelijk aan wat af en tegen het einde van het tweede uur kwam er weer grond in de markt en kon zelfs hier en daar weer een her stel intreden, zooals bij Chrysler, Douglas Air craft. In het eerste uur werden 440.000 shares afgedaan en in het tweede uur 250.000 shares. Ook in de tweede beurshelft bleef de stemming voor koperwaarden zwak, al kwam het slot niet op het laagste punt van den dag. Hiertoe droe gen niet alleen bij dekkingsaankoopen, doch ook de betere stemming voor het product. Anacon da's en Kennecott moesten resp. 2ys en 3 dol lar afstaan. Phelp Dodge, welke maatschappij, geen belangen in Chili heeft, waren vast en 1 y2 dollar beter. Ook voor de overige af deelingen viel eerder van een licht herstel te spreken, doch groote afmetingen nam dit niet aan, doch de verliezen werden meerendeels tot een mini mum gereduceerd. Staalwaarden lagen verdeeld in de markt; National Steel konden, niettegen staande de publicatie van het lagere winstcij fer over 1938 (nJ. 6.662.000 tegen 17.802.000 in 1937) een kwart dollar verbeteren, doch de overige fondsen stelden zich lager. Youngstown zakten 1 dollar in. Ook automobielwaarden ver toonden bij het slot kleine voor- en nadeelige verschillen. Chrysler konden zich goed boven de vorige slotprijzen handhaven, doch General Mo tors lagen gedrukt; de winst in het eerste kwar taal, door de General Motors te behalen, wordt getaxeerd op 1.17 (eerste kwartaal 1938 0.14). Sinds 1929 is dit het beste resultaat in het eerste kwartaal behaald. Oliewaarden stelden zich eveneens iets boven of onder de vorige slot prijzen. De Standard Oil of New Jersey heeft den prijs van kerosine per tankwagen in de staat New Jersey met 1 dollarcent per gallon verlaagd. Warenhuisfondsen, public-utilities, 7 F (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.30—4.30 uur Philips Anaconda U. S. Steel Rep. Steel 5 pet. Goud Milw. Shell Union Can. Pacific South. Pacific Penns. Railroad N.-York Central 218 2514—25 49 3/16 16 13/16—1654 814 1015/16—107/8 4 15 18 16 3/8 Van 4.30—5.00 uur Unilever Anaconda U. S. Steel Beth. Steel N.-York Central 142 24 5/8—25 49—49 1/8 56 1/8—56 3/8 16 X De commissienoteering voor Nederlandsche boter is Donderdag vastgesteld op 81 ct. per Kg. De officieele Deensche botemoteering is vast gesteld op 254 kronen. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het bedrag van de heffing en steunuitkeering op boter, behoudens tussch en tij dsche wijziging, voor de week van 9 tot 16 Maart is vastgesteld op 60 cent per kg. Koersen voor stortingen op 10 Maart tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmarken f 75,55 en lires f 9.90. MOOK, Kweekschool „Maria Immaculata". Geslaagd de dames: C. E. M. H. de Beaumont, Maastricht; M. B. a Campo, Brunssum; N. M. Derks, Nijmegen; A. M. Driessen, Schinveld; H. K. G. Effertz, Brunssum; M. C. Hommes, Maas tricht; F. M. Huisman, Gennep; L. J. T. M. van Iersel, Noordwijkerhout; M. J. C. M. Knops, Maastricht; M. Lennards, Valkenburg; M. J. L. Meertens, Jabeek; H. L. A. M. Mertens, Heyt- huisen; M .T. C. Moerer, Weert; E. J. Mommers. Maastricht; A. B. Nelissen, Maastricht; G. G. Olde Hanter, De Lutte; C. H. T. M. Prijden, Haarlem; J. A. W. Putz, Maastricht; J. A. de Rouw, Lutterade; E. G. S. Versteeg, Groningen; H. M. A. M. Versteeg, Groningen; Zr. BertiUa, Mook. rubbers en aandeelen in telegraafmaatschap- pijen werden eveneens op onregelmatige wijze verhandeld, evenals chemische waarden. Op laatstgenoemde afdeeling waren de verschillen echter grooter. Du Pont zakten 1 dollar in, doch Allied Chemical, die heden ex-dividend 1.50 werden verhandeld, konden dit bedrag geheel in halen. Mijnwaarden konden zich op het ver hoogde niveau niet handhaven cn belandden iets onder het vorig slot, evenals equipment- shares, kunstzijde-aandeelen en luchtvaartfond sen. Van laatstgenoemde rubriek verkeerden Glenn L. Martin 1 dollar in reactie. Sporen had den eveneens over de geheele linie van verkoo- pen te lijden, hetgeen echter niet tot uitdruk king kwam in groote verschillen. De omzetten bedroegen in totaal 1.360.000 shares. Laatst gedane koersen Mrt. Allied Chemical American m Co. Am. Car F.dry Am. Rolling Mills Am. omelt Ref. Am. Tei. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeka Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Tres ing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock IsL Chrysler Motor Cities Service Conso) Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesi. 5 Vi Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harv tor Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North Am. Av. North. Amer. n.a. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Gamble Pubi. Serv. N. J. Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. St i Western Union Westingh. Electr. Woolworth Building S ex. dividend ex coupon. nieuwe aandeelen Gedaan en laten t bieden. nominaal 9 182%§ 95% 29% 19% 48 165% 8'% 13% 30 39% 6% 75 5 92 Vs 39% 84% 8 34 28 .6 20% 24% 71 153% 175% 12 42% 51 Vs 35% 7% 17,% 62% 54 Vs 9 37% 1% 54 15% 2. 17% 25 190 23% 40% 563/, 31 5 22 75 13% 13% 19 21 7 50 14 102% 38'% 3% 513/s 64% 23% 115% 50 8 1 2% 4% 30% 19 48% 165 87% 133/4 32% 39% 7 Vs 75% 5 93 33% 40 84% 7% 34 27% 26 20 247/s 71% 154% 175 12 Vs1 42% 51 35% 7% 18Vs 65% 54 9% 40% 1 'A 533/s 26% 153/4 20% 17% 25% 191 23% 40% 56% 37% 8% 22% 75% 13% 13 Vs 19% 21% 7% 50 Vs 14 103% 38% 3% 51% 65 23% 115% 49% 1SC% 93% 30 18% 46% 162 88 Vs 13% 31 38% 63/4 73% 5 90 33 38 813/4 7% 33% 26% 26 21 23% 70 149% 175 11% 41% 50% 343/8 7% 17% 64 53% 9% 39 1% 52% 26% 15% 20% 17 Vs 25% 190% 22% 40 56% 36% 8 21% 75 13% 13% 18% 20% 7 49 3/g 14 102% 39% 3% 5 49% 63% 23 113 49% NEW YORK, 9 Mrt. Slotkoersen Mrt. 9 8 7 Brussel 16.82% 16 82% 16 82% Rome 5 26 5.261/4 5.26% Bern 22.74 22.74% 22.74 Madrid Oslo 23.57 23.57 23.57 A'dam 53.12 53.15 5313% Londen 4.69A 4.69A 4 69 (V Parijs 2.65 ye 2.65% 2-65% Berlijn 40.14 40.13% 40.13% 9 Mrt. 8 Mrt. NEW YORK, 9 Mrt. 9 Mrt. 8 Mrt. Suiker Jan. Sept. 191—92 192 —93 Mrt. 1.78-80 l! 79-80 Nov. 1 941.96 Mei 1.83-84 1.84-85 Jan. 1 89 90 1 91-92 Juli 1.83-89 1.89-90 Mrt. 1.91-93 1.93.95 Katoen Mrt. 8.75 862-63 Oct. 7,697.55 Mei 8.35-36 8.24-25 Dec. 7 657.52 Juli 8.13-14 8.01-- Jan. 7,657,53-- Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Dec. Mrt. 5 805.73-- Mrt. 4.10 405 Mei 5.935 83- Mei 4 11 4, lü Juli 6.015,91- Juli 4.12 4 12 Sept. 6.075 99- Sept. 4 13 4.14 Dec. 6 12-13 605 Dec. 4.12 4.14 Maartó 17-18 6.10- Rubber Standaard Juli 16.74- 16.79Oct. 16.71 -16.75-- Mei 16 7716,78-- - Dec. 16.71 - 16 73 Mrt 16 68- 16.73-- - Jan. 16 7216 73 Sept. 16.69- 16.72 Tin Loco 46.35 4 20 Termijn 46 35 46.20 9 Mrt. Tarwe Mei 6 7%. 68 Juli 68 Sept. 68%-69 Maïs Mei 48 Juni 50 - Sept. 50% Reuzel Mrt. 6 75 Mei 6,85 9 Mrt. Tarwt Mei 60%-- Juli 61 - Oct. 623/8 - Rogge Mei 41 -- Juli 41 - Oct. 43 Haver Mei 28% Juli 28 CHICAGO, 9 Mrt. 8 Mrt. 9 Mrt. 8 Mrt. Haver 67%.% Mei 28%28%- 68-68% Juli 27%-— 27 68 Sept. 2o 26% Rogge 48%-— Mei 443/s 44% 49%-— Juli 45%45 Vs 50% Sept. 46 46% 6 65 Juli o 97% 6.87% 6.75 Sept 7 12% 7.02% WINNIPEG, 9 Mrt. 8 Mrt. 9 Mrt. 8 Mrt. Gerst 61 Mei 36% 3/%- 61% Juli 35 35 - 62%-—Dec. Lijnzaad 41% Mei 15'% 158%- 413/4-— Juli 1553/g 1553/s 43 28%— Oct. 27%- 28 28 BINNENLANDSCHE HAVENS LTMUIDEN, aangekomen 8 Maart, Rota s., Hu" (voor Velsen), Sarita, tank, Houston laatst Ro*- terdarm 9 Maart, Ustroom, m.s„ Leith; Polydörus, Java; Gateshead, s., Newcastle. Vertrokken 9 Maart, Consul Cords, s.. Herren; wijk; Orphe-us, s., Kopenhagen; Trito, s., Belfas via Rotterdam; Rhein, s., Hamburg; Agamelf non, s., Hamburg. Uitgaande vastgemaakt, wegens slecht weei' Dorothy Rose, s. Aangekomen 9 Maart, Astarte, s., Bremen; AJ» sfeistroom, m.s., Londen; Monica, mts., HambUts (naar Zaandam); KriVs, s., Rotterdam. Vertrokken 9 Maart, Sigurds Faulbaums, Riga; Oranje Nassau, s., Piraeus; Phrontis, s" Londen. Aangekomen 9 Maart, Vechtstroom', s., HU'" Paul Harneit'. tank, Aruba; Bes, s., Londen. -Vertrokken 9 Maart, Twee Gebroeders, m-5" Andel; Sambre, m.s., Londen; Hmrich Peters, 6» Brussel; Hanau, s„ Hamburg; Nereus, s., Passage via Rotterdam; Fauna, s.. Setubal via Rotterda»" Mont'ferland, s., Zuid-Amerika; Mars, s., Ja"" via Rotterdam. AMSTERDAM, aangekomen 8 Maart, Sarit^ Houston laatst Rotterdam, gasolie. Steiger B» Petr. Mij, Ruys en Co. 9 Maart, IJstroom, Leit'h, stukgoed, Handel» kade, Hoil. Stoomboot Mij; Gateshead, Newcastle' stukgoed en steenkolen, J. P. Coenhaven, Vet»' Cargadoorskantoor; Polydorus, Java, stukgoe"' Borneokade, Meyer en C'o's Scheepvaart Mij. Aangekomen 9 Maart, Astarte, Bremen, stJU* goed, Van Es en Van Ommeren; Amstelstroo**' Londen, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoomboo Mij; Krivs, Rotterdam, ledig, Fosfaatfabrie»' d'Arnaud en Co; Vechtstroom, Huil, stukgoe"' Handelskade, Holl. Stoomboot Mij; Paul Harne' Aruba, Petroleumhaven, A. P. C.; Bes, Londe' bunkeren, J. P. Coenhaven, Ned. Steenkoie" Handel Mij; Oceaan, sleepboot, Den Helder, rep» reeren, Amsterd. Dok, Doeksen; Alja. Worntt veer, inklaren, Steiger H. A. L„ S-cbeepv. Bet»' Gruno. HOLLANDAMERIKA LBJN DRECHTDUK, thuisreis, 9 Maart van Francisco. LLNTKlDUK, uitreis 8 Maart van Londen. BURGERDIJK, uitreis, 9 Maart' te Antwerpen BLOMMERSDUK, 8 Maart van Baltimore Norfolk. EDAM, thuisreis, 9 Maart te Antwerpen. VEENDAM, 8 Maart van Rotterdam te r>c York. oh LüNTELDIJK, uitreis, was 8 Maart 2 uur n.m. 29 mijlen O. van Niton. STATENDAM, töerjstenreis, 7 Maart te Chr'° tobal. HALCYON LIJN STAD ARNHEM, 8 Maart van Givita Vecch19 te Morphoubaai.i KOX'1ERÜAM—Z.- AMERIKA LIUN ALCYONE, thuisreis, 8 Maart van Fuchal. SIRRAH, thuisreis, 8 Maart van Santos. VER. NED. SCHEEPVAART MIJ HOLLAND—AFRIKA LIJN NIJKERK, thuisreis, 6 Maart te Antwerpen- JAGERSFONTEIN, 9 Maart n.m. 1 uur Bremen naar Hamburg. NIJKERK. thuisreis 9 Maart op de Schelde Walsoorden aan den grond gevaren; vijf sle®P booten trachten het scnip vlot te krijgen. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN MEERKERK, uitreis, 9 Maart van Suez. QAASTERKERK, uitreis, 9 Maart te FremanW6' HOLLAND—O.-AZIE LIJN' ABBEKERK, uitreis, pass. 8 Maart Ouessant. AREINDSKERK, ui u eis, y Maart te Hongkö»?' ABBEKERK, uitreis, pass. 7 Maart 3 uur n.m'. 35 mijlen Z. van Niton. MIJ. NEDERLAND MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, 9 Maart 49 Batavia. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, wordt Maart v.m. 8 uur van Batavia te IJmuiden e» van 12 uur des middags te Amsterdam veiw- POELAU BRAS, thuisreis, 8 Maart te Marsei»6' POELAU LAUT, uitreis, 9 Maart van Suez. CHR. HUYGENS, uitreis, 9 Maart te Genua- POELAU BRAS, thuisreis, 8 Maart van Marsen»* SOEMBA, thuisreis, .8 Maart te Belawan. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. BENNEKOM, 8 Maart van Curacao naar Li»®1" P001 WL JUNO. naar Amsterdam, pass. 9 Maart v.»* 8 uur Ouessant. SOCRATES, 8 Maart van Curasao naar Sa»1" Marta. CRYNSSEN, 8 Maart van Dover naar BarbaaO0' HEBE, 8 Maart van Vigo naar Malaga. SATURNUS, 8 Maart van Tunis naar Alexandria VENUS, 9 Maart v.m. 7 uur van Hanïbi»» naar Amsterdam FAUNA, 9 Maart van Amsterdam via Rotte' dam naar Setubal. MARS, 9 Maart van Amsterdam via Rotterdam naar Jaffa. NEREiUS, 9 Maart van Amsterdam via Rotter dam naar Passages. TIBERIUS, 9 Maart van Amsterdam via R°4 terdam naar Alexandrië. KON. PAKETVAART MDJ. STRAAT SOENDA, naar Java, pass. 8 Ma®" Madeira. f LEMATANG. 8 Maart van Singapore n®a Durban. BATAM. 8 Maart van Reunion te Durban. TEGELBERG, 8 Maart van Koncichang v Durban. SIPORA, arr. 8 Maart te Belawan. ROTT. LLOYD DEMPO, thuisreis. 9 Maart van Tanger. KOTA NOP AN, uitreis, 9 Maart 11 uur V0" van Port Said. BUITENZORG, uitreis, 9 Maart te Singapore" KERTOSONO, 9 Maart v.m. 3 uur van Hamb»'» naar Bremen. SITOEBONDO, uitreis, pass. 8 Maart n.m. 1 Kaap Bon. o SIBAJAK, uitreis, 9 Maart te Southampton. TOSARI. thuisreis, 8 Maart van Belawan. j, WELTEVREDEN. thuisreis, pass. 9 Ma9!; Ouessant; 10 Maart v.m. 8 uur Ouessant; 10 Ma»" v.m.'. 8 uur te Rotterdam verwacht. KON. HOLL. LLOYD MONTFERLAND, 9 Maart van Amsterdam Buenos-Aires. EEMLAND, thuisreis, 8 Maart n.m. 11 van Santos. MIJ. OCDAAN ALCINOU8. 8 Maart van Sabang naar Batavi* POLYDORUS. 9 Maart van Java te Amsterda1»' PHRONTIS, 9 Maart van Amst. naar Londe»" HOLLANDWEST-AFRIKA LIJN BRAND, 8 Maart van Havre naar Duinkerke»' k 8as *orde ter m Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. Aid. Handelsinformaties Uitgesproken: 8 Maart: H. Eyhuizen Jr., schilder, Enschede" Gronauschestraat 664. R.c. Jhr. m"r. MoIierU»' curator mr. Baak, Enschede. B. G. Bijen, slager, Almelo, Ootmarsul»' scheweg. R.c. jhr. mr. Mollerus, curator J® Bergsma, Almeloo. F. Brainich, handelaar in radio's, Bin» hoven. Joh. van Elndhovenstraat 28. R.c. J. W. M. Schroder, curator mr. W. J. van Di) Eindhoven. Peter Antonius Peters, winkelier, AfferdeIy gem. Bergen (L.). R.c. mr. J. W. M. Schrödc" curator mr. A. A. Swane, Den Bosch. J. Wiebenga, instructeur in paardrijde' Eindhoven, Heezerweg 216. R.c. mr. J. W. N" Schi'ö-a'er, curator mr. L. Peeters, Eindhoven. A. Bosman. Mijdrecht, D. No. 37. R.c. C. Veen, curator mr. G. Kram'er, Utrecht. H. van der Rijst, stucadoor, Utrecht. Pel' kaanstraat 18 bis. R.c. mr. C. Veen, curator i»J H. G. Kuperus, Maartensdijk, V'an Bemmelenl»® no. 54. G. van Oostrum, h. o. den naam Necie- landsche Verzekering Sociëteit Ao. 1986, Utree», Willem Barentzstraat no. B. 62. R.c. mr. Veen, curator m'r. H. N. J. Bink, Utrecht. G. A. Raymakers, Utrecht, Lange Lauwej^ straat 911 en zaak drijvende te Amstere"1 aan de Groote Blckerstraat 67 en te togenbosch aan die Karrestraat 22. R.c. mr. Veen, curator mr. J. R. Voüte Jr., Amsterda»" Heerengracht 172. TÏjmen Hoogland, Amsterdam', Spaarnda» nierstraat 2. R.c. mr. P. H. Smits, curator O1 J. J. Romein. Amsterdam, Prinsengracht 460. Levie Koperberg, teekenaal', Amsterda» Borssenburgerplein 4 I. R.c. mr. P. H. Smits, mr. C. L. van Mourlk, Amsterdam, Keizersgra»» no. 245. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 7 Maart: W. van Nes, Bibliotheek Centrale Opgang", thans handelsreiziger. Haarlem. S. van Gorkum, Hoofddorp. WO: etl Va Voor 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2