\1 O'f3 C?' Hl Garage R.A.B.O. Hier wordt een koe geslacht... Olie-rijkdom in de Caraïbische zee Haarlem, 10 Maart genootschap van den Kamer van koophandel PEEPERKORN H EE MlSTEDE f25rf30.-f35r VRIJDAG 10 MAART 1939 De eerste ronde Zondag ter stembus! Bet is gewenscht, dat de leden der R. K. '^atspartij in zoo groot mogelijken getale aan eZe stemming deelnemen; hierdoor wordt blijk 6eSeven van aller noodzakelijke belangstelling 15 öe politiek, die zich met ons bemoeit, als wij j^s niet met haar bemoeien; hierdoor wordt ereikt, dat de katholieke kiezers in de uit- e'Udelijke candidatenlijst iets van hun eigen ï'"rk zullen zien. t-,H STILLEN OMGANG In Haarlem-Noord Zijne Eminentie doet zaken VOORJAARSSHOW VAN DE FIRMA'S KOSTER EN MULLER ^IPT- Een kijkje in de varkens-slachtplaats. In het midden, bij de geopende deur, zijn de varkensvallen goed te onderscheidenzoo ook de broeibakken op den voor- en achtergrond. Tevens geeft de foto een beeld van de latwerk-tafels, waarop de dieren geschrabd worden Voor LUXE-VERHUUR zonder chauffeur alleen Gasthuisvest 11 - Haarlem Telefoon 17266 VERZEKERDE WAGENS In het openbaar slachthuis te Haar lem laten per dag 300 stuks vee het leven Tusschen weide en consument Slachting vee Vleeschbewaarplaatsen Jhr. dr. J. C. Mollerus spreekt over onze koloniën in de West De economische be- teekenis van Curasao De C. A. O. in het bakkersbedrijf Protestvergadering der samen werkende organisaties UITSPRAKEN RECHTBANK Donderdag 9 Maart Schoenverkoopers-cursus is wispelturig! ChmScA leinupert foute* 3 day&i Bel op 28890 - 5°/o korting! -eeA4& ekoCuS Succeód-aatuuie. vom, NEDERLAND AGENDA Bioscopen 11 Maart Apotheekdiensten VERKOOPINGEN R. K. Middenstandsvereeniging „Weldadigheid naar Vermogen' STAD Op a.s. Zondag zal in den Statenkring Haar- 'em een referendum beslissen over de groepee- ritlg van de candidaten der R. K. Staatspartij de officieele lijsten voor de Provinciale ^ten-verkiezingen in Noord-Holland op 19* A-Pril a.s. Binnen het kader der partij zal thans wor- uitgemaakt, hoe de katholieke kiezers hun vertegenwoordiging voor de nieuwe vierjarige Deriode in de Staten samengesteld wenschen zien: hiermede zal de eerste etappe in den 101 nu toe overigens gemoedelijken verkiezings- 6trÜd zijn afgelegd; de R. K. kiezers hebben hch voor zoover zij althans niet van een ®eestdoodende en voor heel ons katholiek, staatkundig en maatschappelijk welzijn gevaar te apathie bevangen zijn geweest per ^nlijk beraden omtrent hun keuze voor deze ^tkiezingen; in vergaderingen zijn tal van "aaien naar voren gekomen, die te zamen een inlijst vormden, waarin de Statenkringen- ktsturen een zekere ordening hebben gebracht, ï0°öat een Politiek Advies ontstond. Zondag nu wordt over dit Politiek Advies "«slist. ^fen kan ermee instemmen, en dan behoeft ti alleen maar het hokje links van het Ad- v'es zwart te maken (het invullen van andere h<*jes maakt het stembiljet ongeldig), men ':aU ook een andere groepeering, een andere v°lgorde wenschen, en dan plaatst men de "'•iters van 1 tot 8 in de blanco hokjes vóór de l^ttien der candidaten van de alphabetische het cijfer 1 zet men in dit geval voor den "aam van den candidaat, dien men het eerst g«kozen wil zien; het cijfer 2 voor den tweeden Uitverkorene, en zoo vervolgens (minder of dan 8 blanco hokjes invullen maakt het Üjet ongeldig). Ban het democratischer? Bn heeft niet tevens de partij-organisatie 2'cii harmonisch als een leidende instantie "°en gelden? ®h dus dès te enthousiaster zullen ijveren Oor de verwezenlijking van hun werk. Bet geeft een veilig gevoel van saamhoorig- te weten, dat de candidatenlijst zooveel OiO! 'Selijk ons aller verlangen tot uitdrukking engt. ^et een lijst, op deze wijze tot stand geko- «h, gaan wij met sterk vertrouwen, ja, met "Pekerdheid-bij-voorbaat de verkiezingen te- k«ihoet. jjBet Genootschap van den Stillen Omgang te ,aarlem-Noord houdt heden (Vrijdag)avond, d Maart een ledenvergadering in het café vair t 11 heer St-als, Rijksstraatweg 360, 's avonds Uur. agenda vermeldt o.a.: Bestuursverkiezing: «Addend zijn de heeren J. v. d. Berg, E. A. öehs en H. van de Raadt. t>e heer v. d. Raadt stelt zich niet herkies- rfl ai'- Jaarverslagen secretaris en penning- «ester. Verslag van de algemeene vergadering Jkuisterdam. Met plechtig Lof van voorbereiding voor den d -pimstocht naar Amsterdam wordt gehou- dc °P Zaterdagavond 18 Maart a.s. te 10.15 in Parochiekerk te Haarlem-Noord (Oud-Scho- V.Be agenda der 134ste vergadering der Kamer (v 1 Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en l^treken, te houden op Dinsdag 14 Maart des namiddags te 8 uur, in het gebouw der Uier, vermeldt o.a.: 5 Goedkeuring verzonden brieven aan: t.Minister van Justitie, betr. inning onbe- •Mete •>- geldvorderingen Sc, Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten- ^aPpen betr. 5-jarig Handelsonderwijs; j, ubside-aanvragen: sj^oor jaarsbloemententoonstelling „De Hof- I) obloem" te 's-Gravenhage. 5 Baarlemsche Kegelbond. K internationaal Congres slagers Vakopleiding <j techt 6 en 7 Sept. 1939. tj0 Nationaal Bureau voor Onderwijs op Eco- ^Uischen Grondslag te Amsterdam. va °hcept-schrijven Bureau aan den Minister tjri Économische Zaken betr. registratie van be- ven; -Concept-schrijven Bureau aan den Minister bn? Sociale Zaken betr. Wet op het Afbetalings- Urijf; V„ "Oncept-schrjjven Bureau aan den Minister h Economische Zaken betr. reisregeling hschland; l^^upport commissie voor Verkeer en Vervoer '_ake het IJsbestrijdingsfonds; Ohcept-schrijven Commissie Marktwezen aan ï- kommissie ter verkrijging van een betere (3®ling voor het Markt- en Straatkooplieden- 2,rÜf, inzake vent- en marktwezen: V. °bcept-schrijven Commissie ter Beoordeeling lij!1 Candidaat-Makelaars aan den Bond van j^kli aars 111 Onroerende Goederen, betr. op- ij Bet Nederlandsch Tooneel, directeur Cor vau Lugt Melsert, artistieke leiding: Cor van ft Lugt Melsert, Albert van Dalsum, A. De- she zal op Woensdag 15 Maart a.s. in den v. ^schouwburg alhier een voorstelling geven 1 Zijne Eminentie doet zaken (Chateau Bersac) in drie bedrijven en een voorspel door den bekenden Hollandschen auteur Ben v. Eysselsteyn (schrijver van „Uit het Leven der Oranjes" e.a.). Regie: Hans van Meerten. Décors: Karei Briickman. Optredenden: Hélène Berthé, Myra Ward, Theo Frenkel, Anton Roemer, Hans van Meer ten, Eduard Palmers. In de ruime zalen van het prachtig gelegen „Duin en Daal" hielden de bovengenoemde fir ma's een gecombineerde voorjaarsshow. De stra lende Maartsche zon die door de groote ramen naar binnen viel droeg het hare er toe bij de zomersche toiletjes in de juiste belichting te zien. Op de maten van de beschaafde muziek, die het strijkje ten gehoore bracht, kwamen de mannequins één voor één naar binnen, gekleed in een keur van mantelpakjes, mantels en ja ponnen die hun juiste bekroning ontvingen door beeldige dopjes in allerlei vorm en tint. Het. mantelcostuum is dit voorjaar sterk fa voriet. De wijde rokken die door de Parijsche modeontwerpers voor dit seizoen werden ge lanceerd zijn in Holland niet over de geheele linie geaccepteerd, iets wat ons voor deze vlotte pakjes werkelijk niet kan spijten. Voor de ge- kleede namiddagjapon echter zagen we zeer wijde klokrokken die mede door de eronder gedragen onderjurken, die hier en daar te voorschijn wip ten, hun Fransche herkomst verieden. Ze wa ren soms uitgevoerd in zuiver zijden imprimé's met prachtige dessins, soms in effen zijde in pasteltinten. Een grappig geheel 'was het japon netje vervaardigd van een met gokkaartjes be drukt imprimé. De mantel die hierover werd ge dragen had als corsage eveneens een aan de rennen herinnerend embleem. Van plissé's was een ruim gebruik gemaakt. Als een fraai staaltje van samenwerking tus- schen stoffenfabrikant en ontwerper (ontwerp ster?) mocht het snoezige jurkje gelden dat, na eerst geplisseerd te zijn, bedrukt werd met een fleurig dessin in veel donkerder tint dan de stof. Als gevolg hiervan werd een alleraardigst effect verkregen wanneer de draagster liep. Het lichte fond kwam dan uit de diepte der plooien te voorschijn en gaf aan het geheel een bijzonder levendig aspect. Hetzelfde idee, hoewel op an dere manier verkregen, zagen we bij een don kerrood pakje met geheel geplisseerd rokje waaruit bij iederen stap twee prachtige tinten n.l. beige en groen te voorschijn kwamen. Op de meestal glad aansluitende mantels za gen we hier en daar klokkende revers van zomerbont. Ook vos werd nu en dan als gar neering gebruikt. Hier denken we even aan het beeldige cape-je over een koningsblauw ge kleed toilet met geplisseerden rok. Bij de avondtoiletten zagen we enkele op merkelijke creaties, o.a. een schitterend geheel van witte cr,pe moiré, waarvan de rok reminis centies opriep aan de crinoline van onze groot moeders door de hoepels die erin waren aan gebracht. De hoeden, die met veel overleg bij de toi letten waren gekozen, hadden vaak een voile in afstekende tint en waren heel dikwijls met veeren gegarneerd. Enkele modellen zelfs waar van de geheele bol uit veeren bestond. Bij de modellen in stroo uitgevoerd zagen we hooge smalle bolletjes en groots randen, soms platte matelots met rondom gefronste tule. Afhangen de voiles zoo goed als omgebonden exemplaren die buitengewoon flatteeren en je herinneren aan de eerste foto's waarop de dames stonden erebeeld die den moed hadden hun echtge- nooten in hun „snelrijdende" auto's te ver gezellen. Over het algemeen werden de hoeden vrij diep in de oogen gedragen, vooral natuurlijk de exemplaren met sterk vooruitstekenden rand. Over het geheel beschouwd een keurig ver zorgde show die de belangstelling van het zeer talrijk publiek ten volle verdiende. m&mm In het voedsel, dat wij dagelijks cbnsumeeren speelt het vleesch een groote en voorname rol. Bij ons ontbijt, de lunch en het diner, in een haastig verorberd croquetje uit den automaat- altijd treffen wij vleesch aan, het versterkend product der Hollandsche weiden. Om dat enorme verbruik steeds te kunnen aanvullen, vallen er dag in dag uit tallooze dieren onder de feillooze schietpen van den slachter, waarna ze een strenge keuring en een uiterst hygiënische behandeling ondergaan en dan bij den slager in den winkel komen. Om den lezer nu eens precies te vertellen, wat er allemaal in een slachthuis te zien valt. zijn we naar het Haarlemsche Slachthuis ge togen om het een en ander te reporteeren. De vriendelijke directeur, dr. F. P. Keyzer, verleende ons zijn toestemming en aan de hand van den slachthuis-inspecteur, den heer van Ooyen, beztochten we de verschillende 'af- deelingen. Het Haarlemsche Slachthuis is in tweeën te verdeelen: links de slachtafdeelingem, rechts de verkoophal, de vleesch-bewaarplaatsen en de machine-afdeeling. Het eerst kregen wij te zien het slachten van het groot vee Dit wordt onderverdeeld in een afdeeling waar de koeien en stieren hun laat- sten adem uitblazen, een afdeeling waar de varkens voor het laatst knbrren en een afdee ling waar de paarden sneuvelen. Het slachten geschiedt op de navolgende wijze: De koe wordt in de ruime, frissche S"achtruimte binnengeleid, waar hij onmiddel lijk de schietpen op haar kop krijgt. Deze schietpen bestaat uit een metalen man tel, waarin een pen van ruim 8 cM. lengte is aangebracht. Een der uiteinden van deze pen steekt in een kruit-patroon, die door indruk king van een handle tot explosie wordt ge bracht. De stalen pen dringt door den schedel van het dier in de hersens, die bp dusdanige wijze worden „beleedigd", dat er een onmid dellijke bewusteloosheid en gevoelloosheid ont staat. Door een insnijding van het strbtten-hoofd is het dier na eenige minuten doodgebloed en kan de verdere behandeling geschieden. Over het algemeen stelt men zich van 'deze slachting iets heel verschrikkelijks voor, in werkelijkheid is ze zoodanig, dat afschuw er niet door wordt bpgewekt. Het dooden is een kwestie van .seconden, ter wijl de gevoelloosheid duidelijk gewaarborgd wordt door de totale „zwijgzaamheid" van het stervende dier. Zelfs varkens, die na een lichte aanraking reeds plegen te gillen, uiten bij deze slachting niet het geringste geluid. De koe wordt nu „uitgekleed", opengesneden, inwen dige organen worden verwijderd, waarna zij langs een uitgebreid luchtnet (hetgeen aan de zoldering van het gansche abattoir bevestigd is) naar de verkoophal of koelcel getranspor teerd wordt. Bij het varken gaat de slachting eenigszins anders. Het luid-knorrend dier wordt in de varkensval geduwd, waar het geschoten wordt. Deze val is te vergelijken met het bovenstuk van een kiep- wagentje, waarvan een der schuine wanden wordt neergeslagen, zoodat het bewustelooze varken op den grond valt. Nu wordt het dier gekeeld, waarna het voor tien minuten in een warmwaterbad van plm. 80 gr. Celsius gebroeid wordt. Hierdoor geraken de borstels (haren) los, waardoor het blanke dier, op latwerk-tafels ge legd, in een minimum van tijd geschoren is Het varken wordt verder met duinwater be sproeid om daarna in een neven-afdeeling ge sneden en gekeurd te worden. De paarden worden Overeenkomstig de koeien geslacht; hun vleesch is bij het rundervleesch vergeleken geelachtig, terwijl men ze ook aan het achttien-tal ribben kan kennen. Men moet niet denken, dat voor deze slach ting afgedankte „knollen" gebruikt worden. Al leen prachtige, vleezige paarden worden voor consumptie toegestaan. In de afdeeling klein vee worden schapen en kalveren ter slachtbank geleid. Deze banken zijn te vergelijken met groote schragen, waarop het beest door middel van kettingen wordt vast gebonden. De schietpen doet haar werk, waar na het dier ter plaatse „gemonteerd" wordt. Deze slachtmethode mag bij den Joodschen Ritus niet toegepast worden. Het groot vee wordt evenals het kleinvee (varkens vallen er natuurlijk reeds buiten) qmgetakeld, waarna met een mes-snede de kop van den romp geschei den wordt. Ook de verdere behandeling is afwijkend van de gewbne slachtwijze. Zooals reeds gezegd, worden vele geslachte dieren door middel van het luchtspoor r.aar de vleeschhal geleid. Hier wordt door talrijke sla gers druk gehandeld, waarna het verkochte vee vborloopig in de uiterst moderne koelafdeeling wordt ondergebracht. Deze koelafdeeling wordt onderverdeeld in een voorkoelings-ruimte, een koelcel-ruimte en een bevries-lokaal, waar de temperatuur res pectievelijk 2 en 10 graden bedraagt In de koelcel-ruimte bevinden zich talrijke cellen, waarvan iedere „eenigszins beteekenen- de" slager één of meerdere in gebruik heeft. Deze cellen ontvangen, evenals de voorkoelings- ruimte, de vereischte temperatuur (0 gr. tot 4 gr.) van een zwavelig-zure koel-installatie, welke uit drie compressoren bestaat en een waarde bezit van 450.000 cal. Deze compres soren worden gedreven door een electro-motor van 200 P.K. De vriesinrichting wordt gekoeld (-12 gr.) door middel van Ammoniak; de twee compres soren hebben een capaciteit van 100.000 cal, en Gisterenavond werd in restaurant Brinkmann voor leden en hun introducee's een lezing ge houden namens het Algemeen Nederlandsch Verbond afdeeling Haarlem en Omstreken. De spreker van dezen avond was de heer dr. J. C. Molleru", secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem, die een causerie met lichtbeelden hield over zijn reis en verblijf op Curacao. Na een hartelijk welkomstwoord door den voorzitter der vereeniging. mr. Julius Hoog, die nog eens de belangrijkheid van deze lezing in 't licht stelde omdat wij hierdoor een goeden kijk krijgen op het gebied van onze koloniën, werd bet woord gegeven aan den spreker van dezen avond. Het eerste deel van onze bootreis, aldus spre ker, is weinig interessant, zeker voor iemand, die meerendeels zijn reizen gemaakt heeft per vliegtuig, Het eerste haltestation, dat wij aan deden met de Costa Rica, is Madeira met de hoofdstad Funchal. Buiten de in bonte kleuren gekleede vrouwen en bedelende jongetjes, die hun snuisterijen trachten te slijten op de uit stekende pier, is te vermelden de beroemde tocht on Madeira naar Monte, die gekenmerkt wordt door een ongekende bloemenpracht en de typische zwarte kinderhoofdjes. Van 't hoogste punt gaat men met de sliereslee in gierende vaart 2000 voet naar beneden en als da.n die ariezeltocht ten einde is worden de heeren ver rast door de rekeningen die zij te betalen krij gen voor de prachtige inlandsche stoffen en heerlijk riekende odeu-rflacons. In het voorjaar is het op dit eiland de bloementijd. 's zomers 't badseizoen en 's winters het hoogtijseizoen met zijn niet uit te roeien gokpartijen. Barbados, dat onder Engelsch protectoraat staat, heeft 'n subtropisch klimaat en heeft aan den eenen kant kleurige koraalriffen, ter wijl aan de andere zijde van het eiland voor treffelijke badinrichtingen worden aangetrof fen. Dit kleine vlekje, waar we in de hoofdstad Bridgetown dezelfde aapjeskoetsiers vinden als in Senegal, zal in de toekomst een belangrijk recreatie-oord worden. Een belangrijk knooppunt in de Caraïbische Zee is Trinidad met zijn tropisch klimaat. Reeds in de Middeleeuwen was dit eiland een belang rijk, punt voor het innemen van hout en drink water. In een groot meer, dat gedekt is met 'n bi'Uin zwarte korst, vindt men natuurasfalt, dat voor Nederlandschen en Duitschen wegenaanleg bestemd wordt. Als het asfalt er uit geprikt wordt, vult het zich vanzelf weer aan en zoo blijft het meer een eeuwigdurende bron van vloeienden rijkdom. Trinidad is ook een uit stekend toeristenoord, dat zoo geliefd is om zijn prachtige tochten. Het British Imperium vindt in de petroleum een belangrijk bezit, terwijl cacao, koffie, bananen en vooral grape-fruit 'n groot omzetgebied vinden. Het kanaal, dat Trinidad van Venezuela scheidt, heeft een geelachtige kleur, dat ont staat uit de slibloozing van de Orinoco en an dere groote rivieren. Van beteekenis voor Vene zuela, een land dat door de buitenstaanders te weinig gekend is, is de plaats La Guaira, die den geheelen bergwand beheerscht. Hierachter strekt zich uit de laagvlakte met de hoofdstad Caracas Venezuela heeft ook zijn eigenaardig heden; eer. daarvan is wel, dat de directe be lastingen onbekend zijn. Merkwaardig is de angstwekkende weg van Gomez, genoemd naar den ex-president van Venezuela. De hoofdstad die een onhygiënischen aanblik geeft, heeft een groote behoefte aan een nog op te richten schoonheidscommissie. Opvallend zijn bij de aankomst in Curasao de roode, groene, crême-achtige en blauwe huis geveltjes die volgens een verordening van de gemeente niet wit-geschilderd mogen zijn. daar anders vreemdelingen verblind mochten wor den. Het is merkwaardig dat wij in een zoo vooruitstrevende stad als Willemstad, die den Amsterdamschan handel overtreft, nog een schipbrug vinden. Dan brengen wij een bezoek aan de Neder- jandsche kolonie Curasao. Uit economisch standpunt bekeken kun nen we dit eiland noemen een gele, kale rots in de Caraïbische Zee, dijrvend op de olie. In den letterlijken zin van het woord drijft Curasao op olie en als symptoom daar van mogen we wel wijzen op een bijzonder en verheugend verschijnsel, n.l. dat er jaar lijks een overschot is. Sedert 1916 zien wij het uit den grond rijzen van groote olieraf finaderijen en het is een vraag van belang of het wej goed is alles op alles te zetten, zóó dat er gevaar bestaat dat binnen vijftig jaren de petroleumdelving moet worden ge staakt. Het antwoord op deze vraag is voor Nederland zeker van het grootste belang. Het tweede bestaansmiddel op Curasao is 't vreemdelingenverkeer, dat jaarlijks 13 a 15.000 toeristen naar deze gewesten voert, 't Winkel bedrijf is voornamelijk in handen van buiten landers; de service is voortreffelijk en door douanetarieven is het product niet te hoog' ge prijsd. In het binnenland zijn vooral merkwaardig de cactussen, die soms geweldige afmetingen aannemen. De stekels van deze planten worden afgespoten en dienen dan als voedsel voor het vee. Ook worden zij gebruikt voor afrasteringen van het erf. Verder maakte spr. gewag van de plantages, waar men een eenigszins primitief tuinbouwbe drijf er op na houdtzonder goed ingerichte ir- rigatiebedrijven. Dit houdt verband met een moeilijke puzzle: het waterprobleem, dat de be woners dikwijls noopt het "zeewater te distillee- ren. Kleine bestaansmiddelen zijn nog: fosfaat winning, hoedenvlechterijen mte minieme ver diensten. Het groot aantal auto's, 2000, werkt echter niet stremmend op het verkeer, dat ui terst perfect geregeld wordt. Dan bezoeken we den ongekroonden koning op het eiland Aruba, die gelijkertijd den post van bankdirecteur, vertegenwoordiger van de K.L.M en meerdere functies in zijn persoon vereenigd heeft. In Paramaribo valt het op dat daar beter Ne derlandsch gesproken wordt dan op Curagao. Spr. vroeg de bewondering van de aanwezigen voor de energie van een klein groepje men- schen, die c-ndanks de economische tegenslagen, zich op buitengewone wijze verdienstelijk heb ben gemaakt voor het moederland. Na de pauze vertoonde de heer Mollerus in teressante lichtbeelden, die de aanwezigen de schitterende reis deden meemaken. Het was een leerzame en interessante avond. worden gedreven dbor een electro-motor van 25 P.K. Ook bezit het slachthuis een afdeeling voor ijsfabricage. In 1938 werden 90.000 ijsstaven voor verkoop afgeleverd, hetgeen een gewicht van 90.000 x 25 K.G. beteekent. Deze ijsfabriek is in staat per dag (24 uur) 1500 a 1600 staven te vervaardigen. Ook bezit men een eigen watertoren, waarin bron-water wordt gepompt, hetgeen alleen ge bruikt wordt voor de reiniging der hallen. VOor het wassen van het geslacht vee wordt duinwater gebruikt. Als wij eens bedenken op welk een wreede wijze de primitieve volkeren, ja zelfs de slach ters uit de vorige eeuw, hun vee doodden, dan kunnen we niet anders dan bewondering hebben voor de technische wetenschap, welke het pijn loos dooden van het dier op haar naam heeft staan. Ook de keuring, welke 'n zoo voorname plaats inneemt, is uiterst streng en geschiedt door des kundige personen. Wellicht dat wij hierop in de toekomst nog eens terugkomen. Op Woensdag 8 Maart hebben de gezellen- organisaties in het bakkersbedrijf hun leden vergaderingen gehouden in het Gebouw St. Bavo alhier. De vergaderingen droegen het karakter van een protestbijeenkomst, daar de Haarlemsche patroons weigeren op redelijke basis een ar beidscontract af te sluiten. De vergaderingen waren zeer druk bezocht. Na een inleiding van de voorzitters werd de volgende motie met aigemeene stemmen aan genomen. De afdeelingen van den Modernen, Roomsch- Katholieken en Christelijken bond van bak kersgezellen, in vergadering bijeen op 8 Maart 1939, gehoord het rapport omtrent de herhaal de besprekingen met de Patroonsvereenigingen over het afsluiten van een collectieve arbeids overeenkomst: Constateeren dat de Haarlemsche Bakkers- patroonsvereenigingen niet bereid zijn een col lectieve arbeidsovereenkomst af te sluiten on de basis, die in de prijsberekening voor brood is vastgelegd. Zijn van oordeel dat nevens het saneerings- contract een collectieve arbeidsovereenkomst dient tot stand te komen. Dragen daarom de samenwerkende besturen op met alle toelaatbare middelen de tot stand- koming van een C.A.O. te bevorderen: Stellen uitdrukkelijk vast dat hieruit voort vloeiende moeilijkheden geheel voor rekening van de patroons komen. Na een opwekkend woord van de voorzitters om vooral in dezen tijd achter de besturen te staan, werd deze belangrijke vergadering ge sloten. L. v. P., landarbeider, wonende te Hoofddorp, thans ged. „Diefstal". Een jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek prev. hecht, o. v. P. v. D., koopman, wonende te Haarlem, thans ged. „Heling". Acht mnd. gevangenisstraf met aft-rek prev. hecht. o. v. H. V.. los werkman, wonende te Haarlemmer meer, thans ged. „Heling". Zes maanden ge vangenisstraf met aftrek prev. hecht., waarvan vier maanden voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. H. E., bankwerker, wonende te Overveen. „Appèl overtreding Jachtwet". Het bewezene strafbaar verklaard zonder toepassing van eeni ge straf. J. B., slager, wonende te Zalt-Bommel. „Ap pèl overtreding Motor- en Rijwielwet". Vrijge sproken H. v. d. P., chauffeur, wonende te Haarlem. „Appel overtr. Motor- en Rijwielreglement", f 12.boete subs. 6 dagen hecht. o. v. H. G. L.. winkelier, wonende te Velsen-Noord. „Overtr. art. 251bis W. v. Str." Vier maanden gevangenisstraf o. v. K. M., chauffeur, wonende te Haarlem. „Ver duistering in dienstbetrekking". Vier maanden gevangenisstraf voorw. met een proeftijd van twee jaar en bijz. voorw. W. v. d. M., melkslijter, wonende te Zand- voc-rt. „Heling". Drie maanden gevangenisstraf voorw. met een proeftijd van twee jaar en bijz. voorw. L. v. d. M., melkslijter, wanende te Zandvoort. „Heling". Drie maanden gevangenisstraf voorw. met een proeftijd van twee jaar en bijz. voc-rw. P. A. H.. directeur, wonende te Heemstede. „Appèl overtr. Arbeidswet". Vrijgesproken. Door een commissie uit het schoenbedrijf te Haarlem, onder auspiciën van de Nationale Fe deratie voor Vakopleiding, worden hier in Haar lem een schoenverkooperscursus georganiseerd. Op Dinsdag 14 Maart, des avonds om half ne gen, zal de heer H. J. Bergers, lid van de Natio nale Federatie voor Vakopleiding, in „De Leeu werik" spreken over het nut en de noodzakelijk heid van een dergelijken cursus. t&H, Daarom heeft Uw regenjas het vaak zwaar te verduren. Laat die eens grondig op knappen en waterdicht ma ken door Peeperkorn. Regenjas chem. rein. f. 2.25 Demi-Saison f. 1.80 Costuumf- 2.— Japon eenvoudig f. 1.50 Voorjaarsstemming> die U óók vindt in de étalages van Magazijn Nederland. Zoekt dóór een nieuw costuum van goede snit en goede stof uit H.V.nSEDINGMAOAZIJNEN KATTENBURG 1 C i ROTTERDAM DEN HAAG UTRECHT GOES HAARLEM ZIERIKZEE BERGEN OP ZOOM HAARLEM GROOTE HOUTSTRAAT Gebouw St. Bavo: L.TJB., 2 uur; Filmavond Grafische Bond, 8 uur; Best. Metaalbewerkers, 8 uur; H.G.K., 8 uur; Schaakclub St, Bavo, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Kern Bouw vakbond, 8 uur. Stadsschouwburg: „Geloof en Wetenschap", 8.15 uur. „De Nijverheid", Jansstraat: Bloemisten- patroonsvereeniging, 8.15 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie, 95 uur. Gem. Concertzaal: H.O.V. Beethoven-concert, 8.15 uur. Café Stals, Rijksstraatweg 360: Afd. Haar lem-Noord van het Genootschap van den Stil len Omgang, 8 uur. Rembrandt: „De pastoor van Kirehfeld", 230, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Non stop New-York", „Zij die van de straat leven", 2 en 8.15 uur. Luor: „Too hot to handle", 230, 7 en 8.15 u. Frans Hals: „Zwijgende lippen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Een nacht op den Donau", 2.30, 7.15 en 915 uur. Gebouw St. Bavo: Geel Wit, 6 uur; Gewone Zittingen 4 en 7 uur. Stadsschouwburg: Gezelschap Jan Musch met „Dr. Knock", 8.15 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. IIJOB De avonddiensten der apotheken sullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door de volgende apotheken N. V. van Rijn, KI. Houtweg 15, tel. 10539; C. Loomeyer, Zijlweg 34, tel. 12495; Schoter bosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19, tel. 12711. Steeds geopend zijn: C. E. Schotsman, Bin nenweg 206208; Elswout-apotheek, Bloemen- daalscheweg 341; Apotheek Aerdenhout, Zand- voortschelaan, telefoon 26772; Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 90, telefoon 28197; De Bloemendaalsche Apotheek, Bloemendaalsche- weg 85, telefoon 22181. Uitslag van de huizenveiling, gisteravond ge houden in ,,'t Notarishuis" te Haarlem. Peceel Aedelbertsbergstraat 9, f 3200, J. Heu perman q.q. Perceel Qranjeboomstraat 69, f 1315, A. v. d. Putten q.q. Perceel Oranjeboomstraat 75, f 1455, C. J. J. Jacques q.q. Perceel Jansstraat 35, f 3200, J. G. Veenen- bos q.q. Perceelen Hagelingerweg 137 t/m. 143, f 13.600, D. J. Smits q.q. Perc. Hagelingerweg 151 f 3200, A. Th. Joosten. Perc. Hagelingerweg 153, f 3350, J. de Ruyter. Perc. Hagelingerweg 155, f 3375, J. J. Jak. Perc. Hagelingerweg 157, f 3300, O. Dijk. Grond met huis Molijnstraat 18, f 2050, R. K. Nieborg. Winkel en woonhuis, Kleine Houtstraat 96, f 2625, H. I. van Goor q.q. Huis en erf aan Groot Heiligland, f 1000, op gehouden. Perceelen Zuid Schalkwijkerweg 48 en 49, f 3750, Henneman q.q. Winkel en woonhuis Kleine Houtstraat 83 zw. en rd., f 6250, S. Schaap q.q. De afdeeling Haarlem van de R. K. Midden standsvereeniging belegt op Maandag 13 Maart, des avonds om half negen in Brinkmann, Gr. Markt, haar Algemeene Jaarvergadering. De agenda vermeldt o m. een voorstel van het bestuur om den afgetreden secretaris, den heer H. Th. Fibbe, voor zijn vele verdiensten het eerë- lidmaatschap aan te bieden; bestuursverkiezing, wegens periodiek aftreden van de heeren H. Ha- braken en J. Lamp; verder voorstellen aan den Centralen Raad, dat in de Bestuurslichamen van de N. R. K. M. Diocesane Bonden en plaatselijke afdeelingen er rekening mede worde gehouden, dat zooveel mogelijk evenveel handeldrijvende als industrieele middenstanders daarvan deel uitmaken; de voorjaars-centrale raad zende een telegram aan Z. Exc. den Minister van Econo mische Zaken, om te verzoeken, zoo spoedig mo gelijk maatregelen te nemen tot wettelijke be scherming van het Klein-Bedriif. Sophiastraat 2 d. ret huis komt uit zijn winterslaap De schoonmaaktijd is ingetreden. Vindt g'iets wat overtollig is. Kom deel het ons dan daadlijk mede! Karpet of kleeren, wat 't ook zij, Is er voor ons nog niet wat bij? Telefoon 12255. Poetgiro 212793.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5