Onze Generale Staf bleef paraat TRIUMPH We luisteren naar... FINANCIEN TEGEN BEZUIN BACIL Uit Oost en West DE MAN VAN pr SMAAK ROOKT.. .MIJNHARDTJES' Dagfilm 'N TRIOMF VAN SMAAK Waterstanden Dr.J.B.Meenk'sKoortsenKiespijnpoeders 1 CENT VIRGINIA VRIJDAG 10 MAART 1939 Taak en werkverdeeling onzer jubileerende legerleiding in het licht gesteld Spionnagediens t werkte perfect Het beste van het beste Uit de geschiedenis HET JUBILEUM VAN DEN GENERALEN STAF Radio-rede van generaal Van Ermel Scherer R.K. GROENTENHANDELAREN Achtste congres te Haarlem gehouden EEN DIESELTREIN VOOR HAAR ALLEEN Service en coulance bij de Spoorwegen Griep Periodieke pijnen Koorts en Kiespijn Uw kennissen gebruiken ze reeds lang en hebben er baai bij. VERGEET VOORAL NIET ZE IN HUIS TE HALEN PIUS-ALMANAK 1939 Onmisbaar jaarboek voor katholiek Nederland De opvolger van den Soesoehoenan Zijne Hoogheid Pangeran Hangabehi benoemd ALS DE G.G. OP REIS IS Het dagelijksch beleid van zaken Academische examens De zedenaffaire BOKSEN Joe LouisTony Galento Zaterdag 11 Maart MARKTEN 2 B o'oo 0.06 ST. JAN-STICHTING ZAANDAM Uitgifte f 485.000 4 pet. Hyp. Oblig. a 100 pet. Wanneer by de laatste internationale span- nijjgen is gebleken, dat onze Nederlandsche weermacht niet over voldoende materieel beschikte om een vyandeiyken aanval met succes te weerstaan; wanneer wy ook toen zekere tekortkomingen hebben gesignaleerd by de gedeelteiyke mobilisatie, dan is dat alles niet te wijten geweest aan onzen Ge- neralen Staf, maar aan andere oorzaken en instanties, die jarenlang het werk van deze instelling hebben bemoeilijkt, zoo niet on mogelijk gemaakt. Het is goed deze dingen te herhalen op den vooravond van het 125-jarig jubileum van dezen Generalen Staf, opdat men des te juister inzicht hebbe en des te meer waardeering toone voor een titanen-arbeid, die achter de schermen en met groote stilzwijgendheid werd verricht. Dit jubileum is reden iets van de groote ge heimzinnigheid rond deze allerhoogste militaire instantie weg te nemen en iets te laten weten omtrent hetgeen zij voor de veiligheid van onze natie te land verricht. De achter ons liggende jaren hebben voor den Generalen Staf bijzonder zwaar gewogen, omdat binnen de muren van dit college niet zelden een verbeten en harde strijd is gestreden tegen de steeds voortwoekerende bezuinigingsbacil. Het gevolg is dan ook geweest, dat verschillen de chefs hun waarschuwende stem hebben moe ten laten hooren, indien de grens der toelaat bare bezuiniging op de defensie werd overschre den. Intusschen hebben de laatste maanden ons veel geleerd; er is geld beschikbaar gesteld; er is vooral goede wil getoond. En nu is het de Generale Staf gemakkeiyker geworden de oor logsvoorbereidingen, de technische en economi sche plannn grooter, breeder en doeltreffender op te zetten. Vandaar dan ook, dat de huidige organisa tie van den Generaier Staf ongeveer het volgende beeld te zien geeft. Aan het hoofd staat luit.-generaal I. H. Reijn- Tfërs, die de leiding heeft over ongeveer 50 of ficieren en het noodige lagere personeel. Twee groote afdeelingen te zamen vormen het hoofd kwartier, welke ieder op haar beurt weer in sec ties zyn gesplitst. De eerste afdeeling, die de afdeeling generale staf heet, heeft als eerste sectie onder zich de operatiën of strategische aangelegenheden. Deze heeft vooral tot taak uitvoerige plannen tot ver dediging van ons land tegen alle denkbare aan- valsmogeUjkheden gereed te maken. Het spreekt vanzelf, dat de voortdurende wisseling in inter nationale toestanden, de veranderingen in ons eigen leger e.d. een even voortdurende waak zaamheid en activiteit dezer afdeeling vergen. Om dit met een practisch voorbeeld toe te lich ten zy vermeld, dat de generale staf zelf regel matig oefeningen houdt, waarby de ontworpen plannen aan de critiek van de hoogste officieren worden onderworpen en de vele mogelijkheden worden getoetst aan hun practische ervaringen. Verder behandelt sectie I mobilisatie, concen tratie en strategische veiligheid. Onder sectie II behoorden voorheen alle aangelegenheden die de luchtverdediging betreffen. Eind vorig jaar even wel heeft de minister van Defensie een afzon derlek commando voor de luchtverdediging in gesteld, waardoor vele zaken naar die onder- afdeeling zyn overgegaan. Het commando der luchtverdediging strekt zijn bemoeienis o.m. uit tot den aanleg van militaire vliegvelden, een kwestie, die momenteel in het brandpunt der be langstelling staat en ernstige voorbereidingen vraagt. Vanzelfsprekend kan de generale staf zyn plannen niet aan de grootste actualiteit doen beantwoorden, zonder over uitvoerige, volledige en betrouwbare gegevens uit binnen en buiten land te beschikken, wy bezitten dus in ons land en daarbuiten, evenals alle andere mogendheden, militaire waarnemers of een „spionnagedienst". Men denke over deze organisatie niet te licht vaardig of kleineerend, want zy heeft in de laatste maanden aan onze legerleiding uitste kende diensten bewezen. Ware deze onze inlichtingendienst niet zoo betrouwbaar geweest, ongetwyfeld hadden wy dezelfde fout gemaakt als België, dat in de spannende Septemberdagen zyn geheele leger mobiliseerde. Dank zy onze gegevens, hebben wy kunnen volstaan met een zeer beperkte mo bilisatie, die bij lange niet zoo groote uitgaven met zich bracht als onze zuiderburen zich heb ben moeten getroosten. Toen de Duitsche troepen in Februari 1938, den dag, dat Oostenryk als republiek ineenstortte, oprukten naar Weenen, beschikte onze generale staf den zelfden avond over vry nauwkeurige gegevens uit alle landen, niet in het minst over de bewegingen van het Duitsche leger en het materieel, dat vry onbetrouwbaar bleek. Drie andere secties ressorteeren nog onder deze eer ste afdeeling t.w. voorziening in oorlogsbehoeften, registratie en technische afdeeling. Deze laatste bestudeert de geschiktheid van nieuw aan te schaffen materiaal. Vooral den laatsten tijd, nu een levendige actie gaande is tot verbetering en aanvulling van ons materieel, heeft „Technische aangelegenheden" veel werk te verzetten. Ons land staat bekend wat wapenuitrusting betreft steeds het beste van het beste te eischen. Mogelijk is het te wyten aan de zeer hooge eischen, dat het tempo van onze bewapening niet die snelheid heeft, die deskundigen wel zouden wenschen. De tweede afdeeling van den generalen staf draag den naam; Etappe en verkeersdienst, kort weg E. en V. Voor de uitvoering van haar veel zijdige taak is zij onderverdeeld in vyf bureaux of secties. De eerste: Algemeene zaken, bereidt voor den eventueelen afvoer van de burgerbe volking uit bedreigde gebieden en het wegvoe ren van voorraden enz. ten behoeve van de eco nomische en industrieele mobilisatie. Deze sectie is tevens belast met de organisatie en mobili satie van den Etappendienst en van de wegen troepen. In nauwe samenwerking met de directie der Ned. Spoorwegen te Utrecht treft de sectie Spoorwegdienst de voorbereiding van alle mili taire transporten per trein en tram. Daartoe neemt zij kennis van alle stukken, die op con cessies der vervoermaatschappijen betrekking hebben. De Motordienst, de vaartuigendienst en de verbindingsdienst oefenen ieder voor zich die functies uit, welke hun namen aangeven. Tot zoover de organisatie onzer legerleiding. Tot slot nog enkele grepen uit de geschiedenis van den Generalen Staf. By besluit van den Souvereinen Vorst werden den Hen Maart 1814 de hoogere troepencom mandanten samengevoegd in één lichaam, dat den naam droeg van Generaal-kwartiermeester- staf. Als generaal-majoor en kwartiermeester generaal werd aangesteld J. V. baron de Con stant Rebecque. In den loop der jaren heeft men den staf her haaldelijk moeten reorganiseeren. Telkens ech ter lieten de autoriteiten de instelling verwaar- loozen, zoodat als er kritieke oogenblikken kwa men, als b.v. in 1870, ons leger in vrijwel on- voorbereiden staat verkeerde. Gelukkig stonden de zaken niet zóó in 1914, toen in de moeilijke Augustusdagen luit.-generaal C. J. Snijders met de leiding van den staf belast was. De mobilisa tie, welke op zijn advies werd gelast, verliep ge heel overeenkomstig de gekoesterde verwachtin gen, methodisch en snel. De reactie, die na 1918 intrad, heeft ook haar stempel by den Generalen Staf achter gelaten. Maar met kracht zich verzettend tegen funeste invloeden, is deze er toch in ge slaagd de fundamenten intact te houden, waarop nu in haast en spoed onze nieuwe weermacht wordt gebouwd. In verband met het 125-jarig bestaan van den Generalen Staf heeft Z.Exc. luitenant-ge neraal b.d. H. A. G. van Ermel Scherer zich bereid verklaard hedenavond voor de N. C. R. V.-microfoon een korte toespraak te hou den over „de beteekenis van den Generalen Staf in de Nederlandsche weermacht." Deze toespraak wordt gehouden in 't „actu eel halfuur" te 21.30 uur. Dezer dagen hield de Ned. R.K. Bond van kleinhandelaaren in aardappelen, groenten en fruit zyn achtste congres te Haarlem. Te half tien droeg de geestelijke adviseur, dr. F. Holthuizen in de St. Joseph-kerk een H. Mis op tot intentie van het welslagen van het Congres. Om half elf werd het Congres geopend. De openingsrede van den voorzitter, den heer Van Kessel, kenmerkte zich door een optimistischen toon. Spr. weet, dat de toestand in het bedrijf nog slecht is en dat er nog heel veel moeiyk- heden zullen moeten worden overwonnen. Maar de toekomst is hoopvol, vooral voor de jongere vakgenoten. Daama namen de besprekingen een aanvang, om slechts even te worden onderbroken voor een religieuze causerie van dr. Holthuizen. Het verdere gedeelte van de ochtendbyeen- komst namen notulen en do respectieveiyke jaarverslagen in. Om twee uur begon de middagzftting en di rect werd het woord verleend aan den wel- eerw. heer Henri de Greeve. Deze zette in een interessante causerie het het doel van den Bond Zonder Naam uiteen. Spr. zeide, dat de wereld door en door ziek is en ten gronde gaat aan een egoisme, dat is geworden een allesbeheerschende mentaliteit. De Bond Zonder Naam wil die mentaliteit omzetten. Hoe? Door de naastenliefde te be oefenen. Gezameniyk beginnen, vol houden en door zetten. Verbeter de wereld, maar begin met je zelf. De Bond is iets nieuws, een gedachte wordt georganiseerd. En de gedachte is niet te weren, die gaat over grenzen en ontkiemt daar, waar menschen hunkeren naar een betere toekomst. Dat is de kracht en de macht van den bond, die eens zal overwinnen. Spreker had een aandachtig gehoor en de voorzitter was zeker de tolk van allen, toen hü den spreker hartelijk dankte. Het voornaamste agendapunt was wiel de bespreking en het nemen van het besluit het groentebedryf onder de Vestigingswet Klein- bedryf te laten vallen en tot een spertyd te komen. Verschillende sprekers voerden hierover het woord en by stemming werd het voorstel aangenomen. Ten slotte werden de afdeelingsvoorstellen besproken. De spoorwegen doen in den regel al het mo- gelyke om het den treinreizigers gemakkelyk en aangenaam te maken. Dit geldt in groote, zoo wel als in kleine aangelegenheden. Een aardig staaltje van de vlotheid, waarmee men bij de spoorwegen de kwesties kan oplossen, vernam Het Volk dezer dagen. Een dame, die in Den Haag logeerde, werd gewaarschuwd, dat zy snel naar Utrecht moest komen, waar een familielid ernstig ziek was. Zij ging naar het station in Den Haag en vroeg den chef, welken trein zy hebben moest. De dame die zeer geagiteerd was, vertelde de reden van haar reis. De chef bedacht, dat er weliswaar een trein voorstond, die binnen enkele minuten zou vertrekken naar Utrecht, doch dat was een stoptrein, die tamelyk lang over de reis doet. Even later zou een Diesel rechtstreeks naar Utrecht snellen, evenwel.... dit was geen trein, bestemd voor reizigersvervoer. Dat nam niet weg, dat de dame even later in de Diesel zat en in den snelst mogeUjken tijd Utrecht be reikte. Vanuit Den Haag had men het station Utrecht opgebeld en toen de reizigster daar aan landde, wachtte iemand haar op ram haar ver der den weg te wyzen. De 65ste jaargang van den „Pius-Almanak, jaarboek voor de katholieken van Nederland voor 1939" is verschenen. Uitvoering en indee ling zijn weer geheel gelyk aan die van het vorige jaar, toen enkele practische wijzigingen werden ingevoerd. Daar de uitgave reeds geheel gereed was bij het verscheiden van Paus Pius XI z.g., is een foto van den overleden Vorst der Kerk inge voegd, w'aarbij mgr. Th. M. P. Bekkers een treffend „In memoriam" heeft geschreven. Oök uit deze uitgave voor het loopende jaar blijkt weer de onmisbaarheid van dezen almanak voor allen, die te maken hebben met het open bare katholieke leven in Nederland in al zijn geledingen. Dit wordt al direct duidelyk, wanneer men let op de 20 rubrieken, waarin dit lyvige boek deel is onderverdeeld, waarvan we de volgende vermelden. Zeer eenvoudig is weer de paro- chieele indeeling van Nederland in alphabeti- sche volgorde. Doch daarnaast is volledig ver meld de hiërarchische indeeling in bisdommen, dekenaten en parochies. Wie een en ander weten wil over de bestuurs samenstelling en de leden der religieuze Orden en Congregaties, welke in ons land werkzaam zijn, vindt in den Pius-almanak de juiste gege vens. Ook de kerkelijke organisatie in onze koloniën vormt Weer een der rubrieken. Vermelden we nog de kleine honderd pagi na's over ons aandeel in de missiën en by het werk der Hereeniging en die over godsdienst en eeredienst in ons land. Zeer belangrijke zorg is ook besteed aan on derwijs en opvoeding, terwijl belanghebbenden bij het omvangrijke katholieke jeugdwerk er de noodige bijzonderheden gemakkelijk in zul len terugvinden. Cultureele vereenigingen op het gebied van radio, film, leeszaalwerk, enz. worden vermeld met hun doelstelling, bestuur, aangesloten af deelingen e. a. wetenswaardige bijzonderheden. Ook de uitgebreide katholieke pers in ons land krijgt weer de noodige plaatsruimte. De volgende rubrieken worden gewijd aan net charitatief-sociale leven in velerlei kleur en vorm; aan zieken- en gezondheidszorg etc. Wie den weg wil weten in het groote complex van sociale organisaties, en wie heeft daar eigenlyk niet mee te maken? gebruike den Pius-almanak als een goeden gids. Tenslotte maken wte melding van de naam lijst der hoofden van scholen en de alphabe- tisch gerangschikte lijst met namen van onze priesters in Nederland en in de missiën. Uit een en ander valt dus wiel op te maken, dat ook deze almanak voor 1939 weer een prachtig en practisch hulpmiddel zal zijn voor velen. Zijn er dan geen fouten of gebreken aan te wijzen? Voorzeker wel, doch deze vallen weg tegenover het groote nut en het byzondere belang van deze goed verantwoorde uitgave. De drukkery „Ons Blad" te Alkmaar heeft aan de technische uitvoering weer alle zorg besteed. BATAVIA, 10 Maart (Aneta) De Gouver neur berichtte telegrafisch aan den gouverneur van Solo, dat Pangeran Hangabehi door de re- geering is bestemd om den Soesoehenan op te volgen. In verband hiermede is de Gouverneur ge machtigd om onderhandelingen te openen over een nieuw politiek contract. Verwacht kan worden, dat nieuwe vorst de beginselen van het contract zal onderschrijven Hij zal den titel van Zyne Hoogheid dragen. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat de installatie ongeveer in Mei zal geschieden. Pangeran Hangabehi is 53 jaar. Vorig jaar bracht hy een bezoek aan Nederland als af ge vaardigde van den Soesoehoenan by het regee- ringsjubileum van H.M. de Koningin. BUITENZORG, 10 Maart (Aneta) In ver band met de reis van den Gouverneur-Generaal naar Midden- en Oost-Java wordt het dage lijksch beleid van zaken van 13 Maart af op gedragen aan den vice-president van den Raad van Ned.-Indië. C Kil A GRONINGEN. Geslaagd voor het artsexamen le deel de heeren R. Jensema te Stedum en A. A. Rap te Groningen. Bevorderd tot arts de heeren dr. H. P. Galema te Groningen en B. v. d. Heide te Sneek. ik BATAVIA, 10 Maart. (Aneta) Te Klaten is nog een Europeaan in verband met de zeden- misdryven in preventieve hechtenis gesteld. De raad van justitie te Soerabaja veroordeelde een Europeaan wegens voortgezet zedenmisdrijf tot zes maanden gevangenisstraf. De officier van justitie te Padang heeft revisie aangeteekend tegen een vonnis, geveld in een zaak tegen een Europeaan. De bekende boks-manager Mike Jacobs heeft aan de pers meegedeeld, dat de contracten zijn geteekend voor een titel-wedstryd tusschen den wereldkampioen Joe Louis en Tony Galento. HILVERSUM I, 1875 en 301.5 M. VA RA - U1 t ze nxl i n g (8.00—10.00; 10.20—7.30 en 8.0013.00) 8.00 Gramofoonmuziek. 8.16 Berichten. 10.20 Voor arbeiders. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. 1.30 Zang, accordeon en piano. 2.00 Fllmpraatje. 2.15 VARA-orkest en solist. 3.00 Reportage. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.30 Schaakles. 4.55 Resjdentie-orkest. 5.35 Filmland. 6.28 Berichten. 6.30 Orgelspel. 7.10 Politiek radiojournaal. 8.00 Berichten ANP. 8.20 Haagsch Arbelders-SymphOltfe-Otiseet en soliste. 9.00 „En nu doorzetten". 9.15 En nu.Oké. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Radiotooneel. 11.10 Souvenir-orkest. 11.40 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, «5.5 M. KRO-Uitzending 8.009.1 E Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Religieuze causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten en soliste. 2.00 Voor de rijpere Jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.00 KRO-orkest. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Journalistiek weekoverzicht. 6.40 Berichten. 6.55 Inleiding volgende uitzending. 7.00 „Mathis der Maler", opera. 8.35 Meditatie met muzikale omlijsting. 9.50 Juridische causerie. 11.20 Declamatie met muzikale omlijsting 11.50 Gramofoonmuziek. DftOITWICH, 1500 M. 11.20 Planovoordracht. 12.00 BBC-Schotsch orkest. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.20 Solistenconcert. 2.50 Gramofoonmuziek. 4.50 „De Alphas". 5.20 Ambrose's orkest. 7.05 BBC-Mldland Orkest. 8.20 Music-Hall-Programma. 10.00 Fred Ballerlnl's dansorkesfc. 10.40 Orchestre Raymonde. 11.30 Jack Harris' Band. 11.50 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. Gramofoonmuziek. Conservatorium-orkest. Zang. Gramofoonmuziek. Femand Warms' orkest. Gramofoonmuziek. en 3.35 Zang. Pianovoordracht. en 5.05 Zang. Gramofoonmuziek. Loyon-orkest. Zang. Nationaal Orkest en solist. Gramofoonmuziek. Jo Bouillon's dansorkest. 9.00 10.00 12.30 1.00 1.05 2.40 2.50 3.50 4.05 5.20 7.20 8.35 8.50 10.50 11.20 KEULEN, 456 M. 1120 en 12.35 Weensch Symphonie-orkest. 1.30 Gramofoonmuziek. 3.20 Kleinorkest, Allotria's en solisten. 5.20 Gevarieerd programma. 7.30 Leo Eysoldt's orkest. 9.35 De „Drei Mustkanten". 10.20 Leo Eysoldt's orkest. 11.20 Gramofoonmuziek. 1.20 Militair orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 1220 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 3.20 Gentsch ConscrvatortUm-orkest ÊD solisten. 5.10 Gramofoonmuziek. 6.20 Orkest, gemengd koor, 60list. 8.20 Symphonie-orkest en solist. 9.05 Cabaretprogramma. 10.30 Populair concert. 11.20 Dansmuzip'- *84 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Edouard Loiseau's orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.55 en 3.10 Jan Steurs' accordeonorkest. 3.20 Radiotooneel met toelichting. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.35 en 6.05 Dansmuziek. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Orkest, solisten en ovcaal duo. 10.45 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Bonte Avond. 9.50 Cello en piano. 10.20 Kleinorkest en solist. NOORDSCHARWOUDE, 10 Maart. Aan gevoerd werd: 87300 kg. roode kool 4.607.30, 52200 kg. gele kool 4.806.30, 97400 kg. Deen- sche witte kool 2.603.80, 7000 kg. uien 2.40 3.10, grove uien 33.60, drielinguien 1.701.90, 4200 kg. peen 23.60, kleine peen 1.802.10, 1700 kg. bieten 1—3.30. LEEUWARDEN, 10 Maart. Zuivel. Nagel kaas 523, Goudakaas 1538, Edammerkaas 1923. Aanvoer 2442 kg. Veilingboter 1.271.30 per kg. Aanvoer 5/6 vaten. Commissie 81. 20500 kg. kipeieren. Prys 34 per 100 stuks. Handels- prys 5057% ct. per kg., 300 kg. eendeneieren 33.50 per 100 stuks. Handelsprijs 4045 ct. per kg. Pluimvee. 10 slachthanen 0.601, 75 slachtkippen 0.501.10, 40 jonge hanen 0.75 1.25, 10 jonge duiven 0.20. LEEUWARDEN. 10 Maart. Vereeniging van Zuivelmaatschappijen. Edammerkaas 20 pl. 88.50, idem 40 pl. 1616.50, Goudsche kaas 20 plus 88.50, idem 40 plus 1616.50, vol vette 40 plus 21.5022.50, Broodkaas 40 plus 1616.50, Leidsche kaas 20 plus 8.50—9 per 100 kg. Stemming matig. ZWOLLE, 10 Maart. Boter. Aanvoer 7 1/8 va ten, 2 1/16 vaten en 192 stukken van een pond. Prijs 1.761.80 per kg., per 1/8 vat van 20 kg, prima 2828.50, per 1/16 vat van 10 kg. 14.00 100.000 kipeieren 3.103.75 per 100 stuks. Veemarkt. Men besteedde voor: neurende en versch gekalfde koeien 140.00260, dito vaarzen en. schotten 130.00225, gustekoeien voor de vetweide of stal 110.00185, dito vaarzen 110.00 180, voorjaarskalvende koeien 115.00185, 1%- jarige sprtngstieren 90.00165, 1%-jarige pinken 95.00150, jonge fokkalveren 28.0078, nuch tere kalveren 5.0010, vette koeien en ossen aan bouten 4863 cent, dito stieren 5058 cent dito kalveren 5575 cent, dito schapen 10.00 24, 6-weeksche biggen 12.0014. 14-weeksche dito 14.5018, drachtige varkens 60.00100, ma gere dito 50.0075, vette dito 4046 cent per kg- ALKMAAR, 10 Maart. Kaasmarkt. Aanvoer 30 stapels, 47000 kg. 28 fabr. kl. 20.50, 2 boeren kl 21.50. Handel matig. "BODEGRAVEN, 9 Maart. Eierenveiling. Aan gevoerd werden 14340 stuks eieren. Kipeleren wit 2.90—3.20, bruin 3.10—3.40, eendeieren 2— 2.80 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 10 Maart. 31000 kg, Roode kool 4.207. 24000 kg. Gele kool 4.70 5.70, 16000 kg. Deensche Witte kool 2.403.40 6300 kg. Uien 2.603110, grove 33.50, drielin gen 1.60, stek 0.70—1.30, 4800 kg. Bieten 1.80— 3.70. OUDENBOSCH, 9 Maart. R.K. Veilingsvereen. „Oudenbosch en Omstreken". Breekpeen 5.80— 6.30 per 100 kg. Raapstelen 1.452.20 per 100 bos. Rabarber 6.008, Spinazie 20.0023, Spruit- kool I 30.0035, II 16.0018, Uien 45.50, Wit lof I 19.00—23, II 14.00—16 per 100 kg. ZWOLLE, 10 Maart. Boter.' Aanvoer 256 kg., waarvan 7 1/8 vaten, 2 1/1® vaten en 192 stuk ken van kg., prijs 1.70—7.80 per kg., per 1/8 vat van 20 kg. pima 28.0028.25, pe 1/16 vat van 10 kg. 14.00. Handel: boter kalm, eieren vlug. 100.000 Kip eieren 3.10—3.75 per 100 stuks. Huiden. Koehuiden 12 ct. per kg, Pinken vellen 12 ct. per kg., Stierenvellen 10 ct. per 34 kg., Vette vellen 17 ct. per kg., grasvellen 15 ct. per kg., paardenhuiden 7.00 per stuk, Handel regelmatig. Veemarkt. Aangevoerd 2957 stuks, als: Run deren 972, Graskalveren 239, Nuchtere kalveren 258, Schapen 55, Lammeren 8, Geiten 2, Schram men 251, Varkens 75, Biggen 399. Men besteed de voor neurende en versch gekalfde koeien 120240. Dito vaarzen en schotten 115.140. Gustekoeien voor de vetweide of stal 125.00 145.—. Dito vaarzen 125.00—150.—. Voorjaars kalvende koeien 140.00—160.—. 134-jarige spring, stieren 8.134-jarige pinken 9000125. Jonge fokkalveren f 60.00—175.—. Nuchtere kal veren 3.005.Vette koeien en ossen aan bou ten 50—62 ct. Dito stieren 4252 ct. Dito Scha pen 17—24. 6-weeksche biggen 11—15. 14-week sche dito 10—18. Drachtige varkens 60—90. Ma gere dito 50—70 per stuk. Vette dito 40—47 ct. Overzicht: vet vee aanvoer en prijzen station- nair. Gebruiksvee handel slecht met neiging tot dalende prijzen. Zomer-kaivende en guste koeien, vaarzen en pinken, graskalveren en nuchtere kalveren nog weinig aanvoer, handel stug. Schapen handel stug, staande prijzen Biggen en ioopers niet duurder doch vlotte handel. Drachtige en magere varkens station- nair. Vette varkens behoorlijk. LEEUWARDEN, 10 Maart. Veemarkt. 36 Enter stieren 60.00150, 72 Twenterstieren 150.00320 per stuk, 392 vette koeien 120.00260 per stuk, 3866 cent per kg. 970 melk- en kalfkoeien 115.00265, 58 pinken 50.00160, 15 vette kal veren 18.0055, 1465 nuchtere kalveren 3.006, 801 vette schapen 9.0022, 180 weideschapen 9.0016, 450 vette varkens 40.00140 per stuk, 3848 cent per kg. 26 magere varkens 2240 cent per kg. 81 kleine biggen 7.00—15 per stuk. 18 bokken en geiten, 54 paarden. Totaal-aanvoer 4618 stuks. Overzicht. De aanvoer van vrijwel alle vee soorten was Iets minder. De handel in stieren zette redelijk in. doch later was de markt tra ger en lager. Vette koeien van goede soort- waren iets vlugger te plaatsen met vaste pry'zen, overi gens handel stug. Melk- en kalfkoeien handel gedrukt met iets afbrokkelende prijzen. Elen enkele beste koe bleef nog prijshoudend. Pinken en vette kalveren handel zeer kalm, de beste soort nuchtere kalveren Iets vaster, overigens, dus voor de lichtere soort, handel traag. De varkensmarkt was ongeveer prijshoudend. Wol vee beste soort iets vaster, overigens minder. Aan de N. V. C. werden 260 varkens geleverd. VRIJDAG 10 Maart Waar- nemhigspunten <D A ■S CO CD CM Ci H CD Sedert Gisteren o £l Keulen Lobith Nymegen Kampen Westervoort Deventer St. Andr. W. Belfeld Venlo Grave 2) Sluis Arnhem Vreesw. 1. w. Maastr. H.s. 1) Borgh. Lith 39.56 13.10 10.75 5.56 10.52 3.00 11.11 5.16 0.53 43! 23 14.17 13.70 7.61 0.82 40.56 11.91 9.16 3.35 9 06 9.70 3.34 0.22 43.23 13 61 13.16 6.19 2.72 1 64 1.10 0 79 0.15 0.66 0.7Ö 0.39 0.16 0 00 000 0,26 036 0-00 069 0.40 0.00 0.00 0.00 0.00 0-00 0 00 0.00 0.00 0.00 0 00 0.10 0.00 0.00 Beneden de sluis AMSTERDAM Kanaalwater 8 u 0 33— AP 12 u 0 34— AP 2 u 0.37— AP Stadswater 8 u J 33AP 12 u 0 34— AP 2 u 0.37— Ap Amstelwater 8 u 0.33- AP 12 u 0.34— AP 2 o 0 37— AP IJselm water J u 0.22— AP 12 u 0.40— AP 2 u 0,50- AP WATERSTAND OP DEN RIJN 10 Mrt. 9 Mrt. 10 Mrt. 9 Mrt. Rhelnf 3-6) 2.83 Ems Breisach 2.86 2.95 Caub 4.54 3.48 Kehl 351 3 77 Coblenz 4 59 3.61 Maxau 5 37 5.63 Trier 2.27 2.92 Mannh 5 41 4.86 Keulen 4.66 2.98 Diedesh Dusseld 3 43 2.0(1 Lohr Ruhrort 2.72 1 00 Mainz 4.75 4 10 Wesel 2.28 0-75 Bingen 3.77 3.06 Emmerik De Oost-Java Stoomtram boekte in Febr. aan ontvangsten 45.000, gelijk aan Febr- 1938, en in de eerste twee maanden f 94.000 tegen f 92.100 in dezelfde periode van het vorig jaar. De Semarang Joana respect, f 87.000, f 94.000, f 192.000 en f 201.900; de Semarang Cheribon respect, f 152.000, f 151.800, 358.000 en f 349.100 en de Sera- joedal stoomtram respect: f 27.000, f 26.400, f 58.000 en f 52.600. „Agence Econ. et Financ." deelt mede, dat i de Nederlandsche tranche groot f 35 millioen van de leening fr. 740 millioen, welke in Juni 1938 door de Belgische regeering werd geslO' ten en waarvan f 35 millioen door een groep Nederlandsche bankiers werd overgenomen, voor de laatste maal met drie maanden is verlengd, n.l. tot 17 Juni 1939. De British Oil and Cake Mills, behoorende tot de Vnilever-groep, behaalde in 1938 een winst van 530.488, tegen 566.537 het vorig jaar en keert een dividend uit van 9 pet., tegen 10 pet. De beurs te Parijs sluit zich niet bij de vrij gunstige marktstemming te Londen aan, omdat zij teleurgesteld is, dat het Spaan- sche conflict minder snel zijn einde schijnt te naderen dan verwacht iverd. Bovendien acht zij de Spaansche vluchtelingen voor Frankrijk een zwaren last, hetgeen wellicht aanleiding kan geven tot het opleven van den politieken partijstrijd in het land. De electriciteitsproductie in de Vereen. Staten is in de week per 4 Maart met 10-2 pet. gestegen ten opzichte van de overeen komstige week van het vorig jaar, n.l. tot 2.244 mill. kwu. De Republic Steel kocht 25.000 ton staal- schroot tot den prijs van 14.50 tot 1' per ton. De Air Reduction keert een onveranderd dividend uit van 0.25 per aandeel. De Northern Pacific boekte in Januari j-1- een verlies van 854.683, tegen een verlies van 1.423.364 in Januari 1938. De koperverkoopen in Amerika bedroegen Woensdag j.l. 2.06 mill. De koperschrootprijs in Amerika is V8 dol larcent tot 9% d.c. per lb. gestegen. D& export-koperprijs steeg van 10.26 tot 10.31 en 10.35 d.c. De American Smelting and Refining ver hoogde den loodprijs met 10 pet. tot 4.85 dollarcent en de St. Joseph Lead ook met 10 pet. tot 4.90 d.c. De Republic Steel kocht in 't Youngstown- district een groote hoeveelheid staalschroot tot den prijs van $16 per ton, welke prijs de hoogste is sedert October 1937. De Carnegie Illinois Steel, grootste doch termij. van de U. S. Steel Corporation, heeft de blikprijzen voor het tweede kwartaal on-, veranderd gelaten. In verband met de gunstige automobiel- verkoopen van de General Motors gedurende Januari en Februari, welke ook in Maart aanhouden, neemt men aan, dat de winst over het eerste kwartaal 1.20 per aandeel zal bedragen, welke winst in geen enkel tweede kwartaal sedert 1929 zoo hoog is ge weest. De Pennsylvania Rrd. boekte in 1938 een winst van 555.000, of 0.07 per aandeel, tegen 2.26 mill, of 0.27 p.a. in het vorig jaar. De National Dairy Products behaalde in 1938 een netto-winst van 11.32 mill., of 1.69 per aandeel, tegen 10.29 millioen of 1.53 p.a. het vorig jaar. Volgens opgave van de Federal Board of New York werd 17.80 mill, goud uit Enge land ingevoerd, 3.85 mill, uit Canada en 1.79 mill, uit Nederland. De staalproductie in Engeland steeg in Februari van 811.700 ton tot 971.100 ton of met 20 pet. De productie in Februari was de grootste sedert Maart 1938. De ruw-ijzer- productie steeg van 500.500 ton tot 516.006 ton. Einde Februari waren er vijf hoogovens meer in bedrijf dan einde Januari j.l. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.82/28.83n (v. sl. 8.8213/16), de Dollar op 1.88/s—1.88% (1.88VJ, de Belga op 31.65—31.70 (31.66% de Frank op 4.98/2—4.99V2 (4.99%) en de Zwitsersche frank op 42.77V*42.85 (42.81)- De Nivas verhoogde de prijzen voor suiker bestemd ten Oosten van Suez met 10 cent- Zij verkocht 9222 tons superieur en 269 tons bruine suiker voor consumptie en 3638 tons superieur voor export. De Nederlandsche Landbouwbank N.V. en de heeren Lentjes Drossaerts berichten, dat zÜ de inschryving op f 485.000 4 pet. le Hypothe caire obligatiën in 'stukken van 1 1000.f 500.-— en f 100.nominaal aan Toonder ten laste van de R.K. Stichting St. Jan-Stichting te Zaandam tegen den koers van 100 pet. openstellen vanaf Vrijdag 17 Maart 1939 te hunner kantoren e» voorts by de firma Schretlen Co., te Amster dam en by de Trichtsche Bank N.V. te Maas tricht. De betaling der toegewezen obligatiën moet geschieden op Donderdag 13 April 1939. Houders van 5 pet. obligatiën der leening 1930/ 1931 ten laste van de R.K. Stichting St. Jan- Stichting te Zaandam, oorspronkelyk groot f 500.000.—, hebben recht van voorkeur. De R. K. Stichting St. Jan-Stichting verleent ten behoeve van obligatiehouders een eerste hy potheek op alle bezittingen, bestaande uit een terrein ter grootte van 75 A. en 40 c.A., waarop een gebouw ten dienste van ziekenhuis en tehuis voor ouden van dagen, met tuin. Deze wordt ingeschreven ten name van de Maatschappij voor Trust- en Administratiezaken N.V. te Am sterdam, welke als vertegenwoordigster van obligatiehouders optreedt. De rente is betaalbaar met halfjaarlijksche coupons, vervallende per 1 April en 1 Octobef van ieder jaar. De looptijd der leening zal ten hoogste 39 ja ren bedragen. De aflossing geschiedt a pari. De Stichting heeft het recht te allen tyde tot vervroegde, geheele of gedceltelyke aflossing der leening over te gaan, mits hiervan één maand tevoren kennis wordt gegeven aan de Trustee. De Stichting verbindt zich van dit recht geen gebruik te zullen maken vóór 1 April 1941-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6